Senioren-surf TV WEER Lijk beroofd van ring in uitvaartcentrum JUNI 1999 COMMENTAAR Brinkhorst en varkensboeren Wat de afgelopen tientallen jaren geen minister lukte, daarin slaag de vorig jaar een piepklein beestje: door de varkenspest nam het aantal varkens drastisch af. Maar inmiddels is alles weer als van ouds. De varkenssector draait weer op volle toeren, het mestpro bleem dus ook, en de minister van landbouw kan verdraaid weinig doen. Even leek het er op dat de politiek greep kreeg op de zich van niets en niemand wat aantrekkende varkensboeren. De WD'er Van Aartsen presenteerde een ambitieus plan om de vergiftiging van bodem en grondwater door de varkensmest een halt toe te roepen: de boeren moesten een deel van hun varkens inleveren. Die na men daarop voor de verandering hun toevlucht tot een legale ver dediging en hebben daarmee tot nu toe opmerkelijk succes ge boekt. Hun beroep op het Europese Verdrag voor de Rechten van Mens heeft zöwel de rechtbank als het gerechtshof doen besluiten dat met de inkrimping moet worden gewacht totdat er een uit spraak is over dat beroep. Het kabinet wijkt voorlopig geen duimbreed. Onderhandelen over een schadevergoeding in mil voor de fokbeperkingen, zoals de vo rige week afgetreden minister van landbouw Apotheker wilde, is er wat betreft zijn opvolger Brinkhorst niet bij. Die lijn is principieel juist. Het kabinet heeft bijna eindeloos onderhandeld met de var kenssector, maar dat heeft nooit echt wat opgeleverd. Het aantal varkensbedrijven nam sinds 1990 met 2.000 af, het aantal varkens op de fokbedrijven nam met bijna twee miljoen toe. Het traditionele argument voor een schadevergoeding is dat de cennia lang de overheid boeren heeft gestimuleerd om méér var kens te houden en zich daarvoor soms diep in de schulden te ste ken. Dat argument gaat echter al lang niet meer op: vanaf medio jaren tachtig heeft de overheid de boeren proberen duidelijk te maken dat het zo niet langer kon en dat goedschiks of kwaad schiks het aantal fokvarkens omlaag moest. De boeren hebben zich daarvan niets aangetrokken en zelfs intimidatie en geweld niet geschuwd. Daarmee hebben ze het morele recht op schade vergoeding verspeeld. Of dat ook geldt voor het wettelijke recht, blijft voorlopig de vraag. Brinkhorst kiest in elk geval voor de juiste weg door de uitspraak af te wachten en met de boeren te willen praten, maar tegelijkertijd druk op de ketel te houden door alternatieven te ontwikkelen voor de huidige varkenswet. Gezien de voorgeschiedenis valt van het zoveelste gesprek met de varkensboeren immers niet veel te ver wachten. En voor zowel de geloofwaardigheid van het beleid als voor het steeds verder verzurende milieu is het van levensbelang dat de overheid straks niet met lege handen staat als de varkens- wet het onverhoopt toch niet haalt. Steeds meer ouderen ontdekken de wondere wereld van internet Denk je aan computers, dan denk je aan jong. Maar dat beeld moet langzamerhand worden bijgesteld. De oudere rukt op in de digitale wereld. Steeds meer senioren ontdekken de computer. Dagelijks kruipen duizenden 65- plussers achter het beeldscherm om te surfen op Internet of te e-mailen of om gewoon een cd-rom te bekijken. Bas zonder Grenzen Bas Westerweel was jarenlang een van de gezichten van de AVRO. Maar Bas had kennelijk behoefte die bekendheid even te ontlopen. Of misschien wilde hij wel eens televisie maken waar echt geen hond naar kijkt. Hoe dan ook, hij verhuisde naar FOX - waar hij zo'n beetje het enige programma mag presenteren dat niet uit Ame rika komt. Naast 'Gaan we links of gaan we rechts?', natuurlijk. N.O.Z. Westerweel heet zijn zelfverkozen verbanningsoord van de Nederlandse televisie. Guitige titel die een flitsend programma sug gereert. Noord, oost, zuid... ja, zie die Westerweel maar eens thuis te houden. Het beginfibnpje is eveneens veelbelovend: het lijkt een beetje op dat van het VARA-avonturiersprogramma Jules Unlimi ted. Het startsein voor een soort Bas Zonder Grenzen, dus eigenlijk. Maar dat valt behoorlijk tegen. Goed, Bas spreekt zijn teksten spor tief hijgerig uit. Maar echt in actie komt hij niet. Een item over het afwerken van vijftien triathlons achter elkaar, blijkt niet meer te zijn dan een interview met een kerel dié dat ooit heeft gedaan. Afge wisseld mét amateurvideootjes, waarin de vijftienvoudige triathleet in actie was. Maargoed, dat was tenminste nog extreem. De rode draad door de uitzending - de verrichtingen van een groepje jongens dat de Cau- berg in Valkenburg wil afskaten - is zo sullig dat het bijna weer leuk wordt. Bas volgt het clubje in de voorbereiding die er eigenlijk niet blijkt te zijn. Hij doet dat met gedragen teksten vol nauw verholen bewondering. Voel je de spanning al voor morgen?' en 'Het is nu zes uur 's morgens. Over een uur beginnen deze jongens aan een afda ling van een kilometer lang die ze met een snelheid van gemiddeld zestig kilometer per uur zullen afleggen Het blijkt echter een betrekkelijk onschuldig skate-tochtje te zijn, hoewel de cameraman zijn best doet het gelwei een wild uiterlijk te geven door de camara dicht bij de grond te houden en af en toe ver vaarlijk heen en weer te slingeren. Het derde onderdeel, een klifduikster in Mauretanië, ziet er nog het spectaculairst uit. Zo spectaculair zelfs - en zo fraai in beeld ge bracht bovendien - dat onmiddellijk het vermoeden rijst dat Wes- teriueel ert zijn cameraploeg er niets mee te maken hebben gehad. En dat Bas slechts een gekocht filmpje heeft ingesproken. Maar ach, wat maakt het ook uit. Er is beweging op het scherm te zien. En licht. Wat wil je nog meer bij FOX? Het is schemerig in het leslo kaal. Het daglicht dringt met moeite door de gesloten gordij nen. Daardoor is de internet pagina die docent Hans van der Groef op de wand projecteert goed te zien. Er staat een e- mailtje. „Dit berichtje heb ik naar jullie toegestuurd", zegt Van der Groef tegen zijn klas, waarvan een fiks deel de leeftijd van 55 jaar al ruimschoots ge passeerd is. „Jullie moeten het nu terugsturen." Vragende gezichten, maar dan gaan de vingers toch naar de toetsen. Het bericht is verzon den. „En stuur nu een berichtje naar elkaar", vervolgt Van der Groef. Oude liefde roest niet, zo blijkt weer eens. 'Ik hou van jou', mailt een man in grote let ters vanaf zijn beeldscherm aan zijn echtgenote die naast hem zit. De deelnemers volgen de inter- net-lesgroep van het Technolo gisch Oefencentrum Rotterdam (TOER), een cursus die onder een veelvoud van namen de laatste tijd ook in tal van andere Nederlandse gemeenten van de grond is gekomen. Het Rotter damse centrum begon twee jaar geleden als een steuntje in de rug voor ouderen die moeite hadden met het inprogramme- ren van hun videorecorder of him magnetron. Maar inmid dels hebben de senioren zich massaal op de computer ge stort. „De laatste jaren was men bang dat ouderen de digitale slag een beetje gingen missen", stelt di recteur Jan Warnink van TOER. „Het is geen doel op zichzelf om mensen achter de gerani ums vandaan te halen, want als iemand zich daar gelukkig voelt, prima. We moeten er ook niet een te groot probleem van maken, als ouderen niets met computers willen. Computers zijn geen probleem. Computers zijn leuk. Maar er bleek een grote behoefte te zijn aan dit soort cursussen." Gemiddeld melden zich bij TOER jaarlijks 1100 ouderen aan voor een computercursus. Daarvan is ruim de helft boven de 65 jaar en tien procent zelfs boven de 75. De belangstelling neemt nog steeds toe, zegt Warnink. „Je ziet bij ouderen aanvankelijk een flinke drem pelvrees voor computers. We kregen hier laatst nog een groep die kwam voor wat wij noemen de 'knoppencursus', voor het inprogrammeren van video's en zo. Die keurden de compu ters geen blik waardig. 'Aan mijn lijf geen polonaise', zag je ze denken. Maar later worden ze dan toch nieuwsgierig. Dan is de computer ineens interes sant en willen ze er steeds meer van weten. Ouderen zien dat hun kinderen en hun kleinkin deren zo'n ding hebben en ze willen er toch bijhoren. „Het gaat vooral om de manier waaróp je mensen in contact brengt met de moderne tech nologie", vertelt Warnink. „Wij proberen hier cursussen te ge ven die bij de beleving van ou deren aansluiten. Laagdrempe lig en toegankelijk. Je leert hier geen systeembeheer. Je leert in een huiskamersfeer de basis. Daarnaast kun je zelf oefenen." Docent Van der Groef maakt het tijdens de les een graadje moeilijker. „Nu gaan we foto's met de tekst mee versturen", zegt hij tot schrik van zijn cur sisten. Hij tovert een paar plaat jes met prachtige natuuropna men tevoorschijn en 'plakt' ze onder zijn bericht. De cursisten mogen het daarna proberen. Bij cursist Jochems mislukt de eer ste poging, maar na de tweede volgt een brede grijns. Jochems (71) gebruikt de computer vooral als tekstverwerker. „Ik heb een paar jaar geleden een computer gekocht omdat ik veel schrijffouten maakte. Maar surfen op internet is ook fantas tisch. Je surft zo naar de Sey chellen. Al is het wel duur: der tig piek per maand. Ik zit te denken aan goedkopere moge lijkheden." Mevrouw Fieggen (68) wil graag e-mailen met haar zoon en schoondochter die in Amerika wonen. „Daarom heb ik inge schreven op deze cursus", zegt ze. „E-mail heeft natuurlijk gro te voordelen. Het is snel en goedkoop. Maar door internet kan ik nu ook zien hoe het weer in Washington is." Nog geen twee jaar geleden had maar een fractie van de Neder landse 65-plussers thuis een in ternet-computer staan. Diverse onderzoekers luidden de nood klok. De computer dreigde een mega-kloof tussen oud en jong te veroorzaken. De ouderen bonden vingen het signaal op. Begin 1997 werd de stichting SeniorWeb in het leven geroe pen, die zich inzet om ouderen de digitale snelweg op te hel pen. Dat resulteerde in een complete internetsite voor ou deren, die in begrijpelijke taal de lezer wegwijs maakt in de wereld van de pc. Daarnaast proberen zo'n 350 'ambassadeurs' ouderen be kend te maken met de compu ter. Ongeveer tienduizend ou deren hebben al een computer cursus via SeniorWeb gevolgd. De belangstelling is zo groot dat er nog steeds wachtlijsten zijn. Inmiddels zit al vijf procent van de 65-plussers op de digitale snelweg. Zo'n 600 mensen per dag bezoeken momenteel de si te van SeniorWeb. Tevens be staan er allerlei e-mailgroepen. Ook is er een gebruikersvereni ging. Vrienden SeniorWeb' brengt elke drie maanden een nieuwsbrief uit. „Ik kwam ou deren tegen op Internet en ik vroeg me af 'waarom doen ze dat?', zegt Papendrechter Ruud Paap (58), hoofdredacteur van deze nieuwsbrief Enter. Zijn vraag werd snel beantwoord. „Veel ouderen voelen zich niet oud. Die willen niet achter de geraniums geplakt worden. Die hebben nog dit", zegt hij terwijl hij met zijn vinger op zijn her senpan tikt. „We hebben ze van 90 die beginnen. Ik ken mensen die vier uur per dag op internet zitten. Het is interesse, maar ook het invullen van een stuk leegte. Vergeet het sociale con tact niet. Internet en vooral e- mail heffen ook de eenzaam heid op. Het is toch een middel dat mensen uit een isolement haalt." Op zijn zolderkamer, die vol staat met computerapparatuur, geeft Paap een kijkje in zijn goedgevulde elektronische postbus. Tientallen e-mails passeren het scherm. De verge lijking met het oude 27MC-bak- kie dringt zich op. Paap: „Het gaat inderdaad vaak over dood gewone dingen." In Enter worden allerlei gebrui- kerstips uitgewisseld. Ook wordt nieuwe software gepre senteerd. „Er is zat aanbod voor ouderen. Genealogie (stam boomonderzoek), de tuin, vi deofilms. Zaken waaraan nooit aandacht wordt besteed. Als je zo'n computerblad koopt, staan er altijd tien van die nieuwe schreeuwende schietspelletjes in." Veel sites op Internet zijn even min op ouderen toegesneden. „Ouderen zijn een beetje bang van de commercie er omheen, van al die advertenties", zegt Paap. „Maar daar hebben we nu een mooi programmaatje voor. Als je een site opent, fil tert dat automatisch alle adver tenties eruit. En daar schrijven wij dan over." Ook is veel software nog niet gebruiksvriendelijk genoeg voor ouderen. Terwijl het toch om een snel groeiende, en dus aan trekkelijke doelgroep voor pro ducenten gaat. „Maar men be gint het licht te zien", zegt Paap. Zelfs Microsoft stelt mo menteel een gratis instructievi deo over computers en Internet voor ouderen beschikbaar aan non-profitorganisaties. Paap is niet bang dat er een on overbrugbare kloof tussen jong en oud zal ontstaan. „Ouderen zeggen vaak dat ze die compu ters niet snappen. Maar als ze eenmaal bezig zijn, snappen ze het drommels goed. Ze zijn ook vaak nauwkeuriger dan jonge ren. Die nemen vaak grote stap pen. Nee, een oudere die echt wil, hoeft niet verstoken te blij ven van internet. Trouwens, over twintig jaar is het een ge woon gebruiksartikel gewor den." De ouderen rukken op in de digitale wereld en schuiven steeds meer achter de computer. FOTO GPD JAAP ROZEMA HANS GEURENS MENSELIJK Koufront Landelijk is de maand mei de eerste droge maand geweest sedert juli 1998. Het neerslagtekort was in onze regio vrij groot, maar doordat er in een strook over Brabant naar het Rijk van Nijmegen en de Veluwezoom/Achterhoek plaatselijk meer dan 100 mm viel (Mill 115, Steenderen 113 mm) was het landelijk tekort bescheiden van omvang. Het landelijk gemiddelde kwam volgens de klimato logische dienst van het KNMI uit op 48 mm tegen normaal 57. In onze regio kwam Hazerswoude uit op 53 mm. In Stomp wijk, waar 45 mm werd opgevangen, was het in mei 1998 voor het laatst I droger. Verder ook in Roelofarendsveen 45 mm, Santpoort-Noord 42, Lisse 39, Haarlem-West 32, Bloemendaal en Hoofddorp 31, Schiphol 30, Valkenburg 29, Katwijk 28 en in Zandvoort slechts 22 mm. Het midjunizomertje loopt morgen averij op. Tijdens de middaguren trekt een koufront van noordwest naar zuidoost over Nederland. De passage gaat vooral in het binnenland ge paard met enkele buien, mogelijk vergezeld door onweer. In de kustgebieden blijft de neerslag beperkt tot een licht buitje. Voor het front uit stijgt de temperatuur nog tot zo'n 21-22 graden (aan zee lager), daarna daalt het kwik tot beneden de 20 graden. Morgenavond is het geen aangenaam terrasweer meer. Het is niet warmer dan 15-16 graden (rond 20 uur) en er staat een matige, aan de kust een vrij krachtige wind uit het noordwesten. Op vrijdag is het met maximaal 17-18 graden aan de koele kant. Het blijft echter wel op de meeste plaatsen droog en naast enkele wolkenvelden is er vooral aan zee ook zonne schijn. Tijdens het weekeinde wordt er onder in vloed van een uitdijende uitloper van het Azoren- hogedrukgebied opnieuw warmere lucht aange- voerd. Rond de langste dag koelt het in een noord westelijke luchtstroming weet af en krijgen wol kenvelden de overhand. De neerslagkansen blij ven over het algemeen klein. Gisteren was het meest zonnig en werd het op Schiphol 22,1 graad. Het opgebaarde lichaam van een 24-jarige man is gistermid dag in een Heerlens uitvaart centrum beroofd van een gou den ring. De man kwam afgelo pen weekeinde om het leven bij een auto-ongeluk in Kerkrade. De dief zou een junk uit Sittard zijn. De familie van de overledene ontdekte de diefstal tijdens het bezoekuur in het uitvaartcen trum. „Ik zag dat hij een andere ring om had, een nepring", ver telt zijn weduwe. „Zijn eigen Loevestein Het gaat niet goed met slot Loevestein. Zwaar in de rooie cijfers en rijp voor een zakkenvullende interim-mana ger, zodat ze straks nog dieper in de rooie cijfers zitten. Het zal toch niet waar zijn? Loevestein voldoet aan het beste dat staatssecretaris Rick voor ogen heeft. Het puilt uit van platte landsvrouwen en jeugd. Het etnisch palet van de bezoekers bevat alle kleuren van de re genboog. Dus excellentie, hou slot Loevestein scherp in de gaten, laat u desnoods per boekenkist haar binnen smok kelen om het zelf in ogen schouw te nemen. Maak er in elk geval een gezellig dagje van. Afgelopen zaterdag zit ik intel lectueel zwaar boven mijn stand in de ridderzaal van dat eerbiedwaardige kasteel. Fina- gouden ring was verdwenen. We hebben meteen de politie gebeld." De familie van het slachtoffer wilde het liefst het recht in ei gen handen nemen. „Een dode bestelen is het laagste van het laagste wat je kunt doen", aldus een oom van de overledene. Volgens de geëmotioneerde fa milie is de dader een bekende verslaafde. De man had zich een uur voor het officiële be zoekuur bij het uitvaartcentrum gemeld met een vrouw, twee kinderen en een baby. Bedrijfsleider Wijnsma: „Een collega deed open nadat de man lange tijd voor de deur stond te bellen en naar boven schreeuwde. Hij zou een neef zijn van de overleden jongen en moest en zou het lichaam zien. Omdat hij zo aandrong, liet ik hem maar binnen. Als begrafe nisondernemer knijp je wel va ker een oogje dicht. Bijvoor beeld als zich buitenechtelijke kinderen melden waarvan de familie het bestaan niet weet." Wijnsma begeleidde de man naar het lichaam. „Hij deed het lijk een ketting om en maakte foto's. Toen wilde hij even al leen gelaten worden. Voordat ik het wist, was hij met vrouw en kinderen verdwenen." De nabestaanden stellen het uitvaartcentrum verantwoorde lijk voor de roof. „Ze hadden die man nooit mogen binnenla ten", zegt de weduwe. Mensen in de hele wereld kun nen via internet de Britse PRINS EDWARD en zijn aan staande bruid SOPHIE Rhys-Jo nes geluk wensen met hun huwe lijk. Op internet wordt het groot ste virtuele gelukstelegram ter wereld in elkaar gezet met plaats voor een half miljoen mensen, le dereen kan een persoonlijke boodschap aan het paar sturen samen met tips voor een geslaagd huwelijk, zo meldt de BBC. Het telegram zal op zaterdagochtend, een paar uur voor hun huwelijk, aan de bruid en bruidegom wor den overhandigd. Mensen die list in de Grote Geschiedenis Quiz. Hoe gaat dat soort dingen? De Pinksterda gen van 1999 zijn miezerig. Het dikke ochtendblad van dat weekend nodigt cd zijn lezers uit om 24 geharnaste vra gen over de historie van Nederland en i<erre omstreken te beantwoorden. Met een balorige lichtzinnigheid haal ik er wat dikke boeken bij, tast vier mogelij ke antwoorden af, waarvan er één maargoed is. Multiple choice is een lo terij met goed te traceren nieten. Ik vul de boel in en stop het in een envelop. Dat is een klus, want ons pand bevat op dat moment slechts vensterenvelop pen. Dat is voor een particulier een erge envelop omdat het veel A 4-tjes vergt voordat het adres precies voor de door zichtige opening van de envelop is ge loodst. Terecht bestaat voor het Groene boekje het woord 'vensterenvelop' niet! Maar vier dagen later ligt er een brief in de bus met de aanhef, 'gefeliciteerd! U heeft de finale van de Grote Geschie denis Quiz bereikt. 'En nog weer een paar dagen later lees ik in het ochtend blad dat 1080 vermetelen hun kans hebben gewaagd en ik zie mijn naam samen met die van 49 anderen die als finalisten voor hun onthoofding naar slot Loevestein mogen. Reiskosten wor den vergoed. Er is eventueel een pontje vanaf Gorinchem, een plaatsnaam die metal die Y-s en 'ch'-s iedere vreem delingals een keelaandoening in de oren klinkt. En daar zitten wij dus zaterdag met z'n vijftigen. Bijna allen bekennen wij veel in boeken en andere encyclopedieën te hebben gesnuffeld, alvorens voor ab, c of d te kiezen. Een enkeling had zelfs ter meerdere kennis de elektronische snelweg betreden en was op internet overreden. Nu op Loevestein was het echter helpers weg, laatste ronde. Geen soigneurs of naslagwerken. Het demas qué van geleende kennis. Ik dacht dat de aardappel in de 18de eeuw alge meen volksvoedsel werd, maar het was de 19de. Ik dacht dat Multatüli Willem III 'koning Gorilla had genoemd, maar het was ene meneer Roorda van Eysin- ga. Ik dacht dat Nederland op 10 mei 1940 over tien tanks beschikte. Het wa ren er nul. Zo zou ik drie uur kunnen doorgaan, maar we hadden maar drie kwartier voor 30 vragen. Peter Jonkman uit Voorburg won. Do cumentalist in ruste van deHaagsche Courant. Een type functionaris dat in hoog aanzien staat bij slordige journa listen, maar dat in zijn loonzakje niet altijd geheel weerspiegeld ziet. Peter reed maar vier keer lek. Ik bereikte in het grote peloton eervol de finish. Zon der anabolen steroïden en hematocriet- waarde normaal. Negen keer de afslag gemist. Marco Pantani, zonder troep kan dus ook. Kijk maar naar mij. HAN MULDER hun persoonlijke gelukwe bijbehorende boodschap huwelijkspaar willen stun nen dat doen tot en met* 18 juni via het internetac www.city2000.com/royal De vorig jaar zeer bekritis MISS BEAUTIFUL BLACI kiezing krijgt een andere De organisatie is overgeni door Intemco Event Mana uit Den Haag. Tijdens de zing vorig jaar van de ma kleurde dame beschuldig twaalf deelneemsters dei satie ervan dat de eerstel plaatsen al van tevoren vi den. Veronica, die het evt in december uitzond, spn beschuldiging met klemt De dames voelden zich n en misleid en „waren sier guranten in een strak geri de televisieshow." Hoed opzet wordt, maakt Intern nenkort bekend. De Groninger korpschef ten vindt dat zijn agente netjes genoeg gekleed g< Om dit te veranderen he op twintig bureaus in de vincie passpiegels laten sen. Voordat de agenten straat opgaan, moeten z spiegel kijken of ze hun form wel correct dr Volgens een woordvoere de politie komt het te va dat agenten hun schoen goed poetsen, de stropdi geten, het overhemd nie knopen of een smerig T- dragen. „Dit gaat ten koi het respect voor de agen dus de zegsman.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2