Kamer ontzet over hulp bij drugsinvoer 'Wij weten natuurlijk niet wat we niet weten' TBS geëist voor vergiftigen dochter Binnenland Kopen én huren, een alternatief ERDAG 10 JUNI 1999 woning voor Kosovaren Een noodhuisje voor een Kosovaars gezin, gemaakt van diverse woningbouwcorporaties. Het huisje, lij 3.60 meter, is bedoeld voor maximaal vijf personen, een toilet in. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE ambtenaar uitgesteld 3 uur. De medewerkers van de technische dienst van de idstoezicht van de gemeente Amsterdam hebben gis- WSU geen vingerafdruk afgegeven. De directie van de dienst gevraagd om de medewerkers vrij te pleiten van al uit parkeerautomaten. Vanwege de commotie die er- intstond, wil de directie eerst nader overleg. Aanleiding orn en nieuwe truc van criminelen om de automaten te plun- Dit gebeurde met namaaksleutels en een listig apparaat - dstoezicht vermoedt dat zij negen complete parkeerauto- i van de straat haalden om deze methode te ontwikkelen. I a van de automaten bleef een vingerafdruk achter. ANP Algemeen Nederlands Persl nere wil 'afvalriooP Almere heeft vergevorderde plannen om bedrijfs- en oudelijk afval ondergronds weg te zuigen. Daartoe wordt veede rioleringsnet aangelegd onder de grond, waarop n en bedrijven worden aangesloten. Het afvalvervoerssys- kost zestien miljoen gulden. Almere is de eerste plaats in tland waar het systeem wordt ingevoerd. Ook in Stock- en Spanje wordt afval op deze manier ingezameld. De af- fczen komen in het nieuwe Stadshart van Almere, waarvan puw onlangs is begonnen. Daar verrijzen duizend wonin- i winkels, uitgaansgelegenheden en bedrijven. Het afval Dor een klep in de buizen worden gegooid en wordt regel- [t]weggezogen naar een centrale container. |adeclaim wegens drooglegging iDAM' Rotterdamse horecaondernemers gaan de gemeen- terdam aansprakelijk stellen voor gederfde inkomsten Ie drooglegging op koninginnedag. Dat heeft voorzitter mvan de belangenvereniging Horeca Nederland gisteren ;d na overleg met burgemeester Opstelten en wethouder ns. Hollem weigert te zeggen hoe hoog de claim zal zijn. aanleiding van de rellen van 25 april na de huldiging van alkampioen Feyenoord kondigde Opstelten een dag voor ïginnedag een alcoholverbod voor het gehele centrum af. indernemers liepen daardoor omzet mis, en hadden bo en voor niets kosten gemaakt. inenschip zinkt bij Urk Een Duits binnenschip is gisteren op het IJsselmeer bij ezonken. Een reddingboot uit Urk haalde de twee Neder- opvarenden bijtijds van de met grind geladen boot. Vol le politie zou een niet goed afgesloten deur naar de ma- kamer de oorzaak zijn van het ongeluk. De schipper merk- hoogte van Urk dat zijn machinekamer volliep met water, len hielp nauwelijks, waarop hij probeerde de haven van lormalige eiland te' bereiken. Dat lukte niet. Net buiten de eul zonk het binnenschip. Komend weekeinde wordt ge- ierd boot en lading te bergen. akers gooien ruiten politiewagen in irdam Bij de ontruiming van een kraakpand hebben kra- de ruiten van een politiewagen ingegooid. Volgens een po- 'oordvoerder zaten er madr twee krakers in de woning, bij de ontruiming waren al snel enkele tientallen sympati- de been. Er is een arrestatie verricht. De krakers zijn liet eens met het beleid van de gemeente Amsterdam. De pronkelijke bewoners zijn uit de woning geplaatst zodat de in worden vernieuwd. Zolang hier nog niet mee is begon- verhuurt de gemeente de woonruimte tijdelijk. De krakers ken van een dubieus contract dat deze tijdelijke bewoners jten tekenen. "deer schietpartij Haagse Beeklaan iaag» Bij een schietpartij op de Haagse Beeklaan is gister- id rond kwart over elf een persoon gewond geraakt. Een po- voordvoerder kan niet zeggen of het slachtoffer een man of /rouw is, en of het zware verwondingen betreft. Evenmin is notief onduidelijk. Getuigen spreken over een of twee ïtters. De Beeklaan, bekend als de straat waar Drees heeft oond, is de afgelopen weken al meerdere malen getroffen r door dergelijke zware criminaliteit, soms met dodelijke af- i. Meest in het oog springend is de schietpartij twee weken den op een vrijdagavond waarbij een autobestuurder, ter hij wachtte voor een verkeerslicht, werd doodgeschoten. nderporno voor Italiaanse rechter I Een Belgische hoofdverdachte in de zogenoemde Zand- ïtse kinderpornozaak, moet op 2 november voor de rechter pijnen in het Italiaanse Pisa. De Belg zit sinds 20 juni 1998 |in Italië op verdenking van moord op de 49-jarige Zand- ter Gerrie Ulrich. Deze dreef in Zandvoort een computer ize en handelde op kleine schaal ook in kinderporno. Zijn ijken werden openbaar gemaakt door de Belgische werk- p Morkhoven. Die zorgde voor opschudding door te sugge- n dat Ulrich vanuit Zandvoort een omvangrijk kinderporno- J verk exploiteerde, wat later werd ontzenuwd door de Haar- >e politie en justitie. rstandelijk gehandicapten misbruikt ^Een 35-jarige Edenaar heeft in het afgelopen halfjaar drie •g landelijk gehandicapte vrouwen in een dagactiviteitencen- nin Ede seksueel misbruikt. Volgens de politie betreft het I vergaand misbruik. De man heeft bekend. De drie vrouwen [31.36 en 41 jaar uit Bennekom, Ede en Wageningen kwa- P elke dag naar het centrum voor hun dagbesteding. De Ede- t begeleidde hen daarbij en had zodoende vrij intensief con- j met zijn slachtoffers. De directie van het centrum bemerkte tagsveranderingen bij de vrouwen. Uit gerichte vragen bleek 3 seksueel misbruik, dat kennelijk regelmatig voorkwam. De V naar is inmiddels ontslagen. Jcenten paar gulden omhoog Automobilisten in Zuid-Holland gaan vanaf 1 april 1 drie tot vier gulden meer motorrijtuigenbelasting betalen. Jtovincie verhoogt de zogeheten provinciale opcenten op ïeiasting. Met het geld dat zo extra wordt binnengehaald - in 'jaar zo'n negentien miljoen gulden - worden allerlei plan- van het in maart gekozen provinciaal bestuur betaald. De provinciale collegepartijen CDA, PvdA, GroenLinks en /RPF/GPV hebben voor hun zittingsperiode tot 2003 voor tujoen gulden aan plannen bedacht. Veel geld besteedt de mcie in de vermindering van grote of kleine sociale mis- i'nen. De achterstandswijken in de steden krijgen extra hulp. H aan de natuur en het recreatiegroen wordt de komende meer geld besteed dan in de jaren daarvoor. Bevindingen commissie-Kalsbeek wekken bewering DEN HAAG DINEKE VAN DER BURG HANS VAN SOEST Harde bewijzen heeft de com missie evaluatie opsporings methoden niet. Wel zijn er 'aanwijzingen' dat ook nu nog partijen drugs het land wor den binnengesmokkeld met medewerking van politie en douane. De bevindingen van de commissie onder aanvoe ring van PvdA-Kamerlid Ella Kalsbeek leidden tot grote be roering in Den Haag. Twee weken geleden deed de douane een recordvangst in de Rotterdamse haven en onder schepte ruim vierduizend kilo heroïne ter waarde van bijna een half miljard gulden. Wat dacht u toen u dat hoorde? Kalsbeek: „Ik dacht bingo! Zo'n grote hoeveelheid drugs kan niet op de bonnefooi zijn ver voerd. Drugshandelaren zullen nooit het risico lopen om zo'n grote partij zonder afspraken te verschepen. Dit doen ze alleen als ze zeker weten dat die la ding aankomt. Ik weet niet of het de bedoeling was dat doua neambtenaren een oogje zou den dichtknijpen, maar natuur lijk dacht ik daar wel direct aan." De commissie-Kalsbeek komt met harde feiten. In de periode 1991 tot 1994 zou ten minste 15.000 kilo cocaïne zijn ver scheept ter waarde van 1,2 mil jard gulden. De parlementaire enquêtecommissie Van Traa is dat destijds niet op het spoor ge komen. Zij bekritiseerde wel de Deltamethode, waarbij onder toeziend oog van cle politie drugs het land werden binnen gesmokkeld. Naar nu blijkt zijn daardoor meer en kwalitatief betere harddrugs het land bin nengesmokkeld. Hoe zag dit ver voer er in de praktijk uit? Kalsbeek: „Containers op een schip hebben normaal gespro ken allemaal een eigen num mer. Bij deze transporten had den verschillende containers hetzelfde nummer. De ene was bedoeld om de politie bezig te houden, de ander bevatte de 'echte' lading. Het kan niet an ders dan dat minstens één douanebeambte de andere kant uitkeek bij het uiüaden en dus betrokken was bij deze parallel importen. De commissie Van Traa was niet op de hoogte van deze dubbeltransporten, omdat DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REDACTEUR Volgens de commissie moeten de infiltranten hulp hebben ge had van corrupte overheids functionarissen. In totaal zou in de periode '91-'94 voor ten minste 1,2 miljard gulden aan cocaïne op deze manier ons land zijn binnengesmokkeld. Hoeveel mensen van politie en douane bij de drugsinvoer zijn betrokken, is niet bekend. Kals beek acht het goed mogelijk dat de omvangrijke transporten nog steeds doorgaan. De Tweede Kamer wil ko mende week tekst en uitleg van de minister van justitie. De PvdA-fractie vraagt 'onmiddel lijke actie' van de minister van justitie. De WD eist van de be windsman op de kortst mogelij ke termijn een 'glasheldere uit leg'. CDA'er Van de Camp wil weten in welke mate minister Korthals bij de zaak was betrok ken. „Als hij het wist had hij moeten optreden en als hij het niet wist, wil ik- weten waarom niet", aldus Van de Camp. De ministers Korthals en Pe per (binnenlandse zaken) zijn ZWOLLE GPD Een 32-jarige vrouw uit Vollen- hove, verdacht van poging tot moord of doodslag op haar eni ge dochter (vijf jaar), mag van de officier van jusitie nog lang niet terug naar haar gezin, be staande uit vijf jonge kinderen. De officier eiste gisteren voor de Zwolse rechtbank terbe schikkingstelling (TBS) met ver pleging tegen de vrouw, die half januari werd gearresteerd nadat een videocamera had geregi streerd hoe ze haar zieke doch tertje in het ziekenhuis in Mep- pel een giftige overdosis medi cijnen liet innemen. De moe der, al sinds haar aanhouding in voorarrest, beschikte over deze pillen om de epilepsie van een zoontje in toom te houden. Hiervan was bij het meisje ech ter geen sprake. Gisteren stond haar strafzaak vooral in het teken van de vraag of de vrouw lijdt aan het Syn droom van Münchhausen 'by proxy' ('bij volmacht') - afge kort Mbps -, een zeldzame er toen nog helemaal geen do cumentatie over was. We weten niet zeker of er nu ook nog pa rallelimporten cocaïne plaats hebben. Wel zijn er aanwijzin gen voor." In het rapport wordt geconclu deerd dat de crisis in de opspo ring na de enquêtecommissie Van Traa is opgelost, terwijl er tevens aanwijzingen zijn dat er met hulp van politie en justitie illegaal drugs het land worden binnengesmokkeld. Hoe is dit te rijmen? Kalsbeek: „Door de parlemen taire enquêtecommissie Van Traa is er erg veel gewijzigd binnen justitie en politie. De houding bij de politie en justitie is veranderd. De politie erkent weer het gezag van het open baar ministerie, de CID (Crimi nele Inlichtingendienst) ope reert niet meer op eigen houtje. Dat is gebleken tijdens de 250 interviews die wij hebben ge had met betrokkenen. Het on derscheppen van illegale partij en drugs vormt slechts een on derdeel van de opsporing. Het is wel degelijk een rotte plek, maar dat betekent niet dat de hele opsporing nog in een crisis FOTO GPD CEES ZORN Hoe is te verklaren dat de be trokken ministers Korthals (jus titie) en Peper (binnenlandse zaken) niet volledig op de hoog te waren van de parallelimpor ten? Kalsbeek: „Toen wij de minis ters eind maart spraken, bleken zij in oktober 1998 gedeeltelijk op de hoogte te zijn gebracht. De urgentie van de feiten wis ten de ministers niet. Ik weet niet hoe dat kan, maar het hangt ook af van de manier waarop zij zijn geïnformeerd. Het is niet aan mij om daar een oordeel over te geven. Dat moet de Tweede Kamer doen. Ik vind het wel raar." Heeft u nog vertrouwen in de politie? Kalsbeek: .Absoluut. Waar ik van schrik, is de omvang van de criminele organisaties. Sommi ge mensen vragen zich af of de politie nog wel voldoende is op gewassen tegen de georgani seerde criminaliteit en of zij sinds de commissie Van Traa nog wel voldoende middelen heeft om haar werk te doen. Dat antwoord is volmondig 'ja'. Er is nog wel degelijk opsporing mogelijk na Van Traa. Zo heeft de Kamer de politie toestem ming gegeven criminelen af te luisteren. Wij weten natuurlijk niet wat we niet weten, maar ik mag toch hopen dat waar wij op zijn gestuit slechts een inci dent is." Minister zet vraagtekens bij onthullingen Met ontzetting is in politiek Den Haag gereageerd op het bericht dat criminele infiltranten onder het oog van poli tie en justitie ongemerkt 15.000 kilo cocaïne hebben in gevoerd. Maar minister Korthals van justitie zet vraagte kens bij de onthullingen van de commissie-Kalsbeek. „Als de feiten juist zijn dan is dit zeer ernstig, maar ik heb er voorlopig nog geen slapeloze nachten van. We gaan eerst uitzoeken hoe het zit", aldus Korthals giste- in maart ingelicht over de smokkel. Tot die tijd waren ze slechts gedeeltelijk op de hoog te. „Hoe dat kan weet ik niet, dat moet u de minister vragen", meende commissie-voorzitter Kalsbeek bij de aanbieding van het rapport. Ze was er wel ver baasd over. „Alle informatie was op diverse plekken bij justi tie voorhanden, maar is kenne lijk niemand gelukt om alle stukken bij elkaar te vegen." De commissie heeft vastge steld dat de crisis in de opspo ring inmiddels voorbij is, maar dat er nog heel veel valt te ver beteren. Zo bestaan er nog veel onduidelijkheden over de nor men voor het opsporingsonder zoek. Er zijn veel richtlijnen, maar ze zijn niet consistent en schieten tekort. In de praktijk geeft dat problemen bij het on derscheid tussen informant en infiltrant en bij de vraag wat nu precies onder doorlaten moet worden verstaan. Ook de uit wisseling van gegevens tussen de verschillende regio's en het centrale niveau via de Centrale recherche informatie (CRI) schiet tekort. Het eigen huis staat meer dan ooit in de belangstelling. Sinds vorig jaar staan er meer koophuizen dan huurwoningen in Ne derland, en die verhouding zal verder veranderen in het voor deel van het eigen huis. Maar is een eigen huis altijd aantrekke lijker dan een huurhuis? Is huren het enige alternatief voor ko pen? Hoe ziet de toekomst voor de huiseigenaar eruit en hoe kan hij zich beschermen tegen de risico's? Redacteur Sjaak Smakman zoekt naar een antwoord op die vragen in een serie over het eigen huis. Vrouw zou lijden aan geestelijke aandoening geestelijke aandoening waarbij een ouder, meestal de moeder, ziekte van kind of kinderen voorwendt of zelf veroorzaakt. Bedoeling van dit gestoorde ge drag zou zijn aandacht af te dwingen van hulpverleners en zelf in het medische circuit te recht te komen. Tenminste drie deskundigen kwamen tot de conclusie dat hiervan in het Vollenhoofse drama inderdaad sprake is. Niet uitgesloten wordt dat ook andere kinderen uit het ge zin slachtoffer van de moeder zijn geweest. „Vast staat dat ze alle vijf, veel meer dan andere kinderen in soortgelijke situa ties, in het medisch circuit te recht zijn gekomen met dubi euze klachten", aldus de Zwol se officier van justitie. Indien ook de Zwolse rechtbank Mbps als psychische afwijking erkent, kan in het vervolg eerder wor den ingegrepen als ouders daarvan tekenen vertonen. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. Ze zitten een beetje in het ver domhoekje, de ongeveer zeven honderd woningcorporaties met hun 2,4 miljoen huurhui zen. Want kopen is in en huren lijkt vooral iets voor mensen die dat nu eenmaal niet kunnen betalen. De cijfers wijzen in die richting: de gemiddelde huur der heeft ruim eenderde min der te besteden dan de gemid delde huizenbezitter, bijna de helft van de huurders heeft een inkomen rond het sociale mini mum en een op de drie huur ders krijgt huursubsidie. Het probleem voor de corporaties is daarmee duidelijk: hoe maak je huren weer tot een vrijwillige keuze, óók voor de mensen die wat meer hebben te besteden? Plannen en initiatieven om huurders te binden zijn er wel. De beruchte bepaling dat huur ders bij vertrek de woning weer in originele staat moeten ople veren, is veelal vervangen door de zinsnede dat ze de woning in goede staat moeten achterla ten. Huurders kunnen bij een aantal corporaties hun huur voor tien jaar vasüeggen, en steeds meer corporaties leveren maatwerk waarbij ze allerlei ex tra's in de woningen aanbren gen in ruil voor een hogere huur. Daarmee hopen ze vooral ouderen en gehandicapten vast te houden. Maar de (in zijn eigen woorden) love-babyvan voorzitter Willem van Leeuwen van Aedes, de koepel van woningcorporaties, is een nu bijna vier jaar oud ini tiatief van de Amsterdamse wo ningbouwvereniging Het Oos ten: de koophuur. De bewoner huurt de buitenkant van zijn huis en koopt de binnenkant. Dat betekent een lagere huur, maar vooral de vrijheid om zijn eigen paleisje te bouwen. En bovendien kan hij de binnen kant weer terugverkopen aan de woningbouwvereniging als hij vertrekt. Het idee, zegt pro jectleidster Mireille Dijk, werd geboren toen bij een onderzoek bleek dat de wens om baas te zijn in eigen huis de belangrijk ste reden is voor huurders om uiteindelijk een huis te kopen. Enigszins verrassend kwamen de centen pas op het tweede plan: de wens om de woonlas ten te kunnen beïnvloeden en het feit dat kopen op lange ter mijn vaak goedkoper is dan hu ren. In theorie maakt koophuur het kopen dus overbodig voor een flinke groep huurders. Zo'n 250 huurders hebben bij .het experiment de overstap ge maakt naar de tussenvorm van eenderde koop en tweederde huur en volgens Dijk zijn de deelnemers meer dan tevreden. Dat blijkt uit het verloop: van de gewone huurders zegt jaar lijks één op de tien de huur op, van de koophuurders zijn er nog maar vijf vertrokken, een verloop van één procent per jaar. Het Oosten wil de komen de drie jaar daarom tiendui zend klanten koophuur aanbie den. Dijk verwacht dat tweeduuizend van hen daar voor zullen kiezen. Koophuur is pas sinds kort klaar voor toepassing op grote re schaal. De afgelopen jaren zijn*vooral gebruikt om de juri dische kinderziektes emit te ha len en om een sluitend ant woord te vinden op de belang rijkste vragen: wat is nu precies binnenkant en wat is buiten kant, wat mag de huurder nog net wél en wat mag hij net niet ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN meer, wat kost hem de aan schaf van de binnenkant en op welk bedrag kan hij rekenen wanneer hij uiteindelijk zijn woning weer verlaat en in de tussentijd het nodige heeft ge- investeerd. Bij Het Oosten is ge kozen voor een taxatie door een onafhankelijke buitenstaander die volgens het bij huurders be kende woonpuntensysteem werkt. Extra voorzieningen le veren extra punten op (en bij terugverkoop aan de corporatie dus extra geld), maar wel bin nen grenzen. Wie een keuken van dertig mille installeert, krijgt lang niet alles terug bij vertrek. Overigens werkt dat bij een koophuis niet anders. „Er zijn zat makelaars die bij een taxatie niet eens in de woning gaan kijken", weet directeur Gerard van Rossum van de stichting Koophuur. De stich ting is speciaal opgericht om het idee aan de man te brengen en om corporaties te begelei den bij de cultuuromslag die de introductie van koophuur voor de meeste van hen betekent. Van Rossum praat vol vuur over koophuur. Bijna iedereen is im mers enthousiast. Niet alleen Aedes-voorzitter Van Leeuwen, maar ook de als kritisch bekend staande Woonbond is er 'zeer positief over, zegt voorzitster Maria van Veen. Alleen bij de corporaties wil het nog niet zo vlotten: ongeveer twintig heb ben tot nu aangeklopt voor meer informatie, en één beleg ger. Maar corporaties zijn nu eenmaal behoudende instellin gen, zegt Van Rossum optimis tisch. Hij vindt het bovendien ook niet onverstandig dat ze hebben gewacht tot alle kinder ziektes uit het model waren. Maar tussen nu en vijf jaar breekt de koophuur definitief door, is zijn stellige overtuiging. Al dan niet onder druk van de huurders. „Want laten we eer lijk zijn: eigenlijk ben je gek als je gewoon blijft huren." Dit is het vierde deel in een se rie over het eigen huis. Eerdere delen verschenen op 1, 3 en 8 juni. Belastende verklaringen rol Bouterse DEN HAAG ANP-GPD Voor het eerst zijn gisteren in het proces tegen de voormalige Surinaamse le gerleider Bouterse belas- tende verklaringen over diens rol in het vermeende Suri-kartel in het openbaar besproken. Uit de voorgele zen verklaringen van ano nieme getuigen blijkt dat 'baas' Bouterse de touwtjes volledig in handen had. Bouterse liet cocaïne in gedroogde vis verstoppen en naar Europa en de VS smokkelen. Bouterse liet het spul in uitgeholde boomstammen vervoeren, hij liet bedriegers door doodseskaders vennoor den, hij verstrekte vergun ningen aan Surinamers die ook in cocaïne mochten handelen en bepaalde ook de toegestane hoeveelhe den. Bouterse verstopte grote pakken met cocaïne in zijn eigen woning en ook stonden daar dozen vol met contant geld. De verklaringen van de zes anonieme getuigen vor men een belangrijk deel van het bewijsmateriaal te- geiï Bouterse en zijn mede verdachten. Omdat de wet voorschrijft dat de recht bank verklaringen van ano nieme getuigen alleen als bewijs mag gebruiken als, ze zijn voorgelezen tijdens een openbare zitting werd gisteren een speciale voor- leessessie gehouden. Een van de meest gede tailleerde getuigenissen is van een voormalig militair van het Surinaamse leger. Hij verklaarde dat hij begin jaren tachtig vier keer met Bouterse per vliegtuig van Paramaribo naar de Tafel berg in het binnenland van Suriname is geweest. Daar bevond zich volgens de ge tuige een cocaïnelaborato- rium, waar Bouterse de dienst uitmaakte. Ook de huidige president Wijden- bosch nam volgens hem deel aan de reisjes naar het laboratorium. De beschuldigingen wer den gisteren door niemand weersproken, omdat Bou terse zelf niet aanwezig is en ook zijn raadsman mr. A. Moszkowicz de zaak boycot. Het proces wordt maandag voortgezet. Piek in klachten over inzagerecht UTRECHT-LEIDEN AFKEVAN DERTOOLEN Het aantal klachten en vra gen van patiënten over in zage in hun medische dos siers is het afgelopen jaar met dertig procent toege nomen. Het meest wordt geklaagd over weigering van inzage. Ook raken er veel dossiers weg. De Stichting Ondersteu ning Klachtopvang Ge zondheidszorg (SQKG) maakt zich zorgen over de toename. „Wij vinden het heel gek. Het inzagerecht is sinds 1995 vastgelegd, maar artsen hebben er blijkbaar onvoldoende kennis van", zegt een woordvoerster van de SOKG. Zij schrijft slechts een zeer beperkt deel van de stijging toe aan de mo gelijkheid dat patiënten mondiger worden. In 1998 kwamen 332 vra gen en klachten binnen over het inzagerecht, 88 meer dan in het jaar daar voor. Niet alleen wordt in zage geweigerd (negentig meldingen) of blijken dos siers zoek te zijn (25 mel dingen), ook is het moeilijk om gegevens gecorrigeerd of geschrapt te krijgen. De SOKG gaat de medische stand aanspreken op dit slechte resultaat. In totaal zijn in 1998 over diverse onderwerpen krap twintigduizend klachten en vragen bij de regionale klachtenbureaus en het in formatiepunt van de SOKG binnengekomen. Meer dan 3.500 daarvan hadden be trekking op patienteniech ten. In Zuid-Holland Noord - waaronder de Leidse regio, Rijn- en Veenstreek en Duin- en Bollenstreek val len - is in totaal bijna vier honderd keer contact opge nomen met het regionale klachtenbureau in Leider dorp. Het ging in verhou ding met de landelijke cij fers vaker om problemen met het inzagerecht: in 22 gevallen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5