feng shui Aardstralen, wichelroeden, In Natura Zien hoe we horen De Turkse opmars WOENSDAG 16 JUNI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Gek op stoeien? (8); 5. Een blaasin strument van een fabelachtig dier (8); 6. Sportwagen (4); 8. Prijst weer voor de sport (4); 10. Bijdehand opgedaan (5): 12. Een taaie stof onder de knie krijgen (5). VERTICAAL: 1. Betrekking in de kerk (6); 2. Vis overdreven aan de maat (6); 3. Het gaat verkeerd in Engeland met haar (5); 4. Deze maand wordt vader weer huiverig (5); 7. Aan de kant zien we niets dan een zwijn (5); 9. Hij heeft pennen genoeg, maar schrijven, ho maar! (4); 11. Het gewicht van een vat (3). Oplossing van dinsdag: 1. snor-snoer-Rossen 2. neer reden - Einder 3. even - geven - Geneve 4. nero-onder-Eirond 5. torn- rotan- Natron 6. lauw-blauw-Baljuw 7. kras - karos -Roskam 8. toen-netto-Ontzet 9. stek-steek-Ekster 10. wrak-waker-Karwei gevraagd woord: regenbroek HEINZ Noordwaarts fladderen Vlinders kijken. De noordelijke grens van het leefgebied van Europese vlin ders schuift richting Pool. Re den is de verdere opwarming van de aarde in het noordelijk halfrond. Dat meldt Nature. Een internationaal onder zoeksteam heeft met de hulp van talloze amateurs in Euro pa en Noord-Aliika informatie verzameld over de woonom geving van zo'n zestig vlinder soorten. Men was vooral geïn teresseerd in de begrenzingen van het leefgebied. De situatie in het noorden is bijgehouden in Engeland, Zweden, Finland en Estland, verandering van de zuidgrens is gevolgd in Spanje, Algerije, Tunesië en Marokko. Deze gegevens zijn afgezet tegen tellingen en ob servaties van de afgelopen eeuw. Hieruit blijkt dat vanaf 1915 meer dan de helft van de vlinders de noordgrens heeft verlegd over een afstand van 35 tot 240 kilometer. De zuid grens is door slechts een vijfde van de onderzochte vlinders opgeschoven naar boven Waarschijnlijk, omdat he maat in het zuiden mindi veranderd dan in het noc den. „Vlinders zijn honkvaste ren die broeden en sterv precies dezelfde plek als ouders en voorouders. D om is de verschuiving vai grens naar het noorden I gevolg van uitstervende; laties in het zuiden en kt satie van noordelijker door nieuwe populaties' dus projectleider Camille mesan. De noordwaartse weging moet volgens dei derzoekers volledig w< toegeschreven aan de van de temperatuur sinds begin van deze eeuw mei graden Celsius. De vlindf reageren echter vertraagt de klimaatsverandering. 1 trek noordwaarts gebeurt tien tot vijftien jaar na hei treden van een ander r< naai klimaat. Ruiken rijpheid fruit Consumenten hoeven straks niet meer in peren of meloe nen te knijpen om mogelijk beginnende rotting vast te stellen. Aan de universiteit van Warwick in Engeland is een vernuftig apparaatje ontwik keld dat de rijpheid van fijuit. kan ruiken. De elektronische neuriet er uit als de lezer van een streep jescode zoals de caissière die hanteert bij het afrekenen van de boodschappen. Het m instrument is uitgerust gevoelige sensoren die rei streeks zijn verbonden een neuraal netwerk. Dez computer berekent de ex rijpheid van bananen of p aan de hand van de opges ven geur. De macliine mo vooraf per fruitsoort won ingesteld en geeft, al binrif enkele seconden de uitsla Groei ooievaarsbestand ni De mens wil bedrogen worden In Hong Kong staat, precies op de verkeerde plek - nameüjk bovenop het oog van de draak - de Bank of China. De Ameri- kaans-Chinese architect I.M. Pei en zijn opdrachtgevers trok ken zich niets aan de feng shui- voorschriften voor de bouw van financiële instellingen. Lag die mooie plek op het oog van de draak? Dan maar op het oog van de draak. De bank floreert. En waarom ook niet? Feng shui, kosmische levensstromen, fijnstoffelijke energie, Ley-lijnen, aardstralen, elektrische velden, 'bipolers' in het stiltecentrum van het mi nisterie van VROM: allemaal onzin, vindt de historicus G.C. Molewijk. 'De mens wil bedro gen worden, daar komt het op neer'. Molewijk gaf in de serie 'De vrolijke wetenschap' van het Studium Generale Delft een le zing over wichelroeden en aardstralen. Hij verbaast zich al jaren over de wonderlijke toe name van schijnkennis, com pleet met instituten, handboe ken, tijdschriften en congres sen. In het bijzonder fascineert hem de wichelroede en haar gebruikers, de zogeheten roe delopers: oorspronkelijk lieden die met een gaffelstok of met twee losse L-vormige stokken op zoek zijn wat er zoal onder de grond zit. Olie of water of goud of onstoffelijke zaken zo als voormalige gemeentegren zen. Molewijk: „Natuurlijk komt het voor dat iemand iets zoekt, de roede ter hand neemt en het gezochte vervolgens vindt. Dat komt vaak voor. Maar nog vaker komt het voor dat iemand iets zoekt, een pols horloge draagt en vindt wat hij zoekt. Komt dat door zijn pols horloge? Nee, geen sprake van. Als A vooraf gaat aan B, volgt daar niet uit dat A de oorzaak is van B. Er is nog nimmer een causaal verband aangetoond tussen het ter hand nemen van een wichelroede en een succes volle opsporing van hetgeen men zocht." Maar hoe vaak ook onderzocht en weerlegd, de wichelroede en haar achternichtje de pendel - een sleutel aan een touwtje bij voorbeeld - zijn onverminderd populair. In de 16e eeuw waai de het wichelen uit Duitsland over naar Groot-Brittannië: in de 17e eeuw werden er in Frankrijk ketters en misdadi gers mee opgespoord. In de 19e eeuw zakte de belang stelling in, maar in de 20e be gon een hernieuwde opmars. Dat kwam, volgens Molewijk, door een aantal wetenschappe lijke ontdekkingen die het grote publiek zeer fascineerden: rönt genstralen, radioactiviteit, radi um. „Straling werd een rage. Niemand kende de gevaren. Straling was een prettig woord. En in de nasleep daarvan be weerde in 1917 een Duitse inge nieur dat er in de grond water aders lopen, die een rechtstan dig opstijgende straling veroor zaken. Het bestaan van die stra ling is nooit aannemelijk ge maakt, maar vanaf die dag is de wichelroede als een soort an tenne gebruikt." In Nederland raakte het wiche len pas echt in de mode toen in de jaren dertig de angst voor aardstralen toesloeg. Molewijk: .Aardstralen bestaan niet, net zo min als er wateraders be staan. Toch werden allerlei kwalen aan aardstralen toege schreven. Wichelaars roken profijt en gingen afschermings kastjes verkopen. Na de Tweede Wereldoorlog liet zelfs de over heid zulke kastjes plaatsen. Ze stonden op de ministeries van justitie en financiën, ze hingen in het Concertgebouw en op paleis Soestdijk. Het is bekend dat één bureau in de periode 1948-1951 vijfduizend kastjes a tweehonderd gulden per stuk heeft geplaatst." Halverwege de jaren vijftig wees onderzoek uit dat de hele aard- stralentheorie nonsens was. De markt voor de kastjes stortte in, de aardstraal raakte uit de gra tie. Tot de jaren negentig. Mole wijk: „Steeds minder mensen herinneren zich het verleden. Bovendien is het aantal kritiek loze bladen en tv-programma's enorm toegenomen. Daar komt bij dat de wichelaars van nu zich soms bouwbioloog noe men of hun activiteiten in ver band met het milieu brengen. Het is niet toevallig dat uitgere kend op het ministerie van Vrom een meditatieruimte op basis van de feng shui-leer is ingericht en dat met behulp van een wichelroede is vastge steld, dat die ruimte op de ne gende verdieping moest ko men. Omdat er volgens de wi chelaarster toch sprake was van schadelijke energiebanen ten gevolge van een waterader, deed Vrom een beroep op een bedrijfje uit Vlaardingen dat in hedendaagse beschermings kastjes is gespecialiseerd. 'Bio- polers' heten ze tegenwoordig." Tot Molewijks afschuw betrad Vrom zelfs het duistere pad van de Boviswaarde. „Meneer Bovis uit Nice, die ook zei dat je vlees en eieren langer goed kunt houden in een piramide dan in de koelkast, ontwikkelde in de jaren dertig een energetische waardeschaal van nul tot 10.000. Volgens die schaal moet de Boviswaarde van een ruimte minstens 6500 zijn, anders loopt een mens leeg. Bij Vrom was de waarde te laag, maar nu de biopolers zijn aangebracht, schijnt het een 'voedende ruim te' te zijn." „De mens wil bedrogen wor den", zegt historicus Molewijk nog maar eens. De wichelaars en feng shui-deskundigen va ren er wel bij. De Bank of China in Hong Kong van de Amerikaans-Chinese ar chitect Pei staat precies op de ver keerde plek. Namelijk bovenop het oog van de draak. Toch flo reert de bank. foto anp We leven samen met niet al leen buitenlandse mensen die zich in ons land hebben gevestigd, maar ook met al lochtone vogels. De Turkse tortel is er een van. En hij is beslist niet de eerste de bes te: integendeel, hij is het wondertje van onze vogelwe reld. Bovendien mag zijn ui terlijk er wezen: fraai duif grijs met warmbruine tinten, alsmede een spits, intelligent kopje waarin vriendelijke, maar wakkere ogen glanzen. De reputatie van de duif maakt hij volledig waar: het een echte liefdesvogel, want al in februari begint hij te broeden om er in oktober nog mee bezig te zijn. Vier a vijf broedsels per jaar, dat zijn een stuk of tien jongen. Gemiddeld sneuvelt van deze aanwas de helft al voor de volwassenheid is bereikt, maar toch is de Turkse tortel in staat zijn getalssterkte in één seizoen op te voeren met meer dan tweehonderd pro cent. Overbevolking ligt dus voor de hand. Het gevolg hiervan is dat de jonge vogels massaal gaan zwerven en naar alle windrichtingen uit waaieren om elders nieuwe gebieden te bevolken. De Turkse tortel is dus een pio nier, een treklustig en onder nemend type, dat zich ge makkelijk vestigt waar soort genoten zich nog nooit heb ben vertoond. Pas in 1947 werd de soort voor het eerst in Nederland waargenomen. In het noord oosten van het land werd ook het eerste broedgeval waargenomen. Dat was in 1950. En al na een jaar of vijf had de vogel ons hele land veroverd. Oorspronkelijk komt het duifje uit India. Daar - aan de oevers van de Ganges, waar een hoog ont- „Als ogen het venster zijn van de hersenen, dan zijn oren de deurope ning." foto united photos de boer Wetenschappers kunnen dank zij een nieuwe technologie zeer gedetailleerdè beelden maken van de binnenkant van een oor van een levend wezen. De op namen van het slakkenhuis ge ven details tot een honderdste van een millimeter. „Deze tech niek helpt ons beter te begrij pen hoe doofheid ontstaat", zegt neurobioloog Allen Coun ter van de Amerikaanse Har- vard-universiteit. Met een speciale magnetische resonantietechniek kan worden gekeken in het hoofd. De me thode is een combinatie van magnetische en radiogolven die zwart-wit beelden opleveren van zacht weefsel dat is omslo ten door beenderen, zoals het middenoor. De wet staat echter niet toe om met de methode te experimenteren bij mensen. Daarom is gekozen voor var kens als proefdieren, omdat zij een vrijwel identiek gehooror gaan hebben. De onderzoekers zijn met name geïnteresseerd in de werking van het slakkenhuis, dat geluid omzet in elektrische impulsen en dat via een zenuwcellen doorsluist naar de hersenen. Aan het eind van het oorkanaal ligt het trommelvlies. Als ge luid, of luchttrillingen, het trommelvlies bereiken geven drie kleine beentjes de trillin gen door naar het slakkenhuis. Dit gehoororgaan bevat een op gerold membraan voorzien van microscopisch kleine haren die de zenuwcellen prikkelen. De verbinding tussen haartjes en zenuwcellen zetten de trillingen om in elektrische signalen die de hersenen bereiken als woor den, muziek, lawaai of ander geluid. Als de haarcellen in het slakkenhuis zijn beschadigd, treedt gehoorverlies op. Counter experimenteert met door hem ontwikkelde kunst matige slakkenhuizen. Hierbij zendt een microfoon achter het oor opgevangen geluid door naar micro-elektroden die zijn ingeplant in het middenoor en de haarcellen vervangen. Zij die als kind doof werden, nog voor dat ze leerden praten, kunnen gesprekken nog steeds niet vol gen. Maar dankzij het kunst slakkenhuis kunnen ze wel ge nieten van muziek en worden gewaarschuwd bij gevaar. Het succes bij mensen die op latere leeftijd doof werden is iets gro ter, maar nog verre van opti maal. Ooievaars zijn erg honkvast Het gaat uitstekend met de ooievaarpopulatie in Neder land. Vorig jaar werden 326 paartjes geteld en dat aantal stijgt nog steeds. Het gaat zelfs zo goed met de ooievaar dat fokken in ooievaarsdorp Het Liesvelt nabij Groot-Ammers ook niet meer nodig is. K. Vos is naast 'landelijk aanspreek punt' tevens beheerder van het opvangstation in Herwij- nen dat in 1979 werd ge bouwd. In dat jaar kwamen in Nederland nog maar vijf ooie vaarpaartjes voor. Het station in Herwijnen vormt sinds die tijd een keten met elf andere opvangstations, waardoor de vogel nooit uit ons land is ver dwenen. De opvangplaatsen worden in totaal bezet door ruim honderd mensen. Vos weet hoe het is om een fijn foto united photos deb plekje te hebben om neerl te strijken, hij was tot voor ko gezagvoerder bij de KLM. I le gepensioneerde piloot hee zelf vier nesten op zijn hui ,r drie stuks in het aanligger weiland. Maar wat te doei de open haard niet trekt een ooievaarfamilie dak? „Als wij ze zelf uitzetw i, zoeken we altijd mensen Bi het leuk vinden om een oo: 04 vaar op het dak te hebben zegt Vos. „Het kan dat iemand niet blij is verwacht bezoek. Dan moe men zo snel mogelijk de ee ste takken van het nest we; qe halen, want daarna is het. gens de Vogel wet te laat verboden om bewoonde w w ten van beschermde vogels verwijderen." wikkelde landbouwcultuur bloeide - leerde het te profi teren van de mens. In plaats van in de natuur voedsel te zoeken, at hij een hapje mee op akkers en velden, in graanschuren en opslag plaatsen. Al in de Middeleeuwen kwam hij in Turkije voor en zoals u weet zijn de Turken een reislustig en onderne mend volk. In die dagen de den ze verwoede pogingen Europa binnen te dringen en te veroveren. Griekenland en de Balkan vormden een ge makkelijke prooi, maar de Hongaren en Oostenrijkers bleken taaie tegenstanders. Uiteindelijk kwam de Turkse opmars tot stilstand, maar de tortel, die met de legers was meegetrokken, ging vrolijk voort. Wat de Turken niet voor elkaar hadden gekregen lukte de vogel moeiteloos. Nadat hij tot de jaren dertig van onze eeuw een algemene vogel in Hongarije was ge weest, begon hij in 1936 in Tsjechië te broeden. In 1943 was Duitsland al veroverd voordat de geallieerden daar toe in staat waren. Denemar ken volgde in het zelfde jaar als Nederland, Zweden een jaar later, Engeland in 1952, Noorwegen in 1954, Ierland in 1960 en in 1964 was zelfs IJsland gevallen voor de van oorsprong subtropische en tropische duif. Vandaag de dag wordt alleen al de Ne derlandse populatie geschat op tweehonderdduizend exemplaren. U kent hem wel. Hij zit in de boom of op het dak onafge broken 'koe-koeoe-koe-koe' te roepen in een kort opstij gend, maar daarna dalend melodietje. Leuk geluid, maar wel bijzonder eentonig. Er zijn mensen die er stapel gek van worden. Maar er moeten ook lieden zijn die er van houden. Anders waren er niet zovele Turkse tortel- tjes in kooitjes verdwenen. Als koerduifjes die de functie van gezellige huisgenootjes moesten vervullen. In het wild trekt hij zich nauwelijks iets aan van de mens. Hij profiteert slechts van onze spilzucht door op te eten wat wij weggooien. Verder is hij minstens zo voorzichtig en schuw als de houtduif, maar minder dan de gewone tor telduif, waarmee hij dikwijls wordt verward. De tortelduif heeft een veel donkerder ui terlijk - de rug kan zelfs bruinzwart lijken - en een borst van het allerfraaiste ro ze. Zijn stemgeluid is ook an ders. Het is een langzaam, haast spinnend gekoer, dat helemaal past in warme en luie zomernamiddagen. Op zulke dagen voelen tortels zich het fijnst. Ze houden van warmte. Daarom gaan ze er in de herfst vlug vandoor naai- het zuiden, terwijl de andere duivensoorten blij ven. Ook de Turkse tortel, of schoon hij toch van zuidelij ke afkomst is. Die heeft dan ook vaak een zware dobber aan onze winters. Wanneer het flink vriest sneuvelen de ze vogels bij bosjes, voorna melijk vanwege koude voe ten, want hun rode pootjes bevriezen snel. Dat komt er van, wanneer je naar het noorden emigreert. Had je maar thuis moeten blijven! THEO SCHILDKAMP

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10