Feest voor aandeelhouders, onzekerheid bij personeel KLM verft 'droommachinesBritse miljonair Economie ollenexport lar record j|r Invloed ondernemingsraad wordt minder na staalfusie Het Wybertje nu in Nederlandse handen iDAG 8 JUNI 1999 PTIE hnologiepact van Acer en IBM JESL Het Taiwanese Acer en het Amerikaanse IBM hebben zevenjarige overeenkomst gesloten voor het uitwisselen van lucten en technologieën. De samenwerking is volgens de puterfabrikanten zeker zeventien miljard gulden waard, maakt voor IBM al een belangrijk deel van de Aptiva-com- irs. Het Taiwanese concern gaat nu ook technologieën leve- vooral voor de productie van harddiskdrives. Omgekeerd pt Acer van IBM weer micro-elektronica, netwerkproducten ieeldschermtechnologieën. isvoorraad iets kleiner geworden mag; De Nederlandse gasvoorraad was begin dit jaar 54 ird kubieke meter minder dan het jaar daarvoor. De voor komt nu uit op 1.893 miljard kubieke meter. Dit is het sal- an nieuwe vondsten, herwaardering van al eerder gevon- velden en de productie van gas. In 1998 werden er vijftien we gasvondsten gedaan, goed voor 32 miljard kubieke me- Er werd bijna 80 miljard kuub naar boven gehaald. Dit blijkt iijfers van het ministerie van economische zaken. •ije gasmarkt kostbaar voor tuinders iaag De nieuwe Gaswet gaat de Nederlandse glastuin- iv 530 tot 610 miljoen gulden per jaar kosten. Dat blijkt uit rlopige berekeningen van het Landbouw-Economisch Insti- Het ontwerp voor de Gaswet wordt binnenkort door de ler besproken. De wet leidt tot een vrije gasmarkt in Neder- waarbij de Gasunie de afnemers hogere tarieven berekent het gebruik van leidingen. De gasprijs voor tuinders stijgt door veertien cent per kuub, ofwel een verhoging van zestig :ent. Een tuinbouwbedrijf van één hectare betaalt dan 00 tot 60.000 gulden extra per jaar. Het LEI verwacht dat lerde van de hogere prijs door energiebesparing teniet kan den gedaan. De tuinders gebruiken in 10.000 bedrijven on- ier 4,5 miljard kuub gas. landbrief naar levensverzekeraars ;foqrt Levensverzekeraars hebben steeds meer moeite Tagen te verwerken. De afhandelingstermijn is al opgelo- tot meer dan een jaar, zo constateert de NVA. Het overkoe- nd orgaan van assurantietussenpersonen maakt zich over ontwikkeling ernstig zorgen. Daarom stuurt de vereniging brandbrief naar de verzekeraars. Het wordt nu toch echt te zegt een woordvoerster van de NVA. ,,Dit is slecht voor het »o van de branche", aldus de NVA. De langzame afhande- van aanvragen en mutaties wordt vooral veroorzaakt door oneelsgebrek. Ook reorganisaties en personeelsverloop 1 de zaak geen goed. Verder speelt ook een rol dat de vraag levensverzekeringen erg groot is. I neemt pompen Aral in België over 5EL« Kuwait Petroleum, dat opereert onder de merknaam ïeemt in België de ruim 200 benzinestations over van het se Aral. Vorig jaar kocht Q8 al de Belgische consumenten- liteiten van British Petroleum (BP). Het bedrijf gaat nu be- cken over zo'n 500 verkooppunten en 17 procent van de kt in België. Aral, in meerderheid eigendom van het conglo- aat Veba, trekt zich terug van de Belgische markt, omdat het de gewenste tien procent niet haalde. Het wilzich taan concentreren op de groeimarkten in Oost-Europa. nzine weer twee cent duurder erdam Benzine wordt met ingang van woensdag 2 cent ;der. Afgelopen vrijdag ging de prijs nog met één cent om- De automobilist moet vanaf woensdag 2,30 gulden neer- n voor een liter super met loodvervanger, 2,18 gulden voor ongelood en 2,24 voor super plus ongelood. Diesel gaat :ent omhoog en komt uit op fl,464 per liter. afische industrie boos op PTT ;rdam De grafische industrie is boos op PTT Post. De be en krijgen volgens het Koninklijk Verbond van Grafische ernemingen steeds vaker de schuld van de laat bezorgde en beschadigde stukken. Het KVGO weet waar de schoen gt: bij de zes ultra moderne sorteercentra. Volgens de grafi- erken de sorteermachines niet goed. Postcodes worden ver- el gelezen. Ook is de druk, waarmee de poststukken worden geklemd in de machines zo groot dat adresetiketten of -wik- loslaten, of het folie wordt beschadigd. Daarbij roepen ad- 'stratieve problemen, door recente wijzigingen in het tarie- en kortingensysteem van PTT,Post extra irritatie op. PTT erkent dat er problemen zijn met het nieuwe sorteersys- ,Het zijn er net iets meer dan we hadden ingecalculeerd, verken er hard aan om de kinderziektes uit de wereld te lergieverbruik in 1998 stabiel iaag» Nederland heeft vorig jaar niet meer energie ver- kt dan in in 1997. Dat komt volgens het CBS mede door de - ere temperaturen van 1998. Het energieverbruik van de Ne- andse huishoudens was vorig jaar vier procent lager dan in De kachels brandden gemiddeld vijf procent minder hard. stroomverbruik steeg met drie procent omdat in woningen ids meer elektrische apparaten staan. De industrie-sector mikte een half procent meer energie, terwijl de productie 2,5 procent toenam. Ten opzichte van 1990 is het energie- iruik met tien procent gestegen. De bevolking nam in die iode met ruim vijf procent toe zodat de Nederlanders per o meer energie hebben gebruikt. In het verkeer werd 22 :ent meer energie opgemaakt en in de diensten en de land- iW elf procent. Britten positief over staalfusie londen harm harkeaaa correspondent In Groot-Brittannië is positief gereageerd op de fusie. Voorzit ter Leahy van de belangrijkste ijzer- en staalbond zei: „De twee bedrijven fuseren niet uit zwakte, maar vanuit een krach tige positie. Ze fuseren om te groeien en dat is positief." De bonden waren ook blij met de toezegging van be stuursvoorzitter Bryant dat er vooralsnog geen vestigingen van British Steel gesloten zullen worden. Wel zal de fusie tot verder banenverlies leiden op die plaatsen waar het tot over lappende banen leidt, vooral in de administratieve sector. Ana listen gaan er vanuit dat de fu sie met name op management niveau tot banenverlies leidt. Los daarvan zit British Steel midden in een vijf jaar durende reorganisatie waarbij in totaal 12.000 banen verdwijnen. Ondanks de toezegging van British Steel dat de fusie niet leidt tot het sluiten van vesti gingen, is men er in Wales niet gerust op. Analisten houden er rekening mee dat het doek zal vallen over de fabriek in Llan- wern (Zuid-Wales) waar 3.500 mensen werken. Toen vorige week de plannen uitlekten stegen de aandelen British Steel op de Londense beurs 20 procent. 'Zoveelste bedrijf in buitenlandse handen' velsen-noord De Redcar-vestiging van British Steel in het Noord-Engelse Cleveland. foto ap owen humphreys vervolg van voorpagina Twee medewerkers van cokes- fabriek willen vanuit hun auto graag commentaar geven op het fusienieuws. „Of we bang zijn voor gedwongen ontsla gen? Nou niet direct. We heb ben net een CAO afgesloten voor twee jaar, dus dan wil ik wel zien hoe ze dat gaan uitleg gen", zegt de een. Zijn collega zegt de fusie logisch te vinden, maar toch kan hij niet onver deeld positief zijn. „Praktisch tachtig jaar lang was Hoog ovens zelfstandig. We zijn nu het zoveelste Nederlandse be drijf dat in buitenlandse han den komt. Dat vind ik toch wel een beetje jammer." Jos Zonneveld ziet de samen smelting met de Britten eigen lijk wel zitten, anders dan de fu sie met Hoesch in de jaren ze ventig. „Weet je wat het was, die Duitsers hadden een grote bek terwijl wij te gedwee waren. Die Engelsen, dat zijn toch meer gentlemen, hé? Nee hoor, volgens mij moet het lukken", aldus de medewerker van de af deling postzaken. „Of ik aande len Hoogovens heb? Ja zeker." Genoeg om van de koerswinst straks een lang weekend weg te gaan? „Wie weet", en Zonne veld fietst lachend weg. Hij moet de pont halen. Analisten zien voordelen in fusie Hoogovens-Britisli Steel „Zeker op langere termijn vormen we een heel sterke combinatie." In gouden penseelstreken schilderde Hoogovens-topman F. van Duyne gisteren de plannen voor de fusie met British Steel. Financiële analisten zijn het met hem eens: voor aandeelhouders Hoogovens is de operatie gunstig. Al zijn er nog wel wat haken en ogen, niet in de laatste plaats voor de werknemers. amsterdam/beverwuk ronald frisart „Het is best een positief ver haal'1', zegt( anglist P. Wortel van Delta Lloyd Bank. Öm in 3e staalwereid overeind te blijven, moeten bedrijven steeds groter zijn. Dat geeft ze financiële spierballen en het noodzakelij ke gewicht bij leveranciers en klanten. Hoogovens in z'n een tje is te klein. Samen met Bri tish Steel zal het een stuk beter gaan. Onder de voorlopige naam BSKH wordt komende herfst een fusiebaby op dé wereld ge zet. „Onder meer wat betreft winstgevendheid zjjn we gelijk waardige partners", benadrukte Hoogovens-topman Van Duyne gisteren in het Amsterdamse Hilton-hotel. Hij kon echter niet wegpoetsen dat de Britten in BSKH de eerste viool gaan spelen. Van de zeggenschap in de nieuwe onderneming be landt 61,7 procent aan de Britse kant van de Noordzee en slechts 38,3 procent aan Neder landse zijde. Analisten vinden dat zo gek nog niet. „Hoogovens komt er goed vanaf', vindt H. Jong- schaap van MeesPierson. Net als S. Smit (Bank Labouchère) wijst hij erop dat British Steel twee drie keer zo groot is als Hoogovens. Een nog dikkere Britse vinger in de fusiepap zou dus niet eens onredelijk zijn ge weest. Ter compensatie krijgen de aandeelhouders British Steel een uitkering van 2,4 miljard gulden. Ook over de verdeling van de bestuursfuncties zijn analisten wel te spreken. Van de zeven hoogste BSKH-posten vallen er drie in Nederlandse handen. Aandeelhouders Hoogovens hebben reden het glas te hef fen. Om te beginnen zal BSKH straks 35 procent van de winst als dividend uitkeren, tien pro cent meer dan het Nederlandse staalconcern hen nu toeschuift. Voorts kunnen aandeelhouders Hoogovens een bod verwach ten van ruim 46 euro per aan deel. Niet slecht, vinden analis ten, al zijn er nuances. Jong- schaap noemt het 'een bod dat zeker de waarde van Hoog ovens weerspiegelt'. Zijn colle ga P. Wortel vermoedt dat het best ietsje meer zou mogen zijn, bijvoorbeeld 48 of 49 euro. Pikant is de kanttekening van voorzitter G. Backer van de Centrale Ondernemingsraad bij Hoogovens. „Ik sluit niet uit dat andere staalbedrijven ook een bod uitbrengen." Het zou kun nen. Maar van wie zo'n bod moeten komen? Europese con cerns als Krupp, Thyssen en Hoogovens-topman F. van Duyne tijdens de persconferentie gisteren in Amsterdam. foto anp koen verheyden Usinor zijn zelf recent samen werkingsverbanden aangegaan. Zij hebben het nog druk genoeg met zichzelf. Een Amerikaans initiatief dan? Volgens S. Smit (Bank Labouchère) valt eerder te verwachten dat de Amerika nen onderling de handen ineen slaan, dan dat ze nu proberen Hoogovens in te lijven. Hooguit valt te denken aan overname van Hoogovens' alu- minium-poot door een buiten landse partij. Van Duyne be zwoer gisteren dat BSKH zich met aluminium blijft bezighou den. Analisten reageren op z'n minst sceptisch. „Het blijft een moeizame business en dat wordt door de fusie niet beter", vindt Jongschaap. Volgens hem is de aluminium-poot te klein. Van Duyne repte gisteren over het opkopen van andere bedrij ven. Toch is analist Smit niet geheel overtuigd: „Het kan best dat ze dat doen om de alumini- um-tak daarna voor een betere prijs te verkopen". Voor de zekerheid kunnen aluminium-werkers dus maar beter alert blijven. Al ziet analist Jongschaap voor de Nederland se vakbeweging geen reden om al te opgewonden te doen. Eer ste man in de BSKH-directie is gedurende de eerste twee jaar Hoogovens-topman Van Duy ne. „Die weet heel goed hoe hij met werknemers moet om springen." Zelf zei de op- perstaalmaker gisteren: „We zijn niet van plan de Neder landse traditie overboord te zetten". Toch zijn vakbondsmensen er niet gerust op. J. Duynhoven (FNV Bondgenoten) en A. van der Molen (De Unie) vinden het een veeg teken dat Van Duyne gisteren toegaf dat de fusie ba nen gaat kosten. Zelfs gedwon gen ontslagen zijn mogelijk. Vooral voor de 700 banen bij Lange Producten houden de bonden hun hart vast. Jloembollenexport lijkt op naar een record. Er is dit ide exportseizoen al voor niljard gulden uitgevoerd, rocent meer dan vorig jaar L deze tijd. Het Product- Tuinbouw meldt vooral iterke exportgroei naar de 3ie steeg met elf procent tuim 271 miljoen gulden, groei betreft voornamelijk n, waarvan er tot eind ruim 414 miljoen stuks !de VS werden verscheept, lover 345 miljoen stuks in horige seizoen. In totaal er bijna 958 miljoen tul- ollen de grens over. Van zijn er tot nu toe 497 'en stuks geëxporteerd. De nol komt op de derde met ruim 481 miljoen Menexport naar Japan is n, en terugval vorig jaar nu stijgend. Tot nu toe werd t seizoen voor 174,5 mil- gulden naar Japan uitge- I tegenover 162,3 miljoen en in het vorige exportsei- unt De export naar Duitsland t terug. Tot eind maart II de export uit op 177 mil- gulden. In het seizoen |97 was dat nog ruim 192 [en gulden. Virgin Atlantic presenteert tweepersoonsbed in vliegtuig schiphol richard mooyman In pyama presenteerde de ex centrieke Britse zakenman Ri chard Branson gisteren de nieuwe uitmonstering van zijn luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic. In een KLM-hangar nestelde hij zich samen met een blonde dame in twee vlieg- tuigstoelen die tot een tweeper soonsbed waren omgetoverd. De technische dienst van de KLM gaat alle 25 toestellen van Virgin Atlantic overspuiten tot 'zilveren droommachines', zo als Branson ze noemt. Met Brit se vlag en al, tot woede van ri vaal British Airways. Voor de KLM is met de op dracht circa tien miljoen gul den gemoeid. Branson besteedt aan de facelift van zijn in Lon den gestationeerde luchtvloot in totaal zo'n 125 miljoen gul den. Behalve de introductie van een heus tweepersoonbed aan boord kondigde de onortho doxe ondernemer een ruimere bar ^an in de 'upper class'. Zijn meestbetalende passagiers wa ren al gewend aan een massa gebeurt onderweg en aanslui tend vervoer per limousine. De eerste overgespoten Boeing 747 werd gisteren offici eel opgeleverd. Reden voor Branson om vanuit Londen een toestel vol fotografen en came raploegen naar Schiphol te vlie gen. Branson werd ooit bekend als de oprichter van de roem ruchte platenmaatschappij Vir gin Records, uitgever van onder meer de punkband Sex Pistols. Inmiddels is Virgin uitge groeid tot een conglomeraat van een groot aantal bedrijven, dat handelt in uiteenlopende zaken als frisdrank en pensioe nen. Met zijn vijftien jaar gele den opgerichte vliegmaat schappij weet de miljonair het leven van gigant British Airways flink zuur te maken. Dit jaar verwacht hij ruim drie miljoen passagiers te vervoeren. Het nieuwe handelsmerk van Virgin Atlantic is een soort pin up met een Britse vlag ter hoog te van de cockpit. De Union Jack is inzet geworden van een strijd met de veel grotere bran chegenoot British Airways, die de vlag enkele jaren geleden juist van alle vliegtuigstaarten verwijderde. Met name de leuze 'Britain's Flag Carrier' van Vir gin is bij de concurrent slecht gevallen. Uitgerekend een dag voor de presentatie van Virgin's nieuwe huisstijl kondigde ook British Airways aan dat de vlag weer op de toestellen zal prij ken. Paniekvoetbal, aldus de zelfverzekerde Branson. Engels recht gaat gelden haarlem ed blaauw De invloed van de Centrale On dernemingsraad (COR) van Hoogovens zal aanzienlijk min der zijn na de fusie tussen Bri tish Steel en Hoogovens. „Want de fusie-onderneming BSKH wordt een Plc, een onderne ming volgens Engels recht", zegt COR-voorzitter George Backer. „Dat betekent: geen centrale ondernemingsraad meer en geen adviesrecht." Plc is de afkorting van public limited liability company. De verschillen tussen een Engelse Plc en een Nederlandse naam loze vennootschap zijn groot. Zo wordt een NV geleid door een raad van bestuur, onder toezicht van een raad van com missarissen. Bij een Plc zitten de bestuurders en de commis sarissen samen in één be stuursorgaan, de zogeheten board. Toetsing van beslissin gen, zoals nu bij Hoogovens ge beurt door de commissarissen, vindt straks bij BSKH dus niet meer plaats. Volgens fiscalisten, juristen en andere specialisten ligt het voor de hand dat - onder de pa raplu van de fusie-onderne ming BSKH - de rechtspersoon Hoogovens blijft bestaan. Dan blijven de werknemers ook ge woon in dienst van Hoogovens. „De rechtspositie van het Ne derlandse personeel is wel dui delijk. Ze hebben een arbeids overeenkomst met Hoogovens en ze houden die", zegt een fis calist. Belangrijk is bovendien dat bij BSKH straks geen plaats is voor zogeheten vertrouwens- of werknemerscommissarissen. Het Engelse recht kent die functionarissen immers niet. Het Nederlandse recht wel en op grond daarvan hebben de Hoogovens-werknemers twee mensen, Van der Zijpp en Epe- ma, afgevaardigd naar de raad van commissarissen van het Nederlandse staalconcern. Als Hoogovens als rechtsper soon blijft bestaan, behouden Van der Zijpp en Epema hun Voorzitter van Centrale Onderne mingsraad bij Hoogovens G. Backer. archieffoto united photos de boer jur encelchor zetels, ook als de NV wordt om gebouwd tot besloten vennoot schap (BV). Hun invloed zal echter, net als die van de Cen trale Ondernemingsraad van Hoogovens, beduidend minder worden. De hoogste bestuurs macht berust straks immers niet meer bij Hoogovens, maar bij de Britse holding BSKH. „Dat klopt", bevestigde gis teravond Van der Zijpp. „Het is enigszins te vergelijken met de aluminiumpoot van Hoog ovens, die is ondergebracht in een Duitse variant op de NV, de GmbH. Daar heb ik als vertrou- wenscommissaris van Hoog ovens ook niets te zeggen." De verwachting is dat aan deelhouders van Hoogovens hun aandelen massaal aanbie den om ze om te ruilen voor aandelen BSKH. De vraag rijst wat de gevolgen zijn wanneer de meerderheid van de Hoog ovens-aandeelhouders weigert zijn aandelen om te ruilen. Die situatie kan ziqh voordoen als een concurrerend staalbedrijf met een fors hoger bod komt dan de dik 46 euro die BSKH biedt. „We lopen niet op de za ken vooruit", is het enige dat een woordvoerder van Hoog ovens kwijt wil. Het ligt in de bedoeling van BSKH om note ringen aan te vragen aan de beurzen van Londen, Amster dam en New York. Richard Branson, directeur van Virgin Atlantic, presenteert de nieuwe kleuren van zijn luchtvaartmaatschapij op Schiphol-Oost vanuit een bed. foto anp hans steinmeier breda anp Het Wybertje is Nederlands be zit. Gisteren werd bekend dat snoepfabrikant Van Melle de nieuwe eigenaar van de ruitvor mige keelpastille uit het schuif doosje is geworden. Het snoep je, dat eigendom was van het Zwitserse Gaba, wordt nu nog voornamelijk verkocht in Ne derland, Duitsland en Zwitser land. Het is goed voor een to taalomzet van twaalf miljoen waarvan ruim 6,5 miljoen in Nederland. Van Melle denkt de omzet via de eigen verkoopka nalen in Oost-Europa, Amerika en het Verre Oosten in vijf jaar te verviervoudigen. „Anders doen we geen goede zaken", zegt woordvoerder E. van Dijk. Hij zegt dat Van Melle al langer op jacht was naar goe de merken. Volgens Van Dijk is het eenvoudiger een bestaand merk uit te bouwen, dan een nieuw merk te lanceren. „Dan moet je je blik tien jaar vooruit richten en heb je een zak geld nodig. Wybert biedt ons een goede kans om voort te bouwen aan een sterk merk. Er is niet zoveel meer op de markt dat uniek is. Normaal gesproken moet dit een succes worden." Het Wybertje heeft een sterke Hollandse basis. De Zwitser Emile Wybert vond het snoepje 150 jaar geleden uit. Vanaf 1919 wordt het in Nederland ge maakt. Aanvankelijk in Hilver sum, later in Almere. Tien man verzorgen daar de totale pro ductie. De totale Nederlandse markt voor keelpastilles is redelijk sta biel. Al drie jaar wordt er in to taal 5.500 ton verkocht, vorig jaar goed voor 96 miljoen om zet. Dan gaat het naast Wybert - jes om merken als Vicks, Fis- hermens Friends, Potters en Stophoest. Volgens het Neder lands Studiecentrum voor Snacks en Zoetwaren kennen de sterke pastilles een vaste klantenkring van mensen die zingen of veel praten en stevige rokers.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9