Gezondheid en Internet Terug naar de natuur Zwanger worden is een h Naturals naar hun lichaam Zon- en schaduwzijde 134 'Rijkdom, aanzien en prestaties zijn nul len, gezondheid is de één die er voor staaf Deze Chinese wijsheid staat bovenaan de homepage van Medisch Centrum Internet (MCI). Internet, de meest laagdrempelige eerstelijnsvoorziening, 24 uur per dag en zeven dagen per week geopend. MCI is een gegevensbank met informatie over li chamelijke ën psycho-sociale aandoenin gen. Bezoekers kunnen gratis hulpvragen voorleggen over de meest uiteenlopende ziektes. Lotgenoten kunnen er hun erva ringen uitwisselen. Verder wordt er aan dacht besteed aan preventie. MCI biedt ook uitvoerig informatie over smart- en ecodrugs. http://utopia.knoware.nl Op Internet is verder het Digitaal Zie kenhuis Nederland te vinden. In het virtu ele gebouw blijken alle afdelingen yan een normaal ziekenhuis aanwezig. Van de apotheek tot de ziekenomroep. Aan de hand van de verschillendé specialismen is informatie op te vragen over ziektebeel den, onderzoeken en behandelingen. Ver schillende reguliere ziekenhuizen zijn ook via deze site te bezoeken, http://www.zie- kenhuis.nl Het toppunt van gezondheid is nieuw leven maken. Toch zien we aan het einde van dit mil lennium een vreemde ontwikkeling rond vruchtbaarheid en zwangerschap. Was kin dertjes maken vroeger iets natuurlijks, tegen woordig bemoeit de medische wereld zich als nooit tevoren met de voortplanting. Er is op dit gebied een ware revolutie aan de gang. Dat heeft zonder twijfel te maken met het feit dat steeds meer mensen de laatste decennia hun toevlucht zoeken bij artsen in hun pogingen zich van nageslacht te voor zien. Kunnen we in het derde millennium nog zwanger raken zonder dat de dokter er aan te pas komt? Vroeger bestond er niet zoiets als geboorte planning. Na het huwelijk - of niet zelden zelfs ervoor - kwam de eerste zwangerschap. Door het getrappel in de buik ontdekten vrouwen vaak pas na vijf, zes maanden zon der menstruatie dat er een kindje op komst was. Wie meerdere zwangerschappen achter de rug had, kon het eerder aanvoelen. Sinds de introductie van de pil, begin jaren zestig, is seksualiteit losgekoppeld van voortplan ting. Niet iedereen beseft het, maar geboor teplanning is een relatief nieuwe begrip. In Nederland zijn 160.000 bevallingen per jaar - maar veel meer zwangerschappen omdat een flink aantal voortijdig eindigt. Duizen den vrouwen in Nederland testen elke dag vol spanning, soms zelfs wanhopig, hun uri ne kort na de verwachte menstruatie. Het ge geven dat het steeds vaker voorkomt dat een gelukte zwangerschap gevierd wordt (ook al eens een aankondiging in de bus gekregen compleet met echografie en naam van de jonge vrucht??) duidt er al op dat zwanger schap niet langer als iets natuurlijks en van zelfsprekends wordt gezien. Mede als gevolg van alle anticonceptiemoge lijkheden worden vrouwen de laatste decen nia op steeds latere leeftijd zwanger. Onge huwd samenwonen is een breed geaccep teerde leefvorm geworden. Het eerste kind laat na het moment van stabiele relatievor ming meestal zo'n tien jaar op zich wachten. De gemiddelde leeftijd van de moeder bij de geboorte van het eerste kind is sinds 1991 in Nederland het hoogst ter wereld. Zo rond haar dertigste wordt de inmiddels min of meer gesettelde vrouw onrustig: tijd voor na geslacht. De spanning groeit omdat zij voelt dat de jaren beginnen te tellen. Zij gaat eerst eens met de dokter praten. Een geplande baby kan veel stress opleveren. We zijn in deze 24 uurs-maatschappij niet meer gewend te wachten. Mijn ervaring is dat als de wens er is - die komt trouwens op merkelijk genoeg vaak heel plotseling op - de zwangerschap zo snel mogelijk moet volgen. Een .kind op bestellling, als het ware. Ik merk het vaak bij mijn patiënten, voornamelijk jonge mensen in hun vruchtbare jaren. Vra gen die ik veelvuldig hoor, zijn: 'Hoe kan ik zo snel mogelijk zwanger worden' of We willen binnen een jaar een kind.' Dergelijke verzoeken worden vaak omkleed door heel praktische argumenten waarom het kind juist dén - over die negen maanden - gebo ren moet worden. Zo'n stellige kinderwens wordt opvallend vaak gecombineerd met een flinke onzeker heid over de eigen vruchtbaarheid. Niet ge heel onterecht Uit onderzoek is gebleken dat de helft van de vrouwen rond de leeftijd van 31 jaar verminderd vruchtbaar is. Ander onderzoek wijst uit dat de helft van alle 41-jarige vrouwen onvruchtbaar is. Een an der natuurlijk gegeven is dat kwaliteit en kwantiteit van de eicellen met het vorderen van de leeftijd afnemen. De eicellen worden bij de vrouw gevormd als zij zelf nog als foe tus in haar moeder verkeert en bereikt een maximum van ongeveer zeven miljoen eicel len rond de twintigste week. Daarna begint het verlies van de eicellen tot er niet één meer over is - op het moment dat de meno pauze begint. Hoezeer dan ook gedurende de laatste de cennia de conceptie - dankzij toegenomen kennis en technische mogelijkheden - is ge- medicaliseerd, we mogen niet uit hét oog te verliezen dat zwanger raken nog altijd iets natuurlijks is - en geen medische ingreep. Bij vrouwen in de vruchtbare leeftijd onder de 31 jaar raakt negentig procent bij heterosek suele gemeenschap zonder enige vorm van anticonceptie in het eerste jaar zwanger. Bij deze groep is het merendeel - na uitleg van de natuurlijke wetmatigheden - zelfs na een maand zwanger. Wie die natuurlijke wetma tigheden kent, kan beter timen. Wat velen niet weten is dat conceptie slechts enkele uren per maand mogelijk is. De meningen lopen uiteen, maar hou het op de korte tijd waarin de eicel leeft - gedurende een periode van acht uur na de eisprong. Maar ook met betrekking tot het mannelijk zaad gelden in teressante rekensommetjes. Wie zich wil ver menigvuldigen moet goed kunnen rekenen. Wie zwanger wil worden moet zijn hoofd ge bruiken. Op de eerste plaats is het belangrijk uit te 600 v. Chr.: Japanse artsen passen voor het 11 11 eerst acupunctuur toe. ÏLAIO LV^-L 2500 v. Chr.: In de graftombe van een farao bij Saqquarah worden chirurgische ingrepen afgebeeld. Geen kuur zonder bijwerkingen. Veel vaker dan vroeger stelt de mens zich bloot aan het zonlicht en de daarmee gepaard gaande uv-straling. Meermalen per jaar gaan we op vakantie naar he melsblauwe oorden. Mede daardoor behoort de puur westerse 'Engelse ziekte' tot het verleden. Deze eeuwen oude ziekte misvormde de botten en de ruggengraat van vooral kinderen. Zonlicht zorgt voor aanmaak van vitamine D, die de sterkte van de botten stimuleert. Tegelijkertijd vormt uv-straling echter een toenemende bedreiging voor de blanke westerling. Huidkanker is de snelst in omvang groeiende kanker van dit moment. foto archief anp Oude tijden herleven in de gezondheidszorg. Huismiddeltjes, traditionele geneeskunst en oude therapiën lijken bezig aan een nieuwe opmars. Deels omdat we gaandeweg allerlei werkende methoden zijn vergeten, deels om bijwerkingen van bestaande medicijnen beu zijn, grijpen we terug naar vroeger. En dat betekent in sommige opzichten ook terug naar de natuur. „Al bij het aantreden van de eerste hoogle raar geschiedenis der pharmacologic in Lei den, Van Leersum, werd nadrukkelijk ge neeskunst toegevoegd; doel was ook oude therapiën terug te zoeken", aldus prof. H. Beukers, die de leerstoel momenteel be kleedt. „De hoeveelheid literatuur is zo om vangrijk dat efficiënte methoden domweg verdwijnen. Dus moeten we iedere keer op nieuw het wiel uitvinden." En het blijft niet bij oude behandelmetho den. Ook geneesmiddelen van vroeger keren terug. „De laatste twee decennia zie je de be weging dat men weer naar plantaardige mid delen gaat kijken. Mensen die twijfelen aan de natuurwetenschap zoeken naar alterna tieven. Tegelijk stimuleert de Wereld Ge zondheids Organisatie dat traditionele ge neeskunst op zijn effectiviteit wordt onder zocht, vooral die uit India en China, waar ze nog een uitgebreid scala aan plantaardige geneesmiddelen kennen. Ook onderzoekt een aantal grote Amerikaanse industrieën het Zuid-Amerikaanse arsenaal van traditio nele middelen." Probleem is dat de onderzoekscriteria niet hetzelfde zijn. „Bij natuurwetenschap zijn we gewend aan het zogeheten doublé blind onderzoek, waarbij grote groepen aan de tests meedoen om het effect van middelen statistisch te kunnen evalueren. Bij alterna tieve geneeswijzen kan dat niet, want die zijn op het individu ingesteld. Dat maakt een ver gelijking moeilijk. Elk onderzoek naar de ef fecten van homeopathie stuit op dat pro bleem. Daar komt bij dat we soms worden gecon fronteerd met een patiënt die er baat bij heeft. Ik zeg met nadruk 'baat' en niet 'gene zen', want dan heb je het over herstel van functies en dat is nog maar zeer de vraag. In het verleden bestond het idee van genezen niet, maar werd geprobeerd iemand in een zo goed mogelijke situatie te brengen. Pas rond 1850 werd voor de effectiviteit van ge neesmiddelen de statistiek belangrijk. Vanaf dat moment is de kennis van de overlevering niet meer geldig, omdat je de werking expe rimenteel moet bewijzen. Al die boeken met ervaringen zijn dan voor de westerse genees kunde niet meer bruikbaar." Niet iedereen onderwerpt zich aan de wes terse hegemonie. In China maakte Mao zich sterk voor de eigen, traditionele genees kunst. „Heel nadrukkelijk poneert hij dat de Chinese geneeskunst gehandhaafd moet blij ven en dat je moet werken aan een synthese met de natuurwetenschap. Na het eerste be zoek van Nixon (de Amerikaanse president zocht in 1972 verrassend toenadering tot China, red.), zie je in de angelsaksische lan den belangstelling ontstaan voor traditionele geneeskunst en met name voor acupunc tuur." Een ander verschil met traditionele ge neeskunst is dat de westerse medici zijn be gonnen werkbare stoffen uit de planten te halen om het middel beter te kunnen dose ren. „Bij een plant is de hoeveelheid werkza me stof afhankelijk van de oogst, maar als je de stof gaat isoleren kun je precies bepalen hoeveel je voorschrijft." Dat is op zichzelf een voordeel, maar het werkt nadelig zodra een middel bijwerkingen vertoont. „De fytotherapie, behandeling met plan tenextracten, komt terug omdat mensen denken dat de plant die een werkzame stof herbergt ook bescherming biedt tegen de bij werking. Zo zie je de herleving van iets ou derwets, maar in een modem jasje. Door er een extract van te maken, doen de natuur- farmaceuten toch een poging om de dose ring van de effectieve stof in de hand te hou den." 0NN0 HAVERMANS 522 v. Chr.: Democedes sticht de eerste medi sche school in Athene. 420 v. Chr.: 'Ziektes hebben natuurlijke oor zaken'. Met die vaststelling begint Hippocra tes het wetenschappelijke geneeskundig on derzoek. 50 v. Chr.: In 'De Materia Medica' rubriceert de wetenschapper Pedanius Dioscorides de geneeskrachtige werking van planten. 117-138: Aretaeus beschrijft de ziektes lepro- se, tetanus, diabetes en difterie. 1170: De Italiaan Ruggiero Frugardi omschrijft in 'Practica Chirurgi' kanker, syfillis en een ge val van 'hernia in de longen'. 1270-1280: Venetiaanse glasmakers fabrice ren de eerste bril. 1302: De Italiaan Bartolomeo de Varignana verricht de eerste gerechtelijke lijkschouwing (autopsie). 1443: Geboorte van de Zwitserse weten schapper Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim: Paracelsus. Hij zal onder meer het principe van de chemotherapie (1526) ontdekken. 1500: Jacob Nufer verricht met succes de eer ste geregistreerde keizersnede tijdens de be valling van zijn echtgenote. Deze ingreep wordt overigens al toegepast in het Romeinse tijdperk. 1543: Met het boek 'De Fabrica Humanis Corporis' brengt Andreas Vesalius - grondleg ger van de moderne anatomie - het menselijk lichaam in kaart. 1597: De Italiaan Gasparo Tagliacozzi be schrijft een van de eerste plastisch chirurgische operaties. 1632: Geboorte van de Nederlandse natuur kundige Anthony van Leeuwenhoek, grónd- legger van de microbiologie. 1667: Voor de eerste bloedtransfusie gebruikt de Fransman Jean Denis een lam. 1668: Geboorte van de Nederlandse weten schapper/chemicus Herman Boerhaave. Het door Boerhaave geschreven boek 'Elementa chemi' wordt in de 18e eeuw als het beste op zijn vakgebied gezien. 1672: Haarlemmer Olie - een mix van terpen tineolie en andere ingrediënten - wordt geïn troduceerd als 'wondermiddel' tegen diverse kwalen. 1706/1707: De Fransen Pierre Brisseau en Antoine Maitre-Jan ontdekken dat staar ont staat door het verharden van de ooglens. 1714: Gabriël Daniël Fahrenheit ontwerpt de 212 graden-thermometer. Anders Celsius komt achtentwintig jaar later (1742) met de honderd graden thermometer. 1763: Claudius Aymand verricht de eerste blindedarmoperatie. 1792: De Franse legerarts Dominique-Jean Larrey introduceert de ambulance. 1799: Caleb Parry voltooit zijn onderzoek naar de hartaandoening Angina Pectoris. 1803: De Duits-Amerikaanse medicus Johann Conrad Otto publiceert zijn hemofilieonder- zoek. 1805: De wetenschapper Friedrich Wilhelm Sertürner ontdekt dat het papaverextract mor fine kan worden gebruikt als pijnbestrijder. 1816: De Franse arts René Théophile-Hyacin- the Laennec perfectioneert zijn - met hout ge maakte - stethoscoop. 1819: De Amerikaanse arts John Bostock ont dekt hooikoorts. Bodybuilding: een streven naar het perfecte fysiek. Een groot deel van de beoefenaren grijpt daarbij naar stimulerende middelen. Zij hebben uiterlijke schoonheid op de eerste plaats staan en zijn bereid hun gezondheid daarvoor op het spel te zetten. In de wereld van de krachtsport ontstaat echter een be scheiden tegenbeweging van natural body builders. Dat hun idealen er toe leiden dat ze een stuk minder snel vooruitgaan dan hun 'slikkende' collega's, nemen de naturals op de koop toe. Dagelijkse trainingen, uitgebalanceerde diëten, acht tot tien uur slaap en een regel matige levensstijl moeten er voor zorgen dat het lichaam van de naturals langzaam maar zeker sterker wordt. Begrippen die behoorlijk botsen met de kenmerken van de heden daagse maatschappij met onregelmatige werktijden, stress en fastfood, vitamine-pil len en schoonheid uit een potje. Bij de naturals staat gezondheid voorop. Ui terlijke schoonheid komt pas op de tweede plaats. Alles, van trainingen tot diëten, ver loopt in volstrekte harmonie met het li chaam. Volgens Rens van Kleij, natural bo dybuilder en pr-medewerker van het Neder lands Centrum voor Dopingvraagstukken (NeCeDo) luistert een natural bodybuilder constant naar zijn lichaam. „We tasten de grenzen zo ver mogelijk af. Maar als het li chaam signalen geeft dat het moe is of zich niet lekker voelt, dan wordt dat geaccep teerd. Door rust, goede voeding en nieuwe trainingsschema's proberen we vervolgens weer die grens te verleggen." Volgens Danny Sterman, personal trainer in Bodybuilding: werken aan het perfecte fysiek. de Amsterdamse sportschool Splash en fana tiek pleitbezorger van natural fitness en bo dybuilding, slagen maar weinig mensen erin de Spartaanse levenstijl van de natural vol te houden. „Je moet een hoop opgeven voor een doel dat slechts langzaam dichterbij komt. Van de tien mensen die mij om raad vragen, zeggen negen dat ze natural willen gaan trainen. Na een paar maanden zijn acht van de negen al weer afgehaakt. Dan kunnen ze de verleiding toch niet weerstaan." Hele maal onbegrijpelijk vindt Sterman dit gedrag niet, wel erg spijtig en vaak onnodig. „Eerlijk is eerlijk, je fysiek gaat als natural lang niet zo snel vooruit als iemand die doping ge bruikt En dat is in een wereld waar alles snel en zonder al te veel moeite moet gebeuren, een niet al te aanlokkelijk vooruitzicht. We foto archief ap leven echt in een pillenmaatschappij. De grens is heel dun. Wil je uit je dak gaan, dan slik je een pilletje. Wil je beter worden, dan slik je een pilletje. Wil je spierballen, dan slik je een pilletje. Dat je iets ook op eigen kracht kunt bereiken, dat gaat er bij steeds minder mensen in." JAN-J0HAN BELDER0K

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 50