Leidsch Dagblad Vredesmacht norgen op weg 21 e* Tm BLAD? i wesselman L'VJJIJ Kussen met 25 mille bijna bij het vuilnis Kiezer laat Europa flink in de steek 'rotestactie Eurodusnie eindigt in veldslag rote onenigheid in ommissie-Kalsbeek Test 'm zelf U kunt er altijd een plekje vinden. JA WINKELHOF LjDAG 11 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dossier van Diekstra thuis bij ambtenaar DEN HAAG CAROLINE VAN OVERBEEKE De notulen en verslagen van de commissie Hofstee die het col lege van bestuur van de Leidse universiteit ertoe brachten Re- né Diekstra als hoogleraar te ontslaan, liggen bij een univer sitaire medewerker op zolder. Deze ambtenaar, M. Nijhuis, weet niet zeker of het dossier nog compleet is. Diekstra eiste gisteren in een tegen de universiteit aange spannen spoedprocedure bij de Haagse rechtbank onmiddellij ke openbaarmaking van de stukken. Hij wil ook dat de dos siers worden veiliggesteld bij een notaris. De voormalige hoogleraar psychologie, die zich op de Wet openbaarheid van bestuur beroept, vreest dat er anders delen uit het dossier zullen verwijnen. Woordvoerder Wim van Amerongen stelde vanmorgen dat de universiteit niets te ver wijten valt. „Die ambtenaar heeft als ambtelijk secretaris voor de commissie gewerkt, maar dat had ook iemand van buiten kunnen zijn. Je moet haar rol strikt gescheiden hou den van haar functie bij de uni versiteit." Hoogleraar staats- en be stuursrecht Th. Drupsteen, één van de twee commissieleden, wil niet reageren. „Het werk van de commissie is voorbij." Pagina Leiden: Rechter buigt zich over openbaarheid Diekstra-notulen De nieuwste trends in keuken- en wastafelbladen vindt u bij Erbi. Kom zaterdag 12 juni a.s. kijken in showroom de Connection en vraag hier deskundig BladAdvies. LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Kerkstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel.: 071-3316800 Fax: 071 -3316502 RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Yizhak Rabin Vrede kent geen grenzen. 07190 11721° 127220 30% 20% 20% 50% 50% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 4 VANDAAG 24 PAGINA'S 3 5 Binnenland Buitenland Cultuur9 Economie6,7 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio 13,15,17,19 RTV/programma's11 Rijp en Groen/Strips 10 Sport 21 18 23 Uitgaan Weg en Wiel Nederlaag van hockeyteam tegen Korea BRISBANE ANP Het Nederlands hockeyteam heeft vanochtend in Brisbane een valse start gemaakt op het toernooi om de Champions Trophy. De olympisch- en we reldkampioen verloor in een harde wedstrijd met 3-2 van Zuid-Korea. Jacques Brinkman werd in de beslissende slotfase tien minuten uit het veld ge stuurd. De nieuwe shootregel zorgde voor veel irritatie bij de Nederlanders. Bondscoach Maurits Hen driks, opvolger van Roelant Olt- mans, had zich een beter de buut voorgesteld. „In de ko mende wedstrijden dienen we meer snelheid in ons aanvals- spel te brengen. Dan kunnen we ook meer strafcorners af dwingen." Pagina 21: Valse start hockey- nen de commissie-Kalsbeek jiote onenigheid ontstaan. Drefimissielid Niederer van de vindt dat Kalsbeek bij de ientatie van het rapport iporing in uitvoering' is en vermoe- Supersnel autowassen Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten Het had een verrassing moe ten zijn voor haar twee doch ters, maar de begunstigde vrouwen gooiden onbedoeld bijna hun eigen glazen in. Een Enschedese moeder had 25.000 gulden gespaard als appeltje voor de dorst voor haar kinderen. De bankbiljet ten had ze in een hoofdkussen verstopt. Het geld lag er al die jaren veilig, totdat de dochters en kele weken geleden besloten het huis van hun bejaarde moeder eens flink op te rui men. Dat deden ze op het mo ment dat zij een weekje in Amsterdam verbleef. Het kus sen werd door beide dochters beoordeeld als 'oud' en 'on bruikbaar' en afgeleverd bij de Enschedese Kringloopwinkel. Toen de bejaarde vrouw bij te rugkomst ontdekte dat haar geld was 'weggebracht', ont hulde ze geschrokken wat er in het kussen zat. Bij navraag in de Kringloopwinkel bleek dat het kussen tussen zo'n 6000 kilo textiel (bestemd voor recycling) terecht was geko men. Het geld terugvinden zou het zoeken naar de spreekwoordelijke speld in een hooiberg zijn, ware het niet dat er van het waardevol le kussen nog een stuk stof be waard was. Dit maakte de zoektocht in de textielberg iets makkelijker. Waar niemand meer op gehoopt had gebeur de: het kussen werd terugge vonden en het geld zat er nog netjes in bundeltjes in. Gesprek van de Dag i Buitenland Barney volledig kansloos tegen dartmachine Terugkeer ontheemde en 5 berooide Kosovaren loopt in de miljarden Cultuur en Kunst ExpoZee laat 9 kunstenaars los op Noordwijk Sport Met Litmanen maakt Barcelona project 2000 rond \V0 wil snel actie in Kosovo internationale vredesmacht voor Kosovo (KFOR) tt morgen vanuit Macedonië de Joegoslavische pro- cie Kosovo binnen. Het laatste obstakel voor de ont- oiïng van de macht werd gisteravond in New York uit t weg geruimd: de VN-veiligheidsraad keurde een reso- e goed die het militair optreden een juridische basis schaft. China onthield zich van stemming. Het groe- licht van de NAVO-raad voor de vredesoperatie was volgens een formaliteit. letaris-generaal Javier Sola- ran de NAVO venvacht dat ie paracommando's mor al voet op Kosovaarse bo- i zetten. Hij gaf hij opperbe- ebber Wesley Clark rond rt over drie gistermiddag Drat racht de bombardementen Degoslavische doelen te on- jreken. Volgens Solana was dat moment duidelijk dat oslavische troepen in een :delijke sector van Kosovo innen waren aan een 'vol le terugtrekking'. >NAVO komt snel in actie jrbfat men wil voorkomen dat Kosovo Bevrijdingsleger het-machtsvacuüm opvult ontstaat door het vertrek Joegoslavische troepen, ens internationale akkoor- [moet het U(^K niet ontwa- 1, maar 'gedemilitariseerd' len. Het civiele bestuur van vo komt onder leiding van door de VN secretaris- iraal Kofi Annan aan te wij zen 'hoge vertegenwoordiger'. De NAVO voerde al sinds woensdagavond tien uur geen aanvallen meer uit op doelen in Servië en Kosovo. De acties werden na 78 dagen 'de facto' afgeblazen, omdat de NAVO- generaal Michael Jackson rond dat uur een bevredigend ak koord had gesloten over de to tale terugtrekking van Joegosla vische troepen uit Kosovo. Bin nen respectievelijk 6, 9 en 11 dagen moeten drie sectoren van Kosovo over aangegeven routes militair geheel ontruimd worden. Vanaf dag één is het luchtruim boven Kosovo taboe voor Joegoslavische vliegtuigen, tenzij Jackson anders beslist. Binnen drie dagen moeten Ser vische luchtmacht en luchtaf weer zijn teruggetrokken, tot 25 kilometer buiten Kosovo. De NAVO-bombardementspauze kon echter pas officieel worden, nadat die terugtrekking ook daadwerkelijk en overtuigend was begonnen. De NAVO vreest dat het einde van de oorlog om Kosovo het begin inluidt van een nieuw hu manitair drama op de Balkan: de vlucht van de naar schatting 200.000 Serviërs uit de provin cie. Ook de ontplooiing van 'IFOR' in Bosnië en het verlies van Servisch gebied in Kroatië leidden tot omvangrijke Servi sche volksverhuizingen. Secre taris-generaal Solana trachtte de Servische minderheid in Kosovo dan ook gerust te stel len. „Ik hoop dat zij in Kosovo blijven wonen. De NAVO zal hun rechten even sterk verdedi gen als die van andere etnische groepen", zei hij. Maar een NAVO-diplomaat noemde de exodus van Serviërs 'onvermij delijk'. Clinton reageerde enthousi ast op de diplomatieke door braken van gisteren. De NAVO heeft haar doelen bereikt, con cludeerde hij. Maar de presi dent blijft op zijn hoede. „Er is een moment van hoop, maar we moeten ons werk afmaken en echte vrede opbouwen". Se cretaris-generaal Solana van de NAVO zei dat de Alliantie haar bombardementen op elk mo ment kan hervatten als de Joe goslavische generaals zich niet aan hun woord houden. Pagina 5: Meer nieuws over Kosovo De belangstelling voor de ver kiezingen is nog nooit zo gering geweest. Slechts dertig procent van de Nederlandse kiezers bracht een stem uit voor een nieuw Europees Parlement. Volgens een prognose van bu reau Interview hebben de twee linkse partijen GroenLüiks en SP als enige winst behaald. Het CDA komt met negen zetels (een minder dan nu) opnieuw als grootste partij uit de bus. Oegstgeest scoorde van de gemeenten in de Leidse regio het hoogste opkomstpercenta ge: 43.04 procent. Leiden was goed voor bijna 33 procent. Al kemade en Alphen aan den Rijn zaten met 29.3 en 28.7 procent onder het landelijk laagtere cord. Ambtenaar C. Wassenaar van Alkemade moest gisteren alle zeilen bijzetten om een ploeg van zo'n dertig mensen, die de stembureaus bevolkten, op de been te krijgen. „Door de voorspelde lage opkomst was de animo gering en het regende nog afzeggingen ook." Burgemeester M. Zonnevylle van Leiderdorp is ook teleurge steld in de opkomst van 32.5 procent in zijn gemeente. Hij heeft jonge kiesgerechtigden, die gisteren hadden moeten de buteren in het stemlokaal, een wervende brief geschreven waaraan een soort prijsvraag was verbonden. Het wachten is nog altijd op de eerste reactie. In Warmond maakte 35 pro cent van de inwoners gebruik van het stemrecht. Vijf jaar ge leden was dat 42. De Katwijkse woordvoerster H. Gerritse houdt zich aan Europese richt lijnen die voorschrijven dat vóór zondag geen informatie .naar buiten mag komen. Maar ze laat doorschemeren dat Kat wijk de 35 procent van vijf jaar geleden niet zal halen. „Eigen lijk mag je ook pas zondag de stemmen tellen. Maar je be grijpt dat we ons daar in Kat wijk niet aan houden." Pagina 3: Lijsttrekkers teleur gesteld over lage opkomst êm Een Amerikaans legerkonvooi is onderweg naar de grens tussen Macedonië en Kosovo. De militairen maken zich op om morgen Kosovo binnen te trekken. foto epa georgi ligovski Demonstratie zaterdag 12 en 19 juni. demonstratie van het Leid- links-radicale actiecentrum odusnie tegen de Europese dezingen, is gistermiddag in ag uitgelopen op ee.n met de politie. Elf de- istranten werden gearres- d wegens openlijke geweld ig, ten minste één deelne- aan de protestmars moest 1 'Is r behandeling naar het zie- huis. Vanmorgen zaten er I vijf arrestanten op het bu- J vast, omdat zij hun naam len opgeven. oor de demonstratie waren len organisatie en politie tevoren afspraken gemaakt t de te volgen route. Verder afgesproken dat de demon- nten onderweg niet zouden 'plakken en geen vuur zou- stoken. Toen zij zich daar Ïdrie keer toe niet aan hiel- !- besloot de politie de de- ostratie te beëindigen en de "terriers via de kortste route naar het Malieveld te be- j'den. De zaak liep uit de >d toen de demonstranten loten dat zij toch de afge ven route wilden volgen, toen ontstond, wordt door woordvoerder van de poli- 'en omschreven als dens als feiten heeft gepresen teerd. Niederer trok daarmee de conclusie in twijfel dat er onder toeziend oog van politie en jus titie 15.000 kilo cocaïne het land in is gesmokkeld. Volgens hem zijn de aanwijzingen hier voor niet sterk genoeg om dat als waarheid te presenteren. Ook ontkent Niederer dat zijn partijgenoot, minister Korthals van justitie, al in maart van de drugstransacties op de hoogte was. Woensdag onderschreef Niederer deze conclusies nog. Hij had alleen wat aanmerkin gen op twee onbelangrijke de tails. Gisteren zette hij zijn kri tiek plotseling veel harder aan. In een gesprek gisteravond met de overige commissieleden weigerde hij zijn uiüatingen in te trekken. de hele dag door. Eindeloze mogelijkheden met de Dremel Multi. Nog veelzijdiger dan het Zwitsers zakmes: slijpen, graveren, schuren, polijsten, boren, splijten, frezen, reinigen, effenen, zagen, afbramen, groeven, ontroesten, gaten maken etc. I LEIDERDORP - ZIJLBAAN, (DE BAANDERIJ) - TEL. 071 - 589.5( LEIDEN Z0ETERW0UDSEWEG - TEL. 071 - 576.25.52 'een behoorlijke schermutse ling'. Een woordvoerder van Eurodusnie houdt het op 'een drijfjacht naar het Malieveld'. De Eurodusnie-woordvoer- der erkent overigens dat de de monstranten zich niet aan de afspraken hebben gehouden. „Bij het voorlichtingsbureau van het Europees parlement hebben we enkele posters op een raam geplakt en hebben we wat foldermateriaal in brand gestoken. Volgens de letter van de wet mag dat niet, maar het was niet heftig gewelddadig. We hadden gedacht dat de politie daar niet moeilijk over zou doen." Later op de avond verstoorde Eurodusnie ook een tv-uitzen- ding van RTL4 over de Europe se verkiezingen. Haagse agenten houden een actievoerder in bedwang tijdens de betoging van Eurodusnie Gratis parkeren Ruim 70 speciaalzaken onder één dak. I Postcode. 'Tel: - Plaats: u.(1 vm controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch lf. 98.90) i i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro If. 97.90) t Nr. bank/giro.Handtekening: i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Leidsch Dagblad, Abonnee-service, Antwoordnummer 10050,23U0VBLeiden g II'»1!»»., "4001 V. OF BEL 071-51 28030 maandag t/m.riidas

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1