Leidsch Dagblad 14 15 Geweld tegen NAVO neemt toe Europarlement in heel Europa uit de gratie 5atrick van Dam de beste Van Hanegem wil weg [Eerste verlies hockeysters Alleen bij etos Libertel iZi Rus wint Leidse marathon Betaald parkeren buiten de singels TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. "ANDAG 14 JUNI 1999 redijlit OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 mplaa GESPREK VAN DE DAG kasten op uitbt Economie Kerk en Samenleving Leiden en Regio Duitse herder: krachtig, waaks en toch aaibaar Reacties plan jê xi vliegtuigbouw verdeeld Rooms-katholieken en lutheranen begraven de strijdbijl Paul Marijnis genomineerd voor Buddingh-prijs 85 Patrick van Dam met de trofee die hoort bij de uitverkiezing tot Idorj beste speler. foto dick hogewoning looRDWüKERHOUTsleepte. De tweede aflevering van het voetbalgala in de Bollenstreek mag een groter succes ge noemd worden dan de eerste editie. Vooral doordat zater dag de voetballers in ruime mate aanwezig waren. Slechts Katwijk en ARC - op Arthur van Orssagen na - schitterden door afwezigheid. Omdat ook clubs als UVS en Voorschoten'97 meedongen naar de prijzen, werd het feest niet beperkt tot de ploe gen uit de Bollenstreek. Pagina 19: Podium voetbal gala rood-wit gekleurd ifRTJAN VAN GEEN •en rood-wit gekleurd podi um met een paarsgele achter mond. Noordwijk en WSB raren de grote winnaars op iet tweede Eleven Voetbalga- a in congrescentrum De .eeuwenhorst afgelopen za- Patrick van Dam (bes- e speler) en Ruud Bröring beste trainer) ontvingen de lelangrijkste prijzen. WSB stond met Paul Warmerdam beste speler van de eerste en weede klasse) en als club van iet jaar eveneens in het spot- icht. terwijl Quick Boys enige roostprijzen in de wacht (Willem van Hanegem heeft [zijn vertrek aangekondigd bij 1. De 55-jarige trainer vindt [dat zijn geloofwaardigheid is st, omdat AZ achter [zijn rug om transfers voorbe- jidde. Na een s ring van het Alkmaarse be stuur wilde Van Hanegem zijn beslissing 'uit fatsoen' nog eens in overweging ne men. Deze week geeft hij uit sluitsel. Willem van Hanegem heeft al twee keer eerder zijn vertrek bij AZ aangekondigd. ■Het Nederlands vrouwenhoc- Ikeyteam heeft vanmorgen bij de Champions Trophy in Brisbane verrassend verloren van Duitsland: 2-3. Het was gvoor Oranje na een openingsserie van drie overwinningen. Ne derland had tegen Duitsland, dat de eerste twee wedstrij den in Brisbane verloor, aan een gelijkspel genoeg om zich voor de eindstrijd te kwalifi ceren. Het team van bonds coach Tom van 't Hek speel de evenwel zwak. Door de onverwachte verliespartij is de Nederlandse ploeg nog niet zeker van een plaats in de finale. Plunderingen en brandstichting door Joegoslavische troepen De NAVO-soldaten die oprukken in de Servische provin cie Kosovo, krijgen in toenemende mate te maken met geweld van zich terugtrekkende Joegoslavische troepen. Het geweld is het ergste in de regio rond Prizren in het zuidwesten van Kosovo. Servische paramilitairen en po litiemannen zijn daar gisteren na het invallen van de duisternis aan het plunderen en brandstichten gegaan. moskou-wASHiNGTON-PRisTiNA om het leven is gekomen. Giste- AFP-Rtr-DPA ren kwamen in Kosovo al twee Duitse journalisten om het le ven. Zij werden in de omgeving van Dulje, ongeveer veertig ki lometer ten zuiden van Pristina, doodgeschoten door een aantal In de omgeving van Prizren is het lijk gevonden van een Duit se journalist, die onder nog niet opgehelderde omstandigheden gewapende overvallers. Duitse soldaten van de NAVO-vredes- macht KFOR schoten gister avond twee Serviërs dood bij een Servische aanval op een Duitse controlepunt in de buurt van Prizren. Daarvoor doodden Britse militairen een Servische politieman in de omgeving van Pristina. De Radicale Partij van Servië (SRS) van de Servische vice- premier Vojislav Seselj stapt uit de Servische regering. Het be sluit van de partij is genomen uit protest tegen de terugtrek king van de Joegoslavische troepen uit Kosovo en de op mars van de NAVO-vredes- macht KFOR in de Servische provincie. Tot dusver zijn ongeveer 14.000 NAVO-militairen Kosovo binnengegaan. De rol van Rus land in het geheel van de vre destroepen is nog steeds niet helder. Moskou dwong een ei gen rol af na de bliksemsnelle opmars van troepen uit Bosnië en de inname van de luchtha ven van Pristina. Voor Moskou leverde het 'voordringen' bij de •Motorola M3188 •Landelijk bereik •Geen abonnement •60.- beltegoed •Direct bellen Brugwachter verslaapt zich: geen treinen alphen aan den run saskia buitelaar Doordat de brugwachter van de spoorbrug zich had verslapen, was er vanmorgen vroeg geen treinverkeer mogelijk tussen Al phen aan den Rijn en Bodegra ven. Rond half zeven kon de trein uit Utrecht na station Bo degraven niet verder rijden. De machinist keerde terug naar Utrecht. In omgekeerde rich ting gebeurde hetzelfde met de trein uit Leiden, die in Alphen aan den Rijn niet verder kon. Reizigers moesten een half uur wachten voordat zij hun reis konden vervolgen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen ligt het treinverkeer zelden om deze reden stil. „Maar ook wij werken met mensen, dan kan zo iets gebeuren." België stuurt 'oude politiek' naar huis brussel marc peeperkorn correspondent De Belgische kiezer heeft de rooms-rode regeringscoalitie afgestraft. Zowel in Vlaanderen als in Wallonië leden de chris ten-democratische en socialis tische regeringspartijen giste ren bij de verkiezingen fors ver lies, terwijl de liberalen, ex treem rechts (Vlaams Blok) en de groenen als overwinnaars uit de stembus kwamen. Volgens analisten heeft het recente dioxineschandaal een belangrijke rol gespeeld bij de politieke aardverschuiving. Ver liezend premier Dehaene van de christen-democratische CVP beaamde dat zijn regering ge faald heeft bij de aanpak van deze affaire, en stelde zijn eigen positie ter discussie. De grondig gewijzigde ver houdingen maken de komende kabinetsformatie uiterst com plex. Traditionele coalities als rooms-rood en rooms-blauw (christendemocraten en libera len) hebben geen meerderheid. Dat betekent dat een derde par tij nodig is, waarbij zowel de groenen als Vlaams-nationalis ten zich aandienen. Pagina 5: Vlaams Blok slaagt niet in verovering Brussel leiden De negende Leidse marathon leverde vier nieuwe parcoursrecords op en een ongekend spannende finale op de langste afstand, die werd gewonnen door de Rus Gennady Panin. Dat hij niet onder het record van zijn landgenoot Dimitri Riyoukine kon duiken was een kleine teleurstel ling voor de organisatie, die terugkeek op een 'fantastische marathon met heel veel publiek en hier en daar wat schoonheidsfoutjes'. De mara thon trok 7300 lopers, van wie er 700 de 42 kilo meter en 195 meter aflegden. De halve marathon was met 3100 deelnemers de populairste afstand. Voor het eerst groeide het aantal deelnemers niet „Om door te groeien moeten we meer nationale reclame maken en een groter topveld hebben", zei voorzitter Tjeerd Scheffer van de stichting Leidse marathon. Vijfhonderd lopers haalden de eind streep niet. Een man werd met hartritmestoomis- sen naar het ziekenhuis gebracht. Voor het eerst was er een skeelertocht georganiseerd, die 1300 deelnemers trok. De Speed Skate Race werd ge wonnen door marathonschaatser Erik Huizebosch. Pagina 25 tot en met 33: Verslagen en alle uitsla gen. Artikelen en uitslagen zijn ook te bekijken op de Internetsite: www.leidschdagblad.nl foto henk bouwman Zwaar gewond na mishandeling in Noordwijk NOORDWÜK Een 25-jarige Noordwijkerhou- ter is in de nacht van zaterdag °P zondag zwaar gewond ge raakt bij een vechtpartij op de Parallelboulevard in Noordwijk. De man is 's nachts ter hoogte van het Heemborghcomplex in elkaar geslagen, vermoedelijk door een groep van tien perso nen. De Noordwijkerhouter liep daarbij een ingeklapte long, een hersenschudding en hoofd wonden op. De aanleiding voor de mishandeling is nog niet be kend. Het slachtoffer was er zo slecht aan toe, dat hij nog niet aanspreekbaar was. De man is overgebracht naar het LUMC in Leiden. De politie is nog op z°ek naar getuigen vein het voorval. brussel paul koopman correspondent Elf van de vijftien Europese lidstaten hebben een linkse re gering, maar in het Europees parlement zwaait na de Euro pese verkiezingen van gisteren en vorige week de christen-de mocratie de scepter. EVP- voorzitter Martens kondigde vannacht aan dat zijn fractie 224 leden zal tellen, mede dankzij de toetreding van zes Franse Gaullisten. Met dit resultaat gaat voor de Belgische oud-premier een droom in vervulling: de hege monie breken van de socialis tische partij (PES). De socialis ten waren vanaf 1979 altijd de grootste in het 626 leden tel lend parlement. „Ik ben een verheugd man", liet Martens weten. PES-voorzitter Pauline Green schreef het verlies voor haar partij, die volgens de jongste ramingen terugvalt van 214 naar 183 zetels, toe aan de lage opkomst in vrijwel alle Europese lidstaten. „Daar heb ben wij relatief meer last van", aldus Green. Naar het zich vanmorgen liet aanzien is het Europees parle ment inderdaad in vrijwel heel Europa uit de gratie. Worste lend met het imago van 'zak kenvullers' en bij de campagne in de wielen gereden door de europarlement (totaal 567 zetels). oorlog in Kosovo, wist het EP De opkomst in Nederland bijzonder weinig kiezers naar bedroeg volgens de definitieve de stembus te lokken. cijfers slechts 29,9 procent, een historisch dieptepunt. Maar ook in de grote lidstaten wer den laagterecords gebroken: de opkomst in Groot-Brittan- nië was nog geen 25 procent, in Frankrijk werd de opkomst vanochtend geraamd op ruim 40 procent, in Duitsland was de opkomst (circa 42%) al niet veel hoger. In Finland, dat vanaf juli het voorzitterschap van de EU be kleedt, maakte slechts 30,1 procent van de kiezers de tocht naar het stembureau. Meer nieuws over de Europe se verkiezingen op pagina's 5, 6, 7 en 8 intocht van de vredesmacht de toezegging van Washington op dat Rusland controle krijgt over een eigen 'zone' in Kosovo. De Russen willen echter een eigen 'sector'. De NAVO heeft Kosovo onderverdeeld in vijf sectoren, onder de verantwoordelijkheid van Italiaanse, Britse, Ameri kaanse, Franse en Duitse NAVO-troepen. Pagina 2: Commentaar Pagina 9: Meer nieuws over Kosovo leiden robbert minkhorst De gemeente Leiden houdt vast aan haar plan om ook buiten de singels betaald parkeren in te voeren. De bewoners houden echter het laatste woord. De wijken Groenoord, het Noor derkwartier en het Boerhaave- kwartier zijn, als het aan burge meester en wethouders ligt, het eerst aan de beurt. In de bin nenstad moeten automobilis ten voortaan ook op zondag en alle avonden tot 23.00 uur beta len voor een parkeerplek. Twee jaar na de Evaluatieno ta Parkeren houdt het college van B en W onverkort vast aan zijn plan om in heel Leiden parkeertarieven te hanteren. De ultieme beslissing is nu echter aan de bewoners. Betaald par keren wordt alleen ingevoerd wanneer uit onderzoek blijkt dat er in een wijk voldoende draagvlak is. Burgemeester en wethouders schrijven dat in een brief aan de bewoners en in hun antwoord op de inspraakreacties van de Evaluatienota. Die nota veroor zaakte in 1997 een golf van pro test. In totaal schreven 1900 mensen de gemeente aan. Een flinke meerderheid verklaarde helemaal niets in de uitbreiding van het betaald parkeren te zien. Een andere concessie die B en W doen, is dat bewoners buiten het centrum ook zelf mogen kiezen hoe lang het be taald parkeren zal gelden. Of wel op dezelfde tijden als bin nen de singels, ofwel een aantal uren van maandag tot en met zaterdag. Bij die laatste regeling kunnen bewoners een parkeer- vergunning voor de helft van de prijs (120 in plaats van 240 gul den per jaar) aanvragen. B en W leggen de afgifte van vergunningen overigens wel aan banden. Voor elke tien ver gunningplaatsen wil het college nog maar negen vergunningen afgeven, en hooguit één per huishouden. De gemeente wil met wachüijsten gaan werken. Tevens wil ze vergunningen af geven die alleen geldig zijn in een deel van de stad. B en W hopen zo te voorkomen dat mensen die in de binnenstad wonen met de auto naar een ander deel van de stad rijden om daar te winkelen. HET WOORD IS AAN Elisabeth Kübier-Ross Als je bergkloven tegen stormen beschermt, krijg je nooit de schoonheid van erosie te zien. 12722» "719° 9716° 20% 50% 40% 40% 30% 40% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 14 VANDAAG 36 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie10,11 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips18 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's12 Sport19 t/m 23 Uitgaan36 Twee kinderen verdronken in zwembaden HOOFDDORP HENK GEIST Een achtjarig jongetje is zater- middag verdronken in het over dekte zwembad Het Spectrum in Hoofddorp. Het jongetje, dat niet kon zwemmen, is door nog onbekende oorzaak in het diep ste deel van het 25-meter bad terechtgekomen. Het in Hoofd dorp wonende kind werd door een zwemmer gevonden. Er werd onmiddellijk reanimatie toegepast, in het ziekenhuis is het kind echter overleden. Het is al het tweede ongeval van dit jaar in het zwembad. Het jongetje was samen met twee broertjes en een ouder zusje naar het zwembad ge gaan. De kinderen waren door het personeel al gewaarschuwd dat ze niet bij het 25-meter bad mochten komen en dat ze zwembandjes moesten kopen. Dat deden ze echter niet. Vol gens directeur A. Draaisma van Sportfondsen Haarlemmer meer stond het personeel zelfs al op het punt de kinderen uit het bad te zetten. Toen het zusje met een broertje even naar het toilet ging, is het jongetje in het 25- meter bad terecht gekomen. Ook in Bodegraven had zater dag een ernstig zwemongeval plaats. Een 9-jarige jongen uit Bodegraven werd bewusteloos uit het water van een zwembad in zijn woonplaats gehaald. Na reanimatie werd hij in kritieke toestand naar het Groene Hart Ziekenhuis in Gouda gebracht. Daar overleed hij in de loop van de avond. Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: 'Tel: - Plaars: i (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) automatisch (f. 33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) Nr. bank/giro:Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1