Nieuw betaalmiddel. Reisbureaus in actie tegen sekstoerisme Binnenland Verrassing in Emmen Ook dioxine-fouten leiden tot paarse excuses Bijlmermeer in ban van dioxine-ringslang e Postbank. Van 15 miljoen mensen. Afgedankt personeel doet geen overwerk RDAG 10 JUNI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbure erde Pers Diensten netpagina CBL druk bezocht jdam Grote aantallen mensen hebben gisteren de in- agina's van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel om de lijst met ruim vijfhonderd verdachte producten tlegen. Volgens een woordvoerder van het CBL werden ua's rond het middaguur bezocht door 10.000 mensen uut. Volgens voorlopige gegevens is in Nederland nog der een website zo massaal bezocht. J kades door Belgische boeren i gj<_» Boze Belgische boeren zijn vanmorgen voor de keer blokkade-acties begonnen. Bij de grensovergang ink op de A16, Rotterdam-Antwerpen werd de blokkade rart over tien opgeheven. Overgangen bij Turnhout en cem en Doornik, waar Frankrijk grenst aan Vlaanderen, Jaarna nog afgegrendeld. De boeren hielden vrachtwa gen die België in wilden. Er ontstonden lange files. Gis- lageli d blokkeerden de boeren ook enkele uren grensovergan gen oi Hazeldonk, Stein en op de A67 tussen Eindhoven en -tenj; ut. Met hun actie willen zij voorkomen dat Nederlandse ;n artikelen naar België brengen die daar door het dioxi- P ndaal niet meer mogen worden verkocht. dar )0 jc l zesi jw dood door brand )feet, m 17| AM_! Een 93-jarige Rotterdamse vrouw is vannacht over- f an brandwonden. De vrouw raakte 's avonds ernstig ge- 1111 ij een brand in haar woning. De vrouw werd in kritieke mdst d naar het Brandwondencentrum van het Zuiderzieken- ald D bracht waar ze overleed. Een 35-jarige man die bij de bu- het slachtoffer aan het werk was, haalde haar uit haar nde benedenwoning. Hij liep lichte brandwonden op IUVV® arm. De brandweer vermoedt dat de brand is veroor- Dor een pan die vlam vatte. der doden door geweld iam Het aantal doden door geweld in Amsterdam is de rijf maanden van dit jaar sterk gedaald ten opzichte van ande jaren. Vorig jaar waren rond deze tijd al twintig op gewelddadige wijze om het leven gekomen. Dit jaar vegei er ne8en' ^dus politiewoordvoerder Wilting. Als deze 138g ich verder doorzet, kan dat dit jaar leiden tot een belang- Me be 'in§ van ^et aanta^ geweldsslachtoffers. Het aantal men- an iu- 'n hoofdstad door moord of doodslag om het leven is zaak en' schommelt de laatste jaren tussen de 45 (in 1996) en sderl; dinai J Depute nieuwe kenteken kant, j de Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat heeft conin het eerste nieuwe kenteken uitgereikt met de combina- op cijfers, twee letters, twee letters. De serie met twee let- ciaal' ee 'etters en hvee cijfers is uitgeput. De nieuwe num- Aj]er at is: 01-DB-BB. Netelenbos heeft die verstrekt aan de huis!1 SVG-Groep, een instelling voor zorg- en dienstverlening leml!nsen met een handicap, a bre detfng LI Al maakt meeste herrie mei Li Een Boeing 747 van het Israëlische El Al was de groot- ïet gj. aaimaker rond Schiphol in het eerste kwartaal van dit a Da, uit Tel Aviv afkomstige vrachtjumbo landde op 28 janu- chriil de Aalsmeerbaan. Een geluidmeetpost in Aalsmeer regi- 0e daarbij het kwartaal-record van 98,6 decibel. Het toe- anai °8in opdracht van het Israëlische Cargo Airlines. Maar y voe :ht Boeings-747 eindigden in de top tien van herriema- j'g re(j :hiphol schrijft dit toe aan het succes bij het weren van on ste generatie vliegtuigen. Door beperkingen en hogere itdae >starieven doen nauwelijks nog lawaaiige toestellen van junj :he makelij de luchthaven aan. mis" erstand in top-drie deze eeuw i De al maandenlang voortdurende hogere waterstand aotis Sr016 "vieren staat in de top-drie van deze eeuw. Alleen nsen i en 1970 was er een langere aangesloten periode van on- [UjSÏ ipen uiterwaarden langs Rijn, Waal en IJssel. Over de he- 'rïgu v gerekend staat de Rijn bij Lobiüi slechts vijftien procent e tijd hoger dan elf meter boven NAP, het moment waarop lt|t 2 aterstaat spreekt van hoge waterstanden. In de winter VOO[ 93 op 1994, de eerste keer dat er dijkdoorbraken dreig- tonden de uiterwaarden in een halfjaar tijd 113 dagen water maar niet in een aaneengesloten periode, sbureau eeft gemaakt. Volgens een woordvoerder van Rijkswater- taan de uiterwaarden Sinds februari van dit jaar - toen het water van de enorme sneeuwval in de Alpen naar Neder- wam - al 81 dagen onder water. Daarnaast was er in no- '11 :r en december vorig jaar extreem vroeg hoogwater, zodat 1 ike is van langdurig hoge waterstanden. Speciale training reisleiders De Nederlandse reisorganisaties willen het sekstoeristen moeilijker maken om misbruik te maken van kinderen in het buitenland. De grootste touroperator Travelunie gaat driehonderd reisleiders in landen als Sri Lanka en de Fil- lipijnen een instructie geven om sekstoeristen te leren herkennen. Ecpat heeft al trainingsmate riaal waardoor reisoperators hun steentje kunnen bijdragen aan de bestrijding van sekstoe risme. Reisleiders moeten op de hoogte zijn van het probleem en ernaar weten te handelen. Reizigers dienen voorgelicht te worden als op een reisbestem- ming seks met kinderen kan worden aangeboden. Als de reisleider een toerist betrapt op strafbaar gedrag moet hij de Nederlandse of de plaatselijke justitie inlichten. De reisorganisaties geven met hun instructie gehoor aan de wens van de Nederlandse be volking om sekstoerisme aan te pakken. Onderzoek in 1998 wees uit dat 92 procent van de bevolking sektoerisme veraf schuwt. Volgens een woordvoerder van de Travelunie, waarin onder meer Arke en Holland Interna tional participeren, is het nog niet duidelijk hoe de instructie er precies uit gaat zien. De reis- gigant werkt samen met de ho geschool voor toerisme in Bre da en Ecpat Nederland aan praktische invulling. De Breda se hogeschool rondt binnen kort een studie naar sekstoeris me in Nederland af. Ecpat Nederland is onderdeel van de Internationale Coalitie tegen Commerciële Uitbuiting van Kinderen. Een woordvoer der van de Nederlandse afde ling prijst het initiatief, maar zegt dat de reisorganisaties eer der met maatregelen hadden kunnen komen. emmen Het Noorderdierenpark in Emmen is een jong nijlpaardje rijker. De geboorte van de kleine Balenga kwam gisternacht nog als een verras sing. Moeder Suzy wilde 's avonds niet met de andere dieren naar het nachtverblijf en werd daarom buiten gelaten. Tot verbazing van het dieren- tuinpersoneel dobberde ze de volgende dag samen met haar kersverse nakomeling in het water. Vijfjaar geleden werd voor het laatst een nijl paardje in Emmen geboren, Emiel, de vader van Balenga. foto anp jan anninca Onderzoek in augustus afgerond amsterdam gpd Niet alleen België, maar ook de Bijlmer is in de ban van dioxine. In de Bijlmerweide is een door dioxine vergiftigde ringslang aangetroffen. De slang, die zich al sinds febru ari in het laboratorium van de Universiteit van Amster dam bevindt, heeft een drie keer zo hoog dioxinegehalte als een normale slang. De ge meente Amsterdam heeft gis teren 75,000 gulden beschik baar gesteld voor een onder zoek naar mogelijke dioxine- verontreiniging in de Bijlmer. Op zeven plaatsen in Am sterdam-Zuidoost, waaron der ook het gebied waar in oktober 1992 het El Al-vlieg- tuig neerstortte, worden prooien van de ringslang ge vangen. De onderzoekers kij ken of kikkers, padden en wa tersalamanders een abnor male hoeveelheid dioxine be vatten. Verwacht wordt dat het onderzoek in augustus wordt afgerond. De vergiftiging van de ring slang uit de Bijlmer kwam tij dens een geheel andere zaak aan het licht. Voor het onder zoek naar de ernstig vervuilde Diemerzeedijk ten oosten van Amsterdam, werden ringslan gen uit dit gebied onderzocht op dioxine. De slang uit de Bijlmer maakte op het labo ratorium onderdeel uit van de 'controlegroep'. Toen bleek dat bij deze slang het dioxinegehalte drie keer zo hoog was, is bij de gemeente Amsterdam aangedrongen op een nader onderzoek naar di oxine-verontreiniging in de Bijlmer. Met de Girofoon kunt u nu ook telefonisch betalen van Giro naar bank. bankzaken regelen doet u voortaan in een handomdraai. Met de verwerking maakt uw betaalgemak compleet. Meer weten? Bel gratis 0800-0400, n van de Postbank. Daarmee kunt u nu ook naar bankrekeningen kijk op www.postbank.nl of loop Dat kan met elke telefoon. Op elk moment van de dag. En de snelle binnen bij het postkantoor. POSTBANK den haag maurice wilbrink De sorry-democratie van Paars schrijft met de gifkippenaffaire weer een nieuw hoofdstuk. Twee bewindslieden, minister Borst van volksgezondheid en staatssecretaris Faber van land bouw, geven toe dat ze de di oxinekwestie slecht hebben be oordeeld en dat ze te laat heb ben gereageerd. Het spijt hen, staatssecretaris Faber doet zelfs al een week aan publieke zelf kastijding, maar nu gaan ze over tot de orde van de dag. De gebeurtenissen van de afge lopen dagen onthullen weer hoeveel moeite de overheid heeft met een van haar kernta ken, de bescherming van de consumenten tegen onveilig voedsel. Vorige week ontstond al het beeld van ambtelijke or ganisaties die weken voorbij lie ten gaan, voordat een dioxine melding tot maatregelen leidde. Allengs wordt dat beeld precie zer. Het onderzoeksbureau Rikilt in Wageningen, geschokt door de vondst van hoge dioxinegehal ten in Belgische kip, alarmeert al op 29 april het ministerie van landbouw. Een beleidsmede werker hoort het aan en men laat acht dagen verstrijken. Staatssecretaris Faber heeft daar begrip voor: het is een ver trouwelijke tip, de opdrachtge ver van het Rikilt-onderzoek moet geheim blijven. Faber, gisteren:Je kunt niet veel met informatie, waarvan men zegt: dit is geheim." Minister Borst, terugkijkend, is het daarmee oneens: „Ook al is de informa tie nog zo geheim, de bewinds lieden moeten vertrouwelijk ge ïnformeerd worden." Ook in de weken daarna, als de informatie wel doordruppelt in Supermarkten studeren op schadeclaims zaandam anp Supermarkten zijn niet van plan de schade ais gevolg van de dioxine-affaire zelf te dra gen. Zowel Laurus (moeder van onder meer Edah, Super de Boer, Basismarkt en Konmar) als Albert Heijn zeggen te stu deren op schadeclaims. Winkeliers moesten gister morgen in allerijl tientallen producten van de schappen ha len. Het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel had een lijst samengesteld van spullen waarvan niet met honderd pro cent zekerheid kan worden vastgesteld dat ze vrij van dioxi ne zijn. Laurus kan nog niet zeggen hoe groot de schade is. „Als het lang duurt voor er duidelijkheid komt en de producten raken over de datum, dan is er duide lijk derving. Anders valt het mee", aldus een woordvoerder. Ook Albert Heijn weet nog niets. „Ik heb binnen ons be drijf eens rondgevraagd en de schade komt waarschijnlijk in de miljoenen", aldus de woord voerder. De supermarktketens zeggen dat voor de consumen ten voldoende keuze overblijft. Staatssecretaris Faber tijdens het debat de beide ministeries, reageren ambtenaren traag en terughou dend. De bewindslieden wor den lang onkundig gehouden van de dan bekende feiten en pas op 2 juni begint het kabinet het publiek te waarschuwen. De eerste Belgische kip- en ei- producten verdwijnen hier uit de schappen. Drie dagen later geven Faber en Borst een warri ge persconferentie die de onze kerheid bij de consument weg moet nemen. De bewindslieden stellen vast dat alleen 'een par tijtje soepkippen' met te veel dioxine op de Nederlandse markt is gekomen. Maar die kippen zijn grotendeels al op gegeten, dus dat verandert niets meer aan de zaak, vinden Borst en Faber. Borst relativeert dan ook de on rust rond de dioxinekwestie on der verwijzing naar de 'beperk te' gezondheidsrisico's. Dat doet ze gisteren weer: „Als je een aantal maanden lang elke dag een halve kip eet, zijn er nog geen risico's." Maar zwan gere vrouwen raadt ze con sumptie van kip nu met klem af. GroenLinks-Kamerlid Vos: „Waarom heeft u dat advies niet half mei al gegeven?" Volgens Borst komt er bij haar ambtenaren maar liefst twee keer per week een noodmel ding binnen, afkomstig van het Rapid Alert System van de Euro pese Unie. Dan moet altijd de afweging worden gemaakt tus sen onnodig paniek zaaien en tijdig waarschuwen, aldus de minister. Borst en Faber zoeken de op lossing nu in een bureaucrati sche maatregel. Er komt een nieuw beoordelingsbureau dat namens Landbouw en Volksge zondheid signalen moet oppik ken over mogelijke verontreini ging in de keten van de voed selproductie. Deze informatie wordt gewogen en er komt een advies of de minister moet in- deventer-den haag gpd De directie van vleeswarenfa- briek Stegeman in Deventer klaagt over een dreigende miljoenenstrop omdat het personeel weigert over te werken om de gevolgen van de dioxine-affaire op te van gen. Stegeman kondigde on langs juist het ontslag van vijftig werknemers aan, nota bene omdat er productie naar België wordt verplaatst. De betrokken werknemers zien nu kans de directie 'te rug te pakken'. Op de lijst van eventueel besmette producten die het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) heeft sa mengesteld, staan ongeveer honderd producten van het zusterbedrijf van Stegeman uit België. Die moeten uit de schappen van de supermark ten worden gehaald. Om het tekort te compenseren zou de Nederlandse vestiging meer kunnen leveren. Maar dat feest lijkt nu niet op te gaan. Stegemandirecteur Helder kan zich de gevoelens van de werknemers wel voorstellen. „Maar dat neemt niet weg dat met niet overwerken het be drijf commercieel een gewel dige deuk kan oplopen." Ste geman zet zaterdag een in- leenploeg in. Een ander bedrijf dat bij zondere problemen heeft is bonbonproducent Leonidas. Die probeerde aanvankelijk met certificaten van her komst de klanten te overtui gen dat zijn producten in or de zijn. Maar de beëdigde verklaringen van een Belgi sche ambtenaar van de 'eet- wareninspectie', ene Ivan De- praetere te Brussel lijken eer der averechts te werken. Uit- eindelijkTteeft Leonidas maar besloten alle veertig winkels in Nederland tot zaterdag te sluiten. Leonidas-directeur Min: „Het vertrouwen in ons pro duct is beschadigd. Daar is niet tegen op te boksen. Ook in België zijn al onze twee honderd vestigingen gesloten en is de productie in onze fa briek tot nader order ge staakt. Wij kunnen wel met certificaten gaan zwaaien, maar geen mens gelooft ons grijpen. Daarnaast heeft Borst, die al vijf jaar leiding geeft aan haar mi nisterie, nu eindelijk aan haar ambtenaren opgedragen dat in formatie over mogelijke voed- selverontreiniging meteen moet worden doorgegeven naar de ambtelijke top, en vervolgens naar de minister. In de dioxine affaire duurde het liefst acht tien dagen voordat Borst op de hoogte werd gebracht. Dat de overheid door ambtelij ke traagheid zo laat heeft gerea geerd op een dioxine-alarm, betekent dat er 'willens en we tens risico's zijn genomen met de volksgezondheid', zegt WD- Kamerlid Oplaat. De vaststel ling achteraf van minister Borst dat als het gaat om de volksge zondheid, er niet alleen ratio nele afwegingen aan de orde zijn, maar ook emotionele, doet sterk denken aan de afwikkeling van de Bijlmerramp. Ook in de lange Bijlmernasleep werd op het ministerie van volksgezondheid jarenlang uit sluitend rationeel gereageerd: er stond niet medisch vast dat lichamelijke klachten werden veroorzaakt door de ramp, dus de overheid hoefde verder niets te ondernemen. Pas in een zeer laat stadium begon Borst te er kennen dat emotioneel-psy- chologische elementen ook een belangrijke rol spelen. En pas onder druk van de publieke opinie begon ze te reageren, net als nu bij de dioxine-affaire. Eenmaal onder zware politieke pressie gekomen, wordt er be terschap beloofd. De paarse partijen in de Tweede Kamer, die hiermee genoegen namen in het Bijlmerdebat onder het motto 'eens maar nooit meer', laten het nu wederom passé- Geen onderzoek Nederlandse toeleveranciers rüswük» anp Het openbaar ministerie heeft nog geen plannen voor straf rechterlijk onderzoek bij de Ne derlandse toeleveranciers van de Belgische vetsmelter Verkest. Die hebben het Vlaamse bedrijf mogelijk verontreinigde grond stoffen geleverd. Het OM wacht eerst af wat monsters uitwijzen die bij de drie bedrijven zijn ge nomen. De Algemene Inspectiedienst (AID) heeft de afgelopen dagen zeven smokkelaars aangehou den die zich niet hielden aan het importverbod op Belgische vee, vlees en zuivel. Sinds de af kondiging van het verbod afge lopen vrijdag zijn totaal veer tien processen-verbaal uitge schreven. Belgische boeren zijn gisteravond een blokkade be gonnen bij drie grensovergan gen. Eén op de drie consumenten heeft langzamerhand ook min der vertrouwen in producten van Nederlandse bodem. Eén op de zes huishoudens koopt voorlopig geen Belgische of Ne derlandse kip en kipproducten. Dat blijkt uit een onderzoek van Trendbox onder ruim 250 be zoekers van de supermarkt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3