Ook dioxine gevonden in Oostenrijks veevoer Gore neemt afstand van beleid Clinton Buitenland Thabo Mbeki beëdigd als president Zuid-Afrika Partijen dreigen uitslag Indonesië te verwerpen plac ïiatefi Haar» iter'cwCN' Screaming Lord Sutch, de clown van de Britse politiek, ^stermiddag overleden. Sutch, die zichzelf overigens had be- Ld tot lord, was voorzitter van de Official Monster Raving ha' Party (Officiële Gigantische Volstrekt Geschifte Partij), jens de BBC heeft de 58-jarige politicus zichzelf waarschijn- tonhet leven beroofd. Lord Sutch stichtte zijn partij in 1963, -as de langst dienende 'partijleider' in Groot-Brittannië. Jer had hij als zanger enkele hits. Sutch heeft aan veertig -jrïJljezingen meegedaan, altijd voor spek en bonen en met vol- lyUKt absurde programmapunten. Zijn hoofdkwartier had hij ivast in de Golden Lion pub in het graafschap Devon. Een irdvoerder van Downing Street liet weten dat Lord Sutch gemist' zal worden. „Onze verkiezingen zullen nooit meer 'f0 finaal hetzelfde zijn", aldus de woordvoerder. foto afp efcrendum Oost-Timor uitgesteld' [jEYi Het referendum waarin de bevolking van de Indonesi- provincie Oost-Timor zich mag uitspreken over onafhan- dieid of autonomie, is volgens de Sydney Morning Herald drie weken uitgesteld. De Australische krant beroept zich 2, Leidfcnonieme bronnen bij de Verenigde Naties. De door de VN Tganiseerde stemming zou op 8 augustus plaatsvinden. Als ^ngrijkste oorzaken van het uitstel noemt een VN-diplomaat needs slechter wordende veiligheidssituatie, en het gebrek 'integriteit' bij de Oost-Timorese lokale autoriteiten. Het jt-Timorese bestuur zou in samenwerking met pro-Indone- the milities de dorpsbewoners intimideren. Ook de VN-mis- (n de voormalige Portugese kolonie heeft eerder gezegd dat jniet veilig is in het gebied. nnesty: internetrevolutie helpt ons hington De internetrevolutie heeft het aantal schendingen de mensenrechten in de afgelopen tien jaar verminderd, zei Amnesty International gisteren tijdens de presentatie het jaarverslag. In bijna alle landen ter wereld, ook die met Ineest repressieve bewinden, zijn tegenwoordig mensen- ïtenorganisaties actief, vooral doordat er meer informatie :hikbaar is gekomen via internet. De censuur werd op die lier omzeild, waardoor het bewustzijn over de mensenrech- toenam. Schendingen van de mensenrechten worden bo- dien via internet snel wereldwijd bekend gemaakt. Er is ook keerzijde, aldus Amnesty. Repressieve regimes gaan steeds erop zoek naar 'onzichtbare' methoden om tegenstanders te schakelen. Er wordt minder gemoord,, maar er 'verdwij- wel meer mensen. II arresteert terroriste na 25 jaar ieapol'is De Amerikaanse federale politie FBI heeft een juw gearresteerd die 25 jaar op de opsporingslijst heeft ge- an wegens terroristische activiteiten. De inmiddels 52-jarige pleen Ann Soliah, die leefde onder de schuilnaam Sara Jane ion, werd thuis opgepakt in St. Paul. De moeder van drie kin- fen wordt ervan beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van linkse Symbionese Liberation Army (StA). Dat was onder Ier verantwoordelijk voor de ontvoering van Patty Hearst, de chter en erfgenaam van de steenrijke krantenmagnaat Rand- )h Hearst. Soliah wordt verder verdacht van samenzwering het doel bommen te plaatsen en politiemensen te ver porden. Afgelopen maand loofde de FBI ter ere van de vijfen- fntigste verjaardag van de ontvoering van Hearst in 1974 een loning uit van 20.000 dollar voor de arrestatie van Soliah. 5in Laden bereidt weer aanslag voor' ihington De van terrorisme verdachte Saoediër Osama Bin den bereidt een nieuwe aanslag voor op een Amerikaans :lvvit. Dat meldt het Amerikaanse televisiestation ABC op ba- jvan bronnen binnen Amerikaanse inlichtingendiensten. Het ;visiestation baseert zich verder op recentelijk afgeluisterde ;foongesprekken tussen mensen die dicht bij Bin Laden jan. Bronnen van ABC zeggen dat ambassades in Afrika mo- lijk opnieuw het doelwit zullen zijn. De VS beschuldigen Bin (den ervan het brein te zijn achter de aanslagen van vorige zo op de ambassades in Kenya en Tanzania. Daarbij kwamen mensen om. Mogelijke Amerikaanse doelen in de Perzische j)lf, het Midden-Oosten en Afrika zijn inmiddels in hoogste lat van paraatheid gebracht. Weemoedig afscheid van Mandela kaapstad peter ter horst correspondent a Met lichte weemoed wegens het einde van het tijdperk-Man- dela is Zuid-Afrika gisteren be gonnen aan een nieuwe fase: het presidentschap van Thabo Mbeki. Tijdens een plechtig heid, die door vele buitenland se staatshoofden en regerings leiders werd bijgewoond, werd de 56-jarige Mbeki gisteren offi cieel beëdigd als de nieuwe president van de republiek. De afgelopen dagen hadden nog in het teken gestaan van het afscheid van Mandela. Kranten schreven in juichtonen hele bijlagen vol over de ver diensten van de man die na 27 jaar gevangenschap het land van de apartheid naar de de mocratie heeft geleid. Bij het afscheid van pensio narissen wordt zelden iets kri tisch gezegd, maar de 80-jarige Mandela leeft blijkens de hul debetuigingen in de Zuid-Afri kaanse geest voort als een heili ge. Zelfs de gewoonlijk koele zakenkrant Business Day kon bij het afscheid de hogere sfe ren niet vermijden: „Zijn gene rositeit, bescheidenheid zonder zelfvernedering, gebrek aan valsheid en bijna naïeve open hartigheid zijn kwaliteiten die men alleen in een heilige zou verwachten. Op een continent waar presidenten-voor-het-le- ven te over zijn, is hij niet ge corrumpeerd door de macht zozeer zelfs dat hij zijn opvol ger, Thabo Mbeki, zelf actief heeft voorbereid op het ambt." De krant prees, zoals vele ande ren, Mandela voor zijn pogin gen om verzoening tussen de bevolkingsgroepen tot stand te brengen. Mbeki plaatste in zijn eerste De aftredende president Nelson Mandela en zijn opvolger Thabo Mbeki zwaaien naar hun aanhangers. Mbeki werd gisteren officieel beëdigd als president van Zuid-Afrika. toespraak na de beëdiging Mandela in een generatie van anti-apartheidsstrijders als Oli ver Tambo, Walter Sisulu en zijn vader Govan Mbeki, die 'het land van de afgrond heeft weggetrokken' en nu definitief het politieke toneel verlaat. Mbeki gaf de toon aan voor de prioriteiten van zijn president schap: het verbeteren van de le vensomstandigheden van de al lerarmsten, het bestrijden van de misdaad, de corruptie en de aids-epidemie, die nu in Zuid- Afrika de snelst groeiende ter wereld is. Zuid-Afrika kan niet rustig slapen als mensen gedwongen zijn te stelen, bedelen en moor den om te voorkomen dat zij en hun gezin omkomen van de honger, aldus Mbeki. Hij wil streven naar een 'wedergeboor te' van het land 'waarin we een gezamenlijke bestemming de len, ongeacht de vorm van onze neuzen'. Het land moet deel worden van het continent en zo 'de Afrikaanse eeuw' ingaan die Mbeki voorspelt. Zuid-Afrika zal niet langer 'een Europese buitenpost in Afrika' zijn, zo zei hij. Nelson Mandela trekt zich te rug in zijn geboorteplaats Qunu in de Oostkaap-provincie. Daar heeft hij een bungalow laten bouwen naar het model van de foto afp odd andersen bewaarderswoning op het ter rein van de Victor Verster-ge- vangenis waar hij de laatste ja ren van zijn detentie door bracht. Als president-in-ruste zal hij, zo is de verwachting, niet helemaal uit beeld verdwij nen. Hij blijft beschikbaar voor adviezen aan de jongere gene ratie, indien die dat wenst zo als het een 'grootvader des va derlands' betaamt. India: guerrilla's verlaten Kashmir De islamitische guerrillastrij ders die ruim een maand ver schanst hebben gezeten op een bergtop bij de demarcatielijn in het Indiase deel van de met Pa kistan betwiste deelstaat Kashmir, kampen met tekorten aan munitie, medische voorra den en rantsoenen, en zijn daardoor gedwongen hun stel lingen te verlaten. Indiase mili tairen hebben dit gisteren ge zegd. Woordvoerder Bikram Singh van het Indiase leger zei dat In diase eenheden bezig waren de gebieden schoon te vegen die zij sinds zondag bij Dras had den ingenomen. Tegelijkertijd werden de stellingen aangepakt waar resterende infiltranten nog verzet boden. Een luchtmachtwoordvoer der zei dat een Indiaas en een Pakistaans toestel bijna het vuur op elkaar hadden geopend bij de bestandslijn die Kashmir verdeelt. Nog niet eerder sinds de crisis begon, waren de lucht machten van beide landen zo dicht bij een confrontatie. India onderneemt al meer dan een maand pogingen de guerrillastrijders aan zijn kant van de bestandslijn te verdrij ven. De infiltranten zitten ver schanst in bunkers op verschei dene bergpieken en bestoken Indiase stellingen. Indiase woordvoerders meldden in het weekeinde dat het leger er in was geslaagd de strategische top Tololing te heroveren, van- waaruit het Indiase garnizoen bij de stad Dras onder vuur werd genomen. Volgens de regering in New Delhi staan de infiltranten on der leiding van Pakistaanse offi cieren, een beschuldiging die door Islamabad wordt tegenge sproken. Oorzaak besmetting nog onbekend Na België kampt nu ook Oostenrijk met veevoer dat is besmet met het kankerverwekkende dioxine. Vier steek proeven bij twee producenten toonden dioxinewaarden aan die de normen van de Wereld Gezondheidsorgani satie met 100 procent zouden overschrijden. De regering in Wenen heeft de bedrijven laten stilleggen en onder zoekt waar het voer heen is gegaan. brussel marc peeperkornBrussel daarvoor dreigt te ver volgen. In een voorlopig rapport he kelen EU-inspecteurs de wijze waarop België de dioxinecrisis heeft aangepakt. De controle op de voedselproductie vertoont volgens de inspecteurs ernstige tekortkomingen. Datzelfde geldt voor de verspreide infor matie, die de onrust onder de bevolking onnodig heeft doen toenemen. De Commissie is verder zeer ontstemd over het feit dat de oorzaak van de dioxi- correspondent De oorzaak van de besmetting is nog niet bekend. De Europe se Unie en de lidstaten zijn in middels ingelicht over de stand van zaken. De Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EU, liet zich gisteren lo vend uit over het snelle optre den van de Oostenrijkse rege ring. België hield de dioxinebe smetting ruim een maand ver borgen voor de Commissie, die nebesmetting nog steeds niet bekend is. De Belgische ministers Van den Bossche (volksgezondheid) en Van Rompuy (landbouw) kregen gisteren ook in het Eu ropees parlement de wind van voren. Hoewel het gerechtelijk onderzoek naar de besmetting nog loopt, spraken sommige parlementariërs al van 'misda dige voedselvergiftiging' door 'maffiose structuren'. Zij eisten van de Belgische regering scha devergoeding voor getroffen buitenlandse bedrijven Een geërgerde Van den Bos sche gaf op zijn beurt de Com missie de schuld voor de chaos, omdat die steeds weer andere eisen zou stellen. De minister is er van overtuigd dat de besmet ting een eenmalig incident is geweest. Vandaag beslist de Commissie of er een einde komt aan het exportverbod voor Belgische melk, afkomstig van boerderijen die besmet voer gebruikten. Volgens Van den Bossche blijkt uit vele tests dat alle melk veilig is. Als direct gevolg van de dioxi necrisis worden komende da gen zes miljoen Belgische kip pen vernietigd. Circa anderhalf miljoen zijn mogelijk met dioxi ne besmet. De overige 4,5 mil joen verdwijnen in de verbran dingsoven omdat ze te dik zijn geworden als gevolg van het (inmiddels opgeheven) slacht verbod. De lopende band in de slachterijen kan deze vette kip pen niet aan. Jakarta*anp regeringspartij Golkar. Deze laatste partij wordt zelf het meest van fraude beschuldigd. In Midden-Java eisen politie ke partijen herstemming, om dat volgens hen de verkiezingen van 7 juni 'niet democratisch' waren. Hetzelfde werd in Sula wesi al enkele dagen geleden geëist door 46 van de 48 politie ke partijen, nadat er bewijzen van fraude waren gevonden. De meest voorkomende over tredingen waren intimidatie, het kopen van stemmen, in compleet accountantsonder zoek van campagnefondsen en vernieling van stembureaus. Daarnaast ontdekte men dat de onuitwisbare inkt, die werd ge bruikt om te voorkomen dat mensen twee keer hun stem uitbrachten, soms was vervalst. In Jakarta wordt vandaag be slist of er een herstemming komt. Sommige critici denken dat herstemmen nog meer ver traging oplevert, waardoor de kans op fraude alleen maar gro ter wordt. Met nog vier dagen te gaan voor de verkiezingsuitslag be kend moet worden, hebben po litieke partijen in heel Indone sië gezegd dat ze de uitslag niet accepteren, omdat er volgens hen is gefraudeerd tijdens het stemmen en het tellen. Sommi ge partijen eisen al dat er op nieuw wordt gestemd. De meest recente dreigementen kwamen van 25 kleinere partij en in Midden-Java, 30 kleine in Oost-Java en 25 partijen in Noord-Sumatra. Deze provin cies leveren samen eenderde van de afgevaardigden in het 500 zetels tellende parlement. De partijen in Noord-Suma- tra dreigen de resultaten te ver werpen, tenzij het provinciale verkiezingscomité duidelijkheid geeft over overtredingen die zijn begaan voor, tijdens en na het stemmen. De klachten kwa men van PDI-P, PKB, PAN en de kleinere partijen, hoewel de motie ook werd gesteund door hington john wanders het bekende vlagvertoon imringd door zijn vrouw en leren heeft de Amerikaanse •president Al Gore gisteren ijn geboortestaat Tennessee officiële startschot gelost zijn presidentiële verkie- jscampagne. In een soms assioneerde speech, waarin brmeel aankondigde dat hij ïovember volgend jaar >pt te worden gekozen tot erika's 43ste president, cre- de Gore voor het eerst enige and tussen zijn eigen visie de toekomst en het beleid zijn huidige baas Bill Clin- „We zijn tot betere dingen taat", onderstreepte hij. vallend is dat Gore het the- 'gezinswaarden' tot het ïtrale thema van zijn cam- pie lijkt te maken. „Ik neem n eigen set aan waarden naar het Witte Huis", zei met nadruk. „En daarom ak ik vandaag bekend dat ik ididaat ben voor het presi- ïtschap van de Verenigde ten." boodschap liet geen ruimte or misverstand: Gore gaf hier pliciet te kennen dat hij wei tot geen achting heeft voor Clintons opvattingen over t huwelijk en het gezin. Later de dag zou de vice-president t in een televisie-interview g scherper formuleren: de ze waarop Clinton zijn )uw bedonderde met Witte ds-medewerkster Monica Le- Asky is zijn ogen 'onvergeef- >re, vader van vier kinderen eerste kleinkind is in aan- pht), sprak van een 'crisis in de Amerikaanse gezinnen'. Een situatie waarbij ouders door de hoge werkdruk nauwelijks nog tijd hebben om samen met hun kinderen de maaltijd te gebrui ken. Waar buurtgemeenschap pen een steeds anoniemer ka rakter krijgen, omdat buren niet meer de tijd nemen om elkaar behoorlijk te leren kennen. Waar tieners met hun ziel on der arm over straat gaan. Het eerste middel om die crisis te lijf te gaan is volgens Gore een ingrijpende verbetering van het onderwijsstelsel. „Ik beloof re volutionaire veranderingen door te voeren in het Ameri kaanse onderwijs", zei hij. Presidentskandidaat Gore heeft in zijn eigen Democratische Partij vooralsnog slechts één opponent, oud-senator Bill Bradley van New Jersey, maar déze lijkt weinig kans te maken. Gore's voornaamste tegenstan der in de race om het Witte Huis is zonder enige twijfel de Republikeinse presidentskandi daat George W. Bush, zoon van oud-president Bush. Bush jr., succesvol gouverneur van de staat Texas, meent dat een stem op Gore neerkomt op een stem voor 'de status quo' meer van hetzelfde dus. Omdat die status quo in econo misch opzicht ongekend goed is het gaat de Amerikanen in de Clinton-jaren buitengewoon voor de wind wijst Bush bij het gebruik van die term op de turbulente periode die Was hington met het Lewinsky- schandaal achter de rug heeft. „Als de mensen in het land het prima vinden hoe Washington zich gedraagt, dan ga ik na de verkiezingen wel vissen in Texas", schamperde Bush, die Al Gore kust zijn vrouw Tipper, nadat de campagne van de vice-presi dent officieel van start was gegaan. foto reuters jeff mitchell als Texaans gouverneur moeite loos kan inspelen op de antipa thie die vele Amerikanen koes teren jegens hun politiek leiders in de federale hoofdstad. Ten einde die aanval af te weren, distantieert ook Gore zich nu sterker dan voorheen van Clin tons handelwijze in de affaire- Lewinsky. De campagnestaf van de vice- president had al gewaarschuwd dat de kaarten opnieuw zouden worden geschud aan de voor avond van de start van de offi ciële verkiezingscampagne. De wereld krijgt vanaf 16 juni een andere Al Gore te zien, voor spelde ze. Gore is nu allereerst presidentskandidaat en pas in tweede instantie vice-president. Dit brengt het risico met zich mee dat zich in de nabije toe- komst openlijk spanningen zul len voordoen tussen de presi dent en de vice-president. Als Gore het oneens is met onder delen van Clintons beleid of strategie, zal hij niet langer schuwen om daarover in de openbaarheid uitspraken te doen. Wel dient hij daarbij te waken voor al te grote onenig heid. Als Gore en Clinton voort durend vechtend over straat zouden gaan, valt de vice-presi dent vroeg of laat in zijn eigen mes. Gore's medewerkers hopen dat de vice-president zich in zijn nieuwe rol meer op zijn gemak zal voelen en daardoor losser zal opereren. Gaandeweg zal Gore zich moeten ontdoen van het imago van stijve hark. Als Gore volgend jaar zomer in de ogen van het grote publiek on verminderd dat imago heeft, ziet het er somber voor hem uit. Speciale Vaderdagactie: k&Bel® Pre-Paid van ƒ149,- v Speciaal voor Vaderdag heeft Telfort de prijs van Pak&Bel Pre-Paid met de Motorola M.3188 verlaagd: Aankoopprijs tijdelijk verlaagd van f 149,- voor f 99,- inclusief f 75,- beltegoed Bellen in het Telfort dekkingsgebied vanaf f 0,25 per minuut Prijzen gelden zolang de voorraa strekt. Vraag in de winkel naar de actie- e abonnementsvoorwaarden. Kijk op www.telfort.nl voor meer infoi matie en verkooppunten. Telfort Dat praat 'n stuk makkelijki i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5