lederland gaat weer vliegtuigen bouwen Vlaams Blok 'bom onder Brussel' Wars van ijdelheid Economie/Buitenland Een F-60 van de luchtmacht landde enkele weken geleden niet geheel toevallig op vliegveld Eelde. Daar immers moet de bouw van nieuwe Friendships gestalte krijgen.Vanaf vandaag tot en met zondag 20 juni is een F-60 te bewonderen tijdens de luchtvaartshow op het Parijse vliegveld Le Bourget. foto forward aircraft toestel worden geschoven, maar het kan ook worden volgestouwd met militaire ap paratuur voor navigatie, communicatie en identificatie. De Waard: „Het is een supersterk en daardoor vrij duur toestel. Dat moet je dus niet bouwen voor de burgerluchtvaart, want maatschappijen proberen hun kosten te drukken om tegen concurrerende prijzen tickets te kunnen aanbieden". Maar voor militair gebruik is de F-60 volgens hem juist bij uitnemendheid geschikt. „Je kunt er boven kustgebieden mee patrouilleren, bijvoorbeeld om drugstransporten van Zuid-Amerika via het Caribisch gebied naar Noord-Amerika op te sporen. Als radarplat form kan hij de rol spelen van een goedko pe Awacs. En denk ook aan humanitaire operaties, voedseltransport bijvoorbeeld, of het vervoer van slachtoffers. Verhalen als zouden er miljarden nodig zijn om in Nederland weer vliegtuignieuw- bouw te beginnen, zijn aan De Waard niet besteed. Hij heeft uitgerekend dat de F-60 onder alle omstandigheden winstgevend kan zijn bij een verkoopprijs van 12 miljoen dollar per stuk. „De ontwikkelingskosten zijn al betaald, dus daarvoor is geen geld nodig. Wel heb ik aan de overheid, die des tijds meer dan 200 miljoen in de ontwikke ling heeft gestoken, aangeboden om per verkocht vliegtuig 60.000 gulden af te dra gen. Niet zo veel, nee. Maar nu krijgen ze niets aangezien Nederland geen vliegtuig- nieuwbouw meer kent, dus alles is meege nomen. Dat aanbod is geaccepteerd." „Verder is het de bedoeling heel veel werk uit te besteden aan toeleveranciers, die ook de rechten bezitten van allerlei on derdelen. Wat we zelf nodig hebben, is een hal voor de assemblage van de aangelever de componenten. Daar zal werk zijn voor ongeveer tachtig technici. Plus voor nog enkele tientallen mensen, ten dele freelan cers, voor inkoop en verkoop. De totale werkgelegenheid is natuurlijk veel groter. Bij een leverancier als Stork (dat destijds gezonde Fokker-delen inlijfde, red.) kan het gaan om honderden banen." De gedachte om te proberen in Neder land weer vliegtuignieuwbouw van de grond te krijgen, vatte bij De Waard post toen hij in 1996 na een vakantie in Amerika terugkeerde in Nederland. De destijds lo pende pogingen om de vliegtuigbouw na het Fokker-debacle te behouden, konden hem niet bekoren. Hij stelt zelfs dat nie mand het ooit echt serieus heeft gepro beerd. De Waard besloot op zoek te gaan naar een uitweg. In Amsterdam stichtte hij in april 1997 Forward Aircraft NV. Doelstel ling van die onderneming: ontwikkeling, productie en verkoop van vliegtuigen. De Waard ging aan de slag, waarbij zijn achtergrond hem goed van pas kwam. In Groningen en Amsterdam studeerde hij economie. Nadien hield hij zich bij de gere nommeerde bank Pierson, Heldring en Pierson bezig met bedrijfsfinanciering en werkte hij als organisatie-adviseur bij het al even gereputeerde bureau Bakkenist, Spits Co. In 1990 begon hij een eigen praktijk in corporate finance. Een aantal financiers vroeg hij eind 1996 of ze er iets voor voelden om de Neder landse vliegtuigbouw nieuw leven in te bla zen. Dat was het geval, als De Waard maar een goed businessplan zou maken. Met het oog daarop gaven de beheerders van de Fokker-boedel hem inzicht in de boeken. Aan het Friendship 60-project besteedt Wichard de Waard al zijn tijd. Dat kan hij zich permitteren, omdat hij dankzij een aantal gunstig verlopen transacties 'financieel onafhankelijk' is. De indruk een bikkelharde zakenman te zijn, wekt hij echter niet Doordacht en slim, zeker. Maar niet keihard en niets ontziend. Zelf rept hij over zijn 'harde en zachte kant'. Hij is vliegtuigenthou siast, maar tegelijk realist genoeg om de zakelijke haalbaarheid van het pro ject scherp in de gaten te houden. Doelbewust zoekt hij nu publiciteit voor zijn plannen, maar voor de bijbe horende foto weigert hij te poseren. De Waard zegt - „na een spirituele ontwik keling" - wars te zijn van ijdelheid. Ook televisiecamera's zal hij mijden. „De krant en de radio lijken me goed ge noeg." Van een voorlopig bod op onder meer voorraden wilden de Fokker-curatoren echter niets weten. Een doorbraak kwam begin 1997. Naar aanleiding van een paar krantenberichtjes over zijn plannenmakerij, kwam De Waard in contact met een man die - ook interna tionaal - is gepokt en gemazeld in de vlieg tuigbouw: Dick Ris. Bij Fokker op Schiphol- Oost was de tegenwoordig gepensioneerde Ris laatstelijk actief als groepsleider ontwik keling. Al vóór het bankroet van de vlieg tuigfabriek vormde hij met een groepje ge lijkgestemden het Ris-Q-team. Ifis-Q klinkt als het Engelse 'rescue', redding - redding van de specialistische kennis van vliegtuig bouw. „Mannen met het heilig vuur", noemt De Waard hen. „Zij hebben destijds de Fokker 27 en Fokker 28 ontworpen en gebouwd." Van die succesnummers, bijge naamd Friendship en Fellowship, vliegen er nog altijd vele honderden in de wereld rond. Zelf zegt Ris over de vijftien mensen waaruit zijn team nu bestaat: „We zijn ech te vliegtuigbouwers, geen managers. De echte jongens met de gedrevenheid en de kennis. Die know how zit niet bij de Rabo bank, maar tussen de oortjes van deze grijsaards. Om die kennis aan jongeren over te dragen, willen we ons er nog drie jaar mee bemoeien. Als supervisors. Ik pak dus zelf geen schroevendraaier meer op. Hoewel ik vrees dat ik dat toch niet kan laten. We willen de eerste nieuwe kisten zien vliegen. En natuurlijk veilig landen, haha. Daarna stoppen we ermee". Hoe groot Ris de kans van slagen acht? „Op die vraag zeg ik: het gaat gewoon door. Dat elan moet je erin gooien, want anders lukt het zeker niet." Wichard de Waard is voorzichtiger. „Het kan nog mislopen", benadrukt hij bij her haling. „Of er is niets, of er is Forward Air craft." Potentiële klanten zijn er genoeg, in Australië, de Filippijnen en diverse andere landen. Zo hangt er een Amerikaanse order voor 45 militaire toestellen boven de markt. Alles draait nu om de vraag of Forward Air craft vaste opdrachten voor minimaal 36 vliegtuigen in het orderboek kan schrijven. Lukt dat, dan kunnen alle zorgvuldig ge rangschikte stukjes van de puzzel in elkaar vallen. In een tempo van twaalf toestellen per jaar kan de productie dan beginnen. Hoe dan ook denkt De Waard nog dit jaar de knoop definitief door te hakken. In de tweede helft van 2001 kan dan het eerste toestel worden afgeleverd. „We gaan ze Friendship 60 noemen. De F-27 'Friend ship' is namelijk de basis van waaruit de F- 50 en F-60 zijn ontwikkeld. Gek genoeg heeft Fokker die naam nooit wettig gedepo neerd. Wij hebben dat inmiddels wel ge daan." Plaats van handeling moet Airport Eelde worden, even ten zuiden van de stad Gro ningen. Niet geheel toevallig landde daar enkele weken geleden een van de F-60's van de luchtmacht. „Het is daar goedkoper dan op Schiphol-Oost", redeneert De Waard. Het noordelijke vliegveld heeft een 2,5 kilometer lange startbaan. Misschien moet er nog wat infrastructuur worden aangelegd - „een weg, een platform of een taxibaan" - maar dat is het probleem niet, denkt hij. Zekerheidshalve heeft Forward Aircraft op Eelde alvast grond gereserveerd. En er staat een projectontwikkelaar in de startblokken om een assemblagehal te bou wen. Loopt het met de Friendship 60 eenmaal naar wens, dan wil De Waard zich ook op de F-50 storten, en in een wat verdere toe komst sluit hij nieuwbouw van de straal vliegtuigen F-70 en F-100 ook niet uit. „Maar laat ons nu eerst maar lekker bezig zijn met de turboprop waarvoor iedereen zijn neus ophaalde. Er gaat iets gebeuren wat veel mensen niet verwachten." De nieuwe Friendships komen eraan. Als het een beetje meezit. )AG 12 JUNI 1999 jrdde Waard ontvouwt 'perspectiefrijkplan voor turboprop' sdiei 3 3 2 207] 'erlede- iderk and staat, als het een beetje op de drempel van een tijdperk van vliegtuignieuw- Jjiterst perspectiefrijk" MOR ondernemer Wichard de het plan waaraan hij ruim aar heeft gewerkt. Als alles kan in 2001 de eerste snip 60 op vliegveld Eelde uit 5EBO ?mklagehal rollen. Vanaf lood ag geeft De Waard tijdens 's jvendé 's grootste luchtvaartexposi- <71 het Parijse vliegveld Le Bour- !cü [st en uitleg aan klanten en i. Exclusief voor deze zette hij zijn plannen deze herbllvast op een rijtje. I: 071- al uwl Ider- 571 A/iltuui 5n bets, t ophos 1-52 eeftl i teb :ullt )nti tsti maar, iratis as 11996 ging vliegtuigfabriek Fokker Al dan niet serieuze pogingen Nederlandse vliegtuignieuwbouw weer op te wekken, waren er :n legio. Belangstelling toonden on- 'er het Canadese Bombardier, een sche groep, bedrijvendokter Joep Nieuwenhuyzen en het Zuid-Kore- bncern Samsung. Een voor een ize echter af. Alleen zakenman Jaap acobson leek over te blijven, al stel- litvoering van zijn voornemens tel uit. Eind januari van dit jaar zette onderneming Rekkof (Fokker ach- wen geschreven) ten slotte op de Slechts weinigen wisten, was dat de UTGln rt I960 in Oegstgeest geboren Wi- \driaan de Waard al die tijd nijver e aan een eigen scenario om weer I -51' indse vliegtuigen te bouwen. Alleen verschenen er wat krantenbe- waarin zijn naam opdook. Hij had ;rs gevonden en wist zich gesteund ider anderen dr.ir. Frits Philips, zo arin te lezen. „Wij gaan het echt aken", zei De Waard destijds, niet van zelfvertrouwen. Maar hij gaf dat een uitgewerkt businessplan tbrak. 7/0/ iu, ruim twee jaar later, acht hij de *-*110111 weer naar buiten te treden. Zijn Jap: bijna is het zo ver. De financie- geregeld, al is hij niet vrij te zeggen O I geldschieters zijn. Wel wil hij kwijt geen probleem is minimaal een half gulden op tafel te krijgen. Leveran- ook Waar. Zo verklaarde de Ca- producent Pratt Whitney zich de- ind bereid ruim honderd motoren te En potentiële Wanten hebben zich diverse landen in voldoende aantal- ield. waakt De Waard ervoor zichzelf te hreeuwen. Alles is conditioneel, aardelijk. Als er geen vaste orders ko- Dor minimaal 36 vliegtuigen, dan ïtniet door. Het kan nog mislopen", W j,zijn woorden zorgvuldig wegend. J angspunt is de laatste loot aan de -stam: de F-60 Utility. Die verlengde F-50 werd met enkele hon- miljoenen guldens belastinggeld. Jceld. In 1996, na het Fokker-faillisse- werden er vier geleverd aan de KO- lt tmacht, die ze stationeerde vliegbasis Eindhoven. Bij die vier toe- is het gebleven en volgens De doodzonde, want hij vindt de ...prachtvliegtuig. ■Jcvl toestel kan, voortgestuwd door twee propmotoren van Pratt Whitney, 45 lende parachutisten vervoeren, maar oed 24 gewonden op stretchers. Door fc ide vrachtdeur kunnen twee F16-mo- ülus toebehoren in de buik van het Bij de verkiezingen van morgen zijn in België alle ogen gericht op één man. Am per 30.000 stemmen heeft Johan Demol, ex-hoofdcommissaris van politie, nodig om het bestuur van Brussel lam te leggen. Het gaat hem waarschijnlijk nog lukken ook. Het Vlaams Blok wrijft zich al in de handen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Wezers zijn niet voor het oprapen deze ochtend. Om te beginnen is er geen marW. Het partijkantoor van het Vlaams Blok heeft zich vergist: op het pleintje van Sint Lambrechts Woluwe staat alleen een vis kraam. Een beetje schuchter gaan Johan Demol en zijn vrouw daar een portie kabel jauw kopen. „Het is toch goed dat de men sen weten dat ik gewoon mijn boodschap pen doe", zegt hij. Eén oudere dame in plooirok maakt zich snel uit de voeten. „Die man wil ik niet kennen", sist ze. In het café 'Chez/bij Georges' drinkt het echtpaar Demol vervolgens een kopje kof fie. Maar ook hier wordt geen contact met het electoraat gelegd. Aan de bar verdiept het handjevol kroegtijgers zich plots meer in de schuimkraag van hun consumpties dan in het onverwachte bezoek. Demol laat zich er niet door uit het veld slaan. „Het is voldoende dat de mensen mij zien. Ik ben zo al bekend genoeg", troost hij zichzelf. Mensen actief benaderen, met een verkie- zingsfolder in de hand, dat is niet zijn stijl. Is dit de man die voor het Vlaams Blok Brussel moet gaan veroveren? Filip de Man, strateeg van de partij en de 'ontdekker' van Demol, meent van wel. „Demol is voor veel Brusselaars een ikoon", zegt hij. „Hij heeft als hoofdcommissaris van politie in de wijk Schaarbeek de criminaliteit keihard de kop ingedrukt. Zelfs oudere migranten willen op Demol stemmen omdat ze in hem ie mand zien die de hoofdstad weer veilig kan maken. Ik verwacht veel van het effect-De- mol. Hij kan zorgen voor een doorbraak in Brussel." Aan het Blok zal het niet liggen. Sedert de oud-hoofdcommissaris begin vorig jaar de overstap naar de extreem-rechtse politiek maakte, heeft de partij kosten nog moeite gespaard om de nieuwe aanwinst aan te prijzen. Elke drie maanden verschijnt in een oplage van 470.000 exemplaren een tweetalige verkiezingskrant waarin lijsttrek ker Demol prominent figureert. 'Stem De mol, Votez Demol', luidt het motto van de campagne. Er verscheen een strip over zijn leven en werken, een al even hagiografisch boek onder de titel De zaak Demol, een commissaris geflikt. De stad werd volge hangen met posters waarop Demol - in uniform - de burgers 'recht op veiligheid' belooft. Het gevoel van onveiligheid en de angst voor migranten zijn de snaren die Demol in Brussel bespeelt. In Antwerpen heeft het Blok met dit recept vier jaar geleden 27,8 procent van de stemmen veroverd. In Brus- sel, waar de criminaliteit bijna tweemaal zo hoog ligt, moet een wereld te winnen zijn. En om de vlag te kunnen hijsen is niet eens een kwart van de stemmen nodig. Nog geen 7 procent volstaat om de hoofdstad van België in een ijzeren greep te krijgen. „Zo'n 25.000 30.000 stemmen zijn ge noeg", schat Stefan Fiers, politicoloog bij de Universiteit van Leuven. Dat zo'n gering aantal kiezers ëer machtspositie kan ople veren, is het gevolg van het ingewikkelde staatsbestel in België. Fiers: „In de grond wet is bepaald dat de regering van Brussel moet kunnen steunen op een meerderheid in zowel de Nederlandse als de Franse taal groep. Wel, bij de laatste verkiezingen had den de Vlamingen in Brussel 10 van de 75 zetels. Als het Blok 5 van die 10 zetels haalt, zit het automatisch in de Brusselse rege ring. Waarna de Franstalige partijen zullen weigeren met het Blok in zee te gaan. Ge volg: een heel ernstige crisis, die gemakke lijk kan overslaan op de federale regering". Vijf zetels in de Brusselse raad moet voor het Blok geen onhaalbare kaart zijn. Als enige Vlaamse partij voert het Blok al an derhalf jaar tweetalig campagne in de hoofdstad. Daarmee wordt het electoraat spectaculair uitgebreid. „Ruim de helft van onze leden in Brussel spreekt inmiddels Frans", zegt partijsecretaris Herman Vereecken. Demol, zelf een 'verfranste Vlaming', denkt dat het Blok de Franstalige Brusse laars veel te bieden heeft. „Onze stelling is: Brussel blijft een tweetalige stad, ook als België barst en Brussel de hoofdstad van een zelfstandig Vlaanderen wordt. Want uiteindelijk is de keus: willen de Brusse laars aansluiten bij het verloederde en col- lectivistische Wallonië, of bij het welvaren de Vlaanderen?." Demol werd begin 1998 ontslagen als korpschef omdat hij publiek gelogen had over zijn extreem-rechtse verleden. Van die affaire ligt volgens hem alleen de linkse pers nog wakker. „Ik heb gelogen, maar in het algemeen belang", zegt hij zonder met de ogen te knipperen. „De gewone man ziet heel goed dat ik mij moest verweren te gen de hetze die tegen mij gevoerd werd. Ik wilde mijn 'korps in Schaarbeek niet in de steek laten." Partijstrateeg Filip de Man noemt het ontslag van Demol een 'geweldi ge stommiteit'. „Daarmee heeft de minister van binnenlandse zaken ons Demol cadeau gedaan. Waarvoor veel dank. Want hij is een ideale lijsttrekker. Spreekt als echte Brusselaar zowel Franstaligen als Neder- landstaligen aan. Hij heeft ook charisma. Is om te beginnen een grote vent. Als je met een dwerg over de markt wandelt, kijkt nie mand op. Maar met Demol... Hij straalt iets vaderlijks uit, iets beschermends. Als een oudere dame hem de hand schudt, moet ze een halve meter hoger kijken." Toch wordt Demol niet graag in dit kik vors-perspectief afgebeeld. Poserend op het marktplein van Sint Lambrechts-Wolu- we protesteert hij als de fotograaf door de knieën gaat. „Waarom gaan fotografen bij mij altijd plat op de grond liggen? Is dat misschien om mij als een bange blanke man te portretteren?", wil hij weten. Als hij even later zelf door de zoeker mag kijken, en de fotograaf zijn plaats heeft in genomen, is hij gerustgesteld. „Dat valt mee", stelt hij vast. „Zo heb je nog wel iets gezaghebbends. "hoofdcommissaris van politie, Johan Demol, nu politicus bij het Vlaams Blok. foto gpd vincent schuld

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9