Sorgdrager in race voor Ombudsman Politie Rotterdam kan bij het leger te rade gaan 'Verscheidenheid is onze grote kracht' Binnenland Rechter geeft tijd aan deeltijdwetenschappers Plaats voor gehandicapten i D wil zware militaire eenheid - or uitvoeren van vredesoperaties IDAG 16 JUNI 1999 'd f iwe gegevens in zaak Vaatstra pn ukteinde In de uitzending van 'Opsporing Verzocht' zijn vónd nieuwe gegevens naar buiten gebracht over de op Marianne Vaatstra in de nacht van 30 april. Het blijkt voor haar dood is verkracht. De dader is daarbij welover- te werk gegaan om zo min mogelijk sporen achter te la- lama is haar keel doorgesneden. De politie heeft inmid- daderprofiel opgesteld. Gezocht wordt nog naar een tedl e Volvo 360 die op die nacht is gezien en naar een wande- il e in de buurt van het weiland liep waar het meisje is ver- ;ninJ' k Greenpeace lekt 1 XI i 5 Een tank met radioactief afvalwater die de milieuor- dat tie Greenpeace bijna twee week geleden neerzette bij het lentrum voor radioactief afval (Covra) in Vlissingen. lekt. ieeft de tank in opdracht van het ministerie van VROM ipgeslagen. Greenpeace wilde vorige week met de vracht- naar een kerncentrale in Zwitserland rijden. De Rijks- Wf voor het Wegverkeer en de burgemeester van Borsele ga lg b er geen toestemming voor. Het afvalwater is afkomstig j n een lozingspijp van de opwerkingsfabriek Cogéma in inse La Hague. Greenpeace wijst elke verantwoordelijk- Het afvalwater is van Borssele en alle andere kerncentra leveren aan Cogéma", vindt woordvoerder D. Samson. bonstoring in Noorden o. Het telefoonverkeer in de provincies Groningen en id was vanmorgen vanaf ongeveer acht uur ernstig ver- In Groningen lag het vaste net van KPN Telecom er he- uit. In Friesland en Groningen was ook het mobiele net kbaar, zowel van KPN als van andere aanbieders van mo- lefonie. De oorzaak van de storing is waarschijnlijk een in een glasvezelkabel tusssen de stad Groningen en Hoo- ngere straffen voor medicijnhandel sop cht 181 19 >er^ iG_, Voor illegale handel in geneesmiddelen komen stren- raffen. Nu is die handel, waarbij het vooral gaat om do- iddelen, nog een overtreding. Binnenkort gaat het om isdrijf waarvoor hogere boetes gelden en zelfs zes jaar j ïisstraf kan worden opgelegd. Een werkgroep van het tar ministerie en een aantal inspectiediensten hebben de ding van misbruik van geneesmiddelen onderzocht en de dingen vandaag gepresenteerd aan staatssecretaris Vlie- irt (sportzaken). Vliegenthart neemt het advies voor ir straffen over en komt nog dit jaar met een nieuw wets- •1, aldus haar woordvoerder. enS stelplan voor Antillen stad De coalitiepartners in het Antilliaanse kabinet-Rö- ïn 'iet na twee ^a8en vergaderen op Bonaire eens gewor- "j, rer een groot aantal maatregelen ter bestrijding van de V(X mische malaise op de eilanden. Van de Antilliaanse amb- n zal 30 procent moeten afvloeien, de omzetbelasting QI jer 1 augustus op alle diensten en producten met 50 pro orden verhoogd en de overheidsbijdrage aan de ambte- jensioenen wordt verlaagd. Verder wordt voorgesteld de belasting van twee tot vijf procent te verhogen. estaties na ontploffing xtc-lab tier BURC* De politie heeft maandag een 25-jarige inwoner unssum en een 28-jarige inwoner van Schiimen aange- n wegens mogelijke betrokkenheid bij de productie van itische drugs. Deze drugs zouden zijn gemaakt in een van ;i jebouwen van het Klooster Ravensbos bij Valkenburg, 'j ond op woensdag 26 mei een ontploffing plaats, gevolgd en felle brand. De politie vermoedt dat de ontploffing ge- tijdens de productie van xtc. In pyond zich cse, n container met het gevaarfijlqe fi^qr^i^jof. Daar- egr; ijn hulpverleners na de ontploffing iri een levensgevaarlij- Q |aüe gekomen. gjardcn voor energiebesparing reek De regering trekt de komende jaren miljarden uit om linig gebruik van energie te bevorderen. Zij wil het vooral ubsidies voor bedrijven en huishoudens aantrekkelijker zuiniger met energie om te springen. Het budget voor ebesparing wordt in vergelijking met de afgelopen jaren dan verdubbeld. Dit jaar is voor de maatregelen 690 mil- -oc{ eschikbaar. Dat bedrag loopt de komende jaren op tot m iljoen gulden in 2001, aldus minister Jorritsma van econo- zaken. der zenders samen in Limburg net üscl i Het commissariaat voor de media gaat akkoord met het liriii ivoegen van de commerciële TV8 Limburg en de publieke ep Limburg tot LI Radio en TV. Daarmee spreekt het ïissariaat uit dat het contract tussen TV8 en Omroep Ljm- ïiet in strijd met de mediawet is. Wel stelt het commissari- )g enkele voorwaarden voor het samengaan. Het ministe- onderwijs, cultuur en wetenschappen moet de adviezen et commissariaat nog goedkeuren. kwl le bij schietpartij idam» Bij een schietpartij op het Tiendplein in Rotterdam ïeti eravond een dode gevallen. Het gaat om een 28-jarige etac zonder vaste woon- of verblijfplaats. De politie vermoedt oyal ij het slachtoffer is geworden van een ruzie om drugs. De lóreeg op straat onenigheid met twee andere mannen, ritis 'P hij werd neergeschoten. Kort na aankomst in het Dijk- JkC! iekenhuis overleed hij. De daders zijn gevlucht. Het poli- ere; derzoek had vanmorgen nog niets opgeleverd, ,ad"e n in papiervermaler ma Een 27-jarige inwoner van het Brabantse Deurne is gis- Idig in zijn woonplaats in een papiervermaler vermorzeld. Dat dei ïrde op het recyclingbedrijf waar hij werkte. Hoe de man machine is terecht gekomen, is een raadsel. Een andere n va ïemer miste het slachtoffer op een gegeven moment. Toen l evs onderzoek uitging, vond hij zijn collega in het apparaat, spn lachtoffer was al overleden. ;ml h m ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienster rotterdam marcel potters Nee, sprak korpschef B. Lut- ken, hij is het geloof in EURO 2000 nog niet verloren. Maar er zal nog heel wat moeten ge beuren, voordat de politie klaar is voor het grootscheep se voetbalevenement dat vol gend jaar in Nederland en Bel gië wordt gehouden. Bijvoor beeld: betere apparatuur en meer mogelijkheden om de hooligan te lijf te gaan. Een bittere constatering, minder dan een jaar voor de aftrap van het Europees kampioen schap voetbal. Het is al vaker gezegd: als de politie één keer op de vlucht slaat voor een stelletje rel schoppers, dan smaakt dat bij die raddraaiers naar meer. Wat dat betreft waren de 'Coolsin- gel-rellen' na de huldiging van Feyenoord in april in meer op zichten slecht nieuws. Zeker met EURO 2000 voor de deur. De vraag is dan ook of het wel zo verstandig is van de politie om het eigen rapport over de rellen Vuurwerk na de Huldi ging) nu te presenteren. Het is immers een opsomming van halve en hele missers, falende communicatie en krakkemikki ge apparatuur. Er was te weinig informatie vooraf, er waren te weinig mogelijkheden om goed op te treden. Wat rest zijn vra gen hoe het nu verder moet. den haag gpd-anp „Het gaat juist bij een functie als deze om de geloofwaardig heid van de kandidaat voor de burgers", aldus een woordvoer der van de CDA-fractie. „Zo'n benoeming mag dan ook geen onderwerp worden van coali tiespelletjes." Een bezwaar dat ook GroenLinks liet horen, is dat Sorgdrager minister van justitie is geweest. „Zij moet nu als ombudsman dossiers be handelen, zoals die van de asielzoekers, die onder haar be wind zijn ontstaan." Winnie Sorgdrager was mi nister van justitie van 1994 tot en met 1998. Het CDA diende in die tijd liefst vijf keer een motie van afkeuring tegen haar in, die zij allemaal overleefde. Sorgdrager zal als Ombudsman haar zojuist verworven zetel in de Eerste Kamer moeten opge ven. De functie van Nationale Ombudsman verdraagt zich niet met die van senator. Andere kandidaten voor de functie waren de Nijmeegse hoogleraar Europees en migra tierecht Femhout (oud-voorzit ter van Amnesty International) en de Rotterdamse ombuds man Van Kinderen. De Natio nale Ombudsman bestaat in Om te voldoen aan eisen universiteit den haag/leiden onno havermans Wetenschappers in deeltijd moeten langer de tijd krijgen om te voldoen aan eisen die de universiteit stelt. Dat heeft de Haagse rechtbank bepaald in de zaak van de Leidse psycho loge Ineke van der Zande. Ze had de Universiteit Leiden voor de rechter gedaagd omdat ze niet werd toegelaten tot de onderzoeksschool voor peda gogen en psychologen. Volgens Van der Zande zijn de eisen om te worden toegelaten discrimi nerend voor parttimers. Vooral vrouwen zijn daarvan de dupe. Zij werken vaker in deeltijd en dringen zelden door tot top functies binnen de universiteit. G. Bruinsma, hoogleraar cri minologie in Leiden, noemt het 'heel openhartig' dat het korps met deze evaluatie op de prop pen komt. „Maar of het een verstandig is? Zonder dat ik het rapport inhoudelijk ken, denk ik dat het in het algemeen niet zo handig is om zoiets te pre senteren, voordat je alles goed op een rij hebt." En dat moment komt nog. In september pas rapporteert het Crisis Onderzoek Team (COT) over de rellen, en worden wel licht een lange serie vragen be antwoord. Want wie waren de relschoppers? Hoe werkt dat, zo'n groepsproces? Hoe moet je omgaan met gedrogeerde sup porters? En: hoe voorkom je dit soort grootschalige rellen? Wie Vuurwerk na de Huldi ging leest, kan slechts conclu deren dat het nog veel erger had kunnen aflopen. En vast stellen dat de relschoppers er met hun mobiele telefoons be ter af waren dat de ordehand havers met lege accu's in hun portofoons. En geen volle accu achter de hand hadden, omdat simpelweg niet was gerekend op de langdurige strijd. „Dat van die accu's," zegt Bruinsma, „dat is gewoon slor dig werk. Dit optreden was zo grootschalig, dat is de politie niet gewend. Ik zou eens bij het leger te rade gaan. Het zou han dig zijn om bij de politie ge bruik te maken van de midde len die men daar heeft." Hij erkent dat het lastig is om het als politie goed te doen. „Als je het heel grootschalig aanpakt, met veel ME, dan is het niet goed. Zet je te weinig mensen in, dan is dat ook fout. De kunst is om de juiste balans te vinden. Wanneer grijp je in, en wanneer niet. Achteraf rede neren is altijd makkelijk. Ter plekke beslissen, dét is pas moeilijk." Zijn conclusie: de evaluatie is een noodkreet om geld en mid delen. „Daar dienen dit soort rapporten vaak voor in Neder land. Als een politiekorps niet functioneert, dan komt er meer geld." Minister liad eerder willen aftreden Oud-minister van justitie Winnie Sorgdrager (D66) is voorgedragen als de nieuwe Nationale Ombudsman. De Tweede Kamer stemt waarschijnlijk volgende week over haar benoeming. De voordracht door een commissie uit de Kamer was niet unaniem. Met name het CDA maakte bezwaar. Nederland sinds het begin van de jaren zeventig. Burgers kun nen er terecht met klachten over het optreden van de over heid. Juist vandaag werd het boek Een verantiuoordelijke minister gepresenteerd, waarin Sorgdra ger verslag doet over haar pe riode als minister. Zij schrijft daarin dat het beter was ge weest als zij in het begin van haar carrière was opgestapt. Niet om de door haar gemaakte fouten, maar omdat zij later last kreeg van de beeldvorming rond haar persoon, zo schrijft ze. Ze kwam al na een jaar in grote politieke problemen. Aan leiding was de 'gouden hand druk' voor procureur-géneraal Van Randwijck, die wegens zijn rol in de IRT-affaire in ongena de was gevallen. Sorgdrager oordeelt nu dat die affaire 'het meest voor aftreden in aanmer king kwam'. Een andere affaire die haar begin 1998 bijna bracht tot aftreden, was haar machtsconflict met topman Docters van Leeuwen van het Openbaar Ministerie over de bijbaan van procureur-generaal Steenhuis. Sorgdrager verweet haar 'super-pg' toen gebrek aan loyaliteit. Om zich te kwalificeren voor die onderzoeksschool moeten wetenschappers vijf publicaties binnen vijf jaar in toonaange vende bladen kunnen overleg gen. De rechtbank stelt Van der Zande nu gedeeltelijk in het ge lijk. De vijf publicaties blijven vereist, maar een parttimer mag er acht jaar over doen in plaats van vijf. Het college van bestuur be riep zich er op dat de universi teit geen invloed heeft op de kwaliteiteisen die faculteiten en instellingen aan hun medewer kers stellen. Volgens de recht bank blijft de universiteit als werkgever verantwoordelijk voor de arbeidsomstandighe den van zijn personeel. den haag Verstandelijk gehandicapte schoolverlaters demonstreerden gisteren in Den Haag. Ze zijn te oud om nog langer naar school te gaan, maar kunnen vanwege gebrek aan plaatsen niet terecht in de dagopvang of in de sociale werkplaats. Uit een onderzoek onder 66 ZMLK-scholen voor zeer moeilijk lerende kinderen, bleek dat op dit moment voor 108 gehandicapten geen plaats is. In de komende drie jaar komen daar nog eens zo'n 730 schoolverlaters bij. foto gpd cees zorn Schade rellen: vijf miljoen gulden rotterdam anp Winkels en bedrijven in het centrum van Rotterdam heb ben door vernielingen en pluh- deringen na het kampioen sfeest van Feyenoord ongeveer vijf miljoen gulden schade óp1 gelopen. Dat blijkt uit een in ventarisatie van de Rotterdarti- se Ondernemers Organisatie (ROO). De ROO kreeg van ruim ne gentig ondernemers een formu lier terug. Bijna honderd win kels en bedrijven werden hét slachtoffer van vandalen én plunderaars na het kampioeh- sfeest op 25 april. De werkelijke schade is ho ger, want omzetdervirig, schoonmaakkosten en kapotte abri's, telefooncellen en ver- keerszuilen heeft de ROO niet meegeteld. De meeste schade voor de ondernemers is glas schade. Veel ondernemers Wa ren daarvoor niet verzekerd. Ze hadden bijvoorbeeld zulk spe ciaal glas dat dat niet verzekerd kan worden. Behalve een opga ve van de schade, gaven veel ondernemers ook blijk vdn woede en ergernis op het eri: quêteformulier. Naar aanlei ding daarvan heeft de ROO in middels aan de gemeente laten weten dat wat haar betreft der gelijke evenementen maar niet meer in de binnenstad moeteri plaatsvinden. Acht van tien pompstations niet milieuvriendelijk den haag anp Acht van de tien benzinestati ons voldoen niet aan de eisen die de overheid voor het milieu heeft gesteld. Dat blijkt uit een onderzoek van de Inspectie Mi lieuhygiëne. Met ingang van 1 juli moeten de vierduizend tankstations in Nederland 'milieuvriendelijk' zijn. Maar het onderzoek wijst uit dat de grote meerderheid nog niet eens aan de voorwaar den voldoet die acht jaar gele den werden gesteld. Als stations de voorschriften niet volgen, kunnen de gemeenten over gaan tot sluiting van een stati on, zegt het ministerie van VROM. Minister Pronk (milieu) zal de gemeenten stimuleren op te treden tegen stations die de eisen aan hun laars lappen. De stations moeten de ver vuiling in de bodem hebben opgeruimd en beschikken over een vloeistofdichte vloer die verontreiniging in de toekoffist voorkomt. Daarnaast is een sys teem om milieuvervuilende dampen op te vangen (dampr'e- toursysteem) verplicht. Ook moeten de stations een verze kering hebben die het oprui men van de vervuiling betaalt mocht het tot 'milieu-inciden ten' komen. De overheid heeft de statioriS drie jaar geleden gewaar schuwd dat het haar menens was met de schoonmaak. Al In 1991 had toenmalig minister Alders daarover afspraken gé- maakt met de olieconcerns. Coffeeshop geheel in de as gelegd amsterdam Bij een brand in een coffeeshop in de Sint Antoniebreestraat in de Amsterdamse Nieuwmarkt- buurt zijn vannacht drie bewo ners en drie politieagenten on wel geworden. Allen zijn in zie kenhuizen behandeld. De cof feeshop brandde volledig uit. De boven- en naastgelegen woningen liepen rook- en roet- schade op. De politie kreeg een melding van een mogelijke io- braak. Ter plekke gekomen bleek dat de zaak in brand stond. De zeven bewoners van de bovengelegen woningen konden tijdig naar buiten wor den gehaald. rstel vandaag in Tweede Kamer Hulpbataljons klaar voor vertrek naar Kosovo wezep wim vonk wil één van de drie ba- van de in 1994 opgerich- he ïtmobiele brigade omvor- een gemechaniseerde, wapende eenheid. tee denkt de fractie in de n li 'e Kamer meer militairen uni men inzetten voor vredes- lenD- tnd; Kamerlid Van den Doel dit voorstel doen een overleg in de Twee- ner over de bezuinigings- nie en van minister De Grave T tsie). Volgens Van den de luchtmobiele brigade bewapend om ingezet te worden voor gevaarlij- sisoperaties, zoals in Bos nië of Kosovo. Een eenheid van de brigade dient momenteel wel op Cyprus, maar daar gaat het voornamelijk om het con troleren van de wapenstilstand tussen Grieken en Turken. De WD denkt door het op richten van een extra gemecha niseerd bataljon het tekort aan militairen te kunnen oplossen. De landmacht kan momenteel slechts met moeite militairen vinden voor uitzendingen naar Bosnië en Kosovo. Dit komt, omdat militairen na uitzending van zes maanden een jaar lang niet uitgezonden mogen wor den. Van den Doel vindt ook dat er niet meer bezuinigd kan wor den op Defensie, zeker als de Kamer wil dat het leger vier vre desmissies tegelijk kan blijven uitvoeren. De Grave moet 375 miljoen gulden per jaar bezui nigen en heeft van minister Zalm een extra rekening gekre gen van 100 miljoen per jaar. De PvdA wil bezuinigen, maar er valt te praten over de invulling daarvan. De minister wil een squadron F16's, twee fregatten, drie marinevliegtui gen en mobilisabele eenheden bij de landmacht opdoeken. Net zoals de PvdA voelen de meeste fracties niet meer voor het opheffen van een squadron F16s en willen ze meer parate troepen. Een enorme hijskraan ontneemt het zicht op een twintigtonner, met achter op een stuk brug. Een M109 houwitser kanon van de Gele Rijders veldartillerie staat bij een mobiele waterzuivering en een legertent met douchegelegenheid. Iets verderop geven mijnenruimers uit leg over hun gevaarlijke werk. De uitgestrekte zandvlakte aan de rand van de Prinses Margrietkazerne in We- zep, in het noordelijkste puntje van de Veluwe, is tijdelijk veranderd in een ex positieterrein. Hier staan manschappen en materieel die binnenkort naar Zuid- Kosovo gaan. Daar sluiten ze aan bij een Duits-Nederlandse pantserbrigade. Die staat onder Duits commando en is on derdeel van KFOR (Kosovo Force). Tot dusver is de Nederlandse inbreng in Kosovo beperkt tot zo'n 140 Gele Rij ders. Vandaag vertrekken nog eens een paar honderd artilleristen en volgende week volgen er opnieuw enkele honder den. Het materieel, waaronder een aan tal kanonnen, is al vooruit gegaan. Het belangrijkste doel van de Gele Rijders is de orde en rust te handhaven. Begin juli volgt het GenieHulpBataljon (GHB), een eenheid met een humanitai re missie. „Ons doel is samen met de Duitsers de terugkeer mogelijk te maken van vluchtelingen en daarnaast te begin nen met de wederopbouw", zei kolonel K. Gijsbers gisteren bij de presentatie in Wezep. Het bataljon bestaat uit bijna duizend personen, die een half jaar in Kosovo blijven. En het motto van het bataljon? 'Verscheidenheid is onze kracht'. Daarmee lijkt niets te veel ge zegd. want het bataljon is van alle mark ten thuis. Zo gaan er dertig bouwmachi- nes mee, waaronder vier hijskranen, een brugleggende tank, een duikersgroep met zes boten, een aantal bruggen en een transportcompagnie met bijna hon derd grote voertuigen. De vrachtwagens worden gebruikt voor vervoer van men sen en materiaal, maar ook voor hulp goederen van humanitaire organisaties. Verder is er een infanteriecompagnie met achttien gepantserde rupsvoertui gen (YPR's) voor de bewaking. En dan zijn er nog de keukens, wasinstallaties en acht ziekenauto's. Het takenpakket van het GenieHulpBa taljon is al niet minder divers. Plannen zijn de bouw van vluchtelingen- en doorgangskampen in Kosovo, herstel werkzaamheden aan wegen en bruggen, reparatie van waterleiding en elektrici teit, de opbouw van legeringslocaties en het ruimen van mijnen en andere explo sieven. De militairen van het bataljon hebben over het algemeen 'een goed gevoel' over de missie in Kosovo. „Nu kunnen we eindelijk eens iets doen voor die mensen", zegt Rob Jansen van de trans- portcompagnie. Hij heeft samen met Ti nto Smits ook in Bosnië gezeten. Ze den ken dat Kosovo anders wordt. „In Bos nië moesten we vooral strijdende partij en uit elkaar houden. Nu is het eerste hulp aan mensen in nood." Bang zijn ze niet. „De Engelsen en Duitsers hebben goed voorwerk gedaan en de Servische, militairen zijn weg." Menno Eiling, soldaat bij de brugcom- pagnie, heeft gemengde gevoelens. „Ik woon net samen. Als ik thuis ben, heb jk geen zin. Maar als ik samen met de jon gens ben, denk ik daar anders over. We gaan mensen helpen en daar ben ik blij mee." Voor Menno en z'n maatje Geert Vermeulen speelt ook mee dat ze na drie jaar oefenen nu echt aan het werk kun nen. „Telkens een brug opbouwen en na een half uur weer afbreken, geeft geen voldoening. Daar zijn bruggen echt nodig, dat werkt heel motiverend."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3