Nissan Primera krijgt 'pienter pookje' IA ttJISMAN Klassiekers in Blokker Idenzaal wil record breken: olonne van 6.000 motoren [MW-motoren in de prijzen iarley-Davidson ruimt op Weg en wiel Sportieve Fords bijeen in Lelystad Driewieler als transportfiets BMW breidt succesvolle 3-serie uit Opfrisser voor Marea Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers Weew/e/ers b.v. Tlat Leiden Tel.: 071 -568 06 ^|DAG11 JUNI 1999 w. de achtste keer organi- 2? o ert de Blokkerse Oldtimer ib op zondag 13 juni van tot 17 uur de jaarlijkse 13 j (jtimershow. Évenals voor- ande jaren wordt dit evene- ,nt gehouden op het ter- n van de West-Friese Beurs Oostèrblokker. Toegang 20 s »st 5 gulden, kinderen tot 12 igratis- dtimers in alle soorten, iten en merken zijn te zien deze show, niet alleen au- maar ook motoren, 5| jjnfietsen, tractoren, sta- 20. S 10. 10. 11.! tionaire motoren en vracht wagens. Daarnaast vele marktkramen met handel als onderdelen, gereedschappen, miniaturen, folders en docu mentatie en andere oldtimer artikelen. Voorafgaand aan de show vertrekt morgenavond vanaf de West-Friese Beurs om 19 uur een bonte stoet auto's, brommers, motoren en trek kers door de omgeving. De karavaan rijdt onder andere door Hoorn, Zwaag, Blokker, Westwoud, Hoogkarspel etc. lldenzaal wordt op donder- 24 juni een poging gedaan in 1993 in België gevestigd torrijders-record' te breken, ijds reden in België 5.352 oren in een lange stoet van ometer lengte een parcours n 1 uur en 50 minuten 17.SÉ afgelegd. De vereniging mis (een soort Rotary) in inzaai heeft zichzelf ten gesteld minstens 6.000 motorrijders uit Nederland, België en Duitsland met hun machines naar Twente te lok ken. De opbrengst van de re cordpoging is bestemd voor Ri ders for Health, de rijdende dokters. Het evenement vindt plaats in het kader van het 750-jarig be staan van Oldenzaal. Eventuele deelnemers aan de recordpo ging kunnen informatie krijgen via het e-mail-adres: Boudrieol- denzaal@introweb.nl AUTO HEEMSKERK iel de motorverkopen in land tegenvallen, is er we- fijd geen enkele sprake van ide verkopen. Zo vervaar- (eBMW vorig jaar niet min- lan 60.308 motoren, die lang showroomleven be nen waren, maar snel door- omden naar wereldwijd htende klanten, merk had echter meer re en om tevreden te zijn. Zo de R1200 Cruisèr als de i vorig jaar geïntroduceerde LT werden in verschil- le landen uitgeroepen tot or van het jaar, terwijl ook ;edienden als de R 1100 RT 1100 GS nog steeds op ere podia belanden. Overigens staat er op korte ter mijn nog meer op stapel. BMW kondigde aan eind juli opnieuw met een nieuwe tweewieler te zullen uitkomen. Om alle be stuurders afdoende te bescher men heeft BMW een nieuwe 'Concept of Advance Rider Equipment by BMW' (CARE) kledinglijn ontwikkeld. De kle ding is volgens BMW niet alleen veilig, maar koppelt ook nog eens kwaliteit, comfort en be scherming aan elkaar. Om alle noviteiten onder de aandacht van het publiek te brengen stel de BMW een zeventig pagina's tellende catalogus samen. AsjRob Gorris Leiden bv loge Rijndijk 278 Leiden èlefoon (071) 589 60 00 i der Plas bv nibachtsweg 14, Katwijk Telefoon (071)409 09 10 ob Gorris Alphèn a/d Rijn BV van Leeuwenhoekweg 1 -5 Uphen a/d Rijn 0172-422214 BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. Kopers worden aandeelhouder legendarische fabrikant irley-Davidson voorziet het irendeel van haar motoren de FL-reeks tegenwoordig dubbele nokkenassen en cilinderinhoud van 1450 cc. gevolg daarvan zouden ou- refabrieksnieuwe modellen ït de traditionele cilinderin- wdvan 1340 cc dus minder want kunnen worden. Om fh op een fatsoenlijke manier ndeze voorraad af te komen, eft H-D de Diamond Edition het leven geroepen. Hi naam verwijst naar de ex- usieve zilvergrijze parelmoer- cur die onder meer kan wor- inaangetroffen in H-D's Dy- ""•modellen. Door een drietal otoren uit de FL-reeks ook van deze kleurstelling te voor zien en ze in gelimiteerde opla ge op de markt te brengen, hoopt H-D snel door haar oude voorraad heen te zijn. Als extra lokkertje krijgen kopers van een 'Diamond Edition' een genum merd en op naam gesteld aan deel Harley-Davidson. Minder exclusief, maar even leuk is dat elke koper van een 'gewone' Softail eveneens aan deelhouder van H-D wordt. Voor de H-D Diamond Edition Softail Standard wordt 37.990 gulden in rekening gebracht. De in deze serie leverbare Fat boy gaat 44.290 gulden kosten, terwijl aan de Heritage Classic een prijskaartje van 45.290 gul den komt te hangen. Vredestein voor besteller De Nederlandse bandenfabri kant Vredestein heeft een nieu we band voor bestelwagens op de markt gebracht. Het gaat om de T-Trac, een band die is afge leid van de al langer bestaande personenautoband, maar die een hogere belasting aankan. Kenmerkend zijn het perfecte stuurgedrag, de hoge weerstand tegen aquaplaning, de lange le vensduur en het lage geluidsni veau. Speciaal voor de T-Trac ontwikkelde Vredestein andere rubbermengsels, die de rol- weerstand verlagen en daar door resulteren in een lage brandstofverbruik. De Vrede stein T-Trac in bestelauto-uit voering is leverbaar voor mo dellen als de Citroën Berlingo en de Opel Combo in de maten 165/70 x 13, 165/70 x 14 en een versterkte uitvoering van de 165/70x13. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN Door de aanhoudende economische malaise in Japan staan de autofabri kanten aldaar zwaar onder druk. Opnieuw zal de pro ductie dit jaar teruglopen en een aantal producenten verkeert in serieuze finan ciële problemen. AMSTERDAM Nissan bijvoorbeeld zag zijn nettoverlies in het eind maart afgelopen boekjaar verdubbe len tot 462 miljoen gulden. In het lopende Jaar zal het verlies opnieuw verdubbelen, liet het concern onlangs weten. Renault bood Nissan eerder dit jaar de helpende hand en nam een controlerend belang van 36,8 procent. De tweede man van het Franse concern, Carlos Ghosn, kreeg vervolgens tot taak orde op zaken te stellen in Japan. Onlangs kondigde Nis san aan dieper te gaan snijden in het personeel en de produc tiecapaciteit. De Nissan-verkoop loopt slecht in eigen land en in Amerika. In de meeste Europese landen gaat het echter wél goed. In Ne derland behoort Nissan tot een van de vier Japanse fabrikanten die goed draaien. In het eerste kwartaal verkocht het 6.005 au to's, 37,2 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Op de ranglijst van Japanse fabri kanten in Nederland steeg Nis san van plaats vier naar drie, achter Mazda (1) en Toyota (2). Voor het eind van deze eeuw moet een opgefriste Primera voor een gunstige verkoopim puls zorgen. De middenklasser heeft een nieuw gezicht en oogt daarmee 'dynamischer, agres siever en moderner', vindt Nis san. Op het dak en de portieren na is de koets volledig veran- Liefhebbers van het merk Ford kunnen morgen ruim schoots aan hun trekken komen op het Midlandcir- cuit te Lelystad. Voor de zesde keer organiseert de Ford XR/RS-club daar in samenwerking met de En gelse Ford Club Nederland een circuitdag. De Ford-dag staat in het te ken van de sportieve mo dellen van het merk, waar van er in de loop der jaren heel wat zijn verschenen. Er zal veelvuldig met de sport-Fords op het circuit worden gereden, maar er is ook een concours d'élégan- ce met de mooiste Fords. Voorts zijn er verschillende bedrijven aanwezig die on derdelen en accessoires verkopen. De poorten van het Midlandcircuit gaan morgen om 9 uur open, een kaartje kost 7,50 gul den, voor clubleden is dat 5 gulden. Voor meer infor matie: 035 5425 239. Renault-dealers op het internet Elke Renault-dealer krijgt een eigen plekje op het internet. Via een algemene ingang (www.re- nault.nl) kan men doorsurfen naar de dichtstbijzijnde dealer. Zo kan men alles te weten ko men over het Franse merk maar ook over de dealer, bijvoor beeld welke gebruikte wagens hij heeft staan en wat ze kosten. Straks zal het ook mogelijk zijn met de dealer te e-mailen, voor het aanvragen van brochures of een testrit bijvoorbeeld. De im porteur komt zelf in het najaar ook nog met een Renault-site. Begin mei op de Klassieke Au- toRAI in Amsterdam was voor het eerst in Nederland de Por sche 356 Coupé Ferdinand (foto) te zien. Deze auto van het Porsche-museum in Stutt gart is een van de allereerste 356's die in de fabriek te Stuttgart werd gebouwd. De 356 was een creatie van Ferdi nand Porsche junior, die daar voor de Volkswagen Kever gebruikte, het bedenksel van zijn vader Ferdinand Porsche senior. 'Ferry' zette in het Oostenrijkse Gmünd met de hand zijn eerste auto in elkaar, die was opgebouwd uit VW- onderdelen en gezien kon worden als een sportuitvoe- ring van de Kever. In Oosten rijk bouwde Porsche een klei ne voorserie, daarna verhuisde de productie naar Stuttgart. In de begintijd werden de Por sche testauto's nog vernoemd. Zo bouwde men een 'Wind hond', een 'Adrian' en een 'Ferdinand'. Laatstgenoemde was een cadeau voor vader Porsche senior ter gelegen heid van diens 75ste verjaar dag in 1950. Lang heeft de professor er niet van kunnen genieten, want drie maanden later overleed hij. Daarna werd de 356 Ferdinand als testauto gebruikt en legde als zodanig 400.000 kilometers af. Tegenwoordig is de wagen zwart, zoals hij er oorspronke lijk uitzag. Maar tijdens zijn testperiode is hij ook grijs, signaalrood en zelfs tweekleu rig geweest. foto pon De nieuwe Primera is straks ook te koop in een 2.0 liter versie met een continu variabele transmissie van Van Doome. derd. Ook het interieur is ge heel nieuw vormgegeven. Met het nieuwe gezicht gaat de Primera wel erg veel op de Re nault Mégane lijken. Toeval? Of heeft dat wellicht iets te maken met de nieuwe machtsverhou dingen nu Renault de scepter zwaait bij Nissan? Hoe dan ook, de nieuwe Primera ziet er goed uit en biedt in zijn nieuwe ver schijningsvorm enkele interes sante opties. Zo is de 2.0 liter versie te koop in combinatie met 'het pientere pookje' van Van Doome. Het is voor het eerst dat de continu variabele transmissie (door Nis san Hypertronic genoemd) BSB 92 210 De neus van de Renault Mégane: ook mooi. wordt toegepast op een grotere motor met meer vermogen. Ook komt er een versie van de ze bak die met de hand bediend kan worden. Door middel van het licht beroeren van een hen del kan op- of teruggeschakeld foto renault worden. Er staan de berijder zes versnellingen ter beschik king. Deze versnellingen zijn echter kunstmatig vastgesteld want een CVT heeft geen tand wielen, maar werkt traploos. Ook bijzonder is een mecha- foto nissan nisch werkend systeem dat de bestuurder assisteert bij het remmen in noodsituaties. Dit systeem herkent aan de snel heid waarmee de pedaaldruk wordt opgebouwd of er sprake is van een noodsituatie. De nieuwe Primera-reeks, die bestaat uit een 4-deurs sedan, een 5-deurs hatchback en een Estate (stationwagon) wordt net als de huidige speciaal voor de Europese markt uitsluitend ge bouwd in de Britse Nissan-fa- briek te Sunderland. Komend najaar moet de Primera in de showroom staan. Prijzen zijn nog niet bekend. Na de Fiats Bravo en Brava heeft nu ook de Marea-reeks een opfrisser gekregen. De Ma- rea doet het lang niet slecht in ons land. Dat is vooral te dan ken aan de elegante combiver sie Weekend, waarvan er vorig jaar vijf keer zoveel werden ver kocht als van de sedan. Voortaan heeft ook de Marea in alle uitvoeringen een anti-blok keer remsysteem en airbags voor de bestuurder en de pas sagier. Optioneel zijn zij-air bags leverbaar, meerprijs 750 gulden. Ook is de geluidsisola tie verbeterd en de afstemming van het onderstel aangepast. Die laatste ingreep heeft een plezierige uitwerking gehad op het veercomfort en het wegge- drag. Fiat nam ook het motorenpro gramma onder handen. Met onder meer 7 pk extra vermo gen voor de 2.0 liter 5-cilinder motor als gevolg. De machine levert nu 154 pk en draait soe peler. Bij de dieselmotoren zijn er twee nieuwe bijgekomen. Het zijn de common rail turbo diesels die eerder al in de Alfa 156 werden aangeboden. Het gaat om een 1.9 liter 4-cilinder motor met 105 pk en een 2.4 li ter 5-cilinder machine met 130 pk. Beide motoren blinken vooral uit door hun grote trekkracht bij lage toerentallen in combi natie met een gunstig brand stofverbruik. Daarbij zijn de motoren veel stiller dan hun voorgangers. Overigens biedt Fiat in de Marea nog wel een indirect ingespoten dieselmotor aan. Deze heeft een inhoud van 1.9 liter, levert 75 pk en ver bruikt meer brandstof. Fiat houdt hem echter in het gam ma als goedkope basisdiesel voor een prijs van 40.450 gul den. De Marea JTD 105, zoals de direct ingespoten versie heet, kost 44.450 gulden als se dan en 1.500 gulden meer in de Weekend-versie. Er is al een Fi at Marea vanaf 36.450 gulden. BMW had onlangs serieuze problemen met de nieuwste 3- serie, die nu een jaar op de markt is. Een technisch manke ment zorgde ervoor dat de air bag van de passagierszitplaats ook zonder botsing kon worden opgeblazen, bijvoorbeeld als de auto zijdelings de stoeprand raakte. Daarnaast was er een borgring die los kon schieten met als gevolg dat de remmen zouden weigeren. Geen geringe problemen dus, die de dealer echter in een half uur kon ver helpen. Het betrof modellen die vanaf augustus 1998 van de band zijn gerold. Hun eigena ren werd uiteraard dringend aangeraden even langs de dea ler te gaan. Intussen gaat de Beierse fabri kant door met het uitbreiden van de 3-serie. De kleinste BMW is populair en zorgt voor een stevige toename van de verkoop. Ook de nieuwe carros serievarianten zullen daar hun steentje toe bijdragen. Na de sedan verscheen kort geleden als tweede de coupé op de markt. Deze auto heeft nog dui delijkere coupélijnen dan zijn voorganger en heeft ook een iets andere modelaanduiding: Ci. Als eerste heeft BMW de 323Ci en de 328Ci uitgebracht. In de zomer volgt dan de 320Ci en in het voorjaar van 2000 de 318Ci. De motoren zijn identiek aan de machines in de 3-serie sedan. Vervolgens is het wachten op de stationwagon, die traditiege trouw 'touring' (zonder hoofd letter) gaat heten. De nieuwe combi-versie wordt komend najaar verwacht en moet vooral automobilisten aanspreken die van een sportief/ dynamische auto houden en privé of zake lijk een variabel in te delen inte rieur nodig hebben. De nieuwe 3-serie touring lijkt opnieuw niet te mikken op een zo groot mogelijke laadruimte, maar op de toegevoegde waar- de van een variabel interieur in combinatie met een sportief ui terlijk. De combi komt op de markt in vier verschillende uit voeringen: als 318i, 320i, 328i en 320d. sen de driewieler aanschaffen als trans portfiets. De firma gaf Mariëlle Melkert, studente aan de faculteit Industrieel Ontwerpen van de Technische Universiteit Delft, het ontwerpen van de driewieler als afstu deeropdracht, waarbij ze vooral moest letten op vormgeving en comfort. Van Raam zegt technisch heel goed zijn, maar niet veel verstand te hebben van design. De nieuwe vormgeving van de driewieler sluit aan op een trend in de fietsenwereld waaraan ook Van Raam wil meedoen: de vormgeving van de fietsen verandert naar de sportieve kant, richting mountain bikes. De verschillende functies verande ren niet, maar de vorm van de fiets wordt vloeiender. M De Mimir oogt niet oubollig. f et zijn vloeiende vormen is de nieu we driewieler Mimir van de firma Van Raam uit Aalten een breuk met het verleden. Het nieuwe type ziet er lang niet zo oubollig uit als de bekende modellen. Mimir komt voor mannen en vrouwen op de markt in de maten Maxi, Midi en Mini. Het frame van de fiets loopt in een boog en is anders vastgekoppeld aan de achterwielen dan bij de tradi tioneel geconstrueerde driewielers. Je kijkt onder de boog door, dwars door de fiets heen. Dat geeft de dr iewieler een modern uiterlijk. Van Raam denkt dat mensen zich met deze fiets een stuk minder invalide voelen. Het zou best zo kunnen zijn dat valide men- Vering dto gpd Een andere grote verandering is de onaf hankelijk geveerde ophanging van de achterwielen. De Mimir is de eerste driewieler die is voorzien van vering. De wielen kunnen daardoor onafhankelijk van elkaar bewegen en de fietser merkt weinig van hobbels in de weg. Belangrijk is verder het compromis tussen comfort en stabiliteit, waardoor er een evenwicht is ontstaan tussen lichte en zware veerdruk. Bij te lichte veerdruk gaat dé fiets naar een kant toe hangen en voelt de fietser elke bobbel in de weg. De driewieler kan aan de wensen van de klant wor den aangepast. Zo kan de Mimir veel veerkracht krij gen voor mensen met een lichte evenwichtsstoornis en andersom. De nieuwe driewieler is inmiddels voor 4.000 gulden te koop. (GPD)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23