Landbouw verliest met varkenswet Lijsttrekkers teleurgesteld over lage opkomst Binnenland Toxicoloog laat zijn kinderen rustig Belgische koekjes eten Waarderingskamer: schaf ozb huurder af Jongeren mishandelen circuskameeltje TROPHY OF THE DUNES IDAC 11 JUNI 1999 [eer verslaafden pepmiddelen Het aantal mensen dat aanklopt om hulp bij verslaving Óiïg~jaar gestegen naar 25.000, vooral voor het gebruik van pepmiddelen cocaïne en amfetamine. Het aantal problema- •heXTC-gebruikers neemt af, evenals het aantal hulpvragen I U| gens gokverslaving. Alcoholverslaving blijkt opnieuw veruit grootste verslavingsprobleem: negen van de tien mensen hulp vragen, hebben een drankprobleem. Opmerkelijk is dat )r het'eerst sinds jaren weer meer mensen met drankproble- jm n aankloppen bij de verslavingscentra, zo blijkt uit cijfers de 1 jchting Informatievoorziening Verslavingszorg. orst wil veel minder rokers Kamer ontvangt uitspraak Haagse gerechtshof knarsetandend Het ministerie van landbouw heeft gisteren opnieuw het deksel op de neus gekregen in een rechtszaak over de varkenswet. Volgens het Haagse gerechtshof heeft de rechter de inkrimping van de varkensstapel terecht op geschort. Varkensvoorman Van den Brink kon zijn vreugdetranen na de nieuwe overwinning van de boeren even niet de baas, maar in de Kamer is de uitspraak knarsetandend ontvangen. den haag anpten hoe hij nu denkt verder te gaan. PvdA'er Feenstra wil volgende Groenlinks vindt dat de week al van de nieuwe minister nieuwbakken minister de im- van landbouw Brinkhorst we- passé moet doorbreken met een noodwet. Kamerlid Vos ziet veel in de lijn-Apotheker, waar bij de boeren er financieel goed zouden uitspringen. WD en D66 willen het vonnis eerst be studeren. Het CDA vindt dat Brinkhorst zo snel mogelijk met de boeren om de tafel moet. „Als het mes niet op tafel ligt, willen ze graag praten", weet Kamerlid Atsma. „Maar als Brinkhorst de lijn-Van Aartsen volgt, wordt het niets." De var kenswet, die opnieuw aan alle kanten blijkt te rammelen, komt uit de koker van de huidi ge bewindsman van buiten landse zaken, die van 1994 tot 1998 minister van landbouw was. Of de boeren schadevergoe ding moeten krijgen voor hun afgenomen varkensrechten was gisteren niet aan de orde. Daar over loopt nog een bodempro cedure. In december vorig jaar bepaalde de rechter in een tus senvonnis in de bodemproce dure dat de inkrimping niet mag doorgaan zonder schade- vergoedfng, Landbouw gaat er van uit dat eind dit jaar duide lijkheid komt. De maandag afgetreden mi nister van landbouw Apotheker was bij het hof in beroep ge gaan tegen een uitspraak in kort geding dat de radicale vak bond NW van Van den Brink had aangespannen. De NW had geëist dat de varkenswet werd opgeschort en had daarin gelijk gekregen. Van den Brink benadrukte nog eens alle be grip te hebben voor het vertrek 'Kiezers voelen geen noodzaak gebruik te maken van hun democratisch recht' den haag gpd-anp vervolg voorpagina Alle Europese lijsttrekkers lieten zich gisteren teleurgesteld uit over de geringe belangstelling van de kiezers. „Een dreun voor de Europese politiek", meende Max van den Berg (PvdA). Hij gaf tegelijkertijd de kiezers een sneer. „De kiezers hebben ken nelijk niet de noodzaak gevoeld gebruik te maken van hun de mocratisch recht." In 1994 kwam nog 35,6 pro cent van de kiezers opdagen. Toen was Nederland samen met Portugal en Groot-Brittan - nië hekkensluiter. Ook in Groot-Brittannië en Denemar ken waar gisteren werd ge stemd, leek de opkomst drama tisch laag uit te pakken. WD-lijsttrekker Jan-Kees Wiebenga wijt het nieuwe diep tepunt aan de negatieve beeld vorming over Europa. Johannes Blokland, leider van de klein christelijke eurodelegatie, zei zich goed voor te kunnen stel len dat de kiezers zich hebben laten afschrikken door de frau de- en misbruikverhalen over Europa. „Je zou bijna zelf niet gaan stemmen." De Socialistische Partij gaat voor het eerst naar Brussel en mag volgens de huidige prog nose twee europarlementariërs leveren. De eenmansfractie van GroenLinks krijgt er twee nieu we leden bij. „Een dikke drie", glunderde partijleider Paul Ro- senmöller. „De beste Europese uitslag in de geschiedenis van GroenLinks", aldus lijsttrekker Joost Lagendijk, die de opkomst 'dramatisch' noemde. D66 wordt gehalveerd en gaat van vier naar twee zetels. Lou- sewies van der Laan van D66 zei blij te zijn met dit resultaat. „Het is een nieuwe start. Het zou mooi zijn als het de volgen de keer beter gaat." CDA en PvdA (van acht naar ze ven) raken alle twee een zetel kwijt in vergelijking tot de ver kiezingen van 1994. Hanja Maij-Weggen is tevreden dat het CDA nummer één is geble ven. „Dat kunt u mij niet afne men", zei ze. De WD blijft met zes zetels even groot. Dat geldt ook voor de christelijke coalitie SGP/GPV/RPF die samen twee Europese volksvertegenwoordi gers leveren. De definitieve uitslag van de verkiezingen wordt zondag avond bekendgemaakt. Het stembusresultaat wordt geheim gehouden tot in alle lidstaten van de Europese Unie is ge stemd. In totaal heeft het Euro pees Parlement 626 zetels. In Nederland deden elf partijen mee. Er waren 31 Nederlandse zetels te verdelen. De SP was de enige nieuweling die de kies drempel haalde. wageningen anp „Ik zou mijn kinderen op dit moment geen Belgisch koekje uit de handen slaan. De hoeveelheid dioxinevet die daar eventueel in kan voorkomen is zo gering dat het schadelijk effect ervan nauwelijks te meten is. Maar we eten even geen eigeel of vette vellen van de kip." Volgens toxicoloog Brouwer, di- oxinedeskundige aan de Landbouwuni versiteit Wageningen, moeten mensen nuchter omgaan met de kwestie. Het eten van mogelijk besmette, maar afge leide producten zoals pizza's, koekjes en chocola is echt niet zo'n probleem, meent de toxicoloog. „Daarvoor geldt zoals voor tal van voedingsmiddelen: al les met mate. Heel veel voedsel kan in enorme hoeveelheden gezondheids klachten veroorzaken. Ofwel door ver vuiling, ofwel door stoffen die er van na ture in voorkomen. Het is zeker nu wel beter om magere producten te kiezen." Het gevaar van het eten van besmet voedsel schuilt volgens de toxicoloog in de toekomst. Niemand merkt meteen iets van de dioxine. Later kan de giftige stof echter afwijkingen aan ongeboren kinderen veroorzaken en de groei bevor deren van kankercellen. Dioxine blijft tientallen jaren in het lichaam en stapelt zich op. Via de omgeving krijgen men sen elke dag een piepklein beetje dioxi ne binnen. Dat lijkt op zich niet zo erg, maar forse toename via besmet voedsel kan wel schade veroorzaken. „Niet ie dereen krijgt later last van de consump tie van dioxine. Mensen moeten dus zelf kiezen of ze het risico willen nemen. Op zich is dat te vergelijken met roken of drinken. Het belangrijke verschil is dat de gevolgen van roken en drinken ver dwijnen, terwijl dioxine een mensenle ven lang aanwezig blijft", aldus Brou wer, die zelf op dit moment geen brood je eiersalade zou eten. Brouwer pleit voor een onafhankelijk keuringsinstituut dat de in- en uitvoer van voedingsmid delen controleert. Omdat voeding te genwoordig uit de hele wereld komt, zijn er nogal wat producten met een ze ker risico. Niet alle landen hanteren even strenge productieregels als Neder land. Een verdachte grondstof zou direct verwijderd moeten worden, voordat een hele voedselketen besmet kan raken. „De controleur moet eigenlijk tussen ministeries, producenten en consumen ten in staan. Het is kwalijk dat berichten over de dioxinebesmetting al in april be kend waren, zonder dat de consument daarvan op de hoogte is gesteld. Ik snap best dat het politiek allemaal gevoelig ligt en maatregelen niet echt welkom zijn. Maar wie met Pasen toevallig 25 Belgische eieren heeft gegeten heeft nu wel een beetje pech gehad." Ook vaker taxaties onroerend goed nodig den haag anp De Waarderingskamer wil dat de overheid gaat onderzoeken of de onroerende-zaakbelasting (ozb) voor huurders kan wor den afgeschaft. De Waarde ringskamer is belast met het toezicht op de uitvoering van de WOZ en het beslechten van geschillen daarover. Volgens de kamer zijn grote efficiencyvoor- delen te behalen door de belas tingheffing te beperken tot de eigenaren van gebouwen en dus niet langer ook de gebrui kers aan te slaan. Vooral bij woningbouwver enigingen die grote complexen verhuren, kan veel op de uit voeringslasten worden be spaard. De te betalen belasting van de gebruiker kan worden opgenomen in de huur- of pachtovereenkomst of direct in de huur worden verrekend. Datzelfde kan ook gelden voor kantoorgebouwen waarin ruim tes voor korte tijd wordt ver huurd aan kleine bedrijven. De WOZ regelt hoe de waarde van onroerend goed moet wor den vastgesteld. Deze waarde is niet alleen bepalend voor de gemeentelijke onroerende- zaakbelasting, maar ook voor het huurwaardeforfait (de in komstenbelasting), de vermo gensbelasting en voor het be drag dat aan het waterschap moet worden betaald. De Waarderingskamer vindt ook dat de taxaties van het onroe rend goed vaker moeten gebeu ren. Nu is er een peildatum om de waarde vast te stellen, die twee jaar ligt vóór het tijdvak van vier jaar waarin de vastge stelde waarde geldt. Bij de stij gende huizenprijzen in de voorbije jaren leidde dat niet tot veel kritiek, maar dat kan anders worden als de woning markt inklapt. De Waarderingskamer wil ge leidelijk de periode van in totaal zes jaar bekorten door vaker te taxeren. Daarbij moet wel scherp worden gekeken naar de uitvoeringskosten, die nu twin tig miljoen gulden per taxatie ronde bedragen. Staatssecreta ris Vermeend van financien zei gisteren de aanbevelingen 'zo veel mogelijk' en 'zo snel moge lijk' te willen uitvoeren. almere „Die etterbakjes moeten eens zien wat ze aanrichten!" Directeur Ben Diks van circus Bongo is aan geslagen. Zijn pasgeboren kameeltje Abdoel zal het waarschijnlijk niet redden. Het drie weken jonge beestje verkeert in een shocktoestand nadat het woensdag in Almere door 'opgeschoten tuig' is mishandeld. Oog getuigen hebben de circusdirecteur verteld hoe een groep van ruim 25 jongeren de aanval op het kameeltje opende. Het dier werd met stenen bekogeld. Enkele jongeren gingen op Abdoel zitten. „Mensen weten niet hoe ze met de dieren moeten omgaan. Ik roep al dagen dat ze de beesten met rust moeten laten. Het is on gelooflijk gesteld met de jeugd vandaag de dag. Mijn beestje ligt gewoon te sterven." De elfjarige Tim Grif fioen was ooggetuige van de mishandeling van Abdoel. „Toen ik van de Avondvierdaagse terugkwam, liep ik hier langs. Zeker zes kinderen zijn op het kameeltje gaan zitten, maar ik durfde er niets van te zeggen want ze waren allemaal ouder. Eigenlijk ben ik snel weggegaan voordat ik de schuld zou krijgen. Wel heb ik het aan mijn moeder verteld en die vond het ook zielig." FOTO GPD TON KASTERMANS van Apotheker als minister van landbouw. „Ik moet nog zien of zijn opvolger Brinkhorst wil wat Apotheker heeft ingezet", aldus Van den Brink. „Ik hoop dat hij nog deze week wil praten." Advocaat Keus van het minis terie legt zich neer bij de uit spraak. „Hieruit blijkt dat han gende de bodemprocedure de varkenswet niet mag worden uitgevoerd. Het duurt nog lang voor er definitief duidelijkheid zal zijn." Noodgebieden krijgen oude medicijnen oegstgeest anp Hulporganisaties gaan vaak slordig om met medicijnen voor mensen in noodsituaties. Specialisten vrezen dat verkeer de medicijnen ook in Kosovo meer kwaad dan goed hebben gedaan. Dat bleek op een con gres dat vandaag en morgen wordt gehouden in Oegstgeest. Het gaat vaak om middelen die zijn teruggebracht naar de apotheek of waarvan de uiterste gebruiksdatum is verstreken. Niet zelden ook krijgen artsen in noodlijdende regio's medicij nen waaraan geen behoefte is. Zo veroorzaakte een ontwor- mingsmiddel voor dieren enige jaren geleden bij elf vrouwen in Litouwen tijdelijke blindheid. In het voormalige Joegoslavië was in 1995 alleen al in Mostar 340 ton verouderde, onbruikba re medicijnen opgeslagen. Volgens E. Schouten van de Stichting Wemos, een interna tionale artsenorganisatie, heb ben niet alleen onwetende hulpverleners, maar ook erken de farmaceutische bedrijven zich aan deze praktijken schul dig gemaakt. „Om te voorko men dat er rommel wordt op gestuurd, heeft de wereldge zondheidsorganisatie WHO richdijnen voor donaties opge steld", zegt hij. Die regels zijn dit jaar aangescherpt. Geneesmiddelen die terug gaan naar de apotheek zijn niet geschikt om weg te geven, aldus de richüijn. Faber moet weg, vinden Nederlanders ruswuk anp Een kleine meerderheid van de Nederlanders vindt dat PvdA- staatssecretaris Faber van land bouw had moeten aftreden om dat ze te laat actie heeft onder nomen in de kwestie van de gif- kippen. Ruim eenderde vindt dat ze mag blijven zitten, zo blijkt uit een peiling van het bu reau Inter/View. Ook bij PvdA- stemmers heeft Faber het ver bruid: 56 procent vindt dat ze moet opstappen. Faber kwam deze week onder vuur te liggen omdat ze al voor half mei op de hoogte was van de mogelijke dioxinebesmetting van Belgische pluimveeproduc ten, maar daar niet direct maat regelen tegen nam. Ook minis ter Borst van volksgezondheid kreeg kritiek van de oppositie wegens haar te trage reactie. Met steun van de regeringspar tijen PvdA, D66 en VVD moch ten de bewindslieden, na het aanbieden van excuses, blijven zitten. Weer blokkades bij grens België anna ter muiden «gpd Boze Belgische boeren hielden gisteren voor de tweede dag blokkade-acties langs de Ne derlandse grens. Ook de grens overgangen in Zeeuws-Vlaan deren werden deze keer voor enige tijd afgesloten. Vlaamse boeren hielden alle vrachtwa gens met levensmiddelen te gen, die naar België wilden. De acties van de agrariërs, die wel personenwagens langs de dwars over de weg staande trucks langzaam lieten passe ren, waren gericht tegen de Bel gische regering en vooral tegen het ministerie van landbouw. De Vlaamse landbouwers zeg gen zeker te weten 'de schoon ste producten van gans Europa te kweken'. De Nederlandse transportorganisaties hebben minister Netelenbos (verkeer) gevraagd een beroep te doen op haar Belgische ambtgenoot, om een einde te maken aan de vele grensblokkades door boze Belgische kippenhouders. De transporteurs zeggen door de blokkades grote schade te lijden bij het vervoer naar en van Frankrijk, Spanje en Portugal. jFOLIJN: 023 - 5 740 750 WEN MN DE KASSA EN IN DE VOORVERKOOP PM Marlboro O Shell renault l.'ll-w.'l andtekeningen tegen legbatterij ühaag Bij wijze van laatste protest overhandigt de Dieren- scherming maandag 180.000 handtekeningen tegen de leg- tterij aan minister Brinkhorst van landbouw. De vijftien land- uwministers van de Europese Unie beslissen begin volgende ek of de legbatterij moet verdwijnen. EU-voorzitter Duitsland ïft voorgesteld per 2017 een verbod af te kondigen. De Die- [bescherming vindt dit veel te laat. Zij wil Brinkhorst er met actie aan herinneren dat het Europese Parlement wil dat de Sbatterij binnen tien jaar wordt afgeschaft. Van de Nederland- [bevolking vindt 67 procent dat Nederland de batterij moet :bieden, desnoods niet in Europees verband. Spectaculaire Races Zandvoort n hf )ENi Van de ruim 4,5 miljoen mensen in Nederland die ro- [lr_l i, moeten ongeveer 900.000 rokers voor het jaar 2003 hun si- et voorgoed zijn gestopt. Die ambitieuze doelstelling legde dezi 1jster Borst van volksgezondheid zichzelf gisteren op bij de lening van TNO Preventie en Gezondheid in Leiden. In Ne land rookt ongeveer eenderde van de bevolking, van wie ver- de meesten beginnen voor hun twintigste jaar. Vooral jonge- nioeten volgens Borst dan ook ontmoedigd worden om hun C?n ste sigaret op te steken. Van de 17 tot 19-jarigen rookt onge- 1 in r de helft. Borst wil daarom tabaksverkoop verbieden aan ie- een beneden de 18 jaar, reclamebeperking, accijnsverhogin- en een verbod op de verkoop van kleine pakjes sigaretten. jkst chttien jaar geëist voor overvallen e ee griRECHT Gruwelijk en laf, zo omschreef officier van justitie hof gisteren de golf van berovingen op oudere vrouwen door 126-jarige man die Dordrecht vorig jaar maanden in zijn ep hield. De man, die illegaal in Nederland was, benaderde slachtoffers van achteren en sloeg hen dan met een klauw- E mer of fietspomp op het hoofd. Daarna ging hij er met de idschappentassen vandoor. Acht vrouwen moesten de aan- •°bó 'envan man bekopen met zwaar lichamelijk letsel en le- ïslange psychische trauma's. Een achtste slachtoffer overleed een kort ziekbed aan ernstig hersenletsel. De officier eiste teren achttien jaar cel. De man gaf maar twee roofovervallen l t r Wel betwijfelde hij of hij zijn eerste slachtoffer zeven ha- haar rs'a8en gegeven. „Volgens mij waren het er maar vier." eel leraren ten onrechte in WAO haag» Veel leerkrachten zijn ten onrechte in de WAO te- gekomen. Volgens directeur Bruin Slot van de Arbo Unie, grootste gezondheidsdienst in het onderwijs, wordt 10 tot 30 icent van alle leerkrachten ten onrechte afgekeurd. Bruin Slot dat gisteren in een tv-documentaire. Het CDA wil ophelde- gvan minister Hermans van onderwijs. Volgens de Haagse locaat Petten wordt in het onderwijs niet minder misbruik van de WAO dan voorheen, ook al zijn de wetten ver- litbi 'er(^ Voorzitter Buurmeijer van de landelijke toezichthouder iav wijst erop dat scholen pas in de komende jaren moeten l(ji n opdraaien voor de kosten van arbeidsongeschikte leraren. nd! pknapbeurt laatste baarhuisje 1^55 !2ii In Gouda is gisteren de restauratie begonnen van een te st iten baarhuis dat al sinds 1832 op de algemene begraafplaats "et centrum van de stad staat. In het baarhuis werden vroe- overledenen opgebaard. Het huisje en de begraafplaats wa- tot 1978 in gebruik. Daarna raakte het volgens de gemeente r"^ uda laatste Nederlandse baarhuisje in verval. Nadat de be- afplaats in 1997 op de monumentenlijst werd geplaast zijn er ies ondernomen om het historische beeld van de begraaf- ats in stand te houden. Het baarhuis is daarvan een belang- onderdeel. Daarom wordt nu het houtwerk van het huisje lieuwd en een nieuwe fundering aangebracht. Smaatconferentie in Nederland haag» Nederland is in 2000 of 2001 gastheer van de mon- e klimaatconferentie. In Den Haag zullen de maatregelen wereldwijd de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen [den uitgewerkt. Hierover zijn op de klimaatconferentie in Japanse Kyoto in 1997 afspraken gemaakt. Volgens die af- aken moet Nederland in 2010 zes procent minder broeikas- sen uitstoten dan in 1990. Het is nog onduidelijk of de con- s jn entie, die dit jaar in Bonn wordt gehouden, in het najaar van staa 10 of in het voorjaar van 2001 naar Nederland komt. De VS "ben voorkeur voor 2001. In november wordt de knoop orgehakt in Bonn. msterdam wil brommers pletten fERDAMDe Amsterdamse politie wil honderden in beslag ïomen gestolen brommers, snorfietsen en scooters gaan itten. De rechtmatige eigenaars zijn niet meer te achterhalen ïdathet framenummer is weggevijld. Teneinde de uitpuilen opslagruimtes te kunnen legen, houdt het openbaar ministe- andaag een proefproces waarin aan de rechter toestem- g wordt gevraagd de bromfietsen in de ijzerversnipperaar te ;en stoppen. Het OM heeft formeel niet het recht de in be- genomen brommers af te voeren. Justitie wil dat de recht- i zich vandaag al uitspreekt. Opkomstpercentages in Nederland juni 1999 —O— Tweede Kamer Provinciale Staten =0= Gemeenteraad Europees Parlement '*%wSÏm

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3