Schilders dreigen te staken Ling Hu zal oud worden in Leiden Ernst &Young Cruiseterminal vordert Prijzen van occassions steeds verder onder druk Winkels profiteren van koopgrage klant 'Dag Libertel' Economie GEN RZK >ERS rzichtig optimisme over economie jC» De economische vooruitzichten zijn wat zonniger. In pi KFj terne notitie van het ministerie van economische zaken at de raming van de economische groei dit jaar mogelijk irden opgetrokken van twee procent naar 2,25 procent, binet buigt zich volgende week over het bijstellen van de ing. In de notitie van EZ is sprake van hogere aardgasba- oreen hogere dollar en olieprijs. Ook heeft het CBS een mische groei vastgesteld van drie procent in het eerste ,al en dat is boven de verwachtingen. De inflatie zou ho- nnen worden dan voorspeld. Het Centraal Planbureau ging eerder uit van 1,25 procent, maar inmiddels voor- eOESO 1,9 procent. Het financieringstekort kan daar- iger uitvallen dan de 1,7 procent, die het CPB eerder l lelde. ïwe afhandelaar op Schiphol 3L Het van oorsprong Belgische bedrijf AviaPartner gaat riersvluchten op Schiphol afhandelen. AviaPartner is het e nieuwe bedrijf dat een concessie heeft gekregen voor de leling van passagiersvluchten op Schiphol. De markt voor ndafhandeling op luchthavens in de Europese Unie is dit jaar opengesteld. AviaPartner gaat vanaf 16 juli de rjers van de Amerikaanse vliegmaatschappij Continental is afhandelen. Continental is zelf ook nieuwkomer op ïol. De luchthaven verwacht dat AviaPartner meer vlieg- chappijen zal gaan bedienen. O koelt flexicoker met bluswater idam De flexicoker van de Esso-raffinaderij in de Botlek met bluswater gekoeld. De installatie voor de productie Jnzine en nafta is oververhit geraakt. Oorzaak is het losla- n een isolerende laag vuurvaste steen in het vat. Door het moet de installatie in oktober zes weken worden stilge- Jit kostenoverwegingen heeft Esso de afgelopen jaren on- udsstops langer uitgesteld. Eerst werd de hele raffinaderij vee jaar voor onderhoud stilgelegd. Later werd dat drie n nu was het de bedoeling de periodieke beurt pas na vijf igeven. Dat kon de flexicoker niet aan. De installatie had rel kunnen doordraaien tot volgend jaar, maar in de winter et bluswater bij strenge vorst kunnen bevriezen. De schildersbranche lijkt af te stevenen op een staking. Onenigheid over de aanpak van de winterwerkloosheid dreigt er toe te leiden dat het werk stil komt te liggen in de voor schilders gunstige zomer. Maandag organiseren de Bouw- en Houtbond FNV en de Hout- en Bouwbond CNV een actiebijeenkomst in Utrecht waar zo'n 1.000 schilders worden verwacht. Aanleiding is het uitblijven van overeenstemming over een nieuwe CAO die geldt voor zo'n 35.000 schilders. ,,De stakings scenario's liggen al klaar", ver zekert regionaal actiecoördina tor Van de Rhee van de FNV- bond. Volgens hem is het vrij wel zeker dat er vanaf 23 juni ook werkelijk acties volgen. Na afloop van de bijeenkomst zal een delegatie een ultimatum aanbieden aan de Federatie van Ondernemers in het Schilders-, Afwerkings- en Glaszetbedrijf (Fosag). Bij de Bouw- en Hout bond FNV hebben de onder handelaars er een hard hoofd in dat stakingen nog kunnen wor den afgewend. „Nadat er vijf onderhandelingsrondes zijn ge weest, zijn er nog wel enkele contacten geweest, maar ook die hebben niets opgeleverd", aldus woordvoerster Pols. Werkgevers en werknemers zijn het op veel punten oneens. Het belangrijkste conflictpunt is echter de aanpak van de win terwerkloosheid. De bonden willen dat er meer werk van de zomer naar de winter wordt verschoven. Verder zijn de par tijen het hardgrondig oneens over het loon, inschaling van nieuwe werknemers, de over- werkregeling en de vorstverlet- regeling. Amsterdam Aan de Oostelijke Handelskade van de hoofdstedelijke Uhaven krijgt de nieuwe terminal voor passagiers van luxe cruiseschepen steeds duidelijker vorm. Het immense bouwwerk wordt straks hét knooppunt voor het weg- en waterverkeerin Amsterdam. Onder de terminal komt een grote parkeergarage. Als alles volgens plan verloopt, wordt de terminal volgend jaar in gebruik genomen. FOTO ANP COR MULDER ia Line zet ïwe boten in larwich-lijn E ETNISCHE ONDERNEMER ECONOMIE WIJZER reedse ferryconcern Ste- t twee nieuwe veer- inzetten op de route van Holland - Harwich, euwe schepen richten i eerste instantie op de narkt, maar hebben ook voor passagiers. De i investering vergt 340 i gulden. ieuwe veerboten komen 25 DOO in de vaart; Ze ver- dan de huidige drié ver- vrachtschepen en de vracht- en passa- paciteit op dé route over ordzee uit met vijf pro- 'aartijd van de nieuwe bedraagt zes uur, ter- huidige vrachtschepen !ena acht uur nodig heb- de oversteek naar Har maken. De nieuwe aan- van Stena Line worden iwd op een Spaanse werf. 107, euwe schepen kunnen 160 igens vervoeren. Bo- is er ruimte voor 450 iöljgiers. jj* nieuwe schepen maken enstregeling voor de pas- 112, s veel zekerder. Als de j§ veerboot Discovery, met loi e voor 1.500 passagiers, i26,i hoge zeegang niet kan va- IJ2 unnen passagiers worden 114': eboekt op de nieuwe 126' ten. 102! schaffing van taxfree-win- ii?i binnen Europa zal op de jjS oten niet leiden tot forse 130) verhogingen. „De prijzen 125,! ideren nauwelijks", zegt lursvoorzitter Bo Severed, ïoft) drank en sigaretten blijven iiz® aantrekkelijke prijzen te Tn Leiden en omstreken wonen vele duizenden buitenlanders. Veel migranten vinden hun weg in de samenleving door een eigen zaak te openen. In een zesdelige serie portretteert het Leidsch Dagblad etnische ondernemers. Vandaag aflevering 2, de Chinese restauranthoudster. Ling Hu is met haar chinees-in- disch restaurant Woo Ping na tuurlijk niet verkeerd gevestigd in het centrum van Leiden, zo vlakbij de Breestraat. Dat had haar schoonvader destijds goed bekeken. Hij vluchtte al in de jaren dertig naar Nederland, omdat hij niet wilde dienen in het Japanse leger. Hij opende in de Diefsteeg, 45 jaar geleden, Woo Ping en even verderop in het buurtje een authentieke Chinese toko, ook al een een manszaak. Daar ging hij oosterse speciali teiten verkopen. Kommetjes van porselein, groene thee, Chi nese kruiden en boeddhabeeld jes vonden daar hun weg in de huishoudens van Leiden. De oprichter van de twee zaken is inmiddels overleden, thuis in zijn geboorteland China. Maar zijn zoon, 65 jaar en getrouwd met Ling Hu, woont nog altijd in Leiden. Samen kregen ze acht kinderen. De familie Hu is na zestig jaar geworteld in de Nederlandse samenleving. Op haar negentiende kwam Ling Hu (51) vanuit Shanghai naar Leiden, haar man achter na, om te werken in het restau rant. Dertig jaar later hebben ze vier man personeel en staan er vierhonderd gerechten op de kaart. Sandra, de oudste doch ter, helpt al sinds haar dertien de mee in de zaak. „Tegenwoordig zeven dagen in de week", zegt ze, want een dag sluiten is er echt niet bij. De concurrentie onder de Chinese restaurants is moordend. En de Nederlandse klanten verlangen steeds meer, valt Sandra op. „De prijzen moeten laag zijn en wanneer ze afhalen, moet alles binnen twee minuten mee in de witte plastic tas." Ling Hu ziet het eetgedrag van de Nederlanders in de loop van de tijd steeds meer veranderen. Wanneer de klanten afhalen, staan de eeuwige babi pangang en de saté nog altijd nummer één, maar wanneer ze in het restaurant komen dineren, dur ven de Leidenaren steeds meer te experimenteren. Volgens Sandra Hu red je het daarom tegenwoordig niét meer met een simpele foe yong hai. Een kaart met gewone gerechten is niet meer voldoende. „We moeten ons steeds meer speci aliseren en brengen gerechten uit alle delen van China. Uit Pe king, Shanghai en uit Kanton. Je moet mee met vegetarische gerechten en sommige gasten zijn al toe aan de scherpe, pitti ge gerechten uit de keuken van Sze Chuan." Het experimenteergedrag van de Leidenaren vindt Hu natuur lijk een leuke ontwikkeling, maar het levert wel de nodige personeelsproblemen op. Want Chinese specialiteiten op de kaart eisen natuurlijk veel van Ling Hu voor haar restaurant Woo Ping. goed ingevoerde Chinese koks en die zijn volgens Hu moeilijk te krijgen in Nederland. Sandra Hu vertelt dat ze steeds lastiger uit China kunnen overkomen, omdat de Nederlandse over heid tegenwoordig streng con troleert op zwartwerkers en werkvergunningen. Chinese restaurants worden de laatste tijd zomaar geconfronteerd met invallen van de vreemdelingen politie en de belastingdienst en durven niet meer. Volgens Hu kunnen zij als restaurant geen extra personeel aannemen en raakt het zittende personeel dus overbelast door de dubbele diensten die het moet draaien, vaak zeven dagen in de week. Om te voldoen aan de verande rende vraag moeten de koks ei genlijk op cursus, maar daar hebben ze geen tijd voor. Ne derlands personeel wil Hu niet aannemen, want Leidenaren spreken nu eenmaal geen Chi nees en kunnen de koks dus niet verstaan. Maar, belangrij ker, Nederlanders zijn volgens Hu ook niet bereid om voor weinig geld zeven dagen in de week te werken, vaak zonder een dag vakantie en als dat noodzakelijk is door te werken bij ziekte. „Het begrip atv-dag komt niet echt voor in de dage lijkse praktijk van het Chinese restaurant", zegt Sandra Hu. Alsof het werk in haar eigen restaurant en toko nog niet ge noeg is, helpt Ling Hu ook nog mee in het restaurant van haar andere dochter in Schiedam. Dat gaat vanzelf, zegt ze. Haar familie, inclusief haar tien kleinkinderen, is waar ze het al lemaal voor doet. Terugkeren naar haar geboorteplaats Shanghai zal ze daarom niet meer, Ling Hu zal oud worden in Leiden. Dealers en autohandelaren hik ken tegen een steeds grotere voorraad occasions aan. Voor naamste oorzaak lijkt de popu lariteit van de nieuwe auto te zijn: bijna alle kopers van een nieuwe wagen ruilen hun oude in. De prijzen van tweedehands auto's staan onder druk. Het is niet zo dat er minder tweedehandsjes worden ver kocht, aldus de brancheorgani satie Bovag. In het eerste kwar taal wisselden 297.000 occa sions via een dealer of hande laar van eigenaar, 8 procent of ruim 23.000 meer dan vorig jaar. „Het is eigenlijk een luxepro- De verkopen in winkels lagen in april vijf procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar. Uit de enquêtes die het CBS houdt onder burgers, blijkt dat de consument niet alleen de be reidheid uitspreekt, maar ook daadwerkelijk het geld laat rol- bleem: vorig jaar werden onge looflijk veel nieuwe auto's ver kocht en in het eerste kwartaal zet die trend zich door", ver klaart Bovag-woordvoerder R. Boon. De verkoop van nieuwe voertuigen steeg met 22 pro cent in het eerste kwartaal nog veel harder dan die van de oc casions. „Bedrijven krijgen voor iedere nieuwe auto die ze ver kopen, een occasion terug." En zo lopen de voorraden op: van 365.000 eind vorig jaar, tot 420.000 occasions eind april. Dat heeft gevolgen voor de prijzen. Volgens Autodata, een organisatie die de prijzen van tweedehands auto's bijhoudt, is de occasion in een jaar tijd één procent goedkoper geworden. len. Vooral de non-foodwinkels profiteerden (plus zes procent). Drogisterijen, textielsupermark ten en doe-het-zelfketens zagen hun omzet in april het sterkst stijgen. Er werd toen 12,7 mil jard gulden in winkels gespen deerd, ofwel 1.900 gulden per huishouden. Bij het afschrift van de Post bank zat deze week een fol der. 'Hallo belegger!' schreef de bank. Ik kon inschrijven op aandelen Libertel. Zonder transactiekosten. De ING, die dertig procent van de stukken heeft, wil vijfentwin tig procent wegdoen. Toen dachten ze blijkbaar onder anderen aan mij. Het aan bod is het overwegen waard. Het past in de zielerust-por- tefeuille die ik van plan ben op te bouwen. Deze porte feuille heeft als hoofddoel geld te verdienen aan alle daagse ergernis. Zo wordt langs financiële weg de le vensvreugde verhoogd, de geest ontspand, de zielerust hersteld. Voorbij is dan de ergernis over luidruchtige dronkaards in de nachtelijke grachten. Als Heineken een maal in de porte feuille zit, zal ik denken: Slem pen jullie maar lekker door. De meter loopt! Jammer genoeg is het aanbod van zielerust- waarden op de Amsterdamse ef fectenbeurs be perkt. Misschien verandert het nog. Tenslotte kun je ook in de AEX-index beleggen en dat is helemaal lucht, daar gaat niet eens een kalmeren de werking van uit. Graag zou ik minister Borst in por tefeuille nemen ('Leven is gevaarlijk'), Staatssecretaris Van der Ploeg ('Kunst voor de massa'), of de Nederland se politiek als geheel. Helaas, het immateriële be leggen sluimert nog in de pampers. Sinds ik vorige week door een mobiele bel ler van de sokken werd gere den, heeft het aandeel Liber tel echter zonder meer een goede zielerust-score. Mijn streven is gericht op een combinatie van geestelijk en stoffelijk rendement: de be legging moet niet slechts de ziel verkwikken doch ook de portemonnee. Vóór dit aan deel pleit, dat Libertel met ruim anderhalf miljoen abonnees na de PTT het grootste bedrijf in de markt is. Een snelle groei, altijd goed. Het marktaandeel is nu 35 procent en het rende ment 6,6 procent. Nadeel is dat Libertels snelle groei van de eerste jaren aan het afzwakken is. In het fol dertje staan twee grafiekjes afgedrukt en daarop is dat goed te zien. De markt voor mobiele telefonie als geheel groeit nog sterk. Geen won der, de communicatie zelf is geëxplodeerd. Er worden mededelingen gedaan, ge voelens uitgewisseld, die daar tot voor kort absoluut niet voor in aanmerking kwamen. Het aanbod schept duidelijk zijn eigen vraag. Pauline van de Ven Econome en publiciste 'Haaai, ik zit in de trein.' 'Zeg, er viel een druppel op mijn hoofd.' Een kwart van de gesprekken is nu mobiel en we zijn nog lang niet uit gepraat. Het marktaandeel van Liber tel groeit ook nog, maar je ziet de stijlheid van die lijn duidelijk al een tijdje afne men. De concurrentie doet zich voelen. Vier miljoen Ne derlanders hebben nu een mobiel abonnement en dat is zestig procent van alle per sonen tussen 15 en 55 jaar oud. We mogen niet verge ten dat er ook nog enkele grondige redenen zijn om niet mobiel te willen bellen. Ten eerste is het natuurlijk ondraaglijk om altijd bereik baar te zijn, ten tweede on wellevend om vrienden en re laties voor de kosten te laten opdraaien - bel len naar een mobiel nummer kost 90 cent per minuut - ten derde loopt de temperatuur in het brein er ge vaarlijk van op. Ander nadeel is dat driekwart van de aandelen buiten de beurs blijft. Een klein plukje gaat naar het Damrak, de vraag over treft gemakkelijk het aanbod, er ontstaat een mooie koers. Als je pech hebt gaan de grootaandeelhouders nu zachtjes lozen en wordt de koers 'afgeroomd'. Dan de manier waarop het aandeel wordt aangeboden. Je moet er een bod op doen tussen de 18 en 23 euro. Aan de hand van de gebleken be langstelling wordt de prijs dan achteraf bepaald. Wie te laag biedt, grijpt mis. Zo'n 'inschrijving' garandeert de hoogste opbrengst en wint snel aan populariteit. Ik vind het geen nette manier van zakendoen. De koper wordt buiten spel gezet. 'Als u inzet op de boven grens zit u goed,' zegt de commissionair van de Post bank. 'Ik zou het vandaag nog doen als ik u was, want morgen gaan we misschien al dicht.' Dat zal wel. Deze belegger gaat niet als een ge blinddoekt kippetje de ING voor vier miljard gulden van zijn stukken afhelpen. Éérst de voorlopige prospectus. Die ligt bij de Postbank. De enige balière heeft zich ver schanst achter een stervende ficus, terwijl een processie van filatelisten en kleine be leggers stampvoetend staat te wachten. En te wachten. En te wachten. Al vaker heb ik moeten kiezen tussen mijn geld en mijn leven. Ne gen van de tien keer bij de Postbank. De nadelen over treffen nu toch echt de voor delen, deze belegger zegt 'Dag Libertel!' |AG 12 JUNI 1999 958 "aar anderen zich uit Haarlem terugtrekken, gaat Ernst Young met volle kracht verder. Want wij 'oelen ons thuis in de regio Haarlem. Net als u. Daarom bieden wij u graag deskundige ondersteuning °P het gebied van accountancy en belastingadvies. Met verstand van üw zaken en kennis van üw regio, (ortom, Ernst Young blijft in Haarlem het vertrouwde adres voor betere zakelijke dienstverlening, 'oor meer informatie kunt u contact opnemen met Dick Berghoef (telefoon 023-5159393). Van ons mag u meer verwachten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11