>k Koikarpers om te knuffelen Rijp en Groen Kwekerijdagen Bingerden P bloemendaal bv. Tweede jeugd voor uw tuin. Tuinliefhebbers in soorten VRIJDAG 11 JUNI 1999 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Explosief gedeelte van het vlees (8); 5. Moordpartij waar dedeur- waarder meer van weet (8); 6. Belas ting voor een hond(4); 8. Beroerd achter het voertuig (4); 10. Wat een kijker voorde Sint binnenhaalt (5); 12. Echt gedwongen door een vlin dertje (5). VERTICAAL: 1. Op elkaar bij mensen die niets zeggen (6); 2. Puntenlijst (6);3. Houdt het bot tegen! (5); 4. Enig als een bollenboos thansterugkomt (5); 7. Geen goede adviseur (5); 9. Op zichzelf ruikthet niet lekker (4); 11. Staat niet open voor een extraatje (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Ingreep; 7. knie; 8. lief: 10. oké; 12. vla; 13.tempo: 16. kist; 18. olim; 20. uit; 21. blad; 23. epos; 26. zebra; 28. kou; 30. uzi; 32. soul; 34. ozon; 35. krabben. Verticaal: 1. Ink; 2. niets; 3. ge: 4. el; 5. eivol; 6. pel; 7. koek; 9. farm: 11. om; 14. etude; 15. poter; 17. iel: 19. Ino: 21. buks: 22. azuur; 24. pauze; 25. spin; 27. bij; 29. ook; 31. zon; 33. la;34. Ob. Planten met meer ijzer Plantenveredeling is vooral gericht op de ontwikkeling van gewassen die meer op brengen en beter bestand zijn tegen ziekten. De Amerikaan Ross Welch gooit het over een andere boeg. Hij probeert planten voedzamer te maken voor de mens door ze rijker te maken aan mineralen of spoorelementen. Talloze mensen krijgen niet genoeg binnen van de mineralen die door planten worden gele verd. Zo is ijzertekort een we reldwijd probleem voor twee miljard mensen, aldus de on derzoeker verbonder Cornell universiteit ij New York. Hij heeft s met collega's een inti naai project op de rai Hierin wordt gezocht riëteiten rijst, tarwe, i nen en cassave met li halten aan micro -voc stoffen die van levens zijn. Achterliggend d< planten te krijgen die schikbare stoffen uiti beter benutten en zo mogelijk vast leggen i re plantendelen. Nergens in Nederland zoveel keus aan planten, bomen, hees ters, rozen enz. Op één plaats alle bekende kwekers uit bin nen en buitenland komen met eigen gekweekte planten en specialiteiten en geven per soonlijke raad. Verder demon straties, rondleidingen, lezin gen en een groen spreekuur over moeilijke tuinvragen. Za terdag^) en zondag (20) van 10.00 tot 18.00 uur. Bingerden ligt buiten het dorp Angerlo, aan de weg van Westervoort naar Doesburg, op de kruising met de weg van Zevenaar naar Doesburg. Inlichtingen: 0313- 472202 Circustenten in Westland Het Westland kan veranderen in een verzameling circusten ten. Tenminste als de onder zoekers van het Instituut voor Milieu- en Agritechniek (IMAG- DLO) hun zin krijgen. Volgens hen gebruiken duurzame kas sen in de vorm van enorme tenten maar een derde van de energie van de gangbare glas cultuur. De ideale tentafmetin gen zijn een hoogte van 45 me ter en een diameter van hon derd meter. In de mast worden kantoren en machinekamers ondergebracht. Een gat boven in zorgt voor voldoende ventila tie. Uit de ventilatielucht wordt schoon water teruggewonnen voor de kringloop. De energie wordt niet geleverd door aard gas, maar door een combinatie van groene energiebronnen. Hiertoe komt bovenop de cen trale mast een windmolen. De rest van de energiebehoefte wordt gedekt door zonnepane len en vergisting van plantaar dig afval tot biogas. De vloer is verdeeld in concentrische en afzonderlijk bewegende cirkels, waardoor de tuinder makkelijk bij zijn producten kan. De vloer rust tenslotte op een waterbas sin dat werkt als een warmte- en koudebuffer. Het IMAG- DLO wil in Wageningen graag een proeftent bouwen.Be langrijkste probleem is de sterkte van de constructie", zegt onderzoeker Nico van de Braak. „Om de tent met een op pervlakte van drie hectare te stutten zullen we stalen kabels of kunstvezels moeten gebrui ken. We berekenen nog de pre cieze sterkte en afmetingen van het materiaal." e eigen tuin, je eigen gezicht, eef je gerust uit met veel geur en groen van; rijksstraatweg wassenaar Tuinkleuren in stijl Creëer een eigen stijl met tuindecoratiebeits. Hout en kleur bepalen de trend binnen het tuinleven Terug is de gloedvolle tint van teak, in opkomst de Japanse stijl met zwart, wit en roodac- centen. Jong wonen verlengt het kleurig interieur naar bui ten en de Chique Retrostijl grijpt terug naar donkerblauw, witvarianten, stijlvol groen en een beetje gedurfd violet. Her- madix, fabnkant op het gebied van milieusparende verven en beitsen biedt nu het juiste kleurenpalet. Deze tuindeco ratiebeits is makkelijk werken en inspireert t tief kleurgebruik. Doii ne vlakken op een liclj schutting suggereert d Schuine contrasteren! ken vragen om aandaj beits is transparant, gi voor geïmpregneerde soorten, laat de houtn doorschemeren en is| om mee te decoren. H Hermadixprogramma koop bij tuincentra en het-zelfwinkels. Uitbundig bloeien Wie wil er nu geen tweede jeugd. Elk mens toch zeker. Dus leek mij de titel van dit boek me aan trekkelijk. Helaas valt het begin van het eerste deel nogal tegen. Veel bekend nieuws over grond, klimaat, planten met afbeeldingen van tuinen van het formaat park. In tegenstelling tot die afmetingen is dan ook het zogenaamd mi lieuvriendelijke onkruidbestrijden door met de hand het gif Glyfosaat op de onkruidbladeren aan te brengen. Nou, in die tijd heb ik ze uitge trokken. Maar dan komt deel 2, de klus klaren met een schat aan gegevens over de behandeling van oude struiken en bomen. Deze hoofdstuk ken zijn, om het in goed Nederlands te zeggen 'eyeopeners'. Nooit geweten dat je van een mei doorn beter af kunt blijven en dat deze wel vijf tien jaar oud kan worden. En wat doe je met een veel te grote Forsythia met half kale takken? Niet weg doen maar tot de grond afzagen. Binnen de kortste keren heb je een mooie jonge struik. Het zelfde kan gebeuren met de Cornus, de Deutzia, de Spiraea en nog veel meer struiken. Maar de Hibiscus mag alleen gedund worden. Kortom, deze hoofdstukken maken een einde aan de wegsmijterij in oudere tuinen en vertellen wat te doen als je een dergelijke tuin onder je hoede krijgt. Zoals gebruikelijk in uit het Engels vertaalde boeken komen we struiken tegen die in ons klimaat alles behalve winterhard zijn, zoals de lam penpoetser en de laurier om maar twee voorbeelden te noemen. Een tweede jeugd voor de tuin door Stephen Anderton, 16 pagina's, prijs 59 gul den Uitgever Terra. GREET BUCHNER De hortensia met z'n uitbundige bloemen is een alle generaties past. Hortensia is de plant die doet het goede buitenleven, aan bloeiende lanen van landgoederen in de zomer. Die landelijke maakt hortensia's zo geschikt voor het interieur met natuurlijke sfeer. Het zijn planten die liever koel dan staan. Zet de hortensia op een lichte plaats maar niet Geef regelmatig kalkaren water om de grond enigszins houden. Regenwater is perfect. JANTIEN DE BOER Beetje bij beetje veroveren de koikarpers Nederland, maar zo populair als in Japan zijn de vissen bij lange na nog niet. Zo als Nederlanders hun honden en katten van de ene tentoon stelling naar de andere slepen, reizen Japanners met hun koik arpers van de ene expositie naar de andere. Koi behoren bij de Japanse cultuur, zegt eige naar Harmen Duursma van de Koifarm in het Friese Ooster- wolde. Volgens de overlevering kwa men de eerste exemplaren tweeduizend jaar geleden van uit Oost-Europa naar China en Japan. De karper, die meer dan een rqeter lang kan worden, werd eeuwen gekweekt voor consumptie. Pas in de negen tiende eeuw begonnen Japan ners met de kweek van gekleur de exemplaren. Eerst waren koikarpers rood, daarna ont stonden witte vissen en vervol gens oogstten tweekleurige ty pes bewondering. In 1915 in troduceerden kwekers driekleu rige vissen en inmiddels be staan er dertien basisvarianten. Duursma verkoopt alle onder soorten. Hij wijst naar een geel exemplaar. „Een yamabuki". En die roodwitte? „Een Kuha- ku." Schubloze vissen worden Doitsu genoemd. „Dus die roodwitte donder schubben is een Doitsu Kuhaku", legt hij uit. Koikenner ben je niet zomaar. Bovendien moet een liefhebber tijd, geld en energie in de bees ten steken. Ze zijn duur, ze poe pen en piesen enorm. Koi aar den het best in een kale beton nen bak omdat ze een weelde rig begroeide vijver omwroeten en ze gaan soms nog dood ook. Een vijver plus filterinstallatie kost 10.000 tot 15.000 dollar aan energiekosten ben je maande lijks al gauw 100 dollar kwijt en dan moeten er nog vissen in. Dat kan aardig in de papieren lopen. Een exemplaar van 30 35 centimeter lang kost 250 dol lar en een topper van veertig centimeter lengte doet al snel 1800 dollar. Duursma laat zijn zaak dan ook bewaken door een imposante herdershond. Koi-karpers zijn nu eenmaal ro- versgoed. „Hier komen gere geld verdachte types binnen die partijen vis te koop aanbie den." Hij gaat er nooit op in en noteert driftig nummerborden. „Ze stelen op bestelling." De koiliefhebber neemt alle zorgen en kosten niettemin voor lief. Koi-kenners letten niet in de eerste plaats op de centen, zegt Duursma. Die wil len vooral Japanse vissen en juist Japanners zijn duur. Israë lische exemplaren bijvoorbeeld zijn minder van kleur en hele maal onderaan bungelt de Eu- ro-koi, die onder meer in Ne- Koi kennen je voetstap, komen naar je toe en lebberen je handen af. foto gpd/jan de vries derland wordt gekweekt. Het is een beetje snobistisch, geeft Duursma toe, maar zelf geeft hij over het algemeen ook de voorkeur aan Japanse vissen. Immers, het gaat koifanaten om de kleur. En aan de Japanse kleurintensiteit kunnen de an dere nationaliteiten nu een maal niet tippen. Tevreden bekijkt Duursma zijn nieuwste zending vissen uit Ja pan. Een kenner heeft de kar pers voor hem op de kop getikt. Als hij topvis weet te zitten, belt-ie", zegt Duursma. Na een reis vein 40 uur kwamen de Koi, verpakt in plastic zakken met zuurstof en een klein laagje wa ter, in Nederland aan. De 185 vissen zaten de eerste dag angstig in een hoekje van de quarantaine-bak, maar in middels zwemmen ze levendig heen en weer. Morgen zal Duursma ze voor het eerst voe ren. „De eerste dagen vreten ze nooit. Van de stress." Trouwe goudvis Elf jaar geleden kocht Duursma zijn eerste koikarpers voor 250 dollar per stuk. Laconiek: „Dat was toen veel geld, maar ik wil de het eens proberen." Niet lang daarna deed hij zijn ouwe trouwe goudvissen van de hand. Ze verbleekten bij de koikarpers. Duursma: „Koi ken nen je voetstap, komen naar je toe en lebberen je handen af. Ik was gelijk om." Vijf jaar later besloot Duursma van vijvers en Japanse karpers zijn beroep te maken. Nu ver koopt hij jaarlijks tussen de tien- en vijftienduizend exem plaren. Vooral de afgelopen ja ren is zijn omzet gegroeid. Vij vers zijn in trek, merkt Duurs ma en koi zijn de nieuwste ra ge. Eigenaren betalen fiks voor een vijverbevolking en in weer wil daarvan doen ze er alles aan om de vis gezond te houden. Aan filterinstallaties wordt goud geld uitgegeven en als het nodig is brengen liefhebbers zieke vis sen zelfs naar het noodhospi taaltje van dokter Duursma. Zwaar zieken brengt hij alsnog naar een vishospitaal in Hoeve laken, maar kleine wondjes of infecties behandelt hij zelf. Koikarpers met bacteriële infec ties geeft hij desnoods injecties met antibiotica. De ideale koi? Die heeft een tor- pedovorm en zijn vlekken zit ten op de juiste plaats, zegt Duursma. Wie een kleintje koopt kan trouwens nog voor aardige verrassingen komen te staan. Tot hun vierde, vijfde jaar kunnen koi er plotseling nog vlekken bij krijgen. „Ik had laatst een prachtige Doitsu Kuhaku, een roodwitte vis, die er zomaar een zwarte vlek bij- kreeg. Nu is-ie een stuk minder waard." Maar alia, het beest is levendig, heeft een heldere kleur en zijn vinnen staan goed uit. Hij is gezond en dat telt ook, vindt Duursma. „Als een vis zich niet lekker voelt, zon dert hij zich af. Dan gaat-ie in een hoekje liggen met gekne pen hoekvinnen." Actief zijn de vissen in Ooster- wolde in ieder geval. Ze spette ren op de hand van hun baas af, sperren hun bek open als jonge vogeltjes en smakken luidruchtig als Duursma hen korrels voert. Hij roemt Coco, zijn achttien jaar oude lieve- lingsvis. „Volgens mij is Coco de baas in zijn vijver. Hij is er altijd als eerste bij als er een nieuwe wordt uitgezet." De enorme vis is weliswaar de lei der, maar geen ordinaire macho. Duursma: „Vechten doen koikarpers nooit. Het leeft allemaal vredig naast elkaar." En dat vredige samenleven kan met een beetje geluk eeuwen duren. Een jaar of wat geleden stierf in Japan een koikarper op 204-jarige leeftijd. Het beest werd zijn laatste 64 levensjaren door dezelfde verzorger ver troeteld en leefde in een afge schermde uiterwaard vein een rivier. Duursma verwacht niet dat de vissen in onze vijvers zo oud worden, maar je weet het nooit. De tuin is grote mode. Dat ver zin ik niet, ik baseer deze uit spraak op een wetenschappelijk onderzoek in ons land dat werd gehouden in opdracht van de BVTB, vier letters waar achter de Belangenbehartiging Tuin- branche schuilgaat. Een bran- - che die er mag wezen gezien het feit dat er mo menteel drie mil jard harde guldens worden omgezet in artikelen voor de tuin. Ook dat weet ik dankzij een eerder onderzoek dat in opdracht van deze vereni ging werd gehou den. Datzelfde on derzoek vertelt ons dat helaas slechts iets meer dan een vijfde van al dat geld wordt besteed aan levend groen. De rest gaat op - altu aan hout en beton, postb aan steen en ijzer- 3002 PA1 werk. Leuk voor de handel, minder leuk voor hen die vinden dat het kleine stukje grond dat we tuin noemen on derdeel vormt van de natuur. Maar een bezoek aan een tuin centrum dan wel een tentoon stelling over tuinen leert ons dat er inderdaad meer onna- tuur dan natuur te zien valt en al die niet-natuur komt uitein delijk terecht in onze tuinen. Persoonlijk kan ik er niet om juichen, de commercie zal het wel niet eens zijn met mij. Maar nu zullen we het hebben over het jongste onderzoek van de VBTB dat gaat over de wijze waarop we de tuin beleven en wat we verwachten van het be zit van een tuin. Voor het ge mak hebben de onderzoekers de tuinbezitters en dat zijn 65 van de 100 bewoners van een huis in zes groepen onderver deeld. Dat zijn dan de intensie ve tuingenieters, de meer indi vidualistische tuiniers, de soci ale figuren die graag een praatje maken over de heg, de liefheb bers van een familietuin, meestal jonge gezinnen, de op rechte amateurs die zelf groen ten kweken in de tuin en tot slot de tuinbezitters tegen wil en dank. Deze laatste groep telt gelukkig maar minder dan tien procent van alle tuinbezitters en het lijkt zinvol om hen een flat aan te bieden tot vreugde van alle andere negen van de tien die oprecht blij zijn met hun tuin. Want dat blijkt over duidelijk uit hetzelf de onderzoek: een tuin maakt blij. En wat zoeken we in de tuin? We zouden geen rasechte Neder landers zijn als dat niet op de eerste plaats gezelligheid zou zijn. De tuin moet dus gezellig zijn en sfeervol. Niet zo gek als we horen dat de meesten de tuin min of meer als verlengstuk van hun huis zien en we we- irlem ten dat gezelligheid een van de belang rijkste eisen is die we aan ons interieur stellen. Maar behalve gezelligheid vinden de tuinbe zitters ook dat een tuin hen mogelijkheid biedt tot natuur beleving en tot samenzijn met familie en vrienden. Er zijn ook cijfers in dat onderzoek die eni ge verbazing oproepen. Zo zou de Nederlandse tuinbezitter ge middeld over 153 vierkante me ter grond kunnen beschikken. Bewoners van de Randstad en vooral van grotere steden zullen met enige afgunst naar deze af meting kijken, maar volgens het onderzoek zijn de tuinen in Noord- Midden- en Zuid-Ne derland groter dan in de dicht bevolkte gebieden. Hetzelfde onderzoek vertelt ons ook dat degenen die de tuin zonder meer een last vinden vooral jonge ongetrouwde mannen zijn. Dat wordt wellicht beter als ze een vrouw vinden want onder de oprechte tuingenie ters en bewerkers vinden we veel vrouwen. Opmerkelijk is ook dat de mensen uit de mid den en lagere sociaal economi sche klasse vooral waarde hechten aan de natuur in hun tuin terwijl de meer individua listische tuinliefhebbers vooral vinden dat hun tuin er verzorgd uit moet zien. Kortom een on derzoek dat ons leert dat tuin bezitters niet alleen blij zijn met de tuin, maar ook onderling erg verschillen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10