Spior trots op project gevangenis-imai Tipje van de orthodox joodse sluie Kerk Samenleving Reclame met tv-dominee kost Schotse Bank klanten rr w.s DINSDAG 8 JUNI 1999 979 REDACTIE AAD RIETVj VANDAAG 8 Sint Medardus, de heilige die op 8 juni wordt herdacht, heeft iets met regen. Een legende ver- mw telt hoe hij eens onder de vleugels van een vriendelijke adelaar mocht schuilen voor de re gen. Vandaar dat nu een oude volkswijsheid zegt dat als het regent op 'Sint Medaar' het nog minstens zes weken nat weer blijft. Het woord regen wordt overigens in brede zin uitgelegd, want de spirituele hulp van de heilige Me dardus wordt ook ingeroepen tegen onder meer bedwate- ren. 'Medard pissard' luidt een oud Frans rijmpje. De ech te Medardus leefde in de vijfde en zesde eeuw in Frankrijk en Zuid-Nederland (Picardië, Kamerijk, Noyon en Door nik), waar hij priester was en later bisschop. Zijn roem dankt hij aan zijn grote naastenliefde en bekeringsdrang. YFC en Jezus-fanklub gaan samen eindhoven/driebergen De evangelische organisaties Youth for Christ (YFC) en de Jezus-fanklub (JFK) gaan samen jongeren trainen in straatevangelisatie. De bestaande teams van JFK, vrij willigers van YFC en nieuw te werven jongeren moeten na de cursus in het hele land straatteams vormen. Directeur Edward de Kam van Youth for Christ ziet de materialen en werkvormen van de Jezus-fanklub als aanvulling op het eigen werk. ,,Op een creatieve en prikkelende manier worden jongeren aangespro ken over geloven in God." Vietnamese voorganger vrij hanoi De vier weken geleden gearresteerde Vietnamese voor ganger Tran Dinh Ai is in Hanoi vrijgelaten. Ai, voorganger van een huisgemeente in Ho Chi Minh-stad, werd op 7 mei met ne gentien Pinkstergelovigen aangehouden tijdens een bijbelcon gres in een hotel in Hanoi. De anderen werden vrijgelaten, maar Ai bleef in hechtenis. Volgens anonieme bronnen heeft Ai een boete van een miljoen dong (ongeveer 150 gulden) moeten be talen wegens 'illegale godsdienstige activiteiten'. De politie heeft alle bijbels in beslag genomen. Wel kreeg Ai zijn persoon lijke bezittingen terug. Alleen de harddisk was uit zijn computer Gewonde bij inwijding grootste kerk lichen Tijdens de inwijding door paus Johannes Paulus II van de basiliek van Lichen is gisteren een meisje gewond geraakt. Terwijl zij naar de plechtigheid stond te kijken viel een muur bovenop haar. De Heilige Moeder Kathe draal in het Poolse bede vaartsoord is nog niet hele maal klaar. Het wordt de grootste kerk die deze eeuw is gebouwd. Ongeveer 250.000 gelovigen trotseerden voor de inwijding de stromende re gen. Het godshuis biedt on derdak aan een kleine afbeel ding van Maria, die jaarlijks meer dan een miljoen pel grims naar het dorp trekt. De kerk is 120 meter lang en 90 meter hoog en kan 17.000 ge lovigen herbergen, foto epa Oud-hoogleraar Schreuder overleden Amsterdam Dr. J.C. Schreuder, oud-hoogleraar theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, is donderdag op 82-jarige leeftijd overleden. De hervormde theologe was van 1968 tot haar emeritaat in 1987 verbonden aan de VU. Eerst was zij ver antwoordelijk voor de post-academische training van predikan ten, daarna zij lector en vanaf 1980 hoogleraar speciale poime- niek (pastoraat). Volgens de faculteit verrichtte zij haar arbeid op het gebied van het pastoraat vanuit dè intentie „metgezel te zijn van allen wier menselijkheid problematisch is geworden", naar een citaat van de theoloog O. Noordmans. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Den Ham (toez.), F. Wijnhorst te Ameide-Tienhoven; te Herwijnen, J.C. Klein, kandi daat uit Ridderkerk; te Vlaardm- gen (wijkgem. Holy-Noord), C.H. Bax te Ede. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te IJmuiden, W. Noordzij te Veendam Aangenomen: naar Assen-Noord, G.J. van Enk te Enumatil; naar Voorthuizen-Barneveld (tweede predikantsplaats), E.J. Hempe- nius te Harlingen. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Naarden, A.K. Wallet te Leerdam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen: naar Dordrecht, P. Mulder te Capelle aan den IJssel- Middelwatering. EVANGELISCH-LUTHERSE KERK Beroepen: te Tiel, D. Bohlken. kandidaat uit Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. 'Ik houd niet van geklooi, ik wil gewoon zaken voor elkaar krijgen rotterdam anp Al die bekvechtende moslims in Nederland moeten samen op bedevaart naar Mekka, dacht Yassin Hartog enkele jaren ge leden. Een bezoek aan de navel van de islamitische wereld had hem vervuld van de 'warme, broederlijke band' die alle mos lims verenigt. In Nederland trof hij echter weer de 'kleingeestige moslim-sce/ie' aan. Yassin Hartog (40) is sinds september 1998 directeur van de Stichting Platform Islamiti sche Organisaties Rijnmond (Spior). Als autochtone moslim kent hij de 'stammenstrijd' in het woud van moslimorganisa ties. Maar daar fietst hij als 'botte Nederlander' doorheen om dingen voor elkaar te krij gen. De trots van de Rotter damse stichting is een succes vol project voor gevangenis imams in de provincie Zuid- Holland. Moslimgedetineerden en gevangenisdirecteuren zijn er blij mee, zegt Hartog. Spior fungeert als 'zendende instantie', die in samenwerking met Justitie imams aanstelt in de penitentiaire inrichtingen in de provincie. De negen voor gangers sloten deze week een cursus geestelijke verzorging af, waarin hen onder meer de fijne kneepjes van de westerse pas torale hulpverlening werden bijgebracht. Spior heeft vooralsnog suc ces, waar landelijke koepels van moslimorganisaties falen. Ra den komen en gaan en rollen vechtend over straat. Bij gebrek aan een representatieve lande lijke zendende instantie blijft een structurele regeling voor geestelijke verzorging in gevan genissen en ziekenhuizen voor alsnog uit. Spior toont volgens Hartog Directeur Yassin Hartog van de Spior: „Ik geloof niet in andere partijen die opnieuw het wiel gaan uitvinden." aan, dat een verband van 35 or ganisaties van allerlei slag wel degelijk tot een professionele aanpak in staat is. Om onder ling gekissebis in de kiem te smoren, treedt hij wel eens op zijn Nederlands op. „Ik houd niet van geklooi. Ik wil gewoon zaken voor elkaar krijgen." Doordat hij tegelijkertijd een is lamitische en een Nederlandse kijk op de zaken heeft, kan hij ook een verzoenende rol spe len. De kracht van Spior is vol gens Hartog dat ze een geves tigde, gesubsidieerde instelling is met al meer dan tien jaar er varing op het gebied van gees telijke verzorging. De stichting heeft overigens haar eigen in terne twisten gekend. In 1996 stapten zeven Turkse moskee verenigingen op uit onvrede over het beleid van de toenma lige coördinator en het bestuur. De Turks-Islamitische Culturele Federatie (TICF), waarbij de be trokken moskeeën zijn aange sloten, betwist nu de represen tativiteit van Spior. „Als ze terug willen komen, zijn ze van harte welkom", zegt Hartog. De nauw met de Turkse overheid verbonden moskee verenigingen hebben er volgens hem ten onrechte voor gekozen om 'alles zelf te doen'. De overheid kan, helaas vindt Hartog, die onderlinge onenig heid in moslimland blijven ge bruiken als excuus voor het uit blijven van een structurele re geling voor geestelijke verzor ging voor islamiti neerden. Aan de vindt hij het goed, heid blijft zeggen: lie eerst maar eens Hartog is erop het Zuid-Hollani ment, dat volgend een vervolg krijgt het een zoetho weest." Een lan< van islamitische ge1 zorging zal volgens om Spior heen I hebben geen enk wat landelijke repi betreft, maar wel c" van kennis en ervaij Spior heeft een stand van gevai aangelegd en heefr re inrichtingen in met geschikte ka. j contact gebracht, ft damse stichting s Hartog met één va^ ke moslimraden l men werken. De R^_ keeën, een verbaf Turkse moskeetj heeft al toenadeR Anders moet Spion/ ciale of regionale netwerk vormen. is echter dat er in 4 nauwelijks gelijks» fessionele samen banden zijn. Hartog constate? dat andere moslim bij de overheid 'tj ophangen over hurj islamitische geesty gers. Hij doelt met| particuliere Islamii versiteit Rotterdam sinds vorig jaar irnf Ook de IUR zal nié ervaring van Spiorj zijn stellige overtuij loof niet in andere i opnieuw het wiel den." LONDEN/WASHINGTON AFP/EPD De Bank of Scotland heeft de samenwerking met de Amerikaan se televisiedominee Pat Robertson beëindigd. Robertson had Schotland een 'broedplaats voor homoseksualiteit' genoemd. De bank wilde in de Verenigde Staten met medewerking van de uiterst conservatieve Robertson reclame maken voor een nieuwe vorm van telefonisch bankieren. Via internet werden verschillende uitspraken van de teievisieprediker bekend. Hij had zich onder meer negatief uitgelaten over de feministische beweging. Ruim 500 klanten zegden deze week hun rekening bij de Schotse bank op. Ook het bestuur van de Schotse provincie West Lothian dreigde hiermee. Op die rekening staat ongeveer 800 miljoen gulden. Verder kondigde de Britse vakbond TUC aan het contract te herzien. Ongeveer 100.000 TUC-leden heb ben een kredietkaart van de Bank of Scotland. Nadat de directie een video-opname met de gewraakte uit spraken van Robertson had gezien, kreeg directeur Peter Burl opdracht de televisiedominee het besluit persoonlijk mede te delen. Vorige week maakte Robertson bekend, dat hij met dictator Charles Taylor van Liberia een overeenkomst had gesloten over de winning van goud in dat land. De Liberiaanse regering zou partner worden in Robertsons firma Freedom Gold. Eerder deed de prediker aan diamantwinning in Zaïre. Aan die activi teiten kwam in 1997 met de dood van dictator Mobutu een ein de. Robertson, die dagelijks met zijn tv-programma '700 club' miljoenen kijkers trekt, is multimiljonair. In 1988 deed hij een vergeefse poging kandidaat van de Republikeinse Partij te wor den bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. BOEKBESPREKING Geheel in lijn met de rabbijnse traditie om zich door interpre tatie van de joodse leer uit te spreken over actuele kwesties, behandelt ook de orthodox Nederlandse persrabbijn R. Evers'regelmatig actuele on derwerpen. Een greep uit het recente krantenoeuvre van Evers leert bijvoorbeeld dat 'Leviticus de bommen van de Navo rechtvaardigt' en 'Bijbel en Talmoed een humaan vluchtelingenbeleid eisen'. Evers laatste boek gaat over de Talmoed, de mondelinge leer van de joden. Onder de titel 'De echte Tora, de geschiedenis van de Talm oed', maakt Evers de leek weg wijs in joodse bronnen. In zijn voorwoord zet hij de belang rijkste op een rij. Ten eerste is daar de schriftelijke leer of To ra, die Mozes van God op de berg Sinaï kreeg. Dan is er de 'geheime joodse leer' Kabbala. De derde tak bestaat uit de mondelinge leer, opgeschreven in de Misjna en de Talmoeden. En dan onderscheidt hij nog de Divré Sofriem, de bindende uitspraken van geleer den, en het gewoonte recht, oftewel de 'Minha Het joden dom in zijn geheel om schrijft Evers als een wets- religie. De geschreven wetten van de Tora wor den geïnter preteerd met behulp van de talmoedi- sche uitleg kunde. Zo'n tweehonderd jaar na Christus werd die mon delinge leer beschreven in de Misjna. Het was de weerslag van een 35 generaties oude, mondelinge traditie. Driehon derd jaren later kwam de Tal moed erbij. Hierin worden de achtergronden van de prak- tijkregels, zoals verwoord in de Misjna, bediscussieerd. „Voor een leek", zegt Evers, „is de Talmoed moeilijk toe gankelijk. Dit boek is ge schreven om een overzicht te geven van de geschiede nis, het ont staan en en de gevolgen van de Talm- oedische dis cussie voor de praktijk van het or thodoxe jo dendom." Ondanks het eenvoudige taalgebruik moet een leek zijn best doen bij de les te blijven in het boek van Evers. Dat komt vooral door de vele joodse namen en termen. Een aantal daarvan wordt wel in een verklarende woorden lijst toegelicht, maar het veel vuldig naar achteren bladeren is niet bevorderlijk voor het leesplezier. Evers weet het verlet dilemma's die daar s levendig te beschrijv mige vragen waar ou nen zich over bogen steeds aan de orde. Jifü zal niet orthodox joo derlanders, die gewe n zelf te bepalen hoe z c' lema's omgaan, zwaalg. zich te verplaatsen ifler van wetten, regels en gen die religieuze leii ei 2500 jaar hebben bet oi Een en ander maakt i de echte Tora' vooral ee ie denisboek. Bedoeld t tipje van de orthodoi gc sluier op te lichten, v er echt in Tora en Talm aa te raken moet een mt lir gens eeuwenoude rel i richtlijnen, constant lie studeren. Titel: De echte Tora, o schiedenis van de Té >r> Auteur: Rabbijn mr. Evers. Uitgever: Kok-Kam ftefi Aantal pagina's: 136 Dé Prijs: 24,90 WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vanuit het zuiden toenemende wind en bewolking gevolgd door re gen of onweer. Maxima tussen 15 en 20 graden, morgen in het zui den lagere temperaturen. Zweden: Af en toe zon, maar in de loop van vandaag en morgen vanuit het zui den meer wind en bewolking en enige tijd regen, mogelijk ook on weer. Middagtemperatuur onge veer 20 graden maar morgen in het zuiden iets frisser. Denemarken: Veel bewolking en perioden met regen. Vooral morgen veel wind. Middagtemperatuur omstreeks 18, morgen circa 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Afnemend buiig maar niet veel zon. Maxima van 13 graden in het noorden van Schotland tot 17 bij Londen. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met on weer. Morgen afnemend buiig. Maxima omstreeks 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naar het oosten wegtrekkende bui en en wat meer zon. Morgen in het noordwesten tijdelijk weer kans op wat regen. Middagtemperatuur op lopend tot ongeveer 20 graden. Portugal: Overgang naar zonnig weer, maar langs de westkust ten noorden van Lissabon kans op wolkenvelden. Maxima oplopend tot 2'2 graden bij Porto en tot 30 in het zuidoos ten. Madeira: Geregeld zon en droog. Toenemen de noordenwind en maxima van ongeveer 22 graden. Spanje: Overgang naar zonnig weer maar langs de Golf van Biskaje kans op hardnekkige wolkenvelden. Maxi ma aan zee oplopend naar 24 tot 28 graden, langs de Golf van Bis kaje middagtemperatuur rond 20 graden. Landinwaarts maxima tus sen 27 en 33 graden. Canarische Eilanden: Zonnig maar aan de noordzijde van de eilanden ook enkele wolkenvel den. Aantrekkende noordenwind en maxima tussen 22 en 26 gra den. Marokko: Westkust: veel zon maar ook plaat selijk hardnekkige wolkenvelden. Maxima op de stranden rond 23 graden, landinwaarts veel warmer. Tunesië: Zonnig maar in het noorden soms ook enkele wolkenvelden. Middag temperatuur van 33 graden vlak aan zee tot 44 plaatselijk in het binnenland. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. In het zuidoosten ronduit zonnig, maar wel waait er vooral vandaag een stevige Mistral. Maxi ma iets oplopend naar 20 tot 23 graden, langs de Middellandse Zeekust lokaal tot 27 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en flink wat zon bij maxima van ongeveer 28 graden. Italië: Vandaag vooral in de bergen enke le regen- of onweersbuien. Morgen veel zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 27 en 34 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon maar ook kans op een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur meest tussen 25 en 30 graden. Malta: Zonnig bij maxima van ongeveer 32 graden. Griekenland en Kreta: Veel zon maar morgen vooral in de WOENSDAG 9 JUNI 1999 Zon- en maanstanden Zon op 05.21 Zon onder 21.55 Maan op 03.18 Maan onderl6.04 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.24 00.00 11.57 23.33 Laag 07.44 20.40 07.25 20.21 Weerrapporten 08 juni 0 Amsterdam regenbui Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona 19 10 14.0 19 11 16 0 19 11 170 20 11 8.0 20 10 9.0 19 11 6.0 19 11 21.0 20 11 2.0 18 11 16.0 19 10 5.0 13 7 1.0 31 20 0.0 16 0.0 Istanbul licht bew Klagenfurt regen Kopenhagen half bew Las Palmas zwaar bew Lissabon onbew Split Stockholm Warschau Wenen Zurich licht bew. onbew '-fi O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) QUll Berlijn Boedapest licht bew. o 3 licht bew zo 4 22 30 12 19 0.0 0.0 Johannesbur 22 0 21 17 2 0.0 0.0 bewolkt 2P onweer warmtefront Bordeaux zwaar bew. zl 17 10 3.0 Los Angeles half bew. w2 18 14 0.0 koufront Brussel licht bew. zzw3 19 10 1.0 New Orleans licht bew w.s 0 28 24 3.0 regen Sim sneeuw Cyprus Dublin onbew ono3 28 13 22 2 0.0 8.0 New York Tel Aviv half bew w4 half bew. zzo 34 33 22 21 0.0 00 opklaringen ■ültes hagel lagedruk Frankfurt regen zzw3 20 12 90 Tokyo zwaar bew z5 24 21 15.0 [J hogedruk Genève regenbui nw 2 21 12 20.0 Toronto onbew. w4 34 21 2.0 EEEE mist windrichting Helsinki half bew w 4 18 14 0.5 Tunis half bew. nw 34 22 00 19 temperatuur luchtdruk in Innsbruck licht bew. ver. 2 18 11 0.1 Vancouver Uchtbew. ws 0 14 8 6.0 zonnig 1000 hect0 pascal redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek Lr el TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 S WO Familieberichten: 023- 53! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdag vi 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTE! Maandag t/m vrijdag v: 071- 5143 545 ABONNEMENTEN, bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigt het automatisch afschrijven vant abonnements-geld, ontvangen; td< betaling. VERZENDING PERNpaj Voor abonnementen die per pofl worden verzonden geldt een tos T aan portokosten per verschijndaj eri< Pt LEIDSCH DAGBLAD OP CAI or mensen die moeilijk lezer D C. van der Plas, chef eindredactie regio hebben of blind zijn (of een ar J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst leeshandicap hebben), is een« Ue W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden het regionale nieuws uit tien, Dagblad op geluidscassette beQcht informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Led- Auteursrechten voorbc 0T c Dagbladuitgeverij Df ppi bergen in het noorden kans op een onweersbui. Maxima van 28 gra den aan zee tot 35 plaatselijk in het binnenland. Turkije en Cyprus: Veel zon maar landinwaarts kans op een onweersbui. Maxima rond 30 graden. Duitsland: Vandaag flink wat regen- en on weersbuien. Morgen op de meeste plaatsen droog en meer zon. Maxi ma rond 18 graden. Zwitserland: Aan de zuidflank van het Alpen massief zonnig. Elders vandaag wolkenvelden en plaatselijk nog een bui, woesndag droog en wat meer zon. Maxima oplopend naar 20 graden, bij Locarno tot 27. Oostenrijk: Vandaag nogal bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Morgen op de meeste plaatsen droog en meer zon. Vandaag in het oosten nog maxima rond 27 graden, ver der middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Polen: Vandaag in het oosten eerst nog zon, verder veel bewolking en van uit het westen regen en onweer. Morgen vanuit het westen opkla ringen. Maxima vandaag tussen 24 graden in het westen tot 30 in het oosten. Morgen middagtempera tuur rond 21 graden. Tsjechië en Slowakije: Vandaag af en toe zon en vooral la ter op de dag enkele regen- en on weersbuien. Morgen in Slowakije nog kans op een bui, verder droog en zonnige perioden. Vandaag maxima rond 30 graden, morgen ongeveer 23. Hongarije: Vandaag vanuit het westen toene mende kans op onweer. Morgen in het oosten nog kans op regen of onweer, verder droog en zonnige perioden. Maxima dalend van 30 naar 25 graden. ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondf j„s feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. n p; we) ekse Ha

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14