Verzet boer tegen plan windmolens "iHet is net een maanlandschap Tegenstanders bouwplan Bernhardlaan gaan hogerop Boem is ho LEGENDARISCH MODEL, REVOLUTIONAIRE MOTOR. Regio Leiderdorpse politie op paardenjacht roei kinderopvang li tot grotere vraag' W Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel.: 071 - 4090922. THE BEST 4x4xFAR warmond Als een auto van links niet langs een auto van rechts kan, en er wil ook nog een fietser- tje door, dan kan er een naar ongeluk onstaan. Zo'n situatie bestaat in Warmond bij de katholieke basisschool De Waaier. De oudervereniging greep gisteren de nationale Straatspeeldag aan om de ge meente nog eens met de neus op de feiten te druk ken. De verkeerssituatie op de plaats waar de Ma- chenlaan in een scherpe, smalle bocht overgaat in de De Geestlaan is de ouders al jaren een doom in het oog. Al sinds 1995 proberen ze de gemeente pDAG 10 JUNI 1999 973 zover te krijgen er iets aan te doen. „Die hoek moet eruit, of anders moet er een spiegel worden ge plaatst", zegt M. Koppers van de oudervereniging. Van de gemeente was ambtenaar R. van Stek bij het nepongeluk. „Tja, zo'n fiets onder de auto, dat vestigt wel weer de aandacht op die plek. Er had inderdaad eerder iets aan kunnen gebeuren. In ie der geval hadden we moeten laten weten, dat er iets gaat gebeuren, en wanneer. We hopen nog dit jaar de mensen te laten weten wanneer dit knel punt wordt aangepakt." FOTO HIELCO KUIPERS lers van de Voorstraat in choten voelen zich ach- teld. Terwijl de School de afgelopen jaren al drie 'nder handen is genomen, aan de Voorstraat vrijwel 'edaan. „Er zitten gaten in Ktrating, waardoor ver lette mensen al zijn geval- et lijkt net een maanland- Er zijn volop verzakkin- en oneffenheden", zegt 'tter K. Grooss van de be nvereniging bewoners )|ui ;traat. Bij deze club zijn van de zestig huishou- aangesloten. misverstanden te voorko- Grooss eraan toe, ij anderen niets misgunt. Iul. e° begrip voor de financië- uatie van de gemeente, ik vind dat wij ook wel aan de beurt mogen ko- Er gaat nogal wat volk de straat. Dat laat zijn duidelijk na." W 'oss verlangt geen ingrij pende opknapbeurt zoals in de Schoolstraat. „Die straat is heel anders van opzet en heeft ook geen beschermd karakter. Dat heeft de Voorstraat wel. Je kunt bij ons niet straffeloos nieuwe bestrating aanbrengen. Er zal moeten worden gewerkt met bestaande materialen om het historische aanzicht van de straat zoveel mogelijk intact te houden." De belangenvereniging heeft het probleem onlangs aan de orde gesteld in een overleg met wethouder P. den Hartog van onder meer sociale vernieu wing en wijk- en cultuurbeleid. Grooss: „Hij heeft ons het ad vies gegeven om, als er iets aan de hand is, gewoon te bellen met de afdeling openbare wer ken. Dat zal zeker gebeuren." 'Volgens directeur J. Bonjer van openbare werken worden gevaarlijk situaties onmiddellijk verholpen. „Verzakkingen of gaten moeten worden gemeld bij het uitvoerend bedrijf. Met algehele herbestrating ligt het anders. Daarbij gaat het om zo'n groot bedrag dat we daar een hele tijd voor moeten spa ren." De afdeling weg, water bouw en verkeer voert de her bestrating van de Voorstraat en de Treubstraat op voor het be leidsplan 2000. Daar is 1,3 mil joen gulden voor. C. Moriën: „Maar of het door het college en de raad als prioriteit wordt gezien, weet ik niet. We hebben dit punt eerder opgevoerd, om dat alles schots en scheef ligt, en toen is er ook niet voor ge kozen." De bewoners hebben met wethouder Den Hartog ook ge sproken over de evenementen in de Voorstraat. De wethouder wil dat het centrum bruisender wordt en dat er meer evene menten worden gehouden. In de Voorstraat worden dit jaar vier activiteiten gehouden: Ko ninginnedag, Bevrijdingsdag, de paardenmarkt en oudejaars dag. Grooss: „Positief is in elk geval dat we dit keer tijdig op de hoogte zijn gesteld. Dat is in het verleden wel eens anders geweest." Volgens Grooss zijn de bewo ners niet tegen extra evene menten, 'zolang het maar niet om de week is, er inderdaad goed overleg is en er iets wordt gedaan aan de overlast." Grooss ergert zich vooral aan wildplassen. Bij de Nederlandse Hervormde Kerk aan het begin en de Bloklaan aan het einde is de Voorstraat slecht verlicht. Die plekken wordt tijdens eve nementen gebruikt als open baar toilet. „Dat lok je in zekere zin uit als alleen in het midden van de straat een chemisch toi let staat." Wethouder Den Hartog on derkent het probleem. „Er wordt inderdaad veel geüri- neerd op plekken waar het niet hoort. We moeten toe naar meer chemische toiletten en betere verlichting. Dan krijg je vanzelf meer sociale controle. Met elkaar zullen we proberen de overlast zoveel mogelijk te beperken." Uitgerekend op de dag dat de Voorschotense gemeenteraad zich buigt over de wijziging van het bestemmingsplan Nassau- wijk om de bouw van veertig appartementen aan de Prins Bernhardlaan mogelijk te ma ken, begint voor de rechtbank in Den Haag op 1 juli de bo demprocedure tegen de bouw vergunning. Omwonenden en ouders van kinderen op de Ds. Fortgensschool zijn het niet eens met de bouw van huizen voor ouderen en gehandicap ten. Zij stellen al enige tijd alles in het werk om de bouw tegen te houden. Ze vinden de twee gebouwen te massaal. Verder wijzen zij erop dat er te weinig parkeergelegenheid is, dat er nauwelijks ruimte rond de school overblijft en dat de bouw ten koste gaat van het groen. In november vorig jaar wees de president van de Haagse rechtbank, A. van Delden, het verzoek om de bouw te schor sen nog af. Inmiddels is met de werkzaamheden begonnen. Op de plek waar eerst een vleugel van de school stond, worden 27 aangepaste woningen neerge zet en aan de rand van het Bur gemeester Berkhoutpark ver rijst het andere complex. De bezwaarmakers weten zich ge steund door de commissie be roep- en bezwaarschriften. Zowel A. van der Hoeven, die een groep van zestien omwo nenden vertegenwoordigt, als F. Groothausen, die spreekt na mens 160 ouders en vier om wonenden, is van mening dat de eerste plannen veel minder ingrijpend waren. „In eerste in stantie waren dertig in plaats van veertig woningen gepland. Er zouden ook twee bouwlagen komen en geen drie. Naar alle waarschijnlijkheid zouden we dat hebben geaccepteerd", al dus Van der Hoeven. Volgens Groothausen zouden de bezwa ren 'veel minder' zijn. „Nu is het allemaal te massaal." Burgemeester en wethouders wijzen de kritiek van de hand. Zij vinden dat er wel voldoende ruimte overblijft, dat het parke ren geen problemen zal opleve ren en dat de bouw niet ten koste gaat van het groen. „Er wordt gebouwd naast het Berk houtpark waar eerst een post stond van de plantsoenen dienst. Dat gedeelte heeft nooit onderdeel uitgemaakt van het park." B en W benadrukken de grote behoefte aan zogeheten woonzorgcomplexen. Of de bezwaarmakers ook de verandering van het bestem mingsplan zullen voorleggen aan de rechter is nog niet be kend. Groothausen: „Dat hangt af van de zaak die op 1 juli speelt. Als de rechter ons in het ongelijk stelt, stappen we even tueel naar de Raad van State." De firma Wesselingh en Bol aan de Burmadeweg in Zoe- terwoude verzet zich tegen de komst van vier a vijf wind molens langs de rijksweg Nil. Het boerenbedrijf wil de ze turbines niet op zijn land en heeft dat laten weten aan het energiebedrijf EWR en de gemeente. „We zijn niet tegen windmolens, maar wel op deze plek. Ze passen niet in het landschap. Bovendien raken we de nodige grond kwijt en dat gaat ten koste van de bedrijfsvoe ring", aldus P. Wesselingh-Bol. JAN PREENEN Voor de EWR betekent dat een nieuwe tegenvaller. Dit bedrijf wilde aanvankelijk nog voor eind volgend jaar 45 nieuwe windmolens bouwen in Zoeter - woude (11), Rijnwoude (10) en Jacobswoude (24). Inmiddels is dat aantal teruggebracht tot veertig, omdat de turbines op grotere afstand moeten staan van 'ouderwetse' windmolens dan in eerste instantie werd ge dacht. Daarom is bijvoorbeeld het aantal molens dat langs de A4 in Zoeterwoude zou komen (zes) gehalveerd. Volgens E. Nijssen, product manager duurzame energie van de EWR, is het een kwestie van geduld hebben en verder over leggen. „We hebben eerder meegemaakt dat de mening van mensen in de loop der tijd ver andert. Het is vaak een proces van jaren. Natuurlijk is het een tegenvaller, maar we gaan door." De molens kunnen per stuk vijfhonderd huishoudens per jaar van energie voorzien. Aan vankelijk had de gemeenteraad van Zoeterwoude grote twijfels over de komst van de turbines. De raadsleden wilden een ex cursie langs windmolens in Zeeland afwachten en een poli tiek café van Progressief Zoeter woude, dat gisteravond in De Eendenkooi werd gehouden. Inmiddels ziet het er naar uit dat Progressief Zoeterwoude en de WD akkoord zullen gaan. W. Ooijendijk, fractievoorzitter van PZ: „We hebben niet voor niets voor het collegeprogram ma een bijdrage geleverd over duurzame energie. We kunnen het niet maken om te zeggen dat dergelijke energie mooi is, terwijl we er verder niets aan doen. Belangrijk voor ons is dat de molens minder hoog wor den dan eerst werd gezegd. Er wordt nu gesproken over zestig in plaats van tachtig meter. Er komen er ook minder en er zijn ook geen grote toevoerwegen nodig. De geluidsoverlast is mi nimaal. Als je onder die voor waarden alle huishoudens van energie kunt voorzien, is dat toch prima? Het moet echter niet zo zijn dat ze zomaar er gens worden neergezet." De WD lijkt ook te zullen in stemmen met de plannen. C. Dantuma-Bot: „Ik verwacht wel dat het die kant op zal gaan. De molens moeten wel mooi in lijn worden opgesteld. Je moet ze niet zo lukraak neerzetten." Het CDA wil vooralsnog niet verder gaan dan 'een paar mo lens', die zijn gepland bij de af rit van de A4 in Zoeterwoude. Fractievoorzitter M. Ates-Snij- dewind: „Ook wij zijn voorstan der van duurzame energie, maar deze moderne molens horen in een modern land schap, zoals langs de dijken in Zeeland. Niet bij oude boerde rijen in Zoeterwoude." De raad van Zoeterwoude moet zich na de vakantie over de komst van de windmolens uitspreken. De raad van Ja cobswoude staat positief tegen over de turbines. In Rijnwoude bestaat er veel verzet tegen. Zes politieagenten hebben van nacht urenlang dwars door de bebouwde kom van Leiderdorp twee losgebroken paarden ach ternagezeten. De dieren, een merrie en een sheüandpony, werden even na middernacht ontdekt bij het kruispunt van de Persant Snoepweg en de provinciale weg. Op de ontdekking van de paarden volgde een twee uur durende klopjacht, waarbij ook een veearts en een schutter met verdovingsgeweer te hulp wer den geroepen. Maar zelfs twee ampullen met verdovend middel waren niet voldoende om de ge stresste merrie te kalmeren. Om twee uur 's nachts werd een pauze ingelast om de viervoe ters tot rust te laten komen. Uiteindelijk slaagden de agenten er om zes uur vanmor gen in de paarden een weiland aan de Ruigekade in te loodsen. De eigenaar van de paarden is niet bekend. Als hij zich meldt bij de politie kan hij ze komen afhalen. VOORSCHOTEN JAN PREENEN Met het verbeteren van de verlichting en door meer te snoeien wil Voorschoten de onveiligheid rond het win kelcentrum Noord Hofland aanpakken. „Door het zoveel mogelijk terugdringen van donkere plekken wordt cri mineel gedrag minder aan trekkelijk. Tevens zorgt de verbeterde verlichting voor het vergroten van het subjec tieve veiligheidsgevoel", al dus burgemeester en wet houders. Voor anderhalve ton wor den tal van maatregelen rond het winkelcentrum ge nomen. Zo komen er twee zitbanken, twee invaliden parkeerplaatsen en wordt de inrit vanaf de Admiraal de Ruytersingel verbreed om een einde te maken aan pro blemen met draaiende vrachtwagens. In een poging de overlast van spelende jeugd te beper ken, wordt een ballenvanger geplaatst. Omwonenden hadden liever gezien dat het speelpleintje gedeeltelijk was opgeofferd aan parkeerplaat sen, maar daar zijn B en W het niet mee eens. Kinderen moeten ruimte hebben om te spelen, vinden zij. Het milieuparkje blijft voorlopig op dezelfde plek, omdat er plannen bestaan voor ondergrondse bakken. snote ivoll ling, tenkooi open tijdens verbouwing oude De Eendenkooi in Zoeterwoude Rijndijk blijft tij- r**/) gróte verbouwing, die half augustus begint, gewoon w )e entree van het multifunctionele centrum aan het spad wordt verplaatst, het gebouw krijgt lichtkoepels en enmuren worden vervangen door flexibele wanden. Op ik noj vvaar nu de hoofdingang is, komt een nooduitgang met de 1 -n plaats van bovenlichten Bij het centrum wordt een lat de )men neergezet voor personeel van de algemene dienst kledii >emeente. Dat wordt ook het informatiepunt voor de be- ippara van Rijndijk. Het werk duurt tot half november. Juder )ijn na aanrijding landij ohoe-rijndijkTwee automobilistes zijn gisteren licht ge- lemsli eraakt bij een aanrijding op de Hoge Rijndijk in Zoeter- De ene bestuurster, een 32-jarige vrouw, wilde linksaf le Vijf Meilaan in. Voor haar reed een vrachtwagen die •ht belemmerde. Toen zij de baan voor tegemoetko- ennu erkeer wilde kruisen, botste ze op de auto van een 18-ja- iet W derdorpse. De vrouwen, die allebei nekklachten hadden, natie- jerzocht in het LUMC. sen z 'St tlall(ler Zeildagen in Warmond eerste Voor de vijftiende keer vinden zaterdag 12 en zon- uni in Warmond de Westlander Zeildagen plaats. Meer htig jaar oude platbodems strijden in twee klassen om selbokaal. De zeiljachten starten vanaf Park Groot Lee- riehoi iide dagen om tien uur en half twee. Vanaf vrijdagavond tur liggen ze daar al. Burgemeester Van der Wel reikt om half vijf de prijzen uit. te be 1 Bewoners willen opknapbeurt Voorstraat Meer licht bij winkelcentrum Noord Hofland 1SI erd lia ;espi ge, f|M KOEVOET it. La; VAN VOORPAGINA t dat investeringen in kin- g leveren landelijk ,000 plaatsen op. De op dit moment goed n 1500 plaatsen in Lei- er daar enkele hon- van. Waarnemend di- T. van den Bos voor- lere wachtlijsten, maar len zullen ze niet. „Uit- van capaciteit leidt tot grotere vraag." :n Bos vindt het 'onbe- ar' om te morrelen aan ten die de COKL stelt ties. ,Als kwantiteit de domineert, zit je fout. onze eisen rede- Ie vn C)rma^i8e schoolgebou- „oov problematisch, die onver- ionr luul weer n°dig kan hebben voor het onderwijs." Voor Alphen komt de uitbrei ding neer op zo'n 150 tot 200 kindplaatsen, schat directeur M. van Mourik van de Stichting Kinderopvang Alphen aan den Rijn. „We houden gezonde wachtlijsten over: je staat er niet op voor de statistieken maar omdat je kunt wachten op een plek voor je kind." Ook in Alphen is het vinden van loca ties een probleem. „Bouwgrond ligt niet voor het oprapen." Om dit te ondervangen studeert Al phen op zogenoemde 'project organisaties'. Er wordt gedacht aan nauwe samenwerking tus sen bijvoorbeeld een kinder boerderij en naschoolse op vang. Haar Leidse collega Van den Bos is daar niet enthousiast over. „Dan prganiseer je alleen maar activiteiten. Er moet een aanwijsbare onderkomen zijn." ^ifevercakkingen en oneffenheden in de Voorstraat moet iets gedaan worden, vindt de belangenvereniging bewoners Voorstraat. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17