Heineken grootste in Spanje Rabobank snijdt drie jaar flink in kosten Economie Allo allo, nous arrivé een beetje later, oui? Overal bereikbaar met het Libertel Wereldpakket. f149,- Hall© wereld Kinderarbeid in Pakistan FNV: Uitkeringsgerechtigde is onmondig Gerechtshof wijst claims Chipshol af PAO 11 JUNI 1999 WE ïrust door nepbericht gsm-virus EOPl haac Een nepbericht over een verwoestend virus dat mil- ^ngsm-telefoons onklaar zou maken, heeft gisteren voor ust gezorgd. Telefoonbedrijven werden overspoeld met vra- nadat het bericht via e-mail als een kettingbrief verder verspreid. ..Absolute onzin", aldus een woordvoerder van •rtel, „Het is technisch onmogelijk een gsm-telefoon met .computervirus te besmetten." Het bericht waarschuwde het virus via het netwerk naar de telefoon zou worden ge- den.Tn de VS zouden inmiddels al drie miljoen 'gsm's' zijn lield door het virus, dat actief zou worden zodra de ontvan- de oproep accepteerde. ritse rente kwart procent lager |DEN_i De Bank of England heeft gisteren de Britse rente ver- >d. Het belangrijkste tarief gaat van 5,25 naar vijf procent. De itregel moet de economie stimuleren. De renteverlaging is .verrassing. Analisten rekenden erop dat de centrale bank de even ongemoeid zou laten. Het is de zevende verlaging sinds ober vorig jaar. Toen stond het tarief nog op 7,5 procent. De se rente is nu op het laagste niveau beland sinds november 7, Vorige maand besloot de centrale bank de rentetarieven iandhaven. De Britse industrie begroette de renteverlaging, jens de Britse Kamers van Koophandel telt elk procent dat de rente afgaat. Daardoor komt het tarief dat in de eurozo- wordt gehanteerd (2,5 procent) weer meer in zicht. De indu- hoopt bovendien dat de renteverlaging leidt tot een lagere s van het Britse pond. Dat zou gunstig voor de export zijn. VG-bewaking in Deense handen wijk Het Deense beveiligingsconcern Falck heeft de Neder- dse Veiligheidsdienst Groep (NVG) in Rijswijk overgenomen. NVG is naar eigen zeggen marktleider in Nederland. Falck bijna 200 miljoen gulden neer voor het bedrijf. Het beursge- eerde Falck opereert in Scandinavië en Centraal- en Oost opa. Met de overname komt het uit op een jaaromzet van m 2,1 miljard gulden. De Groep, die ook actief is in België en jeland, is blij met de overname omdat beveiligingsbedrijven ids vaker grensoverschrijdend moeten werken. Bij de Neder- dse Veiligheidsdienst, waaronder Seceurop valt, werken )0 mensen. Het bedrijf zette vorig jaar ongeveer 500 miljoen om. De overname heeft geen gevolgen voor het perso- mrbcurs doet meer in entertainment echt De Jaarbeurs Utrecht gaat zich meer richten op het tenland, entertainment en consumentenbeurzen. Zo heeft aarbeurs vorig jaar voet aan de grond gekregen in China, dthet onderak aan de musical Chicago en opent het com- in Utrecht haar deuren voor een casino en een bioscoop, [aarbeurs verwacht in 2002 een kwart van de omzet uit het :enland te halen. Dit jaar zullen Turkije, Azië en Latijns- erika 5 a 10 procent van de omzet voor hun rekening ne- i. De directie verwacht dat de jaaromzet uitkomt op 211 mil- zeven procent meer dan vorig jaar. De nieuwe inspannin- zullen het bedrijfsresultaat in 1999 met ruim 35 procent op- wen tot 14,5 miljoen. In Turkije heeft de beurs nu een eigen anisatie die dertien beurzen op poten zet. taking bij Northwest van de baan cago De vakbond van cabinepersoneel en de directie van thwest Airlines, de Amerikaanse partner van KLM, zijn het jrincipe eens geworden over een nieuwe, vijfjarige CAO. armee is de dreiging van een staking door de 11.000 stewards stewardessen van de op drie na grootste luchtvaartmaat- appij van de VS van de baan. Afgelopen zaterdag stemde het inepersoneel massaal voor een staking als er op korte ter geen akkoord zou worden bereikt. Vorig jaar augustus leg de gezagvoerders drie weken het werk neer. Dat veroor- kte een verlies van 600 miljoen. Ook KLM liep daardoor en- tientallen miljoenen mis. rolsch helpt Russen bij bierproductie skou Bierbrouwer Grolsch helpt bij het opzetten van een luwerij in de Russische deelrepubliek Basjkortostan. Inmid- is al de eerste productielijn geïnstalleerd in de hoofdstad fa. Deze fabriek kan 200.000 hectoliter per jaar produceren wordt 22 juni officieel in gebruik genomen. Voorlopig zal olsch zelf geen gebruik maken van de locatie. Sinds vorig jaar ner is door de crisis in Rusland de bierverkoop drastisch te- [gelopen. Mocht de vraag herstellen, dan zal Grolsch in de ;uwe brouwerij het merk 'Amsterdam' laten maken. luitse werkloosheid onder vier miljoen irenberg Het aantal werklozen in Duitsland is in mei weer zakt tot onder de vier miljoen. Het werkloosheidspercentage kte daardoor van 10,7 naar 10,2 procent. In totaal zitten '1100 mensen zonder werk. In april waren dat er nog 7.200 meer. Het is voor het eerst in een half jaar dat het aantal rklozen in Duitsland onder de vier miljoen komt. Marktaandeel van veertig procent door overname van bierbrouwerij Cruzcampo Bierbrouwer Heineken heeft gisteren de grootste bier brouwerij van Spanje, Cruzcampo, overgenomen. De Spaanse bierproducent controleert een kwart van de Spaanse biermarkt. Heineken is daarmee definitief de grootste speler op de markt van 'cervezas', met een marktaandeel van een kleine veertig procent. Zelf had het met een belang van 72 procent in de Spaanse brou werij El Aguila al zo'n dertien procent van de markt in handen. Heineken heeft 88,2 procent van de aandelen in Cruzcampo verworven voor 108 miljard pe seta's (ongeveer 1,4 miljard gul den). De multinational finan- amsterdam-zoeterwoude Al sinds eind maart circuleer den geruchten over de overna me. Toen zette het Britse dran ken- en voedselconcern Diageo ciert de aankoop voor een deel zijn Cruzcampo in de etalage, uit eigen middelen en voor een ander deel met bankleningen. De Europese mededingingsau toriteiten moeten nog oordelen over de combinatie. Spanje is in omvang de derde biermarkt in Europa. Cruzcam po telt vijf brouwerijen in Va lencia, Sevilla, Madrid en Jaen. Vorig jaar produceerde het merk zes miljoen hectoliter bier. Het heeft 2.200 mensen in dienst, bij El Aguila werken er 1.230. Beide bedrijven sluiten geografisch goed op elkaar aan. Heineken liet gisteren weten Cruzcamp en El Aguila tot één grote brouwerij te willen sa menvoegen. In het zuiden van Spanje heeft Cruzcampo de beschik king over een goedlopend dis tributienet. Daarvan zal ook voor de levering van van Heine- ken-bier gebruik worden ge maakt. De belangen van El Ag uila liggen vooral in centraal- Spanje. Heineken heeft er nooit een geheim van gemaakt zijn belan gen op de Spaanse biermarkt te willen uitbreiden. De Hollandse brouwer vindt een marktaan deel van dertig procent het mi nimum in zijn belangrijkste af zetlanden. Na Duitsland en En geland vormt Spanje de derde biermarkt van Europa. In Span je heeft Heineken nog te maken met concurrent Manou dat een marktaandeel van achttien pro cent bezit. Ook de naam van Carlsberg als eventuele koper is de afgelo pen tijd gevallen. De Deense brouwer laat zijn bier door Cruzcampo brouwen en voelde er niet voor dat de distributie daarvan in andermans handen kwam. Cruzcamp maakt onder deel uit van Diageo dat in 1997 ontstond uit een fusie tussen Guinness en Grand Metropoli tan. Guinness verwierf Cruz campo in 1990 voor 518 mil joen pond, toen 1,7 miljard gul den. Kwartaalwinst bij Ahold stijgt met bijna eenderde zaandam anp Het Ahold-concern heeft de winst in het eerste kwartaal van dit jaar met bijna eenderde (31,6 procent) zien stijgen naar 385,9 miljoen gulden. De omzet groeide met ruim een kwart (27,2 procent) naar 20,5 miljard gulden. De koers van het aan deel op de Amsterdamse effec tenbeurs daalde direct na be kendmaking van de cijfers met eurodubbeltjes tegelijk. Analis ten hadden verwacht dat de winst zeker op 35 procent zou uitkomen. De internationale grootgrut ter deed vooral goede zaken in de VS. De omzet klom daar met 36,7 procent naar ruim twaalf miljard. In de VS was vooral de nieuwe aanwinst, supermarkt keten Giant-Lando ver, de winstpakker. Exclusief Giant- Landover zou de omzet daar met 6,3 procent zijn gestegen. De Albert Heijn-winkels draaiden een 2,5 procent hoge re omzet. Het marktaandeel in Nederland daalde licht, volgens Ahold omdat er geen groot schalige prijsacties waren. De omzet van rivaal en tevens dochter Schuitema (Cl 000) deed daarentegen een ferme stap voorwaarts met 7,3 pro cent. In de rest van Europa reali seerde Ahold wel de door de beurs gewenste groei: ruim 39 procent naar bijna 11,4 miljard gulden. Alle ketens droegen bij aan de groei, ook de nieuwe aanwinsten in Spanje, die voor het eerst in de cijfers zijn opge nomen. In Latijns-Amerika verdub belde de omzet naar bijna vijf tien miljard, vooral door de Ar gentijnse aanwinst Disco en de Chileense Santa'Isabel. Ahold heeft ook supermarktketens in Brazilië. De devaluatie van de reaal in januari drukte daar op de resultaten. In Azië pakte Ahold er een dikke kwart omzet bij en klom naar ruim 290 mil joen. De omzet groeide mede door de aanschaf van winkels in Maleisië. obiel bellen en gebeld worden in meer dan 75 landen. Inclusief Nederland. Dat kan iu ook met het Libertel Wereldpakket. Met dit voordelige en complete pakket voor de akantie heeft u alles in één keer geregeld: Ericsson GF 768 mobiele telefoon Libertel Personal-abonnement Tot f 50,- retour op gesprekskosten Tot f 30,- retour op een autolaadsnoer Gratis aquapack Aansluitkosten t.w.v. f 105,75 gratis En nog veel meer... Exclusief gesprekskosten en abonnementskosten a f 34,95 per maand. Bezoek een van onze verkooppunten of bel voor «9 meer informatie met 0800-0560. We horen graag van u. ji "3ag naar de actievoorwaarde S LIBERTEL Islamabad De 12-jarige Amjad Mahmood (rechts) en de even oude Sakina Bibi (op de voorgrond) werken samen met andere kinderen in de blakerende zon bij een stenenfabriek in de omgeving van Islamabad. Volgens Pakistaanse regeringsstatistieken verrichten van de veertig mil joen kinderen onder de veertien jaar 3,4 miljoen kinderarbeid. Volgens mensenrechtorganisaties ligt dat aantal veel hoger, waarschijnlijk op zes miljoen. FOTO AP B.K.BANGASH Onderzoek vakbond in wachtkamers amsterdam gpd Mensen met een uitkering moeten minder afhankelijk worden van de bureaus die de uitkeringen verstrekken. Nu kunnen ze bij na niks doen als de sociale dienst of de uit voeringsinstelling voor de WW of WAO niet zijn best doet om een baan voor hen te zoeken. Daarom moet voor bijstandstrek kers, werklozen en arbeidsongeschikten een inspraakrecht worden geregeld in de wet. Dat zei FNV-bestuurder Agnes Jonge- rius vandaag bij de presentatie van een on derzoek onder 500 uitkeringsgerechtigden. De FNV interviewde mensen in de wachtkamers van de sociale diensten, uit voeringsinstellingen van de WW en WAO (uvi's), arbeidsbureaus en de Centra voor Werk en Inkomen (cwi's). „De klanten heb ben massaal het gevoel dat de bureaus ab soluut geen rekening houden met hun per soonlijke omstandigheden. Werklozen die bijvoorbeeld voor kinderen moeten zorgen, krijgen werk aangeboden waarbij de zorg voor de kinderen onmogelijk wordt ge maakt. Maar ook naar lichamelijke handi caps wordt nauwelijks gekeken. Als de werkloze zelf met ideeën komt voor een baan wordt er bovendien niet naar hen ge luisterd", zegt Jongerius. Het merendeel (70 procent) van de uitkeringsgerechtigden en werkzoekenden heeft geen flauw benul hoe de bureaus werken. Bijna niemand weet dat werklozen worden ingedeeld in vier groepen. De zogenoemde fase-1 men sen worden snel aan een baan geholpen en de fase-4 mensen zijn bestempeld als 'on- bemiddelbaar'. De werkzoekenden weten echter niet in welke groep ze zitten en we ten ook niet dat zo'n 'stempel' gevolgen heeft voor de snelheid waarmee ze aan het werk kunnen. Meer dan de helft van de ondervraagden wil beter worden voorgelicht en pleit er voor om een contract af te sluiten met het 'uitkeringsbureau'. Daarin moet dan zwart op wit worden gezet wat het bureau voor hen gaat doen. Jongerius: „Nu krijgen de klanten alleen nog een papiertje waarin wordt opgesomd aan welke regels ze zich moeten houden." [Het Libertel Wereldpakket is o.a. verkrijgbaar bij: Libertel City Point, (Libertel Business Point, Dixons, Halfords, BelCompany en T for Telecom. den haag gpd De nettowinst die de Rabobank dit jaar zal boeken is lager dan de directie twee maanden gele den dacht. De nieuwbakken topman, oud-Schipholdirecteur H. Smits, waarschuwde de le den hiervoor gisteren tijdens de algemene vergadering. Hij kon digde een driejarig plan aan om de kosten te verlagen en het aantal activiteiten te verhogen. Banenverlies is niet de inzet maar kan wel het resultaat zijn, aldus Smits. De Rabobank benadrukt dat de winst niet in gevaar is. Smits spreekt van een 'zeer beperkte verbetering van het nettoresul taat ten opzichte van 1998' Volgens de voorzitter van de hoofddirectie is er een einde gekomen aan de jaren van uit bundige groei. „Vorig jaar groeide de dienstverlening van de Rabobankorganisatie op alle fronten met dubbele cijfers. Dat beeld is nu aan het veranderen. We gaan terug naar normale groeicijfers." Het einde van de beurshaus- se speelt de Rabobank parten. De beurshandelaren hebben minder te doen. „Het minder spectaculaire beursklimaat leidt tot een lager activiteitenniveau van beleggers", aldus Smits. Volgens een woordvoerder ging de bank in maart uit van een groei van zeventien procent. Deze verwachting is nu bijge steld tot tien procent. „In de eerste twee weken van het jaar ging het nog heel goed", ver- De Rabobank gaat de komende drie jaar 'het bed opschudden' klaart de woordvoerder. „Janu ari was een absolute record- maand." Hiernaast neemt de groei van de kredietverlening af, zijn de personeelskosten opgelopen door de nieuwe CAO en staat de rentemarge onder druk door de lage rente. „De concurrentie is hier heel sterk. Je moet het erg goed doen als je hier nog geld wil verdienen", zegt de woordvoerder. De stijging van de personeelskosten komen ex tra hard aan omdat de bank de laatste jaren veel nieuwe, vooral goedbetaalde mensen in dienst heeft genomen om de groei te kunnen verwerken. Volgens Smits moet de Rabo bank de teruggang van de groei aangrijpen 'om het bed goed op te schudden'. Daarvoor is de di rectie nu een programma aan het ontwikkelen. In september dit jaar moet het af zijn. „We moeten de kosten verlagen en de activiteiten verhogen". Smits zei gisteren zich zorgen te maken over de winstgevend heid van de zakenbank Rabo bank International. „De inkom sten liggen goed op schema, de kostenontwikkeling niet". Moe derbedrijf Rabobank Nederland zal daarom ingrijpen. „De hoofddirectie zal de komende weken besluiten nemen over de omvang en de aard van de di verse activiteiten. Als eerste over die in Londen en Utrecht", aldus Smits. amsterdam anp Het Amsterdamse hof heeft gis teren in hoger beroep de forse claims van Chipshol Forward tegen de accountants van Pri- ceWaterhouseCoopers afgewe zen. De vastgoedontwikkelaar, gespecialiseerd in projecten rondom Schiphol, wil in cassa tie gaan bij de Hoge Raad. Eerder oordeelde de Amster damse rechtbank al dat vader en zoon Poot, eigenaars van Chipshol, geen aanspraak kon den maken op de 652 miljoen gulden die zij claimden van Co opers, ex-bestuursvoorzitter Van Luijk en 224 leden van de accountantsmaatschap Coo pers Lybrand. Coopers weigerde in 1993 de jaarstukken van Chipshol goed te keuren. Dat zou voor wan- trouWen hebben gezorgd bij beleggers, financiers en klan ten. Daardoor kon de project ontwikkelaar zijn ambitieuze groeiplannen niet uitvoeren. De weigering om de jaarreke ning goed te keuren volgde op insinuaties van een Coopers- accountant aan het adres van P. Poot. Die zou volgens de regis teraccountant mogelijk vijf mil joen gulden hebben verduis terd. De accountantsorganisatie Nivra gaf de accountant voor dit rapport een waarschuwing. Bestuursvoorzitter Van Luijk van Coopers dreigde daarop het jaarverslag van Chipshol de goedkeurende verklaring te onthouden, tenzij de project ontwikkelaar zou afzien van schadeclaims. De toenmalige directie van de ontwikkelaar gaf daaraan gehoor. Van Luijk kreeg voor zijn handelwijze in hoger beroep een berisping. Vervolgens stapten vader en zoon Poot naar de rechtbank. De rechtbank vond vorig jaar de handelwijze van de accoun tants niet onrechtmatig en het gerechtshof heeft die uitspraak bevestigd. Spuiters KLM aan schadelijke stoffen blootgesteld schiphol richard mooyman Vliegtuigspuiters van de KLM op Schiphol-Oost staan bloot aan te hoge concentraties scha delijke stoffen. TNO heeft ge constateerd dat bij het spuiten van grondverf en werkzaamhe den als schuren en slijpen de grenswaarden voor chromaten kunnen worden overschreden. De KLM heeft strengere richtlij nen uitgevaardigd. De KLM had TNO zelf in de arm genomen nadat vorig jaar bleek dat er in de werkplaatsen van de Koninklijke Luchtmacht sprake was van een soortgelijk probleem. Chromaten zitten in grondverf om vliegtuigbepla ting tegen corrosie te bescher men. Inademing of aanraking met de huid kunnen gezond heidsrisico's opleveren. Ook in hangar veertien van de techni sche dienst van de KLM bleken de concentraties te hoog. In overleg met KLM Arboser- vices zijn nieuwe richtlijnen voor de werkplaats uitgevaar digd. Zo worden de spuitsyste- men aangepast. Schuren en slij pen mag alfeen nog in aparte gebieden, waarbij vrijkomende stof direct moet worden opge zogen. Medewerkers dienen een mondkapje en handschoe nen te dragen. Volgens een KLM-woordvoerder zijn alleen klachten over huiduitslag be kend van medewerkers die geen handschoenen droegen. Auto's te koop in supermarkt Tot eind volgende week heeft de Franse supermarktketen Ca sino 308 personenwagens in de aanbieding. Het gaat om de Daewoo Nubira die in zijn hui dige vorm binnenkort uit pro ductie gaat. Zulke auto's zijn doorgaans al goedkoper, maar Casino verkoopt ze voor 27 mil le en dat is 10.000 gulden onder de prijs die de dealer vraagt. In clusief drie jaar garantie en ser vice. Juist dat laatste is de dealers in het verkeerde keelgat ge schoten. Behalve de winst die ze op een verkochte auto mislo pen, moeten ze ook opdraaien voor de servicekosten. Ze heb ben al gedreigd alleen het hoognodige onderhoud aan de auto's te doen. Ze zijn bang dat de supermarkten hun winst marges doen slinken, net als is gebeurd met computers, fietsen en benzine. Daewoo dekt zich in tegen de boosheid door te wijzen op een distributeur in Parijs die met de actie is begon nen. Casino is allang tevreden door alle publiciteit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7