Wat als wij het onschuldige gaan vermoorden... 'Voedselschandalen zegen voor voedselveiligheid' Meningen Geen erecties in de krant De hebzucht van het Leidse gemeentebestuur WOENSDAG 16 JUNI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 0 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brii met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Op de redactie is de afgelopen week gediscussieerd over de vraag of ook onze krant de omstreden foto moe(s)t af drukken die door justitie in beslag is genomen op een ten toonstelling van het Holland Festival in Amsterdam. Op de inmiddels weer» vrijgegeven foto uit 1962 van de Ameri kaanse kunstenaar Bruce Chappel is een blote man te zien met een erectie en een kind op zijn arm. Door die actie van de offi cier van justitie is de foto nieuws geworden en de krant is er tenslotte om dat te bren gen. De Volkskrant is bij mijn weten de enige krant die de foto heeft afgedrukt. Zou die publicatie zijn ingegeven door de informatieve waarde van de foto of gaat het hier om stoerdoenerij? Om journalis ten die willen laten zien dat ze niet zo tuttig zijn als een offi cier van justitie die kunst met kinderporno verwart. Ik houd het op het laatste. Wat natuurlijk telt, is het ar gument dat we in een vrij land leven en dat mensen zelf moe ten kunnen beslissen of ze een foto wel of niet toelaatbaar vinden. De actie van justitie was om die reden opmerke lijk. Het gaat om een in een redelijk besloten ruimte geëx poseerde foto. De kans dat mensen er ongewild mee ge confronteerd worden, was be trekkelijk gering. Die kans is bij ons aanzienlijk groter en daarom is vermenigvuldigen van de foto door publicatie in een krant een heel andere zaak. Dagelijks maakt de re dactie afwegingen over wat we wel en wat niet in de krant zetten en vooral over de ma nier waarop we publiceren. Vorm en inhoud worden be paald door de cultuur van de krant. Die cultuur wordt, be halve door traditie, gevoed door de samenstelling van zo wel de redactie als de lezers groep. Die drie factoren bepa len het karakter van de krant. Wij drukken die foto niet af. Foto's van mannen met een erectie, kinderporno of niet, wil de hoofdredactie niet in de krant hebben, juist omdat de krant een voor iedereen toe gankelijke medium is. Eerder schreef ik dat. als het om fotografie gaat, we ook grenzen stellen aan oorlogs beelden, die 'stilstaand' in de krant nu eenmaal veel indrin gender zijn dan 'bewegend' op televisie. Met preutsheid of censuur heeft dat allemaal niets te maken. Wel met een krant die zijn lezers serieus probeert te nemer} door meer te zijn dan een ordinair door geefluik van informatie. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Anonieme trap na 'Van de doden niets dan goeds', erg. Wie tref je er mee? Niet de Vaak wordt het overdreven, heer Laken, wél zijn vrouw en maar dat maandag 7 juni zó'n kinderen. Zo'n anonieme trap stukje in uw krant over de heer na verdienen zij niet. Laken verscheen vind ik - en A. van Leeuwen, met mij zeer velen - méér dan Leiden. De geboorte van ons zoontje Ward thuis. Ward had weinig kracht en liep anders dan we hadden gehoopt, werd gaandeweg afhankelijk van voe- Op 15 januari van dit jaar voélde mijn ding door een neussonde, hij kon vrouw dat ons tweede kindje snel zou nauwelijks bewegen, poepen kostte de komen. Toen de grootste moeite. Soms weeën met korte waren we meer dan tussenpozen terug- OPINIE negen uur per dag be keerden belde ik de zig met zijn voeding verloskundige, die snel kwam en zei dat mijn vrouw mocht gaan persen. Alles liep volgens het boekje. Om het kind te controleren registreerde de verloskundige even de harttonen. Ze schrok en fluisterde dat we direct naar het ziekenhuis moesten. Daar kwam in een noodvaart onze Ward ter we reld. Meteen na de controles kregen we te horen dat Ward het Syndroom van Down had, oftewel een mongool- en medicijnen. Constant leefden we in angst voor overgeven en verslikking en moesten we opletten of hij zijn sonde niet lostrok, dag en nacht hoor den we zijn veel te snelle ademhaling. Ondanks alles kon hij betoverend glimlachen en dat motiveerde. Op 25 mei om acht uur 's morgens reden we Ward naar de operatieka mer. Even voor hij onder narcose werd gebracht lachte hij nog naar me. tje was. Hoewel dit zeker een schok Toen kon ik als vader en arts niets teweeg bracht, accepteerden we het mannetje meteen. De volgende och tend al mochten we naar huis. De echte schok kwam drie dagen la ter toen Ward knalgeel en met adem halingsproblemen werd opgenomen op de Intensive Care. Daar kwam een aangeboren hartafwijking aan het licht. Hij zou volgens de hartspecialist met een operatie geholpen kunnen worden. Zonder operatie zou hij on geveer 20 jaar kunnen worden, maar altijd benauwd en ziek zijn. De opera tie heeft een slaagkans van 90 pro cent, dus een echte keuze heb je dan niet. Ward moest voor een succesvolle operatie nog wat groeien. Er volgde een periode van intensieve zorg, tien dagen in het ziekenhuis en vervolgens W.E. Schrader is arts en vader van Ward, een jongetje met het Syndroom van Down. Hij schreef een opinie over het publiekelijk pleidooi van W. Rietdijk voor het laten inslapen van levensvatbare gehandicapte kinderen. meer doen. Er volgden vijf wurgende uren, waarin eerst de anestesist vele slangetjes op longen, maag en bloed laten aansloot, waarin de chirurg de gaten in het tussenschot dichtte, de hartkleppen repareerde en een bloed vat afsloot. Kortom, een hele grote operatie op een heel klein mensje. Statistieken zijn dan niet meer van toepassing, het is erop of eronder. De anesthesist en de chirurg kwa men met positieve berichten van de operatiekamer, alles was volgens het boekje gelopen, maar dat hadden we met Ward eerder meegemaakt. Het verdere herstel verliep weliswaar voorspoedig, maar niet zonder com plicaties. Gedeeltelijk waren dit ge bruikelijke problemen na zo'n grote ingreep, gedeeltelijk waren het onge lukjes waar je als arts en vader heel gefrustreerd over zou raken als niet het gevoel van geluk en dankbaarheid zou overheersen. De tweede dag op de Intensive Care was hij onrustig en raakte een hech ting in zijn borstbeen los. Ondanks dat hij veel pijn moest hebben lachte hij soms weer even en kregen we na vier maanden zwoegen het gevoel dat alles in orde zou komen. Tien dagen na de operatie mocht Ward naar huis, hij kon toen zelf voldoende uit het flesje drinken, dus de voedingssonde W.E. Schrader met zijn zoontje Ward. mocht eruit. Ward heeft eindelijk een normale hartslag en een rustige ademhaling. Hij ligt tevreden in zijn box. In de afgelopen periode werden we getroffen door een publiekelijk plei- FOTO TACO VAN DER EB dooi voor het laten inslapen van le vensvatbare gehandicapte kinderen. Mongooltjes moesten maar plaatsma ken voor hoogbegaafden, volgens ene Wim Rietdijk, voorstander van deze selectieve kindermoord. De heer Riet dijk, die zoals hij zelf zegt geïnsp raakt door mooie vrouwen en zo dergangen, laat bij wie het maa staat, zijn genetische zuivering? siën de vrije loop. Als wij zijn si f ties zouden opvolgen dan was ingreep Ward niet gegund, en fc e we nooit mogen ervaren h; warmte en liefde hij bij normale sen losmaakt. Hoe gevaarlijk Rif 1' pleidooi is begrijpen we na deze a nende periode des te beter. Dei deling dat jouw kind lijdt aan he droom van Down geeft aanvat toch teleurstelling en verwarriiij noodzakelijke high-tech medisd 0 greep is voor een heleboel i bedreigend. Je zou alles willen om jouw kind en jezelf alle pijn, en verdriet te besparen. Angst, onwetendheid en af{ zijn echter slechte raadgevers, had geen moeite met kunstvo 1 luttele seconden na het inbrengt een maagsonde lachte hij m e weer, tien dagen na de open-hai f rurgie was hij alweer thuis. De rt ten van deze operaties zijn zeer De mogelijkheden van gehandic zijn in ons land flink verbeterd. Wij werden in het LUMC bijgestaan door een gewetens? deskundig team. Ons geluk, on f de zorgen, over de geboorte va 11 zoontje werd in ieder geval ni 1 smoord door onterechte an 1 Ward werd geholpen, daar zuilei e nig hoogbegaafden bezwaar maken. Want wat is het allemai waard als wij het kwetsbare t schuldige gaan vermoorden. Mongooltje, het is een beetj verouderd woord, waar toch \vi bezwaren aan kleven, maar het vaak met liefde uitgesprokei Ward zie je de mongoloïde 0 vooral als hij lacht. Dat doet hij kig vaak, van oor tot oor. Ie< mag dat zien, je ziet gewoon dat wil leven. Lang leve Ward. W.E. SCHRADER Dioxine-kippen, verontreinigde melk, ziekmakende Coca-Cola, vlees met groeihormonen, gekke koeienziekte... Wat kunnen we nog eten en wie moeten we geloven? Producten worden van de schappen verwijderd en weer teruggezet. Is alle ophef over gif in ons voedsel terecht of is het hysterie en kunnen we eten wat we widen? De afdeling Voorlichting van het Ministerie van Volksge zondheid: ,,Op dit moment is onze voorlichter in gesprek met Coca Cola Nederland over mo gelijke consequenties van de gebeurtenissen in België. We weten nog niks." Fritz Kaferstein van het Ame rikaanse voedselcontrolebu- reau FDA gisteren in dagblad Tromv. „Voedselschandalen zijn een zegen voor de vooruit gang van de voedselveiligheid. Neem het Spaanse olijfolie schandaal destijds. Honderden doden en tienduizenden zie ken. Dat is een zeer hoge prijs, maar het zet wel dingen in be weging. Dat geldt nu voor de dioxinekippen ook. Niet dat je dit soort misdadige fraude ooit kunt tegenhouden, voedselvei ligheid is daarom nooit voor honderd procent te garande- Gerry Brom van de speciale informatielijn (tel. 0800-8051) van Postbus 51 over het dioxi neschandaal: „Tot nu toe heb ben we 24.000 telefoontjes over de kippenaffaire in België ge kregen. Ik weet niet of dat veel of weinig is. Het is op dit mo ment wel een stuk minder ge worden. Kwamen er de eerste dagen nog 4000 telefoontjes per dag binnen, zaterdag waren dat er nog maar 200. Mensen willen vooral productinformatie: ze vragen zich af welke artikelen ze wel en niet kunnen eten en hoe ze die kunnen herkennen. Over de cola hebben we nog nauwelijks mensen aan de tele foon gehad. Niemand maakt zich daar grote zorgen over. blijkbaar. Ik denk dat Nederlan ders wat laconieker zijn." De Voorschotense Bourgon diër P. den Hartog, tevens wei- Een onderzoeker neemt monsters van cola-uit-blik. zijnswethouder: „Ik houd van lekker eten en drinken, ja. maar ik ben ook heel veel kilo's afge vallen. Dat ik een Bourgondiër ben. wil niet zeggen dat ik alles eet. Ik probeer vooral eerlijk te eten, dat wil zeggen scharrel producten. omdat ik het idee heb dat daarmee minder wordt gerommeld. Maar geheel zon der risico's zijn die ook niet. Zuivelproducten kopen mijn vrouw en ik niet in de super markt maar bij de melkboer, die ze weer van een boerderij in Stompwijk betrekt. Met dit con sumentengedrag overleef ik de huidige crisis waarschijnlijk wel. Toch maak ik me zorgen. Ik denk dat fundamentele ver anderingen in het gedrag van consumenten nodig zijn." Miranda Boer, woordvoerder van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL), een in Leidschendam zetelen de branchevereniging: „Wij kunnen constateren, gelukkig, dat er geen paniek is uitgebro ken. De consument gaat ervan uit dat wat in de schappen is te vinden, gegeten en gedronken kan worden. Wel is de consu ment bewuster geworden, eet hij gevarieerder, meer biolo gisch en meer scharrelvlees en scharreleieren. Maar dat proces was al gaande vóór de huidige crisis. Ik denk wel dat dit het juiste moment is om een voed- selcontrolebureau in Europees verband op te zetten. Daar dringen wij al enige tijd op aan. De behoefte aan duidelijkheid, aan eensluidendheid is enorm in situaties als deze, waar de ene onderzoeker de ander te genspreekt en.de lijst met risi covolle producten alsmaar ver andert." Bedrijfsleider van Super De Boer in Leimuiden, R. Heeren: „Het hele voedselvergiftigings- gebeuren wordt totaal overtrok ken. Bij ons is de kipverkoop zelfs gehalveerd terwijl er met de Nederlandse kip niets aan de hand is. Maar de mensen wor den angstig, de overdreven aandacht van de media maakt het alleen maar erger. Ik zeg niet dat het niet ernstig is maar zolang het bij 'verdachte' pro ducten blijft, en er nog niets de finitiefs uit de onderzoeken komt, heb ik geen zin mijn voedsel uit de schappen te ha len. Hoofd van de 'customer-servi ce', mevrouw W. Jongkind, van Melkunie Wassenaar: „De hoofddirectie van Melkunie heeft mij de strikte opdracht gegeven geen commentaar te geven. Of er al vaak met vragen gebeld is? Nogmaals, ik geef geen enkel commentaar. Er is al genoeg verwarring." J. van Duinen, één van de drie eigenaren van Natuurvoe dingswinkel Brandnetel aan de Leidse Vrouwensteeg: „Het grote gelijk van de natuurvoe dingswinkel? Zo zou ik de hui dige gebeurtenissen niet willen noemen, dat vind ik te hoog dravend. Het is wel de tol die we betalen voor de levensmid delenindustrie. Die is helemaal over de top. Heel triest alle maal. Daarom is het zo jammer dat ons type winkel in de alter natieve hoek wordt gedrukt. Brandnetel zou de gewoonste zaak van de wereld moeten zijn. Door schandalen met het eten en drinken, groeit ons klanten bestand altijd. Sommigen blij ven, anderen keren weer terug naar de reguliere winkels. Daar vind je trouwens in toenemen de mate het type product dat je hier ook kunt kopen. Een goede ontwikkeling." Secretaresse van prof. dr. J. de Wolff, toxicoloog aan de Leid se Universiteit: „De heer De Wolff zit in Londen. U moet zijn collega hebben: professor Koeman in Wageningen." Prof. dr. J. Koeman, hoogle raar toxicologie aan de Land bouwuniversiteit Wageningen: „De kwaliteit van onze levens middelen is in het algemeen buitengewoon goed. De wetge ving is in orde en de controle daarop is ook deugdelijk. Maar er worden nu eenmaal mense lijke fouten gemaakt. Boven dien duiken er in onze samen leving af en toe criminelen op die met voedsel sjoemelen. Zul ke dingen kun je niet voorko men. We zullen moeten accep teren dat voedselschandalen af en toe opduiken en daar moet je adequaat op reageren. Maar wat mij wel hogelijk verbaast is dat de Belgische regering heeft verzuimd deugdelijke informa tie te verschaffen over de dioxi nekwestie. Ik heb nauwelijks cijfers of rapporten gezien. Dat vind ik schandalig. Met tijdige en deugdelijke informatie had de grote schade voor winkeliers voorkomen kunnen worden. Er was sprake van een flinke normoverschrijding van dioxi ne in Belgisch kip- en eivet, dat is vastgesteld. Er zijn vervolgens producten uit de winkel ge haald en dat moet ook. Maar ik denk dat de gezondheidsrisi co's te verwaarlozen zijn, ook in België. Er is volgens mij geen reeël kankergevaar. In die zin vind ik de reacties overtrok ken." Chris Wijsman, Alphense var kenshouder en voorzitter van een onderdeel van de Westelij ke Land- en Tuinbouworgani satie (WLT): „Negenennegentig procent van de varkenshouders levert prachtig werk. Wij heb ben strikte kwaliteitseisen, dus ik snap er geen zak van dat dit heeft kunnen gebeuren. Ik ver moed dat er mensen zijn die het grote geld ruiken en uit ge makzucht afvalproducten als voer gebruiken. Waarschijnlijk zitten daar vetten tussen die het daglicht niet eens kunnen ver dragen. Verder wordt het hele dioxinegebeuren wel heel erg opgeblazen. Tuurlijk, waar rook is, is vuur. En iedere besmetting is er een teveel, maar dit is overdreven. Nu is het weer co la, morgen is het misschien kof fie en overmorgen is het weer wat anders. Zo langzamerhand zou je niks meer kunnen eten. Ik zit in de sector en ik durf voor mijn vak mijn hand in het vuur te steken. Volgens mij zit het allemaal wel snor. En cola lust ik toch al niet, geef mij maar een lekker biertje. Ik heb trouwens gisteravond, met een gerust hart, een heerlijk kippe tje gegeten." LEIDEN WIM KOEVOET/ TESSA BÖCK CAROLINE VAN OVERBEEKE Door een keur aan mee- en te genvallers, zo lezen wij in het Leidsch Dagblad van 4 juni, kan het voorziene tekort van ruim vijf miljoen in de ge meentebegroting voor het jaar 2000 als vanzelf worden ge dicht. Dit zal een hele opluch ting zijn geweest voor wet houder van financiën H. Kruyt. Want was het niet die zelfde wethouder, die bij het aantreden van het nieuwe col lege, in plaats van z'n hand op de knip te houden, al vroeg toestond dat er een gat in de begroting werd geslagen? Eén van dè meest rooskleu rige meevallers is die van de fusie NUON/EWN en EZH. Miljoenen vloeien hierdoor naar de gemeente. Die enor me winstopbouw is voortge komen uit het feit (en het ge hele college van B W weet dit) dat tientallen jaren de be woners uit Leiden c.q. de re gio, in vergelijk met de rest van Nederland, voor energie kosten het hoogst werden aangeslagen. Zou het in deze, dan niet heel normaal en de mocratisch geweest zijn dat ze hier wat van terug konden zien? Echter geen woord hier over, integendeel de hebzucht is nog niet gestild. Van de Zalmsnip, groot 100 gulden, haalt het gemeentebestuur zonder enige gêne 25 gulden af. Fractievoorzitster van Groenlinks, S. ter Harmsel, vindt dat de gemeente dat mag doen, dit is in haar ogen maar goed ook. Voor de hoge re inkomens is 100 gulden maar een fooi, voor de lage in komens is het om er iets mee te doen niet genoeg. Dit is niet alleen een dom maar ook een onjuist antwoord. Ten eerste: tussen de hoge en de lage inkomens zit er na melijk een groep die buiten de boot valt omdat ze net en dan ook maar net boven het mini mum zit. Deze groep, die mo gelijkerwijs net zo groot of zelfs groter is als thans de mi nimum huishoudens, komt niet in aanmerking voor alle 'leuke dingen', die het ge meentebestuur voor de lagere inkomens in petto heeft. Ster ker nog, ook zij wordt gekort met 25 gulden. Ten tweede: voor een mijns inziens rijke gemeente als Lei den zijn dit belachelijke maat regelen, vooral als je het afzet tegen het beleid dat de ge meente hanteert, te weten té gen de richtlijnen van de delijke politiek in aan wil legalen maandelijk een drag uit te betalen. Een tuele boete wordt op de toe genomen. Dan kun jel armlastige gemeente zijn. Dan de stedenbanden die den heeft met plaatsen i buitenland. Ik haal er naar voren. Juigalpa, voo ze zustergemeente wordi vuilniswagen aangepast opgeknapt en verstuurd dat land, voor jnstructies hiermee om te gaan, leve: gemeente er een paar m werkers van de gemeent niging bij. Leiderdorp ook nog een overcom[ model en Leiden neemt dit transport voor zijn ning. East London: hiet leent de gemeente voor la re tijd wat ambtenaren uit aldaar het woningproblee helpen coördineren. En een minister van ontwi lingssamenwerking gaat houder van Leiden J. Lat op reis, om daar te kijken alles daar gaat. Dan mot als gemeente flinke rest hebben. En als klap op de vuu hebben we het beleid, da gemeente voert om aan tenlanders een gedeelte reis- en verblijfsvergoedin geven vanwege hun al te tieve Eurotop waar de link legd kan worden naar (mogelijke) verwantschap Eurodusnie (bekend en rucht van taartengooierij eens door een Leidse houdster omschreven als ludieke manier van do Dan heb je als gemeente teveel! Toch moet er gedicht den en wel twee gaten, gat voor het voorziene tei van vijf miljoen en een ga de hand van de eerstver woordelijke, namelijk de houder van financiën J. Kn Wethouders van Lei< vergeet niet, terwijl jullie vaker dan andere gemeer vooruit lopen met jullie bd en onderweg nog eens die gulden inpikken, even de te vinden om de hand in ei boezem te steken. Inwoners van Leiden, V eens wakker, maar vooral mondiger.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16