Leidse marathon vil groter groeien 'Wacht niet tot je dorst hebt' Marathon Bussen Op 24 plekken muziek Omleidingen in verband met 3M Marathon tTERPAG 12 JUNI 1999 tsteskind van Tjeerd Schejfer zet stap naar volwassenheid De Keietoeters, dweilorkest Groenoordhalterrein promodorp, 10.00-12.00 uur Roxy Disco, discomuziek Dorpsstraat Oegstgeest, 13.15-14.15 uur 3. De gespleten klomp, dweilorkest Hofdijk/Warmonderweg/ Laan van Oud Poelgeest, 13.15-14.15 uur De Bierleppen, dweilorkest Endegeesterstraatweg, 13.30-14.45 uur 5. Feestkapel Decibel, dweilorkest lacob Catslaan, 13.30-14.30 Muziekkapel Nieuw Leven Vondellaan hoek Jacob Catslaan 13.30-17.00 uur lohn Frisco, top 40 muziek Boshuizerlaan/hoek Vijf Meilaan, 14.30-16.45 uur 8. De Boerenkapel, dweilorkest Haagsche Schouwweg, 13.45-15.15 uur 9. De gespleten klomp, dweilorkest Vrouwenweg/Kruishetenweg 14.15-16.15 uur 10. Feestkapel Decibel De Miening, Zoeterwoude, 14.30-16.15 uur 11. Talking Loud, funk en soul Muziektent Dorpsplein Zoeterwoude, 14.15-16.15 uur 12. Just Casual, covers uit jaren '60 en '70 Veltzichtstraat, 14.15-16.15 uur 13. Middle Age Crazy, jaren '70 Huis de Bijlen bij de Morspoort, 13.00-17.00 uur 14. De Blues Diamonds, pittige bluesmuziek Cafe de Tregter, Herenstraat hoek Witte Singel, 13.00-17.15 15. The Moonlights, Nederlandstalig St. Cunera, Zoeterwoudsesingel, 13.00-17.15 uur 16. Rob Appel, bekende meezingers Snackbar/cafe Zijlsingel 25, 13.00-17.15 uur 17. Back Seat Windows, rhytm and blues Zijlsingel, 13.00-17.30 uur 18. Fair Play, Nederlandstalige muziek Zijlpoort/ Herensingel/ Lage Rijndijk, 13.00-17.30 uur 19. Music Dreams, Nederlandstalige muziek Cafe 't Spoortje, Herensingel, 13.00-17.30 uur 20. Party of Five, covers uit jaren '60 en '70 Snackbar Bram, Prins Hendrikplein, 13.00-17.30 uur 21. Livin Legend, rock Herensingel, hoek Haarlemmerweg, 13.00-17.40 22. Downstream, rock, blues, new wave, folk, grunge Haarlemmerweg/Herensingel, 13.00-17.40 uur 23. Big Band Oegstgeest Haarlemmerweg, 13.00-17.40 24. Draaiorgelsessies Spanjaardsbrug, 13.00-13.30uur Korte Vliet, 13.45-15.15 uur buslijnen 13 en 14 vervallen. Alternatieven zijn lijn 16 (Mors- hvartier), lijn 31 en 48 (Zuid-West), lijn 40 en 42 (Burgemeesters- j#) Er is geen busverbinding met De Kooi. Passagiers voor het Itoutkwartier kunnen via de Posthof reizen. Lijn 16 rijdt normaal, maar niet in de Hoge Mors tussen 12.30 en 30 uur. De bus rijdt via een andere route richting Leiderdorp. Bussen vanaf de Hoge Rijndijk rijden normaal. Lijn 170 rijdt tus- Sen 13.30 en 16.30 niet door Zoeterwoude-Dorp. Deze bussen vol gen de route van lijn 204. De lijnen 30 en 48 rijden ook via een an dere route. Als gevolg van de marathon is het voor de bussen onmogelijk een aantal wijken of haltes te bedienen. Dit is het geval in Leider dorp (lijn 16, 42, 48) tussen 11.30" en 13.15 uur, Kooipark (lijn 13. H. 112) van aanvang dienst tot 18.00 uur, Zijlsingel (lijnen 13, 14, dissen 12.00 en 17.00 uur, Morskwartier/Damlaan-Diamant- la^ (lijn 16) tussen 12.45 en 16.15 uur. russen Leiderdorp en station Lammenschans rijdt (via de Hoge •ujndijk) een pendelbus. Door de omleidingen en doordat bussen enkele malen de route van de marathon moeten kruispn kunnen in de gehele regio ver- togingen ontstaan. organisatie van de Leidse marathon kwam in contact een loper uit Kenia. Een goede atleet, die ooit de 42 )meter en 195 meter in 2 uur en 13 minuten had afge- d en de Leidse marathon wilde gebruiken om onder 2.12 te duiken. Dat zou een opvallend parcoursrecord tekenen. De Keniaan wilde komen, als de organisatie n ticket Nairobi-Amsterdam zou betalen. Dat verzoek id afgewezen. kan ik nu niet zeggen. Maar over vijf jaar moet er een ton meer beschikbaar zijn", vindt de 45-jarige voorzitter van de stichting Leidse Marathon. En dan nog blijft Leiden in dat opzicht een 'kleintje'. Scheffer schat bijvoorbeeld dat de marathon van Rotterdam 1,3 miljoen gulden startgeld betaalt om mee te kunnen blijven strij den om de wereldrecords. Am sterdam zit daar ver onder, maar betaalt, denkt Scheffer, vijf a zes ton. „En wij betalen niets. Wij organiseren de hele marathon voor pakweg vier lopers zijn van harte wel- ,i in Leiden, maar de organi- ie houdt vast aan een duide- principe: startgeld wordt betaald, ook al is dat onge- ucelijk in de marathonwe- j, „Het betalen van startgeld ookt niet met de manier aank arop wij tegen sport aankij- Wij gaan geen veld kopen, zeggen: iedereen die hier int, moet lopen, en voor de ten is er een geldprijs", zegt erd Scheffer, al negen jaar dé achter de Leidse mara- )m meer (sub) toppers te kken, wil de organisatie van- ilgend jaar het prijzengeld bstantieel' verhogen, onder ier door de invoering van ibonussen. Wie onder een lalde tijd loopt, verdient geldbedrag. De bonussen den voor alle afstanden. )it jaar is er 50.000 gulden jzengeld beschikbaar, tien- lizend meer dan vorig jaar, en /eel meer dan in het eerste toen er 10.000 gulden te delen was. „Het hangt van sponsors af hoe hoog het be- volgend jaar zal zijn. Dat ton.' Het aantrekken van meer (sub) toppers is een van de maatregelen die de stichting Leidse Marathon heeft bedacht om het evenement in het nieu we millennium groter, beken der en nog professioneler te maken. Een andere verandering is dat vanaf volgend jaar meer faciliteiten komen voor bedrij- venteams. Verder komt er een Marathonexpo ('een soort sportleidato') in of bij de Groenoordhallen, die volgens de organisatie 35.000 bezoekers kan trekken. De plannen passen bij de 'tweede fase' die de 3M Mara thon in het jaar 2000 ingaat, vindt Tjeerd Scheffer. De eerste negen jaren mocht zijn geestes kind rustig rijpen en groeien, maar nu is het tijd voor een stap richting volwassenheid. „We moeten de komende drie jaar uitgroeien van een uitge breid regionaal evenement naar een nationaal evenement." De Leidse marathon begon in 1991 met 2300 lopers, groeide gestaag, maar zag die groei de laatste jaren stagneren. Voor dit jaar wordt gerekend op een kleine 8000 deelnemers. Dat moeten er meer worden, aldus 'racedirecteur' Scheffer, die een streefgetal van 15.000 in zijn hoofd heeft. „Die groei is overigens geen doel op zich", legt de voorzitter van de stich ting uit. „Ons doel is dat alle lo pers zich in Leiden kampioen voelen. Wij hebben een goede marathon, en daar moeten zo veel mogelijk mensen van mee profiteren." Om die groei te verwezenlij ken zijn behalve betere wed strijdlopers (waardoor de Leid se marathon meer aandacht van landelijke media krijgt) ook meer sponsors nodig. Dan kan er immers meer (landelijke) re clame worden gemaakt. Maar de basis blijft regionaal en loka le sponsors blijven nodig, bena drukt Tjeerd Scheffer, want tachtig procent van de lopers komt uit de Leidse regio. Dat de groei de laatste jaren wat achterbleef, heeft volgens Scheffer niet te maken met een afname van de populariteit van 1 5' Van Keietoeters tot draaiorgelsessies Elf vragen over de marathon LEIDEN JANET VAN DUK Is het lopen van een marathon eigenlijk wel gezond? Deze en tien andere vragen over de magische loopafstand, beantwoord door Jaap van de Leeden, huisarts te Leiderdorp en hoofd van het medische team van de 3M marathon, en Frans Kortekaas, hoofd trainer van. Leiden Road Runners Club en begeleider van de Leidsch Dagblad Mara- thongroep. 1. Is het lopen van een marathon gezond of ongezond? Jaap van de Leden: „Daar is binnen de me dische wereld best wat discussie over. Op zichzelf is het lopen van een marathon een ultieme gezondheidsprestatie. Óm dat te kunnen presteren, moet je een goede ge zondheid hebben. Maar er is geen wetenschappelijk onder zoek waaruit blijkt dat het lopen van een marathon een positief effect heeft op de ge zondheid. Het is wel zo dat regelmatig sporten de kans op hart- en bloedvaatziek- ten vermindert. Maar die gezondheids winst is ook te maken met wandelen, of met hardlopen over kortere afstanden. Dat laatste is denk ik ook wel gezonder dan het lopen van een hele marathon, waarmee je soms de grenzen van de menselijke fysiolo gie overschrijdt. Maar ik durf ook niet te stellen dat het lo pen van een marathon schadelijk is voor de gezondheid. Als je je maar goed voorbe reidt, met een goed trainingsschema, en goed naar je lichaam luistert - dat wil zeg gen dat je niet of rustiger gaat trainen als je moe bent of ziekteklachten hebt." 2. Wat is de meest voorkomende blessure? Van de Leden: „Overbelasting. Lopers krij gen daar vaak tegen het einde van de trai ningsperiode last van, de laatste twee, drie weken voor de marathon. Altijd aan de be nen - achillespees, scheenbeenontsteking, last van hun heup of lies. Vaak komt dat doordat ze de training niet goed hebben opgebouwd of doordat hun schoeisel niet in orde is." 3. Wat is de voornaamste oorzaak dat men sen uitvallen tijdens de marathon? Van de Leden: „Stoornissen in de warmte regulatie. Door hoge temperaturen en doordat mensen te weinig drinken, kan hun lichaam de warmte niet meer afvoe ren. Daardoor raken ze een klein beetje uit gedroogd, en gaan ze minder presteren. Ze kunnen dan klachten krijgen, hoofdpijn, duizeligheid, maar ook veel ernstigere din gen, zoals gedragsveranderingen." 4. Hoe veel moet je drinken? Van de Leden: „Dat hangt af van hoeveel je transpireert, en van de temperatuur. Som mige mensen raken zomaar een paar liter vocht kwijt, die wegen na de marathon drie kilo minder dan ervoor. Over het algemeen adviseer ik: drink bij elke post, en drink zo veel je verdragen kunt. Wacht niet tot je dorst hebt, want dan ben je te laat. Zeker in het begin kun je niet genoeg drinken. Maar gezien de weersverwachting verwacht ik niet al te veel ernstige klachten." 5. Kan iedereen een marathon lopen? Frans Kortekaas: „Je zou denken van wel, maar toch zijn er beperkingen. Die hebben te maken met je leeftijd en je sportachter- grond. Als je veertig bent en je hebt nog nooit een marathon gelopen, dan adviseer ik om er niet meer aan te beginnen, omdat al je gewrichten, pezen en banden niet ge wend zijn aan zo'n enorme belasting." 6. Hoeveel trainingsuren zijn nodig voor een marathon? Kortekaas: „Ook dat heeft te maken met je leeftijd en sportervaring. Als je nog nooit een marathon hebt gelopen, moet je reke ning houden met een voorbereiding van minimaal een jaar. Je moet dan beginnen met drie keer in de week trainen, en na een halfjaar moet je in staat zijn om 21 kilome ter te lopen. Wat meer ervaren sporters moeten rekenen op 20, 25 weken met fre quente trainingen." 7. Wat moet je de avond en ochtend voor de marathon doen? „De dag ervoor veel drinken, tussen de 2,5 en 3 liter extra, ik adviseer gewoon water. Een avondmaaltijd met koolhydraten, alles vast klaarleggen en op tijd naar bed gaan. De volgende ochtend een licht ontbijt, met twee, drie of vier boterhammen zonder vet maar met fruitsuikers. Dus geen worst of kaas, maar jam of stroop. Ook dan moet je weer voldoende vocht innemen, maar niet te veel, want anders moet je constant naar de wc. Drie, vier uur voor de wedstrijd moet je 20 h 25 minuten rustig gaan joggen en wat los-maakoefeningen doen. Daarna douchen, een krentenbol of plak ontbijt koek eten en naar het startgebied gaan waar je rustig alles bekijkt en ontspannen met de wedstrijd bezig bent. 8. Wat kun je het beste de avond en ochtend na de marathon doen? Kortekaas: „Na de marathon moet je veel herstelbevorderend vocht tot je nemen. Cola is goed, want daar zitten veel suikers in, maar een lekker koud biertje is ook goed. Niet te veel, want je wordt snel dron ken. Na drie, vier uur kun je een lichte maaltijd nemen. De volgende ochtend kan het gewone leven weer beginnen, maar de eerste dagen moet je geen inspanningen doen op loopgebied. Ga fietsen, ga zwem men en laat je lekker masseren." 9. Wat moet je aan bij een temperatuur van ongeveer 20 graden? „Een kort broekie, sokken en een singlet. En een petje om je hoofd koel te houden. Veel mensen denken dat een petje alleen maar warm is, maar dat is juist niet zo. Een nat petje geeft heel veel koeling, omdat je hoofd juist het lichaamsdeel is dat de meeste warmte afgeeft. Een koel hoofd is beter voor je lichaam." 10. Hoe lang duurt het voordat je hersteld bent? „Dat heeft te maken met je getraindheid en je herstellend vermogen. Over het alge meen geldt dat je het gevoel hebt dat je na 14 dagen lichamelijk hersteld bent. Maar je bottenstructuur, spieren en pezen hebben minimaal vier weken nodig om te herstel len. Je moet in die periode zorgen dat je in beweging blijft, anders word je stijf. Ge woon normaal, licht trainen." 11. Hoeveel marathons kun je per jaar lo pen? Kortekaas: „Iemand die voor het eerst een marathon loopt, raad ik aan om er het eer ste jaar niet weer aan te beginnen. En als je al een ervaren marathonloper bent, vind ik twee marathons per jaar het maximale aan tal." Merenwijk De Willem de Zwijgerlaan ter hoogte van de Groenoordhal is op 9 juni af gesloten van 06.00 tot 20.00 uur. De rest van de Willem de Zwijgerlaan wordt verkeersluw gehouden. De be woners van de Merenwijk kunnen de hele dag via een speciaal aangelegde weg over het Groenoordhalterrein de wijk in en uit. De IJsselmeerlaan is bij de Willem de Zwijgerlaan afgesloten tussen 11.45 en 12.30 uur. Omwonen den van de Willem de Zwijgerlaan zullen wel last hebben van de mara thon tussen 11.45 uur en 13.00 uur. In die periode vertrekken de lopers bij de Groenoordhal in Leiderdorpse richting en komen na een lus door Leiderdorp weer terug over dezelfde Willem de Zwijgerlaan richting Oegst geest. De Kooi De 10-kmlopers komen tussen 12.15 en 13.00 uur vanaf de Willem de Zwij gerlaan over de Kooilaan naar de He rensingel. Die route is dan afgesloten. De singels blijven vanaf 12.00 uur voor verkeer gesloten tot 17.00 uur. Bij de Kooilaan/Herensingel wordt na 13.00 uur verkeersregelend opgetre den. Noorderkwartier/Groenoord De kinder-,en G-loop en de scholie renloop voeren door de wijken Groenoord en Noorderkwartier. - De Willem de Zwijgerlaan is afgeslo ten van 11.45 uur tot 13.00 uur. - De verkeersbanen van de Willem de Zwijgerlaan tussen de Haarlemmer weg en de Gooimeerlaan zijn de gehele dag afgesloten zijn. - De Herensingel, Maresingel en Haarlemmerweg zijn van 12.15 uur tot 17.00 uur afgesloten. - De Maresingel en Haarlemmerweg zijn ook dicht tussen 9.45 uur en 10.20 uur en tussen 10.30 uur en 11.30 uur. - De w/ijk Groenoord kan verlaten worden via de parallelweg van de Wil lem de Zwijgerlaan, Koningstraat, Molenstraat en de Marnixstraat. Binnenstad Het verkeer wordt geadviseerd ge bruik te maken van de Hoge Rijndijk (verkeersregeling bij Utrechtsebrug), Lammenschansweg (verkeersregeling nabij Jan van Houtbrug) of het Noordeinde (verkeersregeling bij Wit te Singel). Zuid-West De Boshuizerlaan, Boshuizerkade (tot aan de Toussaintkade) en de Ter Haarkade zijn afgesloten tussen 13.30 uur en 16.00 uur. De wijken kunnen verlaten worden via de Haagweg, Hof- laan en Telderskade (parcourskrui- sing) en via de Da Costastraat en de Potgieterslaan. Stevenshof De Stevenshofdreef is afgesloten van 12.45 uur tot 14.30 uur. Bij de kruisin gen waar lopers het fietspad volgen, wordt verkeersregelend opgetreden. Houtkwartier/Oegstgeest In Oegstgeest wordt globaal de route gevolgd: Laan van Oud-Poelgeest, Kennedylaan, Haasw/ijk, Haarlemmer straatweg, Dorpsstraat, Rhijngeester- straatweg, Endegeesterstraatweg. Lo pers zullen deze route aandoen van 12.15 uur tot 14.00 uur. Bij de kruisin gen Rhijngeesterstraatweg/Gevers- straat/Endegeesterstraatweg en War- monderweg/Rijnsburgerweg wordt verkeersregelend opgetreden. Leiderdorp Lopers volgen in een 'lus' de route Engelendaal, Persant Snoepweg, Van der Valk Boumanweg, Zijldijk. Riet schans, Engelendaal. Deze route is dicht voor verkeer van 11.50 tot 12.50 uur. Verkeer van de Persant Snoep weg wordt omgeleid via de Hoogma- deseweg. Zoeterwoude Lopers komen via de Vrouwenweg en volgen in een 'lus' de route Europa- weg, Miening, Noordbuurtseweg, Dorpsstraat, Dr. Bouwdijkstraat, Am bachtsherenweg, Dirk van Santhorst- weg, Europaweg, Vrouwenweg. Het verkeer wordt op deze route geweerd van 13.00 tot 15.30 uur. de sport. Het aantal hardlopers groeide in het begin van de ja ren tachtig heel hard, maar sta biliseerde zich een paar jaar daarna. Nog altijd trekken we kelijks 2,5 miljoen Nederlan ders hun hardloopschoenen aan. Wel is er, ook in Leiden, een duidelijke verschuiving van de marathon naar de halve ma rathon zichtbaar. Dit jaar loopt slechts tien procent van de deelnemers de langste afstand. De helft van de lopers schreef zich in voor de halve marathon. Scheffer: „We zullen er heel hard aan moeten blijven trek ken om de marathon een dui Tjeerd Scheffer (op de auto) met om hem heen een aantal medewerkers van het mara thonbureau. Bij de organisatie van de mara thon zijn zo'n duizend vrijwil ligers betrok ken. FOTO HIEL- delijk onderdeel te laten zijn van de Leidse marathon. Als er straks van de 10.000 deelne mers nog maar 200 de hele ma rathon lopen, dan mag je jezelf geen marathon meer noemen, vind ik." Tjeerd Scheffer denkt nog niet aan stoppen. Het nieuwe marketingplan dat hij maakte voor de marathon is bedoeld tot en met de marathon in 2002. „Dat betekent dat ik nog wel even doorga", zegt de Lei- denaar, die inmiddels wel ge stopt is met hardlopen. De drukte die zijn huidige baan met zich meebrengt (Scheffer is directeur van Leiden Promotie VW) en de organisatie van de marathon vergen zoveel tijd en energie dat hij aan lopen niet meer toekomt. „Maar na de marathon en de verhuizing van ons kantoor ga ik weer begin nen. Ik verlang er zo naar om weer lekker te rennen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 37