Plan voor zweeftrein in Randstad Zorgdrager kijkt nog altijd om in verwondering >8 Binnenland Miljoenenbrand bij recyclingbedrijf 'Commotie IRT-affaire behoorlijk overtrokken' Antilliaanse junks krijgen enkeltje naar Nederland Ook Brinkhorst voor minder nitraat Babyfoon in kelderbox nekt inbreker Hallo, we zitten hier ergens in the middle of nowhere... Overal bereikbaar met het Libertel Wereldpakket. IDERDAG 17 JUNI 1999 J, I phi r m ÓC =>g ien irkonderbreking op Schiphol *hqlCirca honderd buschauffeurs op de luchthaven phol hebben vanochtend om elf uur het werk neergelegd een vergadering over dienstroosters. Het busbedrijf Con- jon probeerde de actie zonder gevolgen voor de reizigers te n verlopen. „We zorgen ervoor dat niemand last heeft van vergadering", aldus een woordvoerder. De chauffeurs ver- rhtten vanochtend dat enkele lijndiensten en personeelsbus- zouden uitvallen. Het buspersoneel is volgens J. Collard van dienstroostercommissie al langer ontevreden over de roos- die 'niet sociaal' zouden zijn. „Sommige chauffeurs kun- 22 avonden per maand niet thuis eten." Ook bestaat er on- de over een tekort aan bussen. De chauffeurs waren van plan na de vergadering gewoon weer aan het werk te gaan. enstauto De Grave gestolen cthendam Uit een garage in Leidschendam is dinsdagnacht n en l dienstauto van minister De Grave van defensie gestolen. De iniun 'en stond bij de dealer voor onderhoud. Naast de auto van bewindsman werd nog een wagen gestolen. Volgens de poli- zaten in de auto geen waardevolle of interessante spullen. >or de ;elijks top nissei :>p co ataii b6orkeurstemmen voor Brussel and dam, Den Spyff pi haag De CDA'er Maria Martens uit Nijmegen zal in het Eu- ees Parlement de plaats van haar partijgenoot Pex innemen bij de WD zal de liberaal Toine Manders uit het Brabantse en de plek van Goedbloed bezetten. Beiden kregen zoveel irkeurstemmen dat ze hun partijgenoten van hun zetel be- eerst Men- D66'er Van den Bos reageerde opgelucht op de officië- i 138' ats'a8 K*esraad gisteren bekendmaakte. Hij stond :ede op de D66-lijst. Die tweede zetel bleek de laatste restze- ,te zijn, die D66 inderdaad net voor de neus van de PvdA had kkers ggekaapt. Oudgediende Metten greep daardoor na vijftien 'acht! f Europa mis. mi i' kkoord over Noord-Zuidlijn -CUteÉsTERDAM De gemeente Amsterdam en minister Netelenbos verkeer en waterstaat zijn het in grote lijnen eens over de fi- ïciering van de zogeheten Noord-Zuidlijn. De minister is be- zo'n 2,05 miljard gulden in de metrolijn te steken. Voor- arde is dat de gemeente opdraait voor de financiële risico's hrijvellcostenoverschrijdingen die met de aanleg gepaard gaan. In ïldhet [voorstel zijn twee projecten samengevoegd. Het gaat om de de Re trolijn die dwars door de stad loopt en Amsterdam-Noord sn Ha it Zuid moet verbinden alsmede om de herinrichting van het io »in bij het Centraal Station, met een busstation en een onder- irgang voor auto's. Alles bij elkaar gaat dat zeker 2,4 miljard wie d den kosten, schat wethouder Kohier van verkeer. Dat is ex- verp sief de financiële en andere risico's waarvoor de gemeente halen zou moeten draaien, telijk nlust 1747 maa t bere n ID pakt 'dioxinesmokkelaars' :rade« De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft al 47 perso- bekeurd die het importverbod op Belgisch vlees, vee en wonifvel overtraden. De AID heeft de smokkelaars, variërend van kleine ijscomem tot grote veetransporteurs, tevens opdracht 'even hun spullen naar België terug te brengen. De overtre- ;en, rs kunnen rekenen op accept-giro's met schikkingsvoorstel van enkele honderden tot enkele duizenden guldens. De istandigheden en feiten wisselen zo sterk dat het openbaar an de nisterie voor de officieren slechts een vingerwijzing heeft op- iteld in plaats van een vaste strafmaat. Nederland heeft het lortverbod twee weken ingesteld omdat dioxine was ontdekt ir klei veel Belgische producten. De AID stuurde de overtreders beg ïvankefijk naai België terug zonder een bekeuring. Dit is later dt eei igepast. De AID blijft het grensverkeer controleren zolang importverbod op vee geldt. ;n da nhaag Minister Korthals van justitie wil dat er ook een web- komt met foto's en informatie over vermiste volwassenen, perse ior kinderen bestaan zulke internetpagina's sinds kort. Maar meesten van de in totaal 16.000 mensen die per jaar 'ver- vijnen' zijn echter volwassenen, zei Korthals gisteren in de sten mer. Overigens is het overgrote deel van deze groep met 24 al terecht. Tien tot vijftien mensen blijven langer dan een spoorloos. Uiteindelijk keren twee a drie van deze langdu- ngenfe vermisten alsnog terug. De Kamer steunt het voorstel van jrthals om vermiste personen al na één jaar 'vermoedelijk erleden' te verklaren. Nu ligt die termijn nog op vijfjaar. ertrouwen in Kok-2 daalt swuk Het vertrouwen in het tweede kabinet-Kok is na alle af- ires van de afgelopen weken fors gedaald. Slechts 23 procent ji de Nederlanders heeft nog veel vertrouwen in het kabinet, februari was dat nog 37 procent. Bij de PvdA'ers is het geloof Kok-2 nog het grootst: 41 procent heeft veel vertrouwen in £1*1 it kabinet. Bij D66'ers is dat 34 procent, bij WD'ers 27. Van de misters uit het kabinet geniet de premier veruit de meeste be- ndheid: 95 procent van de ondervraagden weet wie Kok is. ok de vice-premiers Borst (92 procent) en Jorritsma (91 pro mt) doen het goed. Het minst bekend zijn Van Boxtel van Gro- stedenbeleid (24 procent) en De Vries van Sociale Zaken (32 :ocent). 1 420 o )e Grave zwijgt ovér Valkenburg mhaag» Minister De Grave van defensie heeft gistermiddag idanks herhaaldelijk aandringen vanuit de Kamer niets ge- gd over de toekomst van marinevliegkamp Valkenburg. PvdA, 66 en Groenlinks vinden dat de luchtmachtbasis dicht moet )dat daar onder meer huizen kunnen worden gebouwd. Lei- elnaen ^aar met name veel baat bij, maar Defensie wil pas ver sluiting praten als er een nieuwe lokatie voor het vliegveld e eschikbaar is. iken ver roe lt ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diens Voorstel wordt volgende week aangeboden aan minister Netelenbos van verkeer Het elektronica-concern Siemens, de aannemers Ballast Nedam en Hollandse Beton Groep en de ABN Amro hebben een plan voor een supersnelle magneettrein door de Randstad. Ze bieden dat volgende week aan verkeersminister Netelenbos aan. Het gaat om een ringlijn langs Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Schiphol. De Transrapid, zoals Siemens de magneettrein noemt, zoeft met ruim 400 kilometer per uur voort, en overbrugt de afstanden tussen de geplande stations op de Randstadring met gemak in ongeveer een kwartier. den haag rien polderman van achter elkaar gelegde elektromag neten, die tevens voor de aandrijving De magneettrein beweegt zich niet op van de trein zorgen. De techniek van wielen over traditionele rails, maar de magneettrein is inmiddels het ex- zweeft een centimeter boven een baan perimentele stadium ontgroeid. Bij het Duitse plaatsje La then, even over de grens in Drente, ligt al twintig jaar een dertig kilometer lange proefbaan, waarop de mogelijkheden van de zweeftrein uitgebreid zijn getest. De proefbaan is uitgegroeid tot een popu laire toeristische attractie. In Japan be staat eveneens al veel ervaring met de ze techniek. Volgens enthousiaste technici biedt de Transrapid interessante voordelen boven de traditionele hogesnelheid- trein op rails. De hoge snelheid van de magneettrein laat zich, anders dan die van de 'klassieke' hogesnelheidstrein, combineren met betrekkelijk korte halteafstanden en krappere bochten. De baan zelf is tamelijk duur, maar daar staat tegenover dat de treinen be trekkelijk weinig energie gebruiken (in verhouding tot hun hoge snelheid). Verder zijn de treinen geruisloos, aan gezien ze zonder wielen over de baan zweven. Het ontbreken van het ('ke- deng-kedeng'-) contactgeluid maakt het mogelijk om de banen zonder la- waaiwerende schermen te bouwen. Zolang de snelheden van de Transra- pids de 200 kilometer per uur niet te boven komen, kunnen dergelijk dure schermen achterwege blijven. Dat al les maakt de magneettrein bij uitstek ook geschikt voor stedelijke gebieden als de Randstad. In Duitsland zijn de voorbereidin gen begonnen voor een Transrapid- verbinding tussen Hamburg en Ber lijn. De supersnelle zweeftrein moet de driehonderd kilometer tussen de Noord-Duitse havenstad en de ver nieuwde hoofdstad in minder dan uur overbruggen. De lijn zou in 2005 klaar moeten zijn. De noordelijke provincies voeren al enkele jaren een lobby in Den Haag om de Duitse magneetbaan vanaf Hamburg via Bremen, Groningen en Lelystad doorverbinding te geven naar Schiphol. De Transrapid zou Gronin gen en de luchthaven op slechts 35 minuten 'sporen' van elkaar brengen. Rotterdam Een grote brand op het terrein van Terlouw Recycling in in de open lucht, is nog onduidelijk. De A15 richting Europoort moest Rotterdam heeft voor miljoenen guldens schade aangericht. De door de brand worden afgesloten. Dat gebeurde niet zozeer vanwege brandweer had aanvankelijk veel moeite het vuur te bestrijden, omdat de rook, maar vooral om de brandweer ook van die kant te kunnen la- er nauwelijks water in de buurt aanwezig was. Pas nadat speciale ap- ten blussen. Door de afsluiting ontstonden lange files. De brand ver- paratuur was overgebracht, kon water uit een plas verderop worden oorzaakte een enorm stank. Bij de Milieudienst DCMR Rijnmond aangevoerd. De oorzaak van de brand, die woedde in een afvalopslag kwamen 55 klachten binnen. foto gpd Conclusie in proefschrift De zaak kreeg zoveel publici teit, omdat de gevolgen voor de betrokkenen zo groot zijn ge weest. In feite week het veelbe sproken IRT-team, dat zich on der meer bezighield met de in voer van drugs in ons land, vol gens Braun nauwelijks af van andere teams binnen het appa raat. Kenmerkend is de grote kloof tussen de agenten op straat en de korpsleiding. De top houdt zich voornamelijk bezig met het imago van het korps naar de buitenwereld, waardoor politiemensen soms moeten werken onder een enorme druk. Bij de doorsnee agent staat daarentegen de soli dariteit met collega's centraal. Deze signalering is overigens niet nieuw. Enkele maanden geleden trok een extern bureau na een analyse van het korps een soortgelijke conclusie. haarlem pieter van hove De IRT-affaire is behoorlijk overtrokken. In de media is vaak een sensationeel beeld ge schetst van misstanden in be paalde opsporingsmethoden van het Interregionaal Recher che Team (IRT) en de Criminele Inlichtingen Dienst (CID) van met name het korps Kennemer- land. In werkelijkheid is de kwestie een goed voorbeeld hoe de diverse geledingen binnen het politieapparaat langs elkaar heen hebben gewerkt. Hierdoor is het korps onbestuurbaar ge raakt, schrijft de cultureel an tropologe D. Braun in het proefschrift 'Sturingsperikelen in de politieorganisatie' waarop ze vandaag promoveert. Braun deed daarvoor drie jaar lang, tussen 1992 en 1995, onderzoek bij de politie in Kennemerland. willemstad anp Minister wil drinkwaternormen handhaven Voordeeltje bij vakantiegeld van bouwvakkers mag den haag anp-gpd Minister Brinkhorst van land bouw handhaaft de aangekon digde wetsvoorstellen om de bodemvervuiling terug te drin gen door verlaging van nitraat in mest en zo de normen voor drinkwater haalbaar te maken of te houden. Dat betekent dat boeren minder koeien mogen houden en dat vijfhonderd vee houders van kwetsbare zand gronden naar elders verhuizen. De nieuwe minister zei de Tweede Kamer gisteren dat zijn voorgangers veel hadden be reikt bij hun pogingen nitraat terug te dringen, maar dat er nog meer moet gebeuren. Hij is daarom niet bereid iets toe te geven op de voorstellen die zijn voorganger Apotheker in de cember aan de Kamer had ge stuurd. Minder nitraat leidt tot scho ner drinkwater en een duurza mere landbouw, stellen Brink horst en zijn collega Pronk van milieu. Bovendien is Nederland verplicht snel maatregelen te nemen wegens de Europese ni traatrichtlijn. Als Nederland niet meer actie onderneemt om maximaal vijftig milligram ni traat per liter grondwater te ga randeren, dreigt een boete van het Europese Hof van Justitie. Volgens Pronk hecht Brussel weinig geloof aan de Neder landse mineralenboekhouding (Minas), waaruit af te leiden zou moeten zijn hoveel fosfaat en nitraat in de grond belandt. Verder moet het aantal koeien omlaag. In 2002 mogen er op elke twee hectare nog zeven koeien rondlopen, in 2008 nog maar vijf. Nitraat, dat ook veel voorkomt in bladgroenten die onder glas zijn geteeld, wordt bij opname in het lichaam (deels) omgezet in nitriet. Ni traat is niet giftig, nitriet wel. den haag anp Het is geen discriminatie van de andere belastingbetalers dat bouwvakkers over een kwart van hun vakantiegeld geen be lasting en premies hoeven te betalen, vindt de Hoge Raad. Twee jaar geleden kreeg de fiscus vele duizenden bezwaar schriften binnen, toen de ac countantsgroep Pricewater- house Coopers het oude belas tingvoordeeltje aankaartte. Staatssecretaris Vermeend van financiën besloot de zaak voor te leggen aan de Hoge Raad. Die erkent dat er sprake is van bevoordeling, maar dat die is gebaseerd op 'zwaarwegende motieven' van sociaal-econo mische en politieke aard. Curasao laat lastige drugsver slaafden met een enkele reis naar Nederland vertrekken. Ze zouden dan in het omstreden opvangcentrum 'De Schakel' in Beekbergen moeten afkicken, maar verdwijnen in de Neder landse samenleving. De Schakel is niet erkend als afkickcen trum. De directeur ervan zit sinds eind mei vast op verden king van ontucht. Directeur Lionel Capriles van de Antilliaanse Maduro Cu- riel's Bank heeft geld beschik baar gesteld om verslaafden in Nederland te laten afkicken. Hij deed dat op verzoek van de An tilliaanse parlementsvoorzitter, tevens leider van de arbeiders partij PLKP, Errol Cova. Volgens Capriles is het nooit zijn bedoeling geweest om de junks alleen maar met een en kele reis naar Nederland te stu ren. „Ik ben er steeds van uit gegaan dat ze - eenmaal gene zen - terugkeren", aldus de bankier. Hem zou zijn verteld dat De Schakel hele goede re sultaten heeft geboekt met ver slaafden. „Dat blijkt dus niet het geval te zijn." Zijn belang rijkste drijfveer is de junks en hun familie te helpen. „Ik heb van zeer nabij meegemaakt wat het betekent om een zwaar ver slaafde in de familie te heb ben." Daarnaast wijst hij op de overlast van verslaafden. In het verleden deden vaker geruchten de ronde dat de An tillen probleemjongeren zou den 'dumpen' door ze naar Ne derland te sturen. De regering heeft dat altijd stellig ontkend. CDA-Kamerlid Van der Knaap gaat nu vragen stellen over de kwestie. Hij wil weten of de overheid meebetaalt aan de reizen en of de Nederlandse autoriteiten op de hoogte zijn van de reizen, en of de junks te rugkeren na te zijn afgekickt. WD-Kamerlid Te Veldhuis is geschokt. „Dit lijkt op het dum pen van mensen in Nederland. Zo gaan we binnen een Konink rijk niet met elkaar om." Hij wil de zaak volgende week aan de orde stellen in een over leg met de Kamer. dordrecht gpd „Het werd te veel", verklaart de 35-jarige Dordtse agent Paul Buitink. Na zeven inbraken in tien dagen in de kelderboxen in zijn flatge bouw 'kon je op je vingers natellen dat dat ook bij ons wel zou gaan gebeuren'. De kersverse vader kreeg een inval: de baby foon. „Onze zoon is nog zo klein dat hij bij ons op de slaapkamer slaapt en ik dacht: weet je wat, we hangen de babyfoon 's nachts beneden in de kelder." De tweede nacht was het raak. „Mijn vrouw schrok wakker van een hard ge bonk. Het was de inbreker. We hebben ons als een speer aangekleed en zijn toen gaan kijken waar hij met de buit naar buiten zou komen. En ja hoor, hij kwam met een fiets aan de hand uit de kelder. We zijn hem op zijn nek gespron gen en konden hem vervolgens aanhouden." De man is overgedragen aan de politie. haag ans bouwmans za (at is slecht functioneren? Goede lnei lag. Een antwoord erop geven is wat jjciiN ïeüijker." Regels voor aftredende mi- "eei iters zijn er helemaal niet, getuige de Desti entale worsteling van Winnie Sorgdra- met de vraag of zij wel 'een verant- lordelijke minister' is geweest, n klein jaar na haar vertrek uit de 'be nde, lelijke' toren van Justitie, legt innie Sorgdrager in een persoonlijk lek verantwoording af over de periode ster 94-1998. Bewogen jaren, waarin ze ,p tc n de ene in de andere affaire beland- Ter herinnering: de gouden hand- uk voor Van Randwijck, de zaak Lan- de Securitel-affaire, de zaak Bouter- de opstand van de procureurs-gene- no al enzovoorts. „Er zijn uiteindelijk vijf oties van afkeuring door de oppositie V0I gediend. Enkele daarvan heb ik be- n J houwd als een ritueel, maar in andere 'est IVaUen was er serieus iets aan de hand. hel adden die dan moeten leiden tot aftre- ■n? Dan waren er in korte tijd zeker 1S er ministers van justitie geweest." ir vt ie kwamen er niet. Het was Winnie •rgdrager die onervaren binnenkwam, weinig op de hoogte was van politieke echanismen en het belang van beeld- •rming en daardoor telkens in proble- Wa 'en raakte. Maar uiteindelijk de rit uit „Ik vertrouwde waarschijnlijk te veel de redelijkheid van argumenten. Het beter om sommige dingen wat vóór te "werken. Dat is een onderdeel van het politieke spel." Sorgdrager verzucht dat je kwetsbaar bent als minister. Je hebt niet alleen te maken met feiten, maar ook met stemmingen, verwachtingen en trends. Onder Paars-1 ontstond het be grip 'sorry-democratie'. Bewindslieden bleken 'pluche-plakkers', maar Sorgdra ger vindt de kritiek niet helemaal te recht. „We moeten ervoor oppassen het aftreden niet te gaan verheerlijken. Ik vind het een verworvenheid als mensen een fout die zij of hun ambtenaren heb ben gemaakt in het openbaar kunnen en durven toe te geven." Maar wanneer treed je dan af? De prak tijk is volgens Sorgdrager minder helder dan de staatsrechtelijke regel dat de mi nister het vertrouwen heeft tot het te gendeel blijkt. Achteraf bezien heeft Sorgdrager er spijt van dat ze een jaar na haar aantreden niet is opgestapt naar aanleiding van de affaire Van Randwijck. De justitieminister kreeg veel kritiek op de afvloeiingsregeling voor de procU- reur-generaal. „Nu lijkt het er inderdaad op dat ik als minister niet weg te bran den was, ook gezien wat er daarna alle maal bij Justitie is gebeurd." In de ruzie met procureur-generaal Docters van Leeuwen wilde Sorgdrager niet van wijken weten. Dat was een prin cipe-zaak. „Een ernstig (machts)conflict tussen een minister en een van de hoog ste ambtenaren moet normaal gespro ken niet leiden tot het aftreden van de minister en het aanblijven van die amb tenaar." Sorgdrager zou wél ernstig heb winnie Sof\gdr<3<g^r ben overwogen af te treden als de zware crimineel Stefan K. tijdens zijn ontsnap ping uit de Van Mesdagkliniek een zwa re misdaad had begaan. „Ik zou dit dan het meest zuivere voorbeeld hebben ge vonden van de consequentie van het feit dat je als minister verantwoordelijk bent voor alles wat er in je ministerie gebeurt. Ook als je er persoonlijk niets aan kunt doen." Winnie Sorgdrager beschrijft en analy seert haar wederwaardigheden op een onderkoelde en eerlijke manier. Zij heeft de wijsheid niet in pacht, maar doet ver slag. Inclusief alle twijfels. Naar de Secu ritel-affaire kijkt ze nog steeds in ver wondering om. Het speelde al jaren, het ging om alle departementen en het was onduidelijk wat de gevolgen zouden zijn. „Hoe dan ook. ik kreeg een motie van afkeuring tegen me. Waarom, dat weet ik nog steeds niet en waarom al leen ik en Hans Wijers niet, begrijp ik ook niet." Sorgdrager toont zich een beetje moe van alle kritiek op haar persoon. Ook laat ze blijken een hekel te hebben aan alle commentatoren aan de zijlijn. „Bij na niemand wist precies wat er aan de hand was, maar gaf frank en vrij zijn commentaar." Maar ondanks alles ging ze toch elke dag weer welgemoed op weg, schrijft ze. „Ik was verantwoorde lijk en voelde dat ook zo, maar een zeke re relativerende houding en iets laco nieks kreeg ik op den duur wel over me." Dat beeld zal zeker een rol hebben ge speeld in haar moeizame relatie met de Tweede Kamer. Maar die conclusie trekt ze zelf niet in 'Een verantwoordelijke minister'. Een verantwoordelijke minister, op stellen over justitie en politiek. Auteur Winnie Sorgdrager. Uitgeverij De Geus. Prijs 34,90 gulden. Vanaf vandaag in de boekhandel. Mobiel bellen en gebeld worden in meer dan 75 landen. Inclusief Nederland. Dat kan nu ook met het Libertel Wereldpakket. Met dit voordelige en complete pakket voor de vakantie heeft u alles in één keer geregeld: 149.- Ericsson GF 768 mobiele telefoon Libertel Personal-abonnement Tot f 50,- retour op gesprekskosten Tot f 30,- retour op een autolaadsnoer Gratis aquapack Aansluitkosten t.w.v. f 105,75 gratis En nog veel meer... Exclusief gesprekskosten en abonnementskosten a f 34,95 per maand Bezoek een van onze verkooppunten of bel voor meer informatie met 0800-0560. We horen graag van u. Vraag naar de actievoorwaarden LIBERTEL Het Libertel Wereldpakket is o.a. verkrijgbaar bij: Libertel City Point, Libertel Business Point, Dixons, Halfords, BelCompany en T for Telecom.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3