Legbatterij weg in 2012 'Niet bepaald het type luie Surinaamse' -F Economie Tachograaf op computer tegen ontstaan 'muisarm' Geen verbod weekmakers in zacht baby-speelgoed CPB: groei economie dit jaar kwart procent hoger Volvo slaat af bij snelle acceleratie INSDAG 16 JUNI - lilips doet mee aan straaljagermotor W «mCiT Phil ps, General Electric en Rolls-Royce gaan samen EK) ontwikkelen, een nieuwe motor voor gevechtsvliegtui- Het is de bedoeling dat de nieuwe motor wordt ingebouwd nieuwe Joint Strike Fighter (JSF), de opvolger van de F-16. .ïeral Electric, dat nu al 80 procent van de motoren levert OP r de F-16, wilde ons erbij hebben wegens onze competen- aldus directeur F. Bastiaanssen van Philips Machinefabrie- gisteren op de luchtvaartshow op het Franse Le Bourget. 2? üps levert vooral de compressoren en de variabele uitlaten 5! r naverbranders. Het concern komt aan het hoofd te staan een consortium van Nederlandse onderaannemers. Philips ^{jkt het contract aan het feit dat de Nederlandse overheid 150 is: j0en stak in de ontwikkeling van de JSF. De vliegtuigbouwers kheed Martin en Boeing strijden nog om de order voor het gtuig- urocheques verdwijnen geleidelijk De banken gaan geleidelijk een eind maken aan het leoBruik van gegarandeerde eurocheques wegens de gestage ver- hdering van de belangstelling. De garantie, in Nederland 300 den per cheque, komt eind 2001 te vervallen. Volgens de id Nederlandse Detailhandel betekent dat het feitelijke einde de eurocheque in het betalingsverkeer. Er zijn immers vol gde elektronische betaalmiddelen beschikbaar voor de con- nent. Bovendien hebben de Nederlandse banken eerder uit- proken dat er geen eurocheques in euro's komen. In 1989 •den er nog 42,1 miljoen cheques in het buitenland uitge- reven in vergelijking met 1,1 miljoen transacties via geldau- ïaten. Vorig jaar was het aantal cheques gedaald tot 14,2 mil- i, De geld- en betaalautomaten verwerkten toen 64,7 mil- i transacties. ersatel koopt Svianed van GAK ;rdam Telecombedrijf Versatel legt 350 miljoen gulden voor GAK-dochter Svianed. Met de aankoop, die gisteren meel rond kwam, wordt Versatel de op één na grootste leve- ïcier van datacommunicatiediensten in Nederland. Versatel nkt door de overname sneller uit de rode cijfers te kunnen nen. Vorig jaar leed Versatel een verlies van ongeveer veertig Ijoen op een omzet van 39,6 miljoen. Svianed is met een om- van 57 miljoen en een winst van negen miljoen groter dan nieuwe eigenaar. Het GAK richtte Svianed in 1995 op om de en administratiekantoren met elkaar te verbinden, maar be- ïouvvt datacommunicatie niet als kernactiviteit. otelkamer zakenreiziger duurder iTERDAM Zakenreizigers zijn in het eerste kwartaal van dit r opnieuw geconfronteerd met forse prijsstijgingen van de teltarieven. In Amsterdam betaalden ze voor een luxe-kamer jrtien procent meer. Dat blijkt uit een inventarisatie van lerican Express. In de toeristenklasse stegen de prijzen met rtig procent. De prijzen voor luxere hotelkamers gingen bijna »ral in de wereld in het eerste kwartaal omhoog. In West-Eu- »a stegen de prijzen met gemiddeld bijna vier procent. In isterdam betaalt de zakenreiziger voor een 'first class'-kamer 7;j|jniddeld 369 gulden per nacht. Duurste West-Europese stad 'arijs waar gemiddeld 460 gulden wordt betaald. Uitzonde- g is Duitsland waar de tarieven bijna een procent daalden or overcapaciteit. usbedrijf Arriva lonkt naar Duitsland •bergen Het Engelse busbedrijf Arriva aast op een sprong ar Noord-Duitsland. Directeur K. Arends van Arriva Neder- ïd in Driebergen noemt de regio 'heel interessant'. De Engel moedermaatschappij verwierf in Denemarken al het ver- ersbedrijf bus Danmark voor zo'n 300 miljoen gulden. Arriva, took in Friesland, Groningen, Drenthe en een deel van Zuid- nburg rijdt, is op overnamepad na de recente verkoop van de risie autolease voor 1,8 miljard gulden aan General Motors, it Engelse moederbedrijf wil zich tóeléggén op het personen- rvoer. De busdivisie van Arriva behöolt föt'efé vijf grootste rticuliere ondernemingen van Europa. Er werken ruim 24.000 msen. iteresse uit VS voor Pharma Bio idlaren Pharma Bio Research in Zuidlaren komt mogelijk in nerikaanse handen. Het noodlijdehde instituut voor genees- iddelenonderzoek is in onderhandeling met een aantal over- imekandidaten. Een van deze kandidaten is het Amerikaanse idrijf Parexel Mirai. Volgens een woordvoerder van het Drent instituut gaat de voorkeur van de directie uit naar de Ameri- lanse kandidaat. Waarschijnlijk valt nog deze week het besluit rer de eventuele overname. De vakbonden houden zich op de akte, maar bevestigen dat er serieuze gesprekken gaande zijn. een woordvoerster van het in Amsterdam gevestigde filiaal Parexel Mirai bevestigt dit. GGM en VGZ kopen arbodienst n haag Pensioenfonds PGGM en zorgverzekeraar VGZ willen t landelijke arbodienst De Twaalf Provinciën inlijven. De be- Deling is om deze arbodienst samen te voegen met het eigen tios arbo. PGGM en VGZ willen komen tot één grote landelijke bodienst met een sterke positie in verschillende sectoren. De enst richt zich op het voorkomen en terugdringen van ziekte- erzuim in vooral zorg en welzijn, midden- en kleinbedrijf, za- ïlijke dienstverlening en (semi) -overheid. Avios arbo verleent ensten voor 20.000 werkgevers met ongeveer 450.000 werkne- lers in vooral de zorg en het welzijn. De Twaalf Provinciën telt >.000 klanten uit bedrijfsleven en overheid, ook met rond de iO.OOO werknemers. De grootste partij op de arbomarkt is Arbo nie. De nieuwe combinatie wordt met 25 tot 30 procent num- lerdrie. De definitieve koop is begin juli. Al het varkensvlees in Nederland is veilig voor consumptie. Gericht onderzoek heeft aangetoond dat Nederlands varkensvlees niet met dioxine besmet is, of is geweest. Uit voorzorg hebben uitgebreide controles op herkomst en productiewijze plaatsgevonden. Dit is in Nederland mogelijk omdat de kwaliteitszorg in de varkenssector, herkenbaar aan het Vleeskeurnierk PVE/IKB, zeer nauwkeurig is. Hierdoor is de herkomst van diervoeder, dieren en vlees alojd te herleiden. Vlees en vlees producten die u bij de Nederlandse verkooppunten aantreft zijn dus gegarandeerd veilig voor consumptie. Hoe kunt u weten waar het vlees vandaan komt? Bij onverpakt vlees kunt u die informatie van uw slager krijgen. Verpakt vlees draagt altijd het ovale keurmerk van de EE G. In dit keurmerk staat een lettereode die aangeeft waar het product verpakt is. ALs u de code "NL" op de verpakking aantreft, weet u dat het vlees in Nederland verpakt en gecontroleerd is. FNV Bondgenoten heeft een tachograaf voor beeldschermen ontwikkeld tegen de muisarm. Het softwareprogramma registreert hoe lang en intensief mensen op de computer werken. Werkt iemand te lang, dan gaat er een rood waarschuwingslampje branden. De tachograaf is gisteren tijdens de tweede nationale beeld schermendag in Ede gepresenteerd. Ongeveer veertig procent van de ruim 2,5 mil joen mensen die dagelijks achter de computer zitten heeft last van klachten aan nek, schou ders, armen, handen en vingers. RSI (repetitive strain injury), een muisarm in de volksmond, is volgens staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken en werkgelegenheid de beroepsziekte van de volgende eeuw. FNV Bondgenoten vindt dat werkgevers veel meer moeten doen aan het voorkomen van RSI. „Zolang dat te weinig gebeurt, kunnen werkne mers, met de tachograaf zelf kijken of zij risico lopen op het krijgen van de ziekte", zegt J. War ning, bedenker van het softwareprogramma. Een gebruiker van een computer, stelt met een aantal vragen over zijn werksituatie de ta chograaf in. Ook moeten mensen een stukje tik ken en een oefening met de muis doen. „Zo ontstaat een persoonlijk profiel. Werkt iemand veel te lang of typt iemand veel te veel achter el kaar, dan gaat er een lampje branden. Oranje betekent kijk uit u nadert de gevarenzone, bij rood zit iemand er al in", legt de maker van de tachograaf, E. Lambooy, uit. Volgens de wet mag iemand niet meer dan zes uur per dag met een computer werken. Uit on derzoek blijkt dat bijna een kwart van de beeld schermwerkers veel langer achter hun pc zit. Zij lopen hierdoor een verhoogde kans op RSI. Landbouwministers: meer leefruimte voor kippen DEN HAAG ANP Er komt een verbod op het houden van kippen in leg batterijen vanaf 2012. De Europese ministers van landbouw sloten gisteren dat compromis. Tussen twee kampen: het noorden en het zuiden van Europa, bleek aanvankelijk een groot verschil van mening. D66-minister Brinkhorst toonde zich tevreden om dat voorkomen wordt dat Nederland alleen die stap zou moeten zetten. luxemburg anp Volgens het regeringsakkoord van Paars-2 zou Nederland voor 2002 op eigen houtje een verbod afkondigen als er geen Europese regels kwamen,. Dat laatste had de voorkeur gezien de concurrentiepositie van de Nederlandse kippenboeren. Die zijn goed voor veertig procent van de jaarlijkse EU-export, of wel 150 miljoen gulden. De sec tor was niet verguld met de af spraak uit het regeerakkoord. LTO-Nederland sprak van 'een pistool op de borst'. Vooruitlopend op het EU- verbod krijgen leghennen meer leefruimte, maar dat houdt niet over. De huidige 450 vierkante centimeter gaat naar 550 vanaf 2003, ofwel een ruimte ter groottte van een velletje A4. De Europese Commissie gunde in haar oorspronkelijke voorstel, dat weliswaar geen verbod in hield, de leghen 800 vierkante centimeter. Verder is afgesproken dat vanaf 2003 er geen nieuwe leg batterijen meer gebouwd mo gen worden. De Fransen had den dat liever in 2007. Met an dere zuidelijke lidstaten en Bel gië hadden ze grote moeite met het verbod. Uiteindelijk schik ten zij zich, op Spanje na dat blanco stemde, omdat ze met 2012 uit de voeten konden. Minder dan tien jaar was gezien de afschrijvingskosten niet haalbaar. „Ik vond dat begrijpe lijk", aldus Brinkhorst. Een Duits compromis voor een verbod'vanaf 2017 noemde Brinkhorst, gesteund door an dere noordelijke lidstaten 'be spottelijk'. De D66-bewinds- man was zich er wel van be wust dat volgens een recente peiling in Nederland zo'n drie- bleem tot nu toe was dat er geen betrouwbare methode was om te meten hoeveel ftala- ten vrijkomen. Wel was al vast gesteld dat die zelden boven de maximumnorm uitkwam. On der dat maximum is effect op de gezondheid uit te sluiten. De Consumentenbond, be trokken bij het ontwikkelen van de meetmethode, had liever een verbod gezien. De bond vraagt zich af of de test wel 100 procent zekerheid biedt. Mi lieuorganisatie Greenpeace vindt dat alleen een verbod op de verkoop van zachte pvc- speeltjes kleine kinderen af doende beschermt. Ook zij be twijfelt of de afgifte van week makers goed te meten is. „Ieder speeltje zou gecontroleerd moeten worden omdat de sa menstelling kan wisselen", al dus een woordvoerster. „Veel Europese landen hebben al een verbod of werken daaraan", al dus Greenpeace. De organisatie meent dat minister Borst speelt met de gezondheid van jonge kinderen. Minister Borst (volksgezond heid) wil weekmakers in zacht pvc-speelgoed voor baby's niet verbieden. Wel komt in een Warenwetregeling te staan hoe veel van deze weekmakers maximaal mogen vrijkomen wanneer baby's op dit speel goed sabbelen, zo heeft de mi nister gisteren besloten. Er is een betrouwbare manier om in het laboratorium vast te stellen hoeveel weekmakers of ftalaten bij sabbelen of zuigen vrijkomen, aldus een onlangs verschenen TNO-rapport, dat op verzoek van VWS is ge maakt. Hoe de Warenwetrege ling er precies komt uit te zien. is nog onderwerp van overleg met bedijfsleven en belangen organisaties. Weekmakers zijn mogelijk schadelijk voor de gezondheid. Wanneer baby's of peuters op speelgoed sabbelen, kunnen de ftalaten vrijkomen. Er bestaat al een internationaal vastgesteld maximum voor die afgifte. Pro- Vertrouwelijk stuk lekt uit Legbatterijen na 2011 taboe, maar als het aan de Dierenbescherming ligt al enkele jaren eerder, foto anp kwart van de bevolking tegen legbatterijen is. Hij nam maan dag in Den Haag nog 175.000 handtekeningen in ontvangst. Maar om de leidende positie van de Europese eiproducenten op de wereldmarkt te handha ven, zal Europa ervoor pleiten dat dierenwelzijn op de agenda komt van de besprekingen over vrijere wereldhandel eind dit jaar. Brinkhorst vond dat daar mee de landbouwministers la ten zien dat zij zich ook om an dere zaken dan productiegroei druk maken. De Nederlandse Dierenbe scherming is gelukkig met het bereikte akkoord. „Het is ons tweede grote succes in de strijd tegen de bio-industrie", aldus een woordvoerder. Eerder be werkstelligde de bond al een verbod op het houden van kist kalveren. „Wij zijn minister Brinkhorst dankbaar voor zijn inzet om de afschaffing van de legbatterij te vervroegen van 2017 naar 2012. Nu gaan we proberen te regelen dat Neder land het verbod eerder invoert dan Europa. Wij streven naar 2009." den haag anp De economische groei komt dit jaar niet op twee maar op 2,25 procent uit. Dat voorspelt het Centraal Planbureau (CPB) in een vertrouwelijk stuk dat het kabinet als uitgangspunt ge bruikt bij het opstellen van de begroting voor 2000. De bijstel ling is een gevolg van betere in ternationale economische vooruitzichten en een hoger dan verwachte binnenlandse economische groei van drie procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Voor 2000 hand haaft het CPB zijn eerdere voor spelling van twee procent. Het CPB heeft ook zijn ver wachtingen over de werkloos heid bijgesteld. Het aantal werklozen zal 25.000 lager uit komen dan waarop aanvanke lijk werd gerekend. Een andere belangrijke bijstelling van het CPB betreft de ontwikkeling van de inflatie. Het Planbureau ging er in april nog vanuit, dat de inflatie zich dit en volgend jaar tegen de één procent zou bewegen. Inmiddels rekent het CPB met een aanzienlijk hogere inflatie van 1,5 procent over 1999 en een nog hogere inflatie in 2000. Het kabinet had dit voorjaar op basis van de toen beschikba re prognoses en een aantal te genvallende uitgaven rond de opvang van asielzoekers en de schadevergoedingen rond wa teroverlast al besloten tot extra bezuinigingen. In 1999 moet een kleine twee miljard extra worden bezuinigd; in 2000 bij na vijf miljard. De bezuinigingen (oplopend naar 1,7 miljard in 2000) op grond van de extreem lage in flatie werden daarbij echter 'met potlood geschreven' in de verwachting dat de inflatie uit eindelijk fors hoger zou uitval len dan toen nog werd aange nomen. Op het ministerie van Finan ciën kon men gisteren nog niet aangeven, of de hogere inflatie betekent dat dat deel van de be zuinigingen helemaal kan wor- den geschrapt. „Maar vast staat, dat we een belangrijk deel nu weer kunnen weggummen," aldus een ingewijde. De etnische ondernemer In Leiden en omstreken wonen vele duizenden buitenlanders. Veel migranten vinden hun weg in de samenleving door een eigen zaak te openen. In een zesdelige serie portretteert het Leidsch Dagblad etnische ondernemers. Vandaag aflevering 3, Lucy Scheerder, afkomstig uit Suriname en eigenaresse van een kledingzaak. Voorlichtingsbureau Vlees Infor. leiden rené van trigt 'Ik wens je alle goeds', luidt vanuit het Latijn de vertaling van Omnia Fausta. Lucy Scheerder vond dat wel een toepasselijke naam voor haar kledingwinkel. Vanaf 1989 is haar eenmanszaak gevestigd aan de Hogewoerd in Leiden. Een beetje onopvallend, net buiten het centrum. Geen pro bleem, vindt ze. „Een A-locatie is veel duurder en uit de drukte krijg ik gelukkig ook niet het ijs- slurpende wandelpubliek in mijn winkel." Ze heeft één zaak en daar blijft het bij. Lucy Scheerder is nu eenmaal niet het type dat meer zaken wil, want dan wordt ze manager en moet ze voortdurend allerlei winkels afracen. En daar heeft ze geen zin in. Wel heeft ze drie man personeel in dienst. Haar product omschrijft ze als kwalitatief goede kleding, die niet op elke hoek van de straat verkrijgbaar is. „Mijn doelgroep wil kwaliteit, maar wil niet op zichtig met allerlei merkjes lo pen. Okay, Hugo Boss mag, maar het merk Books dat van de kleding afdruipt, kan bij mij niet." Met dit concept trekt ze een overwegend Nederlands pu bliek aan en stoot ze eigenlijk Surinaamse klanten af. „Want", zegt Scheerder: „Surinaamse mensen willen veelal kleurrijke kleding, opzichtig gemerkt, met glitter en glans." Om vervolgens te schrikken van haar eigen ge neralisatie. „Natuurlijk is er ook een Surinaamse groep die dat helemaal niet wil. Die komt weer wel bij mij." Lucy Scheerder (39) kwam op haar vijftiende naar Nederland. Ze is geboren in Paramaribo. Toen Lucy amper twaalf jaar oud was, kreeg haar moeder een ernstige hersenbloeding. Een dokter adviseerde haar moeder naar Nederland te emi greren, omdat de medische stand daar verder was. Zo kwam het gezin terecht in Lei den. Lucy Scheerder kan zich die eerste dagen in Nederland nog goed herinneren. „Afschu welijk! We arriveerden op een grauwe oktoberdag. Alles was zo grijs in Nederland, het weer, onze flat in Merenwijk." In Leiden werd ze als kind vrij snel opgenomen. „Iedereen was aardig, ook natuurlijk om dat mijn moeder zo ziek was." Haar donkere huidskleur vorm de nooit een probleem. Hoe wel, toen zij op latere leeftijd kamers zocht in het keurige Leiden, kreeg ze naar haar ei gen gevoel iets te vaak nul op het rekest. Ook zegt Scheerder een keer te zijn afgewezen toen zij solliciteerde voor een repre sentatieve functie bij een recla mebureau. „Toen ik binnen kwam, zag ik die man denken; O, een negerin." Met een zieke moeder en als oudste dochter met drie jonge re broers, voelde de jonge Lucy Lucy Scheerder in haar kledingwinkel. foto henk bouwman zich snel verantwoordelijk voor werd ik creatief om te overle- het gezin. „Noodgedwongen ven.' werd ik vroeg zelfstandig en Thuis bleven ze vrolijk en opti mistisch en dat is nou typisch Surinaams, vindt ze. Overleven onder moeilijke omstandighe den en blijven lachen. Na haar studie aan een technische school voor mode en kleding ging ze werken bij een grote confectieketen, Superconfex. Ze werd in Zoeterwoude hoofd van de damesafdeling. „Die af deling liep als een trein, maar daardoor werd ik ook een be dreiging voor mijn collega's. Ik werd weggepest. Op een gege ven moment dacht ik, bekijk het maar, wat ik voor jullie kan, kan ik ook voor mijzelf." In 1988 schreef ze een marke tingplan en kreeg zonder een stuiver op zak een lening bij de bank om in Leiden een pandje te huren en een eenmanszaak te beginnen. ,,Ik zocht zelf con tact met de betere kledingim- porteurs en fabrikanten. In het begin waren ze wantrouwig en kreeg ik niks, maar in de loop van de tijd zagen ze mijn zaak wel als een goed verkooppunt." Omzetcijfers wil ze geheim houden, maar het concept slaat aan. „In het begin kocht ik op jaarbasis in voor enige tiendui zenden guldens. Nu, mag je best weten, voor enkele tonnen, als het niet meer is." Om vervolgens knipogend te besluiten met: „Niet bepaald het type van luie Surinaamse hè?" De nieuwste Volvo-model- len, de V40 en S40, kunnen tijdens het rijden plotseling inhouden of zelfs afslaan. Het probleem doet zich voor wanneer er flink wordt geac celereerd. Volgens Volvo Ne derland ligt de oorzaak van het mankement in de com puter van de stuureenheid. Volvo is naarstig op zoek naar een oplossing. Volgens Mark Hermans uit Oirsbeek, bezitter van een Volvo V40, slaat de wagen af bij een snelheid van rond de tachtig kilometer per uur. „Het is me inmiddels wel tien keer overkomen. Ik ben zelfs een keer op een spoor wegovergang stil komen te staan," aldus Hermans. „De computer van mijn auto is al twee keer vervangen. Dat heeft niets geholpen. Volvo-woordvoerder Je roen Maas ontkent dat de wagens afslaan. „De auto heeft de neiging tot inhou den als er lange tijd mee in de stad is gereden," aldus Maas. „Bij een laag vermo gen vindt er vervuiling van de motor plaats." Volvo zoekt naar een manier om de programmering van de stuureenheid aan te passen. Wanneer dat niet helpt, wordt de gehele computer vervangen. Maas verwacht dat Volvo nog twee weken nodig heeft om een oplossing te vinden. „Alle klanten die zich met de klacht bij ons melden, wor den kosteloos geholpen," belooft Maas.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9