ernietig luit over l 'Dit vak zal iltijd blijven Jaar cel geëist na mishandeling Stevenshof viert feest Leiden Regio Bouwputten 295 ^sintratuin ANDEL M WANDEL Grenswisselkantoor verkoopt stedenreizen KORT EN ZAKELIJK persbureau argos Tegen een 33-jarige man uit Leiden is gisteren voor de Am sterdamse rechtbank twaalf maanden gevangenisstraf geëist wegens straatroof. De man wordt ervan verdacht op 6 maart van dit jaar twee Zwitser se toeristen in Amsterdam met geweld geld afhandig te hebben willen maken. De man beweert de toeristen niet te hebben wil len beroven en was helemaal niet te spreken over de eis van officier van justitie mr. S. Toni- no. ,,Het is klinkklare onzin wat de officier daar vertelt. Ik weet vanuit mijn hart dat het niet zo is gegaan", aldus de Leidenaar. De verklaringen van de slachtoffers en de verdachte verlopen voor het grootste deel hetzelfde. De Zwitsers waren op de vroege ochtend van 6 maart op zoek naar een plek waar ze koffie konden drinken. Ze vroe gen de verdachte of hij een plek wist en deze liep met hen mee in de richting van een coffee shop waar hij net zelf vandaan was gekomen. Op een gegeven moment vertrouwden de Zwit sers de 33-jarige om de een of andere reden niet meer en ze liepen terug naar het Damrak, waar ze vandaan kwamen. Vanaf dat punt beginnen de verklaringen te verschillen. Vol gens de verdachte hadden de Zwitsers hem geld beloofd als hij ze naar een plek zou bren gen, volgens de Zwitsers eiste de man hier bij het teruglopen plotseling om. In elk geval werd de Leidenaar heel kwaad en gaf een van de mannen een klap. Hij eiste dat ze naar een wissel kantoor zouden gaan. Daar aangekomen meende de ver dachte dat de Zwitsers hem uit scholden en deelde weer een klap uit. De man achter het lo ket van het wisselkantoor belde hierop de politie, die snel ter plaatse was en de Leidenaar ar resteerde. De verdachte is verslaafd aan drugs en is de afgelopen tien jaar tot in totaal tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld, waarvan hij zes jaar heeft geze ten. Veel van de door hem be gane delicten hebben te maken met gewelddadige diefstallen of straatroven. Toch meende de officier dat de 33-jarige in dit geval niet erop uit was de Zwit sers te beroven. Een gevange nisstraf van twaalf maanden leek hem echter wel op zijn plaats, omdat de Zwitser rede lijk zware verwondingen had opgelopen en een dergelijke straf de Leidenaar de kans zou kunnen geven om zich aan het drugswereldje te onttrekken. De man had hiermee al een begin gemaakt door afspraken te maken met het CAD (Consul tatiebureau Alcohol en Drugs- )in Leiden, maar volgens de of ficier was de breuk met zijn ver leden nog niet groot genoeg. Advocaat N. van der Voet merk te op dat iemand die net een straatroof had willen plegen, niet zou blijven wachten nadat hij vernomen had dat de politie was gebeld. De rechtbank doet op 23 juni uitspraak. Leidsch Dagblad ANNO 1899 Zaterdag 10 Juni WARMOND - Over het program der feestelijkheden bij het 100-jarig bestaan van het Groot-Seminarie op 14 Juni a.s., deelt men nog de volgende bijzon derheden mede: 's Morgens zal Mgr. Bottemane een Pontificale H. Mis van dankbaarheid opdragen. Daarna een lun cheon op de nog ledige en dus zeer ruime bovenver dieping van het nieuwe gebouw. Vervolgens reünie van leerlingen en oud-leerlingen in de bibliotheek, waar, behalve een plechtige complimenteering van Mgr. en de gasten, het uit Cantate en voordrachten bestaande Declamatorium ("De H. Berg") zal gege ven worden. Ter herinnering aan het eeuwfeest zullen de pro fessoren en theologanten van het Seminarie en corps ter bedevaart gaan naar Brielle, om daar op het graf der H.H. Martelaren van Gorkum moed en kracht af te smeeken in de belijdenis van het katho liek geloof. ANNO 1974 PRDAG 10 JUNI 1999 Maandag 10 juni LEIDEN - Terwijl er nog twee wedstrijden te spelen zijn is LZ'86, dit weekend dankzij een 2-6 zege op DWT ongeslagen kampioen geworden van klasse 2A van de waterpolocompetitie. Met LZ'86 zal de kam pioen van klasse 2B, ESCA, promoveren naar de eer ste klasse. De competitie van de eerste klassers be gint al in oktober, zodat LZ'86 maar van een korte zomerrust zal kunnen genieten. LZ'86 is bezig een sterk seizoen af te sluiten. Na een wat aarzelend be gin toonden de Leidenaars zich daarna in al hun ont moetingen met hun concurrenten duidelijk de sterk- sten. De ernstige blessures die Wim van Zijl en Han de Graaf opliepen zullen Henk Versluis, dit jaar voor het eerst trainer-coach bij de roodblauwen, toch nog wel de nodige hoofdbrekens hebben opgeleverd. DWT heeft het LZ'86 met erg lastig kunnen maken. Aanvoerder Jan Breedeveld zal zich deze wedstrijd in Haarlem nog wel enige tijd blijven herinneren, want behalve dat zijn team kampioen werd liep hij zelf in dit duel een gebroken neusbeentje op, waar door hij halverwege de wedstrijd het water móest verlaten. Dit kwam des te slechter uit voor de Leide naars, omdat zij toch al niet volledig waren. Wim van Zijl ontbrak door een oorblessure, terwijl ook Aad van Mil en Dick Houthoff, door examenzorgen ge kweld, afwezig waren. Coach Versluis had voor hen in de plaats Eduard Klasen en Jan van Duren meege nomen. Joop Siera opende in de eerste periode de score met een afstandsschot, waarna Fried Elzenga de stand in het tweede part op 0-2 bracht. Een boogbal van Van Kampen liet DWT iets dichterbij ko men, maar Fried Elzenga vergrootte het verschil weer tot twee goals door een strafworp te benutten. De Haarlemmers konden aanvallend nie^ imponeren en LZ'86 liep in het derde part uit tot 1-5 door Jan de Graaf en Fried Elzenga. In het laatste part werd tweemaal een Leidenaar uit het water gestuurd, maar aangezien DWT hiervan niet profiteerde veran derde er in de stand niet veel. Kokkelkoren en Elzen ga bepaalden de eindstand op 2-6. CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -5356430 DCStevenhof viert zaterdag met een reeks activiteiten zijn wijk- feest. Een van de hoofdmoten van het programma is de ker mis die rond het winkelcen trum staat. Verder zijn bij het winkelcentrum een kindervrij markt (09.00 tot 17.00 uur), de monstraties van de scouting groepen Leonardus en Sleutel- groep (09.30 tot 17.00 uur), een braderie (10.00-17.00 uur) met een ANWB simulator, een reu- zensjoelbak in het park en een presentatie van motorclub Pe gasus. Daarnaast zijn er optredens van muziekband N206 (10.30- 14.00) en de bandparodie-act De Badmutsen, afgewisseld door de Leidse Oscar Harris (14.00-16.00 uur). In het wijk- park is. van 12.00 tot 17.00 uur de sfeer van Montmartre te proeven, van country wes- ternmuziek (13.00-15.00 uur) en rock&roll (13.00-17.00 uur) te genieten. In het buurthuis Stevenshof zijn verder een kin dervoorstelling (10.00-11.00 uur, verschillende optredens (13.30-17.00 uur) en tot slot een feestavond (20.00-24.00 uur). Boekhouding moet boven tafel teren ter wille tijdens de rechts zitting. De ex-directeur tekende ho ger beroep aan omdat hij door de politierechter tot vier maan den cel werd veroordeeld voor het onttrekken van goederen aan een faillissement. De ex-di recteur was niet aanwezig bij de strafzaak in juli 1995 omdat de dagvaarding hem niet persoon lijk is uitgereikt. Pas in mei 1998, bijna vijf jaar na het fail lissement ontving hij het von- persbureau cerberus Het openbaar ministerie heeft drie maanden de tijd gekregen om de boekhouding van een failliet gegane Leidse meubel zaak boven water te krijgen. De 40-jarige ex-directeur, die wordt verdacht van het onttrek ken van spullen aan een faillis sement, zegt die boekhouding nodig te hebben om zijn on schuld aan te tonen. Het Haag se gerechtshof was de man gis- LEIDEN - Het kampioensteam van LZ'86: uiterst links coach Henk Versluis. Achterste rij v.l.n.r. Dick Hout hoff, Jan Breedeveld, Jaap Bakker, Wim van Zijl en Aad van Mil. Voorste rij v.l.n.r. Joop Siera, Jan de Graaf, Fried Elzenga en Gerard Soet. foto archief leidsch dagblad Grens Wissel Kantoor Leiden heeft takenpakket uitgebreid. Als eerste ves- in Nederland verkoopt het GWK op Centraal voortaan ook korte ste- eizen binnen Europa. 14 juni gaat in navolging daarvan kantoor op Den Haag CS tot dit tief over. erkopen van stedenreizen naar be ngen als Parijs, Londen, Brussel, Brugge, Antwerpen en Berlijn ligt volgens het GWK in het verlengde van de activitei ten die het kantoor nu al ontplooit. Behalve het wisselen van vreemde valu ta behelst dat de verkoop van buitenland se telefoonkaarten, reisverzekeringen en toegangskaarten voor attractieparken, concerten en evenementen. Met de komst van de euro als Europese munteenheid neemt bovendien het wis- selverkeer in de toekomst aanzienlijk af. Ook daarom verkent het GWK andere markten. De twee- tot vijfdaagse reizen binnen Europa zijn inclusief vervoer per trein en overnachting in de diverse hotelklassen. Voor de reizen is een brochure verkrijg baar bij het GWK. ad van kaam Het telecombedrijf 't for tele com' heeft op industriepark Roomburg een zogenaamd 'bu siness place' geopend. Het be drijf is bedoeld voor zakelijke klanten met vragen op het ge bied van telecommunicatie. Het bedrijf kan voor zowel gro te als kleine bedrijven optreden als telecommanager, telecom- adviseur of telecominkoper. Barendregt vraagt minister: Uitstel wandelcafé leiden Het wandelcafé van de NIVON, dat aanvankelijk voor komende vrijdag stond gepland, is we gens vakantie een week ver plaatst. Het 'café' is nu op 18 juni, in buurthuis De Pancrat, Middelstegracht 85, aanvang 20.00 uur. van Binnenlandse Zaken moet het besluit naast vuilstort De Bult een woonwijk te vernietigen. Het is namelijk in strijd met de oud-directeur van gemeentewerken L. Ba- in een brief aan Peper. Ook wrijft hij de Leidse iteraad onbehoorlijk bestuur aan. obsert minkhorst kunn egt geeft zijn strijd te- nieuwe bestemmings- omburg niet op. Aan- c wendde de oud-top- iar, die over het vol- -an de vuilnisbelt inder- eiding had, zich tot de Barendregt stelt dat de ig die in De Bult zit, i nieuw geplande wijk imen. Een gevaar waar jente te weinig rekening udt. Barendregt heeft ezwaar aangetekend bij incie. iel een zekere verant- ijkheid voor wat er des- et de vuilstort is ge- verklaart hij zijn brie- Peper en aan Zuid-Hol- ben niet uit op eigen doe gewoon alles wat vermogen ligt om te aien dat de wijk nadelen le™ tolt ondervindt. Ik vind Is de situatie nu is, de :e in de polder geen a in mag bouwen." vormde gemeenteraad ver- het niet helemaal en "in verantwoordelijk wet- *che T. van Rij nader onder- oso in Rij beloofde dat een leskundige alle rappor- de afgelopen jaren over .1 plaats zijn geschreven, Studeren. In afwachting a"'[ :ns oordeel over de ik van extra sanerings- elen gaat de gemeente wel door met de voor gen voor het bouwen nieuwe wijk. De wet- meldt dat die deskundi- ddels is gevonden. In 'met het wijkcomité van fg is besloten om een irker van TNO de stu- te laten pluizen, idregt schrijft juist aan lat door het aanstellen n deskundige de ge- :aad een voorwaardelijk heeft genomen. Dat is ?c 5 le wet, is Barendregts ^n' ïrstelling, omdat de raad va ïstemmingsplannen al- voorwaardelijke beslui- nemen. ouder Van Rij: ,,Die stel ling is niet waar. Er was een rui me raadsmeerderheid voor het vaststellen van het bestem mingsplan. Om de twijfel en de vrees weg te nemen, is het goed om nog een keer overal naar te kijken. De raad heeft een helder besluit genomen. Het merk waardige is dat Barendregt ook tegen de fietsbrug over het Rijn- Schiekanaal is. Hij grijpt de angst over De Bult aan om be zwaar te maken. Hij is gewoon tegen bebouwing daar. Hij heeft zich nooit eerder zorgen over de vuilstort gemaakt." Barendregt: „Hoe komt hij daar bij? Ik zeg: wel bouwen, maar alleen niet zo." De amb tenaar zegt dat hij jaren terug al een voorganger van Van Rij heeft gewaarschuwd voor de gevaren van De Bult. En met re latief eenvoudige en goedkope middelen kan lekkage simpel weg voorkomen worden, zegt hij. Het slaan van een dam- wand kost, schat Barendregt, een miljoen gulden. De exploi tatie van de wijk Roomburg is een veelvoud daarvan. „Ik heb bedragen gehoord van rond de honderd miljoen." Bosviolen (Viola cornuta), bloeien de hele zomer in potten of border. Keuze uit diverse kleuren. Nu van 4.95 voor slechts VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.lntratuin.nl HET GROENE WARENHUIS van der Born 40 jaar in elektrotechniek dat zijn dochter vond dat niet ongemerkt voorbij 8.30fien gaan, anders had nie- geweten dat Koos van j rn deze maand al vier de- actief is in de elektro- ek. De geboren Leidenaar in 1959 voor zichzelf garage van zijn ou- huis aan de Langegracht. ir Bom had ook nog win- verlichting en elektro- j ek aan ondermeer de He- Haarlemmerstraat en de Vest. Via de Kopermo- postj ram hij uiteindelijk te- aan de Watermolen, er Bom leerde het vak in Cass instantie in de praktijk, zen b het vak vooral geleerd an- mijn werk op de kermis, de mee met de kermis en waar ik kwam was weer idere situatie. Nu is er overal 220 volt of 380 volt, maar vroeger was het voltagé vaak heel verschillend." In de loop der jaren volgde hij cursussen en bezocht hij fabrie ken om bij te blijven. „Er is in de afgelopen 40 jaar natuurlijk veel veranderd. Ik heb vroeger nog in huizen op het Rapen burg de eerste elektriciteit aan gelegd. Die mensen hadden daarvoor alleen gaslicht", ver telt Van der Born. „In die tijd werd alles nog aangelegd met ijzeren leidingen. Tegenwoor dig is het allemaal kunststof." .Maar niet alleen het materiaal is veranderd. „De klanten zijn tegenwoordig veel technischer en ze kunnen meer zelf doen," vindt Van der Bom. „Bij de gro te bouwmarkten liggen tegen woordig schema's en wij zijn in de afgelopen jaren zelf meer materiaal gaan verkopen aan mensen die dat vervolgens zelf installeren." Al gaat dat niet altijd goed. „Het gebeurt soms wel dat ik ergens kom en dat de elektra door ken nissen is aangelegd, maar dat niemand meer weet hoe de schakelingen lopen. Dan gaat bijvoorbeeld het licht niet meer uit." Volgens Van der Born gaat het vaak om logisch nadenken. „Veel storingen kunnen we ook telefonisch oplossen, door mensen simpele instructies te geven." Van der Bom vindt de afwisse ling het leukste in zijn vak. „Je komt altijd wel iets anders te gen. Zeker in de wat oudere huizen is geen enkele kast het zelfde." Maar zijn werk heeft meer leuke kanten. „Het geeft een goed gevoel om blije ge zichten te zien van mensen die door een storing een tijdje geen licht hadden." Het lijkt erop dat ook over veer tig jaar de naam Van der Bom nog een begrip is. „Mijn doch ter en mijn schoonzoon heb ben de winkel inmiddels over genomen, ik houd me alleen nog bezig met het installatie- werk. Bovendien is dit een vak dat altijd zal blijven. Of het nou om een computer gaat of een lamp, mensen hebben altijd elektriciteit nodig." lesley grieten Koos van der Born in de win kel die tegen woordig in han den is van zijn dochter. foto hielco kuipers Het nieuwe uitvaartcentrum van Ad Sanctos en Eenvoud uit vaartverzorging houdt op 19 ju ni een open dag. Het centrum aan de Gitstraat beschikt over enkele huis-rouwkamers waar nabestaanden 24 uur per dag toegang hebben. Op de open dag zijn er informatiestands van onder meer begraafplaats en crematorium Rhijnhof en zijn er prenten en schilderijen van rouwgebruiken te zien. Bo vendien spelen een zigeuneror kest en een strijkkwartet. De open dag duurt van 11.00 uur tot 16.00 uur. leiden De grootste bouwputten van Leiden bevinden zich momen teel aan de westkant van de stad. Het Transferium is open maar nog niet helemaal af, het nieuwe onderkomen van het hoogheemraad schap staat op het punt om opgeleverd te worden en aan de nieuw bouw van Zorg en Zekerheid (foto) zijn de bouwvakkers eigenlijk maar net begonnen. De centrale vestiging van de verzekeraar wordt naar verwachting volgend jaar juni geopend. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15