Toerisme Fietsen volgens het boekje R 1 3 3 E RÏ C HT VAKANTIEGEVOEL )AG 12 JUNI 1999 23-35( >er etc i ANVI I ve T NR o's)/ 'OS)/ =055 JOC 3 II fV •stingmuur, die diende haven te verdedigen. f. volgens het boekje is Éi )e kunt moeilijk vanuit V del een atlas raadplegen, a idste methode is nog j de beste: een op de hori- 0 e buis geplakte pleister 'arop de afgekorte namen steden en dorpen die je - andoen. Maar regen en 1( maken de tekst niet zel- -heel onleesbaar en als de Wijzering ook nog eens rel dan heb je zelfs aan zorgvuldig geprepareerde 21 Er bitter weinig. wat dan? Met zo'n dom- jsenaar op je stuur gaan •f Of zo'n rol-atlas? Of tel den om de in het c venster van je stuurtas Jte kaart (schaal 1 101 goed te kunnen raad- n- Het 'Eureka' heeft nog 'zdet geklonken. Althans, FNederland. Wel in Bel- aar bedacht Hugo Bollen, vroeger leven ingenieur Kempische mijnen, een m waarbij de fietser al- genummerde bord- n te volgen. rld al een paar jaar met succes in Kempen it is charme, passie, of, water, traditie en us gewoon lekker eten jk. Een uitdaging voor tranden van de 's zat is. Sinds iaand vliegt Transavia chiphol rechtstreeks historische zuid- 1, die een mix jn Romeinse, Moorse mse cultuur. heette Sevilla in de En er is hard om ge- De Arabieren verover- i stad in 712, de Vikingen tten het in 844 waarna '27 dj jf 1026 de zetel was van se dynastie der Abadie- 248 tenslotte werd Se- ïens de Christenen ddoor Ferdinand de III tilië. Veel stadsfeesten dit huzarenstukje geba- igirit iven voor Pasen bijvoor- >_5iq ordt de capitulatie van herdacht in de Sema- (Stille Week). Als eer- /orden dan uit meer tig kerken loodzware inaar de fenomenale iSanta Maria de la Se- ptwee na grootste jke kerk ter wereld, de Sint-Pieter in Rome int Paul in Londen zijn n miljoen mensen trek- e Semana Santa naar Maar of dat nog niet is, wordt het evenement ken na Pasen nog eens es overgedaan. Dan na trad! 'ordt He Feria gevierd; daagse' waarbij de stad top z'n kop gaat, inclu- ebreide stierengevech- luizenden tentjes wordt eten, gedronken, ge- gedanst.' derlijk i a is zoveel te zien en te 3n Ar it je het spoor haast lakt. De genoemde ka- Wit 1402 bijvoorbeeld schip met maar liefst euken. Hij werd ge- ip de plaats van de uwse moskee, waarvan neter hoge toren, de Gi- 1 het binnenhof nog zijn en. De Giralda is een erlijk monument. Met n na)rme Windvaan (de Gi- diende hij - toen Sevil- ïn belangrijke haven - 'fes - ooit als baken voor 364 en als de Italiaan Iffer Columbus, wiens fikresten liggen begraven jathedraal. Wordt gezegd, wereld immers bestaan aantal plekken waar de ker van Amerika' zijn rustplaats zou hebben ten. Zoals in Santo Do de hoofdstad van de licaanse Republiek, omer, wanneer de tem- urin de stad kan oplo- 146 graden Celsius, ver veel inwoners van Sevil- le beroemde Gualdalqui- e grote rivier van de Ara- stroom doorkruist van noord naar zuid. r op de prachtige Toro ^(Gouden Toren) uit $11 gebouwd op de hoek van istineminir Hip HipnHp De kathedraal van Sevilla met de vermaarde toren, de 'Giralda'. Niet te missen is verder het ko ninklijk paleis Rea les A Icaza res) met de prachtige tuinen, waar doorheen de gast zich voor on geveer 80 gulden per paarden- koets - ook al zo iets karakteris tieks voor Sevilla - kan laten rondrijden. Sevilla heeft al vanaf 1505 een universiteit. En dat is te merken aan de bevolkingssamenstel ling. Er zijn heel veel jonge mensen, waardoor de stad een frisse en moderne sfeer uit straalt en zeker niet dat macho- achtige heeft dat steden ten Doodskist De stadsstructuur van de Anda- lusische hoofdstad dateert uit de Middeleeuwen en is erop ge richt de hitte zoveel mogelijk te vermijden. Hoge huizen, smalle straten. Sevilla is een doolhof van gangetjes, pleintjes en steegjes. Dè wijk van de stad is de Bario de Santa Cruz, de ou de Spaanse joodse wijk, waar Cervantes aan zijn Don Qui- chote werkte, waar Don Juan is geboren, en waar Carmen uit de opera van Bizet schijnt te hebben rondgelopen. Santa Cruz, gelegen vlak achter de ka thedraal, is een feest van smalle stegen die bijzondere namen dragen als Vida (Leven), Agua (Water), Gloria (Glorie), Pi- mienta (Peper) Juderia of Ataud (Doodskist). Al dwalende kan het je zo maar overkomen. Datje bij het horen van een flamenco-gitarist op de hoek van een straatje volkomen in vervoering raakt. Een gevoel dat door de Spanjaarden duen- Maasland (het fietstoerisme groeide er met sprongen) en sinds 8 mei is het na een proef periode ook in Nederland geïn troduceerd. Aanvankelijke scepsis van vooral de ANWB, die het liever bij zijn eigen pad destoelen hield, sloeg al snel om in enthousiasme. Gevolg: in Belgisch en Nederlands Lim burg is - ook al door de inge bruikname van nieuwe pontjes bij respectievelijk Grevenbricht en Ohé en Laak - een grens overschrijdend netwerk van ruim 1000 kilometer tot stand gekomen. Het systeem bestaat uit een groot aantal met genummerde bordjes aangegeven lussen van circa 15 tot 30 kilometer die op ook al genummerde knoop punten weer op elkaar aanslui ten. Het klinkt aanzienlijk moeilijker dan het is. Een routekaart is niet echt nodig. Drie, vier cijfers onthouden en je fietst zonder verdere raadple ging van plattegronden of wat dan ook door de mooiste ge deeltes van Nederland en Bel gië. Een kaart met daarop inge tekend het hele netwerk, is te koop voor 9,75 gulden bij de WV Limburg, telefoon 043.601.73.45. De Belgische overval weerhield Paul Benjaminse er overigens niet van door te gaan op een al lang ingeslagen weg. De Am sterdammer zette jaren geleden onder de titel 'Onbegrensd Fietsen' een slimme route uit, die de fietser zonder al te grote hindernissen van Amsterdam naar Rome leidde. Het traject werd beschreven (en op schit terende wijze uitgetekend) in een atlasje met losbladig sys teem. Onderweg veranderde dat ech ter nog wel eens in een puin hoop, waarna Benjaminse voor FEITEN Cijfers Transavia vliegt tot en met 31 oktober iedere woensdag (vertrek 7.30 uur) en zaterdag (ver trek 16.15 uur) van Schiphol naar Sevilla en terug. Een retourtje is er vanaf 499 gulden, maar wie via een touropera tor een vakantie-arran gement (inclusief ac commodatie) boekt, is vaak goedkoper uit. In formatie en boekingen over de vlucht via reis bureaus of bij de Trans- avia-reserveringslijn, telefoon 020.601.56.66; informatie over Sevilla en Andalusië: Spaans Nationaal Verkeersbu reau, Laan van Meer- dervoort 8a Den Haag, telefoon 070.346.59.00. FOTO HEIN FLACH de wordt genoemd, maar dat ie dereen raakt of je nu Fransman, Engelsman, Nederlander of Duitser bent. Flamenco is een levensvorm. Een levensvorm die zich uit in dans, zang, en gi taar. In oorsprong was flamen co alleen zang; later kwam daar de zo karakteristieke gitaarbe geleiding bij en nog weer later ontwikkelde zich de dans. Thans is het een onafscheidelij ke drie-eenheid. Alle menselijke gevoelens kunnen naar voren komen: vriendschap, wanhoop, blijdschap. Sevilla noemt zichzelf het cen trum van de flamenco, maar dat staat nog maar te bezien, want alle zuid-Spaanse steden in het gebied gaan prat op die kwalificatie. In Sevilla echter is flamenco meer dan alleen een klompendans voor toeristen. Daar vind je bijvoorbeeld een echte flamenco-school, waar de authentieke dans kan worden geleerd. En wie uitgaat kan niet alleen naar een gewone disco (er zijn er ettelijke), maar ook naar de 'Flamenco-bar', waar ze niet 'housen' maar flamenco dansen. De hele nacht lang. Flamingo's Het landschap ten zuiden van Sevilla - waarin het natuurpark 'Donana' een belangrijke plaats inneemt - is leeg en stÜ. De moerassige kust vormt een broedplaats voor veel flamin go's. Wie naar het oosten of het noorden wl, kan de hoge-snel- heidstrein nemen, die zes keer per dag naar Cordoba en Ma drid flitst. De rit naar Cordoba duurt drie kwartier, en in Ma drid ben je in 2,5 uur. Ga je over de E 25 naar Jerez de la Frontera, dan ontvouwt zich het deltagebied van de Guad alquivir. Het gebied is aanvan kelijk heuvelachtig, later vlak ker. Op de heuvels staan grote opgezette stieren, symbool van de Osbome-sherry. De Spaanse regering heeft lang gepoogd de ze metershoge reclameobjecten te verbieden. Logisch, want er is een tijd geweest dat er meer dan vijfhonderd stonden opge steld. Thans zijn er nog enkele over, alleen op de hoge heuvels. Ze worden gedoogd omdat ze worden gezien als een onder deel van het Spaanse land schap. Jerez de la Frontera is een ty pisch sherry-gebied. Hier kun nen de bodega's van bijvoor beeld Domecq wordt bezocht. Of de 'Royal school of Equestri an Arts', de Spaanse rijschool. zijn nieuwe project Amster dam-Barcelona voor kaarten in een ringband koos. De opnieuw magnifieke route werd vertaald in superieur kaartwerk waar naar het thuis in de leunstoel reeds fijn kijken is. Bovendien zijn de atlasjes (deel la ver scheen zojuist) zo klein dat ze met gemak in een stuurtas pas sen. Raadplegen is door de schaal 1110.000 geen pro bleem. Prijs (per deel) 27,50 gulden en te koop in de gespe cialiseerde boekhandel. Van een heel andere orde is het boek 'Fietserpad' (32,50 gul den) van uitgeverij Elmar. Het beschrijft een splinternieuw, bijna 600 kilometer lang traject dat van Withuis (bij Maastricht) naar Pieterburen in Groningen loopt. Met andere woorden: het is een variant op het bekende Pieterpad. Het boekje laat het niet bij een routebeschrijving alleen; er wordt ook veel toeris tische informatie in verstrekt. Helaas zijn de 31 kaartjes door het spaarzame kleurgebruik voor 'een fietser en route' niet erg goed bruikbaar. Hij zal on derweg steeds moeten afstap pen. En de ANWB dan? Die geeft al sinds enige tijd het zeer gede tailleerde 'Dwarsstap' uit, een serie stafkaarten waarop vijftig of nog meer fietstochten in een bepaalde streek zijn uitgezet. Al fietsende zijn ze onmogelijk te raadplegen, maar wie dacht dat hij onderhand alle rijwielpaden van Nederland kent, moet maar eens zo'n 'Dwarsstap'-kaart ter hand nemen. Er gaat een we reld voor hem open. In bij gaand boekje wordt de route nog eens sec beschreven. Zo juist verscheen het deel Fries land. Prijs per map: 24,90 gul den. Ook bij de ANWB-winkel - maar nu voor niets en nieman- dal - liggen de nieuwe 'Leden- wijzers'. De brochures geven de gebruiker in de allereerste plaats tips voor een dagje uit in de beschreven regio, maar ook worden er wandel- en fiets tochten in beschreven. De kaartjes zijn klein maar duide lijk; de bijgevoegde toeristische informatie verrassend uitge breid. Zojuist verschenen onder meer de deeltjes 'Midden-Ne derland', 'Friesland Gronin gen' en 'Noord-Holland boven het IJ'. REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Nancy De meeste toeristen - via Luxemburg op weg naar hun vakan tiebestemming in het zuiden - rijden Nancy straal voorbij. Jammer, want de Franse stad - waar dit jaar de manifestatie 'een eeuw art nouveau' wordt georganiseerd - heeft niet al leen een bijzonder knus oud centrum, maar ook één van de mooiste pleinen van Europa: het Place Stanislas bij wieler- liefhebbers bekend als de feeërieke plek waarop in Nancy be ginnende Tour de France-etappe's altijd van start gaan. Sinds kort verhuurt de plaatselijke WV walkmans (met Duit se, Engelse en Franse bandjes), die als gids kunnen dienen tijdens een wandeling door de binnenstad. Prijs: 35 francs. Draagvleugelboot Ook deze zomer vaart er weer een draagvleugelboot over de Lek tussen Wijk bij Duurstede en Dordrecht. De 'Rivierenland Holland Meteoor', zoals het schip heet, kan 70 passagiers en 30 fietsen tegelijk vervoeren en maakt zeven tussenstops. Er kan onder meer worden in- en uitgestapt in Culemburg, Ameide, Schoonhoven en de molens bij Kinderdijk. Er wordt tot eind mei alleen op vrijdag, zaterdag en zondag gevaren; van juni tot en met augustus komen daar de woensdag en de donderdag nog bij. De prijs hangt af van het af te leggen tra ject. Informatie over dienstregelingen en dergelijke: telefoon 06.511.24.00.0. Europa Park In het Europa Park in het niet ver van Freiburg gelegen Rust (Baden-Württemberg) is een aantal nieuwe attracties ge opend. Een - zoals het park dat zelf noemt - 'uitbreiding op wereldniveau' is de 'eMotional', een draaiend theater dat de bezoekers door middel van onder meer laser- en videoprojec tie naar believen trakteert op onweer, hitte, sneeuw enzo voort. Ook nieuw is de 'Matterhorn-Blitz', een reuzenacht- baan dat zijn passagiers van de hoogste toppen tot in de diep ste dalen brengt. En andersom. Informatie (vanuit Nederland): 00.49.1805.776.688. Bali Nu Indonesië als vakantieland door alle ongeregeldheden een enorme dip doormaakt, verscheen bij De Boer Wendel een brochure met extra goedkope aanbiedingen voor trips naar het rustige Bali en Lombok. De arrangementen zijn geldig tot en met eind december en er zijn 11-daagse reizen (inclusief vlucht en hotel) voor nog geen 2000 gulden. Informatie: het ANVR-reisbureau. Pontjes Zoals overal in Nederland vindt ook Zeeland 'een revival van het veerpontje' plaats. Er varen er in de zomermaanden zelfs weer zoveel dat de provinciale WV twee jaar terug een aantal nieuwe rijwielroutes uitzette onder de titel: 'Fiets een rondje met een pontje'. De trajecten staan beschreven in een specia le almanak waarin ook informatie wordt gegeven over tijden en prijzen en dergelijke. Informatie: Provinciale VW in Middelburg, telefoon: 0118.65.99.65. Gouden Toren Pretpark Tivoli in Kopenhagen heeft er niet alleen een nieuw herkenningspunt bij, maar tegelijk ook een nieuwe attractie. In de opvallende, 67 meter hoge, juist geopende 'Gouden To ren', maken de gasten een 'vrije val' die slechts twee secon den duurt, maar waarover ze ongetwijfeld nog uren zullen na praten. De weg omhoog biedt de bezoekers overigens in 25 seconden een steeds mooier wordend uitzicht over de hoofd stad van Denemarken. M Daar waren we dus dol op. Op koeienmelkerstijd vertrekken. Of nóg vroeger. Lag 'm eraan waar we met vakantie naar toegin gen. 's Avonds de auto pakken, even na middernacht de kinde ren uit bed halen en jakkeren maar. Om ergens voorbij Lille de zon op te zien komen. Samen met nog duizend Nederlanders die vroeg op weg waren gegaan. 'Koffie?', vroeg mijn vrouw dan, de thermoskan losschroevend. Want we voerden van alles mee. Binnen handbereik. In de koel box. Hardgekookte eieren, Engelse drop, kadetjes met dubbel ouwe kaas, ijskouwe cola... We vraten en zopen wat af geduren de zo'n reis. Van de op de vloer gevallen resten kon een flink weeshuis een week lang worden gevoed. Net zo makkelijk. Stoppen deden we zelden. Ja, om benzine te tanken. En of dat nou nodig was of niet: er diende dan meteen te worden geplast ook. Snel, snel, snel natuurlijk. Want we moesten nog naar het Lac d'Aiguebelette. Of het lie d'Oléron. Of- nog verder - Andu- ze. Waar ik de tent nog moest opzetten. Het gekke is: niemand heeft ooft geprotesteerd. Toen nieten nu niet. Sterker nog, er wordt over die krankzinnige Odyssee's slechts gepraat in termen van wee moed. .rïiï We zijn onderhand overal geweest, m vliegen de hele wereld over. Maar dat heerlijke vakantiegevoel dat we had den als we op zo'n vroege, stille ju- li-ochtend met vijftien uur autorijden voor de boeg in een afgeladen Fiat 127 de straat uitreden... Dat gevoel komt nooit meer terug.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29