Verdeeldheid over plan vliegtuigbouw Z0NZ0EKERS REGELEN HUN EIGEN VAKANTIEGELD Economie IJsbreker in aanbouw Toekomst Stena zonniger illennium-reis vooral snel eken en meteen betalen Supermarkten stappen voor dioxineclaim naar fabrikant Telefoonkoeriers zeer gevoelig voor fraude }rij zenslag telefonie breidt zich uit tot vaste toestel JDAG 14 JUNI -\S Instra blijft tot eind 2000 ftM Bestuursvoorzitter Boonstra (61) van Philips blijft volgend jaar de hoogste man bij het elektronicacon- rjonstra zelf was bij zijn aantreden in 1996 van plan om Cl nr T^gdit jaar te vertrekken. Dat bleek echter niet mogelijk, om- lLUE OFIjo niet voorzien was in een opvolger. Een van de mogelijke jgers van Boonstra, Roel Pieper, verliet Philips afgelopen gnd volkomen onverwacht. rvvede bouwt zeilend cruise-schip uvyfi p-giessendamStar Clippers uit Monaco heeft bij Mer- ShTpyard in Hardinxveld-Giessendam (IHC Caland) een id cruiseschip met ruimte voor 250 passagiers en honderd jiningsleden besteld. Het is voor het eerst sinds tientallen jf' dat de werf weer een cruiseschip bouwt. De order is er één ,'st ien aantal nieuwe orders ter waarde van tweehonderd mil- gulden. Andere orders zijn de bouw van twee luxe passa- ji schepen die op de Rhöne en de Donau moeten gaan varen. s -markt groeit gestaag (foort Dioxineschandaal of niet, de markt voor biologi- pröducten groeit gestaag. De affaire met het Belgische vee- bevordert de verkoop van de biologische producten slechts ij! lijk, verwachten onderzoekers. Nederlandse winkels zetten 'f >ns een schatting van het Amersfoortse onderzoeksbureau liadit jaar 515 miljoen gulden om in biologische produc ing jaar was dat nog 440 miljoen en in 1997 ging ervoor niljoen gulden over de toonbank. derlanders kopen meer cosmetica rtCEiN Nederlanders geven steeds meer geld uit aan cos- ca, deodorants en shampoos. De omzet nam vorig jaar met irocent toe tot ruim twee miljard gulden. De Nederlandse netica Vereniging verwacht dat het einde van de groei van lucten voor de persoonlijke verzorging nog niet in zicht is. erlanders gaven vorig jaar gemiddeld 235 gulden uit aan .geurtjes en andere verzorgingsartikelen. In 1997 was dat djftien gulden minder. Het sterkst steeg vorig jaar de ver- ivan cosmetica. Reacties lopen uiteen van positief tot uiterst sceptisch Het initiatief om in Nederland weer nieuwe vliegtuigen te gaan bouwen, heeft het afgelopen weekeinde ge mengde reacties teweeggebracht. Nederlandse deelne mers aan de internationale luchvaartshow op het Parijse vliegveld Le Bourget reageerden uiteenlopend van posi tief tot uiterst sceptisch. Zaterdag ontvouwde directeur W. de Waard van Forward Aircraft in deze krant zijn plannen voor de Friendship 60, een transport- en radar toestel. le bourget ronald frisart ,,Het zou prachtig zijn als het lukt", zegt T. de Groot, hoofd marketing van Avio-Diepen in Alphen aan den Rijn. Avio-Die pen levert de vliegtuigindustrie onderdelen van zo'n driehon derd producenten. „Vroeger le verden wij componenten voor de Fokker 27. Dat zouden we ook kunnen doen voor de Friendship 60", aldus De Groot. Forward Aircraft wil de huidi ge Fokker 60 Utility omdopen tot Friendship 60 en in produc tie nemen zodra er vaste orders zijn voor 36 vliegtuigen. En thousiast over het toestel was zaterdag co-piloot F. Doornbos uit Aerdenhout. Hij werkt op een van de vier F-60U's van de luchtmacht. Met de U-01 zijn Doornbos en twee collega's de ze week op Le Bourget. De cockpit is volgens de copiloot superieur. Een manager uit de vliegtuig wereld die anoniem wil blijven, is zich zeer sceptisch over het plan van Forward Aircraft. „De F-60 is ontwikkeld uit de F-27. Dat is techniek uit de jaren vijf tig", zegt hij wat geringschat tend. Directeur C. de Koning van Fokker Aerostructures in Pa- pendrecht houdt zich op de vlakte. Fokker Aerostructures is onderdeel van Stork, dat na het Fokker-bankroet (1996) rende rende segmenten van dat con cern inlijfde. De Koning erken de zaterdag dat er contacten zijn met Forward Aircraft. „Maar er is nog niet snel een contract te verwachten. Ieder initiatief dat ons een nieuwe klant kan opleveren, juichen we toe, maar vliegtuignieuwbouw opstarten is verrekte lastig." Zou het toch zover komen, dan kan Fokker Aerostructures volgens De Koning onder meer de middenvleugel en rompde- len leveren. Dat initiatiefnemer De Waard nog dit kalenderjaar wil besluiten om wel of niet door te gaan, vindt De Koning overigens terecht. „Ik ben het ermee eens dat je niet einde loos alle ballen in de lucht kunt houden. Dan nemen anderen je niet meer serieus." Met de Fokker-bedrijven van Stork gaat het trouwens uitste kend, zo benadrukt De Koning. „In 1996 werkten er 2.300 men sen, nu al weer zo'n driedui zend onder wie zevenhonderd ontwerpers, en het worden er nog meer. Ik wil afrekenen met het beeld dat na het Fokker faillissement de Nederlandse kennis van vliegtuigbouw ver dwenen zou zijn. Wat we nu doen is niet zo sexy als het leve ren van hele vliegtuigen. Maar onze huidige activiteiten zijn wel veel winstgevender. De Fokker-bedrijven maken een jaaromzet van een miljard gul den ofwel twintig procent van de totale Stork-omzet." Fokker Aerostructures maakt onder meer kunststof vleugel- delen voor Boeing en Airbus. De Koning: „We zijn meer dan leveranciers. We zijn program mapartners." Onder Stork-vleugels willen de Fokker-bedrijven flink door groeien, ook door overnames. Bekend is dat er in elk geval 225 miljoen gulden in de 'oorlogs kas' zit. Maar over hoeveel meer Stork eventueel kan be schikken, wil De Koning niet zeggen. Forse investering voor twee nieuwe schepen na alle belmaatschappijen die. mo- nteel met lage telefoontarieven stun- worden opgelicht door hun particu- klanten. Vanwege moordende con- rentie nemen de bedrijven onvol- lende tijd om namen en adressen van i klanten te controleren, let adviesbureau voor telecommuni- ie EDR in Den Haag zegt dat min- één op de acht klanten van de rrierselect bedrijven' fraudeert. iond de eeuwwisseling in •er oord vakantie wil vie- doet er goed aan snel een eis te boeken en die met- betalen. Sommige lucht- maatschappijen verhogen arieven drastisch voor rei- rond de jaarwisseling. De ument krijgt dan de keus: el boeken en betalen tegen luidige tarief, of later beta- egen een hoger tarief. De erschillen kunnen wel op- tot meer dan veertig pro luchtvaartmaatschappij - vooral de grote, berekenen voor de periode van 2cember 1999 tot 15 januari Kleinere maatschappijen inmiddels ook ontdekt die periode erg lucratief kan is verschrikkelijk veel naar vakanties rond de j", vertelt J. Grim- van reisbureau Traveldesk. ral bestemmingen in Ame- en het Verre Oosten zijn in Grote maatschappijen ben daar al op ingespeeld.* M hanteert bijvoorbeeld op hten naar de Antillen nor- wel tien verschillende ta- i", aldus Grimmelt. „Ze en telkens voor een beperkt aantal stoelen. Hoe vroeger je boekt, des te meer kans je hebt op zo'n goedkope stoel. Maar nu blijkt dat ze de tarieven voor de goedkoopste hebben laten vallen. KLM berekent al een toeslag van 250 gulden voor het hoogseizoen en een millenni umtoeslag van 150 gulden", al dus Grimmelt. Woordvoerder Wellhüner van de KLM ontkent dat zijn maat schappij deze prijspolitiek volgt. „Van 10 december tot de eerste week van januari is het hoogseizoen en dan hanteren we altijd hogere tarieven. Dat was vorig jaar zo en ook het jaar daarvoor", zegt hij. Ook Mar tinair-woordvoerder Buys ont kent dat er sprake zal zijn van speciale millenniumtarieven. „We zullen de normale hoog seizoentarieven hanteren." Bij de Consumentenbond ko men wel vragen binnen over de tarievenpolitiek van de lucht vaartmaatschappijen. „Maar we kunnen er niks aan doen", aldus woordvoerder Van Kou wen. „Rond de eeuwwisseling is de waag groot en dat heeft invloed op de tarieven. We kun nen alleen wat doen als de maatschappijen onderlinge af spraken maken over de tarie ven. Maar dat is moeilijk aan te tonen." munchen-hoek van holland gpd Met de komst van twee nieuwe wacht- en passagiersschepen ziet de toekomst van rederij Stena Line in Hoek van Holland er weer wat zonniger uit. Direc teur De Lange van de Neder landse tak van de veerrederij heeft een half jaar nodig gehad om de Stena-top in Gothenburg ervan te overtuigen dat deze in vestering van meer dan drie honderd miljoen gulden nodig was om de route Hoek van Hol land-Harwich levensvatbaar te houden. De twee schepen van het type Stena Seapacer komen eind volgend jaar in dienst en ver vangen de huidige drie wacht schepen van Stena Line, die wij langzaam varen en nogal scha- degevoelig zijn. De twee nieuwe wacht- en passagiersschepen verkorten de vaartijd van acht tot zes uur, waardoor Stena Li ne beter kan aansluiten op de vertrektijden van transporteurs van verse groente en fruit. Bij komend voordeel is dat ze ook passagiers kunnen meenemen wanneer de catamaran wegens slecht weer binnengaats moet blijven. Ze kunnen met twee honderd hutten 450 passagiers meenemen, naast de 160 opleg gers. De schepen worden op dit moment in Spanje gebouwd. Twee zusterschepen zijn al in de vaart bij Finn Carriers op de Oostzee. Daar maakte gisteren de tweede zijn eerste officiële afvaart. De komst van de nieuwe schepen, die samen 330 mil joen gulden kosten, betekent dat Stena binnen enkele jaren voor ruim 600 miljoen in Hoek van Holland investeert. De Ste na Discovery kostte, inclusief aanpassingen aan de wql, ook al bijna 300 miljoen gulden. Dordrecht Bij Blauwwater Maritiem in Dordrecht krijgt de boeg van een zwaar verstevigd vrachtschip gestalte. In opdracht van een werf uit Delfzijl bouwt het bedrijf dit gedeelte van een honderd meter lang vrachtschip. De boeg is min of meer als een cockpit vormgegeven. Daarmee kan het als ijsbreker tot ver in de winter met bulkgoederen en containers havens in Scandinavië binnenlopen. Het schip moet eind oktober klaar zijn. Het is bestemd voor rederij Wijnne Barends. FOTO ANP TON BORSBOOM verzekerd tegen dit soort scha des, maar zal toch zijn leveran ciers aansprakelijk stellen. Het concern houdt alle extra kosten nauwgezet bij. Producten van vleeswarenfa- brikant Stegeman komen veel voor op de lijst met mogelijk verdachte artikelen van het Centraal Bureau Levensmidde lenhandel. Directeur J. Helder van Stegeman verklaart in Dis- trifood, dat het niet de verant woordelijkheid van zijn bedrijf is dat supermarkten producten uit de schappen halen." Schuitema en Laurus zijn ook van plan de fabrikanten aan sprakelijk te stellen. De zegs man van Laurus geeft toe dat het een gecompliceerde aange legenheid kan worden. De Nederlandse supermarkten willen de schade die ze lijden door het verwijderen van hon derden producten waarvan niet is aangetoond dat ze wij zijn van dioxine verhalen op de fa brikanten van de geleverde wa ren. De fabrikanten zijn echter niet van plan over de brug te komen. Zij zijn van mening dat hen niets valt te verwijten, zo blijkt uit het brancheblad Dis- trifood van deze week. De supermarkten wijzen erop dat de strop is veroorzaakt door de inzet van extra personeel voor het uit de schappen halen van de producten, het verzor gen van een tijdelijke opslag, omzetverlies en het vernietigen van voorraden. Albert Heijn is Meestal wordt pas achteraf een rekening gestuurd en wordt misbruik te laat ge constateerd. TNO Delft bevestigt dat in een onder zoek voor het ministerie van verkeer en waterstaat. De fraude baart de telefoon koeriers grote zorgen. Zo'n twintig be drijven hebben in korte tijd ruim 500.000 klanten getrokken. Omgerekend - betekent dit dat ruim 62.000 mensen hun rekening niet betalen of anderszins frauderen. Directeur Verheijen van EDR: „De ge organiseerde misdaad heeft de carrier- select bedrijven ontdekt omdat de markt nog jong en volop in beweging is. Ze hu ren bijvoorbeeld honderd lijnen, scha kelen die door naar het buitenland en verkopen de verbindingen aan mensen in de kroeg. Maar vervolgens betalen ze hun rekening niet." Over andere trucs, zoals 'netwerk-aanvallen', 'identificatie- fraude' en 'gedonder met koopnum mers' wil Verheijen niet uitweiden. „En dan heb je nog de kleine kruimelaars. Ze geven domweg een vals adres op dat door de belfirma niet is gecontroleerd. Tja, dan waag je om problemen." Het Australische One.Tel 1658 beaamt de problematiek en waagt klanten zich te identificeren. „Maar ja, men kan na tuurlijk een vals paspoortnummer opge ven", aldus een woordvoerder. Andere firma's werken met maxima aan het aantal telefoongesprekken of wagen vooruitbetaling. Maar het gros van de bedrijven neemt geen tijd om particulie re klanten goed na te trekken. us in Amerika dichterbij dan oma in Den Haag een half miljoen mensen hebben ontdekt dat het mogelijk is goedkoop te bellen zonder KPN Telecom. Inmiddels zijn er itig bedrijven, uit alle windstreken, die elkaar zwaar beconcur- fen. Ze duwen de tarieven verder en verder naar beneden. is duurder: een telefoontje fcar oma in Den Haag of naar ?us in New York? Het klinkt gek, 'aar praten met familie in merika is sinds 1 juni voorde- ger dan een interlokaal ge- Hek in eigen land. „Dit is nog 'aar het begin van een tarie- ~"lag", voorspelt mededirec- M. van der Heijden van ammunicatiebedrijfVersatel, pn van de twintig onderne men die stunten met goed koop bellen buiten KPN Tele- omom. i de wereld van de mobiele te- ïfonie woedt al lang een prij- S £n°orlog. Nu is beffen met het kend l°estel aan de beurt. Au stralische, Finse, Zweedse, Ne- lerlandse, Duitse en Ameri kaanse firma's azen op een an- ursafr8/ ^bruik van het gewone te- 0°ntoestel: bellen met carrier goedkoper. ect- De telefoonkoeriers heb- KPN Telecom ontketende nota )en een eigen voorkiesnum- bene zelf de prijzenoorlog met oer (een carrier in het Engels). een forse tariefsverlaging in 'a het gewone telefoonnet mei. Het Franse Tele2 1602 rea- i0j moet eerst een 1600-nummer geerde als door een wesp gesto orden gekozen en daarna het ken. Het bedrijf rekent voor een eigenlijke telefoonnummer. Na dat ongemakje van vier cij fers extra intoetsen, regent het vaak voordelen. Extra abonne mentskosten zijn er niet, door gaans hoeft niet te worden vooruitbetaald en de tarieven zijn laag. Zo kost een uur bellen naar de VS via One.Tel 7,20 gul den. Dat is bijna vier gulden goedkoper dan bij KPN Tele com. Daarmee is het voor het eerst dat bellen naar Amerika goed koper is dan vanuit de VS naar Nederland bellen. Ook wie in eigen land belt buiten het ba sistariefgebied is bij de tele foonkoeriers goedkoper uit. Tij dens de piekuren rekent Viatel 1623 voor zestig minuten bellen in eigen land 6,35 gulden en KPN 7,50. Alleen bij lokaal bel len, bijvoorbeeld om te inter netten, is de woegere PTT telefoontje naar de VS nog maar vijftien cent per minuut en ver laagde ook de Europese tarie ven. Maar het Australische One.Tel 1658 dook vorige week onder deze bodemprijs en re kent voor de VS nog maar twaalf cent per minuut. KPN Telecom verlaagde de prijzen opnieuw, maar is voor Europa, VS of interlokaal al lang niet meer de goedkoopste aanbie der. Telfort 1616 zegt ook met lagere tarieven te komen. „In deze vechtmarkt houden we elkaar scherp in de gaten", zegt een woordvoerder van Viatel. „Geen van de bedrijven is voor elk land het goedkoopste. De één is juist goedkoop voor Bel gië, de ander voor Italië. Het leuke is dat de consument net zoveel 1600-nummers kan kie zen als hij maar wil. Dat kost niks extra's. Zo bel je altijd het goedkoopste nummer." De telefoonkoeriers kunnen zulke lage prijzen rekenen om dat ze eigen netwerken in Ne derland en daarbuiten hebben. Zo heeft Enertel 1600, voortge komen uit kabelmaatschappij en, overal verbindingen in de grond liggen waarmee het tele foonnet van KPN kan worden omzeild. Andere belfirma's kopen slim en scherp hun belminuten in bij internationale telefoonbe drijven. Vrijwel alle telefoon koeriers komen met hun ver binding nét niet tot aan de huiskamer. Ze moeten voor het laatste stukje toch nog meelif ten op het net van KPN Tele com. Dat kost de telefoonkoe riers een tot drie cent per mi nuut per gesprek, een bedrag dat steeds aan KPN moet wor den betaald. KPN is wettelijk verplicht de concurrenten tot haar net toe te laten. Tot voor kort rekende KPN veel hogere prijzen, waardoor de concur rentie onder telefoonkoeriers nog niet echt op gang kwam. De OPTA, de nationale waak hond voor telecommunicatie, heeft sinds mei tien klachten over de carrierseleot bedrijven gekregen. Soms worden weinig bellende klanten verrast door bijkomende kosten. Zo bracht de firma Telegroup 1633 vijf gulden administratiekosten in rekening voor wie in drie maanden voor minder dan vijf tig gulden belde. Sommige klanten ontvingen erg laat hun rekening. Soms waren de nota's niet gespecificeerd genoeg. Zui nige bellers worden bovendien wel eens opgebeld met het ver zoek eens wat meer te gaan te lefoneren. Ook de bereikbaarheid van de belkoeriers laat te wensen over. Vooral gesprekken in de avond uren gaan wel eens mis. Dan is opeens de voorkiestoon van de telefoonkoerier in gesprek. „Heel raar vinden we dat", zegt Van der Heijden van Versatel. .Abonnees van KPN kunnen dan wel naar het buitenland bellen, maar de onze niet. Maar we liften met ons voorkiesnum- mer toch mee op datzelfde KPN-net. Dat riekt naar mis bruik van dienstverlening." Versatel kreeg wat dat betref ge lijk van de OPTA. KPN is vanaf 1 juli verplicht voldoende vrije lijnen aan te bieden aan de concurrentie. De winstmarges voor de tele foonkoeriers zijn laag, maar toch gaat de prijzenslag door. Het betekent hard werken voor het personeel. „We krijgen er duizend nieuwe klanten per dag bij", zegt Maarten Jan Waasdorp van het Australische One.Tel. „Het is razend druk. Daarom masseert een fysiothe rapeut geregeld het personeel en eten we elke dag vers fruit. Anders houden we het niet vol." Je wilt deze zomer van alles, maar geld: hó maar. Daar is dus een oplossing voor: vakantiebezorger! Dat tikt lekker aan: je verdient meteen al méér dan het minimumloon, pakt een vergoeding voor je fiets en als je minimaal drie weken loopt, vang je ook nog 'vakantiegeld mét'. 25 piek extra premie. En dat allemaal vooreen uurtje fietsen per dag! Van 1 juni tot 1 september kun je net zo lang of zo kort een wijk (vlakbij je eigen buurt) lopen als je zelf wilt. Dat we rekening hou den met je eigen vakantieplannen, spreekt voor zich. Wil je ook een volle vakantie-knip en ben je 15 jaar of ouder? Stuur dan de bon in, of bel even 023 - 5150110 (maandag/ vrijdag 9-5 uur; zaterdag 8-12 uur). Ik kan de krant bezorgen in de periode van: Naam: Adres: Postcode/Plaats. Telefoonnummer: Geboortedatum (min. 15 jr.): In envelop (zonder postzegel) sturen naar: Dagbladuitgeverij Damiate b.v.. afdeling Oplage-Logistiek-Binnendienst. antwoordnummer 416.2000 VC Haarlem.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11