Ter Aar maakt plannen oud papier Ter Aar voor vijftig bootwoningen Rijn Veenstreek Hoge opkomst wielerronde Leimuiden 'Boathouse' op Zegerplas Meer subsidie voor Stumpertjes knappen van lieverlee op' Waterschappen geven nog geen advies over lengte tunnel DAC 11 JUNI 1999 nnisdemonstraties T.C. Rijpwetering g/rrFRiNGDe tennisvereniging T.C. Rijpwetering neemt zijn pvve tennispark zondag in gebruik met een open dag. Be- ,li4 gstellenden zijn uitgenodigd om de banen, kleedkamers, itine en keuken van het complex op het Hertogspark te be- itigen. De banen worden op die dag ingeslagen door een 'wijkgj tai getalenteerde BI-spelers uit de Leidse regio en een aan- 3Ptr^ eugdspelers van T.C. Rijpwetering. De tennisdemonstraties n innen om 14.30 uur met de eigen jeugd op de minioren- m. Daarna spelen Rob en Jasper van Marwijk tegen Joost van •uwen en Jeroen Boogmans. Na de dubbel volgt een heren- iel tussen Tjeerd Star en Jeroen Boogmans en een dames-en- tussen de oud-leden Bionda en Maaike Zonderop. [eer geld voor zwemplaats Kleipoel jftering» De grasmat bij het zwemplaatsje aan de Kleipoel 'cho üjpwetering moet worden opgeknapt en in het water bij de ger is een laag zand nodig. Burgemeester en wethouders van b emade willen hiervoor 7.300 gulden uittrekken. Dit is bedui- li id meer dan de 300 gulden waarmee de gemeente rekening .ft gehouden. De kosten vallen een stuk hoger uit, omdat de neente niet zomaar zand in het water mag storten. Daarvoor en vergunning van het Hoogheemraadschap Rijnland nodig iie eist dat er net zoveel bagger uit het meer wordt gehaald er zand in wordt gestort. Gebeurt dat niet, dan drukt het ld de bagger omhoog en wordt het ter plaatse te ondiep. Ook thet college voor om jaarlijks een bedrag uit te trekken van 0 gulden voor het reguliere onderhoud. Dotexcursie Nieuwkoopse Plassen u/koop Natuurmonumenten organiseert binnenkort weer [aantal bootexcursies op de Nieuwkoopse Plassen. Zaterdag uni is er een tocht voor vroege vogels. De boot vertrekt om 6 's ochtends bij de loswal aan de Simon Capelweg tegenover Rooms Katholieke Kerk in Noorden en legt 2,5 uur later op plek weer aan. De zondag daarop wordt dezelfde tocht geva- iom 2 uur 's middags. Op woensdag 23 juni is de laatste ex- sie in de reeks. Dan vertrekt de schipper om 9 uur 's avonds le hoop een mooie zonsondergang te aanschouwen vanaf water. Deelname is mogelijk na telefonische aanmelding 0172-408250). spectie Jacobswoudse bruggen obswoude Vooruitlopend op een groot onderhoudspro- mma voor de bruggen in Jacobswoude wil de gemeente alle iggen laten inspecteren door het Haagse ingenieursbureau t deef H. De kosten die aan dit onderzoek verbonden zijn bedra- i een kleine 30.000 gulden. Momenteel heeft de gemeente 59 de« iggen in onderhoud. eparatie van Veense brug iqfarendsveenOm verdere achteruitgang van een brug in intag Roelofarendsveen te voorkomen wil het college B en W van Alkemade 46.000 gulden beschikbaar stellen jr reparatie. Onlangs is bij de brug bij Schouten al een nood- aratie uitgevoerd. Aan de onderkant van de brug zaten grote en in het beton. Door venvering en ouderdom had de beton- onderlaag losgelaten en lag de wapening van de brug open. 'ai i verdere aftakeling tegen te gaan moet er een nieuwe laag litbeton tegen de onderkant worden aangebracht. alve ton voor recreatieriota Alkemade :um alenve ;made Om het toerisme en de dagrecreatie in de gemeente Jemade te bevorderen willen B en W een toekomstvisie laten tellen door het adviesbureau RBOI. Al jaren wil de gemeente toeristische mogelijkheden uitbreiden. De notitie van RBOI ki et aangeven wat allemaal mogelijk is in het gebied rondom Braassemermeer, de Wijde Aa en de Kagerplassen. Het op- len van de toekomstvisie kost een halve ton. inkeldievegge (11) aangehouden Dge ienaan den rijn Een 11-jarig meisje is gisteren aangehouden i! ar de politie bij een winkel in de Aarhof. Het meisje wordt ibraak in woning hen aan den rijn Op klaarlichte dag is gisteren ingebroken in woning aan de Charlotte de Bourbonstraat. De dief ging er door met een videorecorder, een tas en geld. De dader 'eel am vermoedelijk binnenjnet een valse sleutel of door te 'flip- ren'; een slot openbreken door een kaartje tussen de deur en urpost te steken. ivink the Voederbietels bij KPJ idiilhen aan den rijn» De band Jovink the Voederbietels treedt tijdens het tentfeest van de Katholieke Plattelands Jongeren elijij pjj 0p 26 juni. De KPJ sluit met het feest aan de Kortsteekter- ste8ra g 42-44 het activiteitenseizoen af. In het voorprogramma lat de band Nog Onbekend uit de Achterhoek. Jovink the ederbietels bestaat 7 jaar en bracht al vier cd's uit. Kaarten or het spektakel kosten 17,50 gulden per stuk. Voorverkoop lein ide volgende telefoonnummers: 0172- 1939/615416/603083/508314/539429 en 06 22183160. chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 leimuiden Onder het toeziend oog van vele toeschouwers zoefden 62 fietsers gis teravond zestig keer door de dorpskern van Leimuiden. De wielerronde is een in middels niet meer weg te denken onder deel van de jaarlijkse kermis, georgani- uit Koudekerk aan den Rijn kwam na zes- seerd door Dolf Wallet. Wallet is blij met tig ronden van 900 meter als eerste over de opkomst. „Vorig jaar waren het er maar de streep. Tweede werd zijn plaatsgenoot 24, toen hadden we concurrentie van an- Peter de Goede. Hij werd gevolgd door de dere wielerwedstrijden." Arjan Boogaard favoriet van Leimuiden Kees Vernooy. Ook de nummers vier en vijf, Stefan Bak ker uit Alphen aan den Rijn en René Mar cus uit Nes aan den Amstel, vielen in de prijzen. De afhakers kregen een pakje ho- ningwafels. foto annette lameijer ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Meer horeca moet de Alphense Zegerplas nog aantrekkelijker maken. Daarom heeft het colle ge van B en W ingestemd met een nieuw plan voor een Boat house: een restaurant op palen op de plaats van de t-steiger in de zuidkant van de plas. De makers van het plan, Verenigde Bedrijven Krol (VBK) uit Alphen en Horex, willen verder bootjes en waterfietsen verhuren. De gemeente en VBK zijn al enkele jaren in onderhandeling over een horecagelegenheid aan de Zegerplas. Het eerste idee met de naam Pier-One voorzag in een horecapier in clusief casino. Dat was de poli tieke partijen in Alphen te gor tig. Na enkele aanpassingen ontstond het Boathouse-idee. Dat was niet eenvoudig, om dat de gemeente harde rand voorwaarden stelde aan het plan. Zo moest het 'rondje Ze gerplas' blijven bestaan en moet er rekening worden ge houden met de komst van een passantenhaven in de plas. De provincie wil 3000 extra lig plaatsen in het Groene Hart, en Alphen maakt een goede kans om daarin mee te delen. Directeur E. Rossel van VBK hoopt op de komst van de ha ven. Dat betekent immers een hoop extra aanloop in het res taurant. Maar hij juicht niet te vroeg. „Het hele plan moet nog door de commissie en de ge meenteraad worden goedge keurd. Het college is wel en thousiast, maar dat was het vanaf het begin." VBK inves teert 2,5 miljoen in het plan. De gemeente betaalt de helft van het bedrag voor de uitbreiding van de bestaande parkeer plaats. De plannen voor een kleine camping in dat gebied staan volgens een woordvoer ster even op een laag pitje. VBK ziet niets in de exploitatie er van. Bouwplan gaat niet ten koste van contingent De gemeente Ter Aar heeft plannen voor de bouw van minimaal vijftig zogenoemde bootwoningen en een jachthaven in de eigen wateren. Deze woningen kunnen worden gebouwd zonder dat dit van het contingent (maximum aantal te bouwen woningen) van de gemeen te afgaat. B en W willen 50.000 gulden uittrekken voor een haalbaarheidsonderzoek door de Grontmij. ter aar marieta kroft Waarnemend-burgemeester L. Lyklema is enthousiast over zijn plan. Het waterrijke Ter Aar leent zich volgens hem uitste kend voor dergelijke woningen, die zich van woonarken onder scheiden door de luxe en de duurzaamheid. Lyklema: „De huizen op een betonnen plaat in het water gaan niet van het contingent af. Die zekerheid hebben we van de provincie al gekregen. Ze geven dus een nieuwe impuls aan een ge meente die op slot zit." Met dat laatste bedoelt hij dat de ge meente als gevolg van het Groe ne Hartbeleid maar beperkt mag bouwen. „Bovendien ko men we tegemoet aan het be leid van staatssecretaris Rem- kes, die stelt dat mensen af wil len van eenvormigheid. En dat blijkt ook wel, want de eerste aanmeldingen voor een boot woning hebben we al binnen." Lyklema heeft het idee voor de bootwoningen opgedaan in Friesland, waar hij woont. „Maar ook zag ik ze in een ge meente hier niet ver vandaan. Naar aanleiding daarvan heb ik al contact gehad met een bou wer." Om welke gemeente het gaat wil de burgemeester niet zeggen. „Dit is een uniek idee dat nu in de krant komt. Ik ben bang dat als ik de gemeente noem, iedereen er gaat kijken en dit plan brede navolging krijgt. Dan zal je zien dat de provincie er weer allerlei beper kingen tegenaan gaat gooien. Het is beter als wij een voor sprong behouden." Uit het onderzoek van de Grontmij moet blijken hoeveel bootwoningen in Ter Aar kun nen worden gebouwd en op welke locatie. Volgens Lyklema moet minimaal vijftig wel luk ken. Als locatie liggen de Lange- raarse Plassen voor de hand, maar ook andere plekken sluit hij niet uit. Indien het onder zoek uitwijst dat het plan haal baar is, begint de gemeente met een procedure om het bestem mingsplan te wijzigen. De commissie economische zaken praat op woensdag 16 ju ni over het voorstel. De gemeente Ter Aar wil ver enigingen, scholen en andere inzamelaars van oud papier harder aan het werk zetten. Als ze dit jaar tien procent meer oud papier ophalen dan vorig jaar, krijgen ze een cent subsi die per kilo papier extra van de gemeente. Nu bedraagt de sub sidie zes cent. Het gemeentebestuur vindt dat er te veel papier in de afval bak verdwijnt. Het Gemeente lijk Vuilverwerkingsbedrijf heeft berekend dat per inwoner 55 kilo papier per jaar wordt inge zameld, terwijl 36 kilo in de pa pierbak verdwijnt. De extra uitkering van een cent is eenmalig. Als het de in zamelaars lukt om tien procent meer papier in te zamelen, kost het de gemeente 5377 gulden. Dat is minder dat de kosten voor de verbranding van 7488 gulden die Ter Aar moet beta len als het papier in de afval container verdwijnt. De raad neemt op 1 juli een besluit. \elopvang Alphen heeft snel ruimte nodig opvang, besloot in Alphen iets op te zetten, vond ze haar oud collega Loup van de dierenam bulance snel bereid mee te hel pen. „Ik ben enorm begaan met dieren en vind dat je er respect voor moet hebben." Vol afschuw vertelt ze over kinderen die voetballen met een egel. En mensen die slak- kengif strooien, zonder er bij na te denken dat daardoor talloze egels vergiftigd worden. „Men sen denken dat egels vieze die ren zijn, maar dat is een fabel tje. Als een egel ongedierte bij zich draagt is hij ziek. Wij kun nen ze met de juiste medicijnen en goed voedsel zo weer op de been helpen." Daarvoor hebben Loup en Tekenbroek wel een opvang centrum nodig. Ze zijn nog hard op zoek naar een lege schuur of een oude loods waar wat hokken kunnen staan. Loup:,,Als ik langs de Ridder- buurt fiets en ik zie al die schu ren, dan vraag ik me af of er niet iemand is die een halve schuur over heeft." Ze hoop rond augustus een onderkomen gevonden te heb ben, want dan wordt de nood echt hoog. Momenteel zijn alle egels uitgezet in het wild. Daar naast kunnen ze enkele dieren in hun eigen tuinen opvangen. Dat behoeft wel de nodige aan passingen. „Jonge egels zonder moeder hebben niet geleerd hoe ze eten moeten zoeken", vertelt Tekenbroek. „Die moet dringbare laag doorbroken. De korte tunnel 'begint' echter op een andere plaats dan de lange en dat zou verschil in kans op of zelfs mate van verzilting kun nen veroorzaken. runwoude/leiden Met een veilige schuildoos en een bak kattenbrokjes is een egel heel tevreden. Harry Tekenbroek (rechts) en Ria Loup zijn dat pas als ze ook een goede opvangruimte hebben. je een schuildoos geven en in een met kippengaas afgesloten tuin houden en kattenvoer ver mengd met vogelvoer bijvoe ren, totdat ze zelf op slakken- jacht gaan. Dan kunnen ze naar een open tuin. We blijven eten neerzetten totdat de egel zich zelf helemaal kan redden en niet meer terugkomt." Geef egels nooit melk, waar schuwen beide vrouwen nog. Want in tegensteling tot wat veel mensen denken, is dat he lemaal niet goed voor egels. „Ze vinden het heerlijk, maar kun nen het niet verteren", legt Te kenbroek uit. „Ze blijven er van drinken totdat ze er dood aan gaan. Gewoon water dus, we kunnen het niet vaak genoeg zeggen." Als de dieren zijn bijgeko men, worden ze uitgezet. foto engel lameijer „Liefst op de plek waar ze zijn gevonden, want dat is ver trouwd", zegt Loup. En Teken broek vult aan: „Daarom moet je ze wild houden, want anders krijg je ze natuur niet meer in. Er zitten echte knuffels bij, die kruipen zo bij je op schoot." monica wesseling De waterschappen Wilck en Wiericke en De Oude Rijnstro men en het Hoogheemraad schap van Rijnland kunnen nog geen advies uitbrengen over de korte boortunnel voor de hoge snelheidslijn. Ze weten niet of de kans op verzilting van de grond groter is bij een korte tunnel dan wanneer de oor spronkelijk geplande boortun nel komt. Het onderzoek hier naar loopt nog. Dat hebben de waterbeheerders tijdens een overleg deze week minister T. Netelenbos laten weten. Omdat het kabinet op 25 juni een besluit neemt over de korte HSL-tunnel, zal het advies van de waterschappen er niet meer toe dienen. De minister consul teert deze weken vele partijen om zo tot een besluit te komen over de tunnel. De gezamenlij ke waterschappen zijn daar een van, juist daarom zal uitstel van een advies niet tot vertraging van het besluit kunnen leiden. Het hoogheemraadschap en de waterschappen hebben deze week wel duidelijk gemaakt dat de tunnel wat hen betreft abso luut geen verergering van de verzilting mag veroorzaken. Bij verzilting van de grond stroomt zout grondwater naar boven. Dat zoute water is zwaarder dan het zoete water. Daardoor en omdat er in de grond op de meeste plaatsen voor water on doordringbare lagen liggen, blijft het zoute water meestal in de ondergrond. Bij het boren worden de lagen echter door broken en ontstaat een zoute kwel. De grond is op die plek ken onbruikbaar. Is de laag eenmaal doorbro ken, dan is het volgens voor lichter Van der Hoek van het hoogheemraadschap onmoge lijk om de kwel weer te stop pen. „Het is geen gat waar je een dop op kunt doen." Zowel bij een lange als bij een korte tunnel wordt bij het bo ren zelf twee keer de ondoor- 'Rijksoverheid uitgesproken onbetrouwbaar' In tegenstelling tot de water schappen is de gemeente Rijnwoude overduidelijk in haar advies over de korte boortunnel. In een negen kantjes tellende brief aan mi nister Netelenbos wijst het gemeentebestuur de korte tunnelvariant in felle be woordingen af. Rijnwoude noemt de rijksoverheid een 'een uitgesproken onbe trouwbare politieke partner, die de waarde van het Groe ne Hart met de (politieke) mond beleidt, maar in wer kelijkheid aantoont de spot te drijven mét dat Groene Hart en de daarin levende burgers en functionerende bedrijven en belangenorga nisaties'. B en W wijzen niet alleen op de nadelen van de korte tunnel zelf, maar ook op de mogelijke gevolgen voor Rijnwoude. Zo vrezen ze voor het ontstaan van grootschalige verstedelijking ten westen van de HSL. Een plassengebied van circa 300 hectare bij Hazerswoude- Dorp ter compensatie van de aantasting van de natuur door de HSL wijst de ge meente eveneens af. „Nog even en Rijnwoude is als woon- en werkgemeente van de kaart verdwenen." B en W besluiten hun brief met het klemmend verzoek aan de minister om de procedure voor een verkorte boortun nel 'onmiddellijk te stop pen'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19