iueiden Regio Leiden XXI studeert op rampen en kansen vogelwijk is lang voor mtoverkeer Rechter buigt zich over openbaarheid Diekstra-notulen Ik kwam, ik zag en ik koos. Flat Hoflaan brandt uit j 'olitie hoort vrouw in jj verband met aanslag De zon in je rug T Stadsparkeerplan grijpt weer naast prijs Magic is niet voor rare snuiters Schoner rijden in Leiden met Shell Pura. den haag caroline van overbeeke vervolg van voorpagina De Haagse rechter moet uitma ken of de verslagen van ge sprekken, correspondentie en computerbestanden van e-mail van de Commissie Hofstee val len onder de Wet Openbaar heid van Bestuur (WOB). Voor malig hoogleraar klinische psy chologie René Diekstra wil de stukken inzien, op basis waar van het universiteitsbestuur hem eind 1996 vroeg ontslag te nemen. Maar de universiteit heeft de stukken niet. Ambtenaar Nijhuis, gisteren opgeroepen als getuige, ver klaarde destijds door de secre taris van de universiteit te zijn gevraagd om de Commissie Hofstee als ambtelijk secretaris te ondersteunen. „Ik maakte aantekeningen van gesprekken en tikte die uit op mijn compu ter op de universiteit. Wel nam ik alles steeds mee naar huis, want dat leek me het veiligst. Het ging immers om gevoelige informatie. De commissieleden kregen een kopie van de versla gen, maar de originelen liggen nog steeds op mijn zolder. Ik heb er niet meer naar gekeken. De commissie noch het college heeft erom gevraagd." Diekstra nam, onder druk van het college van bestuur, eind 1996 ontslag. Volgens het college was de positie van zijn hoogleraar wegens plagiaat on houdbaar geworden. Het colle ge baseerde zich op conclusies in het rapport van de Commis sie Hofstee. Deze commissie van twee hoogleraren was inge steld door het college, dat ad vies wilde over de aanhouden de beschuldigingen van plagi aat in de media. Diekstra wil de stukken in zien omdat hij wil kunnen re construeren hoe de universiteit tot haar beslissing kwam. Vol gens hem zijn er procedurele fouten begaan en kloppen ver schillende beweringen in het rijsenhout/leiden Een 51-jarige Leidenaar is giste ren op zijn werk in Rijssenhout van een zeven meter hoge stei ger gevallen. Hij is, met onbekend letsel, met de traumahelicopter ver rapport niet. De Leidenaar was gisteren niet bij het kort geding aanwezig maar liet zich verte genwoordigen door zijn zoon. ,,Het was voor de heer Diekstra een te grote belasting om erbij te zijn", verklaarde zijn advo caat, mr. E. Kuijpers. Diekstra deed zijn verzoek om inzage van de stukken vorig jaar aan het college maar kreeg van de commissie Bezwaar schriften van de universiteit nul op het rekest. Volgens het colle ge moest Diekstra zijn verzoek aan de Commissie Hofstee richten. De universiteit stelde dat de verslagen zijn opgesteld 'voor intern beraad' en 'per soonlijke opvattingen' weerge ven. Tenslotte ontkende het college de stukken in zijn bezit te hebben. Volgens de WOB zijn alle overheidsdocumenten open baar. Ook bestuursorganen van universiteiten vallen onder deze wet. Diekstra's advocaat, mr. Kuijpers: ,,Het college blijft als bestuursorgaan verantwoorde lijk voor alle handelingen: het richtte de commissie op en gaf haar een opdracht. Daarom moeten ook haar stukken open baar zijn. Diekstra's belang hierbij is buitengewoon groot: zijn goede naam is door het op deze verslagen gebaseerde ad vies immers aangetast." Mr. C. Bruens, juridisch me dewerker van de universiteit, bleef bij zijn standpunt dat de universiteit geen verantwoorde lijkheid draagt voor het werk van de Commissie Hofstee. ,,De commissie is daarom geen be stuursorgaan en valt dus ook niet onder de WOB. Haar ver slagen zijn niet aan het college aangeboden ter kennisneming, archivering of bewaring. Me vrouw Nijhuis heeft ze in privé- bezit, begrijp ik. Ik heb de stuk ken niet en kan ze dus ook niet veiligstellen." De rechter doet op 17 juni uitspraak. voerd naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. De man was voor een aannemer uit Rijpwe- tering aan het werk op de Lei- muiderdijk. De oorzaak van zijn valpartij is niet bekend. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. Een flatwoning aan de Hof- laan is vanochtend vroeg vol ledig uitgebrand. De twee be woners konden zich tijdig in veiligheid stellen. De vrouwe lijke bewoner is voor controle van longen en luchtwegen naar het LUMC vervoerd. La ter op de dag kon zij het zie kenhuis weer verlaten. Een smeulende sigaretten peuk was er vermoedelijk de oorzaak van dat rond 07.30 uur het matras van het bed in brand vloog. Vanuit de slaap kamer aan de achterzijde ver spreidde het vuur zich vervol gens razendsnel door de hoekwoning op de derde eta ge- De brandweer rukte uit met twee bluswagens en een lad derwagen. Binnen een kwar tier was het vuur onder con trole, flat en inboedel brand den echter volledig uit Man maakt val van zeven meter aAGTUUN11999 w|m wegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 )en_!_ 1 VAN MAM I Recherche Bijstands i dat zich bezighoudt het onderzoek naar de velddadige aanslag op een ds echtpaar in de Meren- Kk, heeft gisteren het vrou- hjlce slachtoffer kunnen en. Haar conditie wordt liddels redelijk genoemd. U er de aard van haar ge tui- nis liet de politie zich in met het onderzoek tuit. U)ver de toestand waarin de n verkeert, wordt om re- van privacy geen mede delingen gedaan. Zeker is dat de bloemenhandelaar in de nacht van zondag op maan dag ernstig letsel opliep toen hij in zijn woning aan de Woudbes door ten minste twee daders bruut werd mis handeld. De buurman trof hem later in die bewuste nacht badend in een plas van bloed aan, meer dood dan le vend. Het Recherche Bijstands Team van het korps Hollands Midden heeft vier dagen na dato inmiddels een honderd tal getuigen gehoord. De po litie werkt met dertig recher cheurs aan de zaak. Wat gebeurt er met Leiden wanneer in de ko mende decennia de economie instort, de univer siteit zijn biezen pakt en Schiphol wordt geslo ten? Wordt het leven in de stad er beter of juist slechter op wanneer de economie blijft groeien en er na jaren van individualisering een periode aanbreekt waarin gemeenschapszin weer een grotere rol gaat spelen? Hoe ga je ermee om dat Leiden steeds meer een multiculturele samenle ving wordt, en moeten we de binnenstad behan delen als een openluchtmuseum of mag er af en toe wel eerts een monumentje tegen de vlakte worden gewerkt? Tijdens de tweede ronde van het toekomstde bat Leiden XXI hebben politici, ambtenaren en 'experts' zich deze week gebogen over bedreigin gen en kansen die de stad in de jaren tot 2030 kunnen overvallen. De deelnemers kregen de op dracht om na te denken over de invloed van al lerlei* onzekere factoren op de toekomst van de stad. De bijeenkomst vormt de basis voor de toe komstscenario's waarover zo veel mogelijk Lei- denaars na de zomer tijdens het 'stadsdebat' hun mening moeten geven. Een groot deel van de discussiebijeenkomst van deze week waren de deelnemers opgesplitst in kleinere groepen. Eén van de groepjes kreeg de opdracht twee 'dominante onzekerheden' te be denken en die met elkaar te combineren. Na een uur praten stonden een toekomst waarin econo mische groei wordt gecombineerd met toene mende gemeenschapszin tegenover een toe komst van verdergaande individualisering en economische stagnatie. Beide scenario's hadden zo hun voor- en tegenstanders. ,,Dat ging er be hoorlijk heftig aan toe', vertelt dominee A. Alblas. „Het idee van verdergaande individualisering en stagnatie riep ontzettend veel verzet bij me op. Ik kreeg er het beeld bij van een kerkhof. Maar aan de andere kant wekten mijn ideeën weer angst en agressie op bij mijn tegenpolen." Raadslid F. van As zat in een groepje dat moest proberen de grootste bedreigingen voor Leiden op tafel te krijgen. De groep kwam met een mooi doemscenario waarin de economie instort, de universiteit inclusief het academisch ziekenhuis wordt opgedoekt en Leiden het voordeel van de nabijheid van de nationale luchthaven kwijt raakt. „Dat betekent misschien nog niet de doodsklap voor de stad, maar je kunt je wel voor stellen wat zoiets betekent." Al het gesomber heeft uiteindelijk tot doel om iets beter voorbe reid te zijn op dingen die eventueel op ons af ko men. Die voorbereiding zou in het beste geval rampen kunnen voorkomen, of in ieder geval de gevolgen kunnen verzachten, zo is het idee. Van As: „Zo moeten we volgens mij inzetten op een veel sterkere samenwerking met de universiteit. De band tussen gemeente en universiteit is door de eeuwen heen altijd nogal moeizaam geweest." Naast alle mogelijke verschrikkingen die Lei den de komende jaren zouden kunnen teisteren, was er ook oog voor de kansen om over dertig jaar juist beter uit de strijd te komen. In het groepje dat zich bezighield met de binnenstad kwam het op dit moment hoogst actuele span ning tussen conserveren en ontwikkelen aan de orde. Naturalis-directeur W. van der Weiden heeft daar een duidelijke mening over. „Het mag geen Archeon worden. We moeten rekening hou den met het cultureel erfgoed, maar je mag best af en toe een monumentje tegen de vlakte gooien als het geheel er beter van wordt. Ik heb het ge voel dat we daar in onze tijd over-voorzichtig in zijn." Ambtenaren gaan, ondersteund door een aan tal enthousiaste debat-deelnemers, de komende maanden de resultaten van de bijeenkomsten te verwerken tot een paar handzame toekomstsce nario's. Na de zomer wordt rond die scenario's de volgende ronde van de toekomstdiscussie ge organiseerd: het stadsdebat. nona en terrein Anna-kliniek bebouwd Jbewoners van de Vogelwijk zijn bang dat de bebou- jjjlgvan het oude terrein van de Anna-kliniek en de Po- -S7fiavelden voor verkeers- en parkeeroverlast gaat zor- in de wijk. Ook zijn ze bang dat de groene omgeving jar te lijden krijgt onder plannen. iet terrein van de voormali- iliniek aan de Vinkestraat en volgend jaar 68 gezins- mderenwoningen. Tegelij- jd wordt op dë" Pomonavël- een groots opgezet revali- icentrum gebouwd met kliniek voor 40 bedden, een thai en een revalidatiebad. EN ilgens het wijkcomité lei deze bouwplannen onher- elijk tot meer verkeer en |9 meer overlast. Volgens S. jen van het wijkcomité pro deze door overleg met de eente 'de schade te beper- „Als je je er niet mee be- lit, is de gemeente net een mvvals die doorgaat." ongerustheid van de be iers werd gisteren duidelijk een wijkinformatieavond in ooi 'De Brug'. De gvond Cl akt deel uit van een serie bij- komsten die de gemeente len met de politie en de de hele maand juni dt. van der Meulen, voorzitter het wijkcomité Vogelwijk: verwachting is dat het re- datiecentrum honderd be ers per dag trekt. Die kun- onmogelijk op het terrein auto kwijt. Het gevolg - daarvan is dat iedereen zijn au to in de wijk parkeert." Comité lid H-. van der Kooij toonde zich bezorgd over een ontsluiting van de nieuwbouw in de rich ting van de Wassenaarseweg. „Een doorgaande weg veroor zaakt een grote toename van het verkeer. We zijn maar een wijkje met driehonderd huizen. Op die manier wordt de Vogel wijk een drukke verkeerswijk." Voor S. Looijen moet het dorp se karakter van de buurt blijven bestaan. „Kinderen kunnen nu nog op straat spelen. Een door gaande weg zorgt ervoor dat verkeer uit Oegstgeest en Lei den de wijk doorkruist. Aange zien de gemeente van plan is om de sporthal in het weekein de te verhuren, houdt die ver keersstroom dus niet op." De 'ecologische kade' die in de huidige bouwplannen komt te liggen waar het Anna-terrein en de Pomona aan elkaar gren zen, weegt volgens de comitéle den niet op tegen het groen dat verdwijnt. Looijen: „Als gevolg van de bebouwing verdwijnt er echt veel groen. Ik vraag me af of de zeldzame vogelsoorten die de wijk heeft, zoals de groe ne specht en de ijsvogel, zich in die groenstrook van dertig me ter gaan nestelen." leiden Het Visser 't Hooft Lyceum had een prachtige dag uitgezocht om ter afsluiting van het schooljaar zijn jaarlijkse sportdag te hou den. Met het zonnetje in de rug vermaakten honderden leerlingen zich prima in de Leidse Hout. Zitten aan de zijlijn en kijken hoe een ander zich in het zweet voetbalt - voorwaar zo'n schooldag hoeft niet per definitie saai te zijn. Naast voetbal stonden ook diverse atletiek- nummers op het programma. foto mark lamers leiden herman joustra Stadsparkeerplan begint zich te ontwikke len tot een topper zonder prijzen. De stich ting drong gisteren weer door tot de finale van een grote ondernemerswedstrijd, maar bleef opnieuw met lege handen staan. Stadsparkeerplan behoorde in het Haag se Nieuwspoort tot de vijf genomineerden van een landelijke wedstrijd tussen maat schappelijk actieve ondernemers, georga niseerd door het Landelijk Centrum Op bouwwerk. Nadat Stadsparkeerplan eerder deze week de hoofdprijs van Leids Succes aan de neus zag voorbijgaan, moest de stichting gisteren toezien hoe de Rabobank uit Nederweert de hoofdprijs in de wacht sleepte. Het Landelijk Centrum Opbouwwerk be studeerde de afgelopen periode de projec ten en plannen van talloze bedrijven in Ne derland, die zich in hun ondernemerschap ook bezighouden met maatschappelijke vraagstukken. Stadsparkeerplan had de aandacht getrokken met de projecten op het Haagwegterrein en aan de Lammen- schansweg, om de parkeerproblematiek in Leiden te verlichten en daarmee de consu ment die wil winkelen in de binnenstad te ontlasten. C. Verplancke, een van de drij vende krachten achter Stadsparkeerplan, was licht teleurgesteld dat de stichting op nieuw de hoofdprijs niet wist te winnen. „Maar aan de andere kant, op deze manier komt Leiden natuurlijk wel weer erg goed in het nieuws." trots dat Carfield eens in zijn winkel is geweest. Basis en doel van Magie zijn simpel: Je bent een tovenaar en probeertje tegenstanders dood te maken. Laat de kaarten spre ken, zij zijn de hulpmiddelen die zeggen welke wapens je mag gebruiken, hoe je hem doodt en waar je dat doet. „De mogelijkheden zijn eindeloos", legt Tesselaar uit waarom hij het spel niet in de steek kan la ten. „De tactiek, het denkwerk, dat trekt me wel. Veel meer dan bij bridge of klaverjassen. Daar bij weet je het na vier keer wel." Tesselaar is verslaafd en dat geeft hij grif toe. „Ik zie me voorlopig niet stoppen. Ik reis door heel Europa. Voor de gro tere toernooien moet je echt naar het buitenland. Zo hoop ik mijn hobby en verslaving meteen te combineren met va kantie." Inmiddels is hij ge stopt met het verwoed verza melen van kaarten. Er is sinds het spel bestaat (zes jaar), zeker op Internet, een bloeiende handel in kaarten ontstaan. Vies van commercie is Carfield niet: elk jaar komen er weer tig kaarten bij. „In het begin wilde ik nog alles hebben", bekent Tesselaar. De hele bijzondere kaarten werden steeds duurder en toen werd het de Leidenaar te gortig. „Hoeveel ik er nu heb? Geen flauw idee. Ik heb ze al jaren niet meer geteld. Ik denk meer dan 30.000." Erades denkt dat er op de hele wereld miljoenen spelers zijn. Veel van hen treffen elkaar op Internet: de Magic-site is waan zinnig populair. „Na de seks komt Magie. Het is echt niet te geloven." In Nederland spelen naar schatting 200.000 spelers het spel en in Leiden 400. De beste Leidenaar op de NK van vorig jaar was Han Tesse laar. Hij werd derde - 'bij toe val, ik was zelcer niet beter dan acht anderen' - en mocht daar om spelen voor de wereldtitel. Dit jaar gaan de beste vier naar de WK. Tesselaar is druk in training, want morgen moet hij zijn derde plaats verdedigen. „Normaal speel ik vijftien twintig uur in de week. Nu zit ik ernstig in de voorbereiding en haal ik de dertig tot veertig uur wel. Weetje, je hoeft echt niet vreemd te zijn om Magie leuk te vinden." Kolderpolder De Morsch versus de Stevens hof, zo kondigen de gezamelij- ke buurthuizen de Kolderpol- derstrijd aan. Het gaat hier dan niet over het oplaaien van de Hoekse en Kabeljauwse twisten aan deze en gene zijde van de Rijn, maar over een echte wed strijd tussen jongeren van 13 tot 17 jaar. Die gaan zich, teamsgewijs, op 14 augustus meten op een zes tal onderdelen waarbij het aan komt op kracht, behendigheid en sportiviteit. Eventuele deel nemers kunnen zich voor 14 juli opgeven bij de verschillen de clubhuizen in de wijk. De matadoren worden tijdens de spelen gepaaid met 'eten en drinken'. Zoals dat ook in het oude Rome al gebruikelijk was. Oh ja, men dient over een zwemdiploma te beschikken! Ze zullen toch niet die Rijn Neeeee, die is te breed. robbert minkhorst ad van kaam el: je bent een tovenaar. Je :ft in een moeras, een bos of de bergen. Trollen en mon- irs zijn je vrienden én vijan- n. De dood is altijd spectacu- r, maar komt meestal onver- icht. Wie het kaartspel Magie: ie Gathering speelt, betreedt jn andere wereld. Vreemd? UI fee, niet vreemder dan een elletje Mens-erger-je-niet. at zeggen althans Peter Era- (bedrijfsleider spellenwin- Magic Friends) en Han Tes- aar (de nummer drie op de iderlandse Kampioenschap- n van vorig jaar). „Magie is at iets hogers", beweert Era- is met de grootste stelligheid. „Het is gewoon een spelletje." Dat de. doorsnee Magic-speler niet verzot is op Mens-erger-je- niet en dat dat andersom ook niet opgaat, ach, dat zal wel, zegt Erades. In zijn winkel komen bijna elke dag kaartspelers over de vloer. Ze spelen wel eens tegen el kaar, of alleen, of zijn op zoek naar nieuwe series - die boos ter, starter of preconstructed starter heten. Er zijn ontelbaar veel kaarten in omloop. Dat hebben we te danken, vertelt Erades, „aan een geflipte, soci aal gestoorde wiskundeprofes- sor, Richard Carfield." Hij be dacht het spel en Erades meldt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13