'Het is een belachelijk besluit' Tourbaas Leblanc haalt zijn gram a 1 )remans bloeit )p in achtertuin Van der Gugten plaatst zich bij de laatste vier Sport TVM stopt misschien L.I.A.M. DERDAG 17 JUNI 1999 hard wint etappe, Ullrich stapt af Pascal Richard heeft gisteren de tweede etappe in de n Zwitserland gewonnen. De 35-jarige olympisch [pioen had na de 195 kilometer lange rit tussen Solothurn husanne een kleine voorsprong op de Italiaan Francesco i klassementsleider Laurent Jalabert uit Frankrijk. Kjiert behoudt de leiding. Jan Ullrich stapte na 75 kilometer )e Duitse pedaleur ondervindt te veel hinder van een bles- n de rechterknie. Het is onwaarschijnlijk dat de oud-win- fdeelneemt aan de Tour de France. jrving loopt record Robin Korving heeft tijdens de Grand Prix Il-meeting thene zijn Nederlands record op de 110 meter horden ver- erd. De Nederlandse aüeet eindigde in 13,18 seconden. Dat éénhonderdste seconde sneller dan zijn oude toptijd, die afgelopen donderdag in Helsinki liep. Korving werd daarmee je Griekse hoofdstad derde. De race, waarbij de atleten 0,3 ter per seconde tegenwind hadden, werd gewonnén door de erikaan Larry Wade (13,11). Korving werd vierde. orda stopt met tennis Petr Korda beëindigt zijn tenniscarrière. De omstre- rfsjêch besloot hiertoe nadat hij in de tweede ronde van het plificatietoernooi voor de Open Engelse kampioenschappen Wimbledon werd uitgeschakeld. „Alles is nu voorbij", sta- e de 31-jarige Korda. De tennisser kwam in opspraak nadat s geworden dat hij tijdens de vorige editie van Wim- n het verboden spierversterkend middel nandrolon had Iruikt. De straf was mild: slechts zijn prijzengeld en punten jr de wereldranglijst die hij tijdens Wimbledon verdiende, st hij afstaan. stralië en Zuid-Korea in finale lANEDe mannenfinale bij de Champions Trophy in Bris- gaat zondag tussen Australië en Zuid-Korea. Beide landen en door de resultaten van gisteren tijdens de voorlaatste ïlronde niet meer van de eerste twee plaatsen worden ver- De twee finalisten speelden gistermiddag gelijk tegen 1-1. Nederland won dankzij een doelpunt van Teun de CollranfRoijer zijn laatste wedstrijd van Spanje: 1-0. Bij de vrouwen is ilphy e.yl:Australië al zeker van een finaleplaats. Het Nederlands van bondscoach Tom van 't Hek is één van de kandidaten br de andere positie in de eindstrijd. De vrouwenploeg sluit e af tegen wereldkampioen Australië. alencia in bekerfinale V encia heeft de finale van de Spaanse voetbalbeker eikt. De ploeg verloor gisteravond met 2-1 bij Real Madrid, irhad vorige week thuis al met 6-0 gewonnen. Morientes en itovic brachten Real op voorsprong. Lopez maakte de 2-1. incia speelt in de finale tegen Atletico Madrid, dat dinsdag lortivo La Coruna uitschakelde. I beëindigt racecarrière :ny cours Voormalig wereldkampioen formule 1 Damon heeft aangekondigd na dit seizoen zijn racecarrière te be- digen. De 38-jarige coureur is pas zes jaar actief als formule- Dureur. Hij won 22 grandprixwedstrijden. In '94 en '95 was vice-wereldkampioen. Dit seizoen rijdt de Engelsman voor [ordan-renstal vrij anoniem zijn rondjes. I ijdelijke schorsing IOC-leden yi» Leden van het Internationaal Olympisch Comité die de pis in het olympisch handvest overtreden, kunnen in de toe- nst tijdelijk worden geschorst. Als een van de eerste beslui- Ina de beëdiging van prins Willem-Alexander installeerde het jfc een sanctielijst voor de eigen leden. Dit gebeurde in het ka li van de schoonmaakactie na het corruptieschandaal rond ut Lake City. Voor de verschillende overtredingen is nu een ffmaat bepaald. Deze variëren van een waarschuwing, tot de lelijke schorsing (van bijvoorbeeld twee jaar) en royement, Inede intrekking van privileges. Vier ploegen alleen onder voorwaarden welkom Jean-Marie Leblanc hééft als nog zijn gram gehaald. De baas van de Ronde van Frankrijk voelde zich vorig jaar in zijn hemd gezet. Met name door TVM, de Nederlandse ploeg die betrokken raakte bij een do- pingaffaire. De ploeg van Cees Priem voerde actie en ver dween als een dief in de nacht in Zwitserland uit de Tour. Gisteren kwam de wraak: TVM is niet welkom in de 86ste Ronde van Frankrijk. Twintig ploegen, elk met negen ren ners, staart op 3 juli in Puy-du- Fou aan de start. Aan de deel name van vier ploegen zijn voorwaarden verbonden. Polti mag Virenque niet opstellen, Cofidis moet het doen zonder Philippe Gaumont, Casino kan geen beroep doen op Laurent Roux. Van die laatste werd gis teren bekend dat hij in de Waalse Pijl positief is bevon den; Roux is ook betrokken bij de affaire rond de paardenfok ker Sanz. De ONCE-ploeg ver schijnt in Frankrijk zonder ploegleider Manoio Saiz en teamarts Terrados. De problemen in de Tour van 1998 werden ingezet door de EPO-vondst in de auto van Festina-verzorger Willy Voet. Later in de ronde bleek dat reeds in maart eenzelfde vondst was gedaan in een auto van TVM-ploegarts Michailov. De deelnemende teams werden nauwlettend in de gaten gehou den door de Franse justitie, die onder meer de volledige TVM- r onderzoek. Ploegleider Priem, verzorger Moors en ploegarts Michailov bleven lange tijd in hechtenis. Het peloton protesteerde. De koers werd meerdere keren stil gelegd. Een wandeletappe werd besloten met een demonstra tieve aankomst waarbij de TVM-renners als eersten moch ten finishen. Na hun vertrek volgden Spaanse ploegen als ONCE en Banesto niet veel later dat voorbeeld. Leblanc kondigde eerder aan renners of ploegen tegen wie onderzoeken lopen wegens do ping te zullen weren. TVM is in een gerechtelijke procedure verwikkeld na de be wuste EPO-vondst. Maar dat is niet de hoofdreden voor de ver banning uit het grootste wieler- evenement ter wereld. „Het ge drag van TVM was een schande voor de Tour. De ploeg heeft ook geen blijk gegeven van ver beterd gedrag", aldus Leblanc. De Tour heeft Cees Priem niet nodig en Priem kan ook zonder de Tour. De manager van TVM /Farm Frites rea geerde gisteren quasi laconiek op het nieuws dat Tour directeur Jean-Marie Leblanc zijn ploeg heeft uitgesloten van deelname aan de Ronde, die 3 juli begint. „Het is ei genlijk wel komisch", reageerde de Zeeuw vanuit Vene tië, waar hij deze week voor zaken verblijft. „Ik mocht eerst Frankrijk niet uit en nu mag ik er niet meer in." VLISSINGEN FRITS BAKKER Het onbegrip in het TVM-kamp over de afivijzing was niettemin groot. Priem riep weliswaar dat 'het leven ook zonder Tour ge woon doorgaat', maar realiseer de zich tegelijkertijd dat de ab sentie in het grootste wielereve- nement ter wereld hard aan- komj: bij de renners en de spon sors. „Zij verdienen dit niet. Het is een belachelijke beslissing." Volgens Priem is de weigering om zijn ploeg toe te laten voor al ingegeven door de gebeurte nissen tijdens de 17de etappe in de Tour van vorig jaar. Het peloton protesteerde die dag met stakingsacties tegen de jus titiële invallen. Vier TVM-ren- ners reden in finishplaats Aix les Bains aan de kop van het peloton de eindstreep over. Tour-directeur Leblanc heeft dat altijd als een belediging van zijn ronde opgevat „Voor die actie worden wij nu afgere kend", vermoedt Priem. „Ik kan geen andere reden bedenken. We zijn nergens voor veroor deeld, het onderzoek blijft maar slepen." Bovendien waren de drie TVM'ers (Priem, verzorger Moors en ploegarts Michailov), die in voorarrest hebben geze ten, voor de Tour van dit jaar buiten beeld gelaten. De TVM-ploeg nam bij de aanmelding het zekere voor het onzekere. Priem zou zelf offici eel niet zijn afgereisd naar de Tour en verzorger Jan Moors mag hangende het onderzoek van de Franse justitie toch al niet in Frankrijk werken. En An drei Michailov? Cees Priem: „Hij is niet meer in dienst bij de ploeg. We hebben ook geen contact meer met hem..." Pr-manager Guido van Cal- ster verwerpt de beschuldiging dat zijn ploeg aan de basis lag van de stakingsacties tijdens de rit naar Aix les Bains. „Ik zweer het op het hoofd van mijn twee kinderen: de TVM-renners heb ben die dag zelf niets onderno men. Dat hebben we in het ge sprek met de Tour-directie, na het startverbod in de Waalse Pijl, ook nog eens benadrukt." „Het was een actie van de kopstukken in het peloton", al dus Van Calster, die net als Priem in Venetië verblijft. „Ik heb in het gesprek met de Tour-directie de foto van de fi nish van die etappe meegeno men. Ik heb ze laten zien. wie er op de tweede rij zitten. Pan- tani, Ullrich, Riis en Jalabert. Het was een georganiseerde ac tie, maar niet van onze ploeg." Cees Priem gaat er vanuit dat er een protest zal komen van de vereniging van ploegleiders te gen het Tour-besluit. „Manoio Saiz, de voorzitter van on^e vakbond, is ook geweigerd voor de Tour. We moeten met z'n al len een krachtig protest laten horen, want dit is onbestaan baar. De organisatoren van de Tour zijn op een stoel gaan zit ten waar ze niet thuishoren." En als dat niets uithaalt? Priem: „Dan gaan we gewoon door, zonder Tour. Ze moeten niet denken dat ze daar kunnen beslissen hoe het verder met ons bedrijf gaat. We hebben een geweldig seizoen tot nu toe. Het voorjaar is nog nooit zo goed geweest, we hebben twee ritzeges behaald in de Ronde van Italië en staan derde in de stand van de wereldranglijst. Als er geen Tour komt, dan zul len we onze vleugels verder uit strekken. Dat richten we ons op de Ronde van Spanje en het WK." VLISSINGEN GPD De directie van TVM overweegt om aan het eind van dit seizoen de samenwerking met de wie lerploeg van Cees Priem stop te zetten. Het voornemen van de hoofdsponsor is mede ingege ven door het startverbod dat het Nederlandse formatie giste ren kreeg opgelegd voor de Tour de France. „Misschien wordt het tijd om ons te beraden over alternatie ven", reageerde Arjan Bos, commercieel directeur van TVM, op de uitsluiting. „De wielersport is al tijden negatief in het nieuws. Onze ploeg moet daar niet te lang mee worden geassocieerd." Het contract van TVM en co- sponsor Farm Frites met de ploeg van Priem loopt eind dit jaar af. Bos geeft toe dat hij sinds enige tijd in onderhande ling is met kandidaten om de sponsoring over te nemen. Commercieel directeur Albert van der Vlies van Farm Frites vindt het nog 'te prematuur' om conclusies te verbinden aan het startverbod. „We willen eerst alles laten bezinken. Pas daarna hervatten we de onder handelingen over een eventuele verbintenis." KNWU Joop Atsma, de Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie (KNWU), heeft Tour directeur Jean-Marie Leblanc schriftelijk gevraagd zijn beslis sing om TVM uit te sluiten voor de komende Ronde van Frank- de van de Belangenvereniging van Beroepswielrenners, Annet van der Hoek, vroeg Atsma Leblanc de argumenten voor zijn besluit kenbaar te maken. Atsma stelt in zijn brief dat hij op voorhand vindt dat de beslissing van de Tourbaas een 'aanzienlijke ma te van willekeur in zich heeft'. m Lottum en Schalken uitgeschakeld Miriam Oremans op gras, komt ze tot leven. Ze be- alde dif jaar amper aansprq- resultaten, teert nog eds op het behalen van de fi- Rosmalen en de vierde ide op Wimbledon vorig jaar. okken moet ze, om zich in top-vijftig van de wereld te ndhaven. Gelukkig voor Ore- tns is haar Rosmalense ach- lin een garantie voor suc- De Berlicumse bereikte er teren door een overwinning de Amerikaanse Lilia Oster- opnieuw de kwartfinales, lij de laatste acht mag ze op Thaling tegen Kristie Boogert, ondanks een moeizame de set won (6-1, 7-6) van Francaise Alexia Dechaume- Ueret. Vorig jaar was Ore- te sterk voor Boogert. De weg naar de finale lijkt 'nieuw open te liggen voor de Brabantse speelster. Het ch al weinig aansprekende Duwentoernooi van Rosma- verloor gisteren vier ge ëtste tennissters. Cara Black ng onderuit tegen de Kroati- he Silvija Talaja en de num- er één van de plaatsingslijst, ndrine Testud uit Frankrijk, rslikte zich in Emmanuelle 'gliardi. Ook twee bescherm- speelsters uit Duitsland, An- Huber en Barbara Rittner, ruikelden in de riveede ronde, leen de als tweede geplaatste dgische Dominique van Roost nog over. Voor Oremans is het gras van Rosmalen een voedzame bo dem. In de voorgaande twee edities haalde ze de finale. Ge holpen door een pijnstiller had ze gisteren tegen Osterloh net zo weinig last van haar schou der als van haar opponente. De Amerikaanse brak Oremans nog wel in de openingsgame, kwam vervolgens met 3-1 voor, maar verloor toen acht games op rij. Daarmee was het verzet gebroken. Oremans, momenteel vijftig ste op de wereldranglijst, heeft een goed resultaat in Rosmalen nodig. Op Wimbledon is het uitzicht op een herhaling van haar goede prestatie van vorig jaar wazig. Daar treft ze in de eerste ronde de als zesde ge plaatste Venus Williams. Van Lottum In het mannentoernooi blijft voor Nederland alleen Richard Krajicek over. John van Lottum kon zijn verrassende overwin ning op Jan Siemerink geen vervolg geven tegen de Deen Kenneth Carlsen. Hij serveerde op 5-4 voor de eerste set, had -zelfs twee setpoints, maar liet zijn opponent glippen. In het tweede bedrijf irriteerde hij zich mateloos aan de staat van en het rumoer rond het bijbaantje waar hij zijn partij moest afwer ken. Hij liet zich ook uit het spel halen door een kind dat achter het hek om een handtekening vroeg. De tweede set was met 6- 1 zo voorbij. Oremans won gisteren in Rosmalen van de Amerikaanse Lilia Osterloh. Sjeng Schalken kon niet an ders dan zijn meerdere erken nen in de Slowaak Karol Kuce- ra: 7-5 6-2. Zijn service uitge zonderd tenniste hij naar eigen zeggen beter dan ooit op gras. „Ik ben de laatste tijd alleen niet toegekomen aan het trai nen op de opslag. Op gravel of hardcourt kom ik daar mee weg, kan ik steunen op mijn andere slagen. Maar met gras- Barbara van der Gugten is weer helemaal opgebloeid. De over stap voor de competitie dit jaar naar De Merenwijk, waar ze de ze week als de nummer 1 van de deelnemerslijst bij de vrou wen het sterk bezette Open Toernooi aanvoert, heeft Van der Gugten goed gedaan. De HALO-studente werd met haar competitieteam en met een on geslagen singlestatus kampi oen. Bij De Munnik speelde ze zich in de BI bij de beste vier. Gisteren werd na een vrije doortocht in de eerste ronde te gen Marieke Halenbeek de eer ste echte horde bij de Meren wijk Open genomen. Bij de Leidse wijkclub waren en zijn ze ingenomen met de komst van Van der Gugten. Niet alleen danst de Rijnsburgse weer over de tennisbanen als een bloem in de wind. De nieu we competitieaanwinst, die in haar vrijetijd een aerobics dansgroep leidt, besteedt een ander deel van die tijd aan de ondersteuning van de wed strijdleiding. Dat was vorig jaar anders, toen Van der Gugten in de basis van Unicum stond op gesteld en vrijwel niets deed. „Ik vind, dat ik daar toen geen foto anp echte kang heb gekregen om mij te bewijzen", zegt ze er nu tennis is de service te bepalend, van. Enigzins teleurgesteld ver- Nu heb ik gelukkig weer wat tijd kaste ze naar de naaste buren om te oefenen, want dat was èr van de Leidse eersteklasser, die door de vele wedstrijden van de al vaker een goed opvangtehuis afgelopen weken niet van geko- bleken voor mogelijk miskend men." talent of afbouwende Leidse toppers. De plezierige sfeer was gisteren andermaal terug te vin den bij De Merenwijk Open. Zo'n tweehonderd toeschou wers, een aantal waar menig A- toemooi de vingers bij zou af likken, zagen Van der Gugten een aardig duel met clubgenote Marieke Halenbeek afwerken. De clubgenoten deden er lekker lang over, maar de Rijnsburgse was met 7-6 6-3 de sterkste. De clubgenote van Van der Gugten en Halenbeek, Sylvia Sieval, boog met twee maal 6-4 voor Marieke Bethlehem. Bij de mannen paste Mark Fleischeuer de regel 'lange ha len, snel weer thuis' toe op Maarten Kallenberg. Vooral in de tweede set liet de winnende Unicummer duidelijk zien wie het beste van het spel had. Kal lenberg probeerde nog met subtiele drop-shots en goede spreiding zijn clubgenoot uit het ritme te halen maar moest dus toch zijn meerdere erken nen in de topfavoriet. Sassenheini In de BI-afdeling van de Sas- senheim Open zorgden jeugd spelers Tim de Rooij (4) en Mi chael Rusman voor veel spekta kel. In de tiebreak van de twee de set kon Rusman de partij niet uitmaken. De Hillegommer verloor vervolgens ook de derde met 6-4. Thuisspelers Guido Koekkelkoren en Jelle Rinzema werden niet 'toegelaten' in de tweede ronde van het B-sche ma. De twee Cl-spelers verlo ren in twee doorgangen van respectievelijk Tim Bavelaar en Donald van Veen. Dertiger Ba- velaar, die eerder dit jaar met de mannen van De Munnik de titel pakte in de derde-klasse, kwam niet in de problemen te gen de een klasse lager uitko mende Koekkelkoren. Donald van Veen moest nog wel even diep gaan om Rinzema van zich af te schudden. CIRCUIT IN CIJFERS HEB1. *ej£sch-Pag6iy rCgOIHV Cjrcjj. v Rabobank A6po"s0 jé. jdsch_Bag \ei>tVs-ClrcW( ^33 Rabobank vol energie Mercedes-Benz NOTARISKANTOOR Mr. H.H. Augstein L.J. SPORT ALL - IN SPORTSTORE WIM SIEMERINK PRESENTATIE NOORDWIJK - SASSENHEIM

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27