Vrijgemaakten hebben primeur op intern Bisschoppen koesteren informeel contact met theolos Kerk Samenleving DONDERDAG 17 JUNI 1999 redactie aad rietveld, VANDAJfk n— De Belgische heilige Alena leefde in de zevende eeuw in Dilbeek bij Brussel. Het was een tijd JUN| waarin veel landgenoten tot het christendom overgingen, wat uiteraard op verzet stuitte bij het deel dat bij de oude natuurgodsdiensten bleef. Zo ook in Vorst, waar de vader van Elena, ene Levold, een keer de missionaris Amandus (ook een heilige) hoorde preken. Hij vond het christendom maar niets. Zijn dochter werd ech ter nieuwsgierig, ging naar Amandus, en liet zich kort daarna dopen. Stiekem koesterde ze haar geloof. Levold rook onraad en liet zijn dochter een keer volgen.Toen bleek dat zij naar een gebedsdienst ging, werd ze door haar achtervolgers zo mishandeld dat ze aan de verwon dingen overleed. Levold kreeg wroeging en liet zich dopen. De legende van Elena werd eeuwenlang levend gehouden door de Benedictesssen van Vorst, die onder meer haar re lieken bewaarden. 17 juni is Elana's feestdag. CRK: geen kritiek op bisschoppen barendrecht' Het behoudende Contact Rooms-Katholieken wil geen kritiek op de bisschoppen tijdens de landelijke contactdag, zaterdag in Utrecht. Het bestuur heeft een lezing van oud-se cretaris-generaal F. Rutten van Economische Zaken van het programma geschrapt. Het CRK-bestuur heeft Rutten geschre ven, dat de contactdagen er zijn voor onderlinge bemoediging en om het contact tussen gelovigen en hun bisschoppen te be vorderen. Zijn lezing zou in dat kader niet passen. Rutten is er van overtuigd dat kardinaal Simonis het verbod heeft gefor ceerd. In zijn lezing over de eucharistie in de Nederlandse RK Kerkprovincie wilde Rutten forse kritiek uiten op de bisschop pen. Paus verklaart prinses Kinga heilig stary sacz Een zichtbaar vermoeide paus Johannes Paulus II heeft gisteren de 13e-eeuwse Poolse prinses Kinga heilig ver klaard. De paus, die dinsdag wegens een griepje binnen was ge bleven, deed dit tegen het advies van zijn arts. De paus voelt zich na een dag van rust weer prima, zei zijn woordvoerder gis terochtend. Maar fit was hij duidelijk niet. De paus liet zich zit tend in de pausmobiel vervoeren. Zijn preek werd voorgelezen door kardinaal Franciszek Macharski, aartsbisschop van Kra kow. De paus stond,erop dat de heiligverklaring doorgang zou vinden, omdat die al een paar keer was uitgesteld. Kinga werd bekend door het stichten van een orde. Daarvoor hadden zij en haar man de celibaatsbelofte Protest tegen arrestaties in Iran den haag/amsterdam De Nederlandse organisaties CIDI en OJEC hebben bij president Khatami van Iran geprotesteerd te gen de arrestatie van dertien joden in dat land. Zij eisen de on middellijke vrijlating van de Iraniërs, die zijn aangehouden op verdenking van spionage voor 'het zionistische regime'. In af zonderlijke brieven schrijven het Centrum Informatie en Docu mentatie Israël en het Overlegoraan van joden en christenen in Nederland, dat zij overtuigd zijn van de onschuld van de be trokkenen. Mediarabbijn R. Evers uit Amsterdam heeft aartsbis schop Simonis en bisschop Van Luyn per open brief gevraagd zich in het openbaar voor vrijlating van de Iraanse joden uit te spreken. Priester weigert celibaatsbelofte tienen/brussel» De Belgische priester R. Borremans weigert kar dinaal Danneels te beloven zich nadrukkelijk aan het celibaat te zullen houden. De aartsbisschop van Mechelen en Brussel eist dat de geschorste priester van Tienen niet langer met zijn part ner samenwoont en hem niet frequent meer ziet. De priester, die in maart op non-actief werd gesteld, ?egt dat die belofte in druist tegen zijn geweten en het christelijke geloofsverhaal. Bor remans beweert dat zijn homoseksualiteit de reden voor zijn schorsing is. Het aartsbisdom gaf indertijd als reden, dat de priester niet optimaal zou functioneren. Intussen is er een op volger benoemd, maar Borremans weigert met zijn vriend de pastorie in Tienen te verlaten. Kortgeleden kreeg de kardinaal een door 5800 parochianen ondertekende petitie, waarin zij hun tevredenheid met het werk van Borremans tot uitdrukking brachten. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Mijnsheerenland, GJ. van der Ende te Spannum- Edens en Kubaard. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Bergschenhoek, B van Zuijlekom te Pijnacker-Nootdorp. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zwolle (II), J. Horsman te Dordrecht. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar Brunssum-Treebeek, G. Bosveld te Doetinchem. Mondjesmaat worden in de diensten naast de aloude psalmen zorgvuldig geselecteerde gezangen toegelaten. Veranderingen gaan er langzaam. Maar met internet lo pen de vrijgemaakt gereformeerden voorop. Zondagoch tend is vanuit het Groningse Haren voor het eerst een kerkdienst live op het wereldwijde net (www.gvgronin- gen.nl) te volgen. nog te 'downloaden'. Christelijk gereformeerden uit Eindhoven stuurden al eens een dienst met alleen geluid op deze manier de wereld in. „Vooral Nederlanders in verre buitenlanden zullen ons opzoe ken", verwacht mede-initiatief nemer Rutger Middendorp. Het lijkt tegenstrijdig dat juist deze behoudende kerkgenoot schappen experimenteren met moderne communicatie. En ook nog eens via een medium waarop allerlei uitwassen van de moderne maatschappij we wiebe van der hout Het beeld meet niet meer dan zes keer een postzegel. Dat doet niets af aan het feit, dat de vrij gemaakten de Nederlandse pri meur van bewegende beelden met geluid van een kerkdienst op internet hebben. Zondag ochtend om half tien verschijnt de vrijgemaakt gereformeerde wijkgemeente van Haren met haar predikant Henk Drost even in een hoofdrol. De hele volgende week is de dienst ook lig tieren. „Theologisch gezien hebben wij redenen om behou dend te zijn, maar met techni sche communicatiemogelijkhe den hoeven wij niet achter te blijven. Het is gewoon een mid del", vindt de 22-jarige student communicatiekunde en vorm gever van de internetpagina. Omdat er niet alleen aan dacht van eigen kerkvolk voor de dienst is, wordt er een wel- komstdienst van gemaakt. De viering zal laagdrempeliger zijn dan normaal in de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt), in de Tweede Wereldoorlog af gescheiden van de synodale Gereformeerde Kerken. De dienst is mogelijk ge maakt door sponsoring van In ternet Noord. Dit bedrijf be schikt over een prijzige 'real server', die een stroom video beelden kan verwerken tot con stante beelden op de pagina www.glgroningen.ril. In de kerk is bovendien een aparte com puter nodig, waarop twee ca mera's aangesloten kunnen worden. Op de uitzenddag zullen tien mensen in touw zijn. Camera- lieden, een regisseur voor het schakelen van de beelden en ie mand die de beelden op het net zet. Maar ook voor technische en inhoudelijke nazorg zijn vrij willigers beschikbaar. Middendorp twijfelt nog of de beelden constant en dus wat waziger doorgegeven worden of dat er om de drie seconden een enigszins vertraagd en scherper beeld wordt verschaft. Het eer ste heeft de voorkeur, omdat het dan echt om bewegende beelden gaat. Via een chatbox en door mid del van e-mail binnenkomende technische vragen kunnen snel worden beantwoord. Bijvoor beeld van mensen die de beel den niet goed ontvangen. Ook reacties op de inhoud van de dienst zullen meteen worden verwerkt, want het gaat de kerk natuurlijk om verspreiding van de boodschap. Rutger Middendorp zal zelf de kerkbezoekers vertrouwd maken met het technische ge doe om hen heen. Veel meer dan wat kabels en twee came ra's zullen hen overigens niet opvallen. „Ik hoop dat ze goed zingen", aldus Middendorp, „want over radio en televisie klinkt het vaak al wat bedompt. Bij deze uitzending zal dat nog meer het geval zijn." De organisatoren verwachten de meeste belangstelling van emigranten in Australië. Daar is het half vier 's middags tijdens de uitzending. Hen gaat het meer om het kunstje. Verschei dene kerkgenootschappen in Australië hebben eem hun internetpagina's een knipperend red; waarop geklikt kan w, informatie te krijgen c n deodienst. Vanuit 1 reageren vooral techn teresseerde compui a, bers. l De kerk laat het vai tal virtuele bezoekers of het interessant is toekomst vaker op evangeliseren. „Wil je dan ben je toch al sne den voor een uur kwi fert Rutger Middenó ziet toepassing in de vooral als een mo voor bedrijfsreclame festiviteiten als een bruiloft. „Je kuii elders in de wereli goedkoop en live mee ken bij de hoogtepu een trouwdag." i Luyn: „We hebben de inzichten van theologen en wetenschappers op andere vakgebieden FOTO FOTOPERSBURO DIJKSTRA utrecht guido de bruyn Met de benen op tafel en een goed glas wijn in de hand zijn de bisschoppen weer voorzich tig in gesprek met rooms-ka- tholieke theologen. De hoeders van de kerkleer fronsen wel eens de wenkbrauwen over vrij moedige godgeleerde uitspra ken maar het bisschoppelijk ge zag drukt niet als een loden last op de dialoog. In de afgelopen 3,5 jaar wer den achtereenvolgens rooms- katholieke juristen, dogmatici, moraaltheologen en ethici op het aartsbisschoppelijk paleis aan de Utrechtse Maliebaan ontvangen. Na jaren van polari satie en wantrouwen brachten de informele en besloten Malie- baangesprekken bisschoppen en academici weer met elkaar in contact. „Bisschoppen en theologen hebben elkaar nodig", zegt bis schop Van Luyn van Rotter dam. Met kardinaal Simonis en bisschop Muskens van Breda vormt hij het dagelijks bestuur van de bisschoppenconferen tie, dat gesprekspartner van de hooggeleerde heren is. „De sfeer van de gesprekken is heel open. Het is meer een geza menlijk leren dan het tegenover elkaar plaatsen van meningen en overtuigingen." Of het nu om condooms, eu thanasie of biotechnologie gaat: de bisschoppen trekken bij in gewikkelde ethische vraagstuk ken niet zomaar „een ordner met oplossingen" uit de kast. „De bisschoppen bekleden wel het leerambt maar beseffen heel goed dat ze niet alle des kundigheid in huis hebben. Het is niet eenvoudig om als kleine bisschoppenconferentie al die vraagstukken te behappen. We hebben de inzichten van theo logen en mensen uit andere vakgebieden hard nodig." Ge regeld overleg zou bovendien kunnen uitmonden in een gro tere bijdrage van rooms-katho- lieke intellectuelen aan het maatschappelijke debat. Hoe anders was de sfeer in de jaren zeventig en tachtig, de hoogtijdagen van de polarisatie. Bisschoppen, theologen en groeperingen betrokken stellin gen in plaats van te communi ceren. „Het contact van bis schoppen op landelijk niveau met academici is goeddeels af wezig", constateerde de com missie dialoog in 1994. „Hier door missen bisschoppen be langrijke adviseurs en voorspre kers." De bisschoppen trokken zich die constatering aan en beleg den de Maliebaangesprekken. Die zijn onderdeel van het bre dere dialoogproces in de kerk provincie. Daarbij gaat het meestal om formeel overleg met vertegenwoordigers van groeperingen in de RK-Kerk. Op de Maliebaan heerst daarente gen een losse sfeer die maxima le openheid moet waarborgen. Het zijn volgens Van Luyn „opbouwende gesprekken waarin we samen tot een beter inzicht komen". De kerkleer is niet het uitgangspunt. „Het ge sprek gaat niet over normen en geboden maar over waarden. Het is niet zo dat de kardinaal bij aanvang zegt: 'dit is de norm, accepteren jullie die'. Dat is geen dialoog) maar de ander de malt nemén: Van Luyn heeft niet de indruk dat moraaltheologen en ethici, die vorig najaar aan de beurt waren, met de schrik in de be nen naar de Maliebaan togen. Enkele maanden eerder had paus Johannes Paulus II voor opschudding onder theologen gezorgd door de noodzaak van een eed van trouw aan de kerk in het kerkelijk wetboek op te nemen. In zijn preek tijdens een Eu ropees theologencongres in Nijmegen had Van Luyn in au gustus al geprobeerd de ge moederen tot bedaren te bren gen. De spanning tussen een heid en pluriformiteit in de RK- Kerk vergt een „gezamenlijke inzet" van theologen en bis schoppen, „in dialoog en com municatie, kritisch en zelfkri tisch", aldus de bisschop. „Bisschoppen kunnen de eed van trouw als een knuppel ge bruiken", zegt de Tilb raaltheoloog dr. J. Jan mer aan het gespre drie bisschoppen, echter misbruik van h ment zijn." Hij heeft i druk dat de Nederla schoppen dat van plai Jans kijkt terug op terst waardevol" ges Simonis, Muskens Luyn. De sfeer was open en amicaal" en len van opvatting openlijk aan de orde. vreemd zijn als bissch theologen geen verscl inzicht zouden hebt t zou je een van beidei afschaffen." Voor J; voorop dat herders el, leerden dezelfde moth ben. „Ik zie daarom gi voor een conflict.j „Help, niemand luis naar ons", is de nood volgens de Nijmeegse theoloog prof. dr. J.P. ter de uitnodiging va schoppen schuilgaat, hulp van theologen 1 de aansluiting met dei lijkte samenleving we den. Het gesprek was niet meer dan een e ging om een „werke loog" op gang te breng Na de jaren van pt die volgens Wils voor: bisschoppen uitging, moraaltheoloog het een gesprek zeker in. giebeoefening staat alt kader van kerkelijkh zou naïef zijn om dat ti nen. Maar er zullen rend spanningen aan zijn. De wetenschap is dienares van de kerk." Het stemt Wils tevrf de bisschoppen niet hadden bepaald waai sprek op moest uitlo heb liever communie open vizier." Over ve van inzicht kon wor praat. „Er was geen s intimidatie. We zijn het niet met weke knieën ii En we hadden zeker gevoel dat we op het m den geroepen." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Veel bewolking en een aantal buien, ook met onweer. In het zuidoosten morgen weer opkla ringen. Maxima uiteenlopend van 14 graden vlak aan zee in het westen tot een graad of 20 langs de Zweedse grens. Zweden: Veel bewolking en enkele buien, soms met onweer. Morgen in het zuiden opklaringen. Maxima da lend naar 15 tot 19 graden. Denemarken: Vandaag geleidelijk bewolking en enkele buien, morgen meest droog en perioden met zon. Maxima dalend naar ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, ook perioden met zon en vooral in het noorden soms wat regen. Maxima van 14 graden in het noorden tot 22 gra den in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Vandaag een paar wolkenvelden en in het oosten mogelijk een re gen- of onweersbui. Morgen droog en flink wat zon. Middag- temperatuur dalend naar onge veer 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en tamelijk veel zon. Al leen op vandaag soms ook wol kenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, langs het Kanaal wat lager. Morgen overal iets frisser. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Maxima langs de kust oplopend tot 27 graden, landinwaarts tot 35 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en waar schijnlijk droog. Middagtempe ratuur ongeveer 23 graden. Spanje: Veel zon en alleen in het noorden kans op een regen- of onweers bui. Maxima tussen 32 en 40 graden, alleen langs de Golf van Biskaje en de Costa Brava ruim onder de 30 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog, in het noorden soms ook wolkenvelden, Middagtempera tuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig. Maxima op de stranden meest tussen 25 eo 30 graden, landinwaarts warmer. Tunesië: Droog en op de meeste plaatsen veel zon. Maxima rond 30 gra den, in het zuiden oplopend richting 40 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon en alleen in de Py- reneeen kans op een regen- of onweersbui. Maxima tussen 24 en 30 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur rond 28 gra den. Italië: Wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweersbui. In het noordwesten en op Sicilië meest droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en meest droog. Middagtempera tuur tussen 25 en 29 graden. Malta: Veel zon en droog bij maxima rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend veel zon, maar in het noorden meer stapelwolken VRIJDAG 18 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 22.01 Maan op 10.48 Maan onder00.55 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.41 20.20 07.14 23.53 Laag 03.25 16.04 03.06 15.45 Weerrapporten 17 juni 08 u Amsterdam De Bilt Deelen Aberdeen Barcelona Boedapest Istanbul licht bew Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen grondmist Las Palmas licht bew wind temp neersl Malta max min mm Moskou zzw2 24 13 0.0 MOnche ver. 1 25 11 0.0 Nice zl 25 12 0.0 Oslo zzo2 23 9 0.0 Parijs ver, 1 25 12 0.0 Praag zw4 23 14 0.0 Rome w2 25 12 0.0 Split ver. 1 25 11 0.0 wzw3 24 16 0.0 zzw2 25 14 0 1 20 9 1.0 33 21 0.0 26 18 0.0 22 14 0.0 25 17 06 29 18 0.0 25 14 0.0 30 22 0.0 21 11 0.1 23 12 0 0 23 14 '0.0 22 14 0.0 21 14 1.0 en een enkele regen- of onweers bui. Maxima tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog bij maxima meest boven de 30 graden. Duitsland: Van het noordwesten uit toene mende bewolking en enkele ste vige regen- en onweersbuien. Morgen vanuit dezelfde hoek Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo no 12 25 20 0.0 ir.3 28 16 0.0 s.O 25 15 0.0 zw3 26 13 0.0 .s.O 25 13 0.0 >2 32 17 00 nw3 17 0.0 :o 1 27 14 0.0 20- 15 22 18 22 12 25 16 20 14 25 14 20 17 22 17 23 11 33 26 15 7 26 18 23 5 18 14 28 22 21 15 30 22 33 24 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront üfifc regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur .„m luchtdruk in hecto pascal droog en perioden met zon. Maxima tussen 21 en 25 graden, morgen in het noordwesten aan zienlijk frisser. Zwitserland: Overwegend veel zon, alleen morgen in het noorden en oosten meer wolken en kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur omstreeks 21 graden, in Tessin aanmerkelijk hoger. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Maxima dalend naar ongeveer 20 graden. Polen: Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd een stevige bui, voor al in het midden en oosten mo gelijk ook onweer. Maxima van 24 graden in het westen tot 27 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 53173: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIi Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslagi aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE11 Voor mensen die moeilijk lezen, sfc hebben of blind zijn (of een ander! leeshandicap hebben), is e van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette beschS informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, I in het oosten, morgen gevoelig kouder. Tsjechië en Slowakije: Overwegend bewolkt en perioden met regen, ook onweer. Maxima dalend naar ongeveer 22 graden.- Hongarije: Wisselend bewolkt en buiig, ook kans op onweer. Middagtempe ratuur rond 25 graden. ZIEKENHUIZl ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). _Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland ZlëRëfnurisrvesttgtng-RijnooFd: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18