Hulp Kosovo kost miljarden Buitenland Nog even geduld Gele Rijders alleen bang voor mijnen Operatie 'beat it' is nog geen megahit Clinton én Milosevic claimen overwinning 'Oorlog pas voorbij als Serviërs weg zijn' 'Inmenging in interne conflicten acceptabeler' «PAG 11 JUNI 1999 \l LEII e kundig ding] rankrijk erkent 'Algerijnse Oorlog' j. De Assemblé Nationale, de Franse Tweede Kamer, heeft ^rën unaniem beslist dat de term 'politionele acties' in offi- e stukken wordt vervangen door 'de Algerijnse oorlog'. Het LC"freft de Algerijnse onafhankelijkheidsoorlog eind jaren '50 en in jaren '60. Officieel was er volgens de Franse geschiedenis les nooit oorlog. Parijs stuurde niettemin 1,7 miljoen nstpüchtigen naar het Noord-Afrikaanse land om de open- e orde te handhaven in wat toen de overzeese departemen- egeleii (provincies) waren. In totaal lieten 24.614 Franse militairen iet leven. Onder oud-strijders is de stemming van donderdag (vangen als een overwinning. Hun gesneuvelde collega's iqnen nu op de lokale oorlogsmonumenten worden vermeld 'gesneuveld voor het vaderland in de Algerijnse oorlog'. akistan blijft separatisten steunen ^jflPADPakistan blijft de moslimseparatisten in het Indiase >lvan de bergprovincie Kashmir 'moreel, politiek en diplo- itiek' steunen. Twee dagen voor de vredesbesprekingen over omstreden bergprovincie in de Indiase hoofdstad New Del- nam het parlement in Islamabad een resolutie aan die de un aan de onafhankelijkheidsbeweging garandeert. India be- mldigt het bewind van zijn islamitische aartsrivaal Pakistan |c van militaire en financiële steun aan de guerrillabeweging, (spreekt Islamabad tegen. De strijd om Kashmir, dat door jde potentiële kernmachten wordt opgeëist, dreigt te escale- sinds India gevechtsvliegtuigen inzet tegen de rebellen. lemonstratie Kenya wordt veldslag Roei Wat bedoeld was als een vreedzame demonstratie te lde wijze waarop de Kenyaanse regering de herziening van grondwet probeert te saboteren, liep gisteren in Nairobi uit een veldslag. Demonstranten staken bomen in brand, plun- rden winkels, gooiden kiosken omver om als barricaden te :nen en bekogelden passerende auto's met stenen, terwijl de litie traangas en pantserwagens met waterkanonnen gebruik- menigte uiteen te jagen. Ten grondslag aan alle onvre- t voorstel van president Moi om de herziening van de indwet door het parlement te laten uitvoeren en niet, zoals in een speciaal wetje was vastgelegd, door een onafhan- Jijke herzieningscommissie. unnel tussen Egypte en Gaza ontdekt Ijzalem Het Israëlische leger heeft een geheime tunnel ont- kt die Egypte en de Gazastrook met elkaar verbindt. Vermoe- lijk wordt de tunnel gebruikt om mensen en goederen te lokkelen. De tunnel, die acht meter onder de Palestijnse stad fah ligt, is voorzien van licht, telefoon, luchtfilters en een wa ntje om mensen en goederen in te vervoeren. Het leger ont- kte de afgelopen twee jaar 23 tunnels tussen de Gazastrook Egypte. De grensposten daar worden bemand door de Israe- che grenswacht. Ian verkoopt nier voor schuldeisers tDisi-ROME Schuldeisers in Zuid-Italië hebben een 51-jarige voner van Brindisi met grote gokschulden, gedwongen een rte verkopen. Een woordvoerder van de Italiaanse justitie akte gisteren bekend dat de man voor het afstaan van zijn aan ongeveer 90.000 gulden heeft gekregen. Artsen in het msplantatiecentrum van de Italiaanse hoofdstad Rome zou- nde operatie hebben uitgevoerd. Het openbaar ministerie :eft een onderzoek ingesteld naar de betrokkenheid van in to- |H ilacht personen. Niet alleen de handel en wandel van de 'or- andonor' en zijn schuldeisers maar ook die van drie artsen irdt onderzocht. N-aanklaagster Arbour vertrekt iawa De hoofdaanklaagster van de VN-üibunalen voor ex- igoslavië en Rwanda, de Canadese Louise Arbour, gaat de renigde Naties verlaten. Zij wordt lid van het Canadese Hoog- echtshof. Dat heeft de Canadese regering gisteren gemeld, g mende herfst zou Arbour drie jaar verbonden zijn aan het M sgoslavië-Tribunaal in Den Haag. Vorige maand zei Arbour in hinterview met een Canadees dagblad al een overstap te (erwegen. Arbour (52) werd geboren in de Franstalige Canade- provincie Quebec. Zij was rechter aan het Hof van Beroep in itario voor ze in 1996 hoofdaanklaagster werd. loden na instorten metro in Rusland nd9a [.Petersburg Het instorten van een betonnen overkapping van en metrostation in de West-Russische stad St. Petersburg heeft eker zes mensen - drie vrouwen en drie mannen - het leven ge- ost. Minstens zeven mensen zijn gewondgeraakt. Het ongeluk eed zich voor tijdens de avondspits op het station van Sen- laya. Volgens plaatsvervangend burgemeester Malisjev van St. 'etersburg is het uitgesloten dat een terroristische aanslag het ïstorten heeft veroorzaakt. Ooggetuigen vertelden dat ze een tide knal hoorden voordat de betonnen structuur naar bene- lenkwam. De autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld laar de oorzaak van het ongeval op het statioji dat midden ja- en zestig werd gebouwd. foto ap Arrestaties om bibliotheekboeken lEARWATERDrie personen die al anderhalfjaar boeken in huis lebben van de bibliotheek in het Amerikaanse Clearwater (Flo- zijn deze week gearresteerd. Het trio heeft volgens de selijke bieb niet gereageerd op acht verzoeken tot inleve- ingvan de boeken. Toen de weigerachtige lezers ook niet rea- ieerden op een dagvaarding om voor de rechtbank hun gedrag toe te lichten, verscheen de politie op hun stoep. De maximum- 'oete voor een te laat ingeleverd boek is overigens vijf gulden, 'ngeacht de overschrijdingstijd. De drie arrestanten zullen bin- lenkort voor de rechter komen. Hooggerechtshof VS: rondhangen mag SILAnia» Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft vandaag een vet uit Chicago naar de prullenmand verwezen die het bende eden en hun vrienden verbiedt 'zonder duidelijk doel' op straat tond te hangen. Met de beslissing komt er een einde aan een institutionele twist die de gemoederen in heel Amerika heeft toziggehouden. Volgens het hof betekent de anti-rondhang- 'erordening uit 1992, op grond waarvan in drie jaar tijd 45.000 flensen zijn gearresteerd, een aantasting van de rechten van de irrestanten, omdat hen onvoldoende duidelijk is gemaakt wat 'precies verboden was. Megawati houdt leiding in peiling j^SIA_ï De Strijdende Indonesische Democratische Partij (PDI-P) yan Megawati Soekarnoputri behoudt de leiding in de Voorlopige uitslag van de verkiezingen in Indonesië. Na telling van 15 procent van de stemmen kan de PDP-I rekenen op de Meun van 38,6 procent van de kiezers. De PKB van moslimlei- Wahid volgt op de tweede plaats met 20,3 procent. De rege- jtogspartij Golkar staat met 16,1 procent op de derde plaats, ■et-officiële tellingen, uitgevoerd door buitenlandse waarne mers die de verkiezingscommissie bijstaan, wijzen een andere totslag uit. Hoewel ook hier de PDI-P aan kop staat (35,2 pro- Jtont), lijkt Golkar het veel beter te doen. In de 'alternatieve' tel- staat de partij met 20,9 procent op de tweede plaats. Terugkeer anderhalf miljoen ontheemde en berooide Kosovaren GENEVE BOB KROON Wie voor de miljardenschade van de oorlog in de Balkan opdraait, is een voorlopig onbeantwoorde vraag. Maar de repatriëring, opvang, huisvesting, voeding en medische en sociale hulpverlening voor de Al banese Kosovaren gaat tot het eind van dit jaar in totaal zo'n 1,7 mil jard gulden kosten. half miljoen ontheemde en berooide Kosovaren. Daarvan zijn er 850.000 vluchtelingen in Albanië, Macedonië en Montenegro, waarvan de meerderheid vermoedelijk de komende maanden wil repatriëren. De overige vluchtelingen zijn in Koso vo rondzwervende ontheemden, over wier lot men nog in het ongewisse ver- CORRESPONDENT Namens de samenwerkende internatio nale hulporganisaties heeft het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) de donorlanden om een bedrag van ruim 738 miljoen dollar gevraagd ten behoeve van ander- keert. Het geld dat de UNHCR krijgt gaat vooral naar opvang, onderdak en be scherming van alle vluchtelingen, een derde is voor het Wereldvoedselpro gramma (WFP) en bijna een tiende voor Unicef, het Kinderfonds van de Verenig de Naties. Daarnaast heeft het Internationale Ro de Kruis tot eind december ook nog een slordige kwart miljard gulden nodig voor zijn hulpprogramma's in de Balkan. UNHCR wil de vredesmacht KFOR op de voet volgen en nog voor het eind van de maand in Kosovo een zevental opvang centra inrichten voordat de grote stroom van terugkerende vluchtelingen op gang komt. Velen zullen terugkeren met de auto's en tractoren waarmee zij hun land ontvluchtten, maar daarnaast zal worden gezorgd voor 'menswaardig vervoer' van alle andere repatrianten, om met Dennis McNamara, de UNHCR- coördinator voor de Balkan te spreken. „De tienduizenden die na kilometers lange voettochten de grens overstrom- pelden, zullen nu per bus naar huis kun nen - als ze tenminste nog een huis heb ben", aldus McNamara. Gedacht wordt zelfs aan geregelde busdiensten tussen de Albanië, Macedonië en Kosovo. Als de veiligheidssituatie dat tenminste toe laat. kükesJonge Kosovaarse vluchtelingen krijgen melk in het vluchtelingenkamp in de Albanese stad Kukes. De vluchtelingen willen graag zo snel mogelijk weer naar huis. Maar ze zullen nog even geduld moeten hebben, want voorlopig is het gebied nog zeer onveilig. Pas als de Serviërs weg zijn en de NAVO-troepen het groene licht geven, kunnen de men sen terugkeren. Volgens de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR gaat de repatriëring, opvang, huisvesting, voeding en medische en sociale hulpverlening voor de Albanese Koso varen dit jaar alleen al zo'n 1,7 miljard gulden kosten. foto reuters damir sagou TETOVO MARCEL VAN SILFHOUT Aan een paal van een geïmpro viseerd terrasje bungelt de me nulijst van de Albanese pizzeria Arbi in Tetovo. „Tja, zegt sol daat Deutzer van de Neder landse artillerie-eenheid de Ge le Rijders, „die zal zijn omzet wel snel zien dalen". De twee duizend soldaten van de Duits- Nederlandse pantserbrigade staan op het punt van hun ver trek vanuit Macedonië naar Kosovo. De 140 Nederlanders die deel uitmaken van de Duitse tank brigade, rekenen er op dat ze rond dit weekeinde al hun bie zen moeten pakken. Het wach ten is enkel nog op toestem ming van de Tweede Kamer en de Bondsdag. Maar de vuur monden (houwitsers) en rups voertuigen zijn reeds van Teto vo naar het dichter bij de grens van Kosovo gelegen vliegveld Petrovec verhuisd. Op tien kilo meter vanaf de grens waar Ser viërs hun etnische zuiveringen uitvoerden. Om snel in te kunnen pak ken, wordt al zoveel mogelijk afgebroken. Zoals de van pal lets, palen en houten schotten gefabriceerde 'terrasjes'. Ook de bordjes die aangeven dat 'de peukenbak' zeven stappen en 'Rotterdam 2089' en 'Deventer 2113 kilometer' verderop noordwaarts liggen, gaan naar de schroot. De militairen hebben ge mengde gevoelens over hun vertrek. Van de onzekerheid over hun verüek naar Kosovo zijn ze bijna af. „Maar aan de andere kant weten we niet wat we daar zullen tegenkomen. Er is niemand die je daar ant woord op kan geven," zegt ge neeskundig soldaat Knegt. Hui ver voor de nog te ontwapenen Albanese UQK-strijders dan wel de terugtrekkende Servische soldaten die mogelijk hun pad kruisen in Kosovo, hebben ze niet. „Maar wel voor de mij nen," verzucht soldaat Deutzer. De Gele Rijders zullen als al les volgens plan verloopt nabij de dorpjes Orahovac en Suva Reka even ten noorden van de stad Prizren hun kamp en vijf stukken geschut (uiteindelijk worden dat er 18) opslaan. Dat gebeurt echter pas als de Duitse mijnenruimers het gebied heb ben gecontroleerd. Uiteindelijk is het de bedoe ling dat de vuurmonden dicht bij elkaar in een cirkel of een andere militaire opstelling wor den neergezet. Mogelijk komen ze te staan bij checkpoints. „In dat geval gaat het niet alleen om vuursteun, maar ook het beheersen van een route," zegt kapitein P. Hoefsloot. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De Britse generaal die de lei ding krijgt over de internationa le vredesmacht voor Kosovo heeft zijn naam mee. Een motto voor het akkoord dat hij woens dagavond met Joegoslavische bevelhebbers in een legertent te Macedonië sloot, was op het hoofdkwartier van de NAVO snel gevonden. Operatie 'Beat it', werd de militair-technische overeenkomst in de wandel gangen gedoopt, naar de mega hit van de gelijknamige Ameri kaanse popzanger Michael Jackson. 'Oprotten!' luidt inderdaad de centrale opdracht in het ak koord-Jackson. Volgens de marsorders die in het stuk ge detailleerd worden uitgewerkt, moeten 'alle Joegoslavische mi litairen, para-militaren, grens soldaten, politie-eenheden en veiligheidstroepen Kosovo bin nen elf dagen verlaten. De grenscontrole wordt overgeno men door de vredesmacht voor Kosovo (KFOR) in afwachting van civiele grenstroepen onder VN-vlag. Voor waarnemers die vreesden dat de internationale vredes macht 'met een NAVO-kem' in Kosovo onder druk van China en Rusland een relatief mach teloze verzameling blauwhel men zou worden, moet het plan-Jackson een hele gerust stelling zijn. Aan de bewape ning van de macht, en de deel name van belangrijke NAVO- lidstaten daaraan, wordt geen enkele beperking opgelegd. In de praktijk zal ook het contin gent Russische soldaten (ge schat 10.000 militairen) zich naar de instructies van Jackson moeten plooien. Al was het maar omdat Moskou het salaris van deze militairen niet zelf kan ophoesten. Toch is het nog te vroeg om de operatie 'Beat it' tot een mega hit te bestempelen. De eerste noten van de partituur klonken namelijk al een beetje vals. De Servische troepen die in de noordelijke sector van Kosovo vanaf woensdagavond tien uur de aftocht hadden moeten bla zen, zetten zich pas donder dagmiddag rond één uur in be weging: vijftien uur te laat. De voorbode van elf dagen Joego- slavisch getraineer en gesabo- teer? Precies om die reden wer den de NAVO-bombardemen- ten gisteren opgeschort en niet afgeblazen. Maar opnieuw de trekker overhalen zal, gezien de weerstand in sommige lidsta ten, niet eenvoudig zijn. In grensgebied valt nog weinig te merken van vredesakkoord MORINA HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Over paden en tussen struiken door gaat het steil omhoog naar de top van een berg pal aan de grens tussen Albanië en Koso vo. „Hiervandaan kan je zien of de Ser viërs zich terugtrekken," zegt Muhamed, een Albanese soldaat die voorgaat. Muha med kent dit gebied op z'n duimpje. Hij weet waar de Albanese mijnenvelden lig gen en waar die van de Serviërs zijn. Zig zaggend door dichte begroeiing komen we uiteindelijk aan in niemandsland. „Kop pen dicht," gebaart Muhamed. En dan op fluistertoon: „De Serviërs zitten op 200 meter". Muhamed neemt de Serviërs zeer serieus. „De oorlog is pas voorbij als de Serviërs weg zijn," meent hij. Ondanks het bereikte vredesakkoord moest hij namelijk vanoch tend nog wegduiken bij de grenspost van Morina, waar hij werkt, omdat Servische sluipschutters de Albanese grenspost on der vuur namen. „We moesten ons 300 meter diep in Albanië terugtrekken, wat een waanzin." Met verrekijkers is het mogelijk om vanaf de top van de berg enkele tientallen vier kante kilometers Kosovo te bekijken. Op de tegenover gelegen berg Pastrik wordt er nog altijd flink gevochten tussen Albanese rebellen van het UQK en soldaten van het Joegoslavische leger. Met grote regelmaat klinkt er over en weer het luide geratel van machinegeweren. Af en toe ontploft er een granaat. NAVO-straaljagers vliegen over het gebied, maar komen niet in actie. Van de meeste dorpen die zichtbaar zijn, is weinig overgebleven. Sommige huizen zijn in brand gestoken. Andere woningen zijn in elkaar gestort. Het is bijna volledig uitgestorven in dit westelijk gedeelte van Kosovo. De hoofdweg ligt er verlaten bij. Pas na een half uur verschijnt er een teken van leven. In de verte rijdt een rode trac tor, dit keer niet volgeladen met vluchte lingen, maar hoogstwaarschijnlijk be stuurd door een Serviër. Er valt helemaal niets te bespeuren van een Servische te rugtrekking. Geen voertuigen, geen kon vooien. Niets. De Servische soldaten staan gewoon bij de grensovergang van Morina en vanaf de top van de heuvel valt te zien dat de meeste bunkers nog gewoon be mand zijn. „De Serviërs trekken zich hier pas terug als de NAVO-troepen arriveren," aldus een westerse waarnemer. „Ze zijn bang dat anders het UQK direct al haar posities overneemt. Daar voelen de Serviërs weinig voor." Op de berg zegt Muhamed dat het tijd is om te vertrekken omdat we stemmen ho ren. Niemand weet of het Serviërs zijn of strijders van het UQK die gebruik willen maken van het bereikte akkoord in een poging om zo snel mogelijk Kosovo in te gaan. We zijn nog niet weg of er wordt plotseling voor korte tijd zwaar gevochten op de berg. „UQK en Serviërs," grijnst Muhamed. Een UQK-commandant in het vijftig kilo meter noordelijker gelegen grensdorpje Padesh, genaamd Agron, zegt dat hij niets ziet van een Servische terugtrekking. „Ze schieten nog met granaten op ons en wij kunnen zien hoe de Serviërs bezig zijn met het in brand steken van de stad Junik in Kosovo." Volgens Agron is de oorlog pas over wanneer de laatste Serviër Koso vo verlaten heeft. „Die mensen hebben het recht niet meer om hier te wonen na wat er de afgelopen maanden gebeurd is." Binnen de Albanese vluchtelingenge- meenschap in Albanië en in Macedonië is er afgezien van blijdschap over een moge lijke snelle terugkeer naar Kosovo, een fik se discussie ontstaan over de rol die het UQK in een toekomstig Kosovo moet gaan spelen. „Iedereen claimt nu de echte be vrijder te zijn," zegt een invloedrijke Alba nese journalist. UQK-rebellen, maar ook de FARK, een afsplitsing van het UQK, en verscheidene Albanese politieke partijen. „Ik dénk dat het UQK binnenkort nog maar weinig zal voorstellen," vervolgt de journalist, „uiteindelijk hebben zij ons niet bevrijd maar is het de NAVO geweest. Zonder het Westen hadden we nooit kun nen terugkeren naar onze huizen." WASHINGTON-BELGRADO ANP-AFP-Rtr De Amerikaanse president Clin ton en de Joegoslavische presi dent Milosevic hebben gisteren beiden de overwinning in de oorlog over Kosovo geclaimd. „Wij hebben een overwinning bereikt voor een veiliger wereld en een krachtiger Amerika," al dus Clinton. Volgens Milosevic heeft Joegoslavië de oorlog in feite gewonnen, omdat het ge zworen heeft Kosovo niet op te geven en dit ook niet heeft ge daan. „De soevereiniteit en ter ritoriale integriteit van Joego slavië worden door de G8 en de VN gegarandeerd", aldus de Joegoslavische leider. De president uitte verder zijn dank voor de inzet van de Joe goslavische strijdkrachten en gedacht de gevallenen. De Joe goslavische leider beloofde het land zo snel mogelijk weer op te bouwen en vroeg de bevol king zich hiervoor eensgezind in te zetten. Clinton heeft al laten weten daar niet aan mee te willen be talen. „Wij zullen geen cent spenderen aan de wederop bouw van een land dat wordt geleid door een oorlogsmisda diger die wordt gezocht door een Tribunaal van de VN", ver klaarde de Amerikaanse presi dent. Hij onderstreepte dat de bijdrage van de VS om die re den beperkt zal blijven tot het verlenen van noodhulp. Clinton heeft vannacht het Servische volk impliciet opge roepen snel een eind te maken aan het regime van Slobodan Milosevic. Clinton wees de Ser viërs erop dat het in hun eigen belang is als zij zich spoedig aansluiten bij de vreedzame na ties van Europa. „Ook u heeft geleden", sprak Clinton rechtstreeks tot de in woners van Servië. „U moest 79 dagen en nachten bombarde menten ondergaan, enkel en al leen omdat meneer Milosevic koste wat kost de etnisch Alba nese inwoners van Kosovo uit uw land wilde verdrijven". WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Volgens Nederland leert het conflict over Kosovo dat er in ternationaal geleidelijk meer begrip ontstaat voor militaire inmenging in oorlogen die woeden binnen de grenzen van een soeverein land. „Hoe moe ten we anders verklaren dat een Russisch-Chinese resolutie waarin de NAVO-luchtacties te gen Joegoslavië werden veroor deeld met 12 tegen drie stem men werd verworpen?", zei de Nederlandse vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad, am bassadeur P. van Walsum, gis teren in zijn toelichting op de Nederlandse goedkeuring van het vredesplan voor Kosovo. De Nederlandse regering hoopt van harte dat de tegen standers van de NAVO-bom- bardementen op zekere dag zullen inzien dat het Handvest van de Verenigde Naties niet de enige inspiratiebron is voor het internationaal recht. Het ruim vijftig jaar oude Handvest is weliswaar veel uitgesprokener over de soevereiniteit van zelf standige staten dan over het respect voor de mensenrech ten, maar de tijden zijn veran derd, beklemtoonde Van Wal sum: „Het respect voor de mensenrechten heeft een meer verplichtend karakter gekregen, terwijl het respect voor soeve reiniteit minder is geworden".

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5