Bolkestein vindt zichzelf erg geschikt voor Brussel (G)een eigen huis voor de minima O O I tweegenomen Binnenland Hollands weertje Geen extra dioxine in Nederlands vlees KMA-cadetten stappen massaal op in eerste jaar Verlies D66, winst voor GroenLinks Alkmaars ziekenhuis mag dotteren zonder team j 8 JUNI 1999 let staartvlak oorzaak ongeluk ien» Een defect aan de bediening van het staartvlak 13 januari van dit jaar mogelijk tot het neerstorten van .rikaanse tanker-Boeing in de bossen bij het Limburgse ld. Dat blijkt uit een rapport van de Amerikaanse lucht lij het ongeval ontsnapte Schinveld aan een ramp en i de vier bemanningsleden om het leven. Het rapport, termiddag op de NAVO-luchtmachtbasis Geilenkirchen iteerd. De afgelopen tien jaar zijn er al dertien inciden- eest met het zelfde type vliegtuig, allemaal als gevolg >ediening van het staartvlak. Staatssecretaris Van Hoof ensie zal hij zijn Amerikaanse collega vragen de vluch- >n dichtbevolkt gebied te schrappen als de toestellen jger kunnen worden gemaakt. In Schinveld en omge- itaat al jaren grote ongerustheid over de basis vlak over ami|] palier dove meisjes naar huis >|jc|t( 15-jarige jongen die in voorlopige hechtenis zat de aanval op twee zeer slechthorende meisjes in de me er op vrije voeten. De jongen zat sinds eind maart vast. ijes van 12 en 13 werden 17 maart lastiggevallen door ep van ongeveer vijftien jongens. Ze werden geschopt en n. Een jongen bedreigde de meisjes met een hoog op- mm inde aansteker. Geen van de passagiers greep in. De waren onder de blauwe plekken en zwaar aangedaan komen. Volgens vader van een van hen gingen ze pas ie maanden zelfstandig met het openbaar vervoer naar Na het voorval moesten ze weer met de taxi. De politie in jongens van tussen de 13 en 16 jaar aan. Over de 15- Dofdverdachte is een psychiatrisch rapport opgemaakt. ngjraak reizigers wettelijk geregeld Openbaarvervoerbedrijven en regionale overheden in de toekomst verplicht overleggen met consumenten- 'amia at'es ze dienstregeling en tarieven willen verande- lister Netelenbos van verkeer en waterstaat heeft giste- k endgemaakt dat de inspraak voor trein- en busreizigers H c wordt vastgelegd. De rijksoverheid moet het openbaar aan de 'markt' overlaten en verliest daardoor groten mogelijkheid het reizigersbelang te bewaken. Netelen- kt dit belang alsnog veilig te stellen door een aanvulling et personenvervoer en een wijziging van de spoorweg- Mlisumentenorganisaties, vervoerbedrijven en overheden jlkaar in het Landelijk Overleg Consumentenbelangen iar Vervoer. Onder meer de ANWB, reizigersclub Rover, iumentenbond, fietsersbond ENFB en de studenten- >VB schuiven aan. brak 175 auto's open Twee mannen uit Alkmaar hebben met 175 autokra- 350.000 gulden buit gemaakt. Het duo is gepakt en middels bekend. De buit bestond merendeels uit audio- ;uur. Een van de verdachten, een 48 jarige man, werd vo- Y and betrapt bij een auto-inbraak. In eerste instantie j verdacht van vier autokraken, maar tijdens de eerste n bekende hij nog een aantal inbraken in auto's. Een Jterwerd een tweede verdachte aangehouden: een 34-ja- i i naarder. Bij de vervolggesprekken bekende het tweetal ■*Milijk 175 autokraken. e schade bij explosie in huis In een woning in de Jaarsveldstraat in Den Haag :h gisteravond een zware explosie voorgedaan. Daarbij geval één gewonde gevallen. De brandweer raamt de :hade op ruim een half miljoen gulden. Van drie wonin- esten de bewoners elders worden ondergebracht we- iade aan het dak. Zes andere omliggende woningen dusdanig beschadigd dat zij „bouwkundig onveilig" en lewoonbaar zijn, aldus de Haagse brandweer. De brand Ie explosie volgde breidde zich snel uit naar de naastlig- landen. De bewoners wisten te ontkomen. De gewonde irwerd gered door een buurman en een in de straat wo- irandweerman. e mannen bekennen moord iparochieTwee mannen van 18 en 22 jaar oud uit het iint-Annaparochie hebben bekend dat ze vorige week jarige inwoner van Vrouwenparochie hebben omge- ll€ De verdachten behoorden tot de groep mensen die re- g softdrugs kocht bij het slachtoffer. De verdachten wor- irgen voorgeleid aan de rechter-commissaris. Volgens de 0 waren zij uit op geld. Het slachtoffer werd vrijdagmor- rijn woning gevonden door een buurvrouw. Hij bleek te wieden door een messteek in de hartstreek. ivi Izegel tegen zinloos geweld vuk» Minister Van Boxtel (Grotesteden- en Integratiëbe- ijgt maandag uit handen van dartkampioen Raymond meveld de eerste sluitzegel van de stichting Tegen Zin- sweld. Dat gebeurt op het ministerie van buitenlandse in Den Haag. De sluitzegel geeft bedrijven, instellingen ticulieren de mogelijkheid de actie te ondersteunen, al- stichting. De zegels met een lieveheersbeestje als opdruk bij de organisatie worden besteld. Verder is het de be- i dat scholieren langs de deur gaan met bestelformulie- vel met 28 zegels gaat 3,50 gulden kosten. De op- t gaat naar de activiteiten en doelstellingen rond de actie zinloos Geweld. Zo komt een deel ten goede aan een lan- scholenwedstrijd die binnenkort begint. Borst: Toch voorlopig geen kip eten borne Na een aantal weken goed voorjaarsweer gaat Nederland weer gebukt onder gutsende regen. Gisteren was het bar en boos, vandaag zou het volgens het KNMI ook niet veel worden. Toch lieten deze wandelaars bij Borne zich er gisteren niet van weerhouden naar buiten te gaan. Ge wapend met een paraplu trotseerden ze het met bakken naar beneden komende hemelwater. foto anp eric brinkhorst den haag anp In Nederlandse kippen, varkens en partijen vlees zijn tot nu toe geen verhoogde concentraties dioxine aangetroffen. Maar om dat een aantal onderzoeken nog loopt, blijft minister Borst van volksgezondheid voorlopig bij haar aanbeveling om Neder landse kippen (en uiteraard alle Belgische dierlijke producten) voorlopig niet te eten. In opdracht van de ministe ries van landbouw en volksge zondheid zijn 350 varkensbe drijven onderzocht die verdacht voer uit België hadden betrok ken. De monsters van het var kensvet waren in orde, van het voer was al bekend dat het niet vervuild was. Op twee na alle geblokkeerde slachtkuikenbe- drijven, die eveneens verdacht voer uit België gebruikten, zijn ook vrijgegeven. Van die twee is de uitslag pas over een paar da gen binnen. De boerenorganisatie LTO- Nederland ontraadt de enkele honderden boeren in de Neder lands-Belgische grensstreek hun veevoer uit België te be trekken. Volgens LTO weten veel boeren niet dat er een im portverbod voor Belgisch vee voer is. Het gaat daarbij om boeren die zelf hun veevoer in België ophalen. LTO denkt dat deze boeren niet te kwader trouw zijn. De Consumentenbond wil dat er een streng controlesys teem komt voor veevoer om nieuwe affaires als de Belgische dioxinekip te voorkomen, voor al omdat het niet voor het eerst is dat de volksgezondheid in ge vaar komt door geknoei met veevoer. De Consumentenbond duldt daarmee op de BSE-be- smetting van runderen die was veroorzaakt door beendermeel in de voeding. De bond is overi gens nog steeds niet tevreden over de informatie die burgers tot nu toe hebben gekregen over de dixionineaffaire. Intussen worden nog steeds verdachte producten uit de winkels gehaald. Zo heeft België officieel beslotén alle roombo ter tot nader order uit de han del te nemen. VVD 'er ligt goed bij Nederlanders breda hans leber Fors verlies voor D66 en het CDA, winst voor Groen Links en de WD. Dat is de uitkomst van een Nipo-en- quête over de Europese ver kiezingen donderdag. Vol gens de peiling wordt D66 ruimschoots gehalveerd en komt uit op 5,5 procent van de stemmen. GroenLinks haalt met 11,5 procent een winst van 7,7 procent. Het CDA krijgt een tik: van 30,7 naar 24,6 procent De chris ten-democraten blijven de WD als grootste partij ech ter nog net voor, de WD haalt 23,8 procent van de stemmen, 5,8 procent meer dan vijf jaar geleden. De PvdA verliest 2,5 procent en komt uit op 20,3 procent. De peiling laat een iets rooskleuriger beeld zien over de verwachte opkomst dan andere onderzoeken. Van de kiesgerechtigden gaat 35 procent zeker stem men en 28 procent waar schijnlijk. Met de naamsbe kendheid van de lijsttrek kers is het niet best gesteld: 77 procent van de onder vraagden kan geen naam noemen. Maij-Weggen (CDA) scoort met 19 pro cent het hoogst. Van der Laan (D66) en Lagendijk (GroenLinks) moeten het doen met 2 en 1 procent. WD'er Bolkestein vindt de verwijten over zijn gebrek aan enthousiasme voor Europa onterecht. Hij vindt zichzelf juist geschikt voor de post van Europees com missaris omdat daarvoor een krachtig figuur nodig is. Onzinnig, noemde hij gisteren de aan hem toegeschre ven uitspraak dat Europa al af is. Volgens CDA-lijsttrek- ker Maij-Weggen en Groenlinkser Lagendijk diskwalifi ceert Bolkestein zich daarmee voor de post van euro commissaris. Volgens de WD'er is er wel de gelijk plaats voor nieuw Euro pees beleid op de terreinen van asielzaken, visumverlening en immigratie. De 66-jarige Bolke stein vindt zich ook niet te oud voor de functie. „Mijn vader is blijven doorwerken tot zijn ze ventigste en mijn grootvader werd minister op zijn 66ste." Hij vindt zichzelf geschikt voor de baan. Niet alleen omdat de WD, die hem heeft gekandi deerd, aan de beurt is om de Nederlandse eurocommissaris te leveren. „In Brussel gaat het om een keihard gevecht tussen landen en tussen onderwerpen. Daarom moet die commissaris in dat gevecht recht overeind blijven staan." De Nederlandse bevolking lijkt weinig bezwaar tegen Bol kestein te hebben. In een pei ling van bureau Inter/View kwam de WD'er na premier Kok op de tweede plaats bij de vraag wie Nederlanders als eu rocommissaris zouden kiezen als die rechtstreeks gekozen zou worden. Aan degenen die Bolkestein niet noemden, werd gevraagd of ze hem geschikt zouden vinden voor die post. Daarop zegt 32 procent ja. Verder denken de meeste Ne derlanders dat vriendjespolitiek even vaak voorkomt in politiek Den Haag als in het europarle ment (43 procent) Een op de vijf (22 procent) denkt dat het in Europa vaker voorkomt dan op het Binnenhof, 29 procent waagt zich niet aan een mening en 6 procent denkt dat het in Den Haag juist vaker gebeurt dan in Brussel en Straatsburg. De uitbreiding van de Euro pese Unie is de grootste uitda ging die op de vijftien lidstaten af komt. Een meerderheid van de Nederlanders ziet Kroatië, Albanië en Bosnië als de meest voorde hand liggende nieuwe lidstaten, maar de helft wil niet daarvoor niet meer belasting betalen. Vier van de tien Neder landers zijn daartoe wel bereid. Opmerkelijk is dat juist bij PvdA- en CDA-stemmers de be reidheid om nieuwe lidstaten toe te laten het grootst is, maar de bereidheid om daarvoor te betalen het kleinst. Pagina 6: Meer over de Euro pese verkiezingen De Koninklijke Militaire Acade mie kampt sinds vorig jaar met ernstige uitval van eerstejaars cadetten. Het voorgaande aca demiejaar hield 33 procent van de eerstejaars het voortijdig voor gezien; dit jaar zal dit per centage nog veel hoger uitval len. Er zijn maatregelen nodig om het aantal officieren binnen de krijgsmacht in de toekomst op peil te houden. Van de 131 eerstejaars die in augustus hun opleiding begon nen, zijn er nu nog 90 over. Vooral de 'landmachters' stap ten op: 36 van de opgekomen 105 cadetten. Van de 26 'lucht- machters' die aan de opleiding begonnen, zijn er 5 opgestapt. Vooral tijdens de zware eerste maanden van de 'algemene mi litaire vorming' breekt heimwee de cadetten op. Voor veel vrou wen speelt ook de machocul tuur op de academie een rol. Andere afvallers hadden be zwaar tegen hun behandeling als 'puppies' door ouderejaars studenten. Ook de publiciteit rond Kosovo en de kans in de toekomst naar gevaarlijke ge bieden uitgezonden te worden, doet cadetten vertrekken. alkmaar gpd Platform in vervulling. Het Alk- maarse ziekenhuis verwacht dat na een aanloopperiode jaarlijks ongeveer vierhonderd hartpatiënten zullen worden gedotterd. Dotteren is een manier om bijna verstopt geraakte bloed vaten te verwijden door middel van een soort microformaat 'ballonnetje'. Het dotteren in Alkmaar wordt een experiment, dat na drie jaar zal worden ge- evalueerd. Het Medisch Centrum Alkmaar wordt het eerste ziekenhuis in Nederland waar zal worden ge dotterd, zonder dat in het zie kenhuis zelf een hartchirur- gisch team aanwezig is. Minis ter Borst van volksgezondheid heeft dit definitief besloten. Hiermee gaat een al jarenlang gekoesterde wens van het zie kenhuis en van het Regionaal Patiënten en Consumenten Het eigen huis staat meer dan ooit in de belangstelling. Sinds vorig jaar staan er meer koophuizen dan huurwoningen in Nederland, en die verhouding zal ver der veranderen in het voordeel van het eigen huis. Maar is een eigen huis altijd aantrekkelijker dan een huurhuis? Is huren het enige alternatief voor kopen? Hoe ziet de toekomst voor de huiseigenaar eruit en hoe kan hij zich beschermen tegen de risico's? Redacteur Sjaak Smakman zoekt naar een antwoord op die vragen in een serie over het eigen huis. Lang leve het eigen huis, is het motto van deze tijd. Al jaren is het ook het motto van PvdA-Kamerlid Adrie Duij- vestein. De voormalige Haagse wethou der van volkshuisvesting strijdt er onver moeibaar voor dat ook mensen met een lager inkomen een eigen huis kunnen kopen. Samen met collega en econoom Rick van der Ploeg kwam hij een paar jaar geleden al eens met een voorstel waarbij een eigen huis zelfs voor mini ma bereikbaar zou moeten zijn. Talloze politieke gevechten later ligt er sinds kort een voorstel van het kabinet, dat de Tweede Kamer nu zelfs nog ver der wil opvrolijken. Het mag gezegd worden: het kabinetsvoorstel oogt goed. Alleenstaanden met een inkomen tot ongeveer 2.800 gulden bruto per maand en (echt)paren met een gezamenlijk in komen tot ruim 3.700 gulden per maand kunnen straks vijftien jaar lang maxi maal 295 gulden per maand subsidie krijgen wanneer ze een huis kopen waarvoor ze ten hoogste 183.000 gulden hypotheek afsluiten. Bovendien hoeven ze geen overdrachtsbelasting te betalen, op 183 mille een niet te versmaden voordeel van 11.000 gulden. Ten slotte wordt het huis gegarandeerd in goede staat van onderhoud opgeleverd, want dat is een (ver)koopvoorwaarde. De hamvraag is natuurlijk of de indivi duele koopbijdrage het eigen huis inder daad bereikbaar maakt voor de lagere inkomens. Dat hangt in de eerste plaats af van de vraag of er wel aanbod is. In de noordelijke provincies, Flevoland en in Zeeland wellicht wel, maar binnen de Randstad is er voor minder dan 2,5 ton weinig tot niets fatsoenlijks te koop. De drie coalitiepartijen en het CDA zijn me de daarom weer met een nieuw voorstel gekomen. Daarin wordt de koopgrens opgetrokken tot een kwart miljoen en de maximaal af te sluiten hypotheek tot bij na twee ton. Verder vervalt de vrijstelling van de overdrachtsbelasting, maar wordt in ruil daarvoor de maximale sub sidie ietsje hoger. Waarschijnlijk zal dit voorstel uiteindelijk wel de eindstreep halen. Cruciaal in beide plannen zijn de (rand stedelijke) woningbouwverenigingen. Die moeten een deel van hun huurwo ningen ver onder de marktwaarde gaan verkopen aan hun huurders. Daar krij gen ze van het kabinet alle ruimte voor, maar de vraag is of ze die zullen benut ten. Als het gaat om moeilijk verhuurba re woningen of als ze om wat voor reden dan ook snel veel geld nog hebben (bij voorbeeld voor renovaties of vanwege tekorten) wellicht wel. Maar anders? Niet alleen zouden woningbouwvereni gingen dan een dief zijn van hun eigen portemonnee, ze hebben ook een mo reel argument voor terughoudendheid: hun huizen zijn gebouwd met vele mil jarden aan gemeenschapsgeld en het geeft nauwelijks pas om dat kapitaal nu met bakken tegelijk aan kooplustige in dividuen te geven. En het kan om aan zienlijke bedragen gaan. Corporaties mogen straks twintig procent korting ge ven op woningen met een marktwaarde tot twee ton. Huurders krijgen dus maxi maal 40.000 gulden cadeau bij aankoop van hun huis, plus de uitgespaarde overdrachtsbelasting. Een halve ton zo in het handje, dat mag je met recht een Stimuleringsregeling Eigen Woningbezit noemen, zoals het kabinetsplan heet. Al leen gaat het wel vooral op kosten van de corporaties. Die hebben daar overi gens al wat op gevonden met het terug- koopbeding: zij zijn de eerste gegadigde als de voormalige huurder zijn huis wil doorverkopen en willen dan in elk geval de eerder verstrekte subsidie terug heb- ben.Een belangrijk verschil tussen eerste plannen van Duivesteijn en Van der Ploeg en de nu voorliggende plannen van kabinet en Kamer is de reikwijdte. De PvdA'ers wilden de koopsubsidie be perken tot de minima en de mensen die daar ietsje boven zitten, de nieuwe plan nen van kabinet en Kamer hebben een aanzienlijk groter bereik, namelijk tot ongeveer modaal. Dat is wel zo realis tisch. Voor minimumloners zal een ei gen huis ook met een individuele koop bijdrage in de meeste gevallen namelijk nooit een reële optie zijn. Ze worden ge acht zelf 455 gulden per maand te beta len. Dat is zeker voor gezinnen in veel gevallen méér dan ze nu dankzij de huursubsidie kwijt zijn, terwijl juist ge zinnen op het minimum nu al elk dub beltje twee keer moeten omdraaien en in de meeste gevallen al elke maand rood staan. Voor alleenstaanden is de regeling interessanter omdat zij wat minder krap zitten en veel minder huur subsidie krijgen. Maar daar doemt het struikelblok op dat corporaties voorna melijk beschikken over eengezinswonin gen en dat ze die waarschijnlijk niet graag aan alleenstaanden verkopen.Die norm van 455 gulden is voor minima bovendien slechts haalbaar als hun huis ruimschoots onder de anderhalve ton blijft. Wordt het meer, dan slokken al leen al de rente en aflossing die 455 gul den plus de koopbijdrage op, terwijl dat normbedrag inclusief alle overige kosten als (reserveringen voor) onderhoud, ver zekeringen en huizenbelastingen be hoort te zijn. De regeling is daarmee meer gericht op illustratie wim stevenhagen mensen die wat meer verdienen en dat is wel zo reëel. Zij hebben immers wat meer speling in hun portemonnee. Maar ook voor deze groep blijft staan dat ze het moeten hebben van goedkope hui zen die in de Randstad vrijwel exclusief eigendom zijn van de woningcorpora ties. Alleen zijn dat vaak óók de wonin gen die nu nog relatief lage huren heb ben. We staan niet te springen, zegt een woordvoerder van corporatiekoepel Ae- des. „Uiteindelijk is onze sociale taak om betaalbare huurwoningen te houden voor mensen met lagere inkomens. Als we die gaan verkopen, krijgen we die nooit meer terug." Weten kabinet en Ka mer dat dan allemaal niet? Jawel. Met 20.000 woningen per jaar in heel Neder land houdt het wel op, vermoedt het ka binet al. En in dat tempo duurt het nog ongeveer 250 jaar voordat de laatste huurwoning is verkocht. Dit is het derde deel in een serie over het eigen huis. Eerdere delen stonden in de kranten van 1 en 3 juni.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5