1 Ambtenarij Leiderdorp loopt achter Jlk- Vaterwinning in anzenhoek stopt ia eeuwwisseling Extra ruimte voor Rijnlands Lyceum Regio 'Kijk, ik heb de kerstman Italiaan 'verkent' Wassenaar lodelspoorclub onderdak in Voorhout Volwassenen leren hangjeugd tolereren chef erna straatsma, 071-5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 p de motor voor het goede doel rppwoüDE Motorrijders kunnen zondag 27 juni meedoen een 160 kilometer lange benefietrit, die begint in Zoeter- 1£le. Van de opbrengst van de inschrijf- en sponsorgelden den teddyberen gekocht voor zieke kinderen in ziekenhui- in Leiden en Leiderdorp. De toerrit wordt - voor de achtste r - georganiseerd door de Zoeterwoudse motorclub BLUT. .jnemers kunnen zich op 27 juni tussen 9.00 en 12.00 uur in- "ft rijven bij café Landzicht aan de Verlaatweg 5 in Zoeterwou- otorrijder uit de bocht ar,eest Een 24-jarige Rijnsburger is gistermiddag met zijn tor uit de bocht gevlogen op de Haarlemmerstraatweg in u istgeest. Bij een kruising raakte de man de macht over het ir kwijt. Hij is met een aantal verwondingen overgebracht irhet Diaconessenhuis in Leiden. uto brandt geheel uit kdorp Een bij de Hondsdrafzoom in Leiderdorp gepar- rde auto is vannacht volledig uitgebrand. De brandweer ft het vuur geblust. De oorzaak van de brand is nog ondui- ring naar/duin- en bollenstreek sj [awesseung Laai isker aterwinning in het duinte- Ganzenhoek in Wassenaar waarschijnlijk kort na de wisseling. Het dan weer teruggegeven natuur. Gedeputeerde van Zuid-Holland heb- :dd'e ir geen bezwaar tegen dat aterwining in Solleveld ten ferinj n van Den Haag wordt breid. Die uitbreiding is Duinwaterbedrijf Holland voorwaarde voor Ganzenhoek. ggeven aan de natuur' be- -éde it dat in het Wassenaarse 10Juin weer natte duinvallei- y0'® itstaan, met rugstreeppad- ,aJibellen en orchideeën, dit moment wordt in de enhoek jaarlijks 2,5 mil- kuub .water opgepompt, elders in Meijendel en leide werd en wordt water nnen. Het Duinwaterbe- iteifceeft de afgelopen jaren op lillende plaatsen al de wa rning stopgezet om de na- meer de kans te geven, ns werd dan elders ver inde wincapaciteit die vervanging werd raak van techniek gewis- in plaats van oppervlakte- wm ing (met open plassen) minder milieubelastende de zogeheten diepte-in de Ganzenhoek dicht moet er in Solleveld megr worden opgepompt. istenaar De Wit nog steeds 'dakloos Daar wordt nu jaarlijks 5,5 mil joen kubieke meter water uit de grond gehaald. Wingebied Sol leveld bestaat uit allemaal klei ne plassen die bij droogte mak kelijk droogvallen. Dat is niet best voor vissen en amfibieën. Het is de bedoeling om bij de uitbreiding van de winning, de waterplasjes aan 'elkaar te plak ken'. De grotere en diepere plassen met glooiende oevers zijn, zo blijkt uit een milieuef fectrapportage, natuurvriende lijker dan de kleine plasjes. Ge deputeerde staten hebben dan ook geen bezwaar tegen uit breiding van de waterwinning. In de Ganzenhoek wordt de grote waterplas (naast het fiets pad tussen hotel Duinoord en Scheveningen) 'droog gezet'. De voedselrijke bovenlaag (er is in het verleden voedselrijk ri vierwater in het duin gepompt) wordt afgegraven en wegge haald. Hierdoor gaat het zand weer stuiven en ontstaat er hoogteverschil. In de laaggele gen gebieden komt vanzelf (grond-) water te staan. Zulke natte duinvalleien zijn altijd rijk aan flora en fauna. Als ook provinciale staten ak koord gaan (het onderwerp komt vermoedelijk in de juliver gadering aan de orde) kan de DZH de 'verplaatsing' van de winning gaan voorbereiden. Vergunningen aanvragen neemt veel tijd en waarschijn lijk begint kort na 2001 het veldwerk. Leerlingen van de Voorschotense basisschool De Vos aan het werk in de Vlietwijk. foto mark lamers Vuilnismannen-voor-een-dag maken Vlietwijk in Voorschoten schoon voorschoten jan preenen Olivier is 10. Hij gooit nooit vuil op straat. Een modelkind dus? „Ach, ik heb misschien wel eens wat op straat gegooid, maar dat was vroeger. Nu niet meer. Dat is slecht voor het mi lieu." Hij heeft als leerling van de basisschool De Vos aan de Pro fessor Einsteinlaan in Voor schoten goed geluisterd tijdens de gastles van Simon van Dam me van de afdeling milieu. Sa men met 32 andere kinderen van de groepen 5 en 6 kregen ze gistermiddag te horen, dat zwerfvuil een groot probleem is. Ook in Voorschoten. Daar om is in samenwerking met de gemeente en de Stichting Be wonersorganisatie Vlietwijk een schoonmaakactie georgani seerd. Voordat het schoonmaken begint vraagt de 10-jarige Duy- gu nog wat ze moet doen als 'van die stoere jongens blikjes weggooien'. „Dan durf je niets te zeggen. Moet je dan je mond houden?" Wijkbeheerder Ge rard Cortenbach adviseert haar om het op een 'leuke manier' te zeggen. „Ga niet schelden. Zeg bijvoorbeeld, joh, dat hoort in de prullenbak. Of geef het door aan de wijkbeheerder. Aan mij dus." Met reflectie-overgooiers, be zems, papierprikkers en plastic zakken trekken ze daarna als vuilnismensen-voor-één-dag de wijk in. „Als je op andere da gen iets ziet en je hebt geen vuilniszak bij je, gooi het dan in de prullenbak. Ze staan overal", zo probeert Cortenbach de kin deren milieubewust te maken. „Waar meneer?"' „Nou, daar." „Er staat geen prullenbak." Een vorige schoonmaakploeg is kennelijk wel heel radicaal be zig geweest. „Hé, die is zeker weggehaald. Dat zal ik doorge ven. We noteren: prullenbak ken." Vervolgens wordt het open baar groen onder handen geno men. Cortenbach waarschuwt de kinderen vooral te letten op hondenpoep. „Alles moet in de zakken." Een van de kinderen vraagt bijna automatisch of dat ook geldt voor zwerfvuil dat door honden is achtergelaten. „Nee, laat die hondenpoep maar liggen." Alsof hij zojuist de hoofdprijs heeft gewonnen tijdens deze actie komt Olivier triomfantelijk met een beeldje uit de struiken. „Kijk, ik heb de kerstman ge vonden." Hij twijfelt wat hij met deze zwerver zal doen. „Moet die ook in de zak?" Dat mag hij zelf weten. „Ik leg het beeldje even in de wagen van de gemeente. Hoef ik het niet de hele tijd te dragen." Bewoners juichen de actie toe. „Een prachtproject. Goed dat ze alles proberen op te rui men", zegt Saskia von Kriegen- bergh. Ze is een van de actie- voersters tegen het zwerfvuil rond een container aan de Pro fessor Einthovenlaan, waar een spandoek is opgehangen om af- valtoerisme tegen te gaan: 'De ze GFT-bak is alleen voor Prof. Einthovenlaan 26 t/m 50. Ande re bewoners riskeren een ge meentebelastingboete van hon derd gulden. De bewoners'. Als iemand uit een andere straat even later een poging doet om haar vuil in de bak onder de spandoek te lozen, grijpt Saskia in: „U hoort hier niet, me vrouw. Ga naar uw eigen bak." Als de vrouw verjaagd is, merkt Saskia op: „Het helpt wel. Eerst was het een puinhoop. Nu is het een keurige bak." De kinderen zijn dan al door gelopen. Hoewel heel wat zak ken worden gevuld, is Olivier toch een beetje teleurgesteld. „Er ligt niet veel. Je wilt toch opruimen. Bij mij in de buurt, bij het station, ligt veel meer. Daar liggen fietsen in de sloot. Lekker spannend om die er uit te halen." GEEST* JUDY NIHOF kwam een jaar geleden ird aan bij de Oegstgeestse elspoorvereniging en bij (schilder Gerard de Wit. gebruikers van de zolder e Gevers-Deutz Terwee- ge< ol kregen toen van de ge- ïte te horen dat ze hun on- j8 omen moesten verlaten. En De school had de hele zol- ilotseling zelf nodig, no 1999 zijn de Oegst- "U se modelbouwers de ldap helemaal te boven. Ze lollc 'en wonder boven wonder oors nieuw onderkomen in een 5uii^re school, in Voorhout. zitten ze op zolder. „De ihJrïging bloeit", zegt voorzit- lee; B. Ultzen vrolijk. „Doordat de)i n Voorhout zitten, hebben Jgl wat mensen uit Oegstgeest 1-4! fcgd, maar daar staat te- ver dat zich zes nieuwe le- uit Voorhout hebben aan- ïld." n-,G nder g°ed is het mede-zol- m si ebruiker Gerard de Wit ver- De kunstenaar raakte na ir zijn atelier kwijt en bij ek aan een alternatief schil- hij nu thuis. „Het is behel- zegt hij. Hij heeft aan de 280 itie een nare smaak in zijn id overgehouden. „De dag dat de raad besloot dat ik st vertrekken is mij nog li ezegd dat ik kon blijven zit- .Ti Maar je wordt gewoon be- be,i deld als oud vuil. Dat beleid de gemeente is toch met 1 pen te beschrijven? De ge- nte heeft ook nooit meer wei' Ivan zich laten horen." i vil ilgens Ultzen zit er bij de 13 lelbouwers ook nog wel wat zeer. „We voelden ons, zeg [NSff gewoon, belazerd. Maar we hebben er een streep er gezet. Over ons nieuwe 'tkomen hebben we een goed gevoel. Het contact de school is ook heel pret- we zijn al uitgenodigd om Met zijn auto was hij helemaal uit Rome gekomen om in Wassenaar zijn slag te slaan. Daar liep de 25-jarige inbreker gisterochtend echter tegen de lamp. De politie was op zoek naar hem nadat iemand hem had gezien bij een huis op de Persijrüaan. Toen de politie de man op de Bommellaan in het vizier kreeg, maakte hij zich uit de voeten. In de tuin van een huis aan de Rijksstraatweg kon hij worden aangehouden. In zijn rugzak trof de politie inbrekerswerktuigen en gesto len spullen aan, uit een huis huis aan de Persijnlaan. Tien man extra nodig De Leiderdorpse ambtenarij loopt zo achter met het werk, dat er een vaste personeelsuitbreiding nodig is van bijna tien mensen. Loco-gemeentesecretaris N. Rigter bespeurt twintig procent achterstand in de reguliere werkzaamheden en twaalf procent in de projecten, en waarschuwt ervoor dat de voortgang 'min of meer vast loopt'. Wethouder A. Roest (gemeentepersoneel) wil zo snel mogelijk vier mensen extra aantrekken. leiderdorp afke van der toolen Volgens Roest zijn er verschil lende oorzaken voor de achter stand. Veel is te wijten aan de nieuwe, interactieve wijze van besturen, zoals bijvoorbeeld toegepast bij de voorbereiding van het verkeerscirculatieplan en de woningbouw bij het Vis ser 't Hooft College. Elke keer de wijken in met plannen kost veel manuren. Burgemeester en wethouders vinden dit overigens geen reden om van de nieuwe koers af te stappen: „Het heeft wél resulta ten", zegt Roest. „Komende maandag is daarom de vraag aan de gemeenteraad of ze be reid is geld uit te geven voor ex tra personeel." Roest noemt ook andere oor zaken: „De afgelopen tien jaar heeft er geen wezenlijke perso neelsuitbreiding plaatsgevon den, terwijl het aantal inwoners wel heel erg is gegroeid. Vind je het gek dat dat klem komt te zitten. Een klein beetje druk op de ketel is niet erg, maar het moet niet te gek worden." De personeelsuitbreiding die Roest bepleit staat overigens los van de problemen die er al zijn met het tekort aan personeel. Daarbij gaat het om reeds be staande functies, die steeds moeilijker worden ingevuld. Ook dat kost veel extra geld: er worden meer inspanningen ge daan om mensen te werven, en er zijn veel tijdelijke, relatief du re krachten ingezet. Vorige week sprak de raadscommissie die over dit soort zaken gaat over aanpassing van het loon gebouw aan deze omstandighe den. Om getalenteerd personeel binnen te krijgen en te houden is het nodig om meer 'groei- ruimte' in de organisatie te cre- eren. Om dat voor elkaar te krij gen komt er aan de top één schaal bij, en worden alle func ties daaronder opnieuw beke ken en ingedeeld, en zonodig opgewaardeerd, met het salaris dat daarbij hoort. oegstgeest connie v Het Rijnlands Lyceum in Oegst geest verwacht in de loop van het volgend jaar een vleugel aan haar pand te kunnen bou wen, waardoor 2500 vierkante meter extra ruimte beschikbaar krijgt. De school heeft al jaren ruimtegebrek. Zo heeft het ly ceum dit jaar dertig leerlingen niet kunnen toelaten. Door het vertrek van de bibliotheek krijgt de school per 1 januari 2000 al wel 700 vierkante meter extra tot haar beschikking. De school wil de jeugdbibliotheek dan ombouwen tot drie lokalen. De volwassenenbibliotheek wordt een mediatheek. De school heeft dringend een mediatheek nodig vanwege de wettelijk verplichte reorganisa tie van de bovenbouw, het zo genoemde 'studiehuis'. Mo menteel is een gedeelte van de bibliotheek al in gebruik als mediatheek voor het 'studie huis'. De bibliotheek vertrekt eind december naar een tijdelijk noodgebouw in het Irispark. Zij krijgt dan 100 vierkante meter extra tot haar beschikking. Bin nen vijf jaar hoopt zij een nieuw pand te kunnen betrek ken waardoor zij ruim twee maal zoveel ruimte krijgt als nu. SCHITTERENDE SCHUIFPUI? Een schuifpui geeft stijl en allure aan uw woning. Lieftink maakt ze in aller lei soorten. In aluminium of staal en met beglazing naar keuze. Met KOMO-keur als bewijs van top kwaliteit. Ontdek in onze nieuwe showroom hoe schitterend uw schuifpui kan zijn. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn tel, 0172 43 26 21 Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 u zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur Gerard de Wit in gelukkiger tijden, in zijn atelier op de zolder van de Gevers Deutz Terweeschool. Tegen woordig schildert hij thuis. „Het is behelpen." archieffoto dick hogewoning mee te doen aan een presenta tie van verenigingen. We zitten net in Voorhout en men denkt al aan ons." Terwijl het De Wit maar niet lukte om een andere ruimte te vinden, slaagden de modelbou wers wel. Ze hadden de moed al bijna opgegeven. „Bij onze club zitten twee mensen uit Voorhout. Ze hadden gehoord dat de Antoniusschool de zol der wel eens verhuurde aan muziek- of toneelverenigingen. En toen zijn we eens gaan pra ten." Aan de zolder moet nog wel veel gebeuren. De ruimte is slechts voor een deel bevloerd. Ook ontbrak electriciteit. We zijn heel druk bezig met het aanleggen van stopcontacten en verlichting. En het prille be gin van een spoorbaan is er al." Ultzen verwacht echter dat de club pas begin volgend jaar he lemaal op orde is. Om de dure verbouwing rond te krijgen wil Ultzen aanklop pen bij fondsen. Ook rekent hij erop dat zijn club van de ge meente Oegstgeest geld terug krijgt. Het gaat om een bijdrage in de kosten voor het isoleren van het vroegere onderkomen. Bang dat de club over een poosje weer moet verhuizen is de voorzitter niet. Feit is wel dat de Antoniusschool verhuist naai' een nieuw onderkomen. Een groot deel van het gebouw komt dan onder de slopersha mer. „Maar het oudste deel, waarin wij zitten, blijft staan," weet Ultzen. Destijds hebben zowel de modelspoorvereniging als Ge rard de Wit overwogen de ge meente Oegstgeest voor de rechter te slepen. Toch lieten ze dat idee uiteindelijk varen. „We hédden huurbescherming", zegt Van Ultzen. „Maai' een rechtszaak aanspannen kost veel geld. Dat konden we niet opbrengen." De Wit vindt achteraf dat hij 'veel te fatsoenlijk' is geweest. „Maar ja, een rechtszaak had me handenvol geld gekost. Ik had het wel gewonnen, hoor. Maar dan hadden ze bij de ge meente wel iets anders verzon nen. Ze wilden me nu eenmaal kwijt. En daar had ik me ook niet prettig bij gevoeld." Ruim twee jaar vormden ze zo'n beetje hét probleem van Oegstgeest: hangjongeren. Zo bezwaarlijk vonden volwassen inwoners hun aanwezigheid op straat, dat de politiek - met na me Leefbaar Oegstgeest - er niet voor terugschrok hun ge drag in de criminele sfeer te treldcen. Onlangs maakte wet houder Steens van LO bekend, dat er geen sprake is van een probleem. Niet dat er geen hangjongeren meer zijn, of dat ze zich hebben aangepast. Het zijn de volwassenen die van hun dwaalwegen zijn weerge keerd, en de hangjeugd leren tolereren. De geschiedenis van het Oegst geestse hangjongerenvraagstuk hangt aan elkaar van onbegrip en komisch aandoende misgre pen. Twijfelachtig hoogtepunt was de uitspraak van voormalig fractieleider De Soeten van LO, dat hij er genoeg van had dat de politie de hangjongeren niet kon aanpakken, omdat ze niets strafbaars deden. Alle reden om méér dingen strafbaar te stel len, aldus De Soeten, die ver geefs een samenscholingsver bod bepleitte. De LO-leider werd daarmee de aanjager van twee jaar opdrijve- rij van groepjes jongeren én een op twee ton begroot hangjon- gerenbeleid. Waarbij aangete kend moet worden, dat hij een direct belanghebbende was. Hij woont in de Oranjebuurt, waar veel werd 'gehangen', en moest daar net als zijn buren niets van hebben. De Soeten wilde overi gens niet dat zijn pleidooi voor een samenscholingsverbod in de krant kwam. Uit angst voor represailles, zoals hij zei. Al die tijd is er echter geen enkel incident OPINIE opgetekend waaruit blijkt dat deze jeugd ge welddadig is. Integendeel: poli tie, bestuurders, deskundigen: iedereen was het er in de grond over eens dat het om betrekke lijk onschuldig gedrag ging, waarbij een rotje in een brie venbus en rondvliegende bier dopjes - 'absoluut not done' volgens burgemeester Scheen- stra - zo'n beetje de ernstigste uitschieters waren. „De jonge ren in Oegstgeest zijn passief en burgerlijk", luidde de conclusie van een deskundige, die voorts constateerde dat de tolerantie grens van de bewoners 'erg laag' lag. Andere passages in diens rap port leidden tot een veelzeg gend incident. Hij had hevige kritiek op de door de gemeente gesubsidieerde Stichting Jeugd- en Jongerenwerk (SJJO). Dezelf de club die de jeugd een jaar eerder de straat opjoeg door de enige jeugdsoos in het dorp te sluiten - na klachten van om wonenden. „Het werk van de SJJO is niet gebaseerd op een duidelijk beleid of een visie", aldus het rapport. De directeur van de SJJO deed alle moeite de kritiek weg te poetsen. Korte tijd daarop diende hij zijn ont slag in, en nog wat later hief de SJJO zichzelf op. De jeugd zelf liet er intussen geen twijfel over bestaan wat zij wilde: gewoon lekker onder elkaar zijn. Zonder vol wassenen. Mede bij gebrek aan een eigen plek werden het Oranjepark, de Lijlweg en de Passage favoriete hangplekken. Klaagtelefoontjes van verstoor de omwonenden werden hen fataal. Kort na de oprichting van een overleggroep die een nieuw jongerenbeleid op poten moest zetten, stelde de politie - zonder enig overleg - een 'hangverbod' in. De agenten konden hun bon nenboekje in de zak houden. Hoewel er sinds het hangver bod veel intensiever werd ge surveilleerd, werd geen enkele jongere beboet. De reden: er waren geen jongeren om te be boeten, aldus de politie. Ook de klagers zelf gaven toe, dat er af gezien van geschreeuw en knet terende brommertjes van een probleem geen sprake was. Zo als een omwonenden zei: „Ze doen eigenlijk niets, maar er gaat een dreigende werking van uit." Leerden de klagers van het eer ste uur de hangjeugd stilaan te tolereren, dit jaar kwam er een nieuwe groep verstoorde bur gers bij. Wethouder Steens deed beloftes die ze bij haar aantreden had gedaan gestand, en wierp zich met verve op de oplossing van de hangjonge renkwestie. Er kwam een jonge- renspreekuur waarop het pijn lijk stil bleef, een jongerenwer ker uit Leiden die niet anders kon dan constateren dat het met de problemen wel meeviel, én een echte eigen plek voor de dolende jeugd: een zeecontai ner in het Irispark. Weinig ver rassend waren de omwonen den daar niet blij mee. „Ze blo wen en plassen daar", klonk het misprijzend. Bovendien ging de jeugd in plaats van m de container er bovenop zitten, en hem als trampoline gebruik te, met alle herrie van dien. Al snel besloot Steens de contai ner te verwijderen. En nu heeft Oegstgeest besloten te stoppen met het specifieke hangjongerenbeleid. „Er is op zich niks mis met jongeren die met elkaar willen praten", aldus een lid van de overleggroep. En Steens: „Eerst werkte de aan wezigheid van jongeren als een rooie lap op een stier bij de om wonenden, nu worden ze erop aangesproken als ze last bezor gen. Dat werkt." Zo gezien is al die tijd de aandacht op de ver keerde groep gericht geweest. afke van der toolen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17