Humanisten zijn op zoek naar 'het goede levt 'Wij zijn nu eenmaal geen evangelisten Kerk Samenleving ha«e| VRIJDAG 11 JUNI 1999 979 Amsterdam anpVerbond (HV) zaterdag in Utrecht het daarin centraal. Een rechtgeaarde hu- Omdat de kwaliteit van het leven voor- en sociale zorgplicht als stag tweede deel bespreken. Dat deel bevat manist zoekt bovendien een balans op staat, heeft ieder mens recht op eu- len worden gemeengoed. De humanist van de 21e eeuw is od een concrete uitwerking van het eerste tussen vriiheid en betrokkenheid, valt thanasie. vinden de humanisten. De tekst verwoordt nipt i VANDAAG 11 De dag van de heilige Barnabas, een tijdgenoot van de apostelen. Hij was een leviet, lid van de stam van Levi, die de joodse priesters voort bracht. Oorspronkelijk heette hij Jozef en kwam uit Cyprus. De apostelen, waaronder zijn neef Marcus, ga ven hem de Aramese naam Barnabas. Met Paulus, die hij na zijn bekering bij de geloofsgemeenschap in Jeruzalem had geïntroduceerd, werkte hij lange tijd samen. Onder meer in Antiochië, nu Zuid-Turkije. In de brieven van Paulus wordt Barnabas meer dan eens genoemd. Toch is het tweetal uit elkaar gegaan. De reden van hun breuk is nooit helemaal duidelijk geworden. Barnabas vertrok in ieder geval alleen naar zijn geboorteland Cyprus en be keerde daar vele mensen tot het christendom. Niet ieder een was daarvan gediend, wat hem in 62 na Christus op dood door steniging kwam te staan. Een brief die de ge schiedenis is ingegaan als apocriefe Handelingen van Bar nabas, bleek later niet van zijn hand te zijn. Die dateert uit de vijfde eeuw. Ex-bestuurslid AMB studentenpastor amsterdam/haarlem Trees Versteegen, voormalig bestuurslid van de vernieuwingsgezinde Acht Mei Beweging (AMB), is be noemd tot rooms-katholiek studentenpastor in Amsterdam. De pastoraal werkster is de eerste vrouw die in de hoofdstad in het rk-studentenpastoraat werkt. Versteegen kwam in 1994 in het nieuws, nadat kardinaal Simonis haar een functie als pastoraal werkster in het aartsbisdom Utrecht had geweigerd, omdat zij in het AMB-bestuur zat. Inmiddels heeft ze geen formele func tie meer in de koepelorganisatie van vernieuwingsgezinde groe pen. Haar verleden was voor waarnemend bisschop Punt van Haarlem blijkbaar geen belemmering om haar in Amsterdam te benoemen, constateert ze. ,,De zaken lijken nu minder scherp te liggen dan een aantal jaren geleden. Het huidige klimaat laat toe dat ik hier kan werken." Veldman coördinator Missieraad den bosch De theoloog John Veldman treedt op 1 juli aan als coördinator van de Nederlandse Missieraad (NMR). Hij zal me de richting moeten geven aan de ontwikkeling van de 'missio naire identiteit' van de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Veldman was ruim twintig jaar bedrijfspastor in Arnhem en omstreken. De NMR, een platform van rk-organisaties op het gebied van missie en ontwikkelingssamenwerking, heeft na ja ren van interne onenigheid een nieuwe start gemaakt. De bis schoppen en het NMR-bestuur en veel missieraden in de bis dommen verschilden van mening over het doel van het missie werk. De bisschoppen legden de nadruk op evangelisatie en kerkopbouw in de Derde Wereld, terwijl voor de NMR ontwik kelingswerk de hoogste prioriteit had. Paus en patriarch in gebed DROHiczYNPaus Johannes Paulus II en patriarch Sava Metrop- oplita van de Pools-Orthodoxe Kerk gingen gisteren samen voor in een oecumenisch gebed in de Poolse stad Drohiczyn. Het was een van de hoogtepunten van de zesde dag van het zeven de pausbezoek aan zijn vaderland. FOTO EPA De humanist van de 21e eeuw is op zoek naar 'het goede leven'. Hij of zij is zorgzaam, open, sociaal actief, matig, zelfkritisch, bereid tot debat en stelt zich op als wereldburger. Humanisti sche organisaties moeten een open beweging vormen in een 'pluriforme en dynamische samenleving' zonder vaste kaders en met vluchtige sociale verbanden. Dat staat in de nota het Humanis tisch Perspectief, kortweg HP21, waar van de leden van het Humanistisch Verbond (HV) zaterdag in Utrecht het tweede deel bespreken. Dat deel bevat een concrete uitwerking van het eerste gedeelte, een bundel essays van hu manistisch geïnspireerde denkers. Op basis van '21 stellingen voor de 21-ste eeuw' willen de humanisten met el kaar het debat over de toekomst aan gaan. In het slotwoord van de bundel sommen de auteurs de kenmerken van humanistische levenshouding voor de 21-ste eeuw op. Volgens de essayisten staan respect, tolerantie, gelijkwaar digheid en menselijke waardigheid daarin centraal. Een rechtgeaarde hu manist zoekt bovendien een balans tussen vrijheid en betrokkenheid, valt niet terug op hogere machten, structu ren of staten en neemt zelf verant woordelijkheid. De stellingen hebben betrekking op economie, vrede en geweld, culturele diversiteit, milieu, opvoeding en on derwijs en zorg. In het hoofdstuk over milieu wordt gepleit voor een duurza me levensstijl, waarin het goede leven kansen krijgt. „Mensen gaan minder werken en meer genieten. We laten klassieke levenskunsten herleven." Omdat de kwaliteit van het leven voor op staat, heeft ieder mens recht op eu thanasie, vinden de humanisten. Enkele concrete voorstellen van het Humanistisch Verbond zijn het invoe ren van het basisinkomen en het in stellen van ethische toetsingscommis sies in bedrijven. Over waarden en normen moet permanent een debat worden gevoerd. 'Sociaal-ethische ori ëntatie' en pluriforme levensbeschou welijke vorming behoren op alle scho len tot het lespakket. Om ouders bij de opvoeding te ondersteunen richt de overheid adviesbureaus op. Zorgverlof en sociale zorgplicht als s len worden gemeengoed. De tekst verwoordt niet I punt van het bestuur of de het HV. Het document is de „een open dialoog, voor e« debat over de toekomst", voorzitter Liesbeth Mulder, fantaseren, beschouwen e gen", geeft volgens haar kr( is de kracht die daarvan ui ons doet uitstijgen boven di heid over datgene wat wei mensheid tot nu toe van hebben." Voorgan ger in de Vrijzinnige Geloofsge meen schap NPB te Bloemen- daal, L.D. Oosterveld (1928) is een WD'er van het eerste uur: overtuigd liberaal, trouw partijlid, voor malig bestuurslid, promotor van de des tijds nog jonge Hans Wiegel, en medeop richter en ex-eindre- dacteur van het VVD- -kaderblad 'Liberaal Reveil'. Daarnaast ver keert hij ook al jaren in de links georiën teerde kringen van de warme relatie hebben koesteren met new age. Deze schijnbare tegenstelling is bij na der inzien toch niet vreemd, want de libe ralen zijn van oudsher op kerkelijk gebeid verwant met de vrij zinnigen. Als rechtge aard liberaal gelooft hij in ruimdenkend heid, iets dat ook naar voren komt in de NPB, waar mensen van vrij wel alle gezindten bij eenkomen. Voorganger L.D. Oosterveld van de NPB: „Als mensen geen behoefte meer hebben aan onze gemeenschap sluiten v ONNO VAN 'T KLOOSTER Ik ben jarenlang boekhouder en later voorzitter van de Kerkenraad ge- weest vanuit de Remonstrantse ge- meente in Alkmaar. We waren toen al bezig met verschillende gemeen ten samen diensten voor te bereiden. Vandaar dat ik de behoefte kreeg iets meer te weten over de Bijbel. Er waren in die periode verschillende vacatures voor predikanten, en daarom zag ik toevallig dat de Protestantenbond een opleiding had, waarbij ook aan het Nieuwe en Oude Testa ment aandacht werd besteed. Die opleiding ben ik, nu een kleine vijftien jaar geleden, gaan vol gen. Met het oogmerk alleen die groep over de Bijbel te doen, want het was een complete voor gangersopleiding. De studie was zo leuk, dat ik uiteindelijk maar de hele opleiding heb gedaan, inclusief een stage bij de Nederlandse Protestanten Bond in Bloemen- daal. Dat was voor mij -op z'n Nederlands ge zegd - een 'oogopener'. Hoewel de remonstran ten, waartoe ik behoorde, het wel in naam zijn, vind ik ze niet echt vrijzinnig. In de NPB ontmoet je talloze mensen die ook openstaan voor bij voorbeeld new age, het boeddhisme enzovoort. Je komt van alles tegen: ex-katholieken, -gere formeerden, -lutheranen, -remonstranten, -her vormden, en mensen die 'niks' zijn. Het is een soort kleine oecumene. Dat trok mij erg aan. Daarom ben ik overgegaan van de remonstran ten naar de NPB, die tegenwoordig voluit Vrijzin nige Geloofsgemeenschap NPB heet. En zo ben ik uiteindelijk voorganger geworden in Bloemen- daal. Voorganger is nooit mijn hoofdberoep ge weest. Na de HBS wilde ik theologie studeren. Maai' mijn vader vond dat niet zo geslaagd, want dat betaalde slecht. Dus ben ik economie gaan doen en uiteindelijk, net als mijn vader, register accountant geworden. Als je wat ouder bent komt die religieuze belangstelling dan toch weer boven. Voor mij is het geloof op zichzelf mis schien niet zo belangrijk. Maar wel dat je bij je werk en leven toch een een religieuze en filosofi sche achtergrond hebt, waaruit je kunt putten. De religieuze houding speelt altijd een rol, niet alleen in de kerk maar ook tegenover klanten en de assistenten op kantoor. Na mijn pensionering ben ik doorgegaan met het religieuze pastoraat. Maar ik zeg wel eens, dat ik voor die tijd in het fi nanciële pastoraat zat. Financiën kun je het 'slijk der aarde' noemen, voor heel veel mensen is het toch verschrikkelijk belangrijk. Het raakt hun he le bestaansgrond. Doordat ik als registeraccountant werkte ben ik, voor wat betreft het geld nooit afhankelijk ge weest van mijn politieke en kerkelijke activitei ten. Paulus verdiende ook zijn geld met het we ven van tenten en niet met zijn prediking. Daar om spreekt die figuur mij zo aan. Niet zozeer omwille van zijn theologie, maar omdat hij onaf hankelijk was van de gunsten van zijn toehoor ders. Hij kon zeggen wat hij wilde, of het de men sen nu uitkwam of niet. Ik kom uit een vrijzinnig gezin. Oorspronkelijk waren mijn ouders lid van de Vrije Gemeente in Amsterdam. Op een gegeven moment zijn ze overgegaan naar de remonstranten. Dat was in de tijd dat mijn broer en ik naar de voordrachten gingen van Jet Modderman, in vrijzinnige krin gen toentertijd een bekende naam. Mijn ouders gingen ook wel eens mee. Bovendien waren veel vrienden en kennissen van mijn ouders remon strants. Zo is 't gekomen. In de vooroorlogse pe riode moest je nog ergens bij horen. En ze heb ben zich nooit tot de grote kerken aangetrokken gevoeld. Geloof speelde wel een rol in ons dagelijks leven - er werd voorgelezen uit de kinderbijbel, en na tuurlijk werd het in relatie gebracht met de mo raal van het leven, eerlijk zijn, en dergelijke - maar het had geen dominante rol. Mijn religieu ze belangstelling werd pas echt gewekt toen ik betrokken raakte bij de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale (VCJC). Een enthousiaste en grote groep jongeren die een beetje doet denken aan de padvinderij, maar dan zonder al dat touwen knopen. Wel organiseerden ze zomerkampen: een week of tien dagen met z'n allen op de hei rond het kampvuur. We voerden dan gesprekken over allerlei religieuze en politieke onderwerpen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het zuidoosten veel bewolking en regenachtig. Elders bijna overal droog en geregeld zon. Maxima tussen 13 en 18 graden, in het zuidwesten lokaal 20 gra den. Zweden: Vooral in het zuiden een aantal fikse buien, ook met onweer. Op andere plaatsen overwegend droog en zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur uiteenlopend van 17 tot 25 graden. Denemarken: Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur ongeveer 18 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden en vooral in het oosten kans op een bui, mo gelijk met onweer. Middagtem- peratuur van 13 graden in Noord-Schotland tot 20 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Hier en daar zon en mogelijk een bui. Maxima omstreeks 18 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Maxima rond 20 graden. Portugal: Bijna overal zonnig. Maxima rond 30 graden, langs de west kust lokaal minder warm. Madeira: Afwisselend zon en wolken en droog. Maxima ongeveer 23 gra den. Spanje: Veel zon. maar langs de Golf van Biskaje plaatselijk hardnekkige wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Maxima langs de Golf van Biskaje rond 20 graden. Elders uiteenlopend van 25 graden aan zee tot tussen 28 en 33 graden landinwaarts. Canarische Eilanden: Zonnig, maar vooral aan de noordzijde van de eilanden ook wolkenvelden. Lokaal veel wind en maxima tussen 22 en 28 gra den. Marokko: Westkust: veel zon maar vooral in het zuiden ook plaatselijk hard nekkige wolkenvelden. Maxima op de stranden rond 22 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig. In het noorden soms ook wolken en morgen mogelijk een bui. Middagtemperatuur van 28 graden vlak aan de noordkust tot 43 plaatselijk in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en lo kaal kans op een onweersbuien, met name in de Alpen. Maxima omstreeks 23 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon bij maxima van onge veer 27 graden. Italië: Flink wat zon en vooral in de ber gen kans op onweer. Maxima van 25 graden in het noorden tot ruim 30 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden, maar eerst misschien nog een bui. Middagtemperatuur tussen 24 en 29 graden. Malta: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima omstreeks 30 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. Later in het noorden ZATERDAG 12 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.20 Zon onder 21.58 Maan op 04 45 Maan onder20.09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.57 15.26 02.30 14.59 Laag 10.44 23.35 10.25 23.16 Weerrapporten 11 juni 08 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam regen w4 18 11 1.0 De Bilt motregen wnw2 19 10 0.6 Deelen regen w3 10 0.2 Eelde regen zzw4 16 10 0.6 20 8 0.1 14 10 1.0 18 11 1.0 20 9 0.1 18 11 1.0 20 10 0.1 12 8 0.1 34 22 0.0 24 17 0.0 20 14 3.0 26 17 0.0 21 13 0.0 Brussel regenbui wzw 2 10 01 Cyprus onbew. n 1 29 20 00 Dublin zwaar bew. w3 15 8 0.1 Frankfurt half bew. wnw2 20 13 0.0 Genève onbew. w.s.O 16 11 11.0 Helsinki licht bew. w3 22 14 - 0.0 Innsbruck regen ver. 1 23 13 10.0 misschien onweer. Maxima on geveer 30 graden, op de eilan den in de Egeische Zee iets la ger. Turkije en Cyprus: Veel zon. Landinwaarts kans op enkele onweersbuien. Maxima ongeveer 28 graden. Duitsland: Zonnige perioden. Vooral van daag in het zuiden en oosten en- Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Luxemburg Madrid Malaga Mallorca half bew. half bew. licht bew. onbew. zwaar bew, half bew Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux hall bew motregen Stockholm Warschau Zurich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv Tokyo hall bew. onbew. half bew 14 9 0.0 23 19 0 0 28 16 0.0 17 14 15.0 18 12 0.0 19 10 0.0 12 0.0 23 16 0.0 28 12 0.0 31 22 0.0 30 16 0.0 17 12 11,0 23 17 2.0 15 11 50 17 11 0.0 22 13 0.1 33 19 0.0 0.0 16 7 0.0 19 14 0.0 23 13 0.0 17 12 11.0 32 25 24.0 14 3 0.3 25 18 0 0 22 3 0.0 18 15 0.0 28 23 31.0 21 16 0.0 29 21 0.0 26 21 0.0 26 18 0.0 24 20 0.0 17 10 0.1 kele forse regen- en onweersbui en. Maxima van 17 graden in het noordwesten tot 23 in het zuid oosten. Zwitserland: Vooral in het oosten en zuiden enkele regen- of onweersbuien. Naar het noordwesten toe droger en meer zon. Maxima rond 20 graden, bij Locarno ongeveer 24. half bew. licht bew. In die tijd, zo vlak na de Tweede Wen werd daar hevig over gediscussieerd. D een enorme indruk op mij. Gedurende die jaren raakte ik ook geïnl in de politiek. Die VCJC was nogal 'rood nelijk hoorde het bij mij leeftijd om mij tegen af te zetten. Ook later, zo rond dententijd, toen ik te oud werd voor bleef die interesse. Ik ben lid gewordt Partij van de Vrijheid van Stikker, D. 1 die later samenging met PVDA-fractievoorzitter P.J. Oud. Daai WD ontstaan. Ik heb met een groepje nog de JOVD, de jongerenorganisatii WD, opgericht. En eind jaren vijftig ot derblad 'Liberaal Reveil'. Zo heb ik du ontstaansgeschiedenis van JOVD en VY maakt. Het was ook de bloeitijd van NPB's. Nu tamelijk vergrijsde gemeenschap. Ik daar niet druk om. Dat streven naar n den hoeft van mij niet zo. Ik ben niet tisch. Er zijn ook NPB afdelingen die doende jongeren trekken. Maar als mensen geen behoefte meer hebben aan onze gemeenschap sluiten we gewoon de deuren. Dan komt er vanzelf wel weer een andere spiritu ele ontwikkeling. We zijn nu een maal geen evangelisten. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront fifü regen sneeuw V koufront ,32:. opklaringen lagedruk mist windrichting /Y hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in 0 hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging Ma. t/m/vr. 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 505 Familieberichten: 023- 531? 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie. 071- 531592 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag va 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEK Maandag t/m vrijdag va 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) het automatisch afschrijven van NS betaling. VERZENDING PER POS Voor abonnementen die per post|l Ul worden verzonden geldt een toesb C aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CAS!' Voor mensen die moeilijk lezen, hebben of blind zijn (of een and 1 leeshandicap hebben), is een sar .F van het regionale nieuws uit he: Dagblad op geluidscassette bes? informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lect- Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen- en onweers buien. Middagtemperatuur rond 20 graden. Polen: Een aantal (soms zware) regen- of onweersbuien. Nu en dan ook zon. Middagtemperatuur om streeks 24 graden. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden maar ook en kele regen- of onweersbuien. Maxima uiteenlopend van 19 tot 29 graden. Hongarije: Perioden met zon maar buien, vaak met onweer. Maxima iets dalend tot omstreeks 24 graden. N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14