Smitsloo moet huiswerk Lange Voort overdoen lewoners flats protesteren gen slopen 'moordbuurt' Politiek steunt nieuwe koers 'Die muis vliegt alle kanten op' Opschudding om schommel ibliotheek Voorschoten wellicht zondag open Regio Toekomst Het Wedde is onzeker ,<|SDAG 16 JUNI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071 -5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 zo maj fAN DER TOOLEN fiderdorpse politiek gaat w jn de nieuwe koers van *nk cnieester en wethouders h de Boterhuispolder. De je waarin het gebied gj lt omgevormd tot een leze acllti? landschap met De, woningen werd wel van n he kanttekeningen voorzien, r wethouder V. Molken- (PvdA/ruimtelijke orde dist! ma8 ermee de boer °P- 1 in het CDA hield vast aan Hen older als bouwlocatie. 3jjn notitie is geschreven op oek van de provincie -Holland. De Boterhuis- ersf er in zijn huidige vorm 5tvo t op losse schroeven, om- ma i°§ere overheden het hele ed ten noordoosten van _ha erdoip opnieuw willen in- >er( en in verband met de eg van de HSL en de ver- ^8 van de A4. Boeren rcl ten elders een plekje krij- en er moet natuurgebied 'men- on ethouder Molkenboer va nde het een 'gezonde ont- jy teling" dat Leiderdorp niet 3J,. ir louter in termen van één ujlei e bouwlocatie denkt als het om de Boterhuispolder gaat. Hij toonde zich voorts gelukkig dat de raadscommis sie 'meebeweegt' met de nieu we koers - een kwalificatie overigens die hij zelf weigert te gebruiken. „Dit is voor het eerst dat hier in dit huis wordt gezegd: gut, zou het niet ook zo of zo kunnen? Ik heb van avond interessante visies ge hoord, met name dat de her inrichting ook met meer be houd van de oude waarden kan plaatsvinden." De aanmerkingen van de commissie hadden inderdaad vooral betrekking op de gerin ge plaats die in de notitie is in geruimd voor behoud van de huidige landschappelijke waarden. „Wat wij willen is meer respect voor wat nu be staat", zei WD'er R. Poels. En BBL-raadslid A. van Dijk merkte op: „Als we nu kiezen voor natuur, dan moeten we zorgen dat de natuur die er is, zo goed mogelijk bewaard blijft." De enige afwijzende geluiden kwamen van Groen links en een aantal insprekers op de publieke tribune. „Deze visie getuigt van weinig in zicht in dit landschap", vond R. Mes van Comité Doesbrug. Scholieren geven les aan 55-plussers VOORSCHOTEN JAN PREENEN De 83-jarige Corrie Kelder zit net een paar minuten op de di gitale snelweg, of ze wordt ver zocht om president Clinton een boodschap te sturen. Ze moet via internet de groeten over brengen van alle achttien 55- plussers die deze dinsdagmid dag aan het Elstpad computer les krijgen van leerlingen van groep 8 van de Voorschotense basisschool Emmaus. „Kijk", zegt wethouder Peter Verschoor tegen haar, „hier is de muis en dan doet u dit." Voor de oudste leerling gaat het allemaal veel te snel. „Wacht nou even. Eerst m'n bril opzet ten. En zeg nou eerst eens rus tig wat ik moet doen." Ze drukt op wat toetsen en tot haar grote verbazing blijkt de boodschap uiteindelijk te zijn verzonden. Dat heeft ze toch maar mooi gedaan, krijgt ze te horen. „Poeh, meneer Verschoor zult u bedoelen. Ik weet echt niet wat ik deed." Corrie Kelder heeft zich en thousiast aangemeld voor de cursus-van-één dag, die in het kader van het Jaar van de Ou deren wordt gegeven. „Gewoon voor de flauwekul. Vorig jaar heb ik een paar lessen gehad via de ANBO, de ouderenbond, maar die ben ik al lang weer vergeten. Ik wist niet dat het zo moeilijk zou zijn. Die muis hè, die vind ik toch zo afschuwelijk. Dat ding vliegt alle kanten op. Ik heb er geen goede coördina tie voor." Har Engelen, coördinator in formatie, communicatie en technologie van de school, kijkt geamuseerd toe: „Het is toch geweldig dat zij hier ook zit. Hoe meer tijd je hebt voor die dingen, hoe meer je ermee be zig kunt zijn. Je verbiedt ie mand van 83 toch ook niet om een boek te lezen. Het gaat niet om de kalenderleeftijd, maar om de leeftijd die je uitstraalt. Nou, die mevrouw Kelder is nog prima bij de tijd." De 11-jarige Laurens neemt haar geduldig bij de hand. De rollen zijn dit keer volledig om gekeerd. „U krijgt geen cijfer, u mag geen koffie drinken achter het beeldscherm, u mag afkij ken en u hoeft geen vinger op te steken om naar het toilet te gaan", houdt de jeugdige Voor schotenaar haar en alle andere cursisten tijdens een inleiding voor. Corrie Kelder heeft totaal FOTO TACO VAN DER EB ij11 cht ullie n Put Jd RDORP AFKE VAN DER TOOLEN >rp J1SL komt niet door je huis je muren hebben niks van natte beschuitjes hie, boktorren heb je geen last. om> je maakt je op voor ,nuil eens twintig jaar onge- P woongenot in je ruime, En r veel groen omgeven huur- >nt\v Nou, mooi niet dus. ap honderdzeventig gezin- in drie flatblokken nabij de :lendaal werden onlangs met hun neus op de feiten resf rukt: de Algemene Woning- vwereniging Leiderdorp L) koestert plannen om huizen te slopen. Niet om- er wat mis mee is, maar er ''aats nodig voor nieuwe, jediii ^ere luxewoningen. alte ijk. dat is nou sociale onze- linl ,eid. vindt John Franken :en, die hier al 24 jaar >nt. Vanwege het bezoek de krant vult zijn woning in lat Houtschans zich met en: de actiebereidheid on- de bewoners is duidelijk do ende. De eerste acht span- ken hangen al van de bal- lustrades. 'Renovatie ok, slopen nee', en: 'We gaan niet met de billen bloot, renoveren ja, slo pen nooit'. Dat van die blote billen was een beetje een kwes tie van rijmdwang, legt span doekschilderes Karin van der Slot uit, „Maar ik ben wél echt kwaad." Kwaad, dat zijn ze allemaal. Niet alleen de bewoners van het met sloop bedreigde flatblok, maar ook die van het stuk Houtschans dat daar haaks op staat, dat wel mag blijven staan. Ook daar hangen spandoeken. 'Geen gesloop, gebouw, gezeur, geen ellende voor m'n deur'. Want als alles doorgaat komt er een twintig verdiepingen hoge woontoren voor de sloopflat in de plaats, en dat vooruitzicht lokt de blijvers niet. Er is nog een andere, gewichtiger reden om solidair te zijn met de gedu peerden: het sociale drama dat zich zal voltrekken. Sociaal drama? „Ja, het is hier een sociaal geheel dat nu volle dig uit elkaar wordt getrokken", zegt John Frankenhuizen. An deren komen met een concreet voorbeeld. „Dat 83-jarige vrouwtje verderop, waar moet die naar toe? Niemand die het weet! Dat is toch afschuwelijk", zegt Greet van Hartevelt, die na 27 jaar weg moet. „Ja", reageert blijver An Dozy, „En die is dik vriendin met mevrouw Berk hout, die twee haal je uit el kaar." Ook voor zichzelf ziet ze het verdwijnen van de buurflat niet zo zitten. „Als je al die mensen weg gaat halen, met wie hou je dan contact? Met die mensen van twintig hoog?" Gerda van der Wilde - hoeft ook niet weg - komt even bin nenvallen en haakt meteen in. „Het is hier een moordbuurtje hè." Een echt volks wijkje, noemt An Dozy het. En dat wordt om zeep geholpen. Want dat er enige sociale samenhang kan ontstaan tussen de huidige bewoners en de rijkere nieuw komers, daar gelooft niemand iets van. Van der Wilde is de oudste van allemaal, maar ze slaat de meest strijdlustige taal uit. „Als dit officieel sloopwo ningen worden, dan hoef je toch geen huur meer te beta len? Dan kraak je je flat ge woon." Dit leidt tot enige hilari teit. Maar Van der Wilde meent het. Diezelfde morgen heeft ze een stunt uitgehaald. „Ik heb de woningbouwvereniging ge beld, gezegd dat mijn dochter in Canada weer naar Nederland komt, en gevraagd hoe lang ze hier moet wachten op eèn wo ning. Twee tot vier jaar, zeiden ze." Dat slaat in als een bom. Beweerde de AWL niet dat de flats tegen de vlakte moeten omdat leegstand dreigt? Nou dan! Tot slot volgt nog een rond leiding door de flat van Greet van Hartevelt. Die net door haar en haar man, 'met m'n ei gen handjes', voor pakweg 25.000 gulden is opgeknapt. De oh's en ah's zijn niet van de lucht, vooral als de toer eindigt in het logeerkamertje annex sauna. „In dit kamertje wil je toch zeker logeren", zegt An Dozy. Van Hartevelt weet niet of ze nou moet lachen of hui len. „Nou,", besluit Karin van der Slot. „Dit is met recht een appartement hoor." Laurens wijst de 83-jarige Corrie Kelder de weg op internet geen behoefte aan toilet en kof fie. Ze is gekomen om te leren. In eerste instantie gaat dat erg onwennig en stelt Laurens vast dat 'ze muis en toetsenbord eng vindt en ze bijna niet durft aan te raken'. Al gauw voelt ze zich echter op haar gemak en vliegt ze de grens over en weer terug. „Ik wil weten hoe het gaat met het tennis." En: „Ik wil wel eens zien wat er in Voor schoten allemaal gebeurt." Even later verschijnt het hoofd van burgemeester Cannegieter in beeld. „Kijk, die heb ik zelf opgepiept." Als Cannegieter haar iets te lang blijft aankijken, is ze even uit het lood geslagen. „Ik heb 'm nou al kapot ge maakt, geloof ik." Met hem be doelt ze, om alle misverstanden te verkomen, het beeldscherm. Daarna krijgt ze steeds meer de smaak te pakken. Of zoals directeur Theo Faassen van de Emmaus glunderend vaststelt: „Ze vroeg net om een muismat. We hebben duidelijk te maken met iemand die er al het nodige vanafweet." Eerder had Verschoor al ge zegd dat de computer 'een niet FOTO HIELCO KUIPERS meer weg te denken medium is en ook voor ouderen erg be langrijk'. Zo gaat ook Corrie Kelder er m de loop van de middag over denken. „Ik zou het wel leuk vinden als er een cursus zou komen. Kan ik nog wat meer leren. Ik wil bijblijven. Dit is ook erg interessant. Ik bridge graag. Kan ik ook zo pro blemen gaan oplossen." 'Een onrijp plan', 'onduidelijkheid alom', 'onvoldragen'. Het stedenbouwkundig plan voor winkelcentrum Lange Voort vond gisteravond weinig genade in de ogen van de Oegstgeestse politiek en omwonenden, die in groten ge tale naar het gemeentehuis waren gekomen. De com missie droeg wethouder M. Smitsloo op zijn huiswerk over te doen en het plan beter te onderbouwen. Alleen zijn eigen WD steunde Smitsloo. meer heeft om met de zogehe ten klankbordgroepen te over leggen. De wethouder heeft al zo weinig overleg gevoerd met de omwonenden, vindt LO. Maar volgens burgemeester en wethouders is haast geboden. Aan het begin van de avond maakten omwonenden hun on genoegen kenbaar over het ge brek aan overleg. Volgens hen gaat Smitsloo in tegen enkele in 1997 gemaakte afspraken. Het ontwerp voor de Lange Voort is volgens veel omwonenden nog steeds te massaal en gaat ten koste van te veel groen. Verder missen zij maatregelen om het doorgaande verkeer terug te OEGSTGEEST JUDY NIHOF Collegepartij Leefbaar Oegst- geest (LO) stelde zelfs voor het hele Lange Voort-project over de zomer heen te tillen, en niet op 1 juli een besluit te ne men. LO'er J. Hartevelt had er maar weinig vertrouwen in, dat Smitsloo in twee weken tijd alle bedenkingen tegen het plan kan wegnemen. „De Lange Voort is een van de belangrijk ste projecten in Oegstgeest. Gaan we daar zó mee om?" Hartevelt noemde het 'onbe zonnen' om vast te houden aan de vastgestelde datum, ook al omdat Smitsloo dan geen tijd dringen. Een enkele aanwezige liet een positief geluid horen. Zoals A. van den Berg van Win kel Beleggingen Nederland (WBN), dat eigenaar is van de twee winkelblokken aan de Lange Voort. WBN is bereid op grond van het plan voor ver nieuwing van de winkelstraat 'fors te investeren', aldus Van den Berg. Maar de meerderheid van de politiek was niet tevreden en bestookte de wethouder met vragen en kritiek. Zo is het de raadsleden niet duidelijk hoe het Lange Voort-project finan cieel in elkaar steekt. Hoeveel huizen moeten er bijvoorbeeld worden gebouwd om de par keergarage te bekostigen? „Als je weet om hoeveel geld het gaat, dan weten we wat we kun nen weglaten of toevoegen. Daar willen we eerst antwoord op", stelde CDA-er L. Poell. Ook was het de partijen een raadsel waarom Smitsloo in het ontwerp nu uitgaat van zeven tig woningen boven het nieuwe winkelgedeelte, in plaats van de oorspronkelijke zeventig. De fractie van Progressief Oegstgeest stelde voor de Mon tessorischool niet te verplaat sen naar de Poelweijde-school, maar nieuwbouw te plegen op een andere plek. Een nieuw pand is volgens PrO'er M. Noort ruim twee miljoen gul den goedkoper. D66-raadslid A.Koningsveld drong er bij Smitsloo op aan de klankbordgroepen bij het ver der ontwikkelen van het plan nauw te betrekken. De wethou der aarzelde om dat te beloven. „De wil is er, maar ik wil exact bezien of het haalbaar is." Ook op vele andere vragen had Smitsloo geen antwoord. Hij toonde zich wel bereid de sug gestie Vein PrO voor een nieuwe Montessorischool te bestude ren. De wethouder zegde de raadsleden toe binnen twee we ken een financieel plaatje van het project te tonen, en te rea geren op nog niet beantwoorde vragen. VOORSCHOTEN JAN PREENEN De kosten voor het opknappen en renoveren van Het Wedde zijn zo hoog dat de politiek zich afvraagt of het zwembad wel open moet blijven. „We moeten dit regionaal bekijkenzo ver tolkte Y. Molenkamp-Beauchez gisteravond in de commissie welzijn de mening van de ge meenteraad. Alle partijen zijn geschrokken van de kosten voor Het Wedde. De 'hoogst noodzakelijke' op knapbeurt van het bad kost vier miljoen. Modernisering is ten minste twee miljoen duurder. Nieuwbouw kost achttien mil joen. De politici wezen gisteravond niet alleen op de slechte finan ciële positie van Voorschoten, maar ook op de concurrentie van baden in andere gemeen ten: Daarom moet volgens de raadsleden worden gestreefd naar samenwerking. LEIDERDORP AFKE VAN DER TOOLEN Eén enkele schommel veroorzaakte gisteravond grote opschudding in het Leiderdorpse ge meentehuis. Kwade bewoners, een interne me mo waarin diezelfde bewoners voor 'schreeu wers' werden uitgemaakt, en een WD-raadslid dat vanaf de tribune hoofdschuddend de uit spraken van haar fractievoorzitter volgde. Met ais klap op de vuurpijl een wethouder financi en, die zich als beschermer opwierp voor zijn collega van welzijn, en de boze bewoners ge ëmotioneerd te woord stond. De schommel waar het om gaat is een geel gevaarte, dat niet zo lang geleden in de Anna van Burenstraat is neergezet - tien passen van de voordeur van juist die mensen die van het begin af aan hadden laten weten een speeltuin- tje in 'hun' plantsoen niet te waarderen. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften steunde hen niet, maar gaf de gemeente wel het advies om met de bewoners in overleg te gaan. Dat is nooit gebeurd, en nu zeggen met name de bewoners van nummer 4 dat zij grote 'fysie ke en psychische' problemen krijgen van het immer zichtbare geschommel. De meeste leden van de raadscommissie wel zijn vonden dat wethouder P. Kolman (WD) haar menselijke kant moest laten zien, ook al is de procedure formeel juist doorlopen. Alleen fractieleider H. Zilverentant van de WD sprong - tot verbijstering van fractiegenote M. Nienhuis - volledig voor de wethouder in de bres. Kolman was bang voor 'precedentwerking', en gaf niet toe. Met als gevolg dat een groepje van zo'n zeven bewoners met kreten als 'schan dalig' de raadszaal verliet, waarop wethouder A. Roest hen in een apart kamertje ter tafel nodig de. Daar vlogen opgewonden uitroepen als 'U moet ermee leren leven!' en 'Wij kunnen hier niet mee leven!' over en weer, zonder dat beide partijen een haarbreed toegaven. Wethouder Kolman - die achteraf ongelukkig was met de term 'schreeuwers' in het openbaar gemaakte interne memo - bleek nadat iedereen vertrokken was toch op zoek naar een oplos sing. „Ik zal kijken of er niet een paar coniferen voor de schommel kunnen worden geplant." en ga dei ("SCHOTEN JAN PREENEN 'ibliotheek in Voorschoten moet ook zondagmiddag open, vindt een meen erderheid van de gemeenteraad. WD bel pleitten daar gisteravond voor de commissie welzijn. Directeur G. rck-Caiis wil de openingstijden ver- efnen- maar twijfelt net als D66 en 'enLinks nog tussen de zaterdag- en zondagmiddag. Daarom wordt op te termijn een enquête gehouden on- bezoekers. fleen het CDA liet weten tegen ope- p zondag te zijn. „Dat heeft be niet onze prioriteit", aldus W. Lgji etemelk-Van der Hulst. Zij koos voor zaterdag. C. Regoor (PvdA) zag daar in: „Ik weet dat het gevoelig ligt, maar we hebben het niet over de ope ningstijd van een winkel, maar over cul tuur. Wie wil er niet een museum open hebben op zondag? Als de bibliotheek op zondag open is kan daar meteen ook een tentoonstelling worden bezocht. Openstelling op zaterdagmiddag zal niet veel mensen trekken. Dan gaan ouders met hun kinderen naar de sportvelden." De uitbreiding van de openingstijden kwam ter sprake bij de bespreking van het discussiestuk 'Beleidskeuzen Biblio theek Voorschoten rond het jaar 2000'. Directeur Sterck wijst daarin op een aantal nieuwe ontwikkelingen, zoals het geven van informatie over nieuwe media en een zelfsbedieningsbalie in plaats van een uitgiftebalie. De plannen voor zo'n balie moeten overigens nog worden ontwikkeld en het is nog niet bekend of fraude daardoor niet in de hand wordt gewerkt. De raadsleden grepen de zelfbedie ning aan om de bibliotheek aan extra in komsten te helpen. Verder werd Sterck aangeraden de contributie te yerhogen, de bibliotheek tijdens stille uren te slui ten, het leenrecht door te berekenen, verschillende tarieven te hanteren voor boeken en muziek en over te gaan op persoonsgebonden kaarten. WD'er Th. Schimmel: „Nu maken zes of zeven per sonen gebruik van één gezinskaart." Y. Molenkamp-Beauchez (D66) deed de suggestie een basisabonnement in te voeren met pluspakket. „En vraag een bijdrage aan mensen die nu in de biblio theek zitten te lezen en daarvoor niets hoeven te betalen." Hoewel de financiële problemen van Voorschoten alleen maar groter zijn ge worden, voelen de politici er niets voor de subsidie te verhogen. Burgemeester en wethouders stelden voor de gemeen telijke bijdrage de komende jaren te ver hogen van 655.800 gulden nu, naar 669.500 gulden in 2003, exclusief loon- compensatie. De politiek voelt daar wei nig voor. Sterck: „Wij willen graag 24.000 gulden per jaar erbij voor nieuw beleid. De laatste vijf jaar zijn we op hetzelfde bedrag blijven hangen. Al die tips om de inkomsten te verhogen lijken aardig, maar zetten nauwelijks zoden aan de dijk. De contributie is al verhoogd en we willen de bibliotheek 's morgens niet sluiten. Dan krijgen we juist ouderen." PrZuiDH0LLAND Het jaarverslag van de provincie, dat terugziet op 1998, is uit. Ook het college programma 'Duurzaam en gedurfd' dat vooruitblikt op de provinciale acties tot het verkiezingsjaar 2003 en het bijbehorende werkprogramma zijn verschenen. Terugblik en vooruitzicht Belangstellenden kunnen de drie publicaties vinden op internet (www.pzh.nl) Ze zijn ook te bestellen bij de provincie, telefoon 070 - 441 66 22, zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17