Zoeterwoude moet rotonde verplaatsen jli 'óMlt CVIXIMJCajC^ LuncUcc Boeren worden nu tenminste serieus genomen' Regio 7000 Legionella in sporthal Wassenaar Tien jaar cel voor bankovervallers Ondergrondse glasbak tegen wespenallergie 'S Zoeterwoudse braderie biedt voor elk wat wils Honderd verjaardagskaarsjes INDERDAG 17 JUNI 1999973 chef erna straatsma, 071-5356437,plv -chef judy nihof. 071-5356416 ;ten libliotheek zoekt vrijwilligers 1J jppppQRP De openbare bibliotheek in Leiderdorp zoekt vrij- 0lf Üiigers voor de activiteitencommissie. Deze commissie ver- )fgt eens in de zes weken een tentoonstelling in de biblio- ,eek. Ook helpen leden bij het zomerleesprogramma en de nderboekenweek. Iedereen die gemiddeld zo'n vijftien uur pei iaand aan vrije tijd te besteden heeft, is welkom als vrijwilliger, rt worde anmelden kan bij S. Kukler, 5890849. Studente 1,1 de 10 'jrcus voor peuters en kleuters gu! ooRSCHOiEfi; Peuters en kleuters die gek zijn op het Histoi linnen zaterdag zelf als artiest optreden of gewoon kijken bij chiedén en circus aan het Burgemeester de Koolplantsoen 19 in Voor la dioten. In het kader van het 50-jarig bestaan van de Voorscho- d°rP H ense Rudolf Steiner kleuterschool staat het circus daar t en 12.30 uur. Er zijn optredens van circuspaarden, acro- aten, slangenbezweerders, tijgers, panters, clowns en gooche ms. Kinderen kunnen zich laten schminken en krijgen limo- itoonsteifade. zijn lende 6< iVegafsluiting door aanleg rotonde In verband met de aanleg van de rotonde bij de Lei- lerdorpse nieuwbouwwijk Leyhof is van maandag 28 juni 7.00 lurtot vrijdag 9 juli 16.00 uur een deel van de provinciale weg 1445 afgelsoten. Het gaat om het deel tussen de Engelendaal e |e Hofdijklaan. Ook de Nieuwe Weg tussen de Zijldijk en de mdseweg is in die periode afgesloten voor doorgaand verkeer, let verkeer wordt omgeleid met routeborden. Warmonder beledigt politieman inofddorp Een 34-jarige Warmonder is gisteren op een indu- trieterrein bij Hoofddorp op de bon geslingerd omdat hij een igent beledigde. De Warmonder stond met zijn auto op een juising van de N201 voorgesorteerd om rechtsaf te slaan. Een lolitieman op de motor zag dat de man zich echter bedacht en laar links reed. Hij zette zijn auto schuin voor een automobilist lie rechtdoor wilde. De politieagent noteerde daarop het kente- van de auto. Dat schoot de Warmonder in het verkeerde Igat. Hij reed op de agent af en begon hem uit te schelden r 'vuile NSB'er'. Hierop hield de agent de man aan en ichreef hij een bekeuring uit van 550 gulden. <tr-döt cL Heineken geeft geen toestemming Zoeterwoude heeft geen toestemming gekregen van Hei neken om een rotonde op de grond van de bierbrouwer aan te leggen. De gemeente had de rotonde gepland - als onderdeel van het verkeersluw maken van de Hoge Rijn dijk - op een deel van het terrein van Heineken, om wat meer ruimte te creëren voor een kantorengebouw op het industrieterrein Grote Polder. Nu dat niet mogelijk is, is besloten om de rotonde op te schuiven in de richting van de spoorlijn Leiden-Utrecht. Met de aanleg van de rotonde is een bedrag gemoeid van onge veer 255.000 gulden. Oorspron kelijk zou de rotonde worden aangelegd op de plek waar nu nog verkeerslichten staan: op het kruispunt Burgemeester Smeetsweg/Industrieweg. In dat geval zouden de kosten vol ledig voor rekening zijn geko men van rijkswaterstaat, zoals dat geldt voor alle maatregelen waarmee Zoeterwoude, Rijn- woude en rijkswaterstaat zoveel mogelijk weggebruikers willen dwingen om via de rijksweg 11 van Leiden naar Alphen te rij den. Het verplaatsen van de ro tonde leidt echter tot een extra aanpassing aan het wegdek, die niet kan worden doorberekend aan rijkswaterstaat. Een andere tegenvaller voor Zoeterwoude is dat het een jaar langer duurt voordat rijkswater staat begint aan de tweede fase van het verkeersluw maken van de Hoge Rijndijk begint. Wet houder H. van der Kooi reken de erop dat rijkswaterstaat di rect na de openstelling van rijksweg 11 in oktober aan de slag zou gaan. Volgens P. Rongen, project manager rijksweg 11, kan de Hoge Rijndijk - in Zoeterwoude en Rijnwoude - dan niet met een worden aangepakt. „Wij hebben moeten wachten op goedkeuring. Rijnwoude en Zoeterwoude zijn pas onlangs akkoord gegaan met de veran deringen." Rongen wijst erop dat er op dit moment alleen schetsen voor het aanpassen van de Ho ge Rijndijk zijn. „Er moet eerst een definitief plan worden ge maakt. Daarna volgen de be stektekeningen en moet het werk worden aanbesteed. Ver volgens krijg je nog de gunning en de werktekeningen. Al met al gaat er zeker nog een jaar over heen voordat er een schop de grond ingaat." Van der Kooi is teleurgesteld over het jaar uitstel. „Dat bete kent dat de Hoge Rijndijk nog veel langer aantrekkelijk blijft voor automobilisten. Wat het verwijt van rijkswaterstaat be treft dat het van onze kant alle maal zo lang heeft geduurd, zeg ik: rijkswaterstaat had ook meer druk kunnen uitoefenen. De plannen hadden toch al in een eerder stadium uitgewerkt kun nen worden?" Rijksweg 11 zou tussen de Burgemeester Smeetsweg en Alphen aanvankelijk vóór de bouwvakvakantie worden ge opend. Dat zal nu begin okto ber pas kunnen gebeuren, om dat ter hoogte van Rijnwoude nog geluidsschermen moeten worden aangebracht en de weg nog moet worden geasfalteerd. Rongen: „Vlak voor de vakan tie was toch geen geschikt mo ment geweest voor de opening. Dan ligt iedereen aan de Costa Brava. We zullen nog even ge duld moeten hebben. Daarna kan iedereen van Leiden tot en met Alphen over deze nieuwe weg." 1de ze Natuurbeschermers geven les aan agrariërs ren boeren en natuurbe- chermers eikaars natuurlijke vijanden, loeren werden beschouwd als de 'ver dacht ^ers van het land. Op hun beurt za gen de agrariërs die 'geitenwollensok- enfiguren' als insecten die je het liefst mep zou geven. Op deze woensdag middag loopt de Koudekerkse boer Ha- ge Peters echter gedwee enkele uren achter Johan Bezemer van Landschaps- lachte beheer Zuid-Holland aan. Op het land ed goed Duivenvoorde in Voorschoten wijst hij op de grote waarde van vogels, vlinders, planten en bomen. En insec- Samen met andere boeren uit de regio volgt de 50-jarige Peters de cursus 'agra risch natuurbeheer' van het Agrarisch Opleidingscentrum in Gouda, in samen werking met Landschapsbeheer en de agrarische natuurverenigingen Sant voorde en Wijk en Wouden. Daarin wordt onder meer aandacht besteed aan weidevogels en het zoveel mogelijk in tact houden van slootkanten. Na de cur- krijgen de boeren een certificaat en vergroot weer de kans op subsidies van het rijk. Ditmaal zijn de boerenerven aan de beurt. Zij kunnen hèt visitekaartje zijn van bedrijven, zo houdt Bezemer zijn leerlingen voor, maar ze worden vaak verwaarloosd. En dat gaat dan vooral ten koste van de natuur. Op het vierhon derd hectare grote landgoed rond Kas teel Duivenvoorde staan zes boerderijen waarvan de erven wèl zijn opgeknapt. „Neem nu deze boomgaard, waaraan vijftien jaar niets was gedaan. De bomen waren voor 75 procent door geiten aan getast. Nu staan er nieuwe appel- en pe renbomen die goed zijn afgeschermd", merkt Bezemer op, terwijl een pony aan zijn sokken snuffelt. Daarna komen geriefhoutbosjes aan de beurt, knotwilgen, knotessen en de zo gevreesde iepziekte. „De bacterie wordt verspreid door de iepenspintke- ver. Ruim daarom het hout altijd goed op." Hage Peters luistert aandachtig. Hij heeft zich voorgenomen om zich zo po sitief mogelijk op te stellen. „Boeren kla gen altijd. Dat wil ik vanmiddag niet doen." Om eens een ander beeld van agrariërs te schetsen, maakt hij af en toe een grapje. Bijvoorbeeld op het dat bij een boerderij het bordje 'Waak hond betreden op eigen risico' opduikt. Peters lacht erom: „Ik ga nooit op een hond staan. Waarom staat er niet ge woon dat er niemand mag komen?" Ondanks die uitbundige stemming laat Peters af en toe ook wat kritiek ho ren. „Ik ga echt geen bomen rooien om het bomen rooien. Wij hebben al niet zoveel bomen. Ik zal ook niet zo snel ge riefhoutbosjes aanleggen. We houden het land in de Lagewaard in Koudekerk zo vrij mogelijk voor weidevogels. Bo vendien hebben we het als boeren al druk genoeg. We kunnen niet overal op letten." Johan Bezemer is al lang blij dat in elk geval 'wat' overkomt van zijn verhaal. „Alles wat anders gebeurt dan in het verleden is winst voor de natuur. Boeren kunnen hun omgeving aantrekkelijker maken voor recreanten en tegelijkertijde goede dingen doen voor het milieu." Pe ters zet daar echter een vraagteken bij: „Het is allemaal leuk en aardig, maar als wij de boerderij en alles eromheen ver fraaien, moeten wij straks meer betalen aan onroerendzaakbelasting, omdat al les meer waard is." Bezemer kan zich dat wel voorstellen. „Maar moet dat een reden zijn om dan maar niets te doen? Nee toch. Ik vind het wel kwalijk als we worden gebruikt om huizen of boerde rijen op te knappen en dat daarna alles voor veel geld wordt verkocht. Dat is ook gebeurd." Peters wordt weer wat optimistischer als hij Bezemer hoort zeggen dat bij het planten van bomen goed moet worden opgelet of verschillende soorten wel bij elkaar passen. „Neem nu deze es doorn", aldus Bezemer. „Die groeit he lemaal in die eik. Nu is het een mooi ge zicht, maar over twintig jaar overwoe kert de esdoorn de eik helemaal. Die eik verstikt, vandaar dat we de esdoorn wil len snoeien." Scepsis maakt bij Peters plaats voor bewondering. „Zo'n kerel ziet dat toch heel goed. Daarom vind ik die samen werking met natuurbeschermers ook prima. Vroeger gingen m'n haren recht overeind staan als ik die mensen zag. Ze stonden altijd op een voetstuk. Wij als boeren hadden er geen verstand van. Nu is er tenminste overleg en worden we serieus genomen." afke van der toolen De vier doucheruimtes in de Wassenaarse sporthal De Schulpwei zijn besmet met de le- gionellabacterie. Dat blijkt uit een test die op 3 juni is uitgevoerd. De douches zijn de komende tijd dicht; de gemeente zet een installateur aan het werk om het douchesysteem aan te passen. De GGD, de Inspectie van de Volksgezondheid en de gebruikers van de sporthal zijn op de hoogte gesteld. De gemeente Wassenaar heeft niet alleen de sporthal op de gevaarlijke bacterie laten onder zoeken, maar ook twee openbare scholen: de Bloemcampschool en de Wethouder Huibregt- seschool. Daar is geen besmetting aangetroffen. „We zijn als gemeente gaan denken: wat is onze verantwoordelijkheid precies? De conclusie was dat ook openbare scholen daaronder vallen. Daar zijn ook douches", zegt een woordvoerder van de gemeente. De besmetting van de doucheruimtes van De Schulpwei is vermoedelijk veroorzaakt doordat het water in de leidingen niet warm genoeg was, aldus de gemeente. „We hebben besloten het probleem definitief aan te pakken, en gaan ervoor zorgen dat de temperatuur constant hoog blijft zodat er geen besmetting meer kan ontstaan." Dat werk zal een paar weken duren. Een paar maanden geleden werd een legio- nella-epidemie 23 mensen fataal. Sindsdien hebben vele sportaccomodaties hun systeem op de bacterie laten onderzoeken. Wassenaar is daar pas nu aan toegekomen omdat de labora toria het te druk hebben. Ze worden overspoeld met opdrachten, verklaart de woordvoerder van de gemeenté. De overvallers van de Rabobanken in Wassenaar en Hoogmade en van de eigenaar van een jacht werf in Voorschoten zijn gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van tien jaar. Tegen beide mannen was door de officier van justitie twaalf jaar cel geeïst. De twee man nen zijn eveneens schuldig bevonden aan een poging tot een overval van het postagentschap in Nootdorp, het beroven van een juwelier in het centrum van Den Haag, een overval op een drugsdealer en het voorbereiden van een tweede overval op een juwelierswinkel in Den Haag. Bij een van de overvallen wist een slachtoffer een goed signalement te geven. Aan de hand van dit signalent werd een telefoon afgeluisterd waar door de politie de overvallers op het spoor kwam. Op 27 juli vorig jaar dwongen de twee overval lers personeel van Rabobank in Hoogmade tien duizend gulden in een vuilniszak te doen. Op 28 augustus werd de eigenaar van een jachtwerf op een parkeerterrein in de Schoolstraat in Voor schoten beroofd van 23.450 gulden. De overval lers waren getipt dat de man regelmatig veel geld wegbracht. Bij de overval op de Rabobank in de Wassenaarse wijk Kerkehout werd het personeel 's morgens vroeg opgewacht. Bij deze laatste overval was nog een derde man behulpzaam. Het drietal kende elkaar uit een snackbar in Den Haag. De 27-jarige man was de exploitant, de 38-jarige een medewerker en de derde verdachte een vaste klant. De exploitant en de medewerker leerden elkaar enkele jaren gele den kennen in een afkickcentrum. De snackbar houder gaf geldgebrek als motief voor de overval len. De medewerker wilde zijn vriend helpen om uit de problemen te komen. 'Meer huizen voor jongeren in Sterrenburg Voorschoten' De gemeente Voorschoten en de woningbouwvereniging Woonzorg Nederland verschil len van mening over de huizen in de nieuwe wijk Starrenburg II. Het college van B en W, ge steund door de gemeenteraad, vindt dat er meer woningen moeten komen voor jongeren. B. Geerink, regio-manager van Woonzorg, wees er gisteravond tijdens een commissievergade ring echter op dat er juist be hoefte is aan woningen voor ouderen. Daarbij verwees hij naar een onderzoek dat de wo ningbouwvereniging onlangs heeft gehouden. De politici willen eerst de re sultaten weten van een regio naal onderzoek dat in opdracht van het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio momenteel plaats heeft. Daarna wordt beslist wat precies in Starrenburg wordt gebouwd. „De woningcorpora ties bepalen niet deze markt, maar de gemeente", zo ver woordde H. Smits van DD de mening van de commissie. Van de totaal 480 woningen die in de wijk zullen komen, zijn er 160 bestemd als sociale huurwoning. Het grootste deel daarvan is voorlopig bestemd voor ouderen. Daarbij komen een kleine supermarkt en een horecagelegenheid. „Een soort hangplek voor ouderen", aldus wethouder A. Draijer. voorschoten witold kepinski Het Voorschotense gemeente bestuur wil 15.000 gulden uit geven aan een ondergrondse glasbak bij supermarkt Hoog vliet. Het weggegooide glas trekt 's zomers veel wespen, terwijl een buurvrouw van de winkel allergisch is voor die in secten. Hoogvliet zelf betaalt de andere helft van de 30.000 gul den kostende aanschaf. Het gaat hier om een proef: Voor schoten wil kijken of onder grondse afvalbakken goed wer ken. Buurman W. Steemers gaf gisteravond in de raadscom missie voor openbare werken een korte toelichting over de al lergie van zijn vrouw. „Als ze wordt gestoken moet ik binnen een half uur met haar bij de dokter zijn, anders kan ik haar vaarwel zeggen." PvdA-raadslid S. Vergoor toonde zich 'niet gelukkig' met het plan om het eerste onder grondse milieuparkje bij Hoog vliet te plaatsen. Ze onder streepte dat ook andere inwo ners een wespenallegie hebben. GroenLinks vindt het hele expe riment 'niet zo nodig', terwijl D66 het liever op een andere plek in Voorschoten zou willen. zoeterwoude connie van uffelen »Deze vogel is door die orkaan Mitch gevlogen. Zijn veren zit ten wat door elkaar", grapt de Zoeterwoudse Ton van Noort achter zijn kraam, wijzend op een van de roodborstjes op zijn beschilderde klompen. De ge middelde bezoeker van de der tiende Zoeterwoudse braderie zal het gisteren niet hebben op gemerkt, maar de vogeltjes op de linker- en de rechterklomp verschillen inderdaad wel wat van elkaar. Van Noort is nu eenmaal geen professional, maar hobbyist. De zes paar be schilderde klompen van Van Noort zijn echter niet te koop. Hij heeft ze 'voor de show' in zijn kraam gezet. Behalve voor zijn hobbies hoopt Van Noort ook wat be langstelling te kweken voor Volkstuinvereniging Oud-Raadwijk. Voor het trek ken van wat extra leden is de tweejaarlijkse Zoeterwoudse braderie een mooie gelegen heid. Hoewel, tweejaarlijks. Speciaal vanwege het 75-jarig bestaan van het Muziekcen trum aan de Schenkelweg be sloot het braderiecomité de braderie een jaar eerder te hou den. Niet op de oude vertrouw de plek aan 't Watertje, maar rondom het jubilerende Mu ziekcentrum. Dat leverde vol gens Koos van der Geest, voor zitter van het braderiecomité, zo her en der nogal wat verwar ring op. Zo zouden er wat ver kopers per abuis naar 't Water tje zijn gegaan om daar hun spulletjes uit te stallen. Uitein delijk wisten ze de weg naar het jubilerende Muziekcentrum wel te vinden. Behalve de nodige hapjes, drankjes en kledingstands wa ren er gisteren een marmotten- race, een stand met onder meer een ouderwetse muizenval, een demonstratie voor een ont spannende massage op een speciale stoel en een wedstrijd met fotovragen van de Stichting Oud Zoeterwoude. Voor een Op de braderie was veel animo voor de loterij. vrolijke noot zorgden drumfan fare VIOS, de St. Jansfanfare en de Rijntamboers. Wie had gehoopt dat er vol gend jaar weer een braderie is, komt bedrogen uit. De eerstvol gende braderie wordt waar schijnlijk pas in 2001 gehou den. Dat heeft volgens Van der Geest een 'sportieve' reden. „In 2001 is er geen Europees of We reldkampioenschap voetbal zo- foto hielco kuipers als dat tot nu toe tijdens elke braderie was." Dat komt vol gens hem een hoop mensen beter uit. „Veel standhouders zijn toch echte voetballiefheb bers." wassenaar „Als u zeventig was, zou ik het ook geloven!", zei de Wassenaarse loco-burgemeester E. van Dijk gisterochtend tijdens haar bezoek aan de jarige mevrouw Van Oost-Wiersma. Zij blies gis terochtend in het Johannahuis in Wassenaar honderd verjaardags kaarsjes uit. Over belangstelling voor haar bijzondere feestje had ze niet te kla gen. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen, personeel van het Johannahuis, huisgenoten, 'haar* vroegere Wassenaarse dominee Visser: iedereen was present. „De mensen brengen je gewoon in de stemming", vond de jarige. Haar huwelijk, in 1925, en een bezoek aan Rome, begin jaren zestig, beschouwt ze als hoogtepunten in haar leven. „Ik heb toen een hand gekregen van paus Johannes de 23ste. Later stonden ze allemaal bij mij voor de deur om mijn hand aan te raken", aldus de jarige, die niet katholiek is maar Nederlands-her vormd. foto dick hogewoning Lundia bestaat 50 jaar! Bij besteding van 500,- krijgt u bij inlevering van deze advertentie maar liefst 50,- feestelijke kortingl ederland!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23