Bewoners moeten camping verlaten 'Paard in de polder is toch een prachtig gezicht' J Uphense ouders etalen veel teveel' 'Er is niets mis met onze ambulancehulpverlening' egioheffing tuinders dorlopig van de baan Rijn Veenstreek Groenendijkse Molen weer als nieuw rERDAC 12 JUNI 1999 ifé schenkt zwembad 5000 gulden inkeek aan den run Het gaat goed met café De Hoek uit Kou- erk aan den Rijn. En dat heeft het plaatselijke Prins Willem [anderbad gemerkt. Voorzitter Jos Ensing van het open- itbad heeft gisteravond uit handen van bestuurslid Manon jreef van De Hoek 5000 gulden gekregen. Het is de eerste rdat het café zo'n grote donatie heeft gedaan. Het bestuur De Hoek streeft ernaar om gemaakte winsten aan plaatselij - loeien te schenken. mge asielzoekers krijgen kooklessen ifmaan den run» Zes woensdagmiddagen lang krijgen zeven je asielzoekers van het Getaneh Tessema Centrum in Al- m aan den Rijn kooklessen op het Groene Hart Lyceum, ist lessen in de Nederlandse taal blijken ook de kooklessen H nodig te zijn voor deze jongeren, die binnenkort voor zich- moeten gaan zorgen. De hoofdzakelijk Afrikaanse jongeren ken in de lessen kennis met Nederlandse voedingsmiddelen, oken hun eigen potje en leren hoe ze gezonde maaltijden W nen bereiden. immelmarkt in Westerhove ;»jaan den rijn Op de rommelmarkt die op 19 juni in activi- ■ncentrum Westerhove in Alphen aan den Rijn wordt ge- den, zijn niet alleen tweedehands spullen te koop, maar is materiaal voor creatieve hobbyisten verkrijgbaar. Ook kin- m bieden hun koopwaar aan. Bezoekers kunnen genieten Hollandse Nieuwe, poffertjes, lekkernijen van de warme keren muziek. De markt is van 10.00 tot 14.00 uur. Voor de lervrijmarkt zijn nog enkele plaatsen vrij. Aanmelden kan elefoonnummer 0172-494056. Het activiteitencentrum van lichting Wegwijs is te vinden aan de Anna van Burenlaan In het andere activiteitencentrum van Wegwijs, de Wiele- laan de Kwartelstraat, is op dezelfde dag om 14.30 een op en van volksdansgroep Plesjatie en zangroep Piosenka. De ee, inclusief een kop koffie, is 2,50 gulden. weinig draagvlak onder boomkwekers roering van een regiohef- ij tuinders in Boskoop en ling heeft het net niet ge- Uit een stemming onder edrijven in Boskoop, Rijn- i, Reeuwijk en Waddinx- ileek dat bijna 74 procent het plan voor het mee- m aan de infrastructuur Het Productschap voor -fabouw dat de heffing innen, had de minimale 75 procent gesteld. idien de positie en de emmers pro- van de hebben, erla «rcenta- rè ram op rocent. Trimp, Iter van WLTO- Bos- betreurt het dat het pro- :hap de heffing nu niet roeren. „De drempel voor ligt wel erg hoog*, voor veranderingen van ondwet hoeft maar twee deel in te stemmen." Boskoopse boomkweker t nog niet dat de heffing lief van de baan is. Hij dat de breuk tussen de eltsector en het Product voor de Tuinbouw moet in gelijmd. „Net als bij het iet. Het referendum was en na een geslaag- jmpoging ging het toch door." Hij krijgt bijval van auttenbeld van de Kamer koophandel. „Op een pro- i, laat je geen negen mil- .ïlden uit je handen glip- Dat zou wel erg zuur zijn pzichte van de voorstem- reageert hij strijdbaar, egen miljoen is het bedrag Ie kwekers in vijftien jaar oenlijk via de regioheffing en ophoesten om de infra- hiur in het gebied te ver- 'Op een procent na laat je geen negen miljoen gulden uit je handen glippen over leerlingenvervoer beteren. „Ais het productschap zich blijft vasthouden aan de 75 procent, kennen wij er ook nog wel een paar. Zo heeft het pro ductschap een aantal bedrijven vergeten naar hun stem te vra gen." De boomkwekerijorganisaties maken zich grote zorgen om het dichtslibben van de wegen en de slechte ontsluitingen in en om Boskoop. Voor zo'n der tig miljoen gulden zouden aan zienlijke verbeteringen kunnen worden aangebracht waardoor de boomkwe kers op de wereldmarkt zou worden versterkt. Het Platform Sier teelt met daarin allerlei die met de boomkweke rijsector te maken heb ben, vindt het logisch dat de tuinders zelf ook meebetalen aan verbeteringen. Door 0,2 procent van de jaarlijkse omzet aan regioheffing te betalen, zou er in vijftien jaar negen miljoen gulden op tafel kunnen worden gelegd. Zes miljoen gulden daarvan was bedoeld voor ver beteringen in het oostelijke deel van Boskoop. De overige drie miljoen zou in Boskoop-west en de gemeente Rijnwoude moeten worden gestoken'. Volgens A. van Woerden van het productschap valt er aan de 75 procentgrens echter niet te tornen. „Wij willen een flink draagvlak hebben. Als dat er •niet is, moet de heffing niet doorgaan. Wij voelen er niets voor om straks door bedrijven die tegen zijn voor de rechter te worden gedaagd." Van Woer den weet dat enkele kwekers zijn vergeten. „Het ging om zo'n tien tot vijftien bedrijven die hun postadres niet in Bos koop hebben. Wil je op 75 pro cent komen, dan moet je vijftig instemmers meer hebben." HAZERSwouDE-rundukDe Groenendijkse Molen in Hazerswoude-Rijndijk kan weer malen. Gedepu teerde M. Houtman van de provincie Zuid-Holland en voorzitter L. Dijkman van de Rijnlandse Molen stichting hebben het monument gisteravond na de een jaar durende restauratie officieel in gebruik ge nomen. De in 1627 gebouwde onbewoonde molen is er een van de veertig die de stichting rijk is. Het is een wipmolen die was gebouwd voor de bemaling van de polder Nieuw-Groenendijk. Enkele honderden jaren maalde de molen het water uit de polder weg met behulp van een scheprad. Het rad werd in 1939 vervangen door een pomp omdat het polder- peil verder werd verlaagd en er dus nog meer water de polder uit moest. De restauratie van de Groenendijkse Molen was mogelijk door financiering van het Rijk, de provin cie en het Anjerfonds Zuid-Holland. Bij ruim de helft van de molens van de Rijnlandse Molenstich ting is de laatste jaren een restauratie uitgevoerd. Andere zijn nog in restauratie of komen nog aan de beurt, aldus voorzitter Dijkman. Dijkman sprak gisteravond zijn blijdschap erover uit dat de molens niet langer alleen maar 'voor de prins malen'. „Ze worden voortaan ingezet bij he vige regenval, zoals vorig jaar september het geval was." Deze week ging het waterschap De Oude Rijnstromen akkoord met het een bijdrage van 4000 gulden per molen aan de Molenstichting om de monumenten maalvaardig te houden. Dijkman wil ook met het aangrenzende waterschap Wilck en Wiericke zo'n regeling treffen. foto hielco kuipers chef tim brouwer tie koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 Eigenaars stacaravans riskeren dwangsom van een ton roelofarendsveen De bewoners die permanent op het nieuwe gedeelte van de Veense camping De Braassem wonen, moeten hun stacaravan aan het einde van het zomerseizoen verlaten. Doen zij dit niet dan krijgen zij een dwangsom opgelegd van 100 gulden per dag met een maximum van een ton. De mensen die permanent op het oude gedeelte van de camping verblijven, mogen daar blijven zitten. Pas als zij hun vakantiehuisje verkopen worden de nieuwe regels van de gemeente Alkemade ook van kracht op dit deel van het terrein. verkopen, dan gaan de nieuwe regels gelden. We voeren op dat deel dus een uitsterfbeleid." In totaal worden acht van de der tig 'oude' stacaravans het hele jaar door bewoond. De bewoners op het nieuwe gedeelte krijgen tot 15 oktober, als het zomerseizoen officieel afloopt, de tijd om andere huis vesting te zoeken. Een aantal mensen heeft een tweede adres, weet Wassenaar. .Ande ren waarschijnlijk niet. Als de situatie echt schrijnend is zal de gemeente helpen met zoeken naar vervangende woonruimte, maar dat gebeurt alleen in zeer uitzonderlijke gevallen." Als bewoners na het zomer seizoen nog steeds in hun cara van verblijven lopen zij het risi co op een boete van 100 gulden per dag. Als dit oploopt tot een ton komt de deurwaarder langs. marun kramp Op het ongeveer twee jaar oude gedeelte van de camping staan 21 luxe stacaravans. Van de on derkomens worden er 17 per manent bewoond. De gemeen te Alkemade wil aan deze illega le bewoning een einde maken. „Het is en blijft een camping, daarop mag je alleen tijdelijk verblijven", meldt hoofd alge mene zaken C. Wassenaar. „In het koopcontract van de bewo ners staat ook opgenomen dat zij er niet permanent mogen verblijven. Als zij dat dan toch doen nemen ze een risico." Met de mensen op het oude gedeelte van de camping zijn die afspraken destijds niet ge maakt. „Daarom blijven we permanente bewoning daar ge dogen. Totdat zij de caravan „Bij mensen die dat niet kun nen betalen wordt beslag ge legd op de eigendommen, dus de caravan. Bij mensen die het wel betalen wordt een onteige ningsprocedure gestart. Het eindigt dus hetzelfde, het is ons niet te doen om het geld." Voordat het college van B en W de aanpak definitief bekrach tigt, moeten alle campingbewo ners zijn gehoord. De hoorzit tingen staan gepland voor be gin juli. Dan kunnen de bewo ners hun bezwaren uiten. Na 15 oktober gaan ambtenaren van de gemeente ook kijken of op andere campings stacaravans permanent worden bewoond. Zo ja, dan worden de nieuwe regels ook daar van kracht. Zo merhuisjes blijven nog buiten beschouwing. Wassenaar: „Het onderzoek - en de handhaving - kost heel veel tijd. We houden het voorlopig dus bij de cam pings." De regels gaan eveneens niet gelden voor de flat aan de Plan tage bij het Braassemermeer en de andere zomerhuisjes in de gemeente, waarvan aangetoond kan worden dat ze al enkele tientallen jaren permanent worden bewoond. Volgens de gemeente is het juridisch on haalbaar om deze situatie te veranderen. Opstelten reageert op verontrusting 'Rijn en Venen alphen aan den run saskia buitelaar Er is niets mis met de ambulancehulpverlening in Alphen aan den Rijn en omstreken. De ambu lances van de dienst Rijn en Venen zijn in 98 pro cent van de spoedeisende gevallen binnen 15 mi nuten ter plaatse. Dat schrijft D. Opstelten, hoofd van de ambulancedienst Rijn en Venen in een brief aan de gemeenteraad van Alphen. De raadsleden spraken onlangs hun verontrus ting uit over de dienstverlening van de ambulan ces. In een brief aan de Regionale Commissie Ge zondheidszorg Zuid-Holland Noord schrijft de raad dat Alphen een goede ambulancevoorzie ning is beloofd, maar dat signalen uit de bevol king aangeven dat de hulpverlening soms tekort schiet. Dat zou komen door de slechte bereik baarheid en lange aanrijtijden. De raad wil dat daar een onderzoek naar komt. Opstelten is het niet eens met die kritiek. Net als in de rest van de regio Hollands-Midden zijn de ambulances in hooguit 1 tot 2 procent van de spoedritten langer dan de wettelijke maximale rijtijd van 15 minuten onderweg. De klachten die raadsleden horen komen volgens hem bij een kleine groep mensen vandaan. „Niet onterecht natuurlijk, want elke overschrijding is er één te veel." Ook voor onterechte klachten heeft hij be grip. „Als je bij een ongeval staat te wachten, duurt het voor je gevoel al snel een hele tijd. Het kan ook gebeuren dat mensen denken dat de ambulance is gebeld, terwijl dat niet zo is. Verder moet je rekening houden met de meldingstijd. Onze 15 minuten beginnen pas op het moment dat wij de melding krijgen. Daar komen dus nog 1 of 2 minuten bij na de melding bij 112 of de huisarts." Aan een onderzoek wil Opstelten desondanks graag meewerken. ,Alle tijdsoverschrijdingen staan geregistreerd, dus daar is geen onderzoek naar nodig. Bovendien kijken wij daar zelf elke maand kritisch naar. Interessant is om uit te zoe ken waar het aan ligt wanneer de ambulance te laat is. Dan kunnen we proberen om daar wat aan te doen." Opstelten benadrukt dat de ambu lances zijn bemand met hooggeschoolde ver pleegkundigen en chauffeurs. Handtekeningenactie voor stelsel van ruiterpaden Dales met nee. Bij navraag bij de Tweede Ka merfractie van de SP kreeg Har mes een ander antwoord te ho ren.' „De verplichte bijdrage is minimaal 310 gulden, dus 60 gulden minder dan de gemeen te voorstelt. Ook de verhoging tot 600 gulden voor leerlingen vervoer buiten Alphen is niet noodzakelijk", zegt Harmes. Hij wil daarom de discussie over het leerlingenvervoer op nieuw met de wethouder aan gaan. Te meer omdat de stuk ken bij het voorstel pas vlak voor de raadsvergadering be schikbaar waren. Er kon niet eerst in de commissie over wor den gesproken. Harmes wil van Dales weten waarom er zo lang 'mee is gewacht om de nieuwe verordening aan de raad voor te leggen. In Jacobswoude en Rijnwou de gingen de gemeenteraadsle den onlangs akkoord met een gefaseerde verhoging van de ei gen bijdrage voor vervoer naar scholen in andere gemeenten tot 600 gulden. nieuwe wetering* marun kramp Als het aan Thea van der Meer en Jacqueline Oudshoorn ligt kunnen paardenliefhebbers zich binnenkort naar hartelust uitleven op tal van ruiterpaden in Nieuwe Wetering en omge ving. Die wens leeft niet alleen bij hen. Het afgelopen jaar heb ben ze maar liefst 500 handte keningen opgehaald van men sen die ook graag een ritje in de polder maken. De gemeente Al kemade waardeert het initiatief van de dames. Het is wachten op de houtsnippers voordat het eerste pad langs de Ripselaan kan worden aangelegd. De twee zijn paardengek. Jac queline rijdt zo'n drie keer per week bij de manege en is op zoek naar een eigen paard. Thea heeft twee viervoeters in haar tuin naast haar huis aan de Voorweg staan. Brammetje is een vijf jaar oude pony en is het gezelschapsdier van de 8- jarige Jarley. Elke dag maakt Thea net als vele andere inwo ners van het dorp, een tochtje met haar paard. „Veel mensen rijden hier, en het worden er steeds meer. De ruitersport is enorm in opmars. Er is dus een enorme behoefte aan ruiterpa den." In de duinen en de bossen zijn ruiterpaden ondertussen gemeengoed. Daar rijdt het tweetal dan ook regelmatig. „Maar in de polder is het net zo mooi", vindt Thea. „Dus waar om zou je hier geen paden ma ken." Jacqueline vult haar aan. „Ze willen het toerisme in dit gebied ontwikkelen en het Groene Hart promoten. Wat is dan mooier dan ruiterpaden? Het kost niet veel, je maakt er een hoop mensen blij mee en het past in dit gebied. Want zeg nu zelf, een paard in de polder is toch een prachtig gezicht." Met dit praatje zijn Thea, Jac queline, haar moeder Anita van ziet geen bezwaren tegen rui terpaden. Zij houden zich bezig met de herindeling van het agrarische land. Dat moet van wege de komst van HSL en de verbreding'van de A4. Hun stre ven is om zo min mogelijk te veranderen in het landschap en ruiterpaden zijn wat dat betreft geen probleem. Het is gewoon een strook snippers langs de weg. De gemeente Jacobswou de heeft nog niet gereageerd. Toen wij weer contact opna men bleek het voorstel kwijt te zijn. Dat moeten we nu dus even opnieuw opsturen." Het geduld van de dames wordt ondertussen op de proef gesteld. De houtsnippers voor de Ripselaan zijn nog steeds niet geleverd. Volgens de ge meente komen ze er wel aan. Ook een ruiterpad langs de Dwarsweg lijkt geen problemen op te leveren. „Als het met de andere we gen in de polder langs de Ach terweg ook lukt zijn we al een heel eind op de weg", vindt Thea. „Dan kan je toch een rhooi rondje van een half uurtje rijden. Dat doen we nu ook al. Want voor die paarden is het ook niet leuk als ze alleen maar rondjes mogen lopen op zo'n modderig weilandje, maar in de berm lopen is toch gevaarlijk. Als het gras nat is slippen ze weg en met verkeer naast je is dat niet veilig." De twee maken zich regelma tig zorgen over de paardrijders in de buurt. In Nieuwe Wete ring en de nabije omgeving staan zo'n honderd paarden, weet Thea. „Dan zie je ze lopen langs de Achterweg en dan hou je je hart vast. Het blijven die ren en met al dat verkeer weet je het nooit. Het zal niet de eer ste keer zijn dat er een ongeluk op die weg gebeurt. Al eerder is een keer een paard doodgere den. Dat kan gewoon niet, dat is vreselijk. Met ruiterpaden voorkom je dat." td - w Thea van der Meer en Jacqueline Oudshoom rijden het liefst elke dag door de polder. Dat is veiliger op ruiterpaden. Dan slippen Jarley en maatje Brammetje niet weg.' foto annette lameijer Dinten, Ruud de Jong van ma nege Hoogenboom in Nieuwe Wetering en Huub Duivenvoor den van de Ripse ruitervereni- ging naar de omliggende ge meenten gestapt. Al eerder, in '97, had Thea een poging ge daan om de gemeente Alkema de enthousiast te krijgen voor haar plan. „Toen was ik alleen nog niet zo veeleisend. Ik vroeg om een paar paden en kreeg de toezegging dat er langs de Rip selaan een werd aangelegd. Daar wachten we alleen nog steeds op." Het plan werd nieuw leven ingeblazen toen begin dit jaar bij iedereen in de omgeving een informatiekrantje over de her inrichting van het agrarisch ge bied Ade in de bus viel. Jacque line: „We zijn daar op inge sprongen. Want als ze hier toch aan de slag gaan, waarom dan niet alles in een keer goed. Dus zijn we om de tafel gaan zitten en hebben we een tweede plan op papier gezet. Deze keer is het wat omvangrijker dan het vorige plan. Als het aan ons ligt rijden we binnenkort via Nieu we Wetering naar Oud Ade, Lei derdorp en Hoogmade." Er gingen brieven uit naar het HSL-projectbureau, de landin richtingscommissie Ade en de gemeenten Alkemade, Ja cobswoude en Leiderdorp. De reacties verschillen, weet Jac queline. .Alkemade heeft het goed ontvangen. We hebben er met de burgemeester over ge sproken en die was wel positief. Leiderdorp verwijst ons naar de commissie Ade, daar hoort het volgens die gemeente thuis. De landinrichtingcommissie Ade

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19