oogleraar: toto's geen inderporno' Oerol-festival op voorhand al succes Frances Mayes signeert 'Bella Toscane' ExpoZee laat veertig kunstenaars los op Noordwijk Cultuur Kunst 'Cultuurbeleid is geen bemoeibeleid' itograaf ïapell is rbijsterd en 5RG11 juni iyyy ma Ross maakt film over haar leven 3 )En De Amerikaanse ,1 >eres Diana Ross maakt -Tfilm over haar eigen le- Ze heeft daartoe een ract getekend met de •rikaanse televisiezender die de film in een vier- ie miniserie wil uitzen- lens het Britse show- 14 persbureau WENN gaat njm voor een belangrijk over de jaren zestig, i Diana Ross bij de The rentes zong en tal van 9 e hits scoorden, jaren zestig waren bij- ler. De tijd waarin lief ons leven vorm en waarin de muziek iverleggend was", al- Ross in een reactie. foto archief jedjes c TERSCHELLING ANP Het Oerol-festival 1999 op Terschelling is al een succes voordat het is begonnen. Wie tussen vandaag en 20 juni Oerol wil bezoe ken maar nog geen vervoer of overnachtin gen heeft geregeld, maakt weinig kans dit jaar nog iets van het evenement mee te ma ken. Wie met de auto naar Terschelling wil, kan het vergeten, alle veerdiensten naar Terschelling zijn al maanden geleden vol geboekt. Er is alleen nog plek voor perso nenvervoer. Op het eiland zelf is geen lege hotelkamer te vinden. Oerol is een product geworden", zegt initiatiefnemer Joop Mulder. „Vroeger deed ik het erbij. Nu zijn twee mensen er het he le jaar door fulltime mee bezig." Vroeger is 1982. Toen organiseerde Joop Mulder als eigenaar van café De Stoep de eerste editie van Oerol. De optredens be perkten zich in de eerste jaren tot de stra ten van West-Terschelling en Midsland. Het hele festival duurde een weekend. De achttiende editie van Oerol duurt tien da gen en er werken 1500 mensen aan mee. Het bezoekersaantal is de laatste jaren ge stabiliseerd en zal ook deze keer rond de 45.000 liggen. Groter kan en wil Oerol niet zijn. Uitgangspunt van Oerol was, is en blijft dat het eiland een podium is. Het thema van dit jaar is 'Voetsporen in het zand'. Vol gens Mulder is de bezetting van het festival sterker dan ooit. „Royal de Luxe en Groupe ZUR uit Frankrijk gaan heel hoge ogen gooien", voorspelt hij. „Dat zijn echte spe cialisten op het gebied van locatietheater." Een andere persoonlijke favoriet van de man achter Oerol is Tryater. Deze Friese theatergroep kwam begin mei al naar Ter schelling om te wennen aan de omstandig heden. Rond de tachtig medewerkers zijn vijf dagen per week bezig met de voorberei dingen. „Dat betekent nogal wat", zegt re gisseur los Thie. „Hele families verkassen hiervoor een paar maanden naar Terschel ling. Mijn kinderen zitten hier nu op school." In een duinpan 3 kilometer voorbij het laatste dorp Oosterend werkt Tryater aan 'Peer Gynt' van Ibsen. Het is een plaats waar je de zee hoort ruisen en het zand on herroepelijk tot in de oren doordringt. Spe ciaal voor Oerol herschreef Bauke Olden- hof het stuk in het Midslanders en paste de voorstelling aan aan de locatie. Het hele duin is het decor voor het avonturenver haal. De bewoners van Terschelling vinden het allemaal prachtig, dat hun eiland tien da gen het middelpunt van Friesland is. Mul der: „Het is alleen zo jammer dat ze het al lemaal te druk hebben om zelf iets van het festival mee te maken." CHEF JAN RIJSDAM, 071 -5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 071 -5356443 Sinds zijn aantreden, negen maanden geleden, heeft staats secretaris Van der Ploeg tan cul tuur al heel wat opwinding ver oorzaakt in het kunstwereldje. Dat hij de cultuur tot onder werp van gesprek maakt in na tuurlijk prima. Veel van zijn plannen, het stimuleren van culturele diver- leraar strafrecht prof. D.H. de Jong ziet geen kin- imo in de foto's die het Openbaar Ministerie in irdam eerder deze week in beslag nam bij het Hol- :estival. ,,Er moet sprake zijn van een seksuele ge- ig. Die zie ik niet in de foto van de vader met zijn iterwijl hij een erectie heeft. De andere foto's lijken schuldiger", meent De Jong. :htbank in Amsterdam Izich vandaag over een die het Holland Festival je tegen het optreden tOM. De hoogleraar van «universiteit Groningen dat de klacht een goede m slagen maakt. ;evvraakte foto's zijn al en jaren oud, één zelfs vorige eeuw, en al vaker ngesteld. Nooit eerder is tieel ingegrepen. „Na re- kinderporno-affaires is innelijk wat strenger ge- 1, maar of dat in dit geval aagd is, vraag ik me af', )e Jong. Joogleraar vindt dat in te ling tot het OM in Am- li wel meegewogen moet t het om een kunst- ie gaat. De Jong: „Bij zou ik de regels toch wat r streng hanteren. In ge- i twijfel zou ik niet ingrij- OM in Amsterdam is het let De Jong eens. „Kunst pooit een vrijplaats zijn aaf Walter Chapell is ver- d over de inbeslagname jn foto "Father and Son', lo uit 1962 werd zondag het Openbaar Ministerie e fototentoonstelling van lolland Festival gehaald e zou zijn van porno. Ide foto zit Chapell terwijl n erectie heeft met zijn op de arm. Zijn vtoliw de foto. De fotograaf de donderdag in het AT 5 ial de foto het vastleggen en emotioneel moment. dnd op de foto is mijn ei- pon. Hij was pas een jaar e vierden destijds zijn .f- k-est", aldus Chapell. IVm fotograaf zei niet opge- en te zijn geworden door oon. De emoties van het int werden getoond door lichaam, aldus Chapell. !oon is inmiddels 38 en >k fotograaf. Volgens Cha- idt hij de foto geweldig. OM heeft woensdag op pit andere foto's beslag d Hierop poseren naakte ijes /Mie foto's maken on- 1 uit van de tentoonstel- Attack! r mannelijk Het Holland Festival oen klacht ingediend te- iet optreden van het OM. ,a8 buigt de rechtbank in -rdam zich hierover. voor kinderporno. Wij hanteren onze richtlijnen om te beoorde len of iets daaronder valt", zegt persofficier J. Steenbrink. Af beeldingen waarop kinderen, op aanwijzing van bijvoorbeeld de fotograaf, onnatuurlijke po ses aannemen, vallen binnen een grijs gebied waar discussie over mogelijk is, meent Steen- brink. De Nederlandse Museumver eniging stelt dat de foto's nooit als kinderporno kunnen wor den aangemerkt. „Als het om een cultureel evenement gaat, is het automatisch geen kinder porno", zegt vice-voorzitter A. Weeda. „Justitie mag veronder stellen dat zo'n tentoonstelling verantwoord is samengesteld." Weeda vindt dat justitie de tentoonstelling niet had mogen „openbreken" door de foto's van de wanden te halen. „Zo'n expositie is een geheel. De fo to's roepen ook geen erotische gevoelens op. Het is bovendien niet zo dat er geadverteerd wordt" met: 'Pornoklanten hier moeten jullie zijn'." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Je koopt als buitenlander een uitgewoonde villa in het Itali aanse Toscane, knapt die net zolang op totdat de verbleekte fresco's onder het stucwerk te voorschijn komen, verbouwt olijven en druiven en legt een bloemen- en kruidentuin aan op de zeer vruchtbare maar rotsachtige grond. Vervolgens schrijf je een boek over je erva ringen, voegt er wat zelfbedach te recepten aan toe en je ver koopt genoeg exemplaren om nog zo'n huis te kopen. Zoiets overkwam de Amerkaanse Frances Mayes, schrijfster van 'Een huis in Toscane'. Inmiddels ligt haar nieuwe boek 'Bella Toscane' in de winkel, waarin ze opnieuw uitweidt over de geneugten van het Italiaanse platteland. Mayes signeerde haar boeken gister avond in de Leidse boekhandel Kooyker Ginsberg. Mayes is niet de enige die het gat in de markt van het Italiaan se landleven heeft ontdekt. Er ligt inmiddels een heel stapeltje boeken met dit thema in de boekwinkels. De titels van de concurrentie laten niets aan duidelijkheid te raden over: 'Een huis in Italië 'De heuvels van Toscane' en een 'Jeugd in Toscane'. Italië is in. Want wie wil dat nou niet: een (vakantie- )huis in Italië, het fraaie land schap en de rijke historie en cultuur van de schilderachtige stadjes ontdekken, heerlijke restaurantjes om de hoek, char mante Italianen om mee te converseren en een taal leren spreken die klinkt als op mu ziek gezette poëzie. Dat is een droom van veel mensen. En als je hem zelf niet kunt verwezen- JAN RIJSDAM maakt. Een belang rijk deel van die kritiek gaat eigenlijk niet over de plan nen zelf, maar over de gebor neerde pretenties van de staats secretaris en de wijze waarop hij zijn doel denkt te bereiken. Veel van zijn plannen zijn namelijk helemaal niet zo nieuw. Sterker nog: het bereiken van een bre der, allochtoon publiek is in een aantal sectoren zelfs al aardig geslaagd: in de (pop)muziek (zie grond te trekken'. buiten de deur te houden. Dat deze instellingen er maar gelei delijk in slagen nieuw publiek te vinden is helemaal niet zo vreemd. In de partij van Van der Ploeg (de PvdA) weet men ook maar nauwelijks hoe ze minderheden, jongeren of inwo ners van de oude wijken bij de politiek moe ten betrekken. 'Cultuurbe leid is geen bemoeibe leid', zo druk te WD-ka- merlid Atzo Nicoldi het in NRC-Han delsblad kernachtig uit. .Natuur lijk moet hard worden gewerkt aan de bevorde ring van inte gratie en van de intercultu rele samenle ving. Maar daar hebben we vooral an dere beleids terreinen voor dan cultuur, zoals welzijn, on derwijs en werkgelegenheid", al dus Nicoldi. In de ogen van het liberale kamerlid moet cultuur beleid geen vo-m van 'staatsdi- rigisme' zijn maar juist ruimte bieden voor ontwikkelingen die van onderop komen in plaats van proberen het gras uit de Frances Mayes, signerend bij Kooyker, is niet de enige die het gat in de markt van het Italiaanse landleven heeft ontdekt. foto dick hogewoning lijken, kun je er altijd nog over weer tevoorschijn halen en niet niet ontevreden met de verkoop lezen. aan vakantie de'nken. De van toch nog zo'n 30 gesigneer- Jammer alleen dat Mayes schrijfster zat zich tijdens het de boeken, maar de uitgever kwam signeren op een winderi- tweede half uur van haar sig- vond het blijkbaar een beetje ge avond in juni waarop wij neersessie dan ook een beetje pijnlijk en blies een kwartier Hollanders onze wintertruien te vervelen. De boekhandel was voor tijd de afmars. de vele multiculturele muziek festivals en de wereldmuziek- programmering van s' lands concertzalen), in de literatuur (het succes van Marokkaanse en Surinaamse schrijvers), in de dans (de gezelschappen in ons land zijn opgebouwd uit zeer veel nationaliteiten), zelfs in de toneelwereld is sprake van inte gratie van andere culturen. Toe gegeven: het schouwburgpodi um is voor velen nog een stap te ver, maar in elke televisiesoap, en ook in een kwaliteitsserie als Pleidooi, spelen migranten een hoofdrol. De voorlaatste win naar van het Leids Cabaretfesti val was van Marokkaanse kom af (Najib Amhali, de Marok kaan uit de Jordaan). En in het land met de grootste museum- dichtheid ter wereld is het etale ren van alle mogelijke etnische en andere (sub)culturen aan de orde van de dag. En dat alle maal zonder overheidsbemoeie nis... Ondanks dat meent Van der Ploeg, met strafkortingen etc., de huidige ontwikkeling te moeten bijsturen. Alsof museum-, thea ter- en concertzaaldirecties er alles aan doen om de allochtoon Vijfjarig bestaan wordt gevierd met uitgebreid schilderfestival NOORDWIJK JSTMANIFESTATIE Onder am De Salon trekt tot en september een mega- Uanifestatie als een esta- door de tien middelgrote Hollandse gemeenten. estafette doen honder- kunstenaars mee. Hun te zien in Alphen aan den Delft, Gouda, Dordrecht, J01. Leiden, Maassluis, lam en Vlaardingen. Het 'an De Salon is gebaseerd 19-eeuwse Parijse Salons. SILVAN SCHOONHOVEN De laatste zomer van de eeuw breekt aan. En omdat comité ExpoZee vijf jaar bestaat is dat een mooie gelegenheid voor deze kunstvereniging om een uitgebreid schilderfestival op poten te zetten in Noordwijk. Een overzichtstentoonstelling van honderd jaar Noordwijkse kunst en een serie professione le workshops en openbare masterclasses vormen de hoog tepunten van de manifestatie. Organisator Jan van Kan blikt vooruit op een hectische zo mer. „We laten veertig kunste naars los op het dorp." Het comité ExpoZee ont stond zes jaar geleden'. Van Kan: „Er was een groep van mensen die zeiden dat de kunst minder ambtelijk bena derd moest worden, en meer beoordeeld op zijn artistieke merites. Wij wilden de kwaliteit verbeteren. In de kapel hebben we vijf jaar lang exposities ge organiseerd en daarbij bleven we waken over de variatie. Dus niet de ene keer een glaskun stenaar en de volgende keer weer allemaal glas. Deze keer dachten we: laten we eens in de. bus blazen en er iets groots van maken." Voor de expositie van Noord wijkse kunst vanaf 1900 is Van Kan druk doende om de schil derijen op te diepen uit allerlei particuliere collecties. „Veel mensen zijn huiverig om hun werk uit te lenen, al was het al leen maar vanwege die kale plek aan de muur. Mensen denken soms dat het miljoenen waard is wat ze aan hun muur hebben hangen, maar realise ren niet dat het alleen in Noordwijk miljoenen waard is. Ik verzeker de eigenaren dat hun schilderijen in goede han den zijn tijdens de expositie." „Er is veel kunst van Noord wijkse kunstenaars in handen van particulieren. Schilders probeerden vroeger hun werk aan de plaatselijke bevolking te verkopen. Mijn grootvader ver huurde een ruimte aan de schilder Jungman -een echte artistiekeling, die liep in zijn blote kont naar de dorpspomp om zich te wassen. Maar zijn kunst was niet gewild -hij schil derde alleen wat hij zelf wilde. Op het moment dat hij de huur niet kon betalen probeerde hij de schuld met schilderijen te voldoen. Maar mijn grootvader wilde geld zien en geen schil derijen." Het Noordwijkse duin- zee- en dorpslandschap zal centraal staan op de tentoonstelling van vooral traditioneel werkende, figuratieve schilders uit de af gelopen eeuw. Geen vernieu wende avant-garde uit de twin tiger en dertiger jaren dus, „want echte vernieuwers wa ren er domweg niet in Noord wijk, die zaten in Leiden." Toch wil Van Kan waken voor een overdaad aan strandgezichten en vissersvrouwtjes. Niet alleen werk van dode schilders ziet het daglicht deze zomer. ExpoZee nodigt 40 be kende, levende kunstenaars uit om naar Noordwijk te komen en gedurende drie dagen het dorp of de duinen in te trekken om onder het toeziend oog van de omstanders Noordwijk op het doek te zetten. „We laten veertig kunstenaars los op het dorp. De nadruk ligt ook hier weer op figuratief werk. We willen liever geen Who's afraid of Red, Yellow and Blue- achti- ge toestanden. Noordwijk moet herkenbaar blijven. We vragen de kunstenaars om zo veel mo gelijk op straat te werken, zo dat de mensen over hun schouder mee kunnen kijken. Daarnaast zijn er workshops waar aanstormend talent on derwezen wordt door gevestigd talent." Deze masterclasses zullen zich afspelen in en rond een aantal pagodetenten opgericht op de Wilhelminaboulevard. Iedereen kan een kijkje nemen en zien hoe de meesters hun leerlingen aan het werk zetten. De masters die voor de klas zul len staan zijn landelijk bekende professionals, zoals de twee Rietveldenaren Jurriaan van Hall en Ernst Voss. Edwin Ha gendoorn, die zijn werkzaam heden als artdirector en illu strator opgaf om te kunnen schilderen, kwam vorig jaar in de finale van de NPS-cultuur- prijs. Gijs Donker werkte sa men mei Jurriaan van Hall en Ernst Voss in het After Nature collectief. Actief meedoen aan de work shops is alleen voorbehouden aan gevorderde kunstenaars. Van Kan: „Het is niet de bedoe ling dat elke gepensioneerde meedoet die een cursus aqua relleren heeft gevolgd. Maar ook voor de amateurs is er iets te beleven in Noordwijk deze zomer -zoals een wedstrijd in het beschilderen van wind schermen. Scherm en verf wor den door ons ter beschikking gesteld. In weer en wjnd gaat iedereen dan werken aan zijn of haar scherm. Zo'n 'wind scherm móet ook klapperen in de wind. Iedereen kan hieraan meedoen, maar wie weet is er ook wel een idioot als een Her man Brood die opeens opduikt en laat zien hoe het moet. Na afloop worden alle schermen aan elkaar geregen. We zitten niet echt achter het Guinness Book of Records aan, maar het wordt wel het langste scherm van Nederland." Festival De laatste zomer van de eeuw wordt officieel ge opend op 3 juli met de exposi tie 'Noordwijk in de 20ste eeuw\ Schilderfestival van 11 t/m 15 augustus. Informatie via tel. 071-3612767 De cultuurnota van Van der Ploeg heet 'Cultuur als confron tatie'. Het wachten is nu op de confrontatie met de kamer, over enkele weken. Coalitiepartner D66 heeft ook weinig enthousi ast gereageerd op de plannen van Van der Ploeg. D66-woord voerder Dittrich vreest dat de plannen kwaliteitsverlies met zich meebrengt. Nicolaï noemt de wijze waarop de staatssecre taris minderheden bij de cul tuur wil betrekken zelfs 'gevaar lijk' omdat het de bijl legt aan de wortel van het cultuurbeleid dat een stimulans wil zijn voor waardevolle cultuuruitingen die te duur, te riskant of te kwets baar zijn om zonder overheids steun voort te bestaan. Wat Van der Ploeg wil, valt niet af te dwingen, al wekt hij de indruk van wel. Het is een beetje ouderwets PvdA-denken dat van bovenaf met regeltjes en kortingen de samenleving kan worden gevormd. Een beetje ja ren zeventig-achtig. Nog effe en we moeten van de staatssecreta ris straks ook weer naar het vor mingstoneel en theater met een j' in het midden schrijven. Kunstfondsen niet blij met Van der Ploeg RUSWUK ANP Met zijn uitgangspuntennota 'Cultuur als confrontatie' en zijn eerder verschenen Fond- senbrief heeft staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) na een aantal andere organisaties ook tien grote kunstfondsen op de kast gekregen. De fondsen toonden zich gis teren in een gezamenlijke ver klaring bevreesd voor een strak kere aansturing. „De huidige fondsenstructuur, met zijn sys teem van vrijheid -bij de beoor deling van projecten- in gebon denheid aan het beleidskader van het ministerie heeft ten op zichte van het verleden tot goe de resultaten geleid: meer flexi biliteit, sneller inspelen op ont wikkelingen in de kunst, meer transparantie, lagere kosten, snellere afhandeling en hoger serviceniveau." De fondsen lijken ook bang dat het door de staatssecretaris voorgestelde subsidiebeleid - dat niet primair op bescher ming van bestaande instellin gen gericht mag zijn- wat al te flexibel wordt: „Subsidiebeleid moet geen jojo zijn, maar juist continuïteit geven." Onder de tien fondsen zijn het fonds voor de Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouw kunst, de Mondriaan Stichting, het Fonds voor de Podiumkun sten en het Fonds voor de Let teren. LUSTRUM Het Vormgevings- instituut in Amsterdam houdt op 19 en 20 juni een open weekend, ter viering van zijn eerste lustrum in het voormali ge museum Fodor aan de Kei zersgracht. Het instituut, dat zich richt op praktisch onder zoek naar de toekomst van het ontwerpen, stelt tijdens het open weekend producten ten toon die op oorspronkelijke wijze voldoen aan de hoogste eisen van duurzaamheid en mi lieuverantwoord materiaalge bruik, onder de titel 'Luchtkas telen'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9