~vIara' thon Een kermiskoers moet het niet worden' Records te»« LAG 12 JUNI 1999 Startnummer 257 Van de Bilt start niet Parcours 3M Marathon Leiden Programma zondag Leidsch Dagblad rijnsbiJrg OiGSTGEEST LEIDEN V^^8" vJyM«iï3 f ZOiTERWÖÜDE' DORP :rt en toren i- enp; en en 'namis ieid. srking land er tallini; eerje de Ei :n zel tieve Tiissensprints niet aan atleten besteed voor de toeschouwers, maar funest voor optijd. Regionale topatleten en bondscoör- or Gerard Nijboer van de atletiekunie zijn elemaal eens over de EYVR tussensprints tij de Leiden Marathon. De Leidse organisatie te tal;ia*1 Pr'meur van vorig jaar die toen nog invloed had op het wedstrijdverloop. 1998 speelde de tussensprint halfkoers ei- Wlj b ij; alleen op de tien kilometer enige rol. jat het aanzetten van de buitenlanders, van de Keniaan John Kipchumba, werd de jep in ieder geval van alle Nederlanders in. Maar op de halve marathon pikte John eule de premie van 250 gulden als eenzame iper makkelijk mee. En op de marathon ;ten de twee koplopers een afspraak over de ling van het geld. laatste is volgens bondscoördinator Gerard ier van de atletiekunie ook wel zo verstan- ,Voor de wedstrijd is het flauwekul", denkt - ..?derlands recordhouder. „Een echte tussen- f 1 a is dodelijk in een marathon." Wel kan Nij- zich voorstellen dat de toeschouwers het vinden: „Het is zeker ludiek en geeft wat le- intef op dat punt. Want de marathon kan best wel zijn. Als toeschouwer kijk ik meestal ook lie- ïaar een voetbalwedstrijd dan naar een ma un. Zelfs tijdens de Olympische Spelen ga ik ndoor nog wel eens naar mijn kippen kijken de Spelen in Sydney 2000 zal dat er voor ier waarschijnlijk niet inzitten, want er is jerede kans dat hij dan niet alleen Tilburger van Hest, maar ook Kamiel Maase van Lei- itletiek zal moeten coachen. Maase kent het neen tussensprint uit Amerika: „In een race meerdere sprints ging er bij de eerste met- emand als een speer vandoor. Maar die viel na terug en we hebben hem in de rest van de .trijd niet meer gezien. Ik werd tweede, maar na die eerste sprint ontsnapte er iemand die Dlgens alle premies oppikte." aase weet nog niet of hij mee zou doen met tussensprints: „Als het makkelijk meepakken is, zou je wel gek zijn om het niet te doen. Maar het gaat natuurlijk om de eindstreep. Het moet geen kermiskoers worden." Middenin het baanseizoen start Maase niet in Leiden, maar zijn clubgenoot Huub Pragt zou er dit jaar in theorie wel voor kunnen gaan. Op 21 en 30 kilometer is op de langste afstand twee maal 500 gulden te vergeven. „Daar had ik nou totaal nog niet bij stilgestaan", lacht de Hilver summer van Leiden Atletiek. „Maar het zit er ook niet in hoor, de koplopers liggen dan al minuten op me voor. Ik ga dat soort dingen ook niet doen, ik wil op een degelijke en waardige manier finis hen. Ik zou tijdens een marathon trouwens toch nooit meedoen met dat soort dingen." Omdat het topveld dit jaar veel breder is dan voorheen, denkt Pragt wel dat de sprints dit jaar interessant kunnen worden. Maar hoewel niet gering qua prijs, lonkt op de Willem de Zwijger laan natuurlijk de veel kapitalere hoofdprijs van 7000 gulden. „Op de tien en de halve ligt het an ders. Daar kan het zijn dat iemand uit de kop groep aanzet voor de sprint en dan zo sterk is, dat hij doorloopt en wint. Maar denk eraan dat de winnaars van de tussensprints uiteindelijk wel bij de eerste acht moeten eindigen om de prijs te krijgen." Pragt is in Leiden verantwoordelijk voor het at- letenveld, maar steunt op persoonlijke titel de dit jaar herhaalde klacht van vrouwelijke toplopers. Die stellen terecht dat topatletes geen schijn van kans hebben om een tussensprint te winnen die is weggelegd voor de 'eerst doorkomende'. Erika van de Bilt: „Van mij hoeft het helemaal niet zo, maar als je het doet moet je het ook voor de vrouwen doen." Van de Bilt heeft zich gebles seerd afgemeld: „Maar anders zou ik daar toch wel weer boos om zijn geworden. Nee, dan is het leuker wat ze net als in de Dam tot Damloop nu ook in Hank gaan doen: vrouwen met een be paalde voorsprong laten starten en dan kijken wie er als eerste binnenkomt, de winnaar of de .winnares." :ej Krzyscin uit Gniezno is ïelste marathonloper die 1 in Leiden aan de start p. De 32-jarige Pool liep recordtijd - 2.13.14 - in in Berlijn. Een jaar later I hij vierde in de marathon [.os Angeles (in een tijd van !21). Vorig jaar won 'Krzys- de marathon in Kosice in rom kom je naar Leiden? ioe mee in Leiden omdat dit zo'n snelle marathon is. Ik p dat ik liier een goede kans om te winnen of om op eetr plaats te eindigen. veel marathons loop je per of drie, dat is afhankelijk mijn vorm." is je vorm op dit moment? id, maar ik hoop dat het 'goed is. Mooi weer met ho- \emperaturen en veel zon zijn [f mij geen goede omstandig- len. Ik hoop dat er veel wol- Mijn." {t je Leiden? ben er nog nooit geweest, in Amsterdam, waar ik in p5 vijfde werd, en in Den en Haarlem. Van de Leid- marathon weet ik dat een W hem twee jaar geleden tft gewonnen. Ik ken hem, Èt ik loop wel eens hard met Maar hij heeft me verder over de marathon verteld. |k is je beroep? L loop alleen maar. Ik train Ne, soms drie keer per dag en dat is niet te combineren met ander werk. Ik heb een oplei ding gevolgd voor leraar licha melijke opvoeding, dus ik kan op een school of als atletiektrai- ner gaan werken. Misshcien ga ik dat over een of twee jaar doen. Wat is je favoriete afstand? „De marathon, want ik ben niet zo snel.'" Andere favorieten: 258. Omar Moussa. Djibouti. 2.13.58 259. Nuur Bileh. Ethiopië, 2.14. 33.58 260. Alexander Kipkosgei, Kenia, 2.14.36 261. Aleksev Belosludtsev, Rusland, 2.14.55 262. Abdillahi Hared, Ethiopië, 2.16.43 263. Gennady Panin. Rusland, 2.17.38 264. Krzvstof Przybyla. Polen. 2.18.14 265. AJeksey "Ródionov, Rusland, 2.18.21 266. Jarrostaw Levvandowski, Polen, 267. Huub Pragt, Hilversum, 2.19.47. Halve marathon 3993. John Vermeule, 1.01.54 3991 Chris Verbeek, België, 1.04.47 3992 Rashid Mohammadi, 1.06.35 3994 Abdillahi Soulëiman, 1.07 3995. Sergey Nochevnyu, Rusland 3996. Houssein Amareh, Somalië, 1.07.50. 10 km 8691. Philip Singoei, Kenia, 27.53 8692. Frederique Colignon, België, 29.10 8693. Yuriy Mikhailov, Rusland, pr. 29.26 8694. Abdul Mohammadi, 30.30 Aden Yuusef, Somalië, pr. 30.34 Vrouwen Marathon 512. Karina Szymanska, Polen, 2.34.46 513. Marina Ivanova. Rusland, 3.38.34 514. Tatiana Perepelkina, Rusland. 2.48.05 515. Vigrinie Vandroogenbroeck. Bel gië, 2.50.04 10 km 10943. Barbara Kamp. 34.04 11394 Milkah Chepkieng, 32.55 Erika van de Bilt heeft zich af gemeld voor de tien kilometer wedstrijd van de Leiden mara thon. De Leidse aüete onder vindt hinder van een voetbles sure waardoor ze de afgelopen weken al meer wedstrijden moest afzeggen. „Het ging be ter, maar na een training don derdag kreeg ik toch weer een terugslag", aldus Van de Bilt die ook vreest voor de clubcompe titie van Leiden Atletiek en zelfs voor de nationale kampioen schappen in Apeldoorn het weekeinde daarop. De regerend kampioene 5000 meter en zilve ren medailliste op de 1500 me ter: „Ik ga nu eerst vijf dagen absolute rust nemen, daarna zien we wel verder." Oroenoorti Hullen START A FINISH Mannen Vrouwen Marathon Marathon Wereldrecord: Ronaldo da Costa WR: Tegla Loroupe (Kenia) 2.20.47 (Brazilië) 2.06.05 NR: Carla Beurskens 2.26.34 Nederlands record: Gerard PR: Natalia Baliakina (Rusland) Nijboer, 2.09.01 2.38.32 Parcoursrecord: Dimitri Riyoukhine (Rusland) 2.19.27 Halve marathon Halve marathon WR: Elana Meyer (ZAf) 1.06.44 WR: Paul Tergat (Kenia) 59.17 NR: Carla Beurskens 1.08.56 NR: Cor Lambregts, 1.00.40 PR: Anne-Marie Daneels (Bel), PR: John Vermeule, 1.05.06 1.14.11 10 km 10 km WR: Joseph Kimani, (Kenia) 27.20 WR: Liz McColgan (GBR) 30.39 NR: Kamiel Maase, 27.34 NR: Carla Beurskens 31.53. PR: Jan-Dirk Hazeleger 30.05 PR: Wilma van Onna 33.58 10 kllpmeter/Skflte percoure Halve Marathon Marathon 09.00 uur: Start na-inschrijving Groenoordh allen 09.00 uur: Opening Promodorp Groenoordh allenterrein 09.30 uur: Groepswarming-up voor skaters 10.00 uur: Opening Skatepark 10.00 uur: Start speedskaterace over 30 km 10.30 uur Start skatetour over 10 of 20 km 11.30 uur: Groepswarming-up Promodorp 12.00 uur: Sluiting na-inschrij ving 12.29 uur: Zingen Wilhelmus 12.30 uur: Start 10 km 12.35 uur: Start Kinder- en G- loop 12.45 uur: Start hele en halve marathon 13.30 uur: Prijsuitreiking 10 km 14.30 uur: Prijsuitreiking halve marathon 15.30 uur: Prijsuitreiking hele marathon 17.45 uur: Sluiting Promodorp en Skatepark 18.00 uur: Feest bij Leiden Road Runners Club Zijn achternaam begint niet met een A, hij heeft niet als eerste ingeschreven en de ma rathon van vorig jaar heeft hij ook niet gewonnen. Toch start de 45-jarige Leidenaar Martin Stolwijk morgen fier met het nummer 1 op de borst. Daar heeft hij geen problemen mee. Ik heb al eens eer- der een laag start- nummer gehad: de 3. Dan loop je door Zoeterwoude, dik een halfuur achter de Rus sische koploper en dan hoor je meewarig vanaf de stoep 'daar heb je de nummer drie pas'. Kan ik om lachen. Ik leef het hele jaar naar de Leidse mara- ton toe. Voor mij staat 3M gelijk aan 3 oktober. Begin jaren tachtig ben ik met een maatje gaan lopen na dat ik eerder aan waterpolo en voetbal deed. Je weet hoe dat gaat; toch blijven roken en in het begin zit je na driehonderd meter Leidse Hout al stuk. Langzamerhand ben ik er toch schik in gaan krijgen en werd ik lid van De Bataven die later op ging in Leiden Atletiek, bij de lange afstandsgroep. De begelei- 'Numero Uno' ding is er perfect. Een voorberei ding bestaat niet alleen uit lo pen maar ook uit massage, het op tijd laten losgooien van de spieren en het opdoen van nut tige informatie van de trainers. Die kant van het marathonlo pen wordt nog wel eens onder belicht. Daar komt nog bij dat ik het geluk heb in Sportcen trum Zweiland een persoonlijke sponsor te hebben gevonden waar ik ook nog eens kan trai nen op kracht volgens uitge werkte schema's. Uit het feit dat ik startnummer 1 heb gekregen, blijkt wel dat de nummers vol komen willekeurig zijn uitge deeld. Dat tekent ook het karak ter van de Leidse marathon. Die van Rotterdam is veel massaler, maar daar draait het toch alle maal om de beste wedstrijdlo pers en de rest komt er letterlijk en figuurlijk achteraan. In Lei den telt iedereen. De organisatie heeft me nog wel gebeld met de vraag of ik moeite met die 1 had. Nee. niet echt." „Het wordt zondag mijn twaalfde marathon, ik loop er één per jaar. Daar ben ik drie maanden mee bezig. Mijn basis van vijftig a zestig kilometer per week, aangevuld met wat cross- jes en halve marathons, voer ik op naar bijna 120. Inmiddels kan ik me een leven zonder lo pen niet meer voorstellen. Dat merk ik vooral als ik door een blessure een tijdje rust moet houden. Zo loop ik voor het sla pen gaan in gedachte alvast het parcours van de Leidse mara thon, maar meestal haal ik nog net het einde van de Willen de Zwijgerlaan. Mijn beste tijd is 2 uur en 54 minuten, gelopen in Rotterdam in 1994. Zondag hoop ik opnieuw onder de drie uur uit te komen. Ik vind dat gezien mijn leeftijd en mijn toch forse bouw niet slecht. Ik ben heel dankbaar dat ik met dit lichaam dit nog kan. Na af loop ga ik dan op de hoek van de Maresingel en de Haarlem merweg een pilsje pakken, een saté eten en naar een goede band luisteren. Lopen is belangrijk, maar je moet wel blij- ven leven. TEKST LOMAN LEEFMANS Marathon Start Willem de Zwijgerlaan (noord- baan) richting Leiderdorp, Zijlbrug over, rechtsaf Ertgélendaal (Leider dorp), rechtsaf Persant Snoepweg, rechtsaf Van der Valk Boumanvveg, linksaf Spanjaardsbrug, Lage Rijndi|k, rechtsaf Sumatrastraat, Linksaf Willem Schipholweg (links aanhouden langs tunnel) rechtsaf Rijnsburgerviaduct, Rijnsburgerweg, rechtsaf Boerhaa- velaan, aan het einde linksaf de Oegst- geesterweg. rechtsaf Laan van Oud- -Poelgeest (Oegstgcest). linksaf Ken- nedylaan, rechtsaf J.H. Oortbrug over. Arthur van Schendelpad, Marga Min- copad, linksaf Morsebellaan. rechtsaf Haaswijklaan. linksaf Haarlemmer- straatweg. Dorpsstraat, Rhijngeester- straatweg, Endegeesterstraatweg, Was- senaarseweg (Leiden), rechtsaf Max Planckweg, rechtsaf Niels Bohrweg. linksaf Einsteinweg, onder Verbeek tunnel door, Oude Trambaan. Van Ra- velingenstraat, linksaf (via fietspad) Lage Morsweg, rechtsaf Damlaan, on der Damtunnel door. Diamantlaan, rechtsaf Smatagdlaan, rechtsaf Hoge Morsweg, linksaf over Haagsche Schouwbrug. Stevenshofdreef, onder spoortunnel door, rechtsaf Vinkweg, linksaf (fietspad) Icings de Korte Vliet, onder Vijf Meibrug door, onder Hooghkamerbrug door, (rechter fiets pad) Voorschoterweg (richting Lei den), langs clubhuis Leiden Road Runners Club, over Lammenschans- brug, onder Lammerbrug, rechtsaf Vrouwenweg, rechtsaf Europaweg, over viaduct A4, linksaf Kruisherenweg (Zoeterwoude), rechtsaf Miening, Noordbuurtseweg, Dorpsstraat, rechtsaf Dr. Bouwdijkstraat, linksaf Veldzichrweg. rechtsaf Ambachtshe renweg. linksaf Dirk Santhorstweg, rechtsaf Europaweg. over viaduct A4, rechtsaf Vrouwenweg (Leiden), over Lammerbrug. rechtsaf Lammen- schansplein. linksaf Zoeterwoudse- (inksaf Vrijheidslaan (rechter kade. linksaf Toussaintkade (fietspad), rechtsaf onder fietstunnel Haagweg. over Dr. Lelybrug, Dr Lelylaan, rechts af Damlaan" Vondellaan. rechtsaf Ples- manlaan. onder Plesmanviaduct door, Stationsplein, rechtsaf Morssingel, linksaf onder Morspoort door. rechtsaf Eerste Binnenvestgracht, Kort Galge water, over Rembrandtbrug, Wedde- steeg, rechtsaf Noordeincle, linksaf Witte Singel, Zoeterwoudsesingcl, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer, Zijlsin- Rijnsburger weg. rechts gel, Herensingel, Maresingel, rechtsaf Haarlemmerweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan finish. Halve marathon Start Willem de Zwijgerlaan noord- baan) richting Leiderdorp, Zijlbrug over, rechtsal Engelendaal (Leider dorp), rechtsaf Engelendaal, rechtsaf Persant Snoepweg, rechtsaf Van der Valk Boumanweg, linksaf Spanjaards- brug. Lage Rijndijk, rechtsaf Sumatra straat, Linksaf Willem de Zwijgerlaan (rechterbaan), bij F. Versterlaan naar linkerbaan, linksaf Schipholweg (links aanhouden langs tunnel) rechtsaf eerviaduct, de Rijnsburger- litsaf Bocrhaavclaan. aan het einde linksaf de Oegstgeesterweg, linksaf Laan van Oucf-Poelgeesi (Oegstgeest), Warmonderweg (Lei den), Nachtegaallaan, linksaf Rood- borststraat, rechtsaf Blauwe Vogelweg, rechtsaf Wassenaarseweg, linksaf Trambaan, linksaf Einsteinweg, roton de rechts Darwinweg, fietstunnel rechtsaf fietspad langs Motorhuis linksaf Vossiusplein naar Gerard Brandtstraat, linksaf Jacob Catslaan, linksaf Vondellaan, rechtsaf Plesman- laan, onder Plesmanviaduct door, Sta tionsplein, rechtsaf Morssingel, linksaf onder Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvcstgracht, Kort Galgewater, randtbrut rechtsaf Noordeinde, I gel, Zoeterwoudsesingel, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer, Zijlsin gel, Herensingel, Maresingel, rechtsaf Haarlemmerweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan finish. Tien kilometer Kooilaan, rechtsaf Herensingel, Mare singel. RijnsburgersiQgel rechtsal Schuttersveld, rechtsaf Schipholweg (fietspad), linksaf de Stationstunnel in, einde tunnel linksaf Morssingel, links af onder de Morspoort door, rechtsaf Eerste Binnenvestgracht. Kort Galge water, over Rembrandtbrug. Wedde steeg, rechtsaf Noordeinde, linksaf Witte Singel. Zoeterwoudse Singel, over Utrechtsebrug, Utrechtseveer, Zijlsingel, Herensingel, Maresingel, rechtsaf Haarlemmerweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan, Kinderloop Start Willem de Zwijgerlaan (noord baan) richting Leiderdorp, rechtsaf Mamixstraat, rechtsaf Maresingel, rechtsaf Haarlemmerweg, rechtsaf Willem de Zwijgerlaan finish. UITSLAGENSERVICE MARATHON Maandag 14 juni komt het Leidsch Dagblad met een speciale Marathonbijlage. In deze bijlage van 8 pagina's staan de uitslagen van alle afstanden. Nog geen abonnee, maar loopt u wel mee, dan kunt u zondag 13 juni bij de Leidsch Dagbladstand in het Promo dorp (terrein Groenoordhal- lenj een coupon voor een gratis Leidsch Dagblad halen. Neem uw startnum mer mee! De coupon kunt u inwisselen bij de sigarenboer, tijdschrif tenwinkel, benzinepomp en supermarkt of op ons kantoor aan de Rooseveltstraat 82 in Leiden. Tel. 071-5356 356

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 35