Winkelcentra niet samengevoegd Woubrugse volkstuinders tegen privatisering Rijn Veenstreek Fietspadenplan D66 krijgt steun van CDA Bruggen krijgen grote schoonmaak Bange gefc bekent r meineed T in drugszr Buurtconsulent hef Alphense ouderen DINSDAG 8 JUNI 1999 J8JL CHEF TIM BROUWER DE KONING. 071-5356417. PLV -CHEF MARIETA KROFlJ Geen treinverkeer door storing alphen aan den rijn/leiden Door een stroomstoring heeft gister middag het treinverkeer rond Alphen aan den Rijn een tijd stil gelegen. Tussen Leiden en Bodegraven reden van 12.30 tot 15.15 geen treinen, tussen Gouda en Alphen reden er minder treinen. Bussen vervingen vanaf 13 uur het treinverkeer tussen Alphen en Bodegraven, maar reizigers van en naar Leiden en Gouda hebben lange tijd op hun trein moeten wachten. Door de stroomstoring werkten de seinen en wissels niet naar beho ren. Op de overgangen moest met mankracht de spoorbomen omhoog worden gehouden om verkeer en voetgangers door te laten. Rond 15 uur waren de problemen verholpen. Het duurde nog tot het eind van de middag voordat alle vertraging was in gelopen. Gewond na botsing tegen slagbomen alphen aan den run Een 16-jarige bromfietsster uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag gewond geraakt toen zij met haar bromfiets tegen de slagboom van de Albert Schweitzerbrug botste. Vanwege de enorme regenval reed het meisje voorover gebogen op haar brommer in de richting van de Prins Bern- hardlaan. Zij had niet in de gaten dat de brug openstond. Het meisje is met vermoedelijk gebroken ribben overgebracht naar het LUMC in Leiden. Een 36-jarige Alphense fietsster raakte ge wond bij een botsing met een auto op de President Kennedy- laan in Alphen. De vrouw stak de rijbaan over. De 34-jarige Al phense bestuurder kon een botsing niet meer voorkomen. Met een pijnlijke heup is ze overgebracht naar het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp. Grote buit bij insluiping in bedrijf alphen aan den run Een insluiper heeft gisteren tussen half een en half twee een kluis gestolen uit de kantoorruimte van een be drijf aan de Van Foreestlaan in Alphen. De kantoorruimte was niet afgesloten en de werknemers waren aan het lunchen. Ook werd een Toshiba computer van een bureau meegenomen. De kluis met enkele duizenden guldens aan inhoud, stond in een muurkast. Heerlijkheid ook bij streetparade koudekerk aan den run Aan de streetparade zondagmiddag in Koudekerk aan den Rijn, heeft ook muziekvereniging De Heer lijkheid uit Hoogmade meegedaan. In totaal deden zeven mu ziekkorpsen mee aan de tocht door het dorp. In de krant van gisteren was vergeten De Heerlijkheid ook te noemen. Straten onder water alphen aan den run De brandweer van Alphen is gisteren diver se malen uitgerukt om water uit de straten weg te pompen. Op de hoek van de Korte Conradstraat en de Stationsstraat stond het water na de hoosbui enkele tientallen centimeters hoog. Ook stonden straten aan de Meteoorlaan en de Honingzwam blank. Opknapbeurt van drie miljoen eind volgend jaar klaar Uje( c y C3cn ri De twee winkelcentra in Ter Aar worden niet samenge voegd. Volgens de Grontmij, die in opdracht van de ge meente een onderzoek deed, is verplaatsing van de win kels aan het Vosholplein naar het Lindenplein te kost baar. Wel wordt het gebied tussen het Vosholplein en het Lindenplein grondig aangepakt. Voor eind volgend jaar moet de drie miljoen gulden kostende klus zijn ge klaard. De ondernemers betalen ongeveer een tiende deel mee. Uiteindelijk moeten de Ter Aarders door een heuse winkelstraat kunnen flaneren. ter aar ivo pommerel goed ontvangen. Winkeliers en omwonenden propten zich in Het centrumplan voor Aardam de raadszaal en hadden slechts is gisteren tijdens een informa- kleine vragen en opmerkingen, tieavond op het gemeentehuis Ter Aar heeft haast met het plan dat jaren een vergeten be staan kende in een archiefkast. Wethouders F. Hoogervorst en N. Jonker willen de voorstellen, aangepast naar aanleiding van opmerkingen die gisteravond werden gemaakt, in de komen de raadsvergadering van juli behandelen. Deze week nog stelt de Grontmij het definitieve plan op. Voor de drie miljoen gulden krijgen de Aardammers een ei gentijds winkelhart. De twee winkelpleinen, Vosholplein en Lindenplein, worden nauwer met elkaar verbonden via de Essenlaan. Voetgangers krijgen meer ruimte en de bestrating wordt aangepast. Het kruispunt Aardamseweg/Essenlaan krijgt een facelift en moet niet langer een barrière vormen tussen de twee pleinen. Ingrijpender worden de ver huizingen van winkels en hore ca. Het huidige pand van de PTT moet bijvoorbeeld plaats- bieden aan de horecavoorzie- ningen die nu nog samen met de speelgoedwinkel slechts en kele meters verderop aan de Es senlaan staan. Ook de biblio theek komt in hetzelfde pand. De ruimte die daardoor onstaat aan de Essenlaan moet als een soort marktplein dienen en een vriendelijker aanblik bieden. Het Lindenplein krijgt door de bouw van woningen een ande re sfeer dan de rest van het win kelgebied. Een uitbreiding van het win kelbestand acht A. Schroder van de Grontmij niet voor de hand liggend. Slechts voor een cd-shop, een tabakswinkel en een modezaak zou nog ruimte zijn. Van andere winkelbran ches is Aardam al ruim voor zien. Daarbij is gelet op het sta biele inwonertal van Aardam en op de ontwikkelingen van het Alphense stadshart en het Lan- geraarse winkelcentrum. De enige zorg die de omwo nenden nog hadden betrof het JACOBSWOUDE Het CDA Jacobswoude steunt het fietspadenplan van D66. De democraten stippelden 17 rou tes uit tussen de dorpskernen onderling en naar de stations van Leiden, Alphen aan den Rijn en Nieuw Vennep. In het plan beschrijven zij welke fiets paden, bruggen en oversteek plaatsen nodig zijn om veilige routes te realiseren in de ge meente. De CDA-leden hebben het D66-voorstel voorzien van commentaar. Zo twijfelt de CDA-fractie aan het nut van een fietsbrug over de Woudwetering. Volgens D66 is zo'n brug nodig voor een goede en veilige fietsroute tus sen Woubrugge en het station Alphen aan den Rijn. Maar het CDA gelooft niet dat een fiets brug veel toevoegt. Volgens de christen-democraten moet een fietsbrug zeer hoog worden om de scheepvaart op de Woudwe tering niet te veel te hinderen. Zo'n hoge brug vinden de CDA- leden niet fraai. Ook moeten er fietsstroken komen op het tra ject Leimuiden-Kudelstaart en Rijnsaterwoude-Leimuiden. Langs de Zuidzijdervaart in Hoogmade ziet het CDA graag een fietspad verschijnen. De fietsroutes en beziens waardigheden langs de weg moeten goed worden beweg- wijzerd en er moeten bankjes, afvalbakken en speelvoorzie- ningen langs de routes komen. 'Gemeentelijke enquête veel te vaag' JKm alphen aan den run Maandag wasdag. De provincie Zuid-Holland heeft dat gisteren letterlijk genomen. Ze is begonnen met een grote schoonmaakbeurt van alle bruggen, zoals hier de Steekterbrug in Alphen. Na elke winter zien de landhoofden zwart van langsgespoeld vuil en olie. Werklieden zijn met een hogedrukspuit bezig alles weer spie en span te maken. Automobilisten kunnen ondertussen even haren kammen, cassette verwissélen of genieten van de karige junizon. foto annette lameijer or far laad- en losverkeeri smalling van de EsstDgC de huidige problemF ten. Enkele aanwezigP^ den de mogelij khei|ernll winkelgebied met naalweg te verbindeiiet der Jonker verklaardere mogelijkheid onderzij11'm dat daarvoor toestem6 rec de provincie nodig is] kanaalweg is immers vinciale weg. [011 Als de politiek inf dwarsligt kan in septj^ gonnen worden met jjkse' van het Vosholplein denplein is als laatsf11"2 beurt. f°ër hooi [wol den haag/alphen aan dell.1-' persbureau cerberus j» cc De getuige die vorige n dens het proces tl üi grootste dealer van,g0e werd gearresteerd o[ king van meineed, he 0r dels bij de politie bech man vertelde dat hij was voor de verdacl jj d graver (32), dat hij in ([err zaal niet de waarheid vertellen. :un Officier van justitie Bc verhaalde gisteren uit\ dei de Haagse rechtbank )e meineed-bekentenis. 0n bank boog zich voor [de keer over de zaak va» Za phense dealer uit Boi De zaak werd al twee der aangehouden voi* genverhoren. Die getuigenvei spelen een belangrijke zaak tegen de verdacl Y ze vormen het enige bewijs tegen hem. Er heroïne of cocaïne bijt» vonden. Maar opgepaj- Iers en junks wezen hek grote man' aan. jn De zaak sleept zielen maar langzaam voort, n rechtbank besloot gistter nieuw tot het uitstellelssi behandeling voor haet van nog eens vier getuier Officier van justitie er kreeg van rechtbankprooi Holtrop, anders dan teën bruikelijk niet de gelqoi zich te verzetten tegel 6 uitstel. Volgens de offifet de zaak gisteren kunri c den afgedaan: in zijn oor men de huidige verin voldoende bewijs, bank meent echter zoi gelijk getuigen te moi-t ren. ,d< jacobswoude saskia buitelaar/marijn kramp De huurders van de volkstuinen aan de Woubrugse Kerkweg zien niets in privatisering. Bijna driekwart van de 52 tuinders die reageerden op een enquête van de gemeente Jacobswoude is tegen de oprichting van een vereniging die het beheer van de gemeente overneemt. De uitkomst verbaast tuinder H. van der Nagel niets. De en quête van de gemeente was veel te vaag om de tuinders warm te laten lopen voor een volkstuinvereniging. „Ik heb er niet één gesproken die hier 'ja' tegen zei. Zelf zie ik er best voordelen in, maar dan moet je niet zo'n hele korte brief sturen. Beleg liever een bijeenkomst om de voor- en nadelen met de mensen te bespreken." Interesse In de brief stond kort uitgelegd dat door privatisering de ge meente niet meer met alle indi viduele huurders hoeft te over leggen, maar met een afvaardi ging van hen in een vereniging. In Leimuiden bevalt deze con structie heel goed, motiveerde de gemeente het voorstel. De tuinders moesten aangeven of ze voor of tegen privatisering zijn en of ze interesse hebben om in het bestuur van de ver eniging te zitten. Op basis van die minimale informatie kun je geen ja of nee zeggen, vindt Van der Nagel. „De mensen willen weten of ze er voordeel van hebben, wat er verandert en wat er gebeurt als ze het niet willen. Dat heb ik de gemeente ook teruggesche- ven." De enige conclusie die de huurders van de volkstuinen volgens hem uit de brief kon- Henk van der Nagel ziet in tegenstelling tot veel andere volkstuinders wel voordelen in privatisering van de Woubrugse den trekken, was dat de ge meente er voordeel bij heeft. „Die hoeft straks geen zeventig acceptgiro's meer op de bus te doen. Dat het in Leimuiden goed bevalt, daar heeft nie- foto engel lameijer mand boodschap aan. Boven dien loopt het hier nu ook goed, dus waarom zouden we voor veranderingen stemmen." Van der Nagel, ooit CDA- raadslid in Jacobswoude, weet zelf dat er veel voor een vereni ging te zeggen is. „Nu kan de gemeente de huren aanpassen wanneer ze wil. Als vereniging sta je veel sterker." Bovendien kan een vereniging zelf snel dingen regelen, waar de ge meente maanden overheen laat gaan. „Er wordt veel geklaagd over onkruid en verwaarloosde tuinen. Een vereniging kan voorkomen dat het zover komt." Hij is bereid een be- stuurderstaak op zich te nemen en weet nog wel iemand die dat wil. Niet positief Gemeentesecretaris A. Meester is te spreken over het aantal re acties dat de gemeente binnen kreeg. Van de 68 volkstuinders reageerden 52 op de enquête. De uitkomst is tot nu toe alleen niet zo positief voor het college, merkt Meester op. Burgemees ter en wethouders hebben de enquête nog niet besproken maar Meester kan zich voor stellen dat het college nog wel een poging onderneemt om de volkstuinders te overtuigen van de voordelen van privatisering. In de brief gaat de gemeente daar inderdaad enigszins aan voorbij, meent Meester. „Die voordelen zijn er overigens wel. De volkstuinders kunnen als vereniging gezamenlijk - en dus goedkoper - zaden en dergelijke inkopen. Ook vraagt de ge meente minder huur aan een vereniging dan de volkstuinders nu gezamenlijk opleveren. Na privatisering hoeft de gemeente immers niet meer te betalen voor het onderhoud en het be heer van het complex." alphen aan den run marun kramp Alphense zorginstellingen wil len buurtconsulenten instellen die ouderen helpen bij zelfstan dig wonen. Ouderen kunnen bij de buurtconsulenten terecht voor informatie over aanpas singen in het huis maar ook voor kleine klusjes als bood schappen en bijvoorbeeld een reparatie in de woning. Her doel van de buurtconsulenten is om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te kunnen la ten wonen zonder inschakeling van professionele hulpverle- ten komt uit de Stuurgroep Zorg, Wonen en Welzijn waar de gemeente, Rijnland Zieken huis, verpleeghuis Oudshoorn, Thuiszorg Groot Rijnland, Wo ningstichting Alphen aan den Rijn en Hooge Burch zitting in hebben. De stuurgroep is bezig om het plan verder uit te wer ken, meldt directeur J. Mulder van Oudshoorn. De bedoeling is dat de buurt consulenten zoveel mogelijk gebruikmaken van bestaande instellingen en stichtingen die ouderen van dienst zijn. „We gaan onze deskundigheid dus schakelen ten behoeve van de ouderen." Wie de taak van buurtconsu lent op zich neemt is nog niet duidelijk. „Het moeten mensen zijn die vanuit hun huidige functie makkelijk te bereiken zijn. Je kunt bijvoorbeeld den ken aan de receptionisten van de instellingen die zitting heb ben in de stuurgroep. Zij kun nen nadat zij zijn benaderd met een zorgvraag, direct in de computer kijken en een oplos sing zoeken. Daarvoor hebben ze natuurlijk wel een korte op leiding nodig." Mulder verwacht stuurgroep dit najaar concrete uitwerking 4 plan begint. Waar4 wordt het project in phense wijken tegelijk] De stuurgroep kiest de buurten waar relai) ouderen wonen. Sinds kort kunnen ouj Alphen met al hun v recht bij stichting Zoi Naast het loket van dei ting hebben buurtcons bestaansrecht, meent „Het loket van Zorgwij een hele vooruitgang o{ de situatie toen er nc overkoepelende instant! ouderen was. Maar vc mige mensen is de drei Zorgwijzer toch te hooj consulenten staan dii mensen. Het is dus m< om op hen af te stappt bij houden de buurtcc ten zich bezig met wat! re' problemen dan doet." Een tweede project stuurgroep zich al enkt mee bezighoudt is het tel. Hier kunnen mei recht die tijdelijk zoi hebben. Volgens Muil dert de uitwerking van gestaag. Hij verwacht I niet dat het zorghotel er] te termijn is. „Voor zot heb je een gebouw nod elk geval een aantal bedt zich hebben de zorginstt die natuurlijk wel, mi zorghotel moet een echtj functie krijgen. Zo is het] bedoeling dat gasten pleegster bellen als ze dig hebben. We willen ren immers zelfstandig We denken dus eert roomservice, een bar enj ceptie waar ouderen if nen bestellen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16