PvdA bekritiseert financieel beleid A oe LVD: minimabeleid is slechts m iemand in leven te houden Snelle konijnen en slimme vliegtuigen Algemene beschouwingen met maar weinig originele plannen Leiden Regio onderzoek 2i30zh3gn0 ENSDAG 16 JUN11999 CHEF WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 VD: vaart achter Lammermarkt Het schiet niet op met de ontwikkeling van het gebied Ijcfde Lammermarkt, vindt de WD en dus vroeg fractieleider l lultz gisteravond aandacht voor dat probleem. Uitstel van de ireiding van de Lakenhal heeft ertoe geleid dat de ontwikke- ,Van dat terrein 'helemaal op de achtergrond is geraakt', ak vaart, maande Schultz burgemeester en wethouders tot e. De gemeente heeft nota bene al een groot aantal panden ,aar bezit. jcld gaat op aan asfalt, staal en beton' Fractievoorzitter M. Vlasveld (LWG/De Groenen) had weinig op met de nieuwe plannen van burgemees- aar en wethouders - heel weinig. Om haar verhaal kracht bij te kom ten hield ze de gemeenteraad voor hoeveel geld waar naar vg [gaat. „85 Procent gaat naar asfalt, staal en beton." De bur- twi neester en de wethouders Laurier, Pechtold, Kruijt en Baaij- Di s slokken 19,2 miljoen gulden het komende jaar op. Wethou- eze rVan Rij alleen al is goed voor 108,5 miljoen, zei Vlasveld, hout at geeft de verhoudingen in Leiden goed weer." kom, >oldermodel is ondemocratisch krijg BE: Is de alom bejubelde Nederlandse overlegcultuur - het e vai roemde poldermodel - nou echt zo fantastisch? De Leidse rche: oenLinks-fractie vindt in ieder geval van niet. In haar algeme- elijl beschouwingen ging GroenLinks-fractieleider S. ter Harmsel keri gebreid in op het poldermodel. Haar conclusie: al dat over- ieorr [gen met belanghebbenden tast de macht van de gemeente- \vc ad aan, en leidt er daardoor toe dat burgers zich afkeren van mee politiek. ,,Zo lijkt ons zo bejubelde poldermodel vooral de rlog isitie te versterken van professionele bestuurders en machtige rtijen in het veld. En daar geldt het recht van de sterkste", al- is Ter Harmsel. LEIDEN RUUD SEP De oppositie in de Leidse raad staat niet alleen in haar kritiek op het financiële beleid van de gemeente. Ook PvdA-fractieleider R. Hillebrand had gisteravond nogal wat aan te merken op de manier waarop het college vro lijk geld uitgeeft zonder te kijken of er misschien nog er gens kan worden bezuinigd. „Zorgwekkend", noemde Hillebrand de onmacht van burgemeester en wethou ders om te bezuinigen. nota was de PvdA'er op regel recht 'broddelwerk' gestuit. Zo was het geld voor de opvang van daklozen volgens hem twee keer uitgegeven. Tenslotte vond Hillebrand dat de gemeente veel te weinig energie steekt in het binnenhalen van geld uit al le mogelijke fondsen. Zo zou Pechtold zich meer moeten storten op de subsidiepotten van het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport voor de verbetering van de sportvel den. Tenslotte had de PvdA ook wat bedenkingen bij het meest besproken deel van de Leidse Het is dan ook zelfs zo dat het college moet melden dat in het verleden geplande bezuinigin gen op verschilende fronten uiteindelijk niet gehaald zijn. Zo is het niet gelukt om het be drag dat de gemeente bijpast bij het Volkshuis te verlagen door de exploitatie te verbete ren. „Welke creatieve oplossingen heeft wethouder Pechtold in de afgelopen jaren bedacht om iets aan de exploitatie te dpen? wilde Hillebrand weten. Verderop in de Perspectief begroting, de verlaging van de Zalmsnip naar 75 gulden. „Die korting komt het hardst aan bij de bewoners van goedkopere woningen", aldus Hillebrand. De PvdA-fractie wil dat wethou der financiën H. Kruijt onder zoekt of de onroerende-zaakbe- lasting (OZB) het afgelopen ja ren zoals afgesproken met het inflatiecijfer is gestegen, of dat de stijging als gevolg van de ve le bezwaren tegen de hertaxatie uiteindelijk lager is uitgevallen. In dat laatste geval zou de OZB als het aan de PvdA ligt moeten worden verhoogd, waarna het geld dat daarmee wordt bin nengehaald weer moet worden gebruikt om de Zalmsnip toch weer te verhogen tot boven de 75 piek. Deze herverdeling zou gunstig uitpakken voor bewo ners van goedkope woningen, en nadelig zijn voor bedrijven en voor mensen die in een duur huis wonen. De fractieleiders van WD, SP en RPF/SGP/GPV stonden uit gebreid stil bij de grote financi ële risico's die Leiden nog bo ven het hoofd hangen. F. van As (RPF/SGP/GPV) vergeleek de ri sico's die de gemeente loopt zelfs met het spelen van 'bal letje-balletje'. Volgens hem neemt het college als het om het financiële beleid gaat een veel te nonchalante houding aan. WD-leider M. Schultz kon digde aan dat haar fractie met een voorstel zal komen waarin de Zalmsnip niet met 25 gulden wordt verlaagd, maar juist met datzelfde bedrag wordt ver hoogd. Overigens kan de WD wel begrip opbrengen voor het doel waarmee het college de snip wil kortwieken: een extra uitkering voor armere Leidenaars die een te groot deel van hun inkomen kwijt zijn aan huisvesting. Die maatregel noemde Schultz 'een nuttig instrument'. Wethouder k Kruijt (financiën) foto hielco kuipers LEIDEN RUUD SEP .ROBBERT MINKHORST ?dest Igens de WD in Leiden is het jimabeleid slechts bedoeld 'mensen in leven te hou- Tijdens de algemene be- hel ouwingen van gisteravond akte oppositieleider M. kei ultz een punt van het ruim- iciale beleid in de stad. werkt de gemeente e Wi rzelf straks alleen maar in K nesten, voorspelde Schultz. ito Ie liberale werd tijdens haar spraak prompt uitgedaagd d va r R. Hillebrand (fractievoor- lix er PvdA) en J. Laurier (wet- ee ider sociale zaken). „De di wil nu al korten op het mi- abeleid omdat het straks meer te betalen is", scham- nfde de eerste. Laurier wilde en of Schultz de keuzemo- 3-jar kheid voor minima, om zelf gi bepalen waar ze hun geld i uitgeven, als een basisbe- d efte zag. „Dat heeft niets te ken met jezelf in leven hou- antwoordde de WD'er. kei ven an hel en/1 Laurier: „Wat raar voor een li berale partij om het niet eens te zijn met een vrije besteedbaar heid van inkomen." Bij een economische terugval doen meer Leidenaars een be roep op sociale voorzieningen in de gemeente. De WD noemt dat een 'gemeenteval', omdat die trend een bres zal slaan in de begroting van sociale zaken. Ze wilde eerst weten in hoever re de gemeentelijke maatrege len leiden tot een zogeheten ar moedeval: waarbij minima er in inkomen op achteruit gaan als ze een baan krijgen en dus geen aanspraak meer kunnen maken op allerlei voorzieningen. Ze vroeg wethouder J. Laurier om een onderzoek naar de effecten daarvan te laten doen. In het verlengde daarvan noemde Schultz de 'gemeente- val'. „Daarmee doel ik op het ri sico dat bij een economische terugval de claims op de toela gen worden vergroot, terwijl de economische positie van de ge meente juist slechter wordt. Vervolgens blijkt het mini mabeleid niet te bekostigen en komt de gemeente in de pro blemen." Ook M. de Jonge (CDA) vroeg aandacht voor de armoedeval. In navolging van Leeuwarden en Groningen moet ook Leiden onderzoek doen. „Het pro bleem is in Leeuwarden en Groningen veel ernstiger dan men had aangenomen. Mensen die gaan werken verliezen het recht op allerlei subsidies en zijn dan veelal slechter af dan mensen met een uitkering. Dat kan ook in Leiden zo zijn." D66'er O. Welling wees De Jon ge erop dat dat al het geval was: werknemers van Het Waren huis zijn sinds ze daar in dienst zijn getreden er op achteruit gegaan. De Jonge zag als groot voor deel van een vroeger armoede- onderzoek (het staat nu ge pland voor volgend jaar) dat de gemeente dit jaar haar beleid al op de uitkomsten kan aanpas sen. Bijvoorbeeld door de inko- mensnorm voor gratis voorzie ningen wellicht te verhogen naar 125 procent. Hillebrand noemde het CDA-voorstel 'een interessant idee'. Verlevendig de stad door naar Frans voorbeeld bij historische gebouwen 'Son et Lumière' - licht- en geluidsspelen - op te voeren, en plaats als reactie op de oprukkende vergrijzing meer bankjes in de stad. Het zijn twee van de ideetjes die giste ren werden gelanceerd tijdens de eerste ronde van de algeme ne beschouwingen bij de be handeling van de Perspectief nota. De algemene beschou- ONNO HAVERMANS Cees van Kemenade promoveerde op recombinatief evolutionair zoeken Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de lidse universiteit. En met succes. Niet zelden brengen Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de aandacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen bij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt een dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het licht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Cees van Kemenade. gieren van de natuur om inge wikkelde problemen op te los- Daar gaat het om bij evo- itionair rekenen. De methode gebaseerd op Darwins evolu- etheorie survival of the fittest. an een reeks willekeurige mo- elijkheden mogen de meest 5317 3! eschikten zich voortplanten loor (re)combinatie met ande- 'fitte' opties. Zo ontstaat innen enkele generaties een oede oplossing, hechter Cees van Kemenade leed enkele jaren onderzoek laar de toepasbaarheid van recombinatief evolutionair oeken', bij de afdeling evolu- ionaire algoritmen van het .entrum voor Wiskunde en In- ormatica (CWI) in Amsterdam, 'an Kemenade ontwikkelde inder anderen modellen om iet luchtruim zo efficiënt mo- [elijk te gebruiken. Hij promo- •ostfbiit reerde medio maart in Leiden, toes'ag'tten slim konijn dat hard kan open maakt de beste kans op zassefl iverleven. En krijgt dus ook het sie meeste nageslacht. Domme en n am" konijntjes zÜn in e wre" heue 'e natuur als eerste het haasje, beschii: Niet al te snuggere langoren met goed ontwikkelde achter poten en pientere konijnen behoud* f0n(Ier haast hebben gelijke Damiat- ^nsen, maar hun kroost doet |het mogelijk weer beter omdat het de beste eigenschappen van pa en ma konijn combi neert. Darwins evolutietheorie: de sterkste wint en daardoor wordt dë soort steeds sterker. Zou het niet prachtig zijn dit [enetische principe te gebrui ken voor berekeningen met veel wisselende waarden? De luchtvaart zou er bij de route- planning profijt van kunnen hekken. Door willekeurige op- ;en op elkaar te leggen en uit de beste opties steeds een betere samen te stellen. Net als bij de konijntjes. Werkt het echt zo? Ja, zegt Van Kemenade. „Het concept is hetzelfde. Stel dat je twee rede lijke routeplanningen hebt voor het luchtruim, waarbij de eerste routeplanning goed functioneert boven Nederland, maar nogal wat problemen be vat boven Italië, terwijl voor tweede planning juist het om gekeerde geldt. Een geschikte combinatie van delen van bei de planningen zal dan mogelijk veel beter zijn en zowel boven Nederland als Italië goed func tioneren." Verdeling van het luchtruim is een steeds complexer pro bleem, want er komen meer en meer 'vliegbewegingen'. Veilig heid staat voorop. Om die te garanderen, zijn tal van maat regelen van kracht. Zo mogen vliegtuigen niet te dicht in el- kaars buurt komen. Daarnaast zoekt elke maatschappij na tuurlijk naar de kortste route van A naar B. Dat is wel in een computerpro gramma te vatten, maar elke vertraging stelt de luchtver keersleiding voor grote proble men. Bij de constructieve me thode stort de hele handel als een kaartenhuis ineen als er in de planning iets verandert of de regels wijzigen. Dan moet je weer van voren af aan begin nen. Bij de evolutionaire me thoden is dit minder proble matisch aangezien je minder gedetailleerde kennis over het toepassingsgebied gebruikt. De zoektocht leidt dan ook niet tot dé perfecte oplossing, maar tot de oplossing die goed ge noeg is. Van Kemenade ge bruikt het voorbeeld van een Cees van Kemenade. distributiecentrum waar vrachtwagens worden volge pakt en de snelste route zoeken om hun spullen af te leveren in de stad. Bij de constructieve methode zoek je naar de oplos sing waarin de wagens vol zit ten én de kortste route volgen. Maar mislchien bereik je wel het snelste resultaat door die wagens niet helemaal vol te la den, zodat ze eerder kunnen vertrekken en eerder terug zijn. Daar kom je achter door diver se oplossingen te combineren, evolutionair te rekenen. foto hielco kuipers Natuurlijk heeft Van Kemena de niet het ei van Columbus gevonden. Door een reeks wil lekeurige oplossingen op el kaar te leggen, ontstaan allerlei nieuwe mogelijkheden. „De prijs die je betaalt is dat je hon derd oplossingen produceert die minder goed werken. Daar door werkt recombinatief zoe ken trager dan de constructief zoeken. Daarom kies ik vaak voor de tussenweg: een combi natie van beide methodes. Dat noemen we de hybride metho de. Vooral in het begin moet je goed nadenken welke gegevens je in de computer stopt. Je moet zorgen dat het zoekpro ces zich over het hele gebied uitstrekt en voorkomen dat deeloplossingen die misschien best goede kernmerken heb ben er al in een vroeg stadium worden uitgegooid. Dat moet je soms forceren. Teveel na druk op één facet, snelheid of intelligentie bijvoorbeeld, komt in de natuur niet voor. Overle ven is veel complexer dan het optimaliseren van een proces in enen en nullen in de com puter. Je kunt ook niet alles uit de natuur klakkeloos overne men." In de praktijk van de luchtvaart wordt nog altijd gewerkt vol gens het 'corridorconcept'. Als of er een snelwegennet door het luchtruim loopt. Deze planningsmethode is ontwik keld in de tijd dat men slechts een radio en een verrekijker had om het luchtverkeer te lei den. Met de huidige geavan ceerde apparatuur zijn com plexere planningsconcepten waarschijnlijk efficiënter. Dit is ook nodig, want over een jaar of tien krijgen we te kampen met een groot capaciteitspro bleem. Men wil toe naar een vrije-routeplanning. Nu al wordt gekeken of het mogelijk is de planning tijdens de vlucht bij te sturen. De toekomst is aan slimme vliegtuigen, waar bij voor vertrek de hele vlucht nog niet precies vaststaat." Van Kemenade wilde daar niet op wachten. Hij stapte kort na zijn promotie van het CWI over naar the Boston Consulting Group, een toonaangevend consultancybureau. „Dat is dichter bij de praktijk. In de wetenschap sta je daar vaak zo ver van af. Het duurt zeker tien jaar voordat luchtverkeerslei ders eventueel gaan werken met de bevindingen van mijn onderzoek." Het CWI gaat intussen door met het ontwikkelen van theo rieën. Want verbetering van de rekenmethode is altijd moge lijk. wingen, die traditioneel hét po dium zijn om originele plannen te lanceren, leverden op dit punt deze keer slechts een ma gere oogst op. De WD, de grootste opposi tiepartij, had er nog het meeste werk van gemaakt om origineel uit de hoek te komen. Naast het idee van een 'Son et Lumière' in Leiden pleitte fractievoorzit ter M. Schultz ook nog voor de instelling van een 'Leerstoel Leiden' aan de universiteit. Al dan niet bekende Leidenaars zouden colleges moeten gaan geven over de Sleutelstad. Ver der kwam Schultz met het voorstel om als gemeente een speciaal loket in te stellen waar bedrijven die geld willen steken in sociale projecten in de stad in contact brengt met 'goede doelen'. GroenLinks-fractieleider S. ter Harmsel hield een pleidooi voor extra bankjes waarop de oude Leidenaars kunnen uit rusten, maar riep daarnaast ook de wethouder economische za ken op om zich in te spannen voor de komst van meer am bachtelijke en culturele winkel tjes van vluchtelingen. M. de Jonge (CDA) kwam met het idee om wijkverenigingen een 'wijk budget' te geven dat ze naar ei gen inzicht mogen besteden aan zaken als openbaar groen en verlichting. En daarmee was het wel zo'n beetje gedaan met de leuke ideeën. Of het moet zijn dat het onafhankelijke raadslid D. Sloos aan wethouder T. van Rij aanbood om te bemiddelen tussen gemeente en Trekvaart- pleinbewoners. SP-voorman C. Vergeer kwam niet verder dan het opnieuw onder de aandacht brengen van een paar oude koeien: de waterbus en een stadsdebat over de Aalmarkt plannen - plannetjes die eerder al op niets zijn uitgelopen. Runderbiefstuk Met de gratis kruidenboter smaakt het nog lekkerder. Vers bij o t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 16 Juni LEIDEN - Naast het bekende voortbrengsel der Ne- derlandsche distilleerderijen, de oude jenever, heeft de firma Hartevelt en Zoon, alhier, een geheel nieu wen drank in den handel gebracht: Oud-Holland- schen Brandewijn. Als namiddagdrank zal deze zich ongetwijfeld het burgerrecht veroveren door zijn zachten, vollen smaak en buitengewoon fijn aroma, twee eigen schappen, die men van zulk een artikel eischt. Niet alleen echter een nieuwen namiddagdrank te fabri- ceeren was het doel der firma Hartevelt; het was bo vendien: een nieuwen namiddagdrank te distillee- ren, die den gewonen brandewijn, waar hij gebruikt wordt voor het bereiden van advocaat en boerenjon gens of het inleggen van vruchten, overtreft. Het lijdt geen twijfel of de huisvrouw zal er haar voordeel mede doen. Voor de deugdelijkheid en zuiverheid strekt de voortdurende controle tot waarborg. ANNO 1974 -V 1 A - B 4 WARMOND - Tussen de plechtige Hoogmis en de receptie bracht de muziekvereniging St. Matthias de pastoor een grote show, waar hij zichtbaar van genoot. foto archief leidsch dagblad Maandag 17 juni LEIDEN - Burgemeester Vis van Leiden is een van de kandidaten voor het burgemeesterschap van Utrecht. Dat meldt vandaag het Utrechts Nieuws blad in het laatste van drie commentaren, waarin kandidaten onder de loep worden genomen. Burge meester Vis, van wie het UN niet weet of hij heeft gesolliciteerd, wordt in een adem genoemd met een andere liberaal, die contacten met Leiden heeft, de vroegere Leidse wethouder Drijber, nu burgemeester van Zwolle. De strekking van het commentaar in het UN is, dat beide kandidaten niet acceptabel zijn als burgemeester van 's lands vierde stad. Volgens het blad moet de burgemeester een modern man zijn, die gevoel bezit voor wat er onder de burgerij leeft en geen aanhanger van het rechtlijnige 'recht en orde'. Commentaar van Vis op onze vraag: geen commen taar. WARMOND - Gisteren vierde pastoor Mussert zijn 25-jarige priesterjubileum te midden van zijn paro chianen. Na de plechtige Hoogmis die door hem zelf werd gelezen was er een receptie in 't Trefpunt. Dit was tevens de gelegenheid om afscheid te nemen van de pastoor, die Warmond gaat ruilen voor een grotere parochie. Om één uur werd er een muzikale show gegeven door de muziekvereniging St. Mat thias, waar een receptie voor genodigden op volgde. De heer Walenkamp Sr. sprak namens de commissie van voorbereiding een felicitatie en dankwoord uit en ook de wens dat de pastoor een onvergetelijke dag zou hebben. Daarop nam burgemeester De Vree- ze het woord over namens het gemeenbestuur en overhandigde de jubilerende pastoor een fraai boek werk over Warmond met de woorden dat de pastoor nog weieens met weemoed aan dit dorp zou terug denken. Dominee Den Tonkelaar sprak nog over hun beider werk ieder voor z'n eigen kerkelijke gemeenschap maar met beide de wonderlijke verschijnselen van het geloof wat leidde tot een hechtere binding tus sen beide kerken. De dominee bood zijn diensten aan voor eventuele moeilijkheden, veroorzaakt door het openvallen van de pastoor z'n plaats. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart] ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. II ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15