Leidsch Dagblad 19 jaber zwaar nder vuur VD Video ard oordeel over rtrek Apotheker 'Dit is goed voor mijn aandelen Hoogovens' 'Brinkhorst moet het voordeel van de twijfel krijgen' NAVO-soldaat 'standby' Koppositie Megawati na verkiezingen Jitzendbureaus laken houding vakbonden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Hotelbon 27.50 TAG 8 JUNI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 ESPREK van de Dag Familie Fagel gaat nog steeds gebukt onder moord op broer Gerard Economie Export van bloembollen r| naar VS stevent af op 3 een record Cultuur en Kunst Sport Cesaria Evora: oma met een handtasje Virus besmet Nederlands elftal LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gratis juridisch advies Ti jdens hel inloopspreekuur van Hengst Advocaten Iedere woensdagavond van IVOOuurlol 20.30 uur aan de Rijnstraat 37 ie Katwijk denaren vallen staatssecretaris af Jnge fcsitie van staatssecretaris Faber van landbouw is irgen nog wankeler geworden. Haar ambtenaren Idigen haar er in een brief van dat ze vorige week lement heeft voorgelogen, toen ze zei dat ze pas mei voor het eerst van de kwestie hoorde. Volgens lernemingsraad wist Faber al weken eerder van de leproblemen in België. greep houdt. De kritiek vanuit de Kamer is dat Faber de zaak te lang op zijn beloop heeft ge laten. De woordvoerder van de bewindsvrouw ontkent met klem dat Faber al eerder op de hoogte was van de problemen. „De staatssecretaris is pas op 18 mei via een nota van de di recteur veterinaire zaken, voed sel, veiligheid en milieu van de zaak op de hoogte gebracht", aldus de woordvoerder. Voor zitter Bouwmeester van de on dernemingsraad heeft geen be hoefte te reageren op de direc teur voorlichting van het minis terie. Hij blijft bij zijn verkla ring. In de brief van-de onderne mingsraad wordt verder ge klaagd dat de ambtenaren op Landbouw onder zware druk staan. Niet alleen is er veel kri tiek op het ministerie, er is ook sprake van bezuinigingen en een reorganisatie, waardoor de ambtenaren vinden dat ze een dioxine-kwestie er niet nog eens bij kunnen hebben. Pagina 5: Geen extra dioxine in Nederlands vlees Pagina 7: België laat besmette producten in winkel scfzei vorige week dat het jerie van landbouw op 12 or het eerst van de Bel- ,r) q orde van het dioxinepro- Mni en vervolgens in actie iZe meldde toen ook dat ministerie op 29 april •mail binnenkwam van igeningse onderzoekbu- ikilt-DLO dat voor een h bedrijf produkten had op dioxine en toen alar- de concentraties aantrof. de ondernemingsraad melding vrijwel direct geven aan Faber, maar ze er 'pas weken later' ior de dag. L lolitiek verantwoordelij- iuiven steeds de schuld bije ambtelijke top, of het 1 at of de ambtenaren. Die zich niet verdedigen", de brief.' De ambtena len met deze brief laten 'niet altijd het kind van cening te (willen) zijn k her P0'itieke bestuurders v, maken'. fcschijnlijk morgen al :aber zich opnieuw ver- ^yrden voor haar optre de het dioxineschan- at met name België in de In tarse coalitiepartijen oor- |hard over het onverwach- 'ek van landbouwminis- lotheker (D66), die giste- n ontslag indiende. PvdA- weg ileider Melkert is 'zeer on naam getroffen'. Zijn collega's in het ka- noemen diens ontslag plezierig', 'betreurens- of zijn er 'van ge- ten'. Apotheker is van- in11: opgevolgd door D66-euro- nentariër Laurens-Jan nge ,orst' -e lekers eigen D66-fractie cteert zijn besluit, ook al ractieleider De Graaf 'zelf in de ministerraad af- cht'. Vice-premier Borst oordeelt in soortgelijke ordingen. De minister is tapt, omdat het kabinet ^(plannen voor het saneren le varkenssector niet „Als een bewindsman in ïofdlijnen van zijn beleid ento it, hoort daar maar een lling bij: opstappen", al- ra potheker, die zei dat hij er •pen weken diep over na gedacht, we'far volgens premier Kok Varkensboeren Rijn- en Veenstreek betreuren het vertrek van minister Apotheker alphen aan den run marieta kroft De varkensboeren in de Rijn- en Veen- streek rouwen om het vertrek van mi nister Apotheker. Als één van de weini ge bewindslieden op landbouw was hij er de afgelopen periode in geslaagd het vertrouwen van de agrariërs te winnen. Na zijn aftreden overheerst de angst dat ze nog veel langer in onzekerheid worden gehouden over de inkrimping van de varkensstapel. „Met Apotheker viel te praten", zeggen C. Wijsman en A. Verbij uit Alphen aan den Rijn en T. Kroes uit Woubrugge unaniem. Hij luisterde, had oren en ogen voor de problematiek in de veehouderij. „En hij stelde zich niet zo hautain op als zijn voorganger Van Aartsen", zegt Kroes, die tevens WD-raadslid is in Ja- cobswoude. Volgens de drie varkensboeren is Apotheker gestruikeld over de erfenis van Van Aartsen. De liberaal stelde tij dens de vorige regeringsperiode een wet op, die moest leiden tot een drasti sche vermindering van de varkenssta pel in Nederland. Maar de rechter floot hem op dit punt terug. Donderdag volgt de uitspraak in een beroepszaak die de regering heeft aangespannen. Het verbaast Wijsman dat Apotheker de uitspraak van de rechtbank niet heeft willen afwachten. Maar Kroes vindt dat deze stap hem nu juist siert. „Het maakt voor hem geen verschil welke uitspraak de rechtbank doet. Hij had een plan waarmee het beoogde doel kon worden behaald. Als hij daar voor geen steun krijgt bij de andere mi nisters, houdt hij zijn mg recht door op te stappen." Over de opvolger van Apotheker, Brinkhorst, hebben de boeren nog geen oordeel. Ze zijn in elk geval blij dat de landbouwdeskundige van D66. P. ter Veer, geen minister is geworden. Hij was voor een nog verdergaande in krimping van de varkenssector. Kroes: „Brinkhorst moet maar het voordeel van de twijfel krijgen." komt het ontslag te vroeg. Vol gens Kok was afgesproken eerst de uitspraak van het Gerechts hof over de Varkenswet af te wachten. „Ik had liever gezien dat hij het had volgehouden en het debat had gevoerd in de mi nisterraad. Ik heb de indruk dat het allemaal te veel voor hem was." Kok heeft eind vorige week op Apotheker ingepraat om niet op te stappen. Zijn ver trek heeft de lijmpoging echter niet beïnvloed, aldus Kok. WD-fractieleider Dijkstal had de indruk dat Apotheker 'toch niet optimaal functioneerde'. Het CDA, de SGP, RPF en GPV prijzen de moed van Apothe ker. Met het vertrek van Apo theker zit voorlopig ook staats secretaris Faber officieel zonder werk. Dat is staatsrechtelijk ge bruik, als een minister vertrekt moet de staatssecretaris mee. Zij treedt ook weer aan als Brinkhorst Apotheker officieel opvolgt. Zij moet zich dan met een verweren tegen kritiek op haar beleid rond de mogelijk met dioxine besmette kippen. Pagina 3: Apotheker bleef al tijd een vreemdeling in Den petrovac Een Britse NAVO-militair zit 'standby' tijdens de ontmoetingen tussen de NAVO en de Joegoslavische legerleiding in Macedonië. Een nieuwe ontmoeting tussen militairen uit Joegoslavië en van de NAVO heeft vandaag plaats aan de Joegoslavisch- Macedonische grens. De gesprekken waren volgens de plaatselijke politie gepland in een café bij Tabanovce, een Macedonisch dorp aan de autosnelweg Belgrado-Skopje, op drie kilometer van de Joegoslavische grens. Eergisteren werden de gesprekken tus sen de militairen afgebroken, omdat ze het niet eens kunnen worden over de terugtrek king van Joegoslavische troepen uit Kosovo. Pagina 7: Nog geen doorbraak op 'Koso- vo-top' FOTO AP» PETER MACDIARMID Personeel gelaten onder fusienieuws velsen-noord martij n van westrop Met berusting nam het Hoog ovens-personeel gisteren ken nis van de fusie met British Steel. Zelfs het feit dat gedwon gen ontslagen niet worden uit gesloten, wordt schouderopha lend begroet. „We moeten het eerst maar eens zien. Het is jammer dat we nu worden op geslokt door zo'n groot bedrijf, maar aan de andere kant kun je je ook afvragen of Hoogovens groot genoeg is om zelfstandig te blijven bestaan", aldus een medewerker van de afdeling in- stallatiebeheer. Het personeel werd gister ochtend via het interne compu tersysteem en later op de dag met een folder op de hoogte ge steld. „Een keurig kleurig werk je. Het is duidelijk dat ze die niet op een dag in elkaar heb ben gezet", lacht Rob van der Slik bij de ingang van het hoofdkantoor. De fusie kan de medewerker van cokesfabriek II vooralsnog geen zorgen baren. „Ik werk al 36 jaar bij de Hoog ovens en in die tijd heb ik di verse partners voorbij zien ko men. Eerst Hoesch, daarna Boël. Tweemaal liep het uit op een teleurstelling. Maar het was eigenlijk wel logisch dat Hoog ovens bleef doorzoeken naar een ander bedrijf om mee sa men te gaan." Van der Slik vertrouwt er op dat de vakbonden het niet zo ver laten komen dat er ontsla gen vallen. En dat de zeggen schap voortaan in Groot-Brit- tannië komt te liggen, baart hem evenmin zorgen. „Ach, als de werkgelegenheid gewaar borgd wordt, maakt het mij niet uit waar mijn broodheer nu precies zit. Nee, hoor. ik ben best positief over die fusie. Zelfs een beetje trots. Een ding staat vast: dit nieuws is in ieder geval goed voor mijn aandelen Hoog ovens." Zijn collega Martin Akkerman van de afdeling technologie en engineering, die net komt aan fietsen, is minder positief. „Tja, bij een fusie krijg je binnen een bedrijf doorgaans toch mensen die hetzelfde werk doen. Het zal dan ook wel arbeidsplaatsen gaan kosten. Ik mag hopen dat de Hoogovensdirectie de zaken goed op een rijtje heeft staan. Die mislukte samenwerking met Boël heeft ons geloof ik 400 miljoen gekost. Dat moeten we niet nog een keer hebben. Maar HET WOORD IS AAN Benjamin Franklin Elke gek kan kritiseren, ver oordelen en klagen - en de meeste gekken doen dat ook. 16° voor woensdag 'ÈJM f" 1 wisselend c bewolkt 8-/17° 9*/17° 9717° 30% 20% 30% 30% 30% 30% VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur .6,7 19 eerlijk gezegd werk ik hier al zo lang en heb ik zoveel reorgani saties en saneringen meege maakt, dat ik een beetje murw geslagen ben. We moeten maar afwachten." Daarna, knikkend tegen Van der Slik: „Misschien kunnen wij nu straks wel in trekken in de gouden vleugel (het hoofdkantoor, red), want de directie verhuist toch naar Engeland." Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Regio13,15,16,17 RTV/programma's 11 Sport 21 Uitgaan18 JAKARTA ANP-Rtr-DPA-AFP Hoewel pas een klein deel van de uitgebrachte stemmen is ge teld, lijkt het erop dat de Indo nesische oppositie de verkie zingen ruim zal winnen. De In donesiërs en vooral de zaken wereld hebben opgelucht ge reageerd op het rustig verloop van de eerste democratische stembusgang in 44 jaar. Na het tellen van de eerste ongeveer 400.000 stemmen, ging de Strijdende Indonesi sche Democratische Partij (PDI-P) van Megawati Soekarn- oputri aan kop met ongeveer 40 procent. Voor de PKB van mos limleider Abdurraham Wahid (27 procent) en Golkar van pre sident Habibie (13). De andere favoriet, de PAN van moslimlei der Rais, blijft met ruim 5 pro cent van de stemmen voorals nog achter bij de verwachting. De tussenstand zegt nauwe lijks iets over het uiteindelijke resultaat. Het percentage getel de stemmen ligt rond de 1 pro cent. De opkomst was buitenge woon hoog, rheer dan 96 pro cent van de kiesgerechtigden bracht een stem uit. Ook na het stemmen bleef het kalm in Ja karta. Er zijn nauwelijks mel dingen geweest van onregelma tigheden of geweld. De strijd krachten hadden 800.000 man schappen op de been gebracht om mogelijke onrust de kop in te drukken. In sommige plaatsen in Noord-Sumatra en Irian Jaya werd het stemmen uitgesteld wegens een tekort aan inkt, stempels en bepaalde docu menten. In vijf dorpen in Irian Jaya ontbraken de stembussen. Waarschijnlijk wordt daar van daag gestemd. JJJ 'heidend ABU-voorzitter Mantel dreigt samenwerking op te zeggen •hoevedorp janneke dejonge Algemene Bond Uitzendondernemin- ieet Q (ABU) dreigt de samenwerking met vakbonden op te zeggen. Volgens e'dend voorzitter R. Mantel van de U zijn de uitzendbureaus hevig gefrus- - erd over het gedrag van de bonden. Die |geren te erkennen dat uitzendorgani- tès werkgever zijn geworden sinds de 'oering van de Flexwet dit jaar. 'olgens de ABU zien de bonden de uit- ld-CAO slechts als een 'vangnet' en •iten ze ervoor dat uitzendkrachten zo 3Q- El mogelijk in vaste dienst moeten ko- bij het betreffende bedrijf. .Als de vakbeweging niet erkent dat wij nu werk gever zijn, dan heeft het voor ons geen enkele zin om onze CAO op te tuigen." De dit jaar ingevoerde Flexwet regelt dat mensen die langere tijd als uitzend kracht werken, in vaste dienst komen bij de uitzendbureaus. Net als 'gewone' werknemers kunnen ze dan scholing krij gen en pensioen opbouwen. Volgens Mantel heeft de uitzendbranche deze me tamorfose per 1 januari 'op een fantasti sche wijze' ondergaan. „De vakbeweging geeft ons nu echter niet de credits waar wij recht op hebben. Met deze houding holt zij de uitzend-CAO uit", zegt Mantel. Hij vindt dat de vakbeweging overstag moet. „Wij bepalen de lonen en arbeids voorwaarden van onze arbeidskrachten. Als ze blijven proberen de positie van uit zendkrachten in alle afzonderlijke CAO's te regelen, keren wij ze de rug toe. Met zijn uitspraken geeft Mantel alvast een voorproefje op de afscheidsspeech die hij aanstaande donderdag houdt. Na twee jaar voorzittersschap houdt hij het bestuurswerk van de ABU voor gezien. De directeur-eigenaar van de Leidse uitzend organisatie Luba maakte in totaal 26 jaar deel uit van het ABU-bestuur. Pagina 15: 'Ik wil wel weer eens door Leiden flaneren' FL.75,- Sony 240V 3-pak met gratis hotelbon t.w.v. 75.-* Vroom «Sc Dreesmann - Plaats: •Tel:. (I.v ole be Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Ö8"t<>matisch (f- 96.90) l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel. Leidsch Dagblad. Abonnee-service. Aimvixirilnunimi-r nwAn. AMNIVH l.-id.-n g "72141*400114" OF BEL 071-51 28030 lm^ 1

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1