eiden Regio Zorgen bij politiek over LWO DE VRIES RECYCLING Crisis bij De Sleutels kent alleen maar verliezers Stuur je hond het bos in iolitie zet 80 man in p twee misdrijven Een flat met drie punten op Stationsplein an hogere bijdragen rlingenvervoer strandt ISDAG 16 JUNI 1999 Cr-'- IM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 bal n io ij. Bij een kettingbotsing op de Plesmanlaan zijn gister- üïg drie autobestuurders gewond geraakt. Het ongeluk gi on 2 de toen een van de wagens plotseling remde. Na de botsing o g een van de wagens in brand. Het vuur kon door omstan- /on worden gedoofd. De gewonden zijn met nekletsel overge- ht naar het LUMC. Van een van hen, een 42-jarige man uit a jaar, is een bloedproef afgenomen. ab\ ttingbotsing op Plesmanlaan iluiper op heterdaad betrapt uks 4 Aan de Zoeterwoudsesingel is gisteravond een insluiper ëterdaad betrapt. De man werd aangetroffen door de be ers, waarna de insluiper er vandoor ging. Toen de politie reerde, meldde een andere bewoonster dat ze eveneens een mde man in haar woning had overlopen. De politie trof daarop een man aan die voldeed aan het signalement. Hij esteerd. iraak in Schouwburg Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dins- ngebroken in de Leidse Schouwburg. Ze hebben verschil- e kluisjes opengebroken en een frisdrankenautomaat en lunttelefoon gekraakt. olitie van het korps Hol- Midden heeft inmiddels in werken aan de onder in naar de bloedige aan- p een echtpaar in de Me- jk en de gewelddadige van een Leidenaar in Aar- rveen. Anderhalve week en werd een Leids echt- in zijn woning aan de Ibes ernstig mishandeld in elk geval meer dan één De vrouw is inmiddels in re hersteld van haar ver- lingen dat zij door de poli on worden gehoord. Om van privacy wil de politie kwijt over het andere ^9''toffer. Volgens ingewijden toestand van de man ech- ,jabiel. öftkers van de brandweer en dezer dagen nogmaals iten tegenover het huis af- :ht op eventueel wegge- e wapens die bij de aan slag zijn gebruikt. Ook door zocht het dertig man tellende Recherche Bijstands Team het groen in de omgeving af op sporen die meer duidelijkheid in de zaak kunnen brengen. Maar noch over het motief, noch over de daders, noch over de handel en wandel van het slachtoffer kan of wil de politie niet meer kwijt dan dat 'het on derzoek in volle gang is.' De 47-jarige Leidenaar die vorige week vrijdagochtend in Aarlanderveen dood werd aan getroffen, is in elk geval zeker het slachtoffer van een misdrijf geworden. Vermoedelijk is hij door kogels uit een pistool om het leven gebracht. Een politie man, die op dat moment geen dienst had, trof het lijk aan op een parkeerplaats langs de Treinweg. De auto van de man ging in de nacht van donderdag op vrijdag aan de Hondsdraf- zoom in Leiderdorp in vlam men op. Vervolg van voorpagina PvdA-fractievoorzitter R. Hillebrand heeft weliswaar geen vertrouwen meer in het management van de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO), maar hij wil niet zeggen wie er dan moet opstappen. ,,Ik praat niet over personen. De echte gesprekken over hoe binnen de organisatie orde op zaken wordt gesteld, moet het college met het be stuur voeren." Hij zei echter niet te zien hoe de verstoor de verhoudingen nu opgelost kunnen worden. LEIDEN HERMAN JOUSTRA ROBBERT MINKHORST poging van GroenLinks, mders te ontzien die gedu- worden door een hogere bijdrage voor het leerlin- [ervoer, is mislukt. De partij ark de gisteravond tijdens de svergadering een amende- daarover in, maar kreeg ildoende steun. Het-voor- sneuvelde door verzet van Cl en CDA. i regeling voor het léerlin- ervoer is gewijzigd. Men net een inkomen van meer 40.000 gulden bruto per wacht vanaf volgend Ijaar een verhoging van vijftig procent van de ei- ijdrage: van 250 naar 370 en per kind. GroenLinks nu dat de ouders die net li itto "h os 4 z 'en Öltn meer dan die 40.000 gulden verdienen onnodig hard wor den getroffen. Bovendien, sprak fractievoor zitter S. ter Harmsel gister avond, houdt Leiden 5000 gul den over aan de nieuwe rege ling. Dat bedrag kan dan ten goede komen aan de ouders. Ze pleitte ervoor om de drempel te leggen bij een jaarinkomen van 45.000 gulden. De partij kreeg bijval van SP, D66, LWG/De Groenen. De PvdA en het CDA verijdelden de poging van GroenLinks echter, deels omdat verantwoordelijk wethouder H. Baaijens (PvdA) er geen heil in zag. Volgens hem pakt een ver soepeling 10.000 tot 15.000 gul den duurder uit. Het CDA voel de meer voor het zoeken naar individuele oplossingen. Op de plek van het voormalige universi teitsgebouw op de hoek van het Stations plein en het Schuttersveld, komt een nieu we flat, met als opvallendste kenmerk drie punten op het dak. Het huidige pand, dat in de volksmond bekend staat onder de naam 'kraakflat', wordt gesloopt om plaats te maken voor dit nieuwe gebouw waarin winkels en appartementen komen. Giste ren ontvouwde de gemeente de plannen daarvoor op een met zo'n twintig belang stellenden matig bezochte informatieavond in het Stadsbouwhuis aan de Langegracht. In het plan van het Haagse architecten bureau Becka en Van Wilsum gaat het om 75 appartementen die in grootte variëren van 95 tot 180 vierkante meter, verdeeld over negen 'normale' woonlagen en nog een extra laag met zogenoemde penthou ses. Op de begane grond hebben beide ar chitecten winkels gedacht. Daarvoor heb ben ze bijna 3000 vierkante meter ruimte ingeruimd. Ondergronds verrijst bovendien een parkeergarage voor de bewoners, met 84 parkeerplaatsen, in twee lagen. De ber gingen voor de bewoners zijn ook onder gronds gesitueerd. Het meest in het oog vallend zijn echter de drie punten op het dak, waar de ver schillende installaties van de flat worden geplaatst. Op die plekken is de flat 52 meter hoog, ongeveer tien meter hoger dan het huidige pand. Het dak van de penthouses bevindt zich op 46 meter hoogte. Het laag ste stuk van de flat, dat grenst aan het pand van de Kamer van Koophandel, ligt altijd nog 34 meter boven het wegdek. Wanneer de bouw begint is nog niet duid- lijk. Dat hangt onder meer af van de ver schillende inspraakprocedures. Zo voorziet het huidige bestemmingsplan niet in wo ningen op die plek. Het bouwplan ligt van af aanstaande maandag twee weken ter in zage in het Stadsbouwhuis. Bovendien is men op dit moment nog bezig met het ont wikkelen van een sloopplan. Moeilijkheid is, dat het gebouw niet met grof geweld te gen de vlakte kan worden gehaald, vanwe ge de aanpalende panden en het gevaar voor het vele publiek dat dagelijks over het Stationsplein loopt, fietst en rijdt, dat alle maal in aanmerking genomen schat de ge meente dat komend voorjaar met de bouw worden begonnen. De leegstaande flat, die verschillende ke ren is gekraakt, stond al jaren ter discussie. Een jaar geleden had het overleg tussen Leiden en eigenaar Chesprop eindelijk re sultaat. Directeur R. van de Putte kreeg toe stemming op die plek koopwoningen en winkels neer te zetten. ROBBERT MINKHORST Tijdens zijn algemene beschou wingen sprak Hillebrand zijn ontevredenheid uit over het welzijnsbeleid. Het jongeren werk is onvoldoende effectief en niet samenhangend. De PvdA verlangt 'meer regie' van het college en stelt dat er meer mensen nodig zijn om het wel zijnswerk goed uit te voeren. Ook moet de gemeente een welzij nsinspecteur aanstellen, 'die toeziet op de naleving van gemaakte afspraken en op de kwaliteit van het welzijnsaan- bod'. Hillebrand kreeg bijval van S. ter Harmsel van GroenLinks. Ook zij is het vertrouwen in de directie van de LWO kwijtge raakt. ,,Ik vind de situatie bui tengewoon zorgelijk. Maar ik vind het te vroeg om nu al vooruit te lopen op extra capa citeit." O. Welling van D66 is genuanceerder, maar heeft niettemin nog weinig hoop op een goede afloop. „Ik vraag me af of de directeur in de huidige situatie de problemen kan op lossen. Dat lijkt me vrijwel on mogelijk." Welling, Ter Harmsel en ook M. Schultz (WD) en M. de Jon ge (CDA) willen eerst het on derzoek dat nu gaande is bij de LWO afwachten, eer zij voor maatregelen pleiten. Zolang de uitkomsten van het onderzoek er niet zijn, zal het CDA het ver trouwen in het management niet opzeggen. Schultz: „Het bestuur zou een meer vooraan staande rol moeten spelen, maar daar heb ik niets van ge hoord." In haar ogen is het be spreekbaar om de hoogte van de subsidie voor de LWO (dit jaar negen miljoen gulden), aan de orde te stellen. Zo denkt ook Welling erover. Hillebrand gaat ervan uit 'dat het niet zover zal komen'. Wethouder H. Kruijt (CDA) wil nog niet dreigen met een subsidiekorting. Al geeft hij toe dat de subsidie het instrument is om te sturen. „De LWO moet het jongerenwerk beter doen, anders zijn ze het geld voor die taak niet waard." containerservice (072)- 571 73 62 papierrecycling plasticrecycling houtrecycling archiefvernietiging LEIDEN RUUD SEP Bewoners van de Zijlwijk moe ten nog dik twee maanden wachten voordat zij eventueel een gunstiger regeling voor de koop van hun huizen kunnen doordrukken. Nu de hypo theekrente voor het eerst sinds jaren weer stijgt, is dat uitstel voor potentiële kopers meer dan vervelend. Aan de andere kant moet woningbouwvereni ging De Sleutels noodgedwon gen wachten met de verkoop Vein een aantal bedrijfspanden. Door de vertraging in de ver koop blijft de financiële situatie van De Sleutels nog langere tijd zorgwekkend. De kans is niet denkbeeldig dat het ministerie van VROM om deze reden zal ingrijpen bij de woningbouw vereniging. De actie van de ledenverga dering van De Sleutels, waarbij de voorzitter een motie van wantrouwen aan haar broek kreeg omdat ze weigerde de verkoop van de woningen in de Zijlwijk als eerste punt op de agenda te zetten, heeft alleen verliezers opgeleverd. „Het is heel triest", reageert Sleutels voorzitter Patricia van Zelm. „Dit is niet in het belang van de huurders en ook niet goed voor de kopers." Arie Oostdam, één van de aanvoerders van de Zijl- wijk-bewoners, is het daar roe rend mee eens. „We hebben nog geprobeerd om dit tegen te houden, maar dat is niet gelukt. Wij voelden ook wel aan dat dit niet in ons belang was." Van Zelm maakt zich vooral zorgen over de voorgenomen verkoop van bedrijfspanden. Deze verkoop zou De Sleutels de nodige miljoenen in het la tje moeten brengen. „Dat agen dapunt is ook de vorige keer al iter de Agaatlaan, die hoge tin de Mors die tegen de smilortvelden aanleunt, ligt een US. nHUS? een Honden Uitlaat Strook, als die openbare toiletten )öor viervoeters in de wandel- angen voluit heten. Daar zijn tin de stad nog veel meer van, zijn er genoeg mensen die enen dat er nog veel te wei- van zijn. Die ergeren zich oen en geel dat het lopen op it trottoir of door een park hvijls veel weg heeft van een dom langs de hondendrollen, et alle risico's op een donker bruine uitglijder of een onver wachte instinker van dien. Goed, maar dit terzijde. Want hier gaat het toevallig om een tje die er wél is. Althans, dat is ook weer niet helemaal waar. Het bordje Hondenuitlaat- strook (hier aan elkaar ge schreven) stéét er, dat is zoveel als zeker. Alleen die strook aar de waar de hond zijn behoefte dient te doen, is helemaal ner gens meer te bekennen. Die is, zo leert een korte inspectie, overwoekerd door metershoog onkruid. Geheel onttrokken aan het oog moet je wel over een hele goede neus beschik- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. ken om.de HUS daar ter plekke nog terug te vinden. Dat lijkt natuurlijk nergens op, vindt ook buurtbewoner Jan van der Leest. Inplaats van je hond gericht aan te sturen naar zijn buiten-wc, jaag je je trou we viervoeter nu bijna letterlijk hét bos in. Zie maar dat je hem terugvindt, daar in dat mans hoge struweel. Voor hetzelfde geld kiepert het gedesoriën teerde beest nog in de sloot ook. Die ligt er immers vlak achter. „Ze gebruikten hem wel, hoor", zegt Van der Leest stel lig, over zijn medebewoners die een hond bezitten..Alleen nu niet meer. Je kan er door dat onkr uid onmogelijk nog bij ko men. Tja, en dan laten de men sen de hond ergens anders zijn behoefte doen." Nu stond er een tijdje geleden iets in de krant over nieuw be leid ten aanzien van het groen. Over eco-bermen en over de natuur van buiten de stad die naadloos moest aansluiten bij de groenstroken daarbinnen. Selectief maaien en zo. De helft laten staan, de rest kappen. En fin, je ziet het overal om je heen. Maar dat kan toch niet de bedoeling zijn bij honden- uitiaatstroken? Die vallen toch zeker niet onder die noemer van 'laat Gods water, maar over Gods akker lopen'? Ofwel soms, mensen van Milieu Be heer? Saskia Ridder, voorlichter van die gemeentelijke dienst, moet lachen. Ze kent de situatie ter plaatse niet uit eigen ondervin- blijven liggen. De mensen die willen kopen zullen moeten wachten, of ze zullen afhaken. Bovendien is deze verkoop een onderdeel van het totale finan ciële beleid dat erop is gericht van De Sleutels weer een finan cieel gezonde vereniging te ma ken. Daarbij voelen we heel duidelijk de hete adem van het ministerie in onze nek. Of ze nu in zullen grijpen? Ik durf er geen zinnig woord over te zeg gen." Oostdam gaat ervan uit dat de bewoners van de Zijlwijk gis teren een uitgelezen kans heb ben gemist om hun woningen tegen vriendelijke voorwaarden te kunnen kopen. Op de agenda stond een voorstel van de huur dersbelangenvereniging, waar in werd aanbevolen om tien procent van de koopsommen te reserveren voor toekomstig on derhoud. In feite zouden de be woners door deze constructie via een omweg hun huizen tien procent goedkoper kunnen ko pen. Bij de vergadering was een ruime meerderheid aanwezig die voor het voorstel zou heb ben gestemd. Door de motie van wantrouwen werd het voorstel echter niet behandeld. Omdat De Sleutels in de zomer vakantie geen ledenvergadering uit wil schrijven, kan het voor stel pas over twee maanden ter sprake komen. Als het aan Van Zelm ligt wordt de volgende vergadering op 23 augustus ge houden. Voorzitter Frederike Magez van de huurdersbelangenver eniging, die hoogstpersoonlijk zowel het voorstel voor de on- derhoudspot als de motie van wantrouwen indiende, heeft desondanks geen spijt van haar actie. „Het is heel jammer, maar het moest gebeuren. De Zijlwijk is al vaker aan het einde van een vergadering aan bod gekomen waardoor veel men sen al weg waren. Het moest nu echt een keer fatsoenlijk behan- deld worden." Om de gevolgen van de actie zo veel mogelijk te beperken, maakt Magez zich sterk voor een ledenvergadering op zeer korte termijn. „Wij hebben van daag een brief de deur uit ge daan waarin wij vragen om nog voor de vakantie een vergade ring uit te schrijven. Daar moet het bestuur op ingaan. Ieder lid kan ondersteund door een aan tal handtekeningen een leden vergadering laten uitroepen", aldus Magez. De Honden Uitlaat Strook achter de Agaatflat staat er florissant bij. ding, maar heeft navraag ge daan bij Wijkbeheer die het groen in de Mors onderhoudt. We blijken dan achter de feiten aan te lopen. In overleg met het bewonerscomité Samen Verder - prachtige naam voor zo'n club - is namelijk besloten om de bewuste HUS achter de Agaatlaan voor verdere doel einden te sluiten. Hij is opge heven. En wel, omdat er, in te genstelling tot wat Van der Leest ook dacht, maar spora disch gebruik van werd ge maakt. De meeste hondenbezitters, zo had de praktijk uitgewezen, verlaten zich tegenwoordig op de HUS aan de voorzijde van de flat. Die bij het Maansteen pad. Daar is ook, om zijn func tie nog eens extra te benadruk ken, een zogenaamde DD ge plaatst, een Depot Dog. Dat is, voluit, een afvalbak voor hon dendrollen. Compleet met gra tis plastic zakjes om de fecaliën in te doen. Het aanpalende speelveldje voor de jeugd, waar veel gebruik van wordt ge maakt in de kinderrijke wijk, krijgt straks nog een afschei ding. Zodat de honden daar in elk geval hun drollen niet de poneren. FOTO HENK BOUWMAN Okay, dat verhaal is helder. Maar wat gebeurt er nu met die bordjes Hondenuitlaatstrook aan de achterzijde van de flat? Blijven die staan of worden die vanzelf onzichtbaar als het on kruid nog verder mag opruk ken? „Die gaan weg", zegt Sas kia. „Op termijn. Over een half jaar is afgesproken." Nou ja. In elk geval toch nog een paar nieuwe begrippen ge leerd. De afkortingen HUS en DD. Daar kunnen er wat ons betreft niet genoeg van zijn. Al verschillen daar blijkbaar de meningen nog altijd over. AD VAN KAAM* 1 WÊ i Ja k i;m>i ncm Bnpr- prm Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 10 augustus. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13