Industrie op voormalige defensieterrein Donklaan )uders moeten weer renzen gaan stellen' 'En waarom zou mij dan SZ)A vreest te veel .jidacht Rijnfront Regio Kinderen Zoeterwoude willen Leiden 'opdelen' tiek bepleit hogere ndprijs 'Buitenkist' De Kieviet moet niets hebben van speeltuin J 8 JUNI 1999 CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 rkeer (bediendes grijpen in Oplettend personeel van een Shellstation aan de A4 (fiörp hebben gisteravond voorkomen dat een automo- Pleschonken toestand zijn reis hervatte. De pompbe- üvaarschuwden de politie, die de 50-jarige man uit Pur- J»en rijverbod van 12 uur oplegde. De dronken bestuur- br familie opgehaald en naar huis gebracht. igeknapte klassieker vat vlam —Itfn Tot groot verdriet van de Voorschotense eigenaar jkhePto^dag ronc^ hvee uur een klassieke Austin Healy iet dl31- De e'8enaar reet^ ziJn net opgeknapte pronkjuweel- indewet eerst 8ara8e aan Treublaan uit, toen de brand aardeP0 Voorschotenaar deed er alles aan om het vuur zelf tderziP'maar brandweer moest eraan te pas komen om estera0 re^^en- schade wordt op vierduizend gulden ge- dig fel einde vol attracties op boerderij Op de zuivelboerderij van Van Boheemen aan de metljkseweg 55a in Stompwijk is zaterdag 12 en zondag 13 3leinTalles te doen. De boerderij is zaterdag van 9.00 tot 16.00 laatspdfig van ÏO-00 tot 16.00 uur open voor het publiek, ogramma staan rondritten met paard en wagen, een ïooi met een spectaculaire demonstratie, een prijs- wol spinnen. Beide dagen zijn er op een vaste tijd de fies schapen scheren (om 13.00 uur), en om 11.00 uur ïef iur een poldertocht met polsstok. Zaterdag komen de lan hun trekken: een tocht van 25 of 50 kilometer begint lussen 9.00 en 12.00 uur. Zoeterwoudse leerlingen Bernardusschool terug in de tijd r» CONNIE VAN UFFELEN "ge tf ;s in Oegstgeest vindt vanjgoed idee om advies- d °fendvoort in te schake- I, hejt ontwikkelen van een e Nch beleid voor de ge- t hijlandvoort is ook al be- daclkj de plannen voor het 1 in terrein Rijnfront. Dat leidügenverstrengeling in kunnen werken, zei E. titiej Bosch (CDA) gister- 1 nihjdens een raadscom- Danltpg economie is breder nis. font." °°r ider M. Smitsloo (eco- k v4 zaken) ziet geen pro bleem bij het inschakelen van Zandvoort. Hij deelt niet de vrees van het CDA, dat Rijn front te veel aandacht krijgt. „We hebben het ook over het midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector. Zandvoort is een adviseur waar we tot nu toe tevreden over zijn. Het is een voordeel en een nadeel dat Zandvoort onze gemeente kent." Oegstgeest wil een eco nomisch onderzoek houden vanwege de komst van het be drijventerrein Rijnfront, de ver nieuwing van winkelcentrum Lange Voort en het vertrek van het MEOB naar Den Helder. ZOETERWOUDE CONNIE VAN UFFELEN Leitjes, klompen, een potje inkt met een ganzenveer en achterin de klas een ouderwets lees- plankje met het bekende 'Aap, Noot, Mies, Wïm'. Op de Zoe terwoudse rooms-katholieke basisschool Bernardus is het vandaag 'maandag den zeven den juni van het jaar 1909'. Ne gentig jaar geleden werd de school opgericht en dat wordt gevierd door voor één keertje terug te gaan in de tijd. In de klas zitten de jongens en meisjes keurig netjes ge scheiden van elkaar. De meisjes veelal in witte schorten, de jon gens met korte broeken en bre tels. Een enkeling op klompen. Onder het toeziend oog van een extra strenge juf Anita de Win ter maken ze sommetjes op hun leitjes. „Kan jongeheer Tim zijn leitje misschien iets zachter omdraaien?" „Waarom kijk je achter je?", vraagt ze aan een ander. „Nou... gewoon!" De leerling is zich van geen kwaad bewust. Anders kijkt-ie ook al tijd om zich heen. Vandaag neemt zijn juf daar echter geen genoegen mee. „Dat weet ik niet, juffrouw, zou ik dan willen horen", zegt ze. Ze heeft de meetlat dreigend in haar hand en kijkt vervaarlijk door het brilletje dat op het puntje van haar neus ligt. „Goed, kinderen. Ik kom even bij jullie langs om jullie werk te controleren. Zit nog maar even met jullie armen Leerlingen doen, verkleed als Ot en Sien, alsof het 90 jaar geleden is. FOTO MARK LAMERS over elkaar." Ze loopt de leitjes met antwoorden een voor een na. Een jongen heeft geen som men opgeschreven. „Hier heb ik een probleem. Ik zie alleen de uitkomsten staan. Hoe komt dat?" „De sommetjes waren krul bij, bij zulk flodderwerk." Na een poging tot het innen vaag geworden en toen heb ik van het dubbeltje schoolgeld - ze maar uitgeveegd", luidt de iedereen is het dubbeltje 'ver smoes. „Nou, daar zet ik geen geten' - volgt taalles. De stencils met verhaaltjes uit Ot en Sien kunnen niet iedereen boeien. „Waarom zit jij te lachen mid den onder de taalles", vraagt de juf aan een jongen. „Ga jij maar in de hoek staan op de tafel, met je gezicht naar de hoek toe." Een ander moet zijn 'lees boekje' niet zo kreukelen: het moet nog negentig jaar mee. Dan steekt iemand netjes twee vingers op, ten teken dat hij naar de wc moet. Bij het verla ten van het lokaal draait hij een kartonnetje bij de deur om. 'De jongens-wc is bezet' verschijnt. Even later komt 'hoofdmees- ter' D. de Vette in jacquet en met een indrukwekkende baret op zijn hoofd binnen. „Goede morgen meester De Vette", klinkt het in koor. De Vette heeft iemand met een 'camera obscura' bij zich die wat 'kiek jes' wil maken voor de krant. Als klasgenoot Aad vervolgens binnenkomt en zegt dat hij van de tandarts komt, valt de juf even uit haar rol. „Ik weet ei genlijk niet of er toen al een tandarts was", mompelt ze ver twijfeld. Ook rechtshandig schrijven valt haar niet mee, maar ja: ze moet nu eenmaal het goede voorbeeld geven. De kinderen spelen hun rol met veel plezier. „Je moet nu wel dingen doen die je niet zo gewend bent, zoals op een leitje schrijven. Maar de juf ziet er wel grappig uit met dat brilletje op, meestal heeft ze lenzen." Voor deze ene keer zijn ze het eens met het 'gedigtje' van Hieronymus van Alphen dat op het bord staat geschreven: Mijn speelen is leeren, mijn leeren is speelen en waarom zou mij dan het leeren vervelen? CONNIE VAN UFFELEN bij gepa a he ;f Oegstgeest (PrO) en n woningbouwvereni- zidpnlust een veel hogere betalen voor grond gist enflat Heemwijck aan elle ssenlaan. Burgemees- he ethouders willen 300 etui :r vierkante meter vra- stiti en D66 pleitten gistèr- kpruor een vraagprijs van i teèn per vierkante meter, geld om een lap grond van :ege 600 vierkante meter, offi it wil hier een kantoor unr i de entree van Heem- jn o jreiden. verlneente vraagt 300 gul- Didat zij dat eerder ook zoij verkoop van grond moi :-commerciële doelein de woningbouwvereni- toekomstige kantoor orverkopen voor een eciële prijs wil de ge- een 'bijbetaling' van :hil in de prijs. PrO en D66 zien niet in waar om de gemeente niet meteen de marktprijs van 800 gulden vraagt. „Het wordt een kantoor voor een soort project-ontwik kelaar. Dat is gewoon een com merciële instelling", zei D66 'er A. Koningsveld. A. van Kempen (PrO) sprak van een 'verkapte subsidie'. „Een woningbouw vereniging heeft middelen om zelf zorg te dragen voor een goed onderkomen." Wethouder M. Smitsloo (eco nomische zaken) ontkende dat er sprake was van een 'cadeau tje' aan Buitenlust. De corpora tie is volgens hem geen project- opntwikkelaar, maar een orga nisatie met een maatschappelij ke functie. „Indien je een marktprijs van 800 gulden vraagt, komt dat toch uit de zakken van mensen uit de goedkopere huishoudens." Vol gens Smitsloo is de grond ook niet de veronderstelde 800 gul den per vierkante meter waard. ZOETERWOUDE WITOLD KEPINSKI Kinderen uit Zoeterwoude willen Leiden 'herindelen'. De stad moet volgens hen wor den verdeeld in twee stukken, die onderdeel worden van res pectievelijk Zoeterwoude. Dat blijkt uit een inventari satie van wensen onder kinde ren in het dorp. Het opdelen van Leiden zou een goede ma nier zijn om Zoeterwoude zelfstandig te houden, denken de kinderen. Veel Zoeterwoudse kinde ren zijn net als hun ouders goed op de hoogte van wat er zich in de regio afspeelt. De kleintjes vinden bijvoorbeeld dat 'Zoeterwoude landelijk en zelfstandig moet blijven' en vinden dat het 'een gezellig dorp is en blijft'. In een schriftelijke reactie hebben burgemeester en wet houders inmiddels laten we ten, dat zij geen voorstander zijn van herindeling van Lei den. „Wij willen niet dat Zoe terwoude onder andere ge meenten wordt verdeeld, dus is het ook niet juist dat we dit voor een andere gemeente zouden willen." De gemeente ontving de af gelopen tijd in totaal hon derdtachtig wensen van kin deren. De wensen van de kin deren en de antwoorden van de gemeente zijn binnenkort te zien in de plaatselijke open bare bibliotheek. Voorschoten wil het voormalige terrein van defensie in de Dobbewijk kopen om er industrie te vestigen. Kosten van het terrein van ruim één hectare: ruim drie miljoen gulden. Met de aankoop wil de gemeente tegemoetko men aan de grote vraag in de Leidse regio naar bedrijfs- grond. Bovendien wil Voorschoten een 'actieve grond- politiek' gaan voeren: op het voormalig defensieterrein kunnen zich industriële bedrijven vestigen die elders weg moeten. In tegenstelling tot andere nieuwe bedrij venterreinen - zoals het Van der Hoevenpark en de Rouwkooplaan - leent het terrein aan de Donklaan zich voor wat zwaardere industrie. Samenwerking bij bedrijfsterreinen De Leidse regio gaat samenwerken bij de ontwikkeling van de be drijfsterreinen Rijnfront en Oostvlietpolder. In de Oostvlietpolder zouden Leiden, Oegstgeest en Voorschoten de handen ineen kun nen slaan. In Rijnfront wil Oegstgeest samenwerken met Leiden en de Leidse universiteit. De laatste heeft volgens wethouder econo mische zaken M. Smitsloo al belangstelling getoond. Regionale 'lo catieschappen' moeten zich bezighouden met verwerving en uit gifte van gronden. De provincie heeft regionale samenwerking als voorwaarde gesteld voor subsidie. VOORSCHOTEN W. ter Keurs, bewoner van de Donklaan en voorzitter van de Werkgroep Milieubeheer Lei den, zet grote vraagtekens bij het plan van de gemeente. „De Dobbewijk is een mengeling van bewoning - er wonen ze ventig, tachtig gezinnen - en bedrijvigheid. Het risico is heel groot dat de gemeente het evenwicht uit het oog verliest. De gemeente moet oppassen het wijkje niet te vol te proppen met bedrijven. Anders wentel je de problemen óf af op de be woners óf op het landelijk ge bied." Volgens Ter Keurs moet de gemeente eerst de verkeerspro blemen in de wijk oplossen, zonder dat dit ten koste gaat van het aangrenzende landelij ke gebied. „Het risico is dat de Dobbewijk wordt volgepropt en dat de bedrijven dan gaan jam meren dat de verkeersvoorzie- ningen niet deugen. Eerst moet een oplossing worden gevon den voor de ontsluiting van de wijk. En dat kan in de Dobbe wijk." De aanleg van een randweg door het buitengebied, zoals de Ondernemers Vereniging Voor schoten (OW) voor ogen heeft, is voor Ter Keurs onbespreek baar. „Niet alleen voor mij. Ook voor de provincie. Die houdt eraan vast dat het een bufferzo ne is." Volgens de Voorschote naar is de oplossing heel sim pel. „Als je de Dobbeweg iets verbreedt, asfalteert en een keerlus aan het eind maakt, dan is het hele probleem uit de we reld. Voor jdren." Het zou kwalijk zijn als de ge meente op het defensieterrein bedrijven toestaat die elders overlast geven, vindt Ter Keurs. „Vaak is het wel mogelijk om, als een bedrijf zich ergens nieuw vestigt, voorzieningen te treffen tegen mogelijke hinder", geeft hij toe. „Maar de kans be staat dat die maatregelen niet voldoende blijken te zijn." Ter Keurs is extra bezorgd nu de gemeente Voorschoten alle bezwaren tegen de voorgeno men uitbreiding van kledingbe drijf Mexx in de Dobbewijk heeft verworpen. De aanvraag voor uitbreiding leidde tot een storm van protest in de wijk. Bewoners én ondernemers vre zen dat het in de wijk gevaarlij ker wordt door de toename van het verkeer. Ook een aantal on dernemers protesteerde, omdat zij het idee hebben dat Mexx door de gemeente wordt voor getrokken. Defensie maakt al enige tijd geen gebruik meer van het ter rein en de loodsen aan de Don klaan. De panden worden be woond door jongeren en stu denten, om te voorkomen dat ze worden gekraakt of ten prooi vallen aan vandalisme. De Dienst der Domeinen, die op treedt namens de staat, is be reid het stuk grond aan Voor schoten te verkopen. In een commissievergadering op 22 juni bepaalt de Voorschotense politiek of de koop moet wor den gesloten. JUDY NIHOF vn ^at tO0h? De opvoedbu- Zoi hieten als paddestoelen de? grond. Steeds meer in- on! :n bieden hulp aan ou- it huilbaby's, probleem- wij en lastige pubers. Kun- - 0j ouders de opvoeding n( i kinderen zelf niet meer ant i orthopedagogen Moni- v0Jst (42) en Peter van den enj(51) kijken elkaar even tog d aan. „Jawel!", klinkt lid i resoluut. „De meeste aal kunnen het best alleen pff èntachtig procent, zo tco onderzoeken", zegt at n Bergh. „Wat je wel l0 meer ziet is dat ouders leer inzicht willen in het tneren van hun kind. ja al het beste voor het en de 'opvoedmarkt' flo- jrg heeft volgens Van den ild °°k mct iets anders te al,: de vrije opvoeding is jat uders moeten hun kin- er weer gaan opvoeden, ,0' i weer grenzen stellen. 3(j|de tendens van de laatste ;d( '^us Van den Bergh. En stc ouders iets lastig vin- li; het wel het stellen van lai n. Aankloppen bij een et dige kan dan uitkomst togs zijn Van den Bergh d st in het Leiderdorpse l|encomplex Statenhof ai igen 'Pedagogisch Psy- n jsch Bureau' voor hulp ie oedingsvraagstukken be- Ze richten zich op ou- let kinderen van 10 tot 20 jaar. Die leeftijdsgroep heeft al tijd al hun speciale interesse ge had. Daar kwam bij dat er in en om Leiderdorp nog niet veel bureaus zijn voor hulp aan ou dere kinderen. „Pubers lastig? Het is juist een heerlijke leeftijd", vindt Van den Bergh. „Ik heb zelf vier kinderen en het is leuk om ze klein te hebben, maar nu ze groter zijn is het eigenlijk nog leuker. Je komt meer met elkaar in gesprek. Er is goed met tie ners te praten. Ze kunnen over het algemeen uitstekend vertel len wat ze van dingen vinden." Van den Bergh en Post ko men allebei uit Leiderdorp. Ooit waren ze overburen. Min of meer op aanraden van Van den Bergh, docent orthopeda gogiek aan de Leidse universi teit, ging Post op latere leeftijd ook orthopedagiek studeren. Op de universiteit deed met na me Van den Bergh veel ervaring op met hulpverlening aan (ou dere) kinderen. „Aan onze vak groep is een ambulatorium ver bonden, waar kinderen gedia- gnostiseerd worden en behan deld. Daar vinden ook therapie- en plaats." Ouders kunnen terecht bij het Leiderdorpse bureau als ze zich zorgen maken over het ge drag van hun tiener. Bijvoor beeld omdat het kind agressief, hyperactief is of zich juist te rugtrekt. De orthopedagogen willen de drempel van hun bu reau laag houden. Post: „Er zijn van die problemen waarbij mensen niet in eerste instantie denken aan het zoeken van hulp: bijvoorbeeld als er in een gezin veel ruzie is, of een kind na een scheiding vervelend doet. Simpele dingen, waarvoor ouders niet zo snel naar een huisarts stappen voor een ver wijzing naar het RIAGG. Terwijl ze er toch behoorlijk door in de knoop kunnen zitten." Voor een eerste oriënterend gesprek vragen Van den Bergh en Post geen geld. De volgende zittingen kosten 125 gulden per keer. Zelf vinden ze dat niet duur. „Een advocaat kost veel meer." Behandeling van zware psy chiatrische gevallen laten de or thopedagogen aan andere des kundigen over. Al zal het wel eens voorkomen dat pas na uit gebreide tests en onderzoeken blijkt dat de psychiater eraan te pas moet komen. Met het opzetten van een ei gen bureau is voor Van den Bergh en Post een droom in vervulling gegaan. Post: „Jaren lang hebben Peter en ik tegen elkaar lopen roepen: als we la ter groot zijn... Dan ebt het weer weg en komt weer boven. Op een gegeven moment heb ben we toch maar de stoute schoenen aangetrokken." Van den Bergh knikt. „Het is heel leuk om eigen baas te zijn." Niet dat hij de universiteit zat is. Daar blijft hij een aantal da gen per week werken. „Onder wijs geven en onderzoek doen vind ik heel leuk. Maar werken op een universiteit heeft ook minder leuke kanten. Ik ben er nu weer aan een bezuinigings ronde bezig. De zoveelste..." WASSENAAR ERNA STRAATSMA De komst van een speeltuin bij de Juüanaweg zien veel Wassenaarders in villawijk De Kieviet als een regelrechte be dreiging. Er zijn buurtbewo ners die bang zijn dat een speelplek pedofielen aantrekt. Er zijn ouders die bang zijn dat kinderen verdrinken in de nabijgelegen vijver. „Wij den ken dat het niet zo nodig is om hier overheidsgeld voor uit te trekken", aldus een van de bewoners gisteravond tij dens de gemeenteraad. „In de grote tuinen in De Kieviet staan al grote speeltoestellen. Dan nodigen de kinderen hun vriendjes maar thuis uit." Bewoners in De Kieviet heb ben in totaal bijna honderd handtekeningen verzameld te gen de komst van een speel tuin. Het is hen in het verkeer de keelgat geschoten, dat de gemeente zich in een huis- aan-huis verspreide brief rechtstreeks richt tot de kin deren in de wijk. Zij konden de afgelopen tijd kiezen uit een aantal speeltoestellen. „U moet niet eerst naar de kinde ren gaan en ze een paar zuur- stokjes voorhouden. Want misschien gaat het wel hele maal niet door", betoogde een van de klagers gisteravond. Een speeltuin is volgens sommige buurtbewoners to taal overbodig. Niet alleen omdat de villawijk voldoende particuliere speelgelegenheid heeft, maar ook omdat speel tuinen zelden bruikbaar zijn: „Een glijbaan is eigenlijk een regengoot, want het is maar enkele dagen per jaar droog in Nederland. Die dagen zijn in augustus en dan zijn de mees te kinderen in een veel leukere speeltuin." De opmerking over de mo gelijke aantrekkingskracht op pedofielen vonden enkele raadsleden een wel erg verge zocht argument tegen de speeltuin, maar een meerder heid van de raad wilde de buurt wel tegemoet komen. Ze pleitten voor nieuw overleg met buurtbewoners over al ternatieve locaties voor een speeltuin. Een van de moge lijkheden is het Wilhelmina- plein. Verder denken buurtbe woners aan het parkeerterrein bij Meyendel en het speelter rein van de Kievietschool. Wethouder H. Hupkes toonde zich bereid tot nieuw overleg, maar zei er nadrukke lijk bij dat er in elk geval een speeltuin in de wijk komt. „Om geen enkele locatie goed te vinden lijkt mij de verkeer de weg. Een speeltuin is be langrijk voor de sociale ont plooiing van kinderen." In De Kieviet wonen 112 kinderen tot en met 12 jaar, die volgens de gemeente be hoefte hebben aan een open bare speeltuin. Ze hebben vol gens de gemeente massaal ge reageerd op de oproep om zelf speeltoestellen uit te kiezen. De gemeente heeft twintig brieven ontvangen van wijk bewoners die pleiten voor de komst van een speeltuin.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17