.f.tdfn ïLegio Onderzoek stadhuis kost tonnen Opening! Het Venetië van het noorden amera's flitsen taxi's De grootste woonbelevenis is ook de compleetste. Partijen schieten gaten in onderwijsbegroting Hartebrugkerk straalt weer ERDAG 17 JUNI 1999 971 17 m wegman, 071-5356414, pl v.-chef herman joustra, 071-5356430 °dii iraak bij Milieu en Beheer Inbrekers hebben gisteren hun slag geslagen bij de it Milieu en Beheer van de gemeente aan de Admiraal kertweg. De buit bestond uit een nog onbekend geldbe- De dieven kwamen binnen door een deur en een raam te breken. Valk, niet het Volkshuis PvdA-fractieleider R. Hillebrand heeft afgelopen dinsdag ouder A. Pechtold gevraagd waarom hij er niet in is ge- de exploitatie van molen De Valk te verbeteren. Het ging jet over het Volkshuis, zoals we gisteren meldden. Voor ■n De Valk was in het verleden een bezuiniging voorzien die ardwi ir nooit is uitgevoerd. Volgens Hillebrand zou de gemeen- ïebbc [e bijdrage in de exploitatie van de molen omlaag kunnen teer de poffertjeskraam een plekje zou krijgen in de molen. ichept ;kerer de dat stdage .ruud sep cn o drijven die een onthef- L" 3 ïebben voor het rijden Je Breestraat, krijgen des ks geregeld een bekeu- oor het illegaal gebruik straat. Volgens de taxi- ,eurs weigeren de pasjes n vadi ,ee ze het licht op groen e sno n zetten geregeld. Stads- ;e kJu ht houdt het erop dat de ituur naar behoren maar dat chauffeurs ge- vergeten hun pasje te- hijn te halen. Daarnaast elem iiddels van verschillende drijven de vergunning om de Breestraat te rijden in- ken. Eltax, dat nog wel over ergunning voor de Bree- beschikt, vallen maande- ond de tien bekeuringen mat. Volgens J. Brameijer denk tax zijn er al problemen het camerasysteem in nber vorig jaar in gebruik jenomen. „Het is in de er tijd wel beter gewor- naar het gebeurt nog te je e; lat een chauffeur zijn pas- ir de paal houdt en het och op rood blijft staan, spraak met de chauffeurs ze dat aan de centrale n en vervolgens doorrij- kunt mensen die op de raat moeten zijn niet bij mera afzetten. En als er ussen achter je staan is tuurlijk onmogelijk om te Volgens F. Bigstraaten van Stadstoezicht is er echter niets mis met de apparatuur. „Het probleem is dat chauffeurs ver geten hun pasje voor de paal te houden en vervolgens tegen hun baas zeggen dat het sys teem niet werkt. Daarnaast zijn voor sommige bedrijven de pasjes geblokkeerd omdat deze bedrijven zich niet aan de re gels hielden. Maar voordat we die vergunningen hebben inge trokken, hebben we heel wat brieven verstuurd. Als daar steeds geen antwoord op komt, houdt het voor ons op een ge geven moment op", aldus Big straaten. Stadstoezicht gaat overigens soepel om met de weigerachti ge pasjes. Chauffeurs die ge confronteerd worden met een weigering kunnen direct langs komen om het pasje te laten testen. „Maar je ziet hier nooit een chauffeur langs komen", meldt Bigstraaten. „Daar heb ben wij de tijd niet voor", ver klaart Brameijer. Eltax is nu bezig te onderzoe ken of het zin heeft om bij justi tie bezwaar te maken tegen de groeiende stapel bekeuringen. Brameijer ziet daar wel heil in. „We krijgen een bekeuring voor het negeren van het inrijverbod dat geldt op de Breestraat. Maar dat inrijverbod geldt niet voor ons. Het enige wat ons verwe ten kan worden is dat wij niet goed omgaan met de appara tuur." Oud-voorzitter Moultaka krijgt beeldje Joppensz Nonchalant staat Huib Kruijt, wethouder van welzijn, financi en en economische zaken, te gen een tafel geleund. Naast hem staat Jan Laurier, wethou der van sociale zaken, met in zijn handen een klein doosje. In de raadzaal van het stadhuis namen ze gistermiddag af scheid van Mohammed Sayem. „We zullen je missen", spreekt Kruijt tot Sayem, de voormalige voorzitter van de overkoepelen de organisatie van Marokaanse verenigingen (Moultaka) in Lei den. „Je hebt zoveel betekend voor de band tussen allochto nen in Leiden en de gemeente raad, dat we op een gepaste of ficiële wijze afscheid willen ne men." Waarna de wethouder hem het doosje overhandigt. „Dit had ik absoluut niet ver wacht", zegt Sayem zichtbaar ontroerd wanneer het presentje heeft uitgepakt: een beeldje van Cornelis Joppensz. Het beeldje is een onderscheiding, bedoeld als dankbetuiging voor mensen die zich lange tijd voor een be paalde zaak in Leiden hebben ingezet. „Ik geef dit geschenk een speciaal plekje in Marok ko", belooft hij. Morgenochtend vertrekt Say em naar Marokko om daar lei ding te geven aan een remigra tieproject. Wat inhoudt dat hij zich zal bezighouden met de problemen van de nieuwe ge neratie Marokkaanse migran ten. Volgens Sayem is het tijd voor iets nieuws. „Ik heb Moul taka in tien jaar opgezet, nu is het juiste moment om weg te gaan." De vice-voorzitter neemt zijn taak over. „Dus de organisatie zal na zijn vertrek heus niet in storten" denkt Kruijt hardop. Overigens komt Sayem in sep tember al weer terug voor het tienjarig bestaan van het steun punt. Hij kijkt er nu al naar uit om dan ook meteen de feeste lijkheden op 3 oktober mee te maken. „Dat is een Leids feest, en ik ben een Leidenaar!" vijftig woonspecialisten onder éen dak. Dus altijd de stijl die W O O n m all s bij u past. En dat allemaal in een uiterst sfeervolle en zeer L E X A N D R I U M rrende ambiance. Beleef het zeifin WoonMall Alexandrium. rottirdam-pr Alexander r o o t s t e woonbelevenis van Nederland. Openbaar vervoer: NS- en metrostation Rotterdam Alexander Geopend Inventarisatie arbeidsproblemen Delen van het stadhuis en het stadsbouwhuis in Leiden voldoen niet aan de wettelijke regels voor arbeidsom standigheden (arbo-normen). Onder meer het meubilair en de stoffering deugen niet. Hoe groot de omvang van het probleem is, weet verantwoordelijk wethouder H. Baaijens niet. Om het in kaart te brengen, is onderzoek nodig dat 250.000 gulden gaat kosten. kondigde Geertsema aan. Zo ontdekte hij dat meubilair en stoffering al niet deugen. Daar van is dus bekend dat dat moet worden vervangen. Geerstema wond zich erover op daar nog geen bedrag voor is. Geertsema betrok ook de ver bouwing van het stadhuis bij de arbo-wetgeving. Nogal wat ambtenaren hebben geklaagd over de werkzaamheden en de WD'er had sterk de indruk dat hun klachten gegrond waren. „De omstandigheden zijn de- plorabef geweest. Er wordt wel gezegd dat mensen elke dag de boel stoffen, maar het blijft een onwerkbare situatie als je elke dag je naam op het bureau kunt schrijven." De liberaal maakte zich ver der zorgen over de sluiting van de gemeentelijke belasting dienst aan de Ir. Driessenstraat. Die mensen moeten eventueel een plek krijgen in het stadhuis. Maar geld voor de verhuizing en het onderdak is er nog niet. Volgens Baaijens omdat pas te laat bekend werd dat de belas tingdienst zou gaan verhuizen. Hij gaf toe dat het een pro bleem wordt voor de gemeente. Geertsema: „Er ontstaat ruim tegebrek en de wethouders spe len elkaar de bal toe over wie dat moet gaan betalen." leiden robbert minkhorst WD'er A. Geertsema confron teerde Baaijens gisteravond tij dens de behandeling van de Perspectiefnota met de proble men. Onvoorstelbaar noemde de liberaal het dat de wethou der geen beeld heeft van wat er aan de hand is. „U moet nu niet zeggen: Ik kom straks met oplossingen en geld. Dat is het eerste waar u voor moet zor gen." De wethouder moest hem veel antwoorden schuldig blij ven. Wel vond hij het probleem net zo ernstig als de WD'er. „Het gaat niet goed. Maar we moeten wel het goede voor beeld geven. De overheid moet bij uitstek als eerste zorg dragen voor het naleven van arbo-wet geving. Ik vind dat een dure verplichting. We kunnen het niet maken als we de normen niet optimaal naleven." Om uit te zoeken wat niet op orde is, wat moet veranderen en hoeveel dat moet kosten, is echter een zeer uitvoerig onder zoek nodig. Zodra dat is afge rond, wordt duidelijk welke aanpassingen nodig zijn en hoe snel die moeten worden ge daan. De WD neemt daar al leen geen genoegen mee en zal er binnenkort op terugkeren, leiden robbert minkhorst In de begroting van onderwijs, veiligheid, zorg en emancipatie dreigen gaten te ontstaan. Ver schillende politieke partijen wezen gisteravond tijdens de behandeling van de Perspec tiefnota verantwoordelijk wet houder H. Baaijens daar op. Baaijens moest erkennen dat nog niet overal oplossingen voor zijn gevonden. Met name op het terrein van onderwijs vertoont de Perspec tiefnota nog hiaten. De PvdA miste een budget voor de brede scholen. Ook de WD was be nieuwd welke bedragen de ge meente gaat uitgeven. De brede school is erop gericht om ach terstanden in bijvoorbeeld on derwijs en maatschappelijke ontwikkeling weg te poetsen. „De komende drie jaar komt een hoop op gang", wist R. Zschüschen (PvdA). Zschü- schen wilde dat de eerste brede scholen er al in augustus vol gend jaar zullen zijn. Groen links sloot zich daarbij aan. Baaijens zei dat in september duidelijk is hoeveel geld er be schikbaar komt. Dan is ook dui delijk of de eerste brede school er al in de zomer van 2000 is. Groenlinks kaartte het pro bleem van het onderhoud voor scholen aan. Het geld wat ze daarvoor krijgen, was volgens S. ter Harmsel 'volstrekt ontoerei kend'. „De directeur zit gere geld met een bezem onder de verwarming te vegen. Het gras is te hoog." Vanwege allergieën als hooikoorts en astma moeten scholen dagelijks de boel afstof fen en regelmatig het gras maaien. Baaijens gaf toe dat scholen te weinig geld krijgen. „Op dit moment is er duizend gulden per school per jaar. Daar kun nen ze twee keer het gras van maaien. De budgetten worden overschreden en het wordt nu uit andere potjes betaald." Hij meldde dat hij vandaag met de andere portefeuillehouders uit de grote steden over dit onder werp een gesprek heeft met staatssecretaris Adelmund van onderwijs. Een ander probleem is de nieuwe CAO voor welzijn, ga ven WD, PvdA, GroenLinks en RPF/SGP/GPV aan. Door de nieuwe CAO (met kortere werk tijden) dreigt de kwaliteit van het welzijnswerk achteruit te gaan. Liberaal A. Geertsema wilde weten wat de gevolgen voor de gemeente waren door de nieuwe arbeidsovereen komst en wenste een 'doorbe rekening van de kosten'. Dat ging PvdA en GroenLinks niet ver genoeg. Zij eisten een volle dige compensatie van de verlo ren arbeidsuren. Baaijens liet niet meer los dan dat volgende week bekend is wat de conse quenties van de nieuwe CAO zijn. met aantrekkelijke openingsaanbiedingen in de Schoolstraat 32 Voorschoten Wie objectief advies van onverdacht deskundige zijde wenst bij aanschaffing van een tapijt denkt aan Perez, het voornaamste perzisch tapijthuis in Nederland IEDERE KLANT EEN GRATIS ATTENTIE Een wereldnaam in tapijten sinds 1919 Voorschoten, Schoolstraat 32, 071-5613609. Ruim en gratis parkercr leiden De omgekrulde loodbekleding van de zui len moet nog worden rechtgestreken, maar dat is een klusje van niks. Vandaag of morgen gaat de Hartebrugkerk helemaal uit de steigers. Na bijna vier jaar zien voorgevel en toren er weer schitte rend uit „Hij kan wel weer enkele generaties mee", meldt pater J. van Winden opgetogen. „Een jaar of 75, dat hoop ik toch wel." De opknapbeurt had eigenlijk al met Kerstmis vorig jaar voltooid moeten zijn, maar de 163 jaar oude kerk bleek er erger aan toe dan vooraf was ingeschat. Wegens hun erbarmelijke staat kregen voorgevel en toren voorrang bij de renovatie. Na het dak, de goten en de apsis, de koepelvormige uitbouw, is nu zo'n beetje de helft van de restau ratie uitgevoerd. Na de zomer zijn de zijgevels met glas-in-lood- ramen en de binnenkant van de kerk aan de beurt, want ook hier zit de kerk om een bezoekje van schilder en stukadoor te springen. Als het deze keer meezit, ziet Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen, zoals de Hartebrugkerk officieel heet er over twee jaar ook van binnen weer stralend uit. De hele restauratie gaat 3,6 miljoen gulden kosten. De parochie kan rekenen op 2,3 miljoen aan subsidie, zo rekent penningmeester Van Loon voor. De overblijvende 1,3 miljoen moet komen van extra bijdragen van de parochianen en vrien den van de Hartebrugkerk, alsmede een obligatie lening. „Dat geld hebben we nog niet bij elkaar", erkent Van Loon. „Als het niet lukt, moeten we wat anders verzinnen." foto henk bouwman Zeker als het ook nog eens mooi weer is, biedt vervoer over water een prima alternatief. foto hielco kuipers trams rortd door de stad. Op de weg, wel te verstaan. Want helaas, Leiden mag dan met die Waterdagen even mee dingen naar die eretitel 'Vene tië van het noorden', zolang als Amsterdam gewoonweg méér water heeft, is het een verloren zaak. Al is er natuurlijk een op lossing. Gooi open, de Langegracht, de Mare, het Levendaal en al die andere wegen waar vroeger vrijelijk het water stroomde. Ben je ook in één klap af van al dat gezeur over, autoluw, auto vrij, betaald of niet betaald par keren. Want er kan in het cen trum meteen geen auto meer in. In plaats daarvan water taxi's en gondels, zoals in Ve netië. Daar werkt het toch ook, nietwaar Peet... Klerks te ondersteunen en an derzijds vanwege de verwachte toeloop juist op die plaats wat wind uit te zeilen te nemen, zijn die Waterdagen in het le ven geroepen. De Poort staat centraal, maar elders in de stad is er op watergebied ook het nodige te doen. Een greep uit het gebeuren: di verse ensembles brengen al va rend zeemansliederen en ac- cordeonmuziek ten gehore op een route die voert langs tien tallen terrassen in de binnen stad. Dat gebeurt op beide da gen. Op zondag - tevens koop zondag - is er een Elfstegen- tocht, een soort puzzeltocht voor schepen, boten en boot jes. Voor alles wat vaart, voegt Labrujère daar nog lachend vanonder zijn baard aan toe, want hij ziet ze al komen, de met buitenboordmotor aange dreven badkuipen. Het in schrijven vindt plaats op de Beestenmarkt. En o ja, hij heeft wel alle watersportverenigin gen uit de omgeving gevraagd om te komen. Op het plaveisel van de Bees tenmarkt zelf kunnen die mid dag ook degenen terecht die geen zeebenen hebben. Om mee te doen of om te kijken naar het waterspektakel dat 'balspuiten' heet. Voor kids van 6 tot en met 12 jaar. Opgeven in tweetallen bij het,Sportbe- drijf Leiden en bij Labrujère zelf. De spuitgasten van de brandweer trekken daar aan de touwtjes. Daarnaast is er een wedstrijd voor palingrokers. Een stuk of tien dingen ermee naar wie de mooiste, vetste, kortom lekkerste paling uit de ton weet te toveren. En tenslot te gaan er tuk-tuks en paarden- om die watertaxi zelf te gaan exploiteren. Ik sterf al van het werk, zegt hij dan plastisch. Hij heeft zijn Evenementenplein ook nog en daar gaat heel wat energie inzitten. Nee, Labrujère geeft met deze proef de voor zet. Laat Veringa, of een ander die in de boten zit, die voorzet voor open doel dan maar in koppen. Moet toch haalbaar zijn. Of niet soms? Hij ziet het in elk geval zó voor zich. Je parkeert je auto aan de Haagweg en voor een paar gul den vaart de taxi je naar de vlonder voor het stadhuis, mid den in de stad. En dan nog een paar op- en afstapplaatsen. De Beestenmarkt, Annie's verjaar dag, de haven, de Zijlpoort. Trouwens, nu we het toch over de Zijlpoort hebben: de eerste Leidse Waterdagen hebben na tuurlijk alles met die stek te maken. Want De Poort van Leyden, zo als het spiksplinternieuwe eta blissement rond de oude poort uit 1667 voortaan heet, opent juist dat weekeinde zijn deuren voor de Leidse goegemeente. Met ondermeer optredens van George Baker, The Trammps en 2 Brothers on the 4th floor plus een afsluitend vuurwerk in het Ankerpark verzorgt poort wachter Johan Klerks op zater dag 26 juni vanaf 17.00 uur een entree die past bij de fraaie en tourage van deze nieuwste aan winst op horecagebied in de stad. Tuurlijk moet iedereen dat gaan zien, meent Labrujère, die helemaal weg is van de meta morfose die de oude stads poort heeft ondergaan. Maar om enerzijds dit gezamenlijke initiatief van de gemeente en maar minstens zo mooie Leid se grachten en singels moet onderhouden. Zijn testcase zijn de Waterdagen. Dan gaan op proef vier elektrisch aangedre ven bootjes de liefhebbers kris kras door de stad brengen. Prachtig idee, vindt hijzelf. Leuk voor de mensen, geinig voor de toeristen en ecologisch verantwoord bovendien. Heb ben ze in Amsterdam niet. Weer een mooi stukje Leiden- promotie. En daar gaat het de man van het Stadsparkeerplan - in zijn vrije tijd ook nog actief ondernemer en motorenthou siast - per slot van rekening al lemaal om. Niet dat hij, naast al de baan tjes die hij al heeft, van plan is lijkst e kli ,e! sterdam gaat er prat op het ïetië van het noorden' te iet b< plek ar als het aan Peter Labrujè- las o! igt, neemt Leiden die ereti- voor het einde van deze and voor eens en voor altijd *r. Want de hoofdstad mag i wereldberoemde grachten, n p dvaartboten en eens in de eel jaar de watersportmani- atie Sail hebben; na de eer van za- lag 26 en zondag 27 juni t de at niemand daar meer over. iminste als het hem ligt. troef in deze: de watertaxi, geheel naar Venetiaans •rbeeld, in de zomermaan- vaste verbindingen door de niet wereldberoemde,

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17