Nog geen doorbraak op Kosovo-top Buitenland Surinamers zijn klap vliegramp nog niet te boven Honderden gevangenen ontsnapt België laat besmette producten in winkel Vluchtelingen apathisch, niemand vertrouwt Milosevic NSDAG 8 JUN11999 ïom ontmanteld voor basisschool Noord-Ierse munitiedeskundigen hebben gisteren in overwegend protestantse stad Ballymena een bom ontman- ld die voor de kantine van een katholieke basisschool was ge- aatst. Eerder had de politie de leerlingen van de St.Mary- hool in Harryville geëvacueerd. De nieuwe bomaanslag werd >rijdeld op de dag dat de 59-jarige vrouw wordt begraven die ie dagen geleden in de Noord-Ierse plaats Portadown om het ven kwam toen onbekenden een bom bij haar huis naar bin- >n gooiden. Zij was met een katholiek getrouwd. nie'IGimer-commaiidant veroordeeld jnqm penh Een Cambodjaanse rechtbank heeft een voormali- J. Prcommandant van de Rode Khmer tot levenslange gevange- 31 isstraf veroordeeld voor de moord op drie westerse rugzaktoe- iten in 1994. Nuon Paet is de eerste leider van de marxistische •rzetsbeweging die is veroordeeld. De rechter achtte na de eer- F'S' e procesdag bewezen dat de voormalige divisiecommandant erni jn mannen opdracht heeft gegeven tot de ontvoering van en oord op de toeristen. Nuon Paet ontkende in de rechtzaal ie- »re verantwoordelijkheid. Hij schoof de schuld richting oude nëe'aineraden. n Advocaten Öcalan aangeklaagd anbul De advocaten van de leider van de Koerdische Arbei- :rspartij (PKK) Abdullah öcalan, die in Turkije terechtstaat egens hoogverraad, worden wellicht aangeklaagd wegens pro- i kal l8ancla' DaaroP staat in Turkije drie tot vijfjaar gevangenis- )lad ra^ Ouders van soldaten die omkwamen in de strijd met de pari -rboden PKK hebben gisteren bij het Openbaar Ministerie 'un gedaan van PKK-progaganda door öcalans advocaten, tab; 'e beschreven Turkije afgelopen week onder meer als 'oor- 3r j gspartij' en PKK-strijders als 'slachtoffers'. Dit is volgens de Itali ic*ers en moet daarom worden bestraft, draa uide ongen opent vuur op voetbalveldje n salvador In San Salvador heeft een 17-jarige jongen zon- ig het vuur geopend op voetballers die een wedstrijdje in hun Donwijk speelden. Twee spelers werden gedood en drie toe- en v houwers raakten gewond. De jongen haalde tijdens de wed- t pa ijd een halfautomatisch M-16 geweer uit een koffer en begon daai het wilde weg te schieten, aldus de politie. Twee spelers wa- ever n °P s'ag dood en drie van de ongeveer 20 toeschouwers lie- j^el ;n kogelwonden op. Anderen raakten lichtgewond toen ze s ee obeerden te vluchten. Het motief voor de schietpartij is nog t ïduidelijk. uikh4in Laden op lijst grote misdadigers Avaa tsHiNGTONDe van terrorisme verdachte Saudiër Osama Bin idei iden is toegevoegd aan de Amerikaanse lijst van tien meest ge- ?n a chte misdadigers. Ook belandde de radicale Amerikaanse an- abortusactivist James Kopp op de lijst. Dat heeft de federale 1 cherche FBI bekendgemaakt. Bin Laden wordt gezien als het >r ee ein achter de bomaanslagen op de Amerikaanse ambassades Kenya en Tanzania, waarbij vorig jaar meer dan tweehonderd ensen omkwamen. Washington loofde ruim 10 miljoen gul- rectèn uit voor de gouden tip die tot zijn arrestatie leidt. De voort- uchtige Kopp is aangeklaagd wegens de moord op Barnett ipian, een gynaecoloog die geregeld abortussen uitvoert. lieuwe aanklachten tegen Pinochet Dent jtiagoDe voormalige Chileense regeringsadviseur Carmen ;rtz heeft oud-dictator Augusto Pinochet voor de rechter ge- lagd. Volgens Hertz is Pinochet verantwoordelijk voor de ver fijning van haar echtgenoot en 71 andere personen. Haar Kan, een journalist en advocaat, verdween in 1973 na de staats- ;ep door Pinochet. De zaak van Hertz is de nieuwste in een 3re0 eks van soortgelijke aanklachten tegen Pinochet. De Chileen nt 1S rblijft momenteel onder huisarrest in Londen in afwachting S eei n een mogelijke uitlevering aan Spanje. Dat land wil hem hakt aag vervolgen wegens de grove schending van de mensen- Prc chten tijdens zijn schrikbewind, ede ïemjientallen doden door ongeval in India delhi. Een ongeval met een autobus in het zuiden van In- heeft gisteren het leven gekost aan zeker 94 mensen. De vol- bus raakte door nog onbekende oorzaak van de weg en kwam een meer terecht. Het ongeval gebeurde in de Zuid-Indiase aat Karnataka. Volgens een woordvoerder van de politie zijn vermoedelijk nog zes andere doden te betreuren. In de over- "10( ille bus zaten meer dan honderd mensen toen het ongeluk ge- turde. Onder de doden zijn zeker elf kinderen. Reddingswer- rs zijn uren in touw geweest om de dode lichamen uit het wa- te halen. dse aijlode vader duikt na acht maanden op nden Een doodgewaande Britse vader van drie kinderen is i acht maanden weer opgedoken. De 46-jarige Graham Card- ell bleek onder een andere naam te leven in een stad in de itse Midlands. Hij had zijn dood eerder in scène gezet, zo ver aarde hij tegenover de politie. Cardwell werkte als havenarbei- ïr. Tijdens een nachtdienst liep hij plots weg en werd niet te- iggevonden. Zijn collega's vonden wel zijn veiligheidshelm, jas i zwemvest op de kade. Politie en kustwacht zeiden na een itgebreide zoektocht dat Cardwell zeer waarschijnlijk was ver- ronken. Na een tip wist de politie Cardwell zaterdag op te spo- jn. Hij verklaarde geestelijk niet in orde te zijn en bovendien ïrkeert hij in de veronderstelling dat hij kanker heeft. )p vakantie naar Kosovo )edapest Avontuurlijke toeristen kunnen wellicht nog tijdens i NAVO-luchtaanvallen vanuit Hongarije een reis naar Kosovo eree laken. Deszo Pazaurek uit het Hongaarse dorp Dunaszeksco, kilometer ten noorden van de Joegoslavische grens, had af- ilopen week voor de grap geadverteerd dat hij een reis naar nenjosovo organiseert met het fictieve reisbureau Riziko Tours (Ri co Tours). De belangstelling is zo overweldigend dat Pazaurek reis nu daadwerkelijk wil ondernemen. Een kleine busonder- ïming uit een naburig dorp is bereid de toeristen naar Kosovo rijden. Het gaat om een tocht van een week via een aantal fa- re) 'riete doelen van de NAVO: Subotica, Novi Sad en Pristina, de lam vaar getroffen hoofdstad van Kosovo. ockerbie-proces halfjaar uitgesteld haag» Op verzoek van de advocaten van de twee Libische >ij u trdachten wordt het Lockerbie-proces zes maanden uitge- ar ji eld. Rechter Lord Sutherland van het Schotse hooggerechts- al b )f heeft dat gisteren bekend gemaakt. Hij nam zijn besluit na t kui ;n zitting van een half uur op Kamp van Zeist nabij Soester- e e' ;rg, waar een speciaal Schots hooggerechtshof wordt ingericht it n ior het proces. De aanklagers in de zaak hebben het uitstel be et aangevochten. Het Lockerbie-proces zal nu waarschijnlijk :der >nd 4 februari 2000 beginnen. De mannen, die zeggen on- huldig te zijn aan de bomaanslag op een Amerikaanse Pan- s t(K ii-boeing boven het Schotse Lockerbie waarbij tien jaar gele- fn 270 mensen de dood vonden, kunnen tot levenslang ver- Jrdeeld worden. 'ij if 'FOR arresteert oorlogsmisdadiger <haag» De SFOR-troepenmacht in Bosnië heeft gistermiddag Bosnische Serviër Dragan Kulundzjia gearresteerd. Kulund- i (32) werd in 1995 door het Joegoslavië-tribunaal in Den ag met twaalf anderen aangeklaagd voor oorlogsmisdaden in - reg'° Prijedor. Hij werkte in 1992 in het concentratiekamp eraterm en zou als commandant van dienst onder meer ver- pdr llw?ordelijk zÖn geweest voor een massaslachting waarbij 140 loslimgevangenen werden vermoord. In Keraterm, een voor- lalige keramiekfabriek, werden meer dan 3000 moslims en )or oaten gevangen gehouden nadat (Bosnisch-)Servische troe- n Prijedor hadden ingenomen. Het was een van de kampen het noordwesten van Bosnië waar gruwelijke martelingen, Fkrachtingen en moorden plaatsvonden. Verschil van mening over drie van 20 punten De ministers van buitenlandse zaken van de zeven belangrijkste industrie-landen, de G 7, en Rusland zijn er gisteren nog niet in geslaagd een uitweg uit de laatste Kosovo-impasse te vinden. Zij praten van daag verder. De ministers sleutelden tot gisteravond laat aan een gezamenlijke VN-resolutie, maar kon den geen overeenstemming bereiken. Er is grote vooruitgang geboekt, maar op drie van de 20 punten bestond nog verschil van mening, aldus de Duitse minister Joschka Fischer. Ahtisaari en de Russische onderhan- derhandelingen werd ingelast, bood delaar Tsjernomyrdin niet gewijzigd de Russische minister Ivanov de kans zal worden. Dit voorstel is vorige week om ruggespraak te houden met presi- door de Joegoslavische president dent Jeltsin. Jeltsin zou onder druk Milosevic en het parlement in Belgra- staan van zijn militairen en nationalis- do geaccepteerd. tische parlementariërs die Tsjerno- De pauze die gisteravond in de on- myrdin verwijten dat hij voor de berlijn peter van nuusenburg marc peeperkorn Fischer wilde niet nader op deze drie punten ingaan. Zijn Britse collega Ro bin Cook verklaarde echter dat het vredesvoorstel van de Finse president NAVO door de knieën is gegaan. China heeft al laten weten dat zij vindt dat de NAVO eerst de bombarde menten op Joegoslavië moet staken. Een maand nadat de NAVO de ambas sade van de Volksrepubliek in Belgra do had bestookt, is Peking nog niet van plan zich toegeeflijk op te stellen in de Veiligheidsraad. China is als per manent lid van de raad onmisbaar voor het aannemen van de resolutie. De onderhandelingen gingen giste ren niet onder een gelukkig gesternte van start. In de nacht van zondag op maandag waren de besprekingen tus sen NAVO-militairen en Joegoslavi sche generaals over het vertrek van hun, troepen uit Kosovo zonder resul taat afgebroken. De NAVO wees de Joegoslavische regering aan als schul dige voor het vasüopen van het over leg over het terugtrekken van troepen uit Kosovo. Belgrado zou, volgens de Alliantie, de onderhandelingen sabo teren om de sporen van de gruwelijk heden uit te wissen die haar leger in Kosovo heeft gepleegd. Ongeluk met SLM-toestel tien jaar geleden Israël I IlieUWe paramaribo armand snuders correspondent Eén incapabele bejaarde piloot, een schutterende luchtver keersleiding en een dikke nevel bezorgden Suriname precies tien jaar geleden de grootste ramp in de geschiedenis van het land. Het SLM-toestel An thony Nesty klapte, komende uit Amsterdam, kort voor de landing op de luchthaven Zan derij ondersteboven in het dichte regenwoud. Dat kostte het leven aan 173 mensen, me rendeels van Surinaamse af komst. Ook daarna ging er van alles mis, tot op de dag van Het monument op de be graafplaats Rusthof in Parama ribo bestaat uit vier namaak vliegtuigmotoren en een ge denkplaat, waarop de namen van de verongelukte passagiers staan. Maar de lijst namen is niet helemaal correct, meent Ben Mitrasingh, directeur cul tuur van het ministerie van on derwijs. „Van sommige slacht offers is alleen de meisjesnaam vermeld, terwijl ze al jaren ge trouwd waren. En gebleken is dat een aantal passagiers op het paspoort van iemand anders reisden. Dus er staan namen op van mensen die in werkelijk heid niet dood zijn. Dat willen we op korte termijn corrige ren". Een nabestaande hoort het verhaal van Mitrasingh aan. „Dit is nou typisch Suriname. Zelfs met hun doden kunnen ze hier niet op waardige wijze om gaan", verzucht ze. Veel nabe staanden hebben zich er aan gestoord dat president Jules Wijdenbosch het gisteren liet afweten bij de kranslegging bij het monument en minister Dick de Bie stuurde om de her- ANC: zetel tekort voor tweederde meerderheid kaapstad peter ter horst correspondent Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) komt een zetel te kort om de komende vijf jaar met een tweederde meerder heid in het Zuid-Afrikaanse parlement te regeren. In de einduitslag van de verkiezin gen, die gisteravond werd be kendgemaakt, bleef het ANC steken op 66,3 0,3 procent te weinig voor de tweederde meerderheid. Politiek analisten waren er de afgelopen dagen op grond van de eerste resultaten vanuit ge gaan dat de partij van schei dend president Nelson Mande- la deze drempel zou overschrij den. Het ANC krijgt nu 266 ze tels in het parlement, dat 400 zetels telt. De mogelijkheid van een tweederde meerderheid werd door de oppositie gebruikt om kiezers schrik aan te jagen. Met deze meerderheid zou het ANC op eigen houtje de grondwet kunnen veranderen. President Mandela en zijn opvolger Tha bo Mbeki verzekerden echter dat de partij dat niet zou doen. denkingsbijeenkomst bij te wo nen. „Hij toont geen greintje respect voor wat de nabestaan den doormaken. Wie er nog niet van overtuigd was dat hij af moet treden zal dat na vandaag wel zijn", vindt een oude man die twee zonen en een schoon dochter verloor. De man was een van de vele honderden mensen die gisteren de onthulling van een monu ment bijwoonden op de plaats waar het vliegtuig neerstortte. Het toestel werd gevlogen door een 68-jarige ingehuurde Ame rikaanse piloot die, naar achter af bleek, niet meer de juiste be voegdheden had om een derge lijke kist te besturen. De ge brekkige communicatie met de destijds slecht uitgeruste lucht verkeersleiding op Zanderij leidde er uiteindelijk toe dat de piloot in dichte mist rond half vier 's nachts de landing te vroeg inzette en in het regen woud stortte. Patholoog-anatoom Albert Vrede weet zich het werk dat de ramp hem opleverde nog goed te herinneren. „Keihard wer ken, van 's morgens zeven uur tot twee uur 's nachts. Na drie weken hadden we in samen werking met een Nederlands team tachtig van de 173 slacht offers nog niet geïndentificeerd. Uiteindelijk hebben we van acht mensen uiteindelijk nooit de identiteit kunnen vaststellen omdat ze te ernstig waren ver brand". Twee kinderen staan klaar om bloemen neer te leggen ter nage dachtenis van de slachtoffers van de vliegramp bij Zanderije. Onge veer 150 nabestaanden kwamen samen bij het monument op het Gravezandeplein in Amsterdam. foto anp hans steinmeier tel aviv ad bloemendaal correspondent In Israël is gisteren de nieuwe Knesset geinstalleerd, maar een nieuwe regering is nog in geen velden of wegen te bekennen De op 17 mei gekozen premier Ehud Barak van het 'Een Israël blok, heeft nog vier weken de - tijd om de 'zo breed mogelijke coalitie te vormen die hij on middellijk na zijn verkiezing ir het vooruitzicht stelde. Zijn eer ste contacten met gegadigde partijen hebben hem een stuk minder optimistisch gemaakt De nieuwe premier zegt genoe-, gen te zullen nemen met eer, regering die de steun heeft var, 66 van de 120 Knesseüeden. Zoals de zaken er nu vooi staan kan Barak rekenen op 5^ afgevaardigden van het cen trum en centrum-links. Alle po gingen naar rechts uit te brei den hebben tot nu schipbreuk geleden, en hij is niet van plar een ongeschreven wet te over treden door de linkse Arabische partijen (totaal 10 zetels) in zijr regering op te nemen. Voor het aantal van 66 wil Ba rak de steun winnen van de Na tionaal Religieuze Partij (NRP) en het Verenigde Tora Joden dom (VTJ) - een samenwer kingsverband van twee ultra orthodoxe partijtjes. Beide wil len graag meeregeren, maai beide stellen ook hun eisen. De rechtse NRP is de spreek buis van de kolonistengemeen schap in de bezette gebieden In de richtlijnen voor zijn rege ring heeft Barak opgenomer dat hij geen nederzettingen za ontmantelen, maar ook dat de kolonisten niet langer hoever te rekenen op overheidssubsi dies. Dat laatste is voor de NRF een onoverkomelijk bezwaar. sap jose dos campos Een politieman bewaakt een gevangenis in de Braziliaanse stad Sao Jose dos Cam pos. Ruim driehonderd gevangenen ontsnapten afgelopen weekeinde uit deze gevangenis. Het werd de gevangenen erg simpel gemaakt, omdat een bewaker de poorten open had laten staan. Het was de groot ste ontsnapping in de Braziliaanse geschiedenis. foto ap douglas engle Mogelijk boete van Europese Commissie brussel marc peeperkorn correspondent België weigert de verkoop te verbieden van melk, kaas en sommige rund- en varkens vleesproducten die mogelijk met dioxine zijn besmet. De re gering van premier Dehaene lapt hiermee een spoedbesluit van de Europese Unie aan zijn laars. De Europese Commissie overweegt België nu een boete op te leggen. België roept met zijn te gendraadse houding een eco nomische blokkade over zich zelf af. Steeds meer landen slui ten hun grenzen voor élle Bel gische vlees-, kip- en eiproduc- ten, terwijl maar een klein deel mogelijk met dioxine besmet is. Niet toegeven aan de strenge EU-eisen betekent dat alle voe dingswaren verdacht en dus geweerd worden. De economi sche schade wordt nu al op ve le tientallen miljoenen guldens geraamd. Het begin van het dioxine schandaal ligt vermoedelijk bij de Vlaamse vetsmelterij Ver- kest. Een partij vet dat als basis! dient voor vee- en kippenvoer is door nog onbekende oorzaak vermengd geraakt met motoro lie, waardoor bij verhitting het kankerverwekkende dioxine is ontstaan. Om verdere risico's uit te bannen, deed de Commissie vorige week alle kippen, eieren en eiproducten in de ban van bedrijven die het gewraakte voer hebben gebruikt. Omdat het voer ook aan varkens en runderen is gegeven, besloot' de Commissie ook hier het vlees, de melk, room, boter enj andere zuivelproducten als ver-; dacht te bestempelen. De voe dingswaren mogen pas ver kocht worden als zeker is dat zij niet van een verdacht bedrijf afkomstig zijn. België beperkt zich bij het vlees tot een verbod op vleeswaren die meer dan 25! procent vet bevatten. Verder is de roomboter in de ban ge daan. tirana harald doornbos correspondent De plastic tassen staan gepakt in de kleine tent van Reqhep Ramadini, een 57-jarige vluchteling uit Kosovo die nu in een van de vele kampen rondom de Albanese hoofdstad Tirana verblijft. Maar de bagage is niet gepakt omdat er enig uitzicht is op een snelle terug keer naar Kosovo. Verre van dat, zegt Ramadini. „Dat zijn alleen maar wat opgeborgen dekens die we uit Kosovo hebben meegenomen, maar die we nu niet nodig hebben omdat het zo heet is", zegt Ramadini. „Ik pak m'n boeltje pas definitief zodra het veilig is in Kos ovo, pas als de NAVO er zit en de Ser viërs weg zijn". Wie denkt dat het aanvaarden van het G8-vredesplan voor Kosovo door de Joegoslavische president Milosevic er toe heeft geleid dat Kosovo's vluchte lingen massaal te dringen staan om te rug te keren naar huis, komt bedrogen uit. In de kampen heerst dezelfde apa thie als die van de afgelopen weken. Eerst zien, dan pas geloven, is het motto. Niemand hier vertrouwt Milo sevic. Cynisme is wijd verbreid. Het enige dat verandert is het weer. Twee weken geleden nog koud en regen, nu bloedheet met temperaturen overdag oplopend tot 34 graden. Mannen luis teren aandachtig naar de radio. Geen sprankje hoop valt af te lezen op de gezichten wanneer het laatste nieuws betreffende de 'Kosovo-overeenkomst' ter sprake komt. De aankondiging van de NAVO dat er weinig schot zit in de gesprekken tussen militaire afgevaar digden van het westerse bondgenoot schap en het Joegoslavische leger aan de grens met Macedonië, leidt onder de vluchtelingen in Albanië alleen nog maar tot nog minder hoop dat ze snel kunnen teruggaan naar Kosovo. „Een deal maken met Milosevic is niet zo moeilijk, maar de uitvoering is bij die man altijd het probleem", meent Ardian, een 21-jarige Albanees uit Kos ovo. „Het tribunaal in Den Haag heeft Milosevic aangeklaagd als oorlogsmis dadiger. Ik snap niet waarom ze den ken dat zo'n iemand zich deze keer wel aan de afspraken houdt". Vlora, een 36-jarige vrouw die nu met 14 familieleden in een tent woont in een kamp net buiten Tirana, weet niet waar haar man is en mist in totaal ze ven mannelijke familieleden. „Ik zou zo graag terug willen en mijn man le vend vinden", vertelt ze, „maar ik denk er niet aan om terug te gaan zo lang de NAVO niet daadwerkelijk in Kosovo aanwezig is". Ze hoopt dat haar man en de rest van de vermisten nog in leven zijn en dat ze zich wel licht hebben aangesloten bij het Koso vo Bevrijdingsleger, U£K, dat in ver scheidene gedeelten van Kosovo nog vecht tegen de ordetroepen van Milo sevic. „Er gaat geen uur voorbij dat ik niet aan hem denk", vervolgt Vlora. „Echt waar, als het kon zou ik vandaag nog teruggaan naar Kosovo, maar het is onmogelijk. Zolang er nog één Ser viër achterblijft, zal geen vluchteling terugkeren". Internationale hulpverleners in Alba nië bevestigen de afwezigheid van een hoera-stemming onder de vluchtelin gen en menen dat zelfs wanneer Milo sevic de G8-eisen uitvoert, het nog we ken of maanden kan duren voordat vluchtelingen daadwerkelijk op grote schaal terug naar huis kunnen gaan. „Het moet goed worden georgani seerd, want anders doet iedereen maar wat. Dan stappen mensen op mijnen of lopen het risico om te worden ge dood door kleine groepen van gewa pende Serviërs", meent een Ameri kaanse hulpverlener. De heimwee gevoelens onder de vluchtelingen worden steeds sterker. In hun herinneringen wordt Kosovo steeds mooier en mooier. „We leefden met de hele familie in een prachtig, groot huis en we hadden koeien en goed te eten", meent Ramadini, de 57- jarige vluchteling. „Kijk nu eens om je heen, wat een ellende, we zijn alles kwijt". Het uitzicht van onder Ramadi- ni's luifel is weinig opbeurend. Het vluchtelingenkamp is gesitueerd naa$t de zeer luidruchtige kermis van Tirana waar van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat het gejengel van de bots autootjes te horen is. Even verderop ligt een meertje, dat voor de helft is volgestort met afval. „Denk niet dat ik niet terugwil", zegt Ramadini, „liever nog vandaag dan morgen. Ik luister de hele dag naar de radio, wachtend en hopend op goed nieuws. Tot nu toe ben ik altijd depressief gebleven wan neer ik de radio uitzette. Daar is de af gelopen dagen geen verandering inge komen".

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7