Regio 'Huizen Zijlwijk zijn veel te duur' In De Mare wordt de dood niet weggedrukt mm De Stemming Vijfjaar cel voor ontucht suffi mëtletStadsM Feestelijk uitje ok zo'n heke 'Pak ongehoorzaam Leiden aan' mmsmm rERDAG 12 JUNI 1999 "WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-53564: geweldig, fantastisch en Dat gold gisteren zeker voor de traditionele jaarlijkse van de afdelingen Merenwijk, Kooi en Zuid-West van De een vereniging die de belangen behartigt van alleen- en invalide mensen. „Het hoogtepunt van het jaar", vol- ns Schelte Zeilstra van de vereniging die dit jaar vijftig jaar be- aat. De Zonnebloem had er dit keer voor gekozen naar Gouda te ren. Dertig vrijwilligers, arts Har Meijer, pastor Van Breukelen en rpleegkundigen zorgden ervoor dat alles in goede banen werd leid. Maar vooral feestelijke banen, met kopjes koffie, borreltjes, n diner, een verloting en een muzikaal optreden van de gebroe- r Van Kinderen. foto hielco kuipers Bewoners constateren tal van gebreken De technische staat van 181 woningen van woning bouwvereniging De Sleutels in de Leidse Merenwijk is zo slecht, dat de vraagprijs van De Sleutels volstrekt irreëel is. Hoewel de woningcorporatie een aantal gebreken ontkent en met andere onvolkomendheden wel reke ning houdt in de verkoopprijs, tonen onafhankelijke on derzoeken het tegendeel aan. leiden robbert minkhorst De huurders in de Zijlwijk Uit papieren die de huurders belangenvereniging van De Sleutels in bezit heeft, blijkt dat de directie van de huizen in de Zijlwijk af wil, deels juist van wege de te verwachten hoge onderhoudskosten. De corpo ratie vraagt de marktwaarde voor de woningen - die rond de Mussenplaats en de Kievitshoek staan. De vraagprijzen liggen tussen de 280.000 (voor een vierkamerwoning) en 350.000 gulden (vijfkamerwoning. zijn in opstand gekomen. Steun hebben ze gevonden bij de overkoepelende huurdersbe langenorganisatie. Die wil dat De Sleutels tien procent van de verkoopprijs in een onder- houdsfonds stopt. De huurders doen dat voorstel maandag avond tijdens de algemene le denvergadering. Elke eerdere poging om tot een compromis te komen, is mislukt, zeggen Arie Oostdam en Joop Groenewold van de huurcommissie Zijlwijk, en te vens lid van de huurdersbelan genvereniging. „We willen het woord bedrog niet in de mond nemen, maar alles wijst erop dat de woningbouwvereniging opzettelijk grote technische problemen aan de woningen wil verzwijgen." Dat is niet waar, laat direc teur A. Lepelaar van De Sleutels weten. „Elke woning wordt ver kocht tegen de taxatiewaarde. We hebben drie beëdigd taxa teurs in dienst. Een woning waar weinig onderhoudspro- blemen zijn of worden ver wacht heeft een hogere prijs." Een som van de verkoopprijs in een onderhoudspot stoppen vindt de directeur daarom over bodig. Bij de taxatie is immers rekening gehouden met de ver wachte kosten. Lepelaar wijst erop dat de ledenvergadering vorig jaar al akkoord is gegaan met de verkoop van de wonin gen, ook op deze manier. De huurdersbelangenvereni ging beweert dat taxaties niet kloppen. In de woningen liggen de beruchte 'kwaaitaal'-vloe- ren. Die staan bekend om hun kwetsbare betonlaag. Volgens Oostdam en Groenewold is er in een aantal woningen al spra ke van betonrot. De Sleutels ontkent dat. Oostdam en Groe newold wijzen echter op een bouwtechnisch onderzoek van het Oegstgeestse architecten bureau Van der Haar waaruit het tegenovergestelde blijkt. Dat onderzoek stelt tevens dat de zolderetage (bij 57 van de 181 huizen) onbewoonbaar is. Door de dunne muur hebben buren last van elkaar. Het dak wordt niet geventileerd en is bovendien niet geïsoleerd. Zon der airconditioning is het er zo mers niet uit te houden, zegt Groenewold. Een ander probleem is de aanwezigheid van asbest in de achtergevels. Dat asbest is on voldoende beschermd en moet om die reden op korte termijn worden weggehaald. De wo ningbouwvereniging zegt dat er geen gevaar is voor de volksge zondheid. De huurders hebben daar hun twijfels over. De Sleu tels baseert zich op een rappor tage van TNO, maar die heeft slechts één woning onderzocht. De Sleutels denkt dat het 4.000 gulden kost om de asbest te verwijderen. Eén bewoner heeft een offerte bij een ander bedrijf laten maken en dat vraagt het tienvoudige. Andere mankementen zijn de gedateerde technische uitrus ting en de verzakkende bergin gen. „Uit alles blijkt dat de wo ningbouwvereniging al afscheid heeft genomen van de wijk", meent Oostdam. „Voor de wo ningen willen ze de komende jaren geen groot onderhoud meer plegen. Ook niet voor de woningen die niet verkocht worden." Lepelaar ontkent dat. Het staat bewoners vrij om te blij ven huren. Zijn er problemen, dan lost de woningbouwvereni ging die in principe op. De di recteur houdt ook vol dat het asbest geen gevaar oplevert. „Voor belanghebbenden deugt al gauw niets meer. De make laar niet, de directie niet en het bestuur ook niet. Dat gaat mij een aantal stappen te ver. Wij verkopen geen krotten. Het lijkt erop dat deze mensen een indi vidueel voordeeltje eruit probe ren te halen wat ten koste gaat van de hele vereniging." te sterven. Een plek vol in het hartje van de stad. In Sint Elisabeth Gasthuishof •iden zijn vijf kamers inge- voor terminale patiënten, unnen hier in een zorgza- omgeving afscheid nemen het leven, met familie of iden aan hun zijde. De eer patiënt wordt volgende verwacht. „Als het zieken- niet meer hoeft en thuis meer kan", aldus algemeen :teur J. de Soeten gisteren opening. Met zes ton subsidie van het VSB-fonds Den Haag werden de proveniershuisjes die samen afdeling De Mare vormen opge knapt. Van buiten ademen ze als altijd de sfeer van de negen tiende eeuw, binnen heerst de moderne wereld met al zijn ge makken. Voor de inrichting bracht de Lady Lionsclub Lei den Lakenstad dertigduizend gulden bijeen, maar meubels laten nog even op zich wach ten. Voorlopig moet De Mare het doen met de typisch Leidse huiselijkheid van de kringloop winkel, en daar is niks op tegen. "ÏTttT» oorgoed van het onderhoud af te kiezen steeds meer mensen voor JjfeïS J® tstof kozijnen van Van der Ploeg. 1 der Ploeg: een kei BI AP/* I iirkVEvr Kunststof Raamfabrlkant b.v. TeL: (071) 331 53 61 Internet: www.vanderploeg.nl \kunststof kozijnen Partners of naaste familiele den van patiënten kunnen hier bij hun geliefde verblijven in die laatste moeilijke dagen. Een hele verbetering. Medisch di recteur R. van der Hoeve herin nerde zich gisteren een alleen staande patiënte die overleed, niet wetend wie zou waken op de avond van haar dood, niet wetend wie haar ogen zou slui ten. Met de opening van De Mare is dat in Leiden niet meer nodig. Medewerkers van de diverse Leidse zorginstellingen namen enkele jaren geleden al het ini tiatief. In hun werk in het Dia- conessenhuis, LUMC, Integraal Kankercentrum West en de ver pleeghuizen Van Wijckerslooth (Oegstgeest) en Elisabeth Gast huishof kwamen ze geregeld in aanraking met patiënten die slechts een plek nodig hebben om rustig te sterven. In de Re gionale Commissie Gezond heidszorg werd afgesproken om deze 'droom' in De Mare ge stalte te geven. „Meestal ontstaan de proble men als de mantelzorg om valt", aldus De Soeten. „Daar om is het goed dat we samen een oplossing hebben gevon den, waarbij ook de Stichting Transmurale en Thuiszorg Rijn land zijn betrokken. Voor het zover was hebben we vooral veel afspraken gemaakt. De zorgverzekeraar garandeert voor langere tijd de exploitatie, specialisten komen naar de pa tiënt toe in plaats van anders om en de indicatie heeft plaats na opname om te voorkomen dat die hele papieren romp slomp pas gereed is als het niet meer nodig is." Poetsbeurt centrum leiden De dienst Milieu en Beheer van de gemeente houdt vandaag opnieuw een grote schoon maakbeurt in de stad. Mede werkers van de dienst nemen deze keer het zuidelijke deel van de binnenstad onderhan den. Het is de bedoeling dat ze verkeerspaaltjes rechtzetten, straatmeubilair repareren, zwerfvuil opruimen en de stra ten nog eens extra aanvegen. Maandag 14 juni begint de dienst met een volgende actie: ze wil ernaar streven de bin nenstad er vanaf 11.00 uur op geruimd uit te laten zien. Voorwaardelijke straf den haag/leiden De 29-jarige eigenaar van een Leidse coffeeshop is gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf we gens grootschalig drugsbezit. In juni '97 werd bij invallen in di verse panden van de familie van de Leidenaar aan de Mors- straat in totaal zo'n vijftig kilo hasj aangetroffen. De fiscus heeft hem een naheffing van vier ton gestuurd. Een gedeelte van die aanslag is betaald met geld dat in beslag genomen was. Tegen de man was tien maanden geëist. WD-Kamerlid wil dat gemeente rijksbeleid uitvoert Leiden kan de komende tijd meer tegengas ver wachten uit de Tweede Kamer. Het Leidse WD- Kamerlid Brood vindt dat zowel het parlement als de ministers strenger moeten kijken of lagere overheden maatregelen correct uitvoeren. Leiden is een voorbeeld van een gemeente die zich her haaldelijk aan bepalingen probeert te onttrekken. „Dat kan niet", aldus Brood. De Leidse eigenzinnigheid is de WD een doorn in het oog. Brood heeft gisteren samen met zijn fractiegenoot Luchtenveld het kabinet gevraagd te verhinderen dat Leiden gaat korten op de zogenoemde 'Zalmsnip'. Eerder vroeg VVB'er Kamp de regering op te treden tegen het ontduiken door Leiden van de regels uit de Kop pelingswet. Ook de weigering van het gemeente bestuur om anonieme tips over ontduiking van de sociale wetten te behandelen, valt slecht. Ook gemeenten moeten zich aan de wet hou den. vindt Brood. Hoe kan van de burgers wor den verwacht dat ze zich aan de wet houden als de eigen gemeente dat niet doet? De jurist meent dat de Kamer beter moet controleren of de regels die de overheid stelt ook worden uitgevoerd. Dat hij daarin zelf een vasthouder en doorbijter is heeft minister Peper (Binnenlandse Zaken) al mogen ondervinden. Peper werd in de Kamer ter verantwoording geroepen omdat hij niet hard en snel genoeg op trad tegen gemeenten die oudefen uitsloten van werkzaamheden in stembureaus. „Leeftijdsdis criminatie en de grondwet verbiedt dat", aldus Brood. Peper beloofde beterschap en zette de be trokken gemeenten onder druk. Op één na gin gen ze overstag. De WD wil nu dat ook andere ministers over tredende gemeenten aanpakken. Leiden is dus gewaarschuwd. persbureau cerberus Een 60-jarige Leidenaar is door de rechtbank in Den Haag tot vijf jaar cel veroordeeld wegens ontucht. De man heeft in de af gelopen tien jaar met drie jon gens van tussen de twaalf en zestien jaar ontucht gepleegd, waarbij hij met twee van zijn slachtoffers verschillende keren gemeenschap had. Met de lange vrijheidsstraf legde de rechtbank de adviezen van een psycholoog en reclas sering en het verzoek van de advocaat van de verdachte naast zich neer. Volgens die ad viezen zou de verdachte een ge deeltelijk voorwaardelijke straf moeten krijgen, zodat hij na het onvoorwaardelijke deel onder het toeziend oog van de reclas sering in dagtherapie zou kun nen gaan voor zijn pedofiele gedrag. Maar de rechtbank oor deelde dat de maatschappij te gen de ontuchtpleger be schermd moet worden en dat de geëiste vijf jaar cel een goede straf is. De Leidenaar is een voorma lig circusgoochelaar die de on tucht met een van zijn slachtof fers pleegde terwijl de jongen hem voor goochellessen be zocht. Dat gebeurde in de pe riode 1989-1993. Eenmaal pro beerde de verdachte tevergeefs gemeenschap met de jongen te hebben. Met twee andere slachtoffertjes, broertjes die ook tussen de twaalf en zestien wa ren, lukte dat de verdachte wel. Met hen had de Leidenaar in 1997 en 1998 verschillende ke ren gemeenschap. De Leide naar, die door de jongens hun 'opa' werd genoemd, had het vertrouwen van de kinderen en van de ouders gewonnen. Waarschijnlijk gaat de Leide naar tegen het vonnis in hoger beroep. ■li,. Stadsbank Leiden 1 ""I lei fissen Iretlet rur leiertei Luid, maar ïverstaanbaar irijs voor het slimste jonge- an de klas gaat deze week de grappenmaker die met udieke plan kwam om de lementenkalender der ge- nte Leiden door een stads- oeper te laten rondtoete- 'Hoort zegt het voort: de ïnfeesten komen eraan!' plan is, haastten WV en ge- nte zich uit te leggen, uit oe geboren. Want helaas ten ook zulke smetteloze luter goedbedoelende in- ties zich aan de regels hou- En die regels schrijven t dat er in de Leidse bin- itad niet gefolderd wordt, wege het milieu. Dus kun- er ook geen geinige kaartjes e markt worden uitgedeeld, top de Leidse evenementen ïs op een rijtje staan, maar een stadsomroeper, en VW en gemeente. Je t toch iets? Een eerzaam ieP schijnt het niet te zijn, t de voor dit doel aange ven schreeuwlelijk bedient van een schuilnaam. Voor 'ooi heeft hij een Italiaans idoniem gekozen: Giaco- tover is er nog niet echt iets met het plan. Behalve dan, [esproken tekst zonder prekende beelden bij de ste mensen het ene oor in, et andere weer uitgaat. (Hè, Een evenement?) Maar ja, nt niet alles hebben, lollig wordt het pas als we Hvaar deze Giacomo den kond gaat doen van zijn e boodschappen. De eerste oep doet hij op de trappen pt stadhuis aan de Bree- Daarna trekt hij de zater- k markt op. tmn. of beter gezegd: wij !n het al helemaal voor ons. •mo neemt op het bordes 'ct stadhuis een ferme hap om zijn eerste woorden - |ren, burgers en buitenlui", lat wel zijn - de nodige pakken het verleden. Het is jammer dat het Zoeter- woudse gemeentebestuur te lief is om de provocatie van de jonkheid over te nemen. Opge groeid met Ot en Sien, Verkade- albums en heel veel spreek woorden en gezegden zijn de dorpsnotabelen er niet de men sen naar om die Leidse boeven nou eens met gelijke munt te rug te betalen. 'Wat gij niet wilt dat u geschiedt, en doe dat ook een ander niet' siert in Delfts blauw de kamer van burge meester en wethouders. Dus schrijven ze aan de jongeren, dat Zoeterwoudenaars die niet willen dat hun gemeente wordt verscheurd en verdeeld, ook niet behoren te pleiten voor een opdeling van de buurgemeente. De rieken en hooivorken kun nen weer terug de stal in. De Zoeterwoudse opstand mag dan in de wieg zijn gesmoord, het is het eerste teken dat de Leidse toekomstdiscussie echt begint te leven. De officiële dis cussie woedde deze week weer in alle hevigheid achter de her metisch gesloten deuren van Holiday Inn. Deskundigen van diverse pluimage bogen zich over alle mogelijke rampen die Leiden nog voor 2030 zouden kunnen treffen. De mogelijk heid dat Leiden volledig wordt opgeslokt door de Randstad kwam daar wel ter sprake. Maar het idee dat de dorpsjeugd uit aanpalende groeikernen de gronden komt opeisen die de Leidse bestuurders ooit van hun voorvaderen hebben ge stolen, dat kwam in niet één van die geleerde koppen op. Het is een oude wijsheid dat de geschiedenis zich herhaalt, en dat wie iets over de toekomst wil zeggen zich maar beter in het verleden kan verdiepen. Op de één of andere manier is die wijsheid in het Zoeterwoudse basisonderwijs beter bewaard gebleven dan bij de Leidse elite. Jong en onbezonnen boeren verstand. Daar kunnen die des kundigen nog een puntje aan zuigen. tekst. aap rietveld en ruud sep tekening: maarten wolterink mengt zijn collega zich in het koor. „Lekkere nieuwe haring! Kom d'r bij mensen", roept de vrouw achter de visstal. Ja, dat is echt wat je noemt een doordacht plannetje. Een stads omroeper die op de Breestraat en de zaterdagse markt de eve nementen opdreunt. Geef die jongens van de WV en de ge meente nog even de tijd, en ze bedenken dat de omroeper ook op zaterdagnacht de disco's langs moet gaan. Want waar la waai is, daar komt Giacomo. Voorvaderen Leren Zoeterwoudse kinderen tegenwoordig al op de basis school hoe groot hun dorp in het verleden is geweest? Dat de Zoeterwoudsesingel zo heet, omdat dit water nog maar een eeuw geleden de grens vormde tussen Leiden en Zoeterwoude? Wordt de frustratie over het Leidse landjepik-door-de -ja ren-heen er al met de paplepel ingegoten, zoals de Leidse jeugd opgroeit met een gezon de afkeer van alles (behalve Sin terklaas natuurlijk) wat uit Spanje komt? Het moet haast wel. Anders valt niet te verklaren dat Zoèter- woudse kinderen massaal op het idee komen om alles wat de snode Leidenaars in de loop der jaren van het landelijke Zoeterwoude hebben gestolen terug te pikken. Verdeel Leiden onder Zoeterwoude en Oegst geest, vindt de jeugd van Zoe terwoude in een ongeëvenaar de bui van revisionisme. Geef de jeugd de toekomst en ze kracht bij te zetten. Daar ko men uit beide richtingen een tweetal bussen aanrijden. Van Connexxion, u weet wel, die maatschappij met die vriende lijk chauffeurs. Een scooter zonder knalpot wijkt uit en neemt een stukje stoep mee, waar een moeder met kind gil lend opzij stuift. Mismoedig rolt de omroeper zijn tekst weer op. Hij daalt de trappen af en zet koers naar de markt. Een bijna-botsing tussen zijn hoofd en een condoomau tomaat brengt hem weer bij zijn positieven. Hij vat nieuwe moed. Maar nog voor hij het water van de Rijn kan zien hoort hij dat er weer volop zo- merkoninkjes zijn. „Aaaarebei", buldert de man achter de fruit- kraam. „Vijf gulden de kilo",

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13