Keten door Keulen moet G7 vermurwen Kinderen van één Vader Kerk Samenleving Kirchenj, 'school I het gelof Polen bidden voor de paus Ik vind het leuk dat ik in God mag geloven en dat ik ouders heb die me daarover kunnen le ren. God is een Helper. Hij helpt bij de dag. Hij leert ons bidden. Niet alleen God, ook de Heilige Geest die in je hart zit en er voor zorgt dat je gaat geloven en het geloof blijft houden, hoop ik. Ik denk dat God èr als een gewoon mens uitziet, maar anders is in zijn hart. Hij vindt denk ik alle men sen op school leuk, terwijl ik dat niet vind. Ik ben blij dat ik weet dat ik niet in de hel kom. En dat ik straks bij Jezus mag komen in een wereld zonder pijn en zonde. Je komt niet in de hel als je in God blijft geloven. Je moet dan elke dag de bijbel lezen, elke zondag naar de kerk gaan, bidden en danken voor het eten. Als mensen blijven bidden en danken, blijven ze langer geloven. Als je alleen maar soms bidt, ga je het steeds vaker vergeten en ga je de zonde in. Dan ga je elke dag feesten, geld opmaken en gokken. Bij voetballen ver geet ik soms het geloof en vloek ik. De trainer roept me dan aan de kant en zegt: „Niet meer zeggen." Daarna heb ik er een rotgevoel over. Soms vind ik het ook lastig om naar de kerk te gaan, maar soms lig ik 's morgens in mijn bed en denk ik: „Yes, vandaag naar de kerk." Ik vergeet het geloof niet zo vaak. Ook al kom ik laat thuis, dan nog lees ik in de Bijbel. Als je niet in God gelooft, dan ken je de wet niet. Je zou veel meer gaan gokken en naar de kermis gaan. Of je gaat op zondag naar pretparken. Als wij naar een pret- park willen, doen we dat op zaterdag. Alleen wandelen in de duinen doen we soms wel op zondag. WOENSDAG 16 JUNI1999 979 stuttgart De Kirchentag is een st het geloof, zegt secret? raai Margot Kassmaiu ie eenkomsten waar e wordt over de toekom K kerk of het geloof, vo; :f zwaartepunt op de t\ve n se manifestatie van Di testanten, die deze r1 Stuttgart wordt gehouc a Behalve de toekom pas beëindigde oorlog vo veel aandacht krijg bijeenkomst. Volgens Ef ster Barbara Rinke vai r( stuur van de Kirche o wellicht veel kerkelijk t uitspraken van de ketl fg gelopen jaren te theon jg weest. Bovendien wa ic laatste tijd weinig mee !f vraagstuk van oorlog si gediscussieerd. rt Rinke, burgemees s Nordhausen in voorm - Duitsland, hoopt dat de pacifistische vis zwaarden tot ploegscl I de jaren '80 van de kc DDR niet opgeven. Na ding van de recem moet de vraag worde hoeveel tijd er nodig een oorlog een rech vrede te creëren, zegt j ieder geval hoopt zij, de Kirchentag een krat puls voor de vredesl ;t zal uitgaan. ji Ook de oecumene k 1 Stuttgart wel enige s bruiken. Over de hel d gaan bedrijven meet werken, terwijl de ket u elkaar overhoop ligge Rinke. Secretaris-gene u rad Raiser van de W' r, van Kerken gaat op K m een discussie aan m le Wartenberg-Potter, s] van de Duitse Raad vaioi en de Duitse theoloi e: Müller-Fahrenholz, eet it scherpste critici van dt D raad. it De Kirchentag mag d t jaar oud zijn, de n d 100.000 bezoekers zijn gend jong. Het 50-jan um wordt morgen gi aanwezigheid van Rau, die binnenkort d van president van I overneemt van Roman Vanavond wordt de tag tijdens 64 kerlt door heel Duitsland I De sluiting vindt zonL dag plaats met een V kerkdienst in de open li De eerste Kirchentag! in Hannover, stond nol teken van de nasleepf Tweede Wereldoorlog! hebben we nog houvasj oprichter Reinold vorl den-Trieglaff zich af. V§ genoten waren toen naar identiteit en venl van de kerk. De komende Kirchei als thema heeft 'Gij zijt der aarde', staat ook ii ken van het afscheid huidige secretaris-genf Margot Kassmann. Op tember wordt zij gein als bisschop van de lisch-Lutherse Kerk van ver. WEEROVERZICHT BUITENLAND 1 Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Tamelijk veel bewolking en pe rioden met regen. In de omge ving van Oslo soms ook wat zon en droger. Maxima langs de kust rond 15 graden, in het binnen land tot 20. Zweden: Perioden met zon en in het wes ten soms wat regen. Middagtem- peratuur van 19 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Denemarken: vandaag veel zon en droog, mor gen meer bewolking en af en toe regen. Maxima dalend naar on geveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wisselend bewolkt en vooral in Schotland en Ierland perioden met regen. Maxima van 14 gra den in het noorden tot 22 graden in de omgeving van Londen, morgen ook in het zuiden frisser. België en Luxemburg: vandaag veel zon en droog, mor gen meer bewolking en kleine kans op wat regen. Middagtem- peratuur rond 25 graden, mor gen iets frisser. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en vooral vandaag veel zon. Middagterpperatuur onge veer 25 graden, langs het Kanaal wat lager. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Langs de kust maxima tussen 25 en 30 graden, landinwaarts war mer. Madeira: Wisselend bewolkt en waar schijnlijk droog. Middagtempe- ratuur ongeveer 23 graden. Spanje: Veel zon en droog. Maxima tus sen 30 en 38 graden, alleen langs de Golf van Biskaje en de Costa Brava ruim onder de 30 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog, in het noorden soms ook wolkenvelden. Middagtempera- tuur rond 27 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig. Maxima op de stranden meest tussen 25 en 30 graden, landinwaarts warmer. Tunesië: Droog en op de meeste plaatsen veel zon. Maxima rond 30 gra den. Zuid-Frankrijk: In het Alpengebied eerst nog kans op een regen- of onweers bui. Verder overwegend zonnig. Maxima tussen 24 en 29 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperatuur rond 29 gra den. Italië: Wisselend bewolkt en vooral van daag enkele pittige regen- of on weersbuien. Maxima tussen 24 en 29 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en van daag nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 24 en 28 graden. Malta: Tamelijk veel zon en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend veel zon, maar in het noorden meer stapelwolken en een enkele regen- of onweers bui. Maxima langs de kusten rond 28 graden, landinwaarts eerst nog iets warmer. Turkije en Cyprus: Zonnig en droog. Maxima meest boven de 30 graden. Duitsland: Op de meeste plaatsen veel zon, maar tegen de Alpen meer sta pelwolken en een enkele regen- of onweersbui. Maxima tussen 21 en 25 graden. Zwitserland: vandaag nog wisselend bewolkt en met name in het zuiden en oosten nog een regen- of on weersbui. morgen zonnig en droog. Middagtemperatuur om streeks 23 graden. Oostenrijk: Vrij veel bewolking en perioden met regen, mogelijk ook onweer. Maxima omstreeks 22 graden. Polen: In het oosten veel bewolking en perioden met regen, in het mid den en oosten mogelijk ook on weer. In het westen droog en pe rioden met zon. Maxima van 24 graden in het westen tot 27 in het oosten. Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Maan op ^09.34 ^Waterstand Zon onder 22.01 Maan onder00.19 IJmuiden Katwijk Hoog 06.51 19.25 06.24 18.58 Laag 02.38 15.14 02.19 14.55 Amsterdam onbew. Oe Bilt onbew. Deelen onbew Eelde onbew Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Rotterdam onbew. Twente onbew. Vlissingen onbew. Maastricht onbew. Aberdeen half bew. Athene onbew Berlijn licht bew Boedapest half bew. Bordeaux grondmisl Genève half bew. Innsbruck 'zwaar bew Istanbul half bew. Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen onbew Las Palmas licht bew Londen licht bew Madrid licht bew. Mallorca onbew Malta onbew Moskou onbew. ver 1 22 12 0.0 ver 1 23 12 0.0 o3 24 13 0.1 o2 22 7 0.0 ono3 24 13 0.0 zo 2 20 13 0.0 02 24 10 0.0 ono3 24 12 0.0 03 23 15 0.0 ono2 25 14 0.0 z3 19 12 0.1 nnw3 35 23 0.0 wnw 1 26 19 0.0 n3 21 12 0.0 ozo2 26 16 13.0 ono2 27 15 0.0 ono2 25 15 0.0 ono2 29 22 0 0 zzw4 18 11 0.3 ono2 24 12 0 0 ono2 22 14 0.0 w3 22 16 0 2 ws.O 23 14 7.0 no 5 31 21 0.0 w 1 24 15 4.0 w3 18 12 0.0 nno 10 24 19 0.0 ver 3 31 17 0.0 o2 21 15 3.0 zl 25 13 0.0 ono2 25 15 0.0 n2 31 13 0.0 wnw 2 27 17 00 ws.O 26 14 0.0 wnw 3 29 21 0.1 zwl 29 17 0.0 nl 19 12 0.1 nnw4 21 17 0.0 zo 1 24 11 0.0 no 3 23 15 0.0 n4 19 13 0.0 w.s.O 25 17 0.6 n3 0.0 nw3 21 11 0.0 Schroder houdt halvering schuldenlast voor mogelijk Met toeters en bellen, trommels en stemgeluid zal een keten van zeker 50.000 mensen zaterdag in Keulen de roep om schuldkwijtschelding voor de armste landen kracht bijzetten. Het la waai moet de verzamelde leiders van de rijkste zeven industrielanden (G7) ver murwen om met drastische maatregelen ter verlichting van de schuldenlast te ko men. De G-7-leiders krijgen bovendien ruim zeven miljoen handtekeningen aangeboden die wereldwijd vanwege de campagne Jubilee 2000 zijn verzameld. Ook uit Nederland maken duizenden mensen de reis naar Keulen om de actie van kerken, vakbonden en hulporgani saties te ondersteunen. Minister Herfkens voor Ontwikke lingssamenwerking laadt vanavond in de Rotterdamse Leuvehaven de ruim 275.000 handtekeningen uit Nederland, Canada en Engeland in een speciale Ju- bilee-2000-boot, die vervolgens naar Keulen vaart. Aan boord vindt donder dag een symposium over de gevolgen van de schuldenlast en de voordelen van kwijtschelding plaats. In Nijmegen meert het schip af voor een manifestatie van lokale organisaties. De campagneleiders hebben de jong ste voorstellen van de G-7 voor schuld verlichting als ontoereikend van de hand gewezen. De ministers van Finan ciën van de betrokken landen hebben zaterdag aan een akkoord gewerkt dat naar verluidt voorziet in kwijtschelding van een kwart van de schuldenlast van 200 miljard dollar. Volgens het Duitse ministerie van Ontwikkelingssamenwer king willen de ministers de schulden van de armste landen, vooral in Afrika bezui den de Sahara, beperken tot 150 procent van de exportopbrengsten. Nu geldt 250 procent als maximum. De Duitse bondskanselier Schroder houdt een halvering van de schuldenlast voor mogelijk, zo zei hij gisteren na af loop van een gesprek met 16 bisschop pen uit westerse en derdewereldlanden. „Er kan geen sprake zijn van stabiliteit in de wereld zolang de ontwikkelings landen niet aan de wereldeconomie deelnemen", zei hij. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) H hogedruk 19 temperatuur 1000— ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum; 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. KRAKOW DPA/RTR/AFP Er heerst een gespannen stilte in het historische centrum van de Poolse stad Kraków. Tiental len gelovigen in de Mariakerk knielen voor een gebed. Ande ren steken kaarsen aan. Alle maal hebben ze dezelfde zorg: de gezondheid van de Poolse paus Johannes Paulus II. Voor het eerst op een buiten landse reis heeft de paus gedu rende een hele dag het pro gramma laten schieten. Oor zaak: een virusinfectie die met lichte verhoging gepaard gaat. Nog geen 38 graden, zei pause lijk woordvoerder Joaquin Na- varro-Valls. De politie heeft een groot ge bied afgezet rond het aartsbis schoppelijk paleis in Kraków, waar de paus sinds maandag avond verblijft. Zij vreest een te grote belangstelling van gelovi gen. Ziekenauto's staan uit voorzorg klaar in omliggende straten. Tijdens de eucharistieviering in de open lucht, waarin de paus gistermorgen zou voor gaan, riep kardinaal Sodano de twee miljoen gelovigen op voor de paus te bidden. De Polen be schouwen Karol Wojtyla als een vader des vaderlands. De paus legt in zijn vaderland een van zijn langste buiten landse reizen af. In dertien da gen zou hij 5500 kilometer rei zen en daarbij in twintig steden ruim dertig preken en toespra ken houden. In 1986 en 1987 maakte hij ook twee reizen van dertien dagen, naar Zuid-Oost- Azië, Australië, Nieuw-Zeeland en Oceanië en naar Zuid-Ame- rika. Toen was de paus 66 jaar. Sindsdien is hij sterk achteruit gegaan. „De paus is een kaars die aan twee kanten opbrandt", heeft kardinaal Simonis wel eens gezegd. Dat blijkt ook op deze reis. Maandag was de paus zichtbaar uitgeput. Zijn rech terhand begon te trillen, terwijl tot dusver de ziekte van Parkin son zich tot zijn linkerhand be perkte. Diezelfde dag gebeurde er nog iets ongebruikelijks. Ter wijl gelovigen voor het paleis in Kraków zijn naam scandeerden kwam de paus niet op het bal kon. Vandaag staat een bezoek aan zijn geboorteplaats Wado- wice op het programma. Aan genomen wordt dat de paus zich daarvoor wel kan oppep pen. w.f- REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3i 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE' Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bin worden verzonden geldt een toeslag» aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETT Voor mensen die moeilijk lezen, sle hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is ee van het regionale nieuws uit het le Dagblad op geluidscassette beschib informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! jy regen sneeuw JP koufront opklaringen Hsl» haêe' L 'agedruk VANDAAG Ludgardis is de patrones van de Vlaamse bewe ging: een cultureel en maatschappelijke stro ming in Vlaanderen die zich inzet voor de er kenning van de Nederlandse taal in België. De in 1182 geboren Ludgardis sprak weigerde Frans te spre ken, ondanks haar langdurige verblijf in een Franstalig klooster van de Cisterciënsers. De eerste jaren van haar kloosterleven bracht ze door in het Vlaamse Sint Truiden, niet ver van haar geboorteplaats Tongeren. Haar heiligen- status heeft zij te danken aan een uiterst vroom leven, waarin ze veel vastte en regelmatig verslag deed van visoe nen over Jezus. Met name de wonden en het heilig hart van Jezus waren het middelpunt van haar visoenen. In af beeldingen wordt Ludgardis vaak door Christus aan het kruis met één arm opgetild, zodat ze de open wond in zijn zijde kan kussen. Voor de uit India afkomstige Sikhs is het vandaag een dag van rouw en plechtige viering. Zij herdenken het marte laarschap van hun goeroe Arjan (1563-1606), de man die onder meer de Gouden Tempel in Amritsar voltooide en al de hymnen van eerdere goeroes bijeenbracht in de zoge heten Adi Granth, of'eerste boek'. De Sikh-religie gaat te rug tot de vijftiende eeuw, toen de eerste goeroe Nanak (1469-1539) een leer verkondigde die een vermenging en verzoening nastreefde van hindoeïsme en islam. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Apeldoorn (Pauluskerk, SoW), J.A. Wouden berg te Nijverdal; naar Wormer- veer (Herv./Geref. Federatie), W. Klouwen, kandidaat uit Leider dorp, die bedankte voor Oos- them-Abbega-Folsgare (Herv./Ge ref. Federatie). Bedankt: voor Wageningen (wijk- gemeente 3), J. van Belzen te Hattem. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Scherpenzeel (Gld.) (Hervormde/Gereformeerde Kerk gemeenschap 'De Achthoek'), D. Boekema te Zweeloo. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nijkerk, H.D. Riet veld te Zwaagwesteinde. Jeruzalem Met een keppeltje op en omringd door fotografen schrijft de Dalai Lama een gebed op de westelijke muur van het oude Jeruzalem, een heilige plaats voor de joden. De in balling schap levende geestelijk leider van Tibet is in Jeruzalem voor een interreligieuze conferentie. Daar pleitte hij voor geduld bij het streven naar vrede in het Midden Oosten. Behalve de confe rentie bezocht de Dalai Lama tal van heilige plaatsen in Jeruza lem. FOTO AFP Cantatedienst in Groene Kerkje oegstgeest De Willibrordcantorij sluit zondagmorgen het sei zoen af met de uitvoering van de cantate Lobe den Herren in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Behalve dat werk van Erlebach worden voor en tijdens de dienst, die om tien uur begint, wer ken van Scarlatti ten gehore gebracht. Muskens voor observatie in ziekenhuis breda Bisschop Muskens van Breda is opgenomen in zieken huis De Baronie in Breda. Hij kampt al ruim een maand met klachten, die nader onderzoek noodzakelijk maken. De 63-jari- ge bisschop heeft last van vermoeidheid. Ook functioneren zijn linkerarm en -hand niet naar behoren, aldus de perschef van het bisdom. Naar het zich laat aanzien zal Muskens enkele we ken aan het ziekbed gekluisterd zijn. De beide vicarissen nemen de dagelijkse leiding van het bisdom over. Bisschop Hurkmans (54) van Den Bosch is weer aan de beterende hand. Nadat vori ge maand een aderontsteking en trombose aan een been waren geconstateerd, moest hij enige tijd rust houden. Hurkmans heeft een deel van zijn werkzaamheden weer opgenomen. Dalai Lama in Jeruzalem

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14