i i VVD: zieke asielzoekers moeten weg Kabinet weer officieel aan het werk Apotheker bleef altijd een vreemdeling in Den Haag 0PL0PIRS 89: Binnenland Ter Apel moet beter gaan functioneren Kinderopvang krijgt er 71,000 plaatsen bij Keurige straatvechter naar het Binnenhof PAC 8 JUNI 1999 Cohen vindt voorstel inhumaan De WD wil dat afgewezen asielzoekers niet langer om medische redenen in Nederland kunnen blijven. Er wordt te veel misbruik gemaakt van deze ontsnappings route, stelt het liberale Tweede-Kamerlid Kamp. Staats secretaris Cohen van justitie wijst het idee van Kamp „ferm" van de hand. Volgens de WD-woordvoerder Kamp is het aantal asielzoekers dat ziekte aanwendt om uitzet ting te voorkomen explosief ge stegen. „Vroeger ging het om enkele honderden per jaar. In middels gaat het al om 2.500 per jaar en dat aantal stijgt nog steeds." PvdA-staatssecretaris Cohen vindt het inhumaan om zieke asielzoekers uit te zetten, ook al wordt er misbruik van gemaakt. „Dan moet je misbruik van de procedure tegengaan. Mensen die echt ziek zijn, kun je niet over de grens zetten", aldus Cohen. Ook het PvdA-Kamerlid Middel vindt dat Kamp de ver keerde toon aanslaat. „Mensen die echt ziek zijn, lichamelijk of psychisch, moet je de kans ge ven in Nederland te herstellen. Als het aan de WD ligt, wordt zelfs iemand uitgezet die in een rolstoel zit en te vervoeren is." Cohen is momenteel bezig met de opstelling van een 'te rugkeernotitie'. Middel toont zich dan ook verbaasd over de harde toonzetting van Kamp. Donderdag heeft Cohen overleg gehad met Kamp, Middel en Dittrich (D66) over de notitie. „De staatssecretaris heeft toen toegezegd zijn uiterste best te doen de notitie op 18 juni in de ministerraad te bespreken." Verschillende partijen in de Tweede Kamer willen dat staatssecretaris Cohen van jus titie maatregelen neemt om vertrekcentrum Ter Apel beter te laten functioneren. Het cen trum is in 1996 opgezet om uit geprocedeerde asielzoekers te begeleiden bij hun uitzetting. Vorig jaar lukte dat slechts in een paar procent van de ruim 1.300 gevallen. Cohen erkent dat het cen trum niet goed werkt. „Als er slechts zestig mensen naar hun land terugkeren, is dat natuur lijk helemaal niets", aldus Co- hen. Maar hij denkt dat veel asielzoekers Nederland uit zichzelf verlaten als ze horen dat ze naar Ter Apel moeten. Hij denkt niet dat er veel in de illegaliteit belanden. „Weinig il legalen hebben een asielverle den", aldus Cohen. WD en D66 willen maatrege len van Cohen om het centrum beter te laten functioneren. CDA-Kamerlid Wijn opperde om in elke regio een vertrek centrum in te richten. In die centra zou een strikter regime moeten gelden dan nu, zodat minder uitgeprocedeerde asiel zoekers met onbekende be stemming kunnen vertrekken. PvdA-Kamerlid Middel, par tijgenoot van Cohen, wil ter Apel inrichten als een gewoon opvangcentrum. Hij ziet niets in de plannen van de WD het centrum om te bouwen tot een soort gevangenis voor pro bleemgevallen. Middel was al tijd al tegen een 'gevangenis' voor deze asielzoekers. De kinderopvang krijgt er tot 2002 ongeveer 71.000 plaatsen bij. De grootste toename heeft plaats in de buitenschoolse op vang voor kinderen van vier tot twaalf jaar, waar 43.000 plaat sen bijkomen. Voor de opvang van kinderen tot vier jaar staan 28.000 extra plaatsen gepland. Dit schrijven de staatssecre tarissen Vliegenthart (volksge zondheid), Vermeend (financi en) en Verstand (sociale zaken) aan de Tweede Kamer. Op dit moment zijn er ongeveer 90.000 kinderopvangplaatsen. De staatsecretarissen presente ren in hun brief een program ma om de kwaliteit van de op vang te verbeteren en het aantal plaatsen uit te breiden. Fiscale regelingen voor kin deropvang worden aantrekke lijker voor zowel ouders als werkgevers. Voor ouders wordt de aftrekmogelijkheid volgend jaar verruimd. De grens voor de aftrekbare uitgaven gaat van 11.000 gulden naar 19.000 gul den. Dit laatste bedrag komt overeen met de kostprijs van een opvangplaats. Omdat al leen het bedrag boven de inko mensafhankelijke ouderbijdra ge aftrekbaar is, profiteren van deze verhoging vooral zelfstan digen en ouders van wie de werkgever niet of niet voldoen de bijdraagt aan de kosten. Voor werkgevers is het aftrek percentage van de kosten die zij maken begin dit jaar al opge trokken van 20 naar 30 procent. Vanaf 2001 gaat dit percentage verder omhoog om werkgevers te stimuleren bij te dragen aan de mogelijkheden van kinder opvang. De verwachting is dat er 32.000 gesubsidieerde plaat sen bijkomen en 39.000 door bedrijven betaalde plaatsen. De maatregelen lopen voor uit op de nieuwe Wet Basis voorziening Kinderopvang. Het tweede kabinet-Kok kan weer officieel aan het werk. Informateur Tjeenk Willink heeft gisteravond de koningin geadviseerd de ontslagaanvraag van het kabinet in te trekken. „Ik heb goede gronden om aan te nemen dat zij het advies zal volgen", aldus de informateur. Premier Kok op zijn beurt, meldde zich vanmorgen op Huis ten Bosch. Gisteren kwam het kabinet bijeen om zijn instemming te geven aan het onder handelingsakkoord van de fractievoorzit ters van PvdA, WD en D66. De enige die daar niet bij hoorde, was de inmiddels defi nitief opgestapte landbouwminister Apo theker. Het kabinet is alles bij elkaar twintig da gen demissionair geweest. De woensdag na de Nacht van Wiegel bood Kok namens het ontslag van zijn kabinet aan koningin Bea trix aan. Die hield het in beraad en gaf de PvdA'er Tjeenk Willink de opdracht te on derzoeken of de breuk te lijmen was. Vorige week dinsdag werd al duidelijk dat de paarse coalitie verder kon. Afgesproken werd dat er spoedig een mogelijkheid komt om een niet-bindend referendum te hou den over een nieuwe wet. Dit betekent dat burgers - zodra de wet door de Tweede en Eerste Kamer is - er achteraf een oordeel over kunnen geven. Het verschil met een correctief referendum (dat in de Eerste Ka mer tijdens de Nacht van Wiegel op 18 mei schipbreuk leed) is dat het kabinet zich daar formeel niets van aan hoeft te trekken. Verder is afgesproken dat het kabinet op nieuw probeert het correctieve referendum in te voeren. Dit zal echter niet eerder dan in 2003 mogelijk zijn omdat het hier om een grondwetswijziging gaat, die twee keer door beide Kamers der Staten-Generaal moet worden behandeld. Naar aanleiding van de kabinetscrisis heeft informateur Tjeenk Willink aangege ven dat het wenselijk kan zijn dat de Eerste Kamer een 'terugzendrecht' krijgt voor wetsvoorstellen. De afgelopen crisis was namelijk bijzonder omdat er geen sprake was van een conflict tussen Tweede Kamer en kabinet. Ook binnen het kabinet was er geen onenigheid. Er was alleen een me ningsverschil met de Eerste Kamer, waarbij de stem van WD'er Wiegel de doorslag gaf. De Eerste Kamer mag nu wetsvoorstellen alleen aannemen of verwerpen. De moge lijkheid het terug te sturen zou herhaling van conflicten als in de 'nacht van Wiegel' kunnen voorkomen. PORTRET LAURENS-JAN BRINKHORST Premier Kok verlaat Huis ten Bosch na zijn bezoek aan koningin Beatrix. foto cpd phil nijhuis den haag jaco van lambalgen Zijn gezicht glimt. Vastberaden baant hij zich door de journalisten een weg naar pre mier Kok. „Ik kan nu niets zeggen, maar ik zal u binnenkort zeker te woord staan", meldt Laurens-Jan Brinkhorst. Eindelijk heeft hij het voor elkaar: hij is terug aan het Binnenhof, als minister van landbouw. Met oud-minister Van Aartsen heeft hij ge meen dat hij afgezien van de aardappel in de keel, niet eerder is betrapt op bijzondere affiniteit met de sector. Maar van Europa weet hij alles en dat is voor Landbouw van groot belang. Daar komt tenslotte veel geld vandaan. En Brinkhorst (62 jaar) is ondanks zijn keu rige heren-uiterlijk een straatvechter. In in terviews van de afgelopen jaren schuwt hij stevige uitspraken niet. „PvdA en WD heb ben gemeen dat zij D66 willen laten ver dwijnen", waarschuwt hij in 1996. „We moeten harder reageren en niet te goedge lovig zijn over de bedoelingen van PvdA en WD." Wellicht heeft De Graaf na alle poli tieke strubbelingen van de afgelopen we ken geconcludeerd dat D66 aan dat soort duidelijkheid behoefte heeft. Brinkhorst is sinds de dag van de oprich ting lid van D66. In 1973 werd de toenmali ge hoogleraar Europees recht staatssecreta ris voor Europese zaken in het eerste kabi net Den Uyl. Bij de formatie van het tweede kabinet Den Uyl wilde hij minister van bui tenlandse zaken worden, maar dat kabinet kwam er niet. Brinkhorst leidde van 1977 tot 1982 de D66-fractie in de Tweede Ka mer. Bij de verkiezingen van 1982 duikelde D66 van zeventien naar zes zetels. Brinkhorst verdween naar zijn geliefde Europese are na. Van 1982 tot 1986 was hij ambassadeur van de EU in Japan. Bij terugkeer naar Brussel had hij eerst een topfunctie als di recteur generaal milieuzaken, daarna stap te hij over naar het Europees Parlement. Vanuit Brussel heeft hij scherpe kritiek ge leverd op het gebrek aan Nederlandse be langstelling voor Europa. De Kamer verga dert volgens hem weken over honderd mil joen voor de terugkeer van het kunstgebit in het ziekenfonds, „maar als in één nacht Van Aartsen samen met zijn Europese col lega's besluit om drie miljard gulden uit te trekken voor de gekkekoeiencrisis, kraait er geen haan naar". Laurens-Jan Brinkhorst, foto gpd phil nimuis Apotheker, gisteren bij de bekendmaking van zijn ontslag. foto anp toussaint kluiters den haag koos van wees Hij ontbeerde de steun van ka binet, Kamer en ambtenarij. Zo bezien heeft Hayo Apotheker, gisteren afgetreden, het nog lang volgehouden als minister van landbouw, natuurbeheer en visserij. Ook al functioneer de hij maar tien maanden op die post, het aantal publieke te rechtwijzingen dat hij van col lega's, Kamerleden en hoge ambtenaren mocht ontvangen, zou minder flegmatieke per soonlijkheden al veel eerder hebben weggejaagd. Apotheker bleef een vreem deling in Den Haag. Het Haagse machtsspel leerde hij nimmer beheersen, evenmin als het daadkrachtig leiding geven aan een departement dat bekend staat om zijn eigenzinnigheid. Met als dieptepunt, vorige week, de uitspraak door voor zitter Bouwmeester van de on dernemingsraad over Apothe ker en staatssecretaris Faber: .Aardige mensen, maar daar houdt het wel mee op." Het was niet de eerste verbale afstraffing die Apotheker moest incasseren van mensen op wie hij dacht te kunnen bouwen. Premier Kok, minister Zalm (fi nanciën), landbouwwoordvoer- ders van PvdA en WD in de Tweede Kamer, zij allen behan delden Apotheker als een licht gewicht, iemand met wie je ei genlijk geen rekening hoeft te houden. Kok deed dat door Apotheker opzichtig te passeren toen er gescoord kon worden met hulp aan mensen die last hadden van de waterschade. Waar Apo theker met een zuinig mondje op de centen paste, daar strooi de Kok plotsklaps met toezeg gingen. De minister van land bouw werd domweg voor schut gezet. Minister van financiën Zalm maakte evenmin een geheim van zijn ergernis over zijn Landbouw-collega, die in Brus sel instemde met Europees landbouwbeleid, waarover ei genlijk een veto uitgesproken had moeten worden. Apothe kers instemming kostte ons land vele miljoenen. Zalm liet aan wie het ook maar horen wilde, weten dat Apotheker had geblunderd. Apotheker was daarmee be schadigd, maar bleef blijkbaar zelf nog enig geloof houden in zijn toen al tot mislukken ge doemde Haagse avontuur. Dat geloof kreeg een ernstige klap toen de rechter bij voortduring het beleid van zijn voorganger Van Aartsen voor de inkrimping van de varkensstapel als on rechtmatig beoordeelde, en het kabinet alternatieven daarvoor naar de prullenbak verwees. Waar Apotheker koos voor overleg en een zachte sanering, daar kozen Kok en Zalm c.s. voor een ramkoers. Hoger be roep, bodemprocedures, cassa tie, alle juridische procedures moesten worden afgewerkt. Apotheker zag zichzelf terecht komen in een loopgravenoor log, waarin het aantal varkens nauwelijks verminderde. Tegelijkertijd begonnen ook de woordvoerders van PvdA en WD op zijn graf te dansen. Apotheker moest ervoor zorgen dat die varkenswet wat minder hard uitpakte voor de varkens- boeren, zo vonden ze. Zijn ei gen partij D66 liet bovendien blijken meer waarde te hechten aan de harde aanpak van de an deren in het kabinet, dan in het zelf ontwikkelde poldermodel van Apotheker. De Fries zat aan alle kanten klem. Apotheker vond als een van de weinigen het Haagse pluche minder belangrijk dan zijn ei gen geloofwaardigheid en trok gisteren de logische conse quentie van die opvatting. Ook die stellingname bleef alge meen onbegrepen, zoals veel van wat Apotheker in Den Haag deed. Sommigen leken de han delwijze van de landbouwmi nister zelfs als een vorm van verraad te beschouwen. Hij had in ieder geval moeten wachten tot in de volgende rechterlijke uitspraak, donderdag, de over heid opnieuw op de vingers zou worden getikt, zeiden Kok, Dijkstal (WD) en Melkert (PvdA) in koor. Maar Apotheker, wijs gewor den door de eerdere uitspraken van de rechter, wenste dat piet af te wachten. Hij koos de laat ste dag van de demissionaire status van dit kabinet om op te stappen, zodat hij niet straks alsnog hoeft te breken. „Hij had er gewoon geen zin meer in", zo concludeerde minister Zalm gisteren. Dat hijzelf ruim schoots aan die gemoedstoe stand heeft bijgedragen, scheen Zalm niet te deren. Apotheker is weg, en door velen al vergeten. ante nen Jitgi !no| REMBLE ag» itoere joggingschoen met schokdempende zool. TOUR PLUS Topmodel leren tennisschoen met non-marking zool. Maten 38K-44. AIR CLASSIC BW Topmodel jogging schoen van nubuck leder met air-unit in de hak en voorvoet. Maten 40-46. hou Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042 3951 Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 13-06-'99 it jaar cel voor doden dochter dam De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 63- vadër veroordeeld tot acht jaar cel voor doodslag op zijn ige dochter in november vorig jaar. De vader vond dat zijn er te veel televisie keek. Na een hooglopende ruzie ver- n de dochter naar haar kamer en pakte haar koffer in. Ze e uit het slaapkamerraam en probeerde naar beneden te nen, maar viel en bleef gewond liggen. De vader sloeg haar ilgens met een hard voorwerp op het achterhoofd. Aan die indingen overleed ze. Volgens het OM was de eigenlijke .voor het drama „een langslepend conflict met een cultu- jchtergrond". De levensstijl en ideeën van de dochter wa- aar in Pakistan geboren vader een doorn in het oog. 6-raadslid weg om hersteld kabinet De geslaagde lijmpoging van het paarse kabinet heeft raadzaal van de gemeente Niedorp een gat geslagen, bri er L de Vries heeft zijn raadslidmaatschap opgezegd en is partij gestapt. De Vries had al langer moeite met de be- den rol waarmee de democraten in het paarse kabinet ge- S en moesten nemen. De instemming van D66 met een niet- lan| >nd referendum is voor hem een stap te ver. Hij meent dat e geloofwaardigheid van D66 niet ten goede komt. De wil 'uit principe' niet als onafhankelijk raadslid aanblijven »eft zijn plaats teruggegeven aan de plaatselijke afdeling liep )on< !0PT>6I 7:3i 8 j^beder en kinderen al week spoorloos igen Een 24-jarige vrouw uit Vlissingen en haar drie kin- ,emi i zijn sinds een week spoorloos. „Wij maken ons zorgen dd I de toestand van de kinderen. De vrouw heeft geen extra n iii ng meegenomen", aldus een politiewoordvoerder. De va- ag zijn vrouw en kinderen voor het laatst toen hij vorige dinsdag van zijn nachtdienst thuis kwam. Toen hij 's mid- 8 wakker, werd was iedereen weg. Aanvankelijk dacht hij dat ring aj het consultatiebureau waren gegaan. De recherche 81:1 vastgesteld dat de 24-jarige vrouw vorige week vijfhonderd idei !n opgenomen bij het Grenswisselkantoor in Vlissin- vervolgens heeft ze voor haar en de kinderen treinkaartjes Ie reis naar Rotterdam gekocht. :h met Fokkers KLM UK t ffu !ÖLi Twee Fokkers 100 van KLM UK zijn gistermiddag met noet lijdeden geland op Schiphol. Het eerste toestel van de ejg( i KLM-dochter meldde bij nadering van de luchthaven een ,r igeur en lichte rookontwiJckeling in de cockpit. Volgens voordvoerder van de KLM kon het uit Manchester afkom- vliegtuig een normale landing maken. De 62 passagiers en ongedeerd, aldus de KLM. Een andere Fokker 100 met 0 hg, imming Manchester moest even na de start terugkeren crea fe8e een blikseminslag. Een deel van het instrumentarium cht? iitgevaUen- Later kon het toestel alsnog vertrekken. apld et in Tilburg 'onbegrijpelijk' Minister Korthals van justitie noemt de uitlatingen van emeester Stekelenburg van Tilburg over de legalisering van gjw eelt 'onbegrijpelijk'. Stekelenburg wil een proef waarbij van se'i)Le wiettelers hun product aan koffieshops kunnen le- i zonder dat de overheid ingrijpt. In de drugsnota die het iet in het begin van de jaren negentig opstelde, staat dat de leid zich niet kan bezighouden met productie of handel viet, zegt Korthals. Ook een richtlijn van het openbaar mi- it wa rie s'uit dat u't- "Het is i11 striïd met 'ntemationale verdra- aldus Korthals, die Stekelenburg ook verwijt bij te dragen ■meiiet negatieve imago van Nederland in het buitenland. jafin overleeft aanrijding met trein /zaandijk Een Amerikaan overleefde gistermiddag op sta- jeprfv'Qog/Zaandijk een aanrijding met de intercity Nijmegen- hj^d Helder. De man fietste om de gesloten spoorbomen heen. Ishoigegrepen door de passerende trein die circa 100 iur reed. Het slachtoffer kwam niet recht voor de trein te- vje(j( maar is vermoedelijk door de trein van zijn fiets zijn ge- js len. Hij kwam er vanaf met een open beenwond. Het trein- :er onderging als gevolg van het ongeval enige vertraging.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3