Ouder maar niet gezonder p&Y Bij natuurgeneeskunde hangt alles samen 'Meer kanker door factor 10' \eratie 1822: Geboorte van de Franse chemicus Louis Pasteur, grondlegger van de bacteriologie. f hond is veertieneneenhalf jaar. Omgere- knd naar menselijke leeftijd loopt hij al iïdig richting de honderd. Dankzij een i; zijn hele hondenleven lang vertoonde ^voorkeur voor rauwkost, komkommers, appels. Nu schuifelt hij wat moedeloos ,r van de Leidse epidemioloog en vooraan - rdeskundige Jan Willem Coebergh (52). Het jnhalig, zorgbehoeftig en incontinent. Zie- in de volgende eeuw? „Er wordt gesproken [«achtingen van 150 jaar. Voorlopig wijzen ers anders uit. Gelukkig maar. Voor mij is id een absoluut schrikbeeld." uatuut voor volksgezondheid en milieu mannen in 2015 gemiddeld 77,1 jaar wor- #1181,3. DNA-wetenschappers verwachten komende jaren nog aanzienlijk omhoog te leven. Op de drempel naar het nieuwe mil de mensheid de sleutel naar onsterfelijk- handbereik te hebben. „Haha, wat een on- ;m Coebergh wil het voor eens en altijd ge- het gepuzzel met de bouwstenen van het iaam is gebaseerd op een schijnbare ratio- experts krijg ik steeds meer signalen dat in chaotische tijd staat te wachten. Het epi- onderzoek naar de verklaring van ziekte- behulp van genetisch materiaal gaat veel verhalen opleveren. Horden mensen zul- ide den jaar hun erfelijk materiaal laten tes ten gezond te gaan leven. Dat zal zeker niet nder uitgaven in de zorg. Integendeel: in die lezondheidszorg de belangrijkste werkgever worden. Natuurlijk zullen genetici en epi- af en toe een parel in de modder vinden. weer uitkomen op het simpele ver te het best voorkomen kan worden door een nsstijl en hygiene." hardleers. Nog beschouwt hij de medicus d die waakt over gezondheid. In de geslaag- menselijk leven te rekken, hebben medische de afgelopen vijftig jaar echter een beschei- Het was logischer geweest wanneer de e koelkast een Nobelprijs voor de medi- ip had gekregen. Coebergh: „Dankzij de koeltechnologie op grote schaal kon de hele jaar door verse groente en fruit eten. tot een enorme afname van onder ande ter. Tot de jaren vijftig was dit de meest voor- im. Nu is het een relatief zeldzame aandoe- nam het zoutgebruik door de nieuwe ma tervering sterk af. Vers fruit, groente en min- iben ook invloed gehad op een daling van Kiekten. Nu zal er wel weer een milieuacti- die zegt dat al die koelvloeistof en het tik slecht zijn voor het milieu. Maar goed, er ikkeling zonder neveneffecten." overigens nog heel wat hart- en vaatziekten oont het eetgedrag van vooral jongeren alar politiek moeilijk verkoopbare boodschap, maar het is wel de taak voor de volksvertegenwoordiging om er draag vlak voor te krijgen." Nederland schuift anders sterk naar het Engelse schaarstemodel, is de overtuiging van de epidemioloog. Een tekort aan specialisten en groeiende wachtlijsten hebben daar de bereikbaarheid van de zorg nu al sterk beperkt. Aan het andere uiterste staat het Amerikaanse model, waar een overconsumptie en -productie van zorg heerst. De Amerikaan geeft gemiddeld twee keer zoveel uit aan zijn gezondheid als de Nederlander. Coebergh: „Het gehele gezondheidssysteem is daar op wantrouwen en angst gebaseerd. Amerikanen ondergaan voortdurend lichamelijk checkups. Artsen trekken bij onderzoeken en behandeling werkelijk alles uit de kast om niet van nala tigheid beschuldigd te worden." Zelfs in het laatste stadi um van zijn leven legt de Amerikaan moeilijk zijn hoofd te ruste. Coebergh: „De intensive cares zijn gevuld met ouderen die langdurig doorbehandeld worden. De arts uit angst voor de juridische claims. De patiënt uit angst voor de dood. Maar het mag toch wel een keer afgelopen zijn?" JACOB VAN DER MEULEN De Leidse kankerdeskundige Jan Willem Coebergh: „Voor mij is onsterfelijkheid een absoluut schrikbeeld." FOTO MARK LAMERS merende trekken. Coebergh: „Nog nooit in de geschiede- tig en ongericht antibioticagebruik ontstaan. „Ze rukken nis van de mensheid was er zoveel voedsel beschikbaar, op naar Noord-Europa en daar lopen juist nogal wat De schappen liggen vol met snacks en snoep. Dat leidt kwetsbare mensen rond. Mensen wier immuunapparaat tot een sterk toenemende vetzucht en suikerziekte. Ver- door zware medicijnen, zoals bijvoorbeeld cytostatica, der zullen de verslavingsziekten nooit verdwijnen. Hoe verminderd werkt. Tja... er blijven voldoende doodsoor- harder we bijvoorbeeld het roken bestrijden, hoe sterker zaken over." Ten slotte wordt in de komende jaren een explosieve groei in zielsziekten verwacht. Na de opgezweepte maat schappelijke ratrace wordt de mens aan de finish in toe- het terug zal komen. Die tendens is nu al zichtbaar onder jongeren. Zij zetten zich daarmee blijkbaar af tegen ou dere generaties. Ik heb die verkettering van rokers overi gens nooit begrepen. Dat eigen-schuld-dikke-bult-gedoe nemende mate geconfronteerd met bijvoorbeeld past echt bij een calvinistisch land. In mijn nabijheid depressies, mogen ze een sigaret opsteken als ze maar goed inhale ren. Zij houden juist de pensioenpremies van niet-rokers Ziek, depressief of dement: de steeds ouder wordende laag. Verder doen ze door kanker- of vaataandoeningen mens veroorzaakt een enorme stijging van de uitgaven in alleen op de korte termijn een zwaarder beroep op zorg. de gezondheidszorg. „De uitgaven in de gezondheids- In het latere stadium ontbreken ze." zorg staan in geen enkele verhouding met de premie die de oudere Nederlander ervoor betaalt. En dat gat zal De globalisering van de mens heeft ook gevolgen voor door vergrijzing - en dus een toenemend aantal ziektege- zijn gezondheid. Steeds vaker neemt hij behalve leuke vallen - alleen nog maar dieper en breder worden. Nie- vakantieherinneringen een exotische aandoening mee mand kon veertig jaar geleden voorzien dat het zo zou op de terugreis. Zo is het hiv-virus in de jaren zeventig gaan. Anders had de Nederlander naast de AOW wel een via vliegtuigstewards verspreid en deed malaria zijn her- spaarpot aangelegd voor de gezondheidszorg. Dat is niet intrede in Nederland. Een grote bedreiging kunnen de gebeurd en dus worden de jonge generaties dubbel aan tegen antibiotica resistente bacteriën gaan vormen, geslagen. Zij moeten de zorg voor de ouderen financie- Vooral in de niet-westerse landen zijn deze door overma- ren en hun eigen toekomstige zorg. Dat is natuurlijk een Het gebruik van zonnebrandmiddelen met een hoge beschermingsfactor tegen uv-straling heeft niet geleid tot een afname van huidkan ker. Integendeel, zo zal Phillippe Autier van het Europese kankerinstituut in Milaan tijdens een symposium over huidkanker aankondigen. De internationale bijeenkomst, waar ook de Leidse kankerdeskundige Jan Willem Coebergh spreekt, wordt 24 september in Rotterdam ge houden. Huidkanker is in de geïndustrialiseerde landen de sterkst groeiende vorm van kanker. Een van oorzaken van die groei, aldus Autier, vormen de zonnebrandmiddelen. Ouders smeren hun kinderen uitvoerig in en denken vervolgens dat landurige blootstelling aan zonlicht minder schadelijk is. Dat blijkt uit onderzoek dus niet zo te zijn. Coebergh verwacht op het symposi um een behoorlijke aanvaring met vertegen woordigers uit de cosmetica-industrie die de bijeenkomst bezoeken, zoals bijvoorbeeld L'O- real. 1829: De blinde Franse leraar Louis Braille in troduceert het brailleschrift voor blinden. Ne gen jaar daarvoor (1820) kwam zijn landge noot, de legerofficier Charles Barbier, al met een soortgelijk lees- en schrijfsysteem. 1832: Met chloralhydraat - een slaapmiddel - produceert de Duitse wetenschapper Von Lie- Dich het eerste kunstmatig gefabriceerde me dicijn. 1838: Johannes Müller, grondlegger van de wetenschappelijke geneeskunde in Duitsland, publiceert zijn onderzoek naar tumoren. 1845: Het Duits/Engelse wetenschapsduo Ru- dolf Virchow en John Hughes Bennet ontdekt leukemie. 1855: In Amsterdam wordt de Koninklijke Academie voor Wetenschappen opgericht. 1859: Florence Nightingale schrijft het boek 'Notes on Nursing'. 1867: De Engelse arts Joseph Lister introdu ceert de antiseptische operatietechniek. 1882: Het Duitse wetenschapsduo Emil von Behring en Robert Koch ontdekt de tuberculo- sebacil. Een jaar later komt door hen ook de cholerabacil in de boeken. 1884: De oudste geneesmiddelenfabrikant ter wereld, de Duitse firma Hoechst, brengt met antipyrine de eerste pijn- en koortsremmer op de markt. Tot dan toe was daarvoor slechts het uiterst vies smakende kinine beschikbaar. Zes jaar later komt het bedrijf met de opvolger van antipyrine: phenacitine. 1886: Franz von Soxhlet introduceert gesterili seerde melk als babyvoeding. 1890: Emil von Behring ontwikkelt een vaccin tegen tetanus en difterie. 1893: Sigmund Freud begint met de ontwik keling van de psycho-analyse. In hetzelfde jaar wordt ontdekt dat paracetamol koortsverla- gend werkt. 1895: De Duitse professor Karl Wilhelm Rönt gen geeft zijn naam aan de röntgenfoto. 1900: Bij de Duitse geneesmiddelenfabrikant Bayer wordt voor het eerst aspirine gemaakt. 1907: Met het middel Salvarsan - ook bedoeld tegen bacteriële infectieziekten - ontdekt bac terioloog Paul Ehrlich een remedie tegen syfil- lis. 1926: Het suikerziektemedicijn insuline wordt voor het eerst gebruikt. 1928: De Schotse bacterioloog Alexander Fle ming ontdekt penicilline. 1929: De Amerikaanse wetenschapper Phoe bus Levene brengt DNA in de boeken. 1946: De World Health Organization (WHO) wordt opgericht. De WHO zette zich onder meer in voor de inenting van kinderen tegen difterie en tetanus. 1952: Jonas Salk ontwikkelt het eerste polio- vaccin. Ongeveer tegelijkertijd fabriceert zijn Amerikaanse collega Gregory Pincus uit eerder geproduceerde hormoonpreparaten de anti conceptiepil. 1961: De Engelse neuroloog Oliver Sacks be handelt slaapziektepatiënten met het middel L-dopa. Dat medicijn blijkt ook te helpen bij de behandeling van Parkinson-patiënten. 1963: Als het kalmeringsmiddel diazepam wordt valium op de markt gebracht. 1967: De Zuid-Afrikaanse chirurg Christiaan Barnard verricht de eerste harttransplantatie. 1976: In Sudan steekt een agressief virus - la ter vernoemd naar de Zaïrese Ebola-rivier - voor de eerste keer de kop op. 1998: De Amerikaanse farmacologen Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro en Ferid Murad - medeontdekkers van de Viagrapil - krijgen de Nobelprijs voor geneeskunde 2005: Ontdekking van een nieuwe, levens- sparende bestralingstechniek voor hersentu moren. 2011: Amerikaanse wetenschappers stuiten op het lang gezochte Aids-wondermiddel. Sec m v pnde vruchtbaarheid. ie:mensen echt on- p ook maar al te veel pchtbare mensen die bedreven door allerlei p- N'eem de lesbische [uit liefde - twee jaar pd acht dagen na de |man naar bed ging, dat dan haar kansen [De kans dat het haar m zijn, is uiterst ge- ialen van mensen die plfvertrouwen op de irwoede pogingen te lm hand te zetten. jheivoor de conceptie f zaadcel een eicel be- p Voonvaarde voor ee twee basiselemen trijn. Bij de man wor- mdcellen gevormd. Zij lenen het duurt onge- at zij uitgerijpt zijn. fcgenwoordig vaak zo 'at ze er in hun pogin- fen, drie tot vier keer pieenschap hebben, ■anmaak van zaad van fö dagen geleden zal vier gedeeld worden, de kans op zwanger- Aangezien zaadcellen «baarmoeder blijven requentie een keer in alle eicellen eenmalig t hierboven al schreef. Jder wordt, neemt de btbare periode rijpt er ■L Deze vindt vanaf de le baarmoeder. De ie- 'edraagt nog geen dag n dan mogelijk. Som- !n de eisprong goed voorkomende misvat- nt van de eisprong te dan een mechanisme teld waarbij de baar- Itermetisch afgesloten ^grijk dat de zaadcel- te eisprong - de zaad- rouw twee tot drie da- 'tagemeenschap na de zwangerschap leiden, er om de eisprong te ehtendtemperatuur te n de curve geeft de ei- Aan de hand van deze simpele kennis van de wetmatigheden die gelden bij de vermenig vuldiging van de menselijke soort, zijn de meeste van mijn patiënten - hoe onzeker ze ook waren over hun vruchtbaarheid - de eer ste keer gepland zwanger geworden. Het is voor een arts een mooi moment. Maar het blijft vreemd om te ervaren dat de 'patiënt' iets natuurlijks en gezonds tot een medisch probleem maakt Even terug naar alle revolutionaire ontwikke lingen in de medische wereld op het gebied van de voortplanting. Er lijken op het snij vlak van twee millennia ongekende werelden open te gaan. Er zijn legio methoden in ont wikkeling, die vallen onder de verzamelnaam Assisted Reproductive Technology (ART). Te veel om op te noemen: Zaadcellen, die als ze al niet meer bewegen rechtstreeks in een ei cel ingebracht kunnen worden, klonen, mannen die kunnen dragen - het ligt alle maal in het verschiet. En het einde van de mogelijkheden lijkt nog niet in zicht. Met de huidige snelheid van de ontwikkelingen kun nen we niet uitsluiten dat in de komende duizend jaar baby's op bestelling kunstmatig 'uitgebroed' kunnen worden. Of gaan we met ons allen weer beseffen dat bij zoiets ge zonds en natuurlijks als voortplanting nor maal gesproken geen dokter te pas hoeft te komen? ANGELA HUME Arts/psycholoog. Als militair arts werkzaam bij de Koninklijke Landmacht. Bruno Leroy, directeur van de Academie voor Natuurgeneeskunde in Bloemendaal. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER CYNTHIA VAN DUKE Nederlanders omarmen de na tuurgeneeswijzen. Alternatief is die niet meer. Aanvullende zorg is een betere term volgens direc teur Bruno Leroy (49) van de Academie voor Natuurgenees kunde 'Hippocrates' in Bloe mendaal. Tweehonderd studen ten ijveren hier in natuurgenees wijzen met als specialisaties: li chaamsgerichte therapieën, psy chosociale begeleiding en de klassieke homeopathie. „We kijken naar de patiënt als een geheel. Dat is de kern. Art sen Éjken naar de klacht en hoe die kan worden verholpen. Na tuurgeneeskunde gaat daarente gen een stapje verder en kijkt naar zowel de geestelijke als li chamelijke aspecten. Tussen or ganen, huid, spieren en geest zit ten verbindingen, alles hangt met elkaar samen." De kracht van natuurgenees kunde zit in het persoonlijk con tact met de zieke. „Je neemt de tijd voor de patiënt. Vraagt hoe diegene de ziekte ervaart. Medi cijnen zijn niet altijd voldoende, het welzijn van de patiënten ver hogen kan beter zijn. Artsen richten zich op het in leven hou den van de zieke, ook de termi nale. Soms is het echter gewenst om het leven te veraangenamen in plaats van het te verlengen. Leroy's doel is geenszins de re guliere- geneeskunde te vervan gen. Sterker: over pakweg dertig jaar werkt de natuurgeneeskun de volgens hem samen met de reguliere. In het ziekenhuis zal dan een plaats zijn voor de afge studeerden van de academie. „Op hetzelfde niveau als de fy siotherapeut of logopedist. Die kant moeten we op." Vernieuwend is de natuurge neeskunde volgens hem overi gens niet. Eerder neigt het naar een conservatieve vorm van ge nezing. Trends ontbreken dan ook. „Wij gebruiken middelen die soms honderden jaren oud zijn", benadrukt de directeur. Leroy volgt dan ook met arg waan nieuwe ontwikkelingen in de voedselindustrie. Genetische manipulatie en het gebruik van hormonen is volgens hem Tink'. „Wij zijn ook realisten, maar nie mand weet wat de effecten van die nieuwe ontwikkelingen zijn, die zie je pas over dertig of veer tig jaar." Onderzoeken waarin wordt aangetoond dat de na tuurgeneeskunde daadwerkelijk uitkomst biedt, zijn voor Leroy een bevestiging van wat hij sinds lange tijd weet. De natuurge neeskunde krijgt langzamerhand een wetenschappelijke achter grond. Volgens Leroy hoog tijd voor de overheid om de be- roepstak te erkennen en de vier opleidingen die Nederland telt als volwaardige Hbo-opleidin- gen te zien. „De erkenning van het publiek is er al en het imago van kwakzalvers zijn we kwijt. Tuurlijk, we hebben nog steeds last van een boel beunhazen, maar als de overheid de branche reguleert en we een beroepstitel hebben, dan kunnen we meer zekerheid bieden. Nu zie je als patiënt het verschil niet tussen mensen die na vijf jaar studie van onze opleiding afkomen en mensen die een cursusje van een paar weken hebben gevolgd." ROBERT STIPHOUT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51