Senaat houdt afstand tot regeerakkoord SLIPS, Topcrimineel als kunstliefhebber 3 SLOGGI DE 4E doc0for GRATIS lÜlielï® Binnenland Nieuw licht voor Aalsmeerbaan Kroongetuige tegen Bouterse houdt zijn mond stijf dicht Gevoel van onveiligheid neemt toe in Leidse regio Nederlandse dioxinekip in Duitsland VVD'er Niederer diep door het stof Lille no st( Lstraf voor computerdieven it :evi 5 jrikaanse savanne' in Artis trdam In Artis is gisteren de 'Afrikaanse savanne' open ge- I. De gnoes mochten het eerst hun nieuwe domein in, maar ieren gingen ook over de natuurlijke afscheiding heen, die savanne' verdeelt. Dat was niet de bedoeling en sneu voor jebra's die daardoor achter de hekken moesten blijven. De iwe attractie van de Amsterdamse dierentuin trok direkt publiek. foto anp cor mulder ilem De rechtbank in Haarlem heeft gisteren vier mannen 'olendam en Monnickendam celstraffen tot 21 maanden ilegd wegens een omvangrijke diefstal van computeronder- >n op Schiphol. Eén van de vier is een ex-loodsmedewerker vrachtafhandelaar Ogden op Schiphol. De diefstal had op jovember 1997 plaats bij een vrachtloods op de luchthaven, lerden 63 dozen met duizenden processoren en andere ïputerspullen meegenomen ter waarde van 3,2 miljoen gul- De dieven maakten onder meer gebruik van een valse ipholpas. De onderdelen werden opgeslagen in een loods in sterdam-Noord. Een deel werd verkocht. Dat leverde de ide naar schatting zo'n miljoen gulden op. edenksteen voor dwangarbeiders haag» Den Haag krijgt een gedenksteen voor mensen die ens de Tweede Wereldoorlog door de bezetter werden ge- Dngen om in Duitsland dwangarbeid te verrichten. Burge ester en wethouders hebben dat besloten op verzoek van de eniging Ex-dwangarbeiders. Deze organisatie telt 2.000 le- i, maar een veelvoud werd tijdens de oorlog slachtoffer van razzia's van de nazi's. Ze verrichtten hun werk in Duitsland konder zeer slechte omstandigheden. De gedenksteen komt iet Zuid-Hollandplein, het binnenplein van het nieuwe pro- ciehuis. De onthulling vindt plaats rond 21 november, de waarop in 1944 een grote razzia plaatsvond in Den Haag. jdrijfsleven begeleidt scholieren terdam Toppers uit het bedrijfsleven gaan twintig allochto- ïavo- en vwo-scholieren uit Amsterdam begeleiden. Zij ege eten de talentvolle groep extra kennis en vaardigheden ge- 1 VV( die cruciaal zijn voor een succesvolle carrière. De ervaren 2 fj chten worden als mentor aan de leerling gekoppeld. Het iject is een initiatief van de stichting Giving-Back, een afstu- e' iropdracht van de studenten van de Haarlem Business ooi. Zij hebben medewerkers van onder meer de Ameri- gj.|j nse ambassade, het ministerie van volkshuisvesting, ruimte- e ordening en milieubeheer, de Vara en de ABN-Amro bank eid gevonden om de scholieren minimaal een keer per and onder hun hoede te nemen. gb mgen gepakt voor dood kameeltje ierE' De politie van Ahnere heeft gisterochtend een 13-jarige igen aangehouden die verdacht wordt van betrokkenheid bij mishandeling van babykameeltje Abdulah. Het een maand le beestje moest vrijdag door een dierenarts worden afge- akt. Onbekenden hadden de kameel van circus Bongo twee 'en eerder geslagen, geschopt en met stenen bekogeld, waar- het in een shocktoestand raakte. De jongen uit Almere is gis- middag na verhoor vrijgelaten. De politie houdt rekening it meer aanhoudingen. u oi veel vraag naar hulpmiddelen haag» De vraag naar steunkousen, gehoorapparaten, sto- izakjes, incontinentieluiers.en andere medische kunst en lpmiddelen is vorig jaar sterk toegenoemen. Het budget arvoor is volgens de Ziekenfondsraad met 145 miljoen gulden erschreden. Minister Borst van volksgezondheid laat onder eken hoe dat komt. Zij wil een soort rantsoenering voor deze nst- en hulpmiddelen om de kosten binnen de perken te luden. Ondanks veel kritiek ging de Tweede Kamer in februari ';oord met dat plan. De komende vier jaar is een bedrag van miljard gulden beschikbaar, maar door de budgetoverschrij- zou er feitelijk 1,6 miljard gulden worden uitgegeven.- ïS: studie Rijn Gouwe Lijn na zomer ida» Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland willen na zomer beginnen met de planstudie naar de Rijn-Gouwelijn, directe spoorverbinding tussen Gouda en de kust. GS willen in twee varianten van deze verbinding verder uitwerken en ister Netelenbos van verkeer vragen snel toestemming te 'en. Eén van de varianten, de 'light-rail', loopt over bestaand )or tussen Gouda en Leiden en over een nieuw aan te leggen joor van de binnenstad van Leiden naar de kust. Deze variant loet 314 miljoen gulden gaan kosten. In de tweede variant irdt het nieuwe gedeelte in een latere fase aangelegd. Ie snelle taxichauffeur veroordeeld Btterdam Een 28-jarige Rotterdamse taxichauffeur is gisteren noor de politierechter tot twee maanden celsttraf veroordeeld pdat hij op het zebrapad een voetganger had doodgereden, (echauffeur zou op de Laan van Zuid in Rotterdam, berucht n de veel te hoge snelheden van het verkeer, 82 kilometer per ir hebben gereden. De maximum-snelheid is hier 50 kilome- irper uur. De politierechter noemde het rijgedrag van de Rot- rdammer 'kamikaze-achtig'. De chauffeur mag in plaats van je twee maanden celstraf, waartoe hij werd veroordeeld, ook Jonderd uur dienst verlenen aan de maatschappij. Verder kreeg Bij een ontzegging van de rijbevoegdheid van anderhalf jaar. pid-Holland boos op Pronk Zuid-Holland is boos op minister J. Pronk. De mi- linister wil in Zuid-Holland ongeveer duizend woningen P het platteland vrijstellen van de plicht riolering aan te leg- ?n. De provincie had net, na moeizaam overleg met de Zuid- lollandse gemeenten, een veel strenger rioleringsbeleid opge- 4eld. Dat beleid wordt nu doorkruist door de afspraken die 'onk met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft ge naakt. In Zuid-Holland hebben ongeveer 20.000 panden in het •uitengebied geen riolering. Het afvalwater wordt direct op de loten geloosd. Provincie en gemeenten hebben afgesproken at alle plattelands-panden ook riolering moeten krijgen. Alleen •Is de aansluitkosten 25.000 gulden of meer zijn, is de provincie lereid te denken over vrijstelling. Onderzoek 'giftige' sleutelhangers !MRLEM_t Het ministerie van volksgezondheid bekijkt of actie da* moet worden ondernomen tegen de verkoop van plastic dieren- leutelhangers met daarin een giftige vloeistof. De sleutelhan- !«s worden overal in het land, onder meer op terrasjes en in reinen, aan de man gebracht door doofstomme verkopers. Zo vwd een 33-jarige Wit-Russische twee weken geleden in Zand- v°ort aangehouden, nadat zij een aantal sleutelhangers had ge- >robeerd te verkopen. De vrouw - die geen geldig visum had - is nmiddels uitgezet. Het gerechtelijk laboratorium is ook bezig met een onderzoek, nadat een lekkende sleutelhanger ongeveer sen maand geleden een gat had gebrand in de broekzak van een toper, eveneens in Zandvoort. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diei Kok geeft uitleg over optreden in referendum-debat De Eerste Kamer zal zich ook in de toekomst niet binden aan regeerakkoorden die door fracties in de Tweede Ka mer worden gesloten. De senaat voelt hooguit een more le binding. Dat constateerden alle senaatsfracties giste ren tijdens een bijzonder debatje met de minister-presi dent. rectief referendum onmogelijk, waarna er een kabinetscrisis van drie weken ontstond. Kok had tijdens het referendumde bat in de senaat gewaarschuwd dat verwerping van het referen dum 'ernstige politieke conse quenties' zou kunnen hebben. den haag gpd-anp Premier Kok was gisteren naar de senaat geroepen om uitleg te geven over zijn rol tijdens de Nacht van Wiegel op 18 mei. Toen maakte WD-senator Wie gel de invoering van een cor- RPF/GPV-senator Schuur man stelde gisteren aan de orde dat de premier met zijn optre den 'grote politieke druk' had uitgeoefend op de Eerste Ka mer. De premier bevestigde dat. Hij verklaarde dat hij te recht zijn bevoegdheid heeft gebruikt om de senaat te wijzen op eventuele gevolgen van het afstemmen van het correctief wetgevingsreferendum. ,,Ik had niks toe te voegen aan de in houdelijke argumenten van de minister van binnenlandse za ken, maar ik wilde wijzen op het politieke belang van de kwestie." De premier beloofde grote te rughoudendheid te betrachten bij dergelijke interventies. Vol gens hem moet er altijd sprake zijn van zeer uitzonderlijke si tuaties. „Maar ik kan daarvoor geen receptuur aanbieden. Het hangt af van de specifieke om standigheden." Kok wees erop dat alle Eerste- Kamerleden lid zijn van een po litieke partij en niet als individu in de senaat zitten. Hoe zwaar ze dat laten wegen, is volgens schiphol Naast de Aalsmeerbaan op Schiphol wachten afgedankte landingslichten om te worden afgevoerd. Aan de baan is groot onderhoud verricht. Daarbij zijn onder andere de 'naderingslichten' vervangen door nieuwe exemplaren. foto united photos de boer rob Hendriks den haag gpd De rechtszitting tegen de Suri naamse ex-legerleider Desi Bouterse eindigde gisteren zo als de zaak op.22 maart begon: met een grote verrassing. Op de openingsdag kondigde officier van justitie Harderwijk een nieuwe kroongetuige aan die harde uitspraken over de drugshandel van Bouterse zou doen. Gisteren verscheen die 33-jarige Belg uiteindelijk in de rechtzaal, maar hij hield zijn mond stijf dicht. De man zit in Zwolle een straf van acht jaar uit wegens cocaï nesmokkel. Hij had eerder ver klaard dat hij twee grote partij en cocaïne rechtstreeks van Bouterse had afgenomen. Het ging om een partij van 473 kilo, die in de zomer van 1997 in Stellendam werd onderschept en een zending van 330 kilo naar Engeland, die nimmer is achterhaald. De Belg was in ruil voor zijn verklaring een straf vermindering van tweeënhalf jaar toegezegd. Daarmee leek Bouterse definitief de genade klap toegediend. Maar gisteren wilde hij zijn verklaring niet herhalen voor de rechtbank. Later, nadat de rechtszaal was ontruimd, ver telde hij te bang te zijn om ver der te getuigen. Wel zei hij dat hij achter de verklaringen bleef staan die hij al bij de politie had Daarmee gaf hij aanklager Harderwijk een strohalm. Har derwijk was niettemin teleurge steld en zei meteen dat de ge tuige zijn tweeënhalf jaar straf vermindering wel kon vergeten. Er zat voor hem niets anders op dan de bij de politie afgelegde beschuldigingen hardop voor te lezen. Voor Harderwijk is het nu wel de vraag hoeveel waarde de rechters hechten aan een ge tuige die ze zelf niet hebben kunnen ondervragen. Het was gisteren de laatste dag van de feitelijke behande ling van de rechtszaak tegen drie leden van het zogenoemde Surikartel, waarvan Bouterse de belangrijkste is. Een zaak zon der dat de hoofdverdachten aanwezig waren, terwijl ook de advocaat van Bouterse, mr. A. Moszkowicz, het proces boycot omdat hij meent dat het nietig is. De afgelopen maanden zijn in de rechtszaal veel verklarin gen voorgelezen van mensen, die op de een of andere manier zeggen te weten dat Bouterse in cocaïne handelt of althans heeft gehandeld. Maar niemand heeft het hardop in de rechts zaal gezegd en niemand heeft hem rechtstreeks beschuldigd van betrokkenheid bij de vijf cocaïnetransporten tussen 1989 en 1992 waarvan hij officieel wordt beschuldigd. De rechtbank doet dan naar verwachting in juli uitspraak. Een originele vorm van witwassen rotterdam paul smits Telefonisch, buiten het zicht van het pu bliek om, een gerenommeerd kunstwerk kopen op een veiling. Een veilige belegging en niemand hoeft te weten wie het hoogste bod heeft gedaan. Ziedaar een mogelijk heid van witwassen buiten de banken om, waarop vrijwel geen controle is. Het voorbeeld is van dr. Peter Diekman, vrijdag inleider van een conferentie over de kringloop van economische criminaliteit op de Erasmus Universiteit Rotterdam en coördinator van de eerste fraude-opleiding op universitair niveau, die dit najaar begint. „De ellende is dat er geen registratieplicht bestaat voor veilinghuizen. Dus bij Christie of Sotheby's kan de koper onbekend blij ven. En bij het doorverkopen na een aantal jaar hoeft niemand te weten wie de eige naar is." Diekman promoveerde op 'Auditor and fraud' en doceert een dag per week aan de Rotterdamse universiteit. De overige werk dagen zetelt hij in een modern, prestigieus gebouw aan de zuidkant van Amsterdam. Het is het onderkomen van Pricewaterhou- seCoopers, financiële dienstverlening, waarvan hij partner is. „Kern is dat criminelen zich volgens eco nomische wetten gedragen. De grote jon gens kunnen met het verdiende geld vaker op vakantie naar Marbella of nemen een dure auto: maar het geld komt niet op. Dat moeten ze herinvesteren." Inkomen, vergaard met drugshandel, wa penhandel of belastingfraude komt weer terecht in de 'bovenwereld'. Schattingen wereldwijd lopen uiteen van vijfhonderd tot duizend miljard dollar per jaar. In Ne derland wordt alleen al vijf miljard gulden aan belasting ontdoken. De eerste stap voor iemand met zwart geld is het op een rekening te krijgen. Maar de aan banken opgelegde signalering en mel ding van ongebruikelijke transacties heeft criminelen kopschuw gemaakt. „Ze wijken bijvoorbeeld uit naar landen in opkomst, 'emerging economies'," licht Diekman toe. „Want denk niet dat je nog met tassen geld in Zwitserland kan komen. Meestal wordt dat geld eerst gestort bij banken in Afrika, Oost-Europa of Azië'. Landen met minder toezicht." Een bankdirecteur in, pak hem beet, Oez bekistan moet wel instemmen, goedschiks dan wel kwaadschiks. Diekman: „Stel, je hebt een aanbod van veertig miljoen gul den en je biedt zo'n man een miljoen gul den als die het op een rekening accepteert. Met eën salaris van een paar duizend dollar per jaar kan het moeilijk zijn te weigeren. Verdachten met veel geld kunnen ook mensen inschakelen om zo'n iemand te bedreigen als hij niet meewerkt. Dus ge woon met een pistool op zijn kop." Is het geld eenmaal overgemaakt naar een wat veiligere bank in financieel aantrekke lijke oorden als Zwitserland, Kanaaleilan den of Gibraltar, dan kan het geld worden geïnvesteerd in aandelen of ondernemin gen. In de verschillende fasen van het wit- de prerrfler hun eigen zaak. De fractievoorzitters van WD, PvdA en D66 vonden een motie om politieke binding van sena toren aan regeerakkoorden uit te sluiten overbodig. „WD-se- natoren zijn niet gebonden aan het regeerakkoord, maar zijn wel verbonden met de WD", aldus WD-fractievoorzitter Ginjaar. Van verschillende kanten is de afgelopen weken gesugge reerd dat de senaat zich meer aan een regeerakkoord moet binden, maar verscheidene se natoren wezen er gistermiddag op dat dit de onafhankelijkheid van de Eerste Kamer aantast. Zou de senaat zich wél binden, dan moet ze ook kunnen mee- onderhandelen bij het sluiten van een regeerakkoord, zo stel de een senator. Het komt sporadisch voor dat een kabinetslid voor een spoed debat naar de Eerste Kamer ge roepen wordt. Gisteren was het de zevende keer sinds 1956. Volgens onderzoek politie Hollands Midden den haag gpd In Duitsland is een in Neder land geslachte soepkip met di oxine aangetroffen. Het beest is geëxporteerd door een slacht huis uit Baarle-Nassau. Waar dit bedrijf de gifkip vandaan heeft, is nog onbekend. Het is daarom ook niet duidelijk of het nog meer besmette kippen op de markt heeft gebracht. Het slachthuis is één van de vier die het ministerie van volksgezond heid al eerder had geblokkeerd, omdat er Belgische kippen wa ren geslacht. In Nederlandse kippen, veevoer of varkens is tot op heden nooit te veel dioxi ne aangetroffen. De gifkip uit Baarle-Nassau is de eerste. Wanneer die is geslacht, is nog onbekend. Alle partijen ge slachte kippen die tussen 15 ja nuari en 15 juni het slachthuis in Baarle-Nassau hebben verla ten worden nu onderzocht op de aanwezigheid van dioxine. den haag hans jacobs Vaker dan andere Nederlanders voelen de inwoners van de poli tieregio Hollands Midden, waaronder de regio Leiden, Al phen en de Duin-en Bollen streek vallen, zich onveilig. Dat blijkt uit de gisteren gepubli ceerde 'Politiemonitor', het tweejaarlijkse landelijk onder zoek van Binnenlandse Zaken, Justitie en de politie. In deze re gio voelt zes procent van de be volking zich vaak onveilig, ter wijl 34 procent zegt zich 'wel eens' onveilig te voelen. Dat betekent een flinke stij ging (ruim zes procent) ten op zichte van het vorige onderzoek en brengt Hollands Midden bo ven het landelijk gemiddelde (30,8 procent). De angst is ove rigens het grootst in Rotter dam-Rijnmond (43 procent). Het onderzoek geeft geen ver klaring voor de stijging. De on derzoekers geven echter ook aan dat in het algemeen de be leving van onveiligheid, in de buurt en op straat, in Hollands Midden niet wezenlijk is veran derd. Uit het onderzoek blijkt dat steeds meer Nederlanders (bij na zes procent van de bevol king) het slachtoffer zijn gewor den van bedreiging met geweld, met name in de grotere steden. De ministers Peper (binnen landse zaken) en Korthals (jus titie) willen dat aan de gewelds- bestrijding meer aandacht wordt besteed. „Nederland moet veiliger zijn", aldus de be windslieden. Een groot deel van de onder vraagden in Hollands Midden vindt dat het al veel zou helpen als de politie vaker zichtbaar en beschikbaar zou zijn. Meer dan de helft van de inwoners vindt dat de politie te weinig tijd heeft voor allerlei zaken en dat de politie in de eigen buurt te weinig wordt gezien. Uit het onderzoek blijkt dat ten opzichte van het landelijk gemiddelde in Hollands Mid den fietsdiefstal, woningin braak en pogingen tot inbraak minder vaak voorkomen. Wel worden veel vernielingen aan gebracht aan auto's, per 100 auto's 25. In slechts 2,1 procent van de woningen werd daad werkelijk ingebroken, terwijl het aantal pogingen daalde van 4.7 procent van de huizen naar 3.8 procent. Amsterdam is hier koploper met 7 procent. De ministeries van binnen landse zaken en justitie onder zoeken in samenwerking met de 25 politiekorpsen onder de noemer 'Politiemonitor' hoe het publiek denkt over het werk van de politie. Ook wordt ge vraagd in hoeverre mensen zelf slachtoffer van een misdrijf zijn geweest. Dat blijkt namelijk niet altijd uit de politiestatistieken omdat niet iedereen aangifte doet. De bereidheid om mel ding of aangifte te doen is in Hollands Midden zelfs bedui dend lager dan in de rest van Nederland, zo blijkt uit de me ting. Slechts één op drie perso nen stapt daadwerkelijk naar de politie, vooral na een inbraak (poging). wassen moeten financiële instellingen alert zijn. Diekman: „Je moet niet op de crimineel ja gen, maar zorgen dat de dienstverlenende sector wordt gebruikt om hem op te spo ren. 'Ken je klant' is het verhaal. Wat ver wacht een bank aan bewegingen van een klant? Als een doorsnee werknemer ineens grote bedragen op zijn rekening krijgt, valt dat op."- Maar wat voor belang heeft de bank bij het controleren van de herkomst van pecunia? Diekman: „Je hebt natuurlijk de wettelijke verplichting ongebruikelijke transacties te melden. Daar naast is er het toezicht van de Centrale Bank. Mocht die iets constateren, dan kan dat een geweldig probleem zijn. En je moet beseffen dat zaken doen met criminelen, als dat naar buiten komt, heel slecht is voor het imago." 'De bank van Nederland' kwam zeer tegen de zin in het nieuws doordat een filiaal min of meer als witwaskantoor fungeerde. Dia manten konden er worden omgeruild voor baar geld. De Erasmus-universiteit in Rotterdam be gint dit najaar voor economen, accoun tants en juristen, die met malafide praktij ken te maken krijgen een postdoctorale op leiding 'fraude'. Het is een antwoord op de toenemende zorg van de overheid over ver schijnselen als witwassen en criminele in filtratie in de legale economie. De twee jaar durende opleiding richt zich op het be drijfsleven. den haag gpd WD-Kamerlid Niederer slikt alle kritiek in die hij had op het vorige week gepubliceer de rapport van de commissie evaluatie opsporingsmetho den waar hij zelf ook lid van is. Tevens biedt hij zijn excu ses aan voor zijn kritische uit latingen over de voorzitter van deze commissie, PvdA- Kamerlid Kalsbeek. Niederer onderschrijft blij kens een verklaring van de commissie 'ondubbelzinnig' het gehele rapport. Vorige week verklaarde de liberaal te twijfelen aan de conclusie van de commissie dat begin jaren negentig 15.000 kilo co caïne het land is binnen ge komen met behulp van cor rupte overheidsdienaren. Volgens hem waren er onvol doende bewijzen voor deze conclusie. Ook erkent Niederer nu dat de commissie op 26 maart de betrokken ministers volledig heeft geïnformeerd en niet pas in mei, zoals hij vorige week beweerde. Daarmee is formeel de ver trouwensbreuk tussen de li beraal en de overige leden van de commissie evaluatie opsporingsmethoden her steld. De voorzitter vkn de Tweede Kamer, Van Nieu- wenhoven, voerde op verzoek van de commissie enkele ge sprekken met Niederer. Zij heeft hem onder zware druk gezet terug te komen op zijn uitlatingen. Voor de commis sie waren de gesprekken tus sen Niederer en Van Nieu- wenhoven een laatste en 'ul tieme poging' om de breuk te herstellen. Ook de WD-fractie heeft Niederer teruggefloten. De fractietop vond de kritiek van het Kamerlid van onvoldoen de gewicht om daarmee een conflict met de commissie op het spits te drijven. Volgens ingewijden in de WD kon daardoor de indruk ontstaan dat de WD het instrument van de parlementaire enquê te onderuit wilde halen of dat de eigen minister (Korthals) in bescherming moest wor den genomen. Nieuwkomer Niederer werd politiek on handig manoeuvreren verwe ten en kreeg geen enkele dek king van zijn fractie. LXRA DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor alle modellen en kleuren van 1 l/m 30 juni 1999.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5